KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Šta se podrazumeva pod sterilitetom?

+2
lakiv
HappyGirl
6 posters

Ići dole

Šta se podrazumeva pod sterilitetom? Empty Šta se podrazumeva pod sterilitetom?

Počalji od HappyGirl 7/12/2007, 17:40

Šta se podrazumeva pod sterilitetom?
Onaj bračni par koji ne može da postigne trudnoću bez medicinske pomoći ili oni parovi koji u toku godinu dana a maksimalno dve godine normalnih seksualnih odnosa (bez korišćenja kontracepcije)nisu postigli trudnoću, mogu smatrati da imaju problem sa sterilitetom. Sterilitet može biti problem žene, muškarca ali i kod oba bračna druga.
Mali broj pacijenata je totalno sterilno, a mnogi su "subfertilni", tj. smanjene su im šanse da postignu trudnoću.
Oplodnja je komplikovan proces koji zavisi od mnogih faktora:
* Mogućnosti muškarca da proizvede dovoljan broj spermatozoida sposobnih da aktivnim kretanjem dođu do jajne ćelije i oplode je
* Mogućnosti žene da stvori zdrave jajne ćelije koje će biti oplođene
* Sposobnosti jajovoda da prihvate jajnu ćeliju nakon ovulacije aktivnim kretnjama i da je transportuje do mesta oplodnje, a embrion u materičnu šupljinu gde će se implantirati (ugnjezditi) i nastaviti nesmetan razvoj.

Nažalost danas sterilitet postaje svakodnevnica i postoji mnog razloga za to. Mnoge žene se odlučuju na brak u kasnijim godinama, i zbog toga češće imaju problem sa ostvarivanjem trudnoće.Žene mogu imati anovulatorne cikluse ili neredovne menstruacije. Mogu imati blokirane tube, endometriozu ili abnormalne pojave kao fibroidni uterus. Cervikalni mukus može sadržati antispermalna antitela. Konačno, mogu imati seksualni problem, tako da spermatozoid i jajna ćelija nemaju šansu da se sretnu.

Sterilitet može biti prouzrokovan mnogim razlozima kod muškaraca. Muškarci ne produkuju spermu, produkuju mali broj
ili nepokretne i abnormalne spermatozoide. Oni mogu biti impotentni ili neki imajuretrogradnu ejakulaciju.
Mnogo osoba ima više seksualnih partnera, pa postoji veći rizik za prenošenje ili dobijanje zaraznih bolesti. Te infekcije dovode do blokade jajnika ili tuba. Neka skorija istraživanja pokazuju da svaki šesti brak ima probleme sa sterilitetom.


Poslednji izmenio HappyGirl dana 18/10/2010, 08:34, izmenjeno ukupno 1 puta
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Šta se podrazumeva pod sterilitetom? Empty Re: Šta se podrazumeva pod sterilitetom?

Počalji od lakiv 1/10/2010, 13:33

Pozz svima na forumu, prvi put se javljam.
Naime, prvo da se malo upoznamo. Moj suprug i ja vec dvije godine pokusavamo da zatrudnimo. I desilo se i to cudo, tako da smo u martu bili trudni, ali nazalost trudnoca se zavrsila spontanim pobacajem. Kako je vec od tad proslo sest mjeseci sad smo ponovo na pretragama i ja sam uradila hsg prije 7 dana. Nalaz je uredan, jajovodi prohodni. Svi ostali nalazi kod oboje su uredni. Zanima da li je neko imao ovakva iskustva i kolika je vjerovatnoca trudnoce nakon hsg? Da li mogu odmah raditi na trudnoci (nakon hsg) ili moram sacekati neko vrijeme?

lakiv

Broj poruka : 3
Location : Republika Srpska
Datum upisa : 01.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Šta se podrazumeva pod sterilitetom? Empty Re: Šta se podrazumeva pod sterilitetom?

Počalji od Gala 1/10/2010, 15:06

Pa, velika je verovatnoca da se desi trudnoca nakog HSG ako su svi ostali nalazi ukljucujuci i spermogmama uredni.
Ja mislim da mozes odmah da krenes, ukoliko ne primas neku terapiju.
Srecno i javi se sa lepim vestima.
Gala
Gala

Broj poruka : 2954
Location : Beograd
Datum upisa : 05.06.2008

Nazad na vrh Ići dole

Šta se podrazumeva pod sterilitetom? Empty Re: Šta se podrazumeva pod sterilitetom?

Počalji od lakiv 1/10/2010, 19:21

Hvala Gala na tako brzom odgovoru. Ova druga recenica mi se jako svidja. Inace pijem summamed, jer imam neku bakteriju ali u malom procentu. Pitala sam doktora da li mogu imati odnose bez obzira na terapiju odgovorio mi je da mogu i da je veoma pozeljno imati odmah odnose nakon hsg. Ako bi se i desila trudnoca summamed ne moze skoditi jer bi to bio sami pocetak trudnoce. u tom periodu ni jedan antibiotik ne moze skoditi. ? A da ti pravo kazem vec sam se bacila na posao, pa se i nadam da cu ovaj mjesec i vidjeti te dvije crtice.

lakiv

Broj poruka : 3
Location : Republika Srpska
Datum upisa : 01.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Šta se podrazumeva pod sterilitetom? Empty Re: Šta se podrazumeva pod sterilitetom?

Počalji od Gala 1/10/2010, 22:58

za antibiotik, pa sta da ti kazem, mislim da se ne preporucuje u pocetku trudnoce.
Do 12 nedelje je najosetljiviji period tzv embriogeneza.
Gala
Gala

Broj poruka : 2954
Location : Beograd
Datum upisa : 05.06.2008

Nazad na vrh Ići dole

Šta se podrazumeva pod sterilitetom? Empty Re: Šta se podrazumeva pod sterilitetom?

Počalji od sone 6/10/2010, 12:14

Interesuje me pojava zvana Atrophia sklerosis testis uz redukciju semenog epitela?Posto je meni radjena biopsija testisa i receno mi je da imam tu bolest,pa me zanima ako neko zna nesto o tome da mi ukratko kaze,da li se leci i kako,ako je ikako moguce?????

sone

Broj poruka : 2
Datum upisa : 06.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Šta se podrazumeva pod sterilitetom? Empty Re: Šta se podrazumeva pod sterilitetom?

Počalji od Orline 6/10/2010, 15:05

Dobrodosao, sone. Very Happy (ili šone, hehe) Retki su nam momci ovde lol!

Mnogo pitanja za nas laike. Je li ti radjen spermogram, verovatno da. Kako si došao do biopsije, lečite li se od steriliteta ili...

Možda se javi neka od devojaka čiji muž ili dečko ima sličan problem.
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Šta se podrazumeva pod sterilitetom? Empty Re: Šta se podrazumeva pod sterilitetom?

Počalji od sone 6/10/2010, 23:56

radio sam spermogram i ejakulatu nema spermatozoida,,hormoni su mi normalni,geni takodje,jedino mi je fsh 17,31 malo povisen ali lekari su rekli da to nije strasno,jedino me muci ta ATROPHIA SKLEROSIS TESTIS,ne mogu da nadjem nigde na internetu nista o tome!!!!

sone

Broj poruka : 2
Datum upisa : 06.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Šta se podrazumeva pod sterilitetom? Empty Re: Šta se podrazumeva pod sterilitetom?

Počalji od Jelena* 7/10/2010, 14:10

Sone evo jedan teks o tome,nadam se da ce ti pomoci:

Atrophy

Causes: atherosclerosis, mumps or other inflammatory orchitis (particularly if post-pubertal), cryptorchidism, hypopituitarism, cachexia, semen outflow obstruction, radiation, chemotherapy (cyclophosphamide), female sex hormones, hepatic cirrhosis (causes elevated serum estrogen), exhaustion after persistent FSH stimulation, Klinefelter’s syndrome, the nematocide dibromochloropropane, AIDS ,testicular regression syndrome
Testicular regression syndrome: patient has only rudimentary epididymis and spermatic cord with vas deferens; testicular tissue is replaced by fibrovascular nodule (mean 1.1 cm), also calcification, hemosiderin; due to cryptorchidism, possibly testicular infarct.
Post-vasectomy: thickening of tubular wall, reduced spermatids, reduced Sertoli cells, variable interstitial fibrosis
Micro: small tubules, thick basement membranes, few/no germ cells; interstitial fibrosis, often increased Leydig cells
Jelena*
Jelena*

Broj poruka : 1142
Location : SD
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Šta se podrazumeva pod sterilitetom? Empty Re: Šta se podrazumeva pod sterilitetom?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu