KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Novi zakon: Deca ne moraju u školu

+2
Mirjana
Simona
6 posters

Ići dole

Novi zakon: Deca ne moraju u školu Empty Novi zakon: Deca ne moraju u školu

Počalji od Simona 17/11/2011, 12:05

Novi zakon: Deca ne moraju u školu


Novi zakon o obrazovanju predviđa da roditelji mogu da organizuju nastavu kod kuće. Polagaće ispite na kraju godine, ako dvaput padnu, vraćaju se u učionice

TATA sa kredom i sunđerom, mama sa dnevnikom u rukama, a dete mirno sedi. U dnevnoj sobi tišina, jer je upravo počeo čas - ovako će izgledati školovanje, ako u sadašnjem obliku bude usvojen novi zakon o osnovnom obrazovanju. On predviđa da roditelji mogu sami, kod kuće, da organizuju nastavu za svoju decu, bez obaveze da ona idu u školu.

U nacrtu zakona, međutim, ne piše ni da li roditelji koji će učiti sami svoju decu moraju da budu prosvetni radnici, niti ko će njihov rad kontrolisati.

- Imam velike rezerve prema ovom predlogu - kaže za ”Novosti” dr Ana Pešikan, profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu i član grupe koja piše nacionalnu strategiju obrazovanja. - Ne može svako da bude nastavnik, a i škola nije samo savladavanje lekcija, već decu uči i odnosu prema vremenu, obavezama, socijalnim ulogama, takmičenjima...

A, prema ovom modelu, jedinu proveru znanja deca bi trebalo da imaju na kraju godine, polažući ispite u školi. Pa, ako dva puta budu neuspešna, morala bi da se vrate u redovan sistem.

- Deca bi mogla da pretrpe veliku štetu. Ko će da odgovara ako budu neuspešna i vrate ih da još jednom pohađaju isti razred - pita se prof. dr Ana Pešikan. - Imamo i bez ovoga mnogo drugih nerešenih pitanja u prosvetnom sistemu i zato mislim da treba odgoditi ovu novinu.

ZAKONI SE KOSE SA STRATEGIJOM ZAKON o osnovnim školama u više članova je u suprotnosti sa strategijom obrazovanja, koja treba, takođe, uskoro da bude usvojena. Isti slučaj je i sa zakonima o srednjem obrazovanju i o obrazovanju odraslih. Zato je Nacionalni prosvetni savet zatražio da se usvajanje zakona odloži.

- Učenje kod kuće ili putem interneta moglo bi da se organizuje samo uz strogu kontrolu - smatra Milan Bajić, direktor beogradske OŠ ”Josif Pančić”.

- Ovaj predlog treba potpuno izbaciti iz zakona, ili ga ograničiti samo na situacije kada deca ne mogu da dođu na časove. Trebalo bi da škole imaju komisije koje bi ozbiljno procenjivale kome treba odobriti školovanje kod kuće, a kome ne - dodaje Bajić.

Sličnog je mišljenja i Milan Jeftić, vođa resora za obrazovni sistem u Uniji sindikata prosvetnih radika:

- Verujem da je samo reč o spisku lepih želja, koje će postojati u zakonu, ali ne i u praksi. Učenje na daljinu moglo bi eventualno da postoji za decu koja su sprečena da dolaze u školu, ali ne za one kojima je to hir.

U samom Ministarstvu prosvete zasad ne ulaze u tumačenje štetnosti i koristi od ovakve prakse, za šta je u Srbiji, po svemu sudeći, prerano.

- Nacrt zakona o osnovnom obrazovanju, koji se bavi i pitanjem učenja na daljinu i učenja kod kuće, tek je na javnoj raspravi. Učenje na daljinu i kod kuće detaljnije će regulisati pravilnik, koji će Ministarstvo doneti posle usvajanja zakona - komentar je prof. dr Želimira Popova, pomoćnika ministra prosvete zaduženog za osnovno obrazovanje.

UČENjE NA DALjINU VODI U IZOLACIJU

ZAKON predviđa i učenje na daljinu, putem interneta.

- Ovaj model se pokazao kao veoma dobar na fakultetima, ali tu je reč o odraslim ljudima. U nižim razredima je loš, jer su deca izolovana, ne uključuju se u društvo. Bilo bi to dobro rešenje samo kao dodatna aktivnost - da deca učestvuju u forumima, a đaci seoskih, loše opremljenih škola da imaju pristup elektronskim knjigama - objašnjava dr Ana Pešikan.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.290.html:353698-Novi-zakon-Deca-ne-moraju-u-skolu#.TsQn2wAH_3w.facebook

Koje je vase misljenje povodom ove vesti?
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Novi zakon: Deca ne moraju u školu Empty Re: Novi zakon: Deca ne moraju u školu

Počalji od Mirjana 17/11/2011, 12:38

Uopšte me nisu iznenadili! A neće me iznenaditi ni ako taj zakon usvoje.
Meni lično je sve jedno. Od kad radim u školi svedok sam veoma loše organizovanosti, loših zakona, loše primene... Npr. u mojoj školi ima dosta Roma. Oni nemaju uslove za rad. Nemaju odeću i obuću, a za sveske ili knjige da ne pričam. Kako bi mogli da prate, ja sam u početku pisali i štampala, pa im sve to delila, sve dok nisam skontala da oni to ušta sam ja uložila vreme, strpljenje i novac, ladno zgužvaju i bace u kantu, čim ja napustim učionicu.
A zašto je to tako? Zato što je dekada Roma, i nikako "ne smeš da im ostaviš jedinice"!!! To ti lepo saopšte ovi iznad tebe. I sad, što bi neko učio kad mu je jasno da će na kraju proći razred i ako ne pipne knjigu? Uz to, u školi je da bi se ogrejao i dobio dečiji dodatak-koji neće dobiti ako ne ide u školu. Zato kod nas ima i onih koji ni u 8-mom razredu nisu znali da čitaju i pišu. Sad vi meni objasnite, kakva je to fora?
Zašto poreski obveznici odvajaju pare za dečije dodatke koje će neko dobiti samo ako redovno pohađa nastavu, a taj neko ustvari ne pohađa nastavu-on ni ne zna šta je nastava! On dođe da se igra, ometa čas, i ugreje se zimi!
Da me ne razumete pogrešno, nemam ništa protiv dečijeg dodatka i dolaska u školu pomenute dece, već protiv odnosa škole i države prema njima i svrhe njihovog dolaska u školu!
Ne vidim kako Romima pomaže to što su završili osnovnu, a i dalje su nepismeni! To je kao da si kupio diplomu, i kako ćeš da radiš posao za koji nisi obučen!


Poslednji izmenio Mirjana dana 17/11/2011, 12:41, izmenjeno ukupno 1 puta
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Novi zakon: Deca ne moraju u školu Empty Re: Novi zakon: Deca ne moraju u školu

Počalji od maus 17/11/2011, 12:40

Znate onu staru OD KOLEVKE PA DO GROBA NAJLEPSE JE DJACKO DOBA

Dosta predmeta iz osnovne skole nosim u malom prstu i to zahvaljujuci nastavnicima, zato sto su znali i trudili se da prenesu gradivo i da nas zainteresuju da ucimo i naucimo. Bilo je nastavnika koji nisu bili zainteresovani i nisu se trudili da naucimo njihov predmet. Moja mama, koja je bila nastavnik ruskog jezika je bila ubedjena da ruski odlicno znam jer sam imala 5. Nije znala da je nastavnici bilo dovoljno da izrecitujem pesmicu za 5. Kada je shvatila da ruski znam isto koliko i japanski svojski se trudila da me nauci necemu. I ucila me je matematiku, jer je bila tatamata za tu nauku, jer je tadasnji nastavnik radio po principu : danas predajem ja tu i tu lekciju, sutra Pera, prekosutra Janko, pa Marko..dok je on sedeo i klimao glavom i svi smo imali petice, a u stvari smo samo citali iz knjiga i tada nas nije bilo briga sto nista ne razumemo, ali smo znali da cemo svi imati 5.
Kada bi svi nastavnici bili kao Boka(geografija), Ivanka(srpski), Buba(fizika), Kaca(hemija), Andja(bilogija) deco samo napred u skolu, ucite i samo ucite!
maus
maus

Broj poruka : 14046
Location : Loznica
Datum upisa : 07.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Novi zakon: Deca ne moraju u školu Empty Re: Novi zakon: Deca ne moraju u školu

Počalji od Simona 17/11/2011, 12:56

Mirjana,
Mislim da je problem Roma mnogo dublji pa zato neke mere nemaju efekta. Moj nekadasnji profesor psihologije mi je pricao da su oni radili akciju pomoci romskoj deci pa su ih lepo obukli i dali im knjige a kad je trebalo da idu kuci deca su pocela da placu, ispostavilo se da oni kod kuce nemaju stolove niti police i da ce manja deca koja puzu po podu da im iscepaju te knjige. Kako i sama kazes ta deca nemaju odecu i obucu, znaci nemaju neke osnovne stvari. A verovatno ni roditelji nemaju znanja, niti smatraju da je znanje vredno da bi mogli da im objasne znacaj tih skripti koje si im dala...

No mislim da ova tema nije namenjena Romima koji su pretezno ugrozena kategorija. Nego nekom sloju bogatih koji ce moci da plate sve profesore ili imaju dovoljno vremena i znanja da poucavaju decu ili bar oni misle da imaju.

Inace ja sam protiv ove mere vise sam za reformu postojeceg skolstva. Jedan razlog sto sam protiv je znanje jer sumnjam kako ce to biti izvodjeno. A drugo su socijalne vestine, druzenje dece za koje ce dete biti uskraceno. Sem toga mislim da se dete stavlja u vecu zavisnost od roditelja, a nisu svi ljudi dobri, neki ce biti pedofili ili nasilnici ili ce se tuci medju sobom. Kada postoji skola onda neko sa strane moze da primeti nesto sto nije u redu i intervenise. Sa kucnim obrazovanjem su manje mogucnosti...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Novi zakon: Deca ne moraju u školu Empty Re: Novi zakon: Deca ne moraju u školu

Počalji od Mirjana 17/11/2011, 13:23

Slažem se sa tobom u potpunosti! Samo me tako boli kad' donose neke zakone za zaštitu dece, koji se sprovode na silu, na papiru, a ustvari u praksi ništa nismo poboljšali. Ja sam navela primer Roma, ali to nije jedini. Šta je sa onim što smo svi potpisali (ja nisam htela, ali su zaveli da se slažem!!!) da smo kompetentni da predajemo deci sa posebnim potrebama? Nikoga nije briga koje su posledice neadekvatnog i ne stručnog bavljenja tim hiper senzitivnim dušama!
Ma, šta reći osim "nešto je trulo u državi Danskoj"!
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Novi zakon: Deca ne moraju u školu Empty Re: Novi zakon: Deca ne moraju u školu

Počalji od dr mali pariz 17/11/2011, 19:50

Very Happy
Miro,promašena tema. Sedi.Ocena 1. lol!
to je moj komentar,ali sa jakom dozom šaljivog temperamenta za tvoj prvi post.
Mišljenje?
Mišljenja sam da je prilično lako nezaposlenima,i besposlenima da sede i smišljaju bajke-jer danas bajke i ne moraju da imaju srećan kraj,ali opet-fantastična bića (u ovom slučaju-roditelji) bi trebalo da postoje da se potka ipak ne bi izgubila. Tu su još neki stalni brojevi, ustaljeni počeci,kao i ustaljene cele situacije.
Tako i u ovoj bajci, koju je Simona navela, cele situacije mogu da se nagoveste. Naravno, kad biste pitali roditelje-pošto sa njima sarađujem, a radim sa decom, slobodna sam reći da bi velika većina rekla da je to skroz o.k.
Pitam: Kada bi zaposleni roditelji stigli da kvalitetno održe nastavu svom detetu-ako rade,pa makar i do 15h,a znamo dokle danas većina ljudi radi,pa ručak,pa oni nakon svog odrađenog produktivnog dela dana, za šta sad imaju koncetraciju,i pored volje?
Za koje dete je produktivno da prihvata nova znanja u periodu posle 17h? No
Idemo dalje: Uz dužno poštovanje i pismenim i nepismenim ljudima, i onima bez kvalifikacije,kao i onima sa nekom kvalifikacijom...ko to zna i može bolje od profesora pojedinog predmeta preneti detetu neophodno znanje ?
Dalje- nisu li roditelji "meki" prema svojoj deci, pa često iz tog razloga, a ne iz razloga nemanja vremena,ili neznanja, uzimaju privatne časove? O.K. nekima je to hir, ali takvi roditelji nisu predmet moje priče.
Svesna sam ,kao i Mira, da nam je struka još u pelenama , a samo na našim prostorima, obezvređena do srži,da tu nema povratka.
Ne moraju dodatno da nas blate takvim izjavama, jer verujem da mi je IQ daleko viši od pojedinca koji je sebi dao za pravo da takvu bajku izmisli.
Na stranu da deca u školi pored znanja stiču sposobnosti za mnogo bitnije stvari u životu, od toga koliko se kg krompira po glavi stanovnika proizvodi u Srbiji.
Sistem treba menjati,ali i sam sklop onih koji te promene donose.Pre svega njih. Time treba da se bavi neko ko zna čime treba da se pozabavi i gde promenu uvesti.
....ma mogla bih do sutra, ali sad ne želim da trošim dragoceno vreme...ako bude replike, možda Wink
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Novi zakon: Deca ne moraju u školu Empty Re: Novi zakon: Deca ne moraju u školu

Počalji od dr mali pariz 18/11/2011, 08:36

Samo da dodam, pre nego počnu žešće diskusije, da i u ovom slučaju,kao uostalom i uvek,u novinarstvu, naslov biva amputirana vest, i sam naslov veze nema sa činjenicom koju smo razmatrali.
Naime, pomoćnik ministra prosvte je govorio o tome, da će to biti omogućeno roditeljima,koji budu poslali upit Ministarstvu prosvete, a zbog nemogućnosti da dete svakodnevno pohađa nastavu-bilo iz razloga čestih selidbi,ili posebne aktivnosti (muzičke ili sportske),koje ga onemogućavaju da redovno pohađa školu ; da dete pohađa nastavu-verovatno od strane nastavnika, privatno angažovanih, kod kuće.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Novi zakon: Deca ne moraju u školu Empty Re: Novi zakon: Deca ne moraju u školu

Počalji od Mirjana 18/11/2011, 09:44

Slušala sam i ja jutros na RTS-u. Roditelji dece, koja iz opravdanih razloga ne mogu dolaziti u školu, šalju zahtev i ako ministarstvo dozvoli, roditelj mora naći i platiti nastavnike da dolaze kući. Uz to, dete je upisano u školu, koja je dužna da nadgleda rad sa istim učenikom. U toj školi i polaže ispite iz svih predmeta, na kraju školske godine.
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Novi zakon: Deca ne moraju u školu Empty Re: Novi zakon: Deca ne moraju u školu

Počalji od MAAKKI 18/11/2011, 14:43

Slazem se u potpunosti sto ste rekle, ali isto tako imam naravno i svoje misljenje. Ovaj zakon je ok za decu koja nisu u mogucnosti redovno da pohadjaju skolu (ona koja se bave sportom, muzikom, ali isto tako i deca sa invaliditetom koja nisu u mogucnosti da redovno pohadjaju skolu), ali sto se tice da se tako izrazim "obicnog sveta" ne mislim da je to u redu, iz prostog razloga jer to stvarno vodi ka izolaciji dece, nema druzenja, nema prijatelja, nema decijih igara na odmorima, i svega sto skolsko doba nosi, a isto tako ne vidim kada bi roditelji imali vremena da se posvete detetu ili deci kada svi znamo da neki rade i po dva posla da bi se prehranili, a kamoli da placaju privatne profesore ili nastavnike.
E sad sto se tice romske populacije to je sasvim druga prica, od one da ne salju decu u skolu jer sta ce to njima, do te situacije da deca ipak idu u skolu radi ostvarivanja nekih materijalnih prava.
MAAKKI
MAAKKI

Broj poruka : 4783
Godina : 56
Location : ravnica
Datum upisa : 08.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Novi zakon: Deca ne moraju u školu Empty Re: Novi zakon: Deca ne moraju u školu

Počalji od cufta 2/7/2012, 10:20

Iju, pa je tek sad vidim ovu temu. Nisam ni znala za ovakav "genijalan" predog. Odusevljena sam - ovo je ostvarenje jednog od srpskih snova!!! Naucili smo vec da ucitelji, nastavnici, profesroi, lekari i sestre nemaju pojma. Mi to sve naravno znamo mnogo bolje od njih. Zdravstvo nam je vec omogucilo da ako imamo para mozemo sami da se ispitijemo i lecimo, a sada cemo moci i decu da ucimo. Secate se tetke pre par godina koja je htela da ukine Darvina iz edukacije?! Ovo je isto!!!
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Novi zakon: Deca ne moraju u školu Empty Re: Novi zakon: Deca ne moraju u školu

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu