KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

+18
Drina2
trkosoca
Okica84
sevenMAJA
Palčica
Jolence
Binkalina
Danara
Sanjosh88
Roses81
bebironcic78
Simona
lilymar
snedra
tatjanica
JAmajka
miksa
nina :)
22 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Vote_lcap63%Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Vote_rcap 63% 
[ 15 ]
Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Vote_lcap29%Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Vote_rcap 29% 
[ 7 ]
Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Vote_lcap0%Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Vote_lcap4%Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Vote_rcap 4% 
[ 1 ]
Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Vote_lcap4%Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Vote_rcap 4% 
[ 1 ]
 
Ukupno Glasova : 24
 
 

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od Simona 17/6/2016, 11:55

Jedno od čestih pitanja je i koliko je dete bilo staro u momentu usvajanja. Gledaćemo onaj momenat kad su vam saopštili da ste postali roditelji... Pretpostavljam da je za buduće roditelje značajan taj momenat odluke socijalnih radnika. Vreme dok vidite dete pa dok dodje kod vas može biti nešto duže ali ne verujem da će praviti bitniju razliku u anketi. No to možete napisati u komentarima. Takodje stavila sam ovde opciju da može da se glasa više puta, to je za vas koji imate dvoje ili troje ili više dece pa da uključite svu decu :) (koliko vidim mora da se glasa za višestruki izbor odmah, znači odmah štiklirajte starost oboje ili troje ili više dece)
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od Simona 17/6/2016, 12:04

Naš sin je imao tri godine i sedam meseci kad su se odlučili za nas. Kada smo se sreli i prešao je kod nas je imao tri godine i devet meseci. Razlika od dva meseca (tada duga kao večnost) javila se jer je Viktorova socijalna radnica otišla na odmor. Mi smo u medjuvremenu ponovo sakupljali svu dokumentaciju. Takodje je u to vreme bio slučaj da ukoliko ste rodjeni u drugom gradu neka potvrda koju policija medju sobom razmenjuje putuje dugo, predugo... S obzirom da sam ja rodjena u drugom gradu i prvi put kada smo sakupljali dokumentaciju radi dobijanja podobnosti i drugi put kada smo dobili našeg sina to je usporavalo naš postupak. Nadam se da je to danas promenjeno. U svakom slučaju ovde u ovoj anketi glasala sam za ovu opciju od tri do pet godina.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od nina :) 17/6/2016, 13:28

marija je imala 9.5 meseci a miroslav 3 godine I 11 meseci kad su nam javili da konacno moze ici I on na usvajanje ,stim da smo ga prvi put videli sa 4 godine I mesec ipo dana a kad je kuci doso konacno imo je 4 godine 8 meseci.jer kad su nas prvi put zvali on je otiso na more I do setembra bio tamo a usput I soc radnice na godisnjim.u setembru smo krenuli ponovo papire da prikupimo za drugo usvajanje a receno nam do nove godine da ce doci kuci,ali od lenjosti njegove soc radnice doso je tek u martu jer prvo nikako nije sredila njegove papire I kad su bili gotovi krajem januara bio onaj veliki sneg I ona nije dala da idemo po njega dok se ne istopi skroz.ali smo se mi od setembra svaki dan culi preko telefona,skajpa,mobilnog cak je jednom I bio kod nas kuci za to vreme
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od miksa 19/6/2016, 21:39

Naš sin je kada smo se sreli imao četri ipo godina još malo pa ćemo slaviti predivne dve godine kako je kod nas.Mislim da godine starosti nisu bitne za usvajanje ukoliko se detetu pruži bezrezervna ljubav.Nemojte da vas godine deteta pokolebaju ima svoje prednosti kada je dete malo starije.Samo hrabro i sve će biti u redu,pozdrav svima na kutku.
miksa
miksa

Broj poruka : 59
Godina : 50
Location : negde dole juzno
Datum upisa : 12.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od Simona 20/6/2016, 14:17

Moram da kažem da se slažem sa Miksom i da bih isto preporučila da se ne plašite usvajanja "starije" dece i podizanja granica. Prvo sve su to mala deca, nisu starija... Naš bar mališan je totalna maza tako da ja koja sam toliko volela bebeći period a realno nisam ga imala - ne osećam da je tako... On je veliki beban i sada i mi bebeći period stalno proživljavamo... Sa druge strane, dete vas prihvata, jeste da može biti teža adaptacija ali nekako je u glavi njemu već priča jasnija, nema nekog šoka i saznavanja o usvajanju... Onda je tu i pitanje vaših godina, iako ne treba imati predrasude, roditeljstvo nije lako ni fizički ni psihički i niste potrebni deci zdravi i snažni samo u početnom periodu života nego i kad krenu u školu, kad budu u pubertetu... Naravno da je to individualno i da mogu ljudi i u dvadesetoj da boluju... ali postoji nešto što je ipak očekivano i kod ogromne većine ljudi npr da nemamo istu snagu u tridesetim i šezdesetim a da u osamdesetim ako smo uopšte živi nismo baš toliko jaki ni zdravi i više smo teret nego pomoć...

Uglavnom i ova anketa za sada govori u prilog male/velike dece, četvoro mališana i mališanki usvojenih u dobu od tri do pet i troje je imalo manje od tri...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od JAmajka 20/6/2016, 23:48

Naši blizanci su imali nepune 4 godine,kada su došli kod nas.U septembru kreću u školu.Vreme brzo prolazi,deca rastu.
Prošle godine usvojili smo stariju seku.Tada je imala 9,5 godina.Divno je to iskustvo.Naša malena je svesna svega, imala je samo jednu želju..,mamu i tatu.Želela je porodicu,miran san ,malo nežnosti. Imala je mnogo strahova,najviše od batina, stalno je ponavljala ono što smo joj rekli,kad smo se upoznali,da mi nikada ne tučemo decu. Danas sama ponekad kaže da je zaslužila batine.Divna je naša malena,emotivna,pažljiva,zna da se podvuče pod kožu.Danas,nema ni traga od onog plašljivog,plačljivog i pomalo divljeg deteta.Danas je omiljena kod drugara u školi,u zgradi,familiji.Naša malena je otvoreno i iskreno dete,bezbrižno i srećno.Često nam govori da je presrećna što je sa nama.Svake nedelje,ujutru na stolu u dnevnoj sobi nas čeka neka pisana poruka,u kojoj nam izjavljuje ljubav,izvinjava se zbog neposlušnosti,daje razna obećanja i zahvaljuje nam se što smo je usvojili.Prvih nekoliko meseci svakodnevno je tražila,po dvadeset puta dnevno da joj kažemo,da li je volimo..,sada je sigurna da je tata i mama mnooogo vole i da će tako zauvek ostati.U početku je bila ljubomorna na blizance,borila se i stalno želela da bude u centru pažnje.Sada je sve drugačije,brine o njima,čuva ih i neizmerno voli.Imala je i strah od napuštanja,često je pitala da li ćemo je sigurno usvojiti,da li ćemo se predomisliti,sa nestrpljenjem je očekivala konačno usvojenje,promenu prezimena i kako ona kaže:"prave roditelje."                                                                       Mi smo uspeli.Nije bilo tako teško.Danas,kad pogledam njih troje,znam da smo uradili pravu stvar,da je vredno svake suze i svega,kroz šta smo prošli.Ja sam danas najsrećnija mama na svetu.
JAmajka
JAmajka

Broj poruka : 1906
Location : BG
Datum upisa : 25.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od tatjanica 21/6/2016, 06:24

...izvinite sto upadam kao padobranac,ali moram samo da vam kazem da obozavam teme usvojiteljske zajednice,sva se topim citajuci sa koliko ljubavi i neznosti pisete o svojoj deci...ponosna sam sto postoji ovaj deo na kutku u ova smutna vremena kad porodica sve manje vredi,nazalost ....i da vam pravo kazem,nekako zadovoljnija i sa mnogo vise vere u ljude svaki put odem sa ovih tema...hvala vam jos jednom,mamice i po koji tajko! :)
tatjanica
tatjanica

Broj poruka : 1508
Godina : 46
Location : kotor/subotica
Datum upisa : 28.10.2014

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od Simona 21/6/2016, 19:33

Hvala Tatjanice (ovo ja u ime usvojiteljske zajednice mada me nije niko ovlastio Very Happy ). Ja slično o tebi razmišljam ovih dana, koliko si ti divna duša kad u ovom toliko teškom periodu za tebe i dalje imaš snage da uputiš lepe reči drugim ljudima. Čestitam tvojoj ćerki rodjendan i šaljem tebi pozitivnu energiju, da bar malo pomogne... zagrljaj

Inače i ja se raznežim i ovde i na fb kad vidim mame koje su usvojile dvoje dece ili čak troje kao Jamajka. Iako smo mi odustali od drugog deteta to je jedan divan san koji eto nije neostvariv ako se krene ka njemu. I uopšte drago mi je ako ovaj deo foruma tako deluje. Nisam ni za olako shvatanje usvajanja ali ni za to da se bilo šta vidi kao preteško ili neizvodljivo.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od snedra 21/6/2016, 20:56

Hvala Tatjanice, u svemu se slažem sa Simonom! Very Happy
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od Simona 2/11/2016, 11:43

Ima novih usvajanja pa da malo podignem temu...

Po ovim novim usvajanjima i sa Kutka a i po kontaktima koje imam van foruma čini mi se da sve češće deca koja imaju manje od tri godine bivaju usvojena... Je li to samo moj utisak ili je nešto ubrzano u procesu usvajanja?

U vreme kad smo mi usvajali bilo je mnogo češće da deca imaju 3-4-5 i više godina a skoro pa retkost da su manja. Danas mi se čini da je obrnuto...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od lilymar 2/11/2016, 12:59

Jeste Simona, u pravu si. Izgleda se krece u pozitivnijem smeru. Hranitelji mog deteta uzimaju iskljucivo bebe, sada vec sedmu(dosla pre 15 dana) i svi su usvajani do 15 meseci, dve curice cak i od 7 i 9 meseci. Kad su stvari jasne i centar nema sta da odugovlaci. Bar je tako u njihovom slucaju.
lilymar
lilymar

Broj poruka : 318
Location : Beograd
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od Simona 20/2/2018, 05:50

Manje od tri godine61% 61% [ 11 ]
3-5 28% 28% [ 5 ]
6-8 0% 0% [ 0 ]
9-11 6% 6% [ 1 ]
Više od dvanaest godina 5% [ 1 ]

Imamo i jedan glas za više od dvanaest godina. Bilo bi lepo da nam se javi Kutanjka ili Kutanjac koji je glasao i opiše nam svoje iskustvo. Možda bi ohrabrio i druge koji se kolebaju da podignu granicu/usvoje stariju decu.

Ipak, najveći broj glasova je za decu mlađu od tri godine. To govori da se deca usvajaju ipak u ranom dobu najčešće.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Okica84 likes this post

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od bebironcic78 26/10/2018, 14:13

Nas mali zvrk je imao 11 meseci
bebironcic78
bebironcic78

Broj poruka : 152
Godina : 46
Datum upisa : 03.09.2013

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od Roses81 2/11/2019, 21:36

Naša pčelica je imala 17 meseci.
Roses81
Roses81

Broj poruka : 47
Location : Vojvodina
Datum upisa : 25.03.2019

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od Sanjosh88 2/11/2019, 22:49

Naša Micika 7,5 meseci ❤
Sanjosh88
Sanjosh88

Broj poruka : 49
Godina : 36
Datum upisa : 31.07.2018

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od Danara 2/11/2019, 23:16

naša ćerka je imala 2 godine i jedan mesec
Danara
Danara

Broj poruka : 200
Datum upisa : 30.09.2016

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od Binkalina 3/11/2019, 08:59

Naša preslatka devojčica je imala 8 meseci. ❤

Binkalina

Broj poruka : 5
Datum upisa : 28.10.2019

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od Jolence 21/5/2020, 11:19

Naš mali vrapčić je imao 7 meseci kad je stigao kod nas

Jolence

Broj poruka : 2
Datum upisa : 21.05.2020

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od snedra 11/6/2020, 10:16

Divnoooo, sve mlađa deca nalaze put do svojih novih roditelja!!!

Very Happy Very Happy Very Happy
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od Palčica 12/6/2020, 23:23

Naša Palčica je imala 5,5 meseci.
Palčica
Palčica

Broj poruka : 25
Godina : 42
Datum upisa : 13.11.2015

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od sevenMAJA 25/4/2023, 03:18

Moj dječak je stigao sa na dan kad je napunio 2 godine i 9 mjeseci.
sevenMAJA
sevenMAJA

Broj poruka : 85
Location : Banjaluka
Datum upisa : 28.12.2008

lilymar and Okica84 like this post

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od Okica84 25/4/2023, 13:18

Simona ::Manje od tri godine61% 61% [ 11 ]
3-5 28% 28% [ 5 ]
6-8 0% 0% [ 0 ]
9-11 6% 6% [ 1 ]
Više od dvanaest godina  5% [ 1 ]

Imamo i jedan glas za više od dvanaest godina. Bilo bi lepo da nam se javi Kutanjka ili Kutanjac koji je glasao i opiše nam svoje iskustvo. Možda bi ohrabrio i druge koji se kolebaju da podignu granicu/usvoje stariju decu.

Ipak, najveći broj glasova je za decu mlađu od tri godine. To govori da se deca usvajaju ipak u ranom dobu najčešće.


Bilo bi lepo da se jave i oni koji su usvojili starije dete 🙃🫣
Okica84
Okica84

Broj poruka : 65
Godina : 40
Datum upisa : 20.05.2020

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od Okica84 25/4/2023, 13:47

Divno sevenMaja. Kako se snalazite ? Dečak ,prilagodjavanje? Uplasena sam jako,bas jako.
Okica84
Okica84

Broj poruka : 65
Godina : 40
Datum upisa : 20.05.2020

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od trkosoca 27/4/2023, 08:08

Kod nas se poslednjih godinu, godinu ipo dana dešavaju jezive stvari sa detetom. Jeste da ima deset g i ulazi u pubertet ali njegove reakcije nisu najnormalnije. Ne voli školu a najbolji đak, ne voli da mu se bilo šta kaže kad pogreši, počeo je da lomi lenjire , olovke, da se baca po patosu, trenira džudo 3 g. Ali misli da je najpametniji , govori razne psovke i svašta. Kaže da će se ubiti jer ne želi da ga stalno kritikujemo, zaklaće i mene i tatu, da pocrka cela familija, da smo glupi... A ja se najviše trudim oko njega, oko škole oko treninga svega. Moram da biram reči koje ću reći da mu ne bi došlo da divlja i baca se. Glupo je reći ali doživljavam i fizičko i psihičko nasilje od njega. Kad više nemam rešenje udarim mu šamar a on mi vraća i bukvalno je jači od mene, a uskoro i viši... Svaki dan uveče kad legne plačem i mislim da sam sve ovo zaslužila, i da će mo se porazboljevati i muž i ja. Išli sm i kod školskog psihologa i kod psihologa u centru za soc.rad i ništa pomoglo nije. Svi kažu da je dete super , pametno a ja tvrdim da mora na žalost i kod psihijatra da ide. Udavih ja ali morala sam da olakšam misli.
trkosoca
trkosoca

Broj poruka : 180
Godina : 44
Datum upisa : 13.10.2016

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od Okica84 27/4/2023, 15:34

Trkosoca neka si olaksala dusu. Ne znam kako je kada ga imas,a jos najmanje kada tako nesto priredjuje. Pa msm definitivno treba da ide na neki razgovor da otvori svoju dusu da izvuku iz njega sta izaziva to u njemu. Znam da je lako biti pametan kada nisi u toj kozi pa ne bih da pametujem....jer ni sama ne znam sta me ceka. Ne znam jesu li geni ili sta? Sa koliko godina je dosao kod vas?
Okica84
Okica84

Broj poruka : 65
Godina : 40
Datum upisa : 20.05.2020

Nazad na vrh Ići dole

Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja? Empty Re: Koliko je vaše dete bilo staro u momentu usvajanja?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu