KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

+3
dr mali pariz
buby
catherine290505
7 posters

Ići dole

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Empty Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

Počalji od catherine290505 30/3/2010, 14:05

Obzirom da se odnedavno susrecem sa problemom povisenih masnoca u krvi, tacnije triglicerida i granicno povisenog holesterola, povodom ovog problema upucena sam kod nutricioniste koji mi je dao spisak namirnica i napitaka koji se mogu koristiti kada se suocite sa ovim problemom sa kojim se ja trenutno suocavam, kao i predlog manija za svaki dan u nedelji.
Bitno je naglasiti, kako mi je i skrenuta paznja i kako vecina od vas verovatno i zna, da se parametri u krvi menjaju u trudnoci i da se desava da imamo nerealnu sliku o stanju u organizmu tokom ovog perioda, ali napomenuto mi je da postoje odredjene skale odstupanja koje se tolerisu, a svako pomeranje iznad gornje granice se mora tretirati-ispitati, tj. mora mu se posvetiti paznja. Tako moja vrednost triglicerida, za ilustraciju, od 4.5 je iznad tolerabilne od nekih 2 i samim tim sam na novom rezimu ishrane.
Savetuje se da se u trudnoci izbegavaju "prazne kalorije" vec da ishrana bude izblansirana i da se unosi oko 2000-2300 cal/dan naravno kroz odredjenu vrstu hrane, takodje pripremljene na odredjeni nacin.
To svakako ne znaci da bas nikada ne treba konzumirati hranu koja mozda nije apsolutno zdrava u trudnoci, vec da to treba raditi s' vremena na vreme i da obavezno posle toga treba otici u setnju od bar sat vremena (sem naravno u slucajevima gde se savetuje mirovanje od strane lekara)

Dijeta koja koriguje lipidni poremecaj


  • Hleb i testo

treba jesti: crni, polubeli, razani, integralni hleb, pahuljice: ovsene, jecmene, palenta, kao zamena za hleb: krompir, pasulj, socivo, integralni pirinac, integralne spagete

ne treba jesti : beli hleb, rezanca, lisnato testo i sve druge proizvode od belog brasna (pogacice, kiflice...etc.) -naglaseno mi je da proizvodi iz pekare najvise podizu trigliceride pa su na prvom mestu zabranjenih namirnica


  • Povrce
treba jesti: sve vrste -500g /dan - 250g svezeg, 250g barenog


  • Voce
treba jesti: 500g podeljeno u 2-3 porcije sve osim suvog grozdja i sljiva


  • Mlecni proizvodi
treba jesti: 2x2 dcl obranog mleka ili jogurta ili kiselog mleka max. pristutna mlecna mast- 2.8%, posne sireve ili namaze
ne treba jesti: pavlaku, mileram, masne sireve- iznad 23%mm, kackavalje, putere, kajmak etc..


  • Meso:
treba jesti: pilece, curece, telece, jagnjece, konjsko, divljac (sve bez kozice, spremljeno na minimumu ulja ili bolje kuvano/dinstano ili na rostilju), od preradjevina dolazi u obzir- cureci parizer, posna sunka i govedja pecenica Riba: tamna morska: haringa, losos, tuna, skusa i od toga preradjevine a sardine ocedjene od ulja (preporuka je da se riba jede dva puta nedeljno i za trudnice da se izbegavaju vece kolicine kao i tunjevina zbog zive)
ne treba jesti: svinjsko, pacije, guscije, ovcije, govedje, sve preradjevine od ovih vrsta mesa- sunke, parizeri, virsle, kobasice etc...Masne ribe:smudj, som, saran, i od toga preradjevine i suvo, pastete, dzigerice, iznutrice...


  • Ulje i masnoce:
treba jesti: polinezasicene masne kiseline: Omega 6 masne kiseline su suncokretovo ulje ali uz to uzimati antioksidanse vitamine C i E, beta karoten iz voca i povrca, oraha i susama; Omeg 3 masne kiseline riba: haringa, skusa, losos; 2-3 puta nedeljno moze i riblje ulje ali 1.5-2.0g i to je efikasno; Omega 9 masne kiseline -maslinovo ulje, orah, susam
ne treba jesti: zasicene masne kiseline- loj, mast, cvarci, slanina, polinezasicene masne kiseline- margarin i biljne masti-njih najvise 5g/dan
catherine290505
catherine290505

Broj poruka : 5953
Godina : 42
Location : Beograd
Datum upisa : 02.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Empty Re: Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

Počalji od catherine290505 30/3/2010, 14:37

MODIFIKOVANA DIJETA OD 2000 KCAL

PONEDELJAK
-2081 kcal

dorucak: razani hleb-60g, bareno jaje, margrin light-10g, limunada-150ml
uzina: razani hleb-60g, mladi sir 23%mm, krastavac, jabuka

rucak: supa od povrca, bareno, belo pilece meso- 60g, baren pirinac-100g, barena boranije -100g, ulje suncokretovo-5g, breskva

uzina: jogurt

vecera: crni hleb-60g, pilece belo, bareno-80g, sveza paprika, maslinovo ulje-5g

uzina:jabuka


UTORAK - 2042 kcal

dorucak: razani hleb-60g, pileca sunka-60g, paradajz, mleko 2.8%mm-250ml

uzina: raz.hleb, sok od paradajza-200ml, narandza

rucak: supa od paradajza, juneca barena snicla- 80g, becarac (paprika+paradajz-30%)-250g, salata od boranije, crni hleb, grejpfrut

uzina: jogurt i crni hleb-60g

vecera: bareni krompir-100g, barena blitva-200g, maslinovo ulje, sardela-60g, limunada-150ml

uzina: kruska


SREDA - 1978 kcal

dorucak: raz.hleb, posna sunka-50g, margarin light-5g, kiselo mleko-2.8%mm-200ml

uzina: kivi-100g

rucak: corba od spanaca, pecena pastrmka- 100g, dinstan pirinac-100g, pire od spanaca- 200g, jabuka

uzina: jabuka

vecera: raz.hleb, piletina sa rostilja- 80g, salata od pecenih paprika-200g, grasak dinstani-100g

uzina: paradajz sok-100ml, crni hleb, narandza


CETVRTAK - 2056 kcal

dorucak: raz.hleb, posni sir 23% mm-50g, bareno jaje, paradajz sok-200ml

uzina: dinja-150g

rucak: corba od povrca, juneca snicla-80g, pire karfiol-100g, ulje-5g, kupus salata- 200g, dinstani grasak- 100g, jabuka

uzina: jogurt i crni hleb

vecera: crni hleb, dinstana juneca snicla-80g, zelena salata-200g, maslinovo ulje-10g, paradajz sok-200ml

uzina: breskva


PETAK - 2084 kcal

dorucak: raz.hleb, mladi sir 23%mm, posna sunka-50g, mleko 2.8 % mm, paradajz

uzina: jabuka

rucak: juneca supa, barena junetina-80g, pire karfiol-250g, grejp

uzina: zelena salata-100g, crni hleb, narandza

vecera: crni hleb, teleca snicla-50g, salata od paradajza i paprike-200g, maslinovo ulje-10g, crni luk-100g, limunada-150ml

uzina: kuvano zito -100g, mleko 2.8% mm- 100ml


SUBOTA - 2067 kcal

dorucak: raz.hleb, cureca sunka-50g, mleko 2.8%mm-200ml, paradajz

uzina: jabuka

rucak: supa od pecuraka, dinstane pecurke-250g, ulje-10g, pecena
jagnjetina-80g, salata od cvekle-200g, raz.hleb, kruska

uzina:kuvani kukuruz-100g, narandza-100g

vecera: crni hleb, bareni oslic-80g, salata od pec.paprika-200g, maslinovo
ulje-10g, kompot bez secera-200g

uzina: jogurt-200g, crni hleb


NEDELJA- 2018 kcal

dorucak: kiselo mleko 2.8%mm -200ml, ovsene pahuljice -25g, jecmene pahuljice-25g, susam-10g, orah-2 jezgra

uzina: jagode-200g

rucak: junec supa, barena piletina-80g, karfiol pire-250g, ulje-10g, crni hleb, salata od cvekle-100g, grejpfrut

uzina: zelena salata-100g, crni hleb, narandza

vecera: crni hleb, juneca snicla -50g, mesana salata od paradajza i paprike- 200g, ulje-10g

uzina: kuvano zito-100g, mleko 2.8%mm
catherine290505
catherine290505

Broj poruka : 5953
Godina : 42
Location : Beograd
Datum upisa : 02.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Empty Re: Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

Počalji od buby 30/3/2010, 14:45

hvala draga....mada Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane 279933 ....bojim se ostacu gladna...covece pa to prava dijeta!!!!eej po 50-80gr mesa...pa od cega da mi dete raste....????
buby
buby

Broj poruka : 4093
Godina : 45
Datum upisa : 19.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Empty Re: Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

Počalji od catherine290505 30/3/2010, 15:04

Buby -to je 2.000 kalorija na dan kaze nutricionista -od toga se goji Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane 404938 . Bas je bila kategoricna da mi ne smemo n dijetu-i da je ovo samo izmenjeni nacin ishrane a ne dijeta a beba tu ima punoo vitamina da uzme...No ti ni nemas problem pa nemoj ni primenjivati, cisto malo upotrebi ono sto smatras korisnim a ima toga...
catherine290505
catherine290505

Broj poruka : 5953
Godina : 42
Location : Beograd
Datum upisa : 02.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Empty Re: Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

Počalji od dr mali pariz 30/3/2010, 17:11

Meni se sviđa...ali ceo spisak,pa ja da kombinujem Rolling Eyes ovaj njihov raspored mi mršav...
pa i moje kiflice bih pravila od integralnog brašna i manje masnog sira...eto,ne mora sa kajmakom...ili viršlom Rolling Eyes
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Empty Re: Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

Počalji od buby 30/3/2010, 18:06

mali pariz ::Meni se sviđa...ali ceo spisak,pa ja da kombinujem Rolling Eyes ovaj njihov raspored mi mršav...
pa i moje kiflice bih pravila od integralnog brašna i manje masnog sira...eto,ne mora sa kajmakom...ili viršlom Rolling Eyes
EEEEEEEEEEE SVAKA TI NA MESTU....
buby
buby

Broj poruka : 4093
Godina : 45
Datum upisa : 19.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Empty Re: Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

Počalji od Tinche 30/3/2010, 22:55

Odlicna tema...mislim da bi trebali svi da se po malo pridrzavamo ove ishrane, tj bar njenih principa. Cisto preventivno...bolje spreciti nego leciti!!! Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane 561840
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Empty Re: Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

Počalji od maša 31/3/2010, 09:29

holesterol i trigliceridi su normalno povišeni u trudnoći i nikada se i ne proveravaju vrednosti jer nisu validne!!!!
maša
maša

Broj poruka : 888
Datum upisa : 08.06.2008

Nazad na vrh Ići dole

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Empty Re: Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

Počalji od catherine290505 31/3/2010, 09:44

Maso gore sam napisala da mi je ginekolog rekao da su poviseni u trudnoci ali do odredjene granice a iznad toga se tretiraju-kao sto se tolerisu leukociti do npr 14. a iznad toga mogu da znace i neku upalu, proces i sl...Jedino ako ginekolog gresi Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Icon_rolleyes i nutricionista.
catherine290505
catherine290505

Broj poruka : 5953
Godina : 42
Location : Beograd
Datum upisa : 02.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Empty Re: Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

Počalji od maša 31/3/2010, 11:38

Meni su i trigliceridi i holesterol bili ogromni, holesterol oko 10 čak, pa su i internista i anesteziolog i nekoliko ginekologa rekli da to nije validno. Svakako treba voditi računa o ishrani, ja sam pristalica zdravog života oduvek bila, da ne pričam kako sam se u trudnoći hranila pa i sada dok dojim bebu. Inače, imam 58kg,sa toliko sam i ostala trudna, na visinu od 175cm, u trudnoći imala 70, što znači da se nisam gojila, jako sam se zdravo hranila i svakako visoke vrednosti obe analize ni u ludilu ne mogu pripisati ishrani. Gore opisan način ishrane je nešto što ja svakodnevno primenjujem od malih nogu (u trudnoći i sada bez suhomesnatih proizvoda,vidim da ovde ide šunkarica), čak sam i jogurt i mleko koristila u trudnoći sa 1% mlečne masti. Kažu da se više kalcijuma iskoristi iz mlečnih proizvoda sa manje mlečne masti?!
maša
maša

Broj poruka : 888
Datum upisa : 08.06.2008

Nazad na vrh Ići dole

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Empty Re: Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

Počalji od catherine290505 31/3/2010, 12:00

Super sto si napisala i svoje iskustvo, lakse mi je ako cujem da je neko imao slicnu situaciju. Sto se tice zdrave ishrane slazem se u potpunosti, ja se iskreno trudim, i do sada sam se ugojila 4 kg, sto je ok, ali se ne trudim ovoliko- mislim na spisak i imam izleta -volim slatkise (naravno u pristojnim kolicinama) i nazalost volim pavlake i testenine...U svakom slucaju ovo moze nekom da koristi da se ne bi previse gojio u trudnoci ili da bi se kontrolisao.
catherine290505
catherine290505

Broj poruka : 5953
Godina : 42
Location : Beograd
Datum upisa : 02.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Empty Re: Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

Počalji od nena beba 2/10/2010, 20:42

evo dojoh i ja na red sa ovim problemom i nadjoh dosta zanimljivih odgovora ovde:

http://www.stetoskop.info/Poviseni-trigliceridi-u-krvi-4585-s3-content.htm

ali bih izdvojila ovo kao resenje moje zagonetke:
Za neke možda i apsurdno, ali među proizvodima koji su bogati trigliceridima, a kao po običaju aluzija je najčešća na mesne proizvode i prerađevine od mesa, nalaze se i neke vrste povrća među kojima je dominantan krompir.

Nutricionisti preporučuju svim osobama koje pate od povišenog nivoa triglicerida da pre svega iz svoje ishrane izbace krompir, jer je praksa da ova vrsta povrća, u svim oblicima (baren, pečen,...), čini bazu svih dijeta za redukciju povišenih masnoća u krvi.


a ja prethodno vece u 22h jela musaku od krompira sa sirom... sta reci...
naravno provericu ja jos jednom nalaze ali mislim da su trigliceridi 4, meni bili zbog ovoga...
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Empty Re: Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

Počalji od nena beba 2/10/2010, 21:02

i evo jos nesto o dijeti u ovom slucaju:

http://www.stetoskop.info/Dijeta-i-ishrana-kod-povisenih-triglicerida-u-krvi-555-s5-content.htm
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Empty Re: Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

Počalji od catherine290505 2/10/2010, 21:40

Neno konsultovala sam se sa mnogo lekara -definitivno ne treba obracati paznju na vrednosti triglicerida i holesterola u trudnoci ( a kao sto znas i jos neke vrednosti su pomerene) a na ishranu-svakako kao i inace.
catherine290505
catherine290505

Broj poruka : 5953
Godina : 42
Location : Beograd
Datum upisa : 02.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Empty Re: Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

Počalji od Mirjana 9/12/2011, 17:21

Catherine, hvala za dijetu. Ja imam povećan holesterol i jako sam se uplašila, a sad ovde vidim da to nije tako bitno u trudnoći, yes igra
Ali ipak me brine dobar holesterol, mnogo mi je ispod granice. Pa, eto, nađoh i za to par saveta. Moraću opet da pijem riblje ulje. Izbegavala sam ga zbog mogućeg prisustva žive.
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane Empty Re: Povisen nivo masnoca u krvi u trudnoci i tabela ishrane

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu