KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pravilna ishrana uz IVF + IR

+25
Niny
tanjica
Tinche
laKole
Erata
SladZana
Vuchica
neca73
nena beba
zvoncica36
Dacaa
sareni leptir
InNaturaVeritas
Botox
M.
Gramatika
daxi011
Ema78
anak
nebuloza
LaFolie
Orline
Mirjana
Mali Princ
dr mali pariz
29 posters

Strana 4 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od sareni leptir 26/3/2013, 13:50

devojke mene zanima sta ste koristile od biljnih preparata ili pomocnih stimulatora ,tokom kontraceptiva i toko stimulacije ? neznam sta sme da se uzima tipa mat mlec ,aronija ,aloja , lol! revita i slicno ...' ako neka od vas zna molim vas da me obavestite
sareni leptir
sareni leptir

Broj poruka : 3884
Godina : 48
Location : SRBIJA
Datum upisa : 27.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od sareni leptir 5/4/2013, 10:12

roda HRANA KOJA POSPESUJE ZACECE roda

Kada dođe vreme da pravite bebu, kuhinja je važna kao i spavaća soba. Hrana i plodnost povezani su vrlo jednostavno: „Potrebne su vam zdrave jajne ćelije i zdravi spermatozoidi, ali i dobro stanje organizma da bi se oplodnja desila i plod se razvio

Da biste sve to postigli, neophodan vam je poseban režim ishrane“, objašnjava Zita Vest, britanska nutricioni­stkinja.

Lekari procenjuju da oko 15 odsto parova u Srbiji ima problem sa začećem. Svaki treći muškarac i svaka treća žena suočavaju se sa primarnim sterilitetom. Na pomen nutricionističkog aspekta u oplodnji, mnogi parovi u prvi mah ustuknu jer im je previše komplikovano da promene navike. Drugi pak nemilosrdno izbacuju iz ishrane ama baš svaku namirnicu u čiju se nezdravost sumnja ili ne jedu ništa što nije organskog porekla. Takav stav može da prouzrokuje još više stresa, koji uopšte nije poželjan kada treba da ste maksimalno opušteni dok pravite bebu. To se naročito odnosi na parove koji rade na tome izvesno vreme ili su podvrgnuti terapiji za lečenje steriliteta.


Nutricionistkinja Zita Vest poručuje da se pridržavate četiri osnovna pravila ishrane, koja ćemo vam predstaviti, pošto ćete imati višestruku korist - poboljšaćete zdravlje reproduktivnih organa, stres ćete svesti na najmanju meru i obezbedićete organizmu sve neophodne nutritijente. A pre nego što pređete na nov režim ishrane, neophodno je da sprovedete četvorodnevnu detoksikaciju.


Šta ona treba da jede


Namirnice bogate omega-3 kiselinama. U njih spada sitna masnija riba poput skuše, haringe, sardina ili lososa, koji je i odličan izvor vitamina D, a trebalo bi da je jedete dva-tri puta nedeljno. Slede namirnice koje sadrže zdrave masti kao što su avokado, orah, semenke bundeve i seme lana. Omega-3 masne kiseline utiču na bolju propustljivost ćelijskih membrana, uključujući i jajnu ćeliju.


Kuvano povrće

Tradicionalna kineska medicina ističe da topla hrana pospešuje plodnost, a da previše sirovih namirnica otežava rad organa za varenje, naročito uveče. Kuvajte povrće na pari.



Mlečni proizvodi

Šolja-dve punomasnog mleka dnevno povoljno deluje na jajnike. Možete da uzimate i punomasni jogurt i sir pošto vašem telu treba i malo masnoće kako bi apsorbovalo nutritijente važne za plodnost.



Četiri dana detoksikacije

Rigorozne dijete ne dolaze u obzir kada želite da ostanete u drugom stanju i Zitin četvorodnevni režim ishrane svakako se ne svrstava među njih. Naprotiv, brza i efikasna detoksikacija organizma osmišljena je tako da na najoptimalniji način pripremi vaše telo na nov način hranjenja. Pravilna proizvodnja hormona i digestivni sistem tesno su povezani, te ako vam organi za varenje rade na pravi način, i hormoni će se lučiti onako kako treba.


Prvi, drugi, treći i četvrti dan

Jedite povrće (bilo koje), voće (sve osim suvog), sveže začinsko bilje (vlašac, peršun i korijander, koji su prirodni čistači organizma), pasulj (sočivo), integralne žitarice (cerealije sa zrnima ovsa, raži i ječma, nikako sa pšenicom, i integralni pirinač), koštunjavo voće, semenke i ulja semenki, mleko biljnog porekla (sojino ili pirinčano), voćne i biljne čajeve, mineralnu vodu. U ishranu uvrstite i belu ribu (poput bakalara, lista i škarpine), belo meso (pileće i ćureće), jaja, jogurt, med, koštunjavo voće (najviše badema, brazilskog oraha i oraha), suvo voće.
Šta on treba da jede


Citrusi

Bogati su vitaminom C, antioksidantom broj jedan. Na spermu takođe utiču oštećenja koja u telu prave slobodni radikali, a to se najviše ogleda u njenom zgrušnjavanju, kada je spermatozoidima teško da se izdvoje iz gomile i oplode jajnu ćeliju. Kao prevenciju, uz citruse muškarci treba da jedu kivi, kupine, crvenu papriku i brokoli.



Brazilski orah

Sadrži vitamin E, najvažniji antioksidant za membrane spermatozioda, a ujedno je bogat i selenom, koji je ključan za pravilnu formaciju spermatozoida.

Semenke bundeve
Najbolji su izvor cinka, čiji nedostatak u organizmu utiče na opadanje testosterona i broja spermatozoida. Ovaj mineral se nalazi u semenoj tečnosti i semenoj plazmi i tesno je povezan s gustinom i očuvanjem spermatozoida. Cinka ima i u mesu, naročito piletini, ali kako se ono svrstava u kisele namirnice, treba ga ograničiti na manje porcije.


Četiri osnovna pravila

Bazne namirnice

Mnogim parovima narušen je pH faktor u organizmu, tj. odnos kiselo-bazno, i to u korist kiselog, koji takođe može da prouzrokuje sterilitet. Istraživanja su pokazala da visok nivo kiselosti u materici zaustavlja usađivanje oplođene jajne ćelije. Od hrane koju jedete kiselost najviše povećavaju meso i mlečni proizvodi, pa gazirana pića i proizvodi od rafinisanog šećera, stoga ne preterujte s njima. Voće i povrće pak umanjuju kiselost. Prava mera je - 80 odsto baznih namirnica i 20 odsto kiselih.



Antioksidanti

Probajte da svakoga dana jedete što više raznobojnog voća i povrća. Različito obojeno voće i povrće sadrži i različite vrste antioksidanata.



Namirnice niskog GI

Istraživanje naučnika s Harvarda pokazalo je da žene koje uzimaju namirnice s visokim GI (glikemijski indeks) imaju 92 odsto veće šanse da njihova ovulacija izostane u odnosu na one koje jedu hranu s niskim GI. Ujedno, visok nivo šećera u krvi otežaće mnoge bolesti reproduktivnih organa poput policističnih jajnika. Držite se namirnica niskog GI, baznih ugljenih hidrata kao što su beli krompir, ovas, integralne testenine i integralni hleb. I izbegavajte da jedete ugljene hidrate uveče.



Bolje varenje

Ukoliko imate loše varenje, organizam neće apsorbovati nutritijente iz hrane koju jedete i najzdraviji sastojci samo će protrčati kroz creva. Odvojte dovoljno vremena za obroke, opustite se, jedite polako i dugo žvaćite. Najbolje bi bilo da vam glavni i najobilniji obrok bude doručak, jer je sistem za varenje ujutru najfunkcionalniji, i da tokom dana smanjujete porcije.

sareni leptir
sareni leptir

Broj poruka : 3884
Godina : 48
Location : SRBIJA
Datum upisa : 27.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od sareni leptir 5/4/2013, 10:14

doduse ovo je skinuto sa jednog portala ,ali vazi za sve trudnice pa smatram da vazi i za nas koje smo u postupku vto ,zato sam i postavila ovaj tekst ovde ..moze biti od koristi... lol!
sareni leptir
sareni leptir

Broj poruka : 3884
Godina : 48
Location : SRBIJA
Datum upisa : 27.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od Niny 5/4/2013, 10:48

Evo kako kod mene stoje stvari:

- ujutru na prazan stomak matični mleč ( i mm i ja)
- doručak oko pola 9, 9, ili neki sendvič sa crnim ili integralnim hlebom, uglavnom da nije beli, ili neka kiklica i jogurt, obično balans, doručak mi je uvek hlebast, probala sam i sa semenjem, ali mi je to slabo, za sat vremena sam opet gladna Laughing
- onda tek kafa (pola šoljice)
- posle imam užinu, neku voćku
- ručak oko 1, 2h, na poslu, ponesem nešto kuvano, al jedem hladno, uz to salatu i gluformin Very Happy
- posle ručka još pola kafice
- za užinu voćku ili smoki ili grisine, ostale gricke ne jedem, nekad malo semenja izgrickam ili neki slatkiš bez šećera
- za večeru neku supicu i salatu sa maslinovim uljem, tako nešto lagano

Ne pijem gazirano, samo limunadu ili ceđenu pomorandžu ili onaj 100% voće sok ponekad, jedem samo slatkiše sa fruktozom, ponekad malo prekršim, pa me posle grize savest Rolling Eyes Obožavam kokice i jedem ih često Very Happy Šetam dosta, htela sam na jogu ili aerobik, ali nikako da se upišem.

Udavih sad, ali napisala sam što je kraće moglo Wink
Ako neko im neki savet ili predlog, pišite...
Niny
Niny

Broj poruka : 3309
Godina : 46
Location : Bgd
Datum upisa : 16.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od nena beba 5/4/2013, 10:58

Stiglo mi na mail. Zanimljivo. Možda nekom pomogne
http://www.ringeraja.rs/clanak/hrana-koja-pospesuje-zacece_928.html
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od Vuchica 5/4/2013, 13:02

Lep tekst, to je ovo sto je Brbljiva iskopirala... good job
Vuchica
Vuchica

Broj poruka : 3208
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 09.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od sareni leptir 5/4/2013, 13:02

pa to sam ja i prepisal u predh poruci ,pogledaj ...
a niny ,htedoh da te pitam jer to ti imas neku dijagnozu IR ,pa jedes tako ili ...si u obicnom prostupku ivf ? ja ne jedem nista od tih gricki ...smoki itd...
kod mene to izgleda ovako za sada ---
ujutru oko4h -popijem chlmaycin sirup (radi preventive od tih bestija ,bakterija i ja i mm )
oko 8h kad ustanem -uzmem kesicu liofol mat mleca na prazan zeludac
nakon pola sata popijem solju kafe
oko 9,9.30h -musli sa suvim vocem ,prahom cimeta,prahom susama,malo lana samlevenog ----sve to smuckam sa 2 kasike muslija raznolikog i sa 2 kasike sojinog praha(mleka )
nakon nekog vremena pojedem jos nesto ili nista ..posto radim ,pa sve zavisi (jutros sam npr imala na poslu parce pastrmke -pa sa to jela
trudim se da mi dorucak bude jak
nakon toga uzmem d3 (oralne kapi ) 5,6 kapi na kasicicu i vit c od 500mg
oko 13 h -pojedem oko tri vocke (jabuka ,narandza ,kivi )
nakon nekog vremena popijem femibion 1 i jos jedan vit c (500 mg ) tamo oko 14h
oko 15h rucak -obavezna je zelena salata sa masl uljem i semenkama lana (samlevenim ), ili k kupus od salate ,nesto na kasiku i mozda neko mesce ili sve zavisi sta sam tada spremila . jedna soljica kafe ...
integralni hleb koristim
casa piva
nakon 2 h od rucka a sat vremena pred veceru uzmem jos pola kasike chlamycin sirupa
za veceru oko 18(neki put i zakasnim pa veceram i oko 19h ),kacamak ... Very Happy ...i jos po nesto sto se nadje na meniju ali u znatno manjim kolicinama
jos jedan vitamin c (500mg ) q 10 ( 30mg )
a da ...zaboravih ---po podne grickam saku sirovih semenki suncokreta i golice (to uzima i moj mm ,mada nije redovan )
kada pozelim slatkise imam pri ruci uvek cokoladu sa 70 % kakao ili skuvam psenicu(zito) pa dodam sao aksiku meda i tako zasladim
oko 21 h popijem omega 3 (1000mg ) i ponekad popijem casu punomasnog toplog mleka sa kasicicom meda (posto mucim muku sa nesaniscom Sleep )
to bi bilo to ,,,
moj mm isto koristi taj biljni sirup ali ima vise vitamina
omega 3 (1000mg )
q 10 ( 30 mg )
3,4 x vit c (500mg ) posto je pusac
cink (50 mg )
vit e ( 200iu)
oligogal SE (100mg )
betavitevit b12 sa folnom kiselinom
uskoro kada ja pocnem sa kontarceptivima on ce poceti sa pisakvicom u jogurtu a ja cu izbaciti sve biljne sirupe ,mat mlec i vitamine i povecacu doze voca i povrca ,limunade naste srca i sl ...eto ja se ovako hranim ,ako ima neka nesto da doda ,ja prihvatam svaki savet .c
sareni leptir
sareni leptir

Broj poruka : 3884
Godina : 48
Location : SRBIJA
Datum upisa : 27.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od Niny 7/4/2013, 13:15

brbljiva, imam blagu IR i odkad sam saznala za to ne jedem secer, vec fruktozu. naravno, napravim nekad izuzetak Wink
jedino sto bih migla da ti predlozim je da ne pijes kafu na prazan stomak, vec pre toga doruckuj ili pojedi makar nesto malo. ja sam ujutru cim se probudim gladna, valjda zato sto ne jedem mnogo kasno uvece
Niny
Niny

Broj poruka : 3309
Godina : 46
Location : Bgd
Datum upisa : 16.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od tanjica 18/4/2013, 11:05

dr mali pariz ::Nisam znala kako temu da naslovim,jer mnoge će cure reći-pa ja se već pravilno hranim...
Cure su tražile,i ja postavljam fotke-skener nemam,nadam se da ćete moći da pročitate,spisak namirnica,količine ,postupak ispravnog hranjenja,prvenstveno kod žena sa insulinskom rezistencijom,kojima pripadam i ja.
Spisak sam dobila od interniste,dr J.Todorović , koja radi u klinici "Ivanović"
str.1
ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Slika1st
jedno pitanjce,izvinte ako je glupo ja sam ipak plava Very Happy a zasto je u koloni mleko zaokruzeno ovo po 1 jedinica ....
i dali bi ovako trebala da izgleda ishrana nekoga ko ima IR?
tanjica
tanjica

Broj poruka : 313
Datum upisa : 22.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od anak 18/4/2013, 16:33

Trebala bi Tanjice, ovo sam i ja dobila kod Ivanovića, pretežno sam se pridržavala, sa tim što ja mleko generalno izbegavam, pa nisam ni pitala za to
anak
anak

Broj poruka : 3404
Godina : 52
Location : BiH, Srbija, Hrvatska
Datum upisa : 12.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od tanjica 19/4/2013, 10:37

nekako mi nije jasno ,dali dorucak treba da izgleda ovako....2 jedinice hleba,1 mleka i 2 mesa? Rolling Eyes
tanjica
tanjica

Broj poruka : 313
Datum upisa : 22.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od Niny 19/4/2013, 10:47

Tanjice, ja mislim da je tako. Npr, ako piše 2 jedinice hleba, pogledaš tabelu za hleb, tamo piše: beli, polubeli 25gr-1 kriska, ti onda uzmeš 2 kriške. I tako sve redom pratiš tabele Very Happy
Niny
Niny

Broj poruka : 3309
Godina : 46
Location : Bgd
Datum upisa : 16.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od tanjica 19/4/2013, 12:10

da ali 2 parceta hleba,dve virsle i jogurt mi izgleda mnogo,al tako ispada zato gledam jel negde gresim?
tanjica
tanjica

Broj poruka : 313
Datum upisa : 22.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od zvezdilica 11/5/2013, 15:18

Moj dorucak "na poslu" (ovo su sastojci za 7 porcija domace ovsene kase): 300g ovsenih pahuljica, po 100g nepecenog badema, brazilskog oraha, suve kajsije i suve sljive, 80g nepecenih neslanih semenki bundeve, 2 kasike susama i 1 kasika semena lana. Sve kod kuce sameljem u secku, cuvam u tegli na tamnom mestu ili kod kuce ili na poslu. Dnevnu porciju treba pomesati sa 150ml vrele vode i sacekati par minuta da nabubri. Moze da se doda i sveze seckano voce po zelji, a ako ne vodite racuna puno o kilazi moze i kasika meda ili malo crne cokolade. Mnogo je bolje od pekare svakog jutra! kuvar1
Taman unesem sve sto mi treba pred vracanje zamrznutih embrioncica za par nedelja... doktor
zvezdilica
zvezdilica

Broj poruka : 136
Godina : 47
Datum upisa : 11.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od SladZana 11/5/2013, 15:22

e zvezdilice kad vidjeh tvoj dorucak da napisem i moj:

po 3 suve sljive, kajsije i smokve
1 kasicica kakaoa
2 brazilska oraha
1.5 kasika mjesavine sjemenki lana. bundeve i susama
1.5 kasika psenickin klica
1-2 kasicice laneneog ulja
sve naravno u sjeckalicu i dobijem kasicu koja je veoma ukusna a daje energiju. ne znam da li bih smjela ovoliko suvog voca ali mislim da mi ne smeta.

SladZana
SladZana

Broj poruka : 2915
Godina : 40
Datum upisa : 23.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od KoMetaK 12/5/2013, 21:19

Ja cu opet ovde da pomenem hrono nutriciju, i njenu povezanost sa nasim problemima. Stavljala sam vec negde link, a mislim da je takav nacin ishrane nesto sto je odlicno za nas sa IR. JA sam se mesec dana tako hranila i osecala olicno, ali sam stala, jer nisam znala vise gde mi je glava od posla, od sutra se vracam na tu vrstu ishrane.
Ono sto sam htela da vam kazem, a sto mi se cini da niste pomimnjale ovde, je STEVIA, to mi je preporucila Ana Gifing uz dijetu, kad mi zatreba da jedem nesto slatko ili da popijem kafu, caj sa secerom. Ovo je zamena za secer, ali sa 0 kalorija i sa nikakvim rizikom po zdravlje. Dobija se se iz biljke koja raste u Peruu, a zamena je za secer i uzima se u vrlo malim kolicinama za zasladjivanje. 1 kasicica praha je kao 300 gr secera. Za kafu ili caj se stavlja na vrh noza praha ili 1-2 tabletice. NEma nikakve stetnosti za razliku od aspartama iz zasladjivaca. Koristi se recimo u Japanu za coca-cola zero kao zasladjivac dok su u USA zabranili njeno koriscenje jer je lobi proizvodjaca aspartama jaci. U Italiji se moze kupiti i dr je preporucuju takodje. Kod nas se kupuje u radnjama zdrave hran i ima je kao prah ili kao tabletice, u it. sam kupovala i kapi i kesice male u prahu za kafu, ali nije cista kao sto je kod nas, ima dodatke.
Sa steviom mozete da napravite ponekad i neki kolac da vas prodje zelja, samo vodite racuna o kolicini koju stavljate, jer moze biti bas gorka, ako preterate. Ja sam se skroz navikla na njen ukus i kafu i cajice pijam samo sa steviom. Very Happy
http://en.wikipedia.org/wiki/Stevia; http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%98%D0%B0
Ovo je ono sto moze da se nadje kod nas: http://www.stevia.rs/rs/proizvodi/

KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od zvezdilica 13/5/2013, 18:09

MarijaPG ::e zvezdilice kad vidjeh tvoj dorucak da napisem i moj:

po 3 suve sljive, kajsije i smokve
1 kasicica kakaoa
2 brazilska oraha
1.5 kasika mjesavine sjemenki lana. bundeve i susama
1.5 kasika psenickin klica
1-2 kasicice laneneog ulja
sve naravno u sjeckalicu i dobijem kasicu koja je veoma ukusna a daje energiju. ne znam da li bih smjela ovoliko suvog voca ali mislim da mi ne smeta.


gde kupujes psenicne klice, da li je to isto moguce naci u prodavnicama zdrave hrane?
zvezdilica
zvezdilica

Broj poruka : 136
Godina : 47
Datum upisa : 11.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od zvezdilica 13/5/2013, 18:12

KoMeta ::Ja cu opet ovde da pomenem hrono nutriciju, i njenu povezanost sa nasim problemima. Stavljala sam vec negde link, a mislim da je takav nacin ishrane nesto sto je odlicno za nas sa IR. JA sam se mesec dana tako hranila i osecala olicno, ali sam stala, jer nisam znala vise gde mi je glava od posla, od sutra se vracam na tu vrstu ishrane.
Ono sto sam htela da vam kazem, a sto mi se cini da niste pomimnjale ovde, je STEVIA, to mi je preporucila Ana Gifing uz dijetu, kad mi zatreba da jedem nesto slatko ili da popijem kafu, caj sa secerom. Ovo je zamena za secer, ali sa 0 kalorija i sa nikakvim rizikom po zdravlje. Dobija se se iz biljke koja raste u Peruu, a zamena je za secer i uzima se u vrlo malim kolicinama za zasladjivanje. 1 kasicica praha je kao 300 gr secera. Za kafu ili caj se stavlja na vrh noza praha ili 1-2 tabletice. NEma nikakve stetnosti za razliku od aspartama iz zasladjivaca. Koristi se recimo u Japanu za coca-cola zero kao zasladjivac dok su u USA zabranili njeno koriscenje jer je lobi proizvodjaca aspartama jaci. U Italiji se moze kupiti i dr je preporucuju takodje. Kod nas se kupuje u radnjama zdrave hran i ima je kao prah ili kao tabletice, u it. sam kupovala i kapi i kesice male u prahu za kafu, ali nije cista kao sto je kod nas, ima dodatke.
Sa steviom mozete da napravite ponekad i neki kolac da vas prodje zelja, samo vodite racuna o kolicini koju stavljate, jer moze biti bas gorka, ako preterate. Ja sam se skroz navikla na njen ukus i kafu i cajice pijam samo sa steviom. Very Happy
http://en.wikipedia.org/wiki/Stevia; http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%98%D0%B0
Ovo je ono sto moze da se nadje kod nas: http://www.stevia.rs/rs/proizvodi/

i ja sam super komentare o steviji pronasla na blogu Vitki gurman, ima super saveta o niskokaloricnoj a zdravoj ishrani
zvezdilica
zvezdilica

Broj poruka : 136
Godina : 47
Datum upisa : 11.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od SladZana 13/5/2013, 19:49

zvezdilice ovdje u PG ima da se nadje u prodavnicama zdrave hrane,u kutiji i na mjeru.

Hrono ishranu imam, i pretezno je postujem. Nisam cula za Steviu ali sad znam Very Happy
SladZana
SladZana

Broj poruka : 2915
Godina : 40
Datum upisa : 23.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od Vuchica 8/1/2014, 22:49

Malo zacina ne moze da skodi...  Razz 
http://www.prva.rs/zivot/zdrav-zivot/zdravlje/29890/zacinima-protiv-secera-u-krvi.html

Začinima protiv šećera u krvi

Dijabetes pogađa sve veći broj stanovnika na svetu.Zbog toga je dobro znati da postoje tri široko dostupna začina koja pomažu kontroli nivoa šećera u krvi.
Pogledajte koji su to začini:

Ljuta papričica

Prema istraživanjima objavljenim u časopisu The American Journal of Clinical Nutrition, nakon što su ispitanici pojeli obrok koji je sadržao ljutu papričicu, nekih 20 minuta do dva sata posle obroka smanjen je nivo glukoze u krvi.

Štaviše, zabeležen je i primetan pad nivoa insulina u krvi, posebno kod onih koji su već 30 dana pre ovog testiranja konzumirali obroke koji su sadržali ljutu papričicu. Ovi rezultati su naveli istraživače da zaključe da ljuta papričica poboljšava osetljivost ćelija na insulin, što tokom vremena dovodi do sniženja nivoa šećera u krvi.

Papričice možemo da jedemo sveže, što je verovatno i najbolje, jer su bogate vitaminom C. I aleva (sušena i mlevena) paprika takođe sadrži sve aktivne sastojke kao i sveža. Neka kasnije proučavanja su sugerisala da je upravo supstanca koja paprikama daje ljutinu – kapsaicin – onaj sastojak koji dovodi do smanjenja nivoa šećera u krvi.

Origano

Istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Natural Medicine pokazalo je da glukozidi koje sadrži origano mogu da pomognu da se snizi nivo šećera u krvi. Ovo istraživanje je samo potvrdilo rezultate jednog prethodnog, koje je utvrdilo da je kod eksperimentalnih pacova došlo do “značajnog sniženja” nivoa glukoze u krvi nakon što im je dužeg vremen u hranu dodavan ekstrakt origana.

Origano je uobičajeni začin za picu, koji joj daje njen karakterističan miris. Sušeni origano začin može se nabaviti maltene u svim prodavnicama. U novije vreme pojavila su se i eterična ulja od origana koja se mogu naći u apotekama i prodavnicama zdrave hrane.

Kurkuma

Skorašnje ispitivanje dejstva kurkume na Medicinskom fakultetu Harbin u Kini uključilo je pacijente obolele od dijabetesa tipa II. Pacijenti su tokom tri meseca uzimali 300 miligrama kurkume dnevno. Kod svih su zabeležena značajna smanjenja nivoa glukoze u krvi i smanjenja otpornosti na insulin. Takođe je smanjen hemoglobin A1 C (dijabetes marker) u odnosu na kontrolnu grupu ispitanika koja je uzimala placebo lek.

Ove rezultate istraživači pripisuju aktivnoj supstanci iz ovog začina, po imenu kurkumin. Kurkumin je prirodni antioksidans i protivupalno sredstvo. To je upravo ona supstanca koja kurkumi daje njenu karakterističnu narandžasto-žutu boju. Osim pomenutog, kurkumin ima još brojna povoljna dejstva na zdravlje.
Vuchica
Vuchica

Broj poruka : 3208
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 09.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty sa teme "Postavite pitanje"

Počalji od Vuchica 8/1/2014, 22:53

makica1984 ::Dobar dan! Meni je pre par dana utvrdjena trudnoca preko beta hcg-a i sad sam u velikoj nedoumici sta jesti.Elem nakon aspiracije sam imala blagu hiperstimulaciju ciji su se simptomi povukli do embriotransfera.Ja sam sve vreme lezala,jela proteine i pila dosta surutke.Problem je sto imam IR i snizenu glukozu tako da nisam na terapiji.Nakon uradjene bete nastavila sam ovako da se hranim s tim sto sam ubacila i malo voca za uzinu (narandzu,grejpfrut,limun i najvise pola banane dnevno-naravno ne sve ovo isti dan i u isto vreme).Plasim se da li je to dovoljno UH u mom sadasnjem stanju.Od povrca jedem spanac,papriku,karfiol,kupus,tikvice,plavi patlidzan...skrob nikako.Hlab jedem samo onaj integralni sa semenkama i to 2 parceta dnevno.Jedem i salate-to valjda mogu koliko hocu.Testo bilo koje vrste sam izbacila pre aspiracije.Ako negde gresim ispravite me,rado cu poslusati svaki savet.

patlidzan ::Ne grešite nigde, trudnice sa IR često tokom čitave trudnoće moraju da izbegavaju šećer, pa čak i onaj koji dolazi iz voća. Nema potrebe da dodajete više ugljenih hidrata. Uzimajte često manje obroke, neka svaki sadrži neki izvor proteina, i ne zaboravite da pojedete po malo koštunjavog voća. Sve najbolje.
Vuchica
Vuchica

Broj poruka : 3208
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 09.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od sareni leptir 22/2/2014, 09:54

ZDRAVO cure ,pridruzujem se grupi sa IR ....
doktorka me stavila na diejtu i dala papri sa namirnicima sta i koliko ...
 zadnja vecera do 20 h ...fiz aktivnosti ...itd..molim neku od Vas da mi da predlog svog menija za jedan dan ...
ja sam sebi napravila meni nekako ,ali bih htela i vase savete da cujem jos ...procitala sam par stranica unazad ..
kupila razeni hleb za sada ,inace cu nabaviti domace crno brasno sa vodenice i mesicu hleb ...
od zacina mi recite dali smem cimet ,,i dali smem ponekad da popijem min gaz vodu ?
inace i ja sa bila kdo dr jelene t ,koja je radila u IVANOVIC klinici ,i dobila slicne papire kao sto je clanica sa prve strqne postavila ....
sareni leptir
sareni leptir

Broj poruka : 3884
Godina : 48
Location : SRBIJA
Datum upisa : 27.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od KoMetaK 26/3/2014, 22:28

Tek sad video da je neko pomenuo vec vitkog gurmana, ali nisam uopste obratila paznju ranije, a sad nesto trazih, pa naleteh na objasnjenje o IR i ishrani. Vredi procitati, a usput ima i linkova za ishranu i kako promeniti mehanizam.
http://www.vitkigurman.com/2012/11/09/sam-svoj-nutricionista-8/
KoMetaK
KoMetaK

Broj poruka : 7138
Godina : 51
Location : Italija
Datum upisa : 09.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od djole42 27/3/2014, 09:30

Cure imate mogućnost da pitate našu Patlidzan koja je nutricionista i koja je meni lično puno pomogla .
Tema je ova
https://kutak.forumotion.com/t2707-postavite-pitanje
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od sareni leptir 29/3/2014, 11:35

nasla sam i ja nesto ....o IR ,,,
http://prirodni-lijek.blogspot.com/2014/03/dijabetes-prehrana-biljke-koje-reguliraju-razinu-secera-u-krvi-dijabetes-prirodni-lijekovi.html
sareni leptir
sareni leptir

Broj poruka : 3884
Godina : 48
Location : SRBIJA
Datum upisa : 27.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

ishrana - Pravilna ishrana uz IVF + IR - Page 4 Empty Re: Pravilna ishrana uz IVF + IR

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 4 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu