KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PCOS - Sindrom policističnih jajnika

+45
ne gubim nadu
tiramisu
OKacica
ana78
Bebis
mukkopallino
Tinche
Star77
neca73
cicsa80
karakaca
missile
blizanac
darling_buds
Jeca pereca
JocY
sareni leptir
tanjica
cekalica
Dacaa
dina
bebica1978
BiKsi :)
Ema78
Divina
Mini Maus
mumka
Zoka83
korpica
Vilhelmina
LaFolie
KoMetaK
dr mali pariz
leonalea
bubamara83
Orline
Sami
nena beba
zalosna_sova
Gala
Jeckie
maus
Kata
Jelence
HappyGirl
49 posters

Strana 8 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od tiramisu 13/10/2014, 11:18

Bila danas na folikulometriji, dr. pita "policisticni jajnici?", ja iznenadjena,a ona "ok je, samo tako izgledaju". dovoljno da ja sad krenem da citam ovu temu. ne nalazim slicnosti jer mi je meca uvek bila redovna,da li je to siguran znak da nisam PCOS?
Kada se osvrnem na rezultate hormona,dr.Sumarac je nesto rekla za FSH 6,67 i LH 6,80 ali posle ustanovila da nemam ipak,ne secam se na osnovu cega,mozda na OGTT. Koji je uzgred na nekoj granici ali kao nista.. kod mene je izgleda sve po malo a opet nije nista,poludeh vise. evo rez.OGTT mada sam i tamo pisala. ako ima neko nesto da kaze rado bih poslusala savet sta dalje. osim IUI vrtim se u mestu.
Glukoza Insulin
0' 4,77 5,3
30' 7,05 44,2
60' 5,00 40,8
90' 4,98 33,6
120' 2,7 15,03
tiramisu
tiramisu

Broj poruka : 922
Godina : 44
Location : Beograd
Datum upisa : 01.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od Ema78 13/10/2014, 11:53

Draga, da li su ref vrednosti za insulin do 27 ? Jer ako jesu, tebi je insulin malo povisen. S tim u vezi ne bi bilo lose odraditi slobodni testosteron, jer ako njega ima u visku, to moze biti PCO like sy.
Sa druge strane , upadas u hipoglikemiju , sto ne bi bas smelo da se desi...

Kako god, terapija je ista... kombinacija kontraceptiva, metformina, vezbi, adekvatne ishrane i eventualno klomifena.

Inace, razgovarala sam neobavezno sa jednim endokrinologom u vezi sa mojim nedefinisanim probemom. Po njemu,bez obzira na rezultate homona, metformin treba piti ( a u vezi sa zacecem)ukoliko postoji pojacan rast dlacica na grudima, stomaku ili na bradi. Kaze da je dovoljna i jedna jedina dlacica oko areole da bi doneo odluku da ukljuci metformin. Inace, covek radi u Nemackoj,i kaze i da i tamo imaju more ovakvih slucajeva.

Sta da ti kazem... ja danas kupila kutiju gluformina od 500...cekacu jos dan dva da mi se smire grudi od dojenja, i krecem...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od tiramisu 13/10/2014, 12:21

jeste, 27 je granica ali Sumarac mi nije dala da pijem lekove,kaze nije za lekove. Testosteron sam radila i bio je ok. a slobodni testosteron nisam.
ma nemam dlake,cak sam i cosava :) a uskoro cu biti i celava, zadnjih 6/7 god sigurno, mi kosa opada,isto nije utvrdjen razlog.
tiramisu
tiramisu

Broj poruka : 922
Godina : 44
Location : Beograd
Datum upisa : 01.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od ne gubim nadu 15/10/2014, 08:31

Poadrav za sve. molim jedan savet .ja idem na donaciju jer su rezerve smanjene jedva jedan folikul, bio jedan spontani iz donacije. da li uopste treba ja da radim ogtt sa insulinemijama , a i kod nas u nisu rade proveru na sat vremena  a ne na 30 min.

ne gubim nadu

Broj poruka : 73
Datum upisa : 19.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od Ema78 15/10/2014, 12:50

Draga, zao mi jezbog prethodnog spontanog, ali navijam da sledeca donacija bude uspesna.

Sto se tice ogtt, on pokazuje stepen insulinske rezistencije, i eventualnu potrebu za metforminom.
Kako je nivo secera u krvi vazan i za implantaciju, ali i za odrzavanje trudnoce, mozda ne bi bilo lose odraditi test, i eventualno potraziti savet endokrinologa. Metformin se inace i pije do 12.nedelje trudnoce, kada postoji dijagnoza policisticnih jajnika, sa ili bez IR.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od boni m 7/11/2014, 12:53

drage moje aj jedno pitanjce......imam policisticne jajnike a ohormoni svi ok ,do duse nisam radila test insulinske rezistencije ali cu raditi......e sad dali je meni sad neki blazi oblik zbog hormona ili to nista ne mora da znaci
boni m
boni m

Broj poruka : 187
Godina : 41
Location : mladenovac
Datum upisa : 21.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od OKacica 7/11/2014, 13:01

Uradi OGTT sa insulinemijama za svaki slucaj. Kod PCOS hormoni mogu da budu ok (tj.u referentnim vrednostima), ali moze da postoji inverzija LH i FSH, tj.ako je LH vece od FSH to ukazuje na PCOS, a on uglavnom ide sa IR, itd., bolje proveri.
OKacica
OKacica

Broj poruka : 1352
Location : Beograd
Datum upisa : 13.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od PalcicaBg 7/11/2014, 21:35

Boni m ja od kako sam krenula u ovu borbu na uz jajnici su uvek bili mikrocisticni,a hormoni ok.Niko to nije smatrao za shodno da ispita.
Posle vto jajnici i dalje takvi,ovulacije nigde,folikul preraste u cistu.
Sama sam resila da otkrijem problem,uradila ogtt,fsh,lh.Kao sto sam i mislila imam IR,a lh je sada veci od fsh sto ukazuje na pcos.
Inace sam na aspiraciji imala 25j.c.
PalcicaBg
PalcicaBg

Broj poruka : 4146
Location : Beograd
Datum upisa : 24.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od boni m 8/11/2014, 08:41

okacice,palcice hvala na odgovorima......i ja sam sama krenula na ova ispitivanja inace mi niko nista od doktora nije rekao sta da radim,imala sam jednu ne uespelu vto u julu izvadjeno 6 jc a oplodile se samo 2 koje su vracene.......sto se tice hormona lh nije veci od fsh samo da jos proverim rezistenciju insulina....citala sam da ako imam insulinsku rezistenciju da je implantacija slabo uspesna affraid affraid affraid proso ne mogu da verujem da me nisu poslali da to uradim......kako se to leci i koliko traje vremenski jer ja sam prosla drugu komisiju i cekam da zovu
boni m
boni m

Broj poruka : 187
Godina : 41
Location : mladenovac
Datum upisa : 21.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od PalcicaBg 8/11/2014, 10:53

Uradi sto pre ogtt sa insulinom da bi sto pre pocela sa terapijom ako je potrebno.
Mislim da ces imati dovoljno vremena da koristis terapiju dok te pozovu za postupak.Da bi se sredile stvari potrebno je oko 3 meseca koriscenja lekova,ali iako bude mnja od 3 meseca nema veze,bitno da ces ti u postupku i kasnije biti pokrivena terapijom.
PalcicaBg
PalcicaBg

Broj poruka : 4146
Location : Beograd
Datum upisa : 24.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od ana78 12/11/2014, 16:04

Kao da prepisujemo jedna od druge, uglavnom moramo same da otkrivamo probleme, ne znam zasto idemo kod dr.-a, kad su pojedini totalno ne zainteresovani za svoj posao. I ja sam tek posle hiperstimulacije saznala za policisticne jajnike, i to zato sto sam sama pitala dok je dr. gledao jajnike na UZ, ali koliko god sam se trudila da dobijem uput za OGTT sa insulinemijama, prvo sam dobila da uradim Glukoza tolerans test (pije se 75g glukoze) koja je iznosila 0'= 5,6 a posle 120'=4,5 i onda kada sam od endokrinologa trazila pomenuti test opet sam dobila uput ali samo za insulin koji je 0'= 14,4 a posle jela nakon 120' = 38,3. Da li mozete ove vrednosti da mi rastumacite jer ne mogu nigde da nadjem ref.vred. za insulin posle jela 120'? Ne znam zasto je mom dr.u bilo komplikovano da mi da jednostavno uput za OGTT sa insulinemijama nego ovako da me muce, ma uzas

ana78

Broj poruka : 29
Datum upisa : 06.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od Ema78 17/11/2014, 15:55

Ana78, tek od skoro se IR razmatra kao uzrok steriliteta, tako da vecina ginekologa koja se ne bavi usko sterilitetom, i nije upoznata sa problematikom.

Kada se proverava IR, jako je bitno da se to radi na po 30 min, bas zbog skokova insulina, a ne glukoze. Ukoliko je referentna vrednost insulina 27, onda je tebi insulin ipak povecan i posle 120 min, sto ukazuje na IR, ali terapiju propisuju lekari.
Sve se svodi na metformin, antibebi pilule klomifen, dijetu i vezbe, ali na koji nacin zavisi od slucaja do slucaja.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od SoJa 14/7/2016, 11:56

Dugo se ovde nije pisalo... Da "probudim" temu, možda dobijem pomoć prijatelja Wink
Do prošle godine su mi jajnici bili ok, blaga hiperinsulinemija, reproduktivni hormoni E2 144pmol/L (99-447), Prog 4.5nmol/L (0.99-4.83), Testo 0.36ng/mL (0.1-0.75), FSH 8.1 IU/L (3.9-8.8), LH 3.15IU/L (2.1-10.9), PRL 292 mIU/l (102-496), nije bilo znakova za IR. Pre par meseci ponovim OGTT i insulin, rezultati jako loši, Glukoza posle 2h 12.1, a Insulin 130! Pojačana doza Glukophage 1000mgx2. Dijagnoza Diabetes tip 2.
A sad onaj primarni problem, naime, poslednja menstruacija bila 28. Maja. Danas mi je neki 48. dan. Juče na UZ oskudan endometrijum (neće uskoro ni krenuti ciklus) i policističan desni ovarijum. Dva meseca sam na pojačanoj dozi Metformina, dijeti i pojačanoj fizičkoj aktivnosti.
Da li da čekam da ciklus spontano krene i ima li, uopšte, šanse da se to desi? Moram li da krenem sa kontracepcijom, Ciklom, šta god? naravno, ne bez konsultacije sa lekarom. Inače, prikupljam dokumentaciju za treći pokušaj o trošku fonda, ostao mi je još hormonski status 2. dc, koji ne mogu da uradim dok nema ciklusa, što je i logično lol!
Pročitala sam uputstvo za INOFOLIC, pronalazim se u sledećim stavkama:
Policističan izgled jajnika
Neredovne menstruacije ili njihov potpuni izostanak ( do poslednjeg ciklusa svaki je bio uredan na 28-29 dana, ovo je prvi izostanak)
Teško smanjenje težine (mršavljenje)
depresija i promene raspoloženja

Pa, pomagajte...

SoJa

Broj poruka : 2029
Godina : 47
Datum upisa : 02.08.2013

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od mimi85 14/7/2016, 13:03

SoJa, ja kad sam krenula sa metforminom, posle dva meseca mi je izostala menstruacija... Dosla je posle cetrdeset i kusur dana(ne znam sad tacan broj) ja se isprepadala, otisla kod dr, ona mi rece da se to desava kad se uzima ta terapija (1500mg dnevno sam uzimala) i da cu dobiti(i dobih isto vece uplasila se meca od dr ahahahah) sad sam trenutno na 2000mg dnevno. Nisam radila OGTT u skorije vreme a trebalo bi...samo da mi malo prodje ovaj stresan period
mimi85
mimi85

Broj poruka : 3352
Godina : 39
Datum upisa : 03.11.2015

https://mimainmiraculousadventure.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od SoJa 14/7/2016, 13:30

Joj, Mimi, hvala ti puno, sad si me oslobodila malo. Nadam se da će i kod mene krenuti ciklus sam po sebi. Ja sam do pre dva meseca bila na 2x500mg, pa povećana doza na 2x1000. Mnogo mi je bolje, kontrolišem s vremena na vreme šećer i ok je. Takođe nemam napade hipoglikemije, pa računam da je i Insulin pod kontrolom. Što se tiče stresa, u pravu si, sačekaj, opusti se i kad budeš osetila da si mirna, opuštena, tad uradi OGTT. Stres je, definitivno, glavni "krivac" za ovaj naš problem. Meni je endokrinolog sa VMA rekao da sačekam 6 meseci, tako da ću negde oktobra- novembra ponoviti.

SoJa

Broj poruka : 2029
Godina : 47
Datum upisa : 02.08.2013

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od mimi85 14/7/2016, 13:39

Znas puno toga smo promenili i organizam reaguje na sve to, mora odraditi tzv reset...
mimi85
mimi85

Broj poruka : 3352
Godina : 39
Datum upisa : 03.11.2015

https://mimainmiraculousadventure.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od BiKsi :) 18/7/2016, 10:33

Meni je prosli mesec kasnio ciklus 10 dana, i sad ga nema na 28. A pre vto se bio ustalio. Na povecanoj dozi glukofaza sam od aprila meseca, bas od same vto. Doduse ja pripisujem malo sve ovo i posledici vto, hormona i ostalih cuda, jedno 3-6 meseci dok se sve ponovo ne vrati u normalu.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

PCOS - Sindrom policističnih jajnika - Page 8 Empty Re: PCOS - Sindrom policističnih jajnika

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 8 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu