KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

+14
zova
Zoka83
ciklama
BiKsi :)
anna
Orline
Struzzo
daco
anak
agata
djole42
lena
kristina33
dr mali pariz
18 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od dr mali pariz 13/3/2011, 10:32

Drage drugarice,već nekih mesec dana mi se mota jedno pitanje po glavi:
Koja je razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma...i kako izgleda taj "troslojni".
Iskreno,na pomen tog troslojnog ginekologu koji me posl. put pogledao na UZ,on se začudio i rekao da takav ne postoji,jer postoje 2 sloja enda koja se spajaju-ak prenosim valjano.
Kakav je taj troslojni?
Hvala na odgovoru.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od kristina33 13/3/2011, 11:20

Pari endometrijum moze biti trolinijski (ne troslojan), a to je valjda isto sto i dvoslojan i izgleda kao zrno kafe.
Za dobar endo pored debljine bitno je da su ove tri linije jasno vidljive celom duzinom.
kristina33
kristina33

Broj poruka : 619
Godina : 49
Datum upisa : 21.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od dr mali pariz 13/3/2011, 16:55

cure govore troslojan,a mogla bih se kladiti da sam i od dr u Jevremovoj čula tako,zbog čega je moj dr bio Shocked ,i on mi je crtao kako to izgleda.I sad mi objasni odakle 3 linije,kad je jedna linija gde se spajaju ta 2 sloja?
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od lena 13/3/2011, 17:51

i meni su uvek govorili - triple line, trolinijski...
i kao pokazivali mi na UZ...
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od djole42 13/3/2011, 18:16

Razlikujemo tri faze endometrijuma
-proliferativna (napreduje ,prokrvljuje se....traje otprilike do 14 dc)
-Sekretorna faza -faza za prihvatanje embriona -TROSLOJNI endometrijum sastoji se iz-površinskog sloja(stratum compaktum)
-Srednjeg(stratum spongiosum)
-duboki(stratum basale)

treća faza je propadanje endometrijuma i ciklus.

Pari ,ja već nekoliko nedelja pretrazujem ovu temu i došla sam do podatka da u periodu kada je endometrijum TROLINIJSKI,TROSLOJNI kako god ,SAMO 24h je spreman za prihvat embriona kada se otvori taj tzv IMPLANTACIJSKI PROZOR.

Nemam sad vremena ,idem skitam malo ,kad se vratim kucam .
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od dr mali pariz 13/3/2011, 18:29

Đole,mnogo ti hvala,koliko shvatam-to je momenat? Ako je meni bio dvoslojni negde 17.dan,sa žutim telom na jajniku,to znači da je bio taj momenat ili je bila ovulacija bez spremnog u potpunosti enda-a debljina je tad bila 10 mm
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od djole42 13/3/2011, 23:16

Tako nekako Pari.
Ja sam ubedjena da je to problem kod mene ,pa sam počela da čačkam malo više taj problem endometrijuma.....mislila kad sakupim dovoljno info da pokrenem temu pa mi je drago da si pokrenula to pitanje ,lakše ćemo zajedno.
Implantacijski prozor se pominje ovde
http://www.zdravljeizivot.com/forum/viewtopic.php?f=70&t=10805
Ovo je nešto što pokušavam da rastumačim pa kad imaš vremena ...
http://medlib.mef.hr/185/01/Radon%C4%8Di%C4%87.pdf

Pišem posle još...
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od agata 14/3/2011, 09:11

Ja mislim kao Kristina. Endometrijum nije troslojni, nego trolinijski i to trolinijski je njegova UZ slika. Ja ne znam da prebacim sliku, ali na ovom forumu su dve lepe slike trolinijskog endometrijuma.

http://www.ringeraja.rs/forum/m_101278/mpage_2/tm.htm

I prakticno su izmedju tih linija 2 sloja endometrijuma; spoljasnje linije su baze endometrijuma, a srednja linija je gde se dva sloja (sa sprotnih strana materice) dodiruju posto je normalno matericna supljina prazna. I tu, u nivou te srednje linije se desava implantacija.

Mali Paris, ja mislim da je u onom tvom slucaju bila ovulacija (pri cemu moja doktorka pod ovulacijom ne podrazumeva samo razvoj folikula vec i dobru pripremljenost endometrijuma). Videlo se zuto telo, endometrijum je imao dva sloja, a debljine 10mm, to je super. U vreme ovulacije kad sam ja zatrudnela, endometrijuma mi je bio oko 8mm.

Nadam se da nisam bila konfuzna, poljubac!



sunny

agata

Broj poruka : 301
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 17.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od djole42 14/3/2011, 14:44

Ajmo ovako ,što bi rekli iz knjiga ...
Faza sekrecije
Na početku sekrecione faze
sluznica uterusa još malo zadebljava,
njene dotle cevaste žlezde postaju vijugave, njihovi dotle okrugli lumeni postaju široki i nepravilni, izreckanih ivica, koje podsećaju na zupce testere i ispunjeni su otpalim ćelijama, bogatim glikogenom. Unutrašnja površina materičnih žlezda je izreckana, ćelije izdužene, sa jedrima najpre apikalno postavljenim i apikalnim krajem bogatim vakuolama, sluzi i glikogenom.
Vezivno tkivo je rastresito, edematozno, ćelije u njemu mnogo ugaone, krupnije, svetlije.
Spiralne arterije u stromi postaju izuvijane, a njihov broj se povećava.
Ako dođe do oplođenja i nidacije, oplođena jajna ćelija razvija se u decidualnoj sluzokoži uterusa i od nje postaje začetak (embrion), ali ako oplođenje izostane, u drugoj polovini sekrecione faze žuto telo atrofiše, što ima za posledicu nagao pad produkcije progesterona. U to vrijeme na endometrijumu razlikuju se tri sloja:
površinski (stratum compactum), vide se široke plaže krupnih ćelija strome sa uskim apikalnim krajevima žlezda,
srednji (stratum spongiosum) sačinjavaju prošireni, izuvijani lumeni žlezda, sa oskudnom stromom između njih
duboki (stratum basale) – čine dna žlezda endometrijuma oslonjena na miometrijum i čvrsto zbijena stroma koja opkoljava žlezde
Stratum compactum i stratum spongiozum čine funkcionalni sloj endometrijuma koji učestvuje u menstruacionom ciklusu.
U isto vrijeme, pri kraju sekrecione faze, zajedno sa padom nivoa progesterona nastavlja se i pad vrednosti estrogena u organizmu žene. Tako počinje treća faza endometrijalnog ciklusa, tj. faza menstruacije
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od dr mali pariz 14/3/2011, 15:14

Da kontam,kao i to da linije kojim je oivičen-te bazne linije,ja nisam računala...Može li biti da ne bude trolinijski?? Mora imati liniju spoja,zar ne?
Dakle,da zaključimo ,endo može biti i troslojni,a ne samo trolinijski i to pred ciklus...ako ne dođe do oplodnje.Jesam li dobro shvatila?Čitaću kasnije postavljene linkove,malo da se odmorim.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od agata 14/3/2011, 15:20

Djole, ovo sto si napisala je histoloska slika druge faze ciklusa, koja se vidi pod mikroskopom.
Mozda gresim, ali imam utisak da se taj izraz tro-sta vec (slojni, linijski, lisni) nakon ultrazvucnog pregleda ne odnosi na histolosku sliku, vec da opisuje to sto se vidi na ekranu. Ali, naravno, ne mora da znaci da sam u pravu.

Pozdrav!

agata

Broj poruka : 301
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 17.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od kristina33 14/3/2011, 15:24

Mrzime da iscitavam linkove, ali evo kako ja razmisljam:
endo mozda jeste knjiski troslojan, ali mislim da se na UZV to ne vidi nego se vidi da li je trolinijski, tj da li su te tri linije jasne, oble, bez prekida. Meni je endo uglavnom dobar i svaki put ga gledam na UZV bas izgleda kao zrno kafe i to ne samo tog dana kada se ocekuje O nego i par dana pre. Jednom mi se desilo da smo zbog loseg enda prekinuli prirodni postupak i tada je endo izgledao kao ameba, nepravilna forma bez jasno vidljive sredisnje linije.
kristina33
kristina33

Broj poruka : 619
Godina : 49
Datum upisa : 21.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od kristina33 14/3/2011, 15:25

Agata isto razmisljamo Very Happy
kristina33
kristina33

Broj poruka : 619
Godina : 49
Datum upisa : 21.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od dr mali pariz 14/3/2011, 15:26

A kako su onda pojedini ginekolozi govorili "troslojni" ako ne vide na UZ?
Mislim,i oni svašta pričaju.A u Jevremovoj mi se na UZ to dešavalo.
Nego,Agata,Đole je odlučila da se pozabavimo slikom i delom samog endometrijuma,i zato iznosi podatke koji se odnose na njegovu strukturu.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od dr mali pariz 14/3/2011, 15:28

kristina33 ::Mrzime da iscitavam linkove, ali evo kako ja razmisljam:
endo mozda jeste knjiski troslojan, ali mislim da se na UZV to ne vidi nego se vidi da li je trolinijski, tj da li su te tri linije jasne, oble, bez prekida. Meni je endo uglavnom dobar i svaki put ga gledam na UZV bas izgleda kao zrno kafe i to ne samo tog dana kada se ocekuje O nego i par dana pre. Jednom mi se desilo da smo zbog loseg enda prekinuli prirodni postupak i tada je endo izgledao kao ameba, nepravilna forma bez jasno vidljive sredisnje linije.
aha! Tako znači.Ta središnja linija nekad i ne mora da se vidi....to me buni,jer je meni logično da se spoj uvek vidi...
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od djole42 14/3/2011, 15:45

Mozemo ga zvati i tumačiti kako god .....
Ono što s gleda na UZ i što daje linije jeste upravo različiti sastav(gradja slojeva endometrijuma .
Neki dr-ovi će posmatrati samo dva sloja jer su to funkcionalni slojevi(menjaju se tokom ciklusa)

Linijska slika endometrijuma još uvek označava proliferativnu fazu ,sekretorna faza endometrijuma se vidi samo kao jak eho bez linija
Pari ako je dr video zuto telo ,ono počinje da luči progesteron i u kombinaciji sa estrogenom treba da kod tebe omoguće sekretornu fazu za koju većina kaze da nastupa od 19-23 dana (nailazim na podatke i 17-25 dana) i tu se negde otvara implantacijski prozor!

Kristina ,Agata kao što napomenuh duze vreme pokušavam da odgonetnem ovu problematiku i prikupim što više informacija pa ukoliko imate neke podatke napišite ako nije problem.

djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od anak 14/3/2011, 18:05

Đole, mislim da bi ti trebala otvoriti privatnu kliniku yes , u najmanju ruku savetovalište naočare . Svašta znaš yes
anak
anak

Broj poruka : 3404
Godina : 52
Location : BiH, Srbija, Hrvatska
Datum upisa : 12.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od agata 14/3/2011, 22:17

Djole,
ja nemam nista posebno od podataka. Histoloski i hormonski ciklus endometrijuma mi je grubo poznat. UZ slikom endometrijuma kroz ciklus se nisam posebno bavila izuzev bas te slike koju prakticno zeljno iscekujemo pred ovulaciju, pa sam samo to malo gledala i nasla bas i izraz "three-line pattern" koji je opisuje.
Uopste ne znam sta se ultrazvucno desava posle i kako endometrijum izgleda u drugoj fazi ciklusa; nekako mi je bio prakticno bitan podatak da li je endometrijum spreman za implantaciju, na sta nam ona slika zrna kafe ukazuje.
A da li ce do odgovarajuceg odgovora endometrijuma doci imam utisak da zavisi prvenstveno od delovanja hormona u tom ciklusu, mada kao i za sve drugo u organizmu, situacija je sigurno mnogo komplikovanija i zavisna od mnostva finih mehanizama.

Sto vise citam i analiziram uopste oplodnju i sve preduslove za nju dolazim do jednog filozofskog zakljucka da je sve to jedno cudo prirode, jedan samo u nekim delovima od strane naucnika dokucen mehanizam. Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma 951205

agata

Broj poruka : 301
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 17.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od dr mali pariz 14/3/2011, 23:09

Agata,ako ta slika koju si postavila-videla sam o čemu je reč-Cipi ju je postavila na RR-slika enda koji je spreman da primi embrion,mene zanima kako izgleda endo koji nije spreman Rolling Eyes i kako je moguće da se nekad ne vidi taj spoj-3.linija...
Dakle,devojke,sve koje imate ikakve info zasnovane na istini lol! ,a u vezi sa endom,pišite.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od dr mali pariz 14/3/2011, 23:20

Čitam ovu Radončićevu disertaciju...ali to ću bistriti u više navrata
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od djole42 15/3/2011, 09:40

agata ::
"three-line pattern" koji je opisuje.
Uopste ne znam sta se ultrazvucno desava posle i kako endometrijum izgleda u drugoj fazi ciklusa; nekako mi je bio prakticno bitan podatak da li je endometrijum spreman za implantaciju, na sta nam ona slika zrna kafe ukazuje.
Slika zrna kafe ukazuje da endometrijum ima predispoziciju da predje u sekretornu fazu i BUDE SPREMAN za implantaciju ali ne i da će sigurno ući u sekretornu fazu ,ako odnos progesterona i estrogena nije kako valja ,endometrijum će nastaviti svoju proliferativnu fazu ,znači nema sekretorne faze ,nema implantacijaskog prozora ,nema gde da se embrion usadi.



agata ::Sto vise citam i analiziram uopste oplodnju i sve preduslove za nju dolazim do jednog filozofskog zakljucka da je sve to jedno cudo prirode, jedan samo u nekim delovima od strane naucnika dokucen mehanizam.
U pravu si Agata,mnoge stvari su još uvek nepoznate ....

Pari,ako je endo zatajio u fazi proliferacije ,biće tanak i bez diferenciranih funkcionalnih slojeva (neće biti zrna kafe),ako je zatajio u sekretornoj fazi biće hiperplastičan ,zadebljao....,te podatke nalazim na netu.
Ajde da čačkamo lol!
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od djole42 15/3/2011, 10:39


Ovde ima sličke

-http://www.stetoskop.info/Preventiva-umanjuje-rizik-od-oboljenja-materice-2648-s1-content.htm
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od agata 15/3/2011, 10:48

"Slika zrna kafe ukazuje da endometrijum ima predispoziciju da predje u
sekretornu fazu i BUDE SPREMAN za implantaciju ali ne i da će sigurno
ući u sekretornu fazu ,ako odnos progesterona i estrogena nije kako
valja ,endometrijum će nastaviti svoju proliferativnu fazu ,znači nema
sekretorne faze ,nema implantacijaskog prozora ,nema gde da se embrion
usadi."

Citiram ovako jer nisam videla kako se radi da ispadne onako lepo kao vama, ali nema veze.

Djole, generacijo, ja potpuno delim ovo misljenje, iako mozda deluje da je moja recenica drugacija. Prvo treba da vidimo da li je, da kazem, estrogen pripremio endometrijum, a da bi uspela implantacija mora i progesteron (koga imamo vise ili manje, kako ko) da odradi svoje. Ja sam analizirajuci svoj ciklus i neke ponavljane preglede bila dosla do zakljucka da sam ja imala manjak progesterona odnosno los odnos progesterona i estrogena u drugoj fazi ciklusa: uvek kraci ciklus (iako imam dg: pcos) na racun druge faze cuklusa koja bi skolski trebalo da je stabilnija u trajanju od prve, na UZ mi kazu tanak endometrijum dobices tek za 5-6 dana, ja dobijem sutra, kratkotrajna krvarenja na 2-4 dana pre menstruacije. Cak sam razmisljala da li ima smisla dodavati progesteron u drugoj fazi ciklusa da se pomogne potencijalnoj trudnoci, ali nisam nikog pitala, pa se i nisam usudila da to radim sama. Znas kad uvrtis sebi nesto u glavu, ja mislim da sam i prvu trudnocu izgubila zbog toga, pa sam sada kada sam videla pozitivnu betu odmah ne pitajuci nikog pocela sa 6 utrogestana.
A ustvari bi najveca mudrost bila ne dodavati hormon, nego naci nacina da se podstakne organizam da iznivelise hormone u svakoj fazi onako kako treba.
Drugarice moje, ja sad idem na IMD da, ako sve bude u redu, radim amniocentezu, pa vas ostavljam malo. Svima srecni svi radovi.

agata

Broj poruka : 301
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 17.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od daco 27/3/2011, 23:28

Joj sve sam procitala ali i dalje mi nije jasno!
Moj rezultat , 7 dan ciklusa ( juce zavrsena menstruacija)Endometrijum u proliferativnoj fazi ciklisa debljine 8 mm , trolinijski.
Da li je ovo dobro? Ili.....

daco

Broj poruka : 426
Datum upisa : 05.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od kristina33 28/3/2011, 09:57

Jovana to nije dobro, to je ODLICNO! Very Happy
kristina33
kristina33

Broj poruka : 619
Godina : 49
Datum upisa : 21.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma Empty Re: Razlika između dvoslojnog i troslojnog endometrijuma

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu