KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati

4 posters

Ići dole

kako - Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati Empty Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati

Počalji od KoMetaK 4/6/2015, 01:50

Nasla sam nesto sto je interesantno, a nemamo temu, pa cisto da nam se nadje ako zatreba. Dodajte i vi svoja iskustva, tekstove sa nekih drugih foruma, sve sto moze da znaci trudnicama da imamo sve na jednom mestu i da trudnice mogu da se spreme sta ih ceka.

http://www.roda.hr/article/readlink/673

a televziji, u filmovima, trudna žena se sruši na pod urlajući od bolova:"dolazi beba, rađam!"

Svi oko nje skaču u panici kao da će svake sekunde beba ispasti na pod.

U stvarnosti, stvari ni približno nisu takve: samom porodu prethodi više čimbenika i situacija.

Nitko od nas nije isti pa tako nije ni svaka trudnoća. Ne može se sa sigurnošću tvrditi da će svaka trudnica iskusiti sve, ali prepoznavanje i razumijevanje simptoma i znakova poroda može uvelike vama i vašoj bebi olakšati sam porod.

Znakovi poroda:

OLAKŠANJE: 2-4 tjedna prije poroda plod se spušta u zdjelicu i time mami stvara olakšanje. Pritisak na prsni koš je manji, no sada se očituje na mjehuru i time izaziva potrebu za češćim mokrenjem.
GRČEVI: Česti su grčevi i bolovi u preponama, popraćeni jakim bolovima u križima. Mogu se osjetiti i danima prije poroda.
TEŽINA: Najčešće, prirast težine trudnice usporava se u devetom mjesecu trudnoće. Kako se približava porod, neke trudnice čak izgube na težini.
«GNIJEŽĐENJE»: Neke trudnice osjećaju slabost i vrtoglavice. Nekima se dogodi navala energije koja se očituje nekontroliranom potrebom za čišćenjem i sređivanjem «gnijezda» za dolazak novog člana «plemena».Događa se par dana prije poroda.
PRSNUĆE VODENJAKA: U većini slučajeva prsnuće vodenjaka i curenje plodne vode znači da je porod već počeo.
SLUZAVI «ČEP»: Kako se vrat maternice širi i skraćuje (otvara) i time priprema za porod, sluzavi čep koji se nalazi na vratu maternice i koji je do tada štitio plod od bakterija i infekcija, odvaja se i trudnica primjećuje sluzavi iscjedak ružičaste boje ili prošaran krvnim žilicama. Gubitak sluzavog čepa ne mora nužno značiti da je porod počeo.
ISCJEDAK: Prilikom «otvaranja» (širenja vrata maternice) pucaju kapilare i trudnice mogu primjetiti sluzavi, krvavi iscjedak. Najčešće se u tom slučaju trudovi pojavljuju unutar 24 sata ali niti to, opet, nije 100 posto pouzdano.
BRAXTON HICKSOVE kontrakcije koje ste osjećali i tjednima prije poroda pojačavaju se i sve su bolnije. Porod je blizu.
MICANJE PLODA: Neke trudnice neposredno prije poroda možda više neće osjećati micanje ploda.
Porod nije počeo ako:

Trudovi nisu pravilnog razmaka i ne pojačavaju se.
Bolove osjećate u donjem dijelu trbuha, a ne u križima.
Trudovi prestaju ako promjenite položaj tijela ili ako se bavite nekom aktivnošću.
Vaginalni iscjedak je više smeđe boje nego ružičaste.
Micanje ploda je sve jače kako osjećate trudove (ovo može biti znak da s plodom nešto nije u redu).
Porod je počeo ako:

Trudovi se pojačavaju ako mjenjate položaj tijela ili ako se npr. krećete

Bolovi počinju u križima i šire se prema trbuhu. Mogu biti popraćeni proljevom.
Trudovi su sve češći i bolniji te se javljaju u više-manje pravilnim razmacima.
Vaginalni iscjedak je ružičast ili prošaran krvnim žilicama.
Vodenjak puca, i u 15 posto poroda, otječe plodna voda. Iako otjecanje plodne vode ne znači nužno da je porod počeo, bez plodne vode plod je izložen bakterijama i infekcijama pa stoga obavezno kontaktirajte svog liječnika ili se javite u bolnicu.Ako je plodna vode zelenkaste boje ili neugodnog mirisa znači da se radi o infekciji i plod može biti u opasnosti.

kako - Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati 11329897_10153372011373256_6343579875926335232_n

Ako ste u dvojbi (i nakon što ste pročitali gornju listu) te niste sigurni je li porod uistinu počeo, ne ustručavajte se zatražiti stručni savjet svog liječnika. Iako se može desiti da ste «pogriješili» u procjeni, nitko vam neće zamjeriti - nemojte osjećati neugodu. Smatrajte to dobrim treningom za porod. Sretno!!!

KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

kako - Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati Empty Re: Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati

Počalji od BiKsi :) 5/6/2015, 00:52

Bravo Kometak, odlicna tema.

Ja sam imala naglo puknuce vodenjaka i odjednom je izasla velika kolicina plodove vode. Bukvalno kao da je neko prosuo kantu vode iz mene. I dok sam se spremila plodova voda je i dalje bas tekla. U roku od deset min sam krenula u bolnicu, tamo smo bili za sedam min najduze, odmah mi uradili ctg, bolove apsolutno imala nisam, ni kontrakcije, bukvalno nista. Ctg trajao deset min, nakon toga odmah uradjen vaginalni pregled, i dr ustanovila da je beba krenula nogicom da izlazi. Hitan porodjaj. Dakle, sve je trajalo oko pola sata nakon puknuca vodenjaka.
Moj savet je da, ukoliko vam pukne vodenjak, i izadje veca kolicina plodove vode nista ne cekate, pravac bolnica. Sa mnom je u porodilistu bila cura koja je cekala tri sata posto joj je pukao vodenjak. Srecom pa porodjaj nije bio krenuo, al sama mi priznala da nije znala sta ceka, ustvari cekala da svane jutro, kraljica! Mada panika ucini svoje. Ja sam bila prisebna, i ponela najosnovnije, s obzirom da nista spakovano za porodiliste nisam imala. Meni nisu stigli da odrade ni briseve, ni klistir.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

kako - Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati Empty Re: Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati

Počalji od BiKsi :) 5/6/2015, 00:54

Ne napisah, samo koji dan pred pucanje vodenjaka sam imala jake menstrualne bolove, u dva navrata, bukvalno bol pred onesvescivanje, primirivala sam se u krevetu, al kod lekara isla nisam, misleci da su to kontrakcije. Desilo se po jedanput u dva dana. Iz obog ugla vidim da sam se trebala javiti dr. Grlic mi je bio skracen, dr je rekla da ce izdrzati, al eto nije. Mada mi je beba bila krupna, ja sitna, pa je sigurno i to doprinelo prevremenom porodjaju.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

kako - Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati Empty Re: Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati

Počalji od KoMetaK 5/6/2015, 02:26

Hvala Bixi za iskustvo. Znacice da zene znaju sta mogu da ocekuju i da pohitaju kad im pukne vodenjak u bolnicu.

Evo jos jednog interesantnog teksta.
http://www.yumama.com/trudnoca/porodjaj/11117-sve-sto-treba-da-znate-o-pravim-porodjajnim-trudovima.html?p=1

Sve što treba da znate o porođajnim trudovima

Kao snažna prirodna sila, trudovi deluju bez volje i kontrole porodilje, kako bi na svet istisnuli novi život. Ritmične i često bolne, ove kontrakcije su vesnici buduće sreće: dolaska bebe

Trudovi mogu da se definišu kao ritmično stezanje i opuštanje materice, najvećeg mišića u telu trudnice. Svojim delovanjem pomažu bebi da zauzme pravilan položaj u materici (glavicom prema dole), i da se postepeno spušta prema porođajnom kanalu. Na taj način bebina glavica pritiska ušće materice, što uzrokuje lučenje hormona estrogena, oksitocina i prostaglandina, kao i drugih jedinjenja. Njihovim delovanjem, glatka mišićna vlakna materice počinju da se stežu i savijaju. Svakom kontrakcijom, grlić materice sve više sazreva i propušta plod.


U teoriji, termin vaše trudnoće je u 41. nedelji nakon poslednje menstruacije. Međutim, porođaj može da nastupi već nakon 37. nedelje.  

Siguran znak da je porođaj počeo
Često je nemoguće odrediti kada su tačno započeli pravi trudovi. Kod pojedinih žena, rani porođajni trudovi su slični pripremnim trudovima, koje osećaju već nekoliko nedelja: nepravilne kontrakcije, koje izazivaju bol poput menstrualnih grčeva - u predelu bubrega ili donjeg dela leđa. Kod drugih, trudovi od počeka nastupaju vrlo intenzivno i ritmično. Ako je pukao vodenjak, vrlo brzo mogu da uslede trudovi.

Jedini siguran pokazatelj početka porođaja jeste bolno i učestalo stezanje materice, koje postaje pravilnije: trudovi su sve jači, traju sve duže, a razmaci između kontrakcija su sve kraći. Pravi trudovi ne nestaju opuštanjem, promenom položaja ili aktivnosti. Ponekad su propraćeni želudačnom nervozom, grčevima ili prolivom, a najčešće ih karakterišu bolovi koji započinju u krstima i šire se prema napred, u donji deo stomaka i gornji predeo bedara. Trudovi se šire poput talasa: započinju polako, postepeno jačaju i postaju sve bolniji, pa napokon dosegnu vrhunac. Nakon toga, postepeno se smanjuju i nestaju. Kako porođaj napreduje, kontrakcije postaju sve jače, pa vrhunac nastupa pre i traje duže.


Porođajni trudovi postepeno potiskuju dete glavicom prema karlici i pospešuju sazrevanje grlića materice, koji se skraćuje i širi na način da pravi celinu sa zidovima materice. Zahvaljujući sve intenzivnijim kontrakcijama, mišićna vlakna materice se napinju, a grlić proširuje do obima od deset centimetara.

Vaš zadatak za vreme trudova
Kada osetite prve trudove, pokušajte da se na njih ne osvrćete previše. Nastavite sa uobičajenim aktivnostima, ili odspavajte - kako biste imali snage za ono što sledi. Kada bolovi postanu takvi da više ne možete da ih ignorišete, prihvatite ih i prepustite se talasima trudova. Pomislite kako ste svakom kontrakcijom jednim korakom bliži rođenju bebe. Svaki trud ima svoj zadatak. Zamislite kako bebina glavica upire o ušće materice, zamislite kako se ono otvara, kako se vaša beba postepeno spušta...

Učestalost kontrakcija
Važno je usredsrediti se na učestalost kontrakcija. Pomoću sata merite njihov ritam: razmak (od početka jedne kontrakcije do početka sledeće) i trajanje (od početka do kraja kontrakcije). Prvi trudovi se uglavnom javljaju u nepravilnijim razmacima, svakih 20 do 30 minuta, i traju 10 do 30 sekundi. Kako vreme odmiče, kontrakcije postaju sve češće - svakih pet minuta, i traju od 50 do 60 sekundi. Ako vodenjak do tada još nije pukao, to je pravo vreme za odlazak u porodilište. Kod prvorotkinja, prvo porođajno doba ili doba otvaranja obično traje 10 do 12 sati, dok se u sledećem porođaju skraćuje na prosečno pet do osam sati. U trenutku potpunog otvaranja, trudovi će biti najjači i najduži, sa razmakom od dva minuta ili manje.

Savet +
Nemojte da razmišljate o tome koliko već dugo imate trudove ili koliko je sati porođaja još pred vama. Usredsredite se na sadašnjost: nailazi kontrakcija - primenite naučeno disanje (na psihofizičkoj pripremi trudnice nauče da pravilno dišu kako bi aktivno učestvovale u porođaju). Vreme kada kontrkcija popusti iskoristite da se opustite: dišite smireno i odmorite se.

Trenutak koji briše sve
Trudovi su najjači u drugoj porođajnoj fazi ili istiskivanju deteta, kada se javlja i refleksno potiskivanje trbušnih mišića i dijafragme. Nekoliko minuta nakon rađanja bebe, javljaju se slabiji trudovi za istiskivanje posteljice, koje će trajati oko 20 do 30 minuta. U toj fazi, nove mame više toliko ne primećuju bol, jer su preplavljene potpuno novim emocijama, koje je u njima pobudio dugo očekivani susret sa bebom.


To je trenutak koji briše moguće bolno iskustvo porođaja. Kontrakcije će trajati i nakon porođaja, posebno tokom prva dva sata, kada telo počinje da se vraća u normalu: krvni sudovi oko materice se sužavaju, dok se materica stiska i očvršćuje.

Jačina trudova
Potrebno je naglasiti da su svaka trudnoća i porođaj jedinstveni, tako da nije moguće znati hoće li i kojim intenzitetom da nastupi bol. Neke trudnice ne osete bol tokom celog porođaja, dok kod drugih može da pređe granicu izdržljivosti.

Tonus ili napetost materičnog mišića se ogleda u obliku amplituda, i meri se prema pritisku u materici. U mirnom stanju, tonus mišića (takozvani bazalni tonus) iznosi od 1,3 do 1,6 kilopaskala (kPa), a za vreme normalne kontrakcije se penje do 7,9 kPa ili više. Kada tonus pređe 3,3 kPa, trudnica oseća bol, i kontrakcija može da se napipa. Razmak između kontrakcija se naziva pauza, i služi za oporavak i odmor krvnih sudova zida materice, jer se tokom kontrakcija smanjuje dotok krvi. Aktivnost materice može da se utvrdi kliničkim pregledom ili primenom kardiotokografije (CTG) i ultrazvuka, čime je omogućeno precizno merenje.

Svako iskustvo rađanja je drugačije
Ipak, jedno je sigurno: ma kakav bio vaš doživljaj tog neverovatnog događaja, svaki trenutak se isplati! Stvorili ste nov život, koji će vam doneti neopisivu sreću i ljubav kakvu možda još niste iskusili. Porođaj je trenutak za koji ste se dugo pripremali, pa nema potrebe za strah. Usredsredite se na tehnike disanja koje ste naučili na psihofizičkim pripremama za trudnice, oslonite se na partnerovu podršku, i dopustite babici da vas usmerava prema cilju. Ne zaboravite: svaki nalet bola znači da ste korak bliže najboljem trenutku u svom životu - rođenju svoje bebe.

Kako se nositi sa bolom?
Kod prejakih bolova, moguća je primena lokalnog anestetika. Epiduralna analgezija je izuzetno korisna, pre svega u slučaju produženog ili otežanog porođaja, ali i zbog pozitivnijeg iskustva rađanja. Njome se „umrtve“ nervi koji vode od materice do porođajnog kanala, ali trudnica zadržava osećaj prirodnog nagona za „guranjem“. Osim toga, epiduralna analgezija opušta mišiće, pospešuje otvaranje i smekšavanje ušća materice, kao i bolju prokrvljenost u maloj karlici, odnosno materici i posteljici. Nažalost, postoje i negativne strane tog anestetika, ali i stanja u kojima nije primenjiv. Zato se unapred posavetujte sa lekarom.

Napisala: Rahela Filip
KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

kako - Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati Empty Re: Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati

Počalji od KoMetaK 5/6/2015, 02:28

Sve o lažnim trudovima

http://www.yumama.com/trudnoca/porodjaj/11118-sve-o-laznim-trudovima.html

Ukoliko niste sigurni kako prepoznati početak porođaja, pogledajte kako razlikovati lažne kontrakcije od pravih.

Kako se plod razvija tokom trudnoće, materica se veličinom i oblikom prilagođava svom stanovniku. Stvaraju se nove mišićne ćelije, mišićna vlakna rastu i rastežu se prema fundusu (gornjem delu) materice, koji postaje deblji, dok se donji deo stanjuje. Istovremeno se rastežu i ligamenti kojima je materica pričvršćena za trbušnu šupljinu.


Bezbolno uvežbavanje materice

Tokom cele trudnoće, mišićna vlakna materice se savijaju i stežu, kako bi pojačala tonus, ali i pospešila dotok krvi u posteljicu. Takav rad materice se ogleda u obliku spontanih i povremenih kontrakcija, koje se nazivaju Brakston-Hiksove kontrakcije. Započinju već u ranoj trudnoći, ali moguće ih je osetiti oko četvrtog-petog meseca, a najčešće tokom poslednje četiri nedelje trudnoće. Trudovi su u tom razdoblju bezbolni, ili izazivaju osećaj laganog stezanja donjih trbušnih mišića.


Za vreme kontrakcije ceo stomak odjednom postane tvrd, a zatim se naglo opusti. Kontrakcije su vrlo nepravilne, retke i kratkotrajne, a nestaju samostalno ili opuštanjem, pravilnim disanjem, promenom položaja ili aktivnosti. Nazivaju se i lažnim trudovima, jer žene često pomisle da je započeo porođaj. Međutim, takvi trudovi ne treba da budu razlog za uzbunu, zato što ne izazivaju promene materice, nego služe za uvežbavanje ili pripremu za sam čin rađanja. Oni su idealna prilika za trudnice da vežbaju tehniku pravilnog disanja, koja će im u velikoj meri pomoći pri porođaju - jer ublažava bolove, smanjuje psihičku napetost porodilje i omogućava dovoljan dotok kiseonika i hranljivih materija novorođenčetu.


Kontrakcija ili se beba mrda

Iako su nepredvidljivi, trudove može da izazove pojačana aktivnost, puna bešika, kada neko dotakne majčin stomak, polni odnos, ili dehidracija majke. Trudnice koje su već rađale, mogu da imaju češće i intenzivnije lažne trudove, dok ih prvorotkinje možda neće ni primetiti. Kako se trudnoća bliži kraju, tako će se povećavati učestalost i intenzitet kontrakcija, koje dovode bebu u pravilan položaj i polako omekšavaju cerviks (grlić materice).

Treba razlikovati trudove od bebinih pokreta u materici: kod  pokreta, mamin stomak će samo delimično da postane tvrd - kada se beba oslanja, gura, ili trlja deo tela o zidove stomaka, dok se trudovi osećaju po celom stomaku. Lezite na leđa savijenih nogu i šakama lagano pritisnite stomak. Ako je tvrd do te mere da u njega ne možete da gurnete vrhove prstiju, nema nikakve sumnje da je ono što osećate stezanje materice. Kao i svaki mišić, materica može da se stegne u potpunosti, celom svojom površinom. Takav rad materice može da se oseti ne samo tokom trudnoće, nego i za vreme menstruacije i orgazma, mada u manjoj meri.


Kada je vreme za zabrinutost?

Trudove koji usred trudnoće postaju učestaliji i bolni, treba shvatiti ozbiljno. Oni mogu da izazovu širenje grlića materice dok beba još nije dovoljno zrela za život izvan majčinog tela. Bolni trudovi mogu da budu posledica prevelikog telesnog naprezanja, učestalog stajanja, izloženosti stresnim i traumatskim situacijama, ili nošenja teškog tereta. Ne zaboravite da je vaše telo u trudnoći podložnije uticajima spoljašnjih i unutrašnjih nadražaja. Zato ne čekajte da se umorite pre nego što sednete, i predvidite dovoljno vremena za odmor i opuštanje tokom dana.


Važno je znati da postoje i druga stanja koja mogu da izazovu bolove u trudnoći, a koje trudnice, posebno prvorotkinje ne mogu uvek da prepoznaju, pa ih često pripisuju trudovima. Infekcije, upale mokraćnih puteva, kamen u urinarnom traktu, ciste jajnika i gastroenterološke tegobe - neki su od uzročnika bolova u trudnoći. Stoga je svaki bol koji osetite dobar razlog da se posavetujete sa ginekologom.

Tekst: Rahela Filip
KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

kako - Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati Empty Re: Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati

Počalji od KoMetaK 5/6/2015, 02:30

Kako prepoznati "prave" kontrakcije?

http://www.yumama.com/trudnoca/porodjaj/1610-kako-prepoznati-prave-kontrakcije.html


Naučite da razlikujete porođajne kontrakcije od pripremnih - Brakston-Hiksovih kontrakcija.
U normalnoj trudnoći, kada se zna očekivani termin porođaja, minimalne su mogućnosti da se ne prepoznaju znaci koji ukazuju da je porođaj počeo. Uostalom, prvorotke zbog straha da ne "zakasne", da što pre budu pod nadzorom lekara, uglavnom u bolnicu odlaze mnogo ranije. Tome doprinose i ukućani, koji nastoje da trudnicu što pre «smeste na sigurno», kako se ne bi desilo da moraju da "učestvuju" u porođaju. Zato nepotrebno požuruju buduću majku.  

Šta je mehanizam porođaja?
Šta pokreće mehanizam porođaja, i dalje je tajna, bez obzira na sva saznanja koja ima savremena medicina. Smatra se da je rezultat pojave kontrakcija - kombinacija uticaja ploda, odnosno posteljice i organizma žene. Pošto nije poznato šta ga pokreće, ne može sa sigurnošću ni da se predvidi kada će da otpočne. Nažalost, dešava se i da mediji u savremenom društvu doprinose pogrešnoj predstavi o porođaju, jer se on ponekad toliko dramatizuje da se predstavlja kao situacija koju je teško preživeti. Ili se, nasuprot tome, idealizuje.

Šta su pripremne kontrakcije?
Brakston-Hiksove kontrakcije, koje se nazivaju i pripremne, jer pripremaju matericu za porođaj u devetom mesecu, mogu da budu bolne, pa ih je teže razlikovati od pravih. Ako se javljaju učestalo, većina žena se ne dvoumi mnogo, nego odlazi u bolnicu. Međutim, pošto se radi o kontrakcijama koje nisu dovoljno efikasne za porođaj (iako mogu da utiču na skraćenje i ravnanje grlića materice), nakon pregleda lekara i slušanja srčanih tonova bebe - trudnica se vraća kući.

Pripremne kontrakcije mogu da se intenziviraju ako žena u poslednjim nedeljama trudnoće dugo šeta ili nešto fizički radi bez pauze. Odmor i promena položaja (najbolje je da sedne ili legne), sigurno će ih zaustaviti. Ukoliko kontrakcije prestanu nakon odmora, trudnica može da nastavi sa uobičajenim aktivnostima. Ali, ako i dalje oseća jake bolove u stomaku, krstima ili karlici, a pogotovo ako se pojavi vaginalno krvarenje - odmah mora da ode kod lekara, iako nije u terminu! Možda se radi o prevremenom porođaju. Tuširanje vrućom vodom ili dug boravak u kadi takođe mogu da izazovu jače kontrakcije, zato se preporučuje kraće tuširanje mlakom vodom.

Kontrakcije su lažne:
- ako nisu ritmične i ne pojačavaju se
- smanjuju se ukoliko promenite položaj ili prošetate
- ako se javljaju u dužim vremenskim intervalima

Kontrakcije su "prave" - porođajne:
- ukoliko su vremenom jače i češće (na pet do deset minuta)
- ako su duže, traju i do jednog minuta
- u slučaju da osećate isti intenzitet kontrakcija iako ste promenili položaj ili se odmarate
- dok su prisutne, ne možete normalno da razgovarate
- ako započinju u gornjem delu stomaka ili krstima, a taj osećaj se prenosi prema napred


Koji znaci ukazuju da je vreme da se krene u bolnicu?
Kada prepoznate prave kontrakcije, polako se spremite i krenite u bolnicu bez žurbe. Jer, vodenjak je ceo, a sa celim vodenjakom ne možete da se porodite van porodilišta. Do spontanog prskanja vodenjaka će doći kasnije, ili će ga lekar prokinuti na porođajnom stolu. Sa pojavom kontrakcija dolazi do promena na grliću materice, koji se razmekšava, što može da bude praćeno vaginalnim iscetkom, odnosno ispadanjem krvavo-sluzavog čepa koji je zatvarao grlić. Kod prvorotki, taj čep može da ispadne i dan-dva ranije, a kod drugorotki neposredno pred porođaj.

Kako treba da se ponašate ako vodenjak pukne?
Iz nedovoljno poznatih razloga, porođajne kontrakcije nekad izostanu, a porođaj može da započne i prskanjem vodenjaka. Da se to desilo, znaćete po tome što nakon pražnjenja bešike i dalje nešto curi. To može da bude od pola litra do litar i po plodove vode, pa zato stavite uložak, jer će i dalje pomalo da curi. Potom lezite, kako bi se beba polako spustila - da ne dođe do «propadanja» pupčanika ili zauzimanja nepravilnog položaja, što bi kasnije moglo da uspori porođaj.
Do spontanog prskanja vodenjaka dolazi uglavnom noću ili u ranim jutarnjim časovima, kada ste kod kuće. Ako se dogodi u neko drugo vreme, u situaciji kada ne možete da legnete, naslonite se negde na zid i sačekajte neko vreme pre nego što krenete u bolnicu. Sedeći položaj se ne preporučuje, jer nije pogodan za spuštanje bebe. U kolima zauzmite poluležeći položaj. Kada je prskanje vodenjaka potpuno, neće biti dileme o čemu se radi.

Šta znači „nepotpuno prskanje vodenjaka"?
Nepotpuno prskanje vodenjaka nije očigledno, pa je potrebno da obratite posebnu pažnju, kako ga ne biste pomešali sa nevoljnim mokrenjem. Ako imate osećaj permanentne vlažnosti, verovatno je došlo do naprsnuća vodenjaka, pa plodova voda pomalo curi. Najbolje je da odete kod lekara na pregled, kako biste razrešili dilemu, ili da uradite test pomoću specijalnih uložaka (funkcionišu po principu lakmus papira), koji će pokazati da li je u pitanju urin (kiselina) ili plodova voda (baza).
Bilo da se radi o potpunom ili delimičnom prskanju vodenjaka, bez obzira što se kontrakcije nisu javile, obavezno idite u bolnicu, jer je to znak da je porođaj počeo.

Kako izgleda prijem u porodilište?
Na prijemnom će proceniti da li ste za porodilište ili će vas uputiti na odeljenje, gde ćete sačekati pojavu prirodnih kontrakcija, ili će one biti izazvane. Ignorisanje ili neprepoznavanje početka porođaja i ostajanje kod kuće, u ovoj situaciji može ozbiljno da ugrozi bebu i oteža porođaj, a ležanje u kadi sa toplom vodom može da ubrza proces, pa da se porodite kod kuće.
Kada dođete na prijemno, nakon informacija koje ćete dati o starosti trudnoće i kontrakcijama (kada su počele, koliko su učestale, koja im je dužina trajanja i intenzitet) i obavljenog pregleda, prilikom kojeg se utvrđuje kakav je grlić (da li je razmekšan, skraćen, koliko je otvoren) - lekar će proceniti da li ste za porodilište ili možete da se vratite kući.
Ako ste došli sa prsnutim vodenjakom, sigurno ćete ostati u bolnici. Tada idete u porodilište ili na odeljenje, što zavisi od toga koliko je vremena proteklo od prsnuća. Zato bi bilo dobro da zapamtite u koliko sati se to dogodilo, kao i kakve je boje bila plodova voda (bistra, mlečno bela - što je dobro ili zelena, odnosno žuto-zelena, što ne znači da nije u redu, ali utiče na odluku lekara o daljem toku porođaja).

Snežana Milanović, visoki strukovni terapeut
KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

kako - Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati Empty Re: Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati

Počalji od Ema78 5/6/2015, 12:27

Evo mog iskustva...NISAM ZNALA DA SAM POCELA DA SE PORADJAM !!!

Nisam imala bolove, nije mi pukao vodenjak, ali sam ipak merila kontrakcije , i u bolnicu otisla kada su bile na 3 min, u trajanju od 45 sec... tamo su mi probusili vodenjak, dali epidural, i sve to je trajalo oko 3h...
Jedini simptom je bila pospanost...kontakcije sam imala od 6 meseca, tako da im nisam pridavala znacaj...u maksimumu kontrakcija, pre epidurala, jedino sam imala promenu disanja, instiktivnu, mada sam prosla obuku...ali, apsolutno nista nije bolelo, ni pre, ni u toku ( epidural je zakon), ali ni posle...ujutru u me samo bolele noge...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

kako - Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati Empty Re: Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati

Počalji od ragaco 19/6/2015, 12:24

Evo i mog iskustva:
Od 4.meseca trudnoće imala sam lažne kontrakcije-stezanje stomaka i više osećaj nelagode i pritiska na grlić nego da kažem da je bol u pitanju.Pred kraj trudnoće-36.37.38. nedelja te su lažne kontrakcije bile baš učestale u večernjim satima,sve na 5-6min,po 20-ak za redom,pa se smire.Registrovane na CTG,ali ništa značajno.
Pitala sam se kako ću prepoznati da je to to,hoću li zakasniti u bolnicu misleći da je sve lažna uzbuna..
Na kontroli u 39+2 utvrđen manjak plodove vode i otvorenost 1,5prst.Ništa od toga nisam osetila predhodnih dana,ni da curi bilo šta,a ni kontrakcije nisu bile drugačije nego do tada.
Dobila vaginaletu za otvaranje i u roku od 1-2 h počinju prave kontrakcije,iste kao lažne ali intenzivnije,osetiš bol i baš pritisak na grlić i siguran si bez premišljanja da boli,ne liči na one potmule menstrualne.Ispao i sluzni čep,a to je nešto veliko i sasvim krvavo,nit liči na čep,nit da je sluzavo.
Onda se sve smirilo i stalo,pa sam ujutru išla na indukciju.O ozbiljnim kontrakcijama i bolovima koji zaustavljaju disanje pored moje najbolje volje da nastavim,a grlić betoniran na 2 cm i čekanju da bude bar 3 da osetim blaženstvo epidurala neću da pišem jer to već spada u odmaklu fazu mog porođaja.

ragaco

Broj poruka : 1821
Godina : 43
Location : Beograd
Datum upisa : 28.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

kako - Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati Empty Re: Pocetak porodjaja i kako ga prepoznati

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu