KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hiperstimulacija

5 posters

Ići dole

Hiperstimulacija  Empty Hiperstimulacija

Počalji od HappyGirl 14/7/2011, 16:07

tica ::Imala sam hiperstimulaciju pre aspiracije

Mirjana ::Tica, kako mislis imali si hiperstimulaciju? Svi moramo kroz to proci, ali da li si imala neke posledice ili prekid stimulacije...molim te objasni Very Happy
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Hiperstimulacija  Empty Re: Hiperstimulacija

Počalji od HappyGirl 14/7/2011, 16:10

tica ::Mirjana, ja sam pocela sa stimulacijom diferelinom,kasnije su mi ubacili merional duplu dozu,primala sam to 5 dana da bi mi estradiol nakon 5 dana skocio na 1600,odmah su mi poceli davati jednu dozu medjutim ja sam buknula i estradiol je dostigao oko 6000pg/ml,prekinuli su mi terapiju i predlozili mi da odustanemo od svega ja sam pitala za posledice rekli su mi da cu 2 nedelje biti na infuziji i da mi se moze javiti slobodna tecnost u stomaku....ali ja nisam odustala, nakon 2 dana su mi odradili aspiraciju uzeli 12 jc od toga su se 6 oplodile,a 2 su mi vratili...i evo me sad pijem 3l tecnosti dnevno,stalno piskim zbog preostalih folikula da bi lakse izbacila svu tu tecnost i cekam svoju prvu betu srce

dr mali pariz ::
Mirjana ::Tica, kako mislis imali si hiperstimulaciju? Svi moramo kroz to proci, ali da li si imala neke posledice ili prekid stimulacije...molim te objasni Very Happy
Ne prolazimo svi kroz hiperstimulaciju,hvala Bogu da je tako.
To se uglavnom dešava ženama sa PCOS,ali i bez njih,jednostavno burna reakcija na stimulaciju,koja može biti opasna poprilično,ali ako se kontroliše kako treba,onda sve bude uredu.Nekako ,koliko sam mogla primetiti,iako ne želim sebi takvo nešto,negde uočavam da su sve koje su imale hiperstim. ostajale su i trudne...

Mirjana ::
Pa to je onda dobro Laughing ! Salim se!
Izgleda da nisam bila pazljiva na casu...ucinilo mi se da sam procitala negde da se 'bockanje' zove 'kontrolisana hiperstimulacija'. Embarassed No, sada mi je jasnije, i lakse mi je! Hvala likeit

Mirjana ::Ipak sam ja dobro pročitala, zato sam te i pitala šta ti se desilo.

"Za razliku od prirodnog menstrualnog ciklusa gde se do stadijuma zrelog folikula, koji u sebi sadrži jajnu ćeliju sposobnu da bude oplođena, razvije jedan retko dva folikula, u postupku koji nazivamo kontrolisana ovarijalna hiperstimulacija, broj jajnih folikula koji u sebi sadrže zrelu jajnu ćeliju sposobnu da bude oplođena raste na 5, 10 pa i više od 15, u zavisnosti od primenjene šeme indukcije ovulacije i reakcije jajnika na primenjenu terapiju. Kontrolisana ovarijalna hiperstimulacija podrazumeva davanje lekova koji u sebi sadrže prirodne ili sintetske hormone koji su presudni u podsticaju rasta jajnih folikula u kojima se nalaze jajne ćelije."

Izvor-http://www.stetoskop.info/Sve-sto-bi-trebalo-znati-o-vantelesnoj-oplodnji-3407-s1-content.htm

dr mali pariz ::da draga,ali si to pogrešno razumela Hiperstimulacija  639820
na tom sajtu su stimulaciju nazvali hiperstimulacijom,jer tražimo više folikula da se razvije,ali hiperstimulacija i njene posledice nikako nisu poželjne.


Poslednji izmenio HappyGirl dana 14/7/2011, 16:21, izmenjeno ukupno 1 puta
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Hiperstimulacija  Empty Re: Hiperstimulacija

Počalji od HappyGirl 14/7/2011, 16:12

dr mali pariz ::
Nemoguće je da ne primetiš hiperstimulaciju.Bol u jajnicima je prilično veliki,a stomak isto tako-poprilično naduvan.Ona se može otkriti u toku stimulacije (baš baš visoka vrednost E2),posle aspiracije je sam ginekolog može primetiti,kao i to da se može javiti posle Et-a,kao kod Racili-koliko se sećam.Savet je mirovanje,dosta vode,ili infuzija u bolnici radi sprečavanja pojačavanja vode u trbušnoj duplji...

Mirjana ::Aha..prilicno velik bol Shocked, naduvan stomak affraid ...ako ti postavim jos jedno pitanje, hoces li prestati sa stucanjem? lol!

tica ::Sve je tako naduven stomak,bolovi pri mokrenju i kretanju,a da ne pricam o tome sto se veoma mnogo trose zalihe jajnika, pa samim tim menopauza nastupa mnogo ranije kod zena sa hiperstimulacijom,ali ako ugledam pozitivnu betu sve ce biti vredno truda trudnica

Mirjana ::Sve to deluje zastrasujuce, ali hrabrost retko kada ostane ne-nagradjena. Drzim fige da beta bude pozitivna lol! osmeh srce
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Hiperstimulacija  Empty Re: Hiperstimulacija

Počalji od KoMetaK 19/7/2012, 09:46

VIdim da se ovde samo diskutovalo o hiperstimulaciji, pa da dodam ovde tekst sa Rode o simptomima i kako je prepoznati, da bude sve na jednom mestu.

Hiperstimulacija


Hiperstimulacija (povećana stimulacija) je posljedica poticanja ovulacije s humanim gonadotropinima.
Očituje se povećanjem jajnika, pojavom slobodne tekućine u trbušnoj šupljini (ascites), tekućine u prsištu (hidrotoraks), zgušnjavanja krvi, neravnoteže elektrolita i smanjene funkcije vitalnih organa.


Povišeni rizik za hiperstimulaciju imaju žene su :

- povećanom razinom muških spolnih hormona (androgena), npr. ako boluju od sindroma policističnih jajnika
- imaju brz porast ili visoku razinu estrogena u krvi
- brojem folikula većih od 15 od kojih je većina veća od 9 mm u promjeru
- ako je žena već prije imala hiperstimulaciju


Hiperstimulacija se može spriječiti slijedećim postupcima:
- davanjem niskih doza FSH (folikul stimulirajući hormon) tijekom poticanja ovulacije
- pozornim određivanjem vremena ovulacije
- odgođenim davanjem i smanjenim dozama humanog korionskog gonadotropina (hCG)
- produženim davanjem analoga GnRH (gonadotropin releasing hormon - hormon koji otpušta gonadotropine)
- smanjenjem broja folikula njihovim odstranjenjem prije ovulacije te davanjem infuzije albumina nakon toga
- izbjegavanjem ponavljanja davanja hCG u fazi žutog tijela

Liječenje sindroma hiperstimulacije provodi se temeljem kliničkih i laboratorijskih nalaza po slijedećim načelima:

- mirovanje
- davanje visokomolekularnih infuzija
- davanje proteina albumina
- praćenje količine izmokrene tekućine
- rjeđim odstranjenjem slobodne tekućine iz trbušne i prse šupljine
regulacijom razine elektrolita i čimbenika zgrušavanja


BLAGA HIPERSTIMULACIJA

Znaci & simptomi:

-nadutost u abdomenu -mučnine -proljev -blagi porast težine

To se dogadja zbog:

-povećanih jajnika koji postaju osjetljivi
-visoke razine estrogena i progesterona u krvi koji ometaju probavni sustav i ravnotežu tekućina u tijelu izazivajući nadimanje

Preporucuje se:

-izbjegavanje spolnih odnosa
-izbjegavanje vaginalnog pregleda drugih liječnika, osim onog koji vodi postupak i zna o čemu se radi -smanjenje tjelesne aktivnosti
-unos bistre tekućine (bistri sokovi i voda)


SREDNJA HIPERSTIMULACIJA

Znaci & simptomi:

-povećanje težine više od 1 kg dnevno
-povećanje opsega trbuha zbog kojeg su vam «stvari pretijesne»
-povraćanje i proljev
-tamniji urin i smanjenje njegovog izlučivanja iz tijela
-suhoća kože i kose


To se dogadja zbog:

-porasta razine hormona u krvi koji ometaju probavni sustav
-neravnoteže tekućina u tijelu zbog koje dolazi do dehidracije (tekućine se nakupljaju u abdomenu i drugim tkivima u tijelu)
-nakupljene tekućine izazivaju značajno oticanje


Preporucuje se:

-sve kao i gore navedeno
-nazvati liječnika koji vodi postupak da vas pregleda i uputi kako dalje postupiti
-vagati se 2 puta dnevno
-mjeriti unos i izlučivanje tekućine


IZRAZITA HIPERSTIMULACIJA

Znaci & simptomi:


-napetost i nadutost iznad pupka
-kratkoću daha
-prestanak izlučivanja urina bez obzira na unos tekućine ili izrazito smanjenje izlučivanja vrlo tamnog urina
-bol pri kašljanju i bol u prsima
-izrazito povećanje opsega struka
-bol u predjelu abdomena


To se dogadja zbog:

-izrazito otečenih jajnika
-nakupljanja tekućine u plućima i/ili abdominalnoj šupljini i tkivima
-zbog gore navedenog povećava se rizik od zgrušavanja krvi


Preporucuje se:

-sve kao i gore navedeno
-hospitalizacija i liječnički nadzor



Može li se OHSS spriječiti?
- OHSS se može spriječiti redovitim mjerenjem razine estradiola, pazeći da razina ovog hormona ne prijeđe kritičnu granicu od 12 000 pm/L te smanjenjem unosa ili prekidom unosa lijekova za stimulaciju (uz nastavak unosa supresivnih lijekova), dok razina estrogena ne dođe na zadovoljavajuću razinu.
- ako se kod pacijentice primijeti izraziti porast estradiola ili se na ultrazvuku uoče prekobrojni folikuli, ona neće dobiti tzv. štopericu, odnosno injekciju hCG-a
- može se i prekinuti cijeli postupak kako se simptomi ne bi pogoršali ili - punktirati jajne stanice, oploditi ih i smrznuti embrije kako bi se embriotransfer mogao obaviti kad se simptomi povuku
KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hiperstimulacija  Empty Re: Hiperstimulacija

Počalji od LaFolie 19/7/2012, 18:43

ja sam imala dosta slobodne tecnosti u stomaku, bolove kao da mi kamen izlazi iz bubrega, nisam mogla da se pomeram satima, proliv danima.... Rolling Eyes
I sve to nakon infuzije albumina.
LaFolie
LaFolie

Broj poruka : 3412
Datum upisa : 20.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hiperstimulacija  Empty Re: Hiperstimulacija

Počalji od medolino 19/7/2012, 18:59

Evo i ja da napisem svoje iskustvo sa hiperstimulacijom...
Ja sam i u toku stimulacije imala jake bolove oko jajnika i naduvan stomak,nisam mogla da sedim. Posle aspiracije ni sama ne znam sta me je bilo snaslo,samo sam osetila bol,jake bolove u donjem delu stomaka,imala sam utisak da ce jajnici da iskoce iz stomaka koliko su zigali i boleli. Nisam mogla ni da se pomeram i tesko sam hodala.Dobila sam infuziju i pila dostinex.
Stomak je samo rastao,tj duvao se kao balon... Posle aspiracije nisam mogla ni da piskim,tek sam posle 16h konacno piskila i to su bolovi bili uzasni...Proliv sam imala kasnije dugo,dugo..

Jedino sam morala da mirujem i da pijem sto vise tecnosti... to svima savetujem od srca ko dodje do hipera,samo puno tecnosti i mlade surutke.
medolino
medolino

Broj poruka : 2604
Godina : 36
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Hiperstimulacija  Empty Re: Hiperstimulacija

Počalji od ana78 9/8/2014, 13:35

Vidim da je tema otisla u zaborav, a devojke su bas lepo opisale problem, i korisno je da se zna, samo iz razloga da se na vreme obratimo za pomoc. Evo i mog iskustva. Moram samo da kazem da pre ovog postupka vantelesne, ja sam mislila da poprilicno znam o tom postupku, jer sam se "obrazovala" preko foruma, a mozda ja nisam bila dobar djak. Ono sto hocu da kazem, kada je sve pocelo da ide svojim tokom, polako sam kapirala da nista ne znam. U sustini postupak kao postupak, vise trazi psihicku snagu nego sto to nesto boli ili ti silni hormoni koje sam ubacila kroz injekcije. I ja taman srecna kako sam ceo postupak junacki izgurala, pocinju bolovi 3 dana posle embriotransfera koje ja do tada nisam osecala i koje naravno nisam uspela da prepoznam, nego sam ih vezivala za totalno nesto drugo ( koliko mogu da trpim, mogla sam stvarno sebi ugroziti zivot). Na ultra zvuku, janici toliko narasli da se skoro dodiruju, folikula ne znam koliko( a svi su izvadjeni na punkciji), tecnost stigla skoro do pluca, jaka zedj, pijem vodu, ali ne idem u WC, stolica zatvor. Toliko jedna situacija, bespomocna, da ne mogu da opisem recima, jer s jedne strane mislis samo o embrionima koji su ti vraceni, a s druge, pricaju ti kako ti je ozbiljno ugrozeno zdravlje, i da smatraju da embrioni nisu ugrozeni terapijom koja sledi kod hiperstimulacije. Znaci primala sam longacef, fraxiparine, albumine na 8 sati, 4 litra infuzije, i ja sam se trudila da sto vise tecnosti unosim, ali i nije problem jer si stvarno zedan nenormalno, i naravno ostala terapija( progesteron injekcije, crinon gel, folna kiselina). Ovih dana sam prcitala na forumu da hiperstimulacija u neku ruku pomogne da se trudnoca ostvari, kod mene to nije bio slucaj, do trudnoce nije doslo ko zna iz kog razloga, a mislila sam dok sam lezala u bolnici, sve cu da izdrzim i zaboravi cu sve ovo kroz sta sam prosla zbog cilja, ali eto, vise srece drugi put.

ana78

Broj poruka : 29
Datum upisa : 06.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hiperstimulacija  Empty Re: Hiperstimulacija

Počalji od ana78 9/8/2014, 13:45

Malo sam vas udavila ali zaboravih da dodam, D Dimer mi je 4 puta veci od normalne vrednosti, to me najvise plasi, primam i dalje Fraxiparine 0,4 hematolog mi povecao dozu sa 0,3 na 0,4, ali on smatra da je ovo slucaj za ginekologa jer je posledica hiperstimulacije, a ginekolog me je kod njega poslao jer D Dimer spada u njegovu specijalnost, osecala sam se kao loptica skocica sa kojom su poceli da se dobacuju........posle svega

ana78

Broj poruka : 29
Datum upisa : 06.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hiperstimulacija  Empty Re: Hiperstimulacija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu