KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Preduslovi za trudnoću bez komplikacija

5 posters

Ići dole

Preduslovi za trudnoću bez komplikacija Empty Preduslovi za trudnoću bez komplikacija

Počalji od HappyGirl 16/12/2007, 23:12

PREDUSLOVI ZA TRUDNOĆU BEZ KOMPLIKACIJA

Zdrave životne navike, normalna telesna težina i dobra kondicija u trenutku začeća važni su preduslovi za trudnoću bez komplikacija.
Preduslovi za trudnoću bez komplikacija Doktor10
Najbolji korak koji možete preduzeti je zakazati pregled kod doktora, kako ginekologa, tako i kod lekara opšte prakse. S doktorom treba porazgovarati o nekoliko tema i obaviti neke analize. Ako mislite da ste potpuno zdravi, dovoljno je za početak obaviti tzv. sistematski pregled (koji se i inače svim odraslim osobama preporučuje da učine jednom godišnje) ili barem napravite osnovne krvne analizee i analize urina. Preventivni pregledi mogu ukazati na zdravstvene probleme koji nisu vidljivi.

Ukoliko ste uzimali kontracepcijske pilule, savetuje se da se načini pauza, tokom koje treba paziti da ne dođe do začeća. Ovo nije obavezno, jer do normalnih trudnoća i poroda ponekad dolazi i tokom uzimanja pilula ili odmah po prestanku uzimanja, ipak ako već planirate trudnoću, stručnjaci smatraju da je zdravije omogućiti telu nekoliko normalnih ciklusa.
Preduslovi za trudnoću bez komplikacija 06031710
Kad se ciklus stabilizuje, lakše je zatrudneti, jer se uglavnom dosta tačno mogu predvideti i/ili dijagnostikovati plodni dani. Ako je do trudnoće došlo tokom redovnih ciklusa (bez pilula), ginekolog može precizno izračunati datum začeća i predvideti verovatni datum poroda.

Zarazne dečje bolesti poput ovčijih boginja i rubeole mogu uzrokovati ozbiljna oštećenja nerođenog deteta. Ako niste preboleli ove bolesti, doktor može savetovati da se vakcinišete najmanje mesec dana pre nego nameravate začeti, posebno ako je vreme epidemije, ako je neko u vašoj blizini bolestan ili ako radite, odnosno često boravite s decom.

Bolujete li od hronične bolesti poput dijabetesa, astme ili visokog krvnog pritiska, valja se ozbiljno konsultovati s doktorom i obaviti brojne analize. Doktor (najčešće ceo tim ) će ponekad savetovati da se s trudnoćom pričeka ako je bolest u posebno osetljivoj fazi, a zna će i koje mere treba da se preduzmu, uključujući uzimanje lekova, ležanje ili boravak u bolnici tokom čitave trudnoće ili njenog dela.

Znajući da su brojne bolesti nasledne, uzimanje tzv. porodične anamneze, odnosno dobijanje informacija ko je u porodici imao kakvih zdravstvenih problema, pomaže da se ustanove postoji li rizik od naslednih bolesti. Ako postoji rizik, buduća trudnica i njen partner mogu se podvrći genetskim testovima i savetovanju. Danas sve više rutinski postaju i genetska ispitivanja plodove vode, nerođenog deteta, pa i operativni zahvati nad nerođenim detetom.

Bez obzira koliko se bezazlenima činili lekovi ili dodaci ishrani koje uzimate (uključujući i biljne preparate, eterična ulja i sl.), o njima treba obavestiti lekara, koji će proceniti smatraju li se neki od tih preparata rizičnim, a vredi opšte pravilo da u vreme
kada želite začeti i u vreme trudnoće ne treba uzimati nikakve lekove na svoju ruku.

Srećom, mnogo lekova trudnice mogu sigurno uzimati, pa ako ipak morate uzimati lekove i tokom trudnoće, to uvek treba činiti pod nadzorom i na preporuku lečnika, koji će znati treba li promieniti dozu ili će vam prepisati drugi lek.
Preduslovi za trudnoću bez komplikacija Folic_10
Trudnice i žene koje žele začeti trebale bi početi uzimati folnu kiselinu, vitamin iz grupe B koji je odlična prevencija za brojne prenatalne defekte (pre i tokom trudnoće uzima se jedan miligram dnevno).

Ako je trudnica starija od 35 godina, povećava se rizik od prevremenog porođaja, komplikacija u trudnoći, pobačaja i određenih genetskih poremećaja kod deteta. Visoki krvni pritisak i dijabetes češći su kod starijih trudnica.

Doktora treba obavijestiti o svim ranijim trudnoćama, porođajima, spontanim i namernim pobačajima kao i svim ostalim komplikacijama vezanim uz pokušaje začeća,
trudnoće i porođaje. Na osnovu ranijih trudnoća i porođaja s većom se verojatnošću mogu proceniti tek, moguće komplikacije i ishod sledećih trudnoća. No, ne treba dizati paniku, jer raniji problemi ne znače da će se sve ponoviti. Ako su doktori o svemu obavešteni, moći će na vreme preduzeti mnogo toga da se problemi ne ponove.
Preduslovi za trudnoću bez komplikacija High_e11

Svima se savetuje zdrava ishrana, telesna aktivnost, izbegavanje alkohola, droga, cigareta, stresa, a o izboru zdravog životnog stila još bi više trebale voditi računa trudnice i žene koje žele začeti. Pušite li, pokušajte prestati prije nego ostanete u drugom stanju, a ako ne uspevate sami, potražite stručnu pomoć i svakako se
informišite o mogućim rizicima.

Zdravlje trudnice važno je jer će u njenom telu dete 'stanovati' pre rođenja, ali nasledne bolesti partnera/oca i njegove porodice jednako su važne. Ukratko, važan je i životni stil partnera (oca budućeg deteta), boluje li od zaraznih i drugih bolesti, puši li, uzima li alkohol, droge itd.
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Preduslovi za trudnoću bez komplikacija Empty Re: Preduslovi za trudnoću bez komplikacija

Počalji od Bokicalepotica 4/6/2011, 02:03

Devojke zanima me sta mislite o tome da se piju vitamini pre trudnoce,da bi organizam stvorio rezerve koje ce se trositi u trudnoci.Citala sam na netu dosta o tome pa me najvise zainteresovao Natural Welth prenatal.Pise o tome da ga treba piti par meseci pre trudnoce.Vidim da ga uglavnom hvale i da se bolje podnosi od mamavita koji je vise da se pije u trudnoci, a i odnos cena kvalitet je bolja kod prenatala.
Bokicalepotica
Bokicalepotica

Broj poruka : 437
Location : Beograd
Datum upisa : 16.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Preduslovi za trudnoću bez komplikacija Empty Re: Preduslovi za trudnoću bez komplikacija

Počalji od Bokicalepotica 4/6/2011, 02:10

Molim organizatora da moj prethodni post ili ostavi ovde ili ako je greska da se otvori nova tema "vitamini i minerali pre trudnoce".A ovaj moze da se izbrise pozdrav! Very Happy
Bokicalepotica
Bokicalepotica

Broj poruka : 437
Location : Beograd
Datum upisa : 16.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Preduslovi za trudnoću bez komplikacija Empty Re: Preduslovi za trudnoću bez komplikacija

Počalji od gordanatenec 23/3/2021, 11:46

Drage dame, koje "suplemente", preparate itd vam ginekolozi prepocuju u trudnoci, pre nje, tokom? Barem za sastav pitam ako nemate konkretne predloge.

gordanatenec

Broj poruka : 2
Datum upisa : 16.03.2021

Nazad na vrh Ići dole

Preduslovi za trudnoću bez komplikacija Empty Re: Preduslovi za trudnoću bez komplikacija

Počalji od Drina2 23/3/2021, 15:19

Trenutno pokusavam da odlucim da li, kada i koju vakcinu protiv kovida primiti pre transfera. Razliciti doktori su mi dali oprecne savete, tako da sam malo zbunjena. U svakom slucaju, preporuka je da se saceka bar 2 meseca posle druge vakcine...
Sto se tice suplemenata, to mi je preporuceno na osnovu analize krvi, sta nedostaje i sta moze da se poboljsa. Mislim da folnu kiselinu preporucuju cim se pomisli na trudnocu :)
Drina2
Drina2

Broj poruka : 18
Datum upisa : 30.09.2020

Nazad na vrh Ići dole

Preduslovi za trudnoću bez komplikacija Empty Re: Preduslovi za trudnoću bez komplikacija

Počalji od sanja 73 23/3/2021, 21:32

Pišem iz mog ličmog iskustva zbog mojih prethodnih  boljki i velikog nedostatka gvoždja i na preporuku dr pijem to ,naravno i folnu, vitamin B  to sve na osnovu laboratoriskih analiza ništa napamet, moramo čuvati jetru i ne opterećivati je bas puno,trudim se da spremam razne smutije cvekla,spanac jabuka šargarepa limun aronija i prija mi izbegavam hemiju koliko god to mogu, blender je moj najveći pomagač u kuhinji i da surutku ,mladi sir i sve sto je zdravo,letos sam nakupovala sveze aronije i zamrzla a i u dvorištu imam par stabala koje negujem tako,u svojoj bašti gajim sve to lepo i organsko vodim računa da bude sveze i neprskano,jedva čekam proleće pa da krenem sa mojim aktivnostima  radost radost sreca
sanja 73
sanja 73

Broj poruka : 1001
Datum upisa : 15.08.2015

Nazad na vrh Ići dole

Preduslovi za trudnoću bez komplikacija Empty Re: Preduslovi za trudnoću bez komplikacija

Počalji od sanja 73 23/3/2021, 21:42

Zaboravila za čičoku imam je u bašti to vele da reguliše šećer i insulin ali i to umereno,a moji dr i prof predlažz vakcinu samo se ja jos nisam odlučila,i da znam za pripremu imuniter netreba da bude bas sjajan zato nam i daju one tabletice da obore imunitet   i da bi se embrion zakačijo tako barem meni davali
sanja 73
sanja 73

Broj poruka : 1001
Datum upisa : 15.08.2015

Nazad na vrh Ići dole

Preduslovi za trudnoću bez komplikacija Empty Re: Preduslovi za trudnoću bez komplikacija

Počalji od gordanatenec 6/4/2021, 10:48

sanja 73 ::Pišem iz mog ličmog iskustva zbog mojih prethodnih  boljki i velikog nedostatka gvoždja i na preporuku dr pijem to ,naravno i folnu, vitamin B  to sve na osnovu laboratoriskih analiza ništa napamet, moramo čuvati jetru i ne opterećivati je bas puno,trudim se da spremam razne smutije cvekla,spanac jabuka šargarepa limun aronija i prija mi izbegavam hemiju koliko god to mogu, blender je moj najveći pomagač u kuhinji i da surutku ,mladi sir i sve sto je zdravo,letos sam nakupovala sveze aronije i zamrzla a i u dvorištu imam par stabala koje negujem tako,u svojoj bašti gajim sve to lepo i organsko vodim računa da bude sveze i neprskano,jedva čekam proleće pa da krenem sa mojim aktivnostima  radost radost sreca

Sve to divno zvuci, i ja bih rado unosila sve prirodnim putem. Tako se inace i hranim i vodim racuna, ali mi je lekar preporucio da uzmem neke suplemente jer u hrani necu dobiti dovoljno. Da li je neko koristio GravidonA? Neka iskustva? Procitala sam na netu da ima folnu kiselinu i da je bas za trudnice.

gordanatenec

Broj poruka : 2
Datum upisa : 16.03.2021

Nazad na vrh Ići dole

Preduslovi za trudnoću bez komplikacija Empty Re: Preduslovi za trudnoću bez komplikacija

Počalji od sanja 73 7/4/2021, 19:39

gordanatenec ::
sanja 73 ::Pišem iz mog ličmog iskustva zbog mojih prethodnih  boljki i velikog nedostatka gvoždja i na preporuku dr pijem to ,naravno i folnu, vitamin B  to sve na osnovu laboratoriskih analiza ništa napamet, moramo čuvati jetru i ne opterećivati je bas puno,trudim se da spremam razne smutije cvekla,spanac jabuka šargarepa limun aronija i prija mi izbegavam hemiju koliko god to mogu, blender je moj najveći pomagač u kuhinji i da surutku ,mladi sir i sve sto je zdravo,letos sam nakupovala sveze aronije i zamrzla a i u dvorištu imam par stabala koje negujem tako,u svojoj bašti gajim sve to lepo i organsko vodim računa da bude sveze i neprskano,jedva čekam proleće pa da krenem sa mojim aktivnostima  radost radost sreca

Sve to divno zvuci, i ja bih rado unosila sve prirodnim putem. Tako se inace i hranim i vodim racuna, ali mi je lekar preporucio da uzmem neke suplemente jer u hrani necu dobiti dovoljno. Da li je neko koristio GravidonA? Neka iskustva? Procitala sam na netu da ima folnu kiselinu i da je bas za trudnice.
Poslala sam ti privatnu poruku!!! osmeh srce
sanja 73
sanja 73

Broj poruka : 1001
Datum upisa : 15.08.2015

Nazad na vrh Ići dole

Preduslovi za trudnoću bez komplikacija Empty Re: Preduslovi za trudnoću bez komplikacija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu