KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Suncanje i cudesni vitamin D

+14
noja
Amna84
OKacica
Ema78
Niny
BiKsi :)
hocukusurnecuzvaku
SoJa
patlidzan
Mirjana
Tinche
saska1
Pakki
terka
18 posters

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od noja 6/9/2015, 00:31

Boube opise sebe jel imas beo ten. 4 je bas minimalan D . Proveri ga ja bi na tvom mestu vec sutrs i ako treba da se pojaca doza ...ali Sunce je izvor zivota bez njega nista . Gejzerisi :) u onom zalazecem 15 min :) ...Naravno zna se kad ne u podne i  po zegi ali vazduh setnje po vise sati napolju vikendi ako se nestize radnim danima ... bez kape ...sto vise se izlagati .
noja
noja

Broj poruka : 6242
Godina : 45
Location : tamo gde Dunav teče
Datum upisa : 24.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od lela1984 6/9/2015, 06:40

I ja imam beo ten i pre godinu d. mi bio samo 21 vit.d.
Posle uz vigantol normalan.
Poslenjih 4 mes. sam pila dozu od 10 kapi nedeljno,jer skocio na lepih 170,ali sad pao na 84.
I ako normalan i dalje,pojačali smo dozu na 15 kapi nedeljno opet.
Borave,ne brini,popravićeš s 30 kapi ned.
Ja sam imala prvih 4 mes. dozu od 20 ned. i popravila ga,pa smanjismo na 15,pa onda na 10.
Sad opet digosmo na 15,za svaki sl.
Samo cepaj po 30 ned. i proveri ga opet za jedno 3 mes.
Videces da ce se popraviti.

lela1984

Broj poruka : 3646
Datum upisa : 01.05.2014

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Ema78 6/9/2015, 09:46

I ja sam prilicno belog tena, svetlih ociju... ali,bas kod nas se vit d lakse sintetise prirodnim putem nego kod tamnoputih. Negde sam to procitala... Wink

Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od lela1984 6/9/2015, 10:32

I oči i kosa svetle,a pigmenti nula.
Da se sunčam ne smem bez najjačih zaštitnih faktora,pa i ne pokušavam.
Samo hlad.
Kupanje s majicom.
Izborim,u suprotnom brzinom svetlosti.
Onda nije ni čudo da mi vit.d bio nizak i da moram vigantol da koristim.

lela1984

Broj poruka : 3646
Datum upisa : 01.05.2014

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Ema78 6/9/2015, 15:38

A ja lepo pocrnim... nije to ne znam kakava boja, ali nije da je nema. I ja sam se mackala zastitnim faktorima, ali od sad vise necu...znaci,plaza ujutru i kasno popodne,sesir i naocare, suncobran... uvek sam koristila one 30*, nikad jace...

Nekako mislim da su kreme sa zastitnim faktorom, pogotovu one sunblock i 20* teska hemija, i da ih treba sto manje  nanositi.Mozda gresim, al takva sam po pitanju sve kozmetike.

Uradicu kontrolu vit d pocetkom decembra, pa cemo videti....
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Amna84 20/9/2015, 11:19

Da li ko ima iskustva sa kontrolilranjem vitamina D..Zasto se tako sporo i slabo povecava...
Amna84
Amna84

Broj poruka : 1022
Datum upisa : 15.02.2015

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Ema78 21/9/2015, 16:02

Amna84, na koliko si uradila prvu kontrolu?

Nisam bas strucna, ali pored vigantola i suncanja, za sintezu vit d su potrebne i masti, pa sam ja sa tim u vezi krenula da koristim svinjsku mast, i planiram na kontrolu u decembru...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Bobaue 22/9/2015, 11:08

Hvala puno za sve savete. Sledece nedelje cu proveriti ponovo vit.d. Ten mi je malo svetliji ali kosa i oci tamne i lako pocrnim. Verovatno sve to ima i veze sa tim sto vec 3 godine nisam imala odmor !!! A radim i svaku subotu pa ne stizem da se posvetim sebi. Kada zavrsim sa poslom sunce uglavnom zadje. Ali u zadnje vreme se bas trudim da ugrabim  bar ono lepo popodnevno po 15 ak min. Sledecu vto planiram za  oktobar -novembar i nadam se da ce se do tada popraviti. Da nisam procitala sve o dodatnim analizama na forumu ja ovo nikada ne bih ni proveravala jer ni jedan dr mi to nije rekao.

Bobaue

Broj poruka : 658
Godina : 46
Datum upisa : 27.06.2014

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Ema78 30/9/2015, 10:37

Bobaue, jesi li proverila vit d?
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Bobaue 16/10/2015, 14:41

Tek juce sam se skanila da uradim vitamin D i danas uzela rezultat. Dosta se popravio . Danasnji rezultat je 31 a prisli bio 4. 6meseci sam uzimala po 30 kapi Vigantola nedeljno. Videcu sa dr kako cu dalje ali cini mi se da je ovo ok. U sledeci postupak vto trebalo bi da udjem u roku od mesec dana tako da se nadam da ce i ovo pomoci.

Bobaue

Broj poruka : 658
Godina : 46
Datum upisa : 27.06.2014

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od BiKsi :) 16/10/2015, 23:55

Bobo, ako se ne varam 29, pa navise je normalan rezultat. Tako da je sad to ok, verovatno ce ti smanjiti dozu na sedam do max deset kapi sada. U zimskim mesecima nema sunca, narocito u nasem gradu, napomeni i to dr kad budes isla na kontrolu.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Nessi 20/6/2017, 19:48

Da li je neko uzimao veću dozu vigantola od 5-6 kapi dnevno? Ja sam vitamin D prvi put radila juče na osnovu uzorka krvi i rezultat mi je bio 44, a minimum je 75. Prošle godine u martu mi je endokrinolog ustanovila manjak vitamina D i od tada koristim suplement vitamina D, prvo u formi vigantola, zatim centrum u kojem ima vitamina D, a sada sam opet nastavila sa vigantolom, ali s obzirom da mi je vitamin D nizak razmišljam da ga pojačam. I da li je važno u koje doba dana se uzima? Vidim da je neko pisao da je koristio vigantol uveče.

Nessi

Broj poruka : 339
Godina : 45
Location : Beograd
Datum upisa : 23.04.2017

https://tripprototip.blogspot.rs

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Bobaue 20/6/2017, 21:07

Nessi mislim da ti je bolji efekat da uzimas odjednom jednom nedeljno vigantol kapi. Ja sam prosle godine uzimala 30kapi nedeljno a sada mi je endokrinolog prepisala 35 kapi i to je maksimalna doza. Doktorku koja je endokrinolog znam licno i rekla mi je da postoji i InVit D sprej , uzima se 2 udaha svaki dan i ona mi je rekla da se dosta bolje resorbuje od vigantola i brze daje rezultate. Mada je meni bio smor da imam obavezu da ga uzimam svaki san , lakse mi sa vigantolom a i on je dosta skuplji oko 600-700din. Mada tebi vit.D i nije tako los tako da opusteno popravices ti to.

Bobaue

Broj poruka : 658
Godina : 46
Datum upisa : 27.06.2014

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Nessi 20/6/2017, 21:24

Hvala ti puno. Potražiću taj sprej. Mene ne mrzi da ga koristim svaki dan jer i ovako uzimam razne suplemente svakog dana.

Nessi

Broj poruka : 339
Godina : 45
Location : Beograd
Datum upisa : 23.04.2017

https://tripprototip.blogspot.rs

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Bobaue 20/6/2017, 21:25

Ova moja dr kaze da je bas zadovoljna rezultatima koje postize sa nijm.

Bobaue

Broj poruka : 658
Godina : 46
Datum upisa : 27.06.2014

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Hobbes 21/6/2017, 10:36

Ćao devojke! Meni je vitamin D u decembru bio 16 (donja granica 30), dva meseca sam pila tablete i on je porastao na samo 19 h
U apoteci su mi rekli da ništa bez sunca, a obzirom da je tada bila zima i malo sunčanja, nije ni čudo što se tako malo popravio.
Ovog proleća sam se trudila da malo više budem napolju i u maju mi je bio 24.
Pre par dana sam krenula da pijem Vigantol kapi, ali mi nije jasno da li se one piju jednom nedeljno ili svaki dan po 3-4 kapi, ili je to potpuno svejedno?
Hobbes
Hobbes

Broj poruka : 171
Datum upisa : 30.05.2017

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Bobaue 21/6/2017, 10:58

Meni je endokrinolog rekla da se bolji efekat postize kada se uzima jednom nedeljno. Ja sam tako i uzimala , ranije 30 kapi jednom nedeljno sada 35. Za nekih 6 meseci vit D mi je porastao sa 4 na 31.

Bobaue

Broj poruka : 658
Godina : 46
Datum upisa : 27.06.2014

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Hobbes 22/6/2017, 10:16

Hvala Bobaue! Onda ću i ja da pređem na nedeljno Wink
Hobbes
Hobbes

Broj poruka : 171
Datum upisa : 30.05.2017

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Hobbes 4/4/2018, 11:04

Spemam se na kontrolu kod endokrinologa i između ostalog uradim vitamin D.
Pisala sam već moj istorijski rast ovog vitamina, koji je posle vigantola porastao od maja sa 25 do oktobra na 42.
Od oktobra do sada pijem suplement 2 x 400IJ. Suplement sam popila 24h pre vađenja krvi i rezultat je 33.
Očekivala sam mnogo veći rezultat pa se baš smorih.  Rolling Eyes
Ali sa druge strane, nisam sigurna  kako se radi nalaz kada smo pod terapijom, da li je ispravno ne popiti terapiju ili je popiti? Jer vitamin i pijem jer ga nemam dovoljno i kad prestanem da ga pijem opet ga neću imati dovoljno, pa mi u tom smislu 33 nije strašno ako je toliki bez terapije. A opet ako popijem terapiju pa dam krv, onda u stvari merim da li ga dovoljno nadomešćujem suplementima. Nije mi to baš jasno šta se proverava...Ali u svakom slučaju, nije lako i brzo podići vitamin D...Ima li nekih iskustava na ovu temu?
Hobbes
Hobbes

Broj poruka : 171
Datum upisa : 30.05.2017

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Nessi 4/4/2018, 20:12

Prvo, ne znam u kojim jedinicama su ti rezultati? Donja granica je 75 nmol/ L ili 30 ng/mL. Po nekim izvorima i kad je preko 50 ili 60 nmol/L i to je dobro. To znaci da ako ti je rezultat izrazen u ng/mL onda je super, a ako je u nmol/L onda je nizak. 

Moj poslednji rezultat je 66.5 nmol/L i to nakon koriscenja suplemenata u dosta vecim kolicinama. Prvo sam koristila vigantol po savetu lekara i posto mi nije mnogo povecao vitamin d (44 nmol/L proslog juna), presla sam na InVit d koji navodno poboljsava apsorpciju (1200 IJ dnevno) ali mi ni to nije bas mnogo povecalo vitamin d (sa 44 u junu na 67 krajem septembra uz suncanje preko leta), a zatim sam sad preko zime povecala dozu na 2000 IJ, s tim da sam mesec dana pila dozu od 4000 IJ i vidis koliki mi je rezultat, skoro da se nije pomakao od jesenas.

Preko zime, kad se ne izlazemo suncu, dosta opadne vitamin d pa nije cudo sto ti je nizak uz tu dozu suplemenata. Dosta sam citala o vitaminu d na netu. Po svetskoj zdravstvenoj organizaciji maksimalna sigurna dnevna doza je 4000 IJ i ja sam opet presla na tu dozu. Po nekim drugim organizacijama, kao sto je vitamin d council maksimalna dozvoljena doza je cak 10 000 IJ ali tu dozu vec ne bih isprobavala Wink. Ono sto je sigurno jeste da se suncanjem apsorbuje mnogo veca kolicina vitamina d i od tih 10000 IJ ali to je ipak prirodni izvor. Preporucuje se svakodnevno suncanje od 20 minuta (npr. ruke i noge suncati) sto je nemoguce, naravno, jer em nemamo 365 suncanih dana em to zimsko sunce nije isto kao preko leta pa je tada i po suncanom danu apsorpcija dosta manja. Plus sto je za povecanje vitamina d vazno da se suncamo bas u onom periodu kada se to ne preporucuje zbog stetnosti po kozu (od 11 do 16h). Negde sam procitala da kreme sa zastitnim faktorom smanjuju apsorpciju vitamina d za cak 95%, e sad ne znam koliko je tacan taj procenat ali ima logike svakako da se na taj nacin dosta umanjuje apsorpcija ovog vitamina. Ja inace volim da se suncam iako imam svetao ten i nikad nisam bezala od sunca, a opet imam nizak vitamin d jer 10 ili 20 dana suncanja godisnje nikako nije dovoljno sa aspekta vitamina d. Takodje ne znam nikoga da je radio taj vitamin d a da mu je vrednost ok. Kazu da bez suplemenata jedino ljudima kojima je posao vezan za rad napolju (na suncu, npr. na njivi, na putu itd.) vitamin d moze da bude dobar i naravno onim srecnicima koji zive u ekvatorijalnom pojasu, pa preko cele godine mogu da se suncaju.

I da, osim prvog merenja, kad sam tri dana pre toga prekinula sa vigantolom, nakon toga nisam prekidala sa vitaminom d pre vadjenja krvi. Inace, ja ga sad koristim odmah nakon jela jer je u tom slucaju, kazu, bolja apsorpcija (za vreme ili nakon jela), a ranije nisam o tome vodila racuna. I sada ga pijem zajedno sa omega 3 jer je dobro da se kombinuju.

Nessi

Broj poruka : 339
Godina : 45
Location : Beograd
Datum upisa : 23.04.2017

https://tripprototip.blogspot.rs

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Hobbes 5/4/2018, 10:55

Moj rezultat je 33 µg/L, referentne vrednosti su 30-100, što odgovara tome što si ti navela 30 ng/mL.
Bila sam kod endokrinologa na kontoroli i rekla mi je da nisam dobro uradila vitamin D. Ja sam u stvari izmerila koliko ga imam bez terapije, a znam da ga imam manje nego što treba.
Pošto uzimam dnevno 2 x 400 IJ, trebalo je da popijem jutarnju dozu, u toku dana uradim analizu, i uveče uzmem drugu tabletu. To je njoj rezultat koji bi uzela u obzir, jer bi pokazao da li mi je trenutna suplementacija odgovarajuća ili ne.
Hobbes
Hobbes

Broj poruka : 171
Datum upisa : 30.05.2017

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Nessi 5/4/2018, 19:45

Tvoj rezultat onda uopste nije los. Vidim na drugoj temi da si bila kod Vujovicke. Slusajuci (i citajuci) tudja iskustva sa njom, rekla bih da ona nikad nista pozitivno nema da kaze i da ima taktiku zastrasivanja pacijenata... No nikad nisam bila kod nje pa sam mozda stekla i pogresan utisak, ali za sad i nemam zelju da je vidjam :)

Nessi

Broj poruka : 339
Godina : 45
Location : Beograd
Datum upisa : 23.04.2017

https://tripprototip.blogspot.rs

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Hobbes 6/4/2018, 18:12

Meni je ovo drugi put kod nje i vidis utisak mi je skroz suprotan. Po njenim recima, sve je super i divno,samo bez nerviranja i tako to. A meni se uopste ne cini da je tako.
Vitamin D izmeren par sati nakon tablete suplementa je 33,8 µg/L, ispade samo za 0,8 veci nego bez tablete. Nista mi nije jasno.
U svakom slucaju prelazim na sprej umesto tableta, da malo rasteretim zeludac od svih silnih tableta koje pijem Wink
Hobbes
Hobbes

Broj poruka : 171
Datum upisa : 30.05.2017

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Nessi 6/4/2018, 19:00

Vitamin d jako sporo raste, tako da sto se toga tice, zaista nemas razloga za brigu Wink

Nessi

Broj poruka : 339
Godina : 45
Location : Beograd
Datum upisa : 23.04.2017

https://tripprototip.blogspot.rs

Nazad na vrh Ići dole

Suncanje i cudesni vitamin D - Page 2 Empty Re: Suncanje i cudesni vitamin D

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu