KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

+17
djole42
missile
hany
sareni leptir
Deni
*AIDA*
dr mali pariz
MAAKKI
lilly13
Nefertari
catherine290505
Sofka
Gala
bak
nabla
Aida
HappyGirl
21 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od HappyGirl 15/1/2010, 22:05

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak
u postupak vantelesne oplodnje o trošku RZZO


Poštovani,

Obraćamo Vam se u nadi da ćete imati vremena i razumevanja za našu Molbu, koja se tiče jednog opšteg problema, nažalost, izuzetno zastupljenog u našoj zemlji, a to je sterilitet bračnih parova.

Mi, dole potpisanih, smo građani Republike Srbije, koji se dugo bore sa neplodnošću različitog uzroka, i prošli smo kroz mnoge neuspešne postupke potpomognute oplodnje. Neki od nas su uspeli da iskoriste postupak na teret RZZO, dok većini parova godine ili dijagnoza to nisu dozvoljavali.

Veoma smo zahvalni za omogućen drugi postupak o trošku RZZO, ali nažalost, to ne rešava problem većini parova.

Činjenica je da su tim postupkom izuzeti mnogi parovi koji su dugogodišnjom borbom sa neplodnošću prešli starosnu granicu, ili im iz nekog drugog razloga nije odobren ulazak u nacionalni program.

Imajući u vidu iskustva parova iz drugih država, a posebno država u okruženju (Hrvatska npr.), koje su u podjednako teškoj ekonomskoj situaciji kao i naša, osećamo se pogođenim manjim pravima u ovoj oblasti.

Naime, pored većeg broja postupaka nacionalnog programa stimulisane VTO i pomeranja starosne granice, postoji još jedna opcija koja bi, kada bi bila omogućena kod nas, u većoj meri povećala broj ostvarenih trudnoća.


Reč je o IVF, odnosno ICSI postupcima vantelesne oplodnje iz prirodnog ciklusa (bez stimulacije).

Ova metoda, pored toga što je znatno povoljnija za budžet, jer ne zahteva hormonsku terapiju (za koju je poznato da košta mnogo), posebno je korisna ženama koje imaju lošiji odgovor na stimulaciju gonadotropinima. Osim toga, nije agresivna, te je moguće izvršiti veći broj pokušaja za kraći vremenski period, što nije praktikovano kada se radi o stimulisanim ciklusima.Većim brojem pokušaja znatno se povećava verovatnoća uspeha kod parova koji odstupaju od predviđene starosne granice i nije im ostalo još mnogo vremena za postupke.
Hrvatska već duže vreme omogućava svim svojim državljankama, pa i onim koje su preko 38 g. starosne dobi, plaćene postupke, bez terapije. U Makedoniji i Sloveniji je starosna granica viša nego kod nas za plaćene postupke.

Došli smo do ključne tačke naše Molbe. Ona se odnosi na:

- omogućavanje nestimulisanih postupaka vantelesne oplodnje o trošku Fonda,
- omogućavanje postupka vantelesne oplodnje i za žene sa smanjenom funkcijom jajnika o trošku Fonda
- pomeranje starosne granice za vantelesnu oplodnju o trošku Fonda na 45 godina.
- omogucavanje vantelesne oplodnje o trosku Fonda i onim parovima gde muskarac nema spermatozoide u ejakulatu kao i onim parovima sa izrazito lošim spermogramom

Obrazloženje:

- jedan postupak iz prirodnog ciklusa košta daleko manje od uobičajenog stimulisanog postupka;
- neke žene koje imaju i preko četrdeset godina imaju dobar odgovor jajnika na stimulaciju;
- smanjena funkcija jajnika je medicinska dijagnoza, kao u ostalom i sam sterilitet, pa je nepravedno izostaviti te žene iz plaćenih postupaka koji bi im pomogli da postanu majke.
-za parove sa azoospermijom vantelesna oplodnja je jedini način da dodju do potomstva. Biopsija ili punkcija testisa bi, u tom slučaju, mogla da bude plaćena iz ličnih sredstava, a postupak, koji se dalje ne razlikuje, da bude o trosku Fonda.

Na kraju, ali ne i najmanje bitno, broj parova kojima treba pomoć u vidu nekog od postupka medicinske oplodnje se stalno povećava, i pitanje je kada će neko, kome je ova priča još daleko, biti u istoj situaciji.
Zbog ovog poslednjeg imamo podršku ljudi koji nemaju problem sa neplodnošću, ali su svesni činjenice da bilo ko od njih ili njihovih bližnjih se može koliko sutra naći u ovakvoj situaciji kao mi sada.

Uz svako poštovanje i željno iščekivanje vašeg odgovora, dole potpisani

Prilog:
Iskustva zemalja iz okruženja.

Iskustvo Hrvatske:

U Hrvatskoj, kao zemlji u okruženju sa sličnom ekonomskom situacijom, u oblasti vantelesne oplodnje regulisano je sledeće:

1. Besplatnih 6 stimulisanih pokušaja vantelesne oplodnje
2. Nakon 38. godine njihov RZZO plaća tehnički deo postupka, a lekove plaćaju sami parovi.
3. Donacija jajnih ćelija će takođe biti o trošku države.
4. Imaju pravo na neograničen broj nestimulisanih vantelesnih postupaka.
5. Ne postoje ograničavajući uslovi koji bi eliminisali parove za IVF o trošku države (npr. smanjena rezerva jajnih ćelija).
6. Ne postavljaju uslov da par nema svoje živorođene dece.

Iskustvo Slovenije:

1. Fond finansira 6 postupaka stimulisane vantelesne oplodnje
2. Pravo na vantelesnu oplodnju o trosku Fonda imaju zene do 43. godine zivota
3. Parovi kojima je potrebna donacija polnih celija imaju pravo na 6 postupaka o trosku Fonda, a ukoliko se odluce da donaciju polnih celija obave u nekoj od klinika u inostranstvu Fond refundira troskove u visini od oko 2000 eur.
4. Ne postoje ograničavajući uslovi koji bi eliminisali parove za IVF o trošku države (npr. smanjena rezerva jajnih ćelija ili izrazito los spermogram (azoospermija)).


Iskustvo Republike Srpske:

1. ženama do 38 godina starosti Fond plaća vantelesnu oplodnju u celosti
2. ženama od 38 do 40 godina starosti Fond finansira 50 % cene postupka
3. ženama od 40 do 42 godine starosti finansira se jedna procedura u visini od 30 % cene postupka.
4. ženama koje su starije od 42 godine, a koje zatrudne postupkom vantelesne oplodnje (koje su same platile postupak), Fond refundira troškove u celosti.


Poslednji put izmenio HappyGirl dana 23/11/2010, 15:41, izmenio ukupno 4 puta
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od HappyGirl 31/1/2011, 08:13

Drage Kutanjke, priča vezana za akcijuje prebačena na skrivenu temu. Tamo nastavljamo sa razradom plana. Ukoliko neka od vas nema dozvolu za skrivenu temu a želi da aktivno učestvuje u ovoj akciji neka mi pošalje pp.
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od Aida 31/1/2011, 13:08

kako da udjem hepi ubaci me
Aida
Aida

Broj poruka : 154
Godina : 47
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od nabla 31/1/2011, 13:14

Aida ::kako da udjem hepi ubaci me

sredjeno! :))
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od bak 31/1/2011, 13:23

Nablaaaaaaa, ja nemam pristup Very Happy Molim pristup Very Happy
bak
bak

Broj poruka : 6802
Godina : 48
Location : Zemun
Datum upisa : 25.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od Gala 31/1/2011, 15:17

Ja dole na temi za potpise pitala kako mogu da dam potpis za vise beba, ne dobih odgovor. Kad otvorim onaj link na prvoj strani pise not found
Gala
Gala

Broj poruka : 2954
Location : Beograd
Datum upisa : 05.06.2008

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od nabla 31/1/2011, 15:23

Galo, glasacka kutija odavno zatvorena i potpisi krajem novembra i pocetkom decembra predati nadleznim institucijama.
Akcija prikupljanja potpisa je bila aktuelna od januara do oktobra/novembra 2010 god. Cudi me da nisi videla obavestenje- na svakom podforumu Happy je objavila informaciju da se mole sve clanice da se potpisu i prikupe sto veci vroj potpisa- rodbina, prijatelji...bla, bla...I to obavestenje je stajalo sve vreme akcije, mozda jos i sad stoji- ne znam da li ej skinula
Eto...
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od Sofka 31/1/2011, 15:24

I ja bih da se pridruzim tj. da pomognem koliko mogu ali nemam pristup osmeh srce
Sofka
Sofka

Broj poruka : 1494
Godina : 52
Datum upisa : 09.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od Gala 31/1/2011, 15:33

Znaci, gotovo je. Ja skontah da se nesto tek pocinje jer je Republica otvorila teme na SC,Molba za proširenje mogućnosti za VTO pa sam mislila da je to to ovde i da treba potpis.
Gala
Gala

Broj poruka : 2954
Location : Beograd
Datum upisa : 05.06.2008

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od catherine290505 31/1/2011, 16:03

Gala bas me cudi da nisi videla ranije, stoji godinu dana na portalu... zbunjen
catherine290505
catherine290505

Broj poruka : 5953
Godina : 42
Location : Beograd
Datum upisa : 02.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od Gala 31/1/2011, 16:27

Sigurno sam i videla, ali nisam otvarala temu...
OK, ako ikako mogu da pomognem finansijski ili kako god tu sam.
Gala
Gala

Broj poruka : 2954
Location : Beograd
Datum upisa : 05.06.2008

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od Nefertari 31/1/2011, 17:48

Zene do pre neki dan je bila tema ovde ali vidim nema je. ja imam KZ pa mogu da pogledam nesto konkretno, imam ga u elektronskoj formi. Kud nestade tema? ja je listala do petka?
Nefertari
Nefertari

Broj poruka : 3133
Godina : 40
Location : Istocna Srbija
Datum upisa : 04.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od Nefertari 31/1/2011, 17:49

I da, znam par advokata, znam da ste pisale o tome da ako znamo nekog pravnika, a mogu da kontaktiram i ove iz ljudskih prava. javljajte ako nesto treba
Nefertari
Nefertari

Broj poruka : 3133
Godina : 40
Location : Istocna Srbija
Datum upisa : 04.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od HappyGirl 31/1/2011, 19:32

Cure, ajd čitajte pažljivo Very Happy
Odmah ispod molbe sam napisala gde je tema i tamo možete nastaviti sa aktivnim radom i pisanjem. Molila bi vas da same pratite temu i same kažete gde i kako možete da učestvujete jer nije moguće da vas sve pohvatam za glavu ili rep i odredim zaduženja. Prvo mnogo nas je a drugo ne znam svima zanimanja, kakva poznanstav imaju ...pa ne bi ni mogla da vam dam zaduženja tj. pozovem vas da pomažete. A čak iako bi mi rekli teško mi je zapamtiti toliko informacija. Molim vas razumite.
Hvala najlepše!
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od Gala 1/2/2011, 10:45

Dobro, citacemo.
Poslala sma ti pp i objasnila u cemu mogu a u cemu ne znam da li mogu pomoci, a i volela bih pristup temi. Ukoliko je pored tebe i jos neko nadlezan za pustanje novih clanova na temu, a dodje pre Hepi, pa ako nije problem...
Gala
Gala

Broj poruka : 2954
Location : Beograd
Datum upisa : 05.06.2008

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od lilly13 19/2/2011, 12:40

znam da je početak nakon sastanka bio dobar, nadam se da ste nastavile tim tempom, nisam više imala pristup pa nisam mogla pratiti, pitanje i koliko bi bila od koristi. nemojte odustajati
pusa za sve
lilly13
lilly13

Broj poruka : 1504
Godina : 42
Location : Banja Luka
Datum upisa : 29.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od MAAKKI 20/2/2011, 13:22

Htela bih pitati nesto a to je mogu li pozvati cure sa drugog foruma jer vidim da tamo niko nista nije stavio danam se pridruze u akciji i na koji nacin da se ukljuce u akciju?
MAAKKI
MAAKKI

Broj poruka : 4783
Godina : 56
Location : ravnica
Datum upisa : 08.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od dr mali pariz 20/2/2011, 13:24

Narano maakki,a na kom to forumu nismo postavili obaveštenje?
Mislim da nas i na RR ima... Rolling Eyes
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od MAAKKI 20/2/2011, 13:33

Nisam ga videla na Ringeraji a ni na Krstarici, mozda mi je promaklo ako jeste kazite da ne postavljam ponovo.
MAAKKI
MAAKKI

Broj poruka : 4783
Godina : 56
Location : ravnica
Datum upisa : 08.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od *AIDA* 20/2/2011, 14:12

Ja ne znam gde mogu pročitati kako napreduju radovi, otkako su ukinuli i stavili pod skrivenom temom...A baš bi volela da vidim kako napreduje borba
*AIDA*
*AIDA*

Broj poruka : 853
Datum upisa : 03.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od Deni 20/2/2011, 14:25

Aida,

Posalji Happy poruku, pa ces moci da vidis.
Deni
Deni

Broj poruka : 1741
Godina : 45
Datum upisa : 08.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od sareni leptir 18/7/2012, 16:59

nadam se da ce srbija dozvoliti i treci pokusaj vto o trosku rzzo ,za sve gradjane srbije! a ne samo za bg.! ipak postoje ili zele da postanu majke i zene van Beograda ! hvala na razumevanju!
sareni leptir
sareni leptir

Broj poruka : 3884
Godina : 48
Location : SRBIJA
Datum upisa : 27.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od hany 18/7/2012, 17:55

za zene iz beograda grad placa treci pokusaj a ne drzava, i zene u bgd kao i zene iz unutrasnjosti imaju pravo na dva puta o trosku drzave
hany
hany

Broj poruka : 2048
Datum upisa : 14.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od missile 19/7/2012, 10:29

BRBLJIVA76 ::nadam se da ce srbija dozvoliti i treci pokusaj vto o trosku rzzo ,za sve gradjane srbije! a ne samo za bg.! ipak postoje ili zele da postanu majke i zene van Beograda ! hvala na razumevanju!

Prvo, jesi li mislila za sve građanke? Wink
Drugo, i mi, žene posle 40 god, imamo prava na materinstvo i mogućnost pokušaja o trošku rzzo, zar ne? yes
Treće, taj treći pokušaj o trošku grada zavisi od lokalnih vlasti, pa sad...
Četvrto, ako čekaš da ti država reši problem.... lol!


Poslednji izmenio missile dana 19/7/2012, 10:33, izmenjeno ukupno 1 puta
missile
missile

Broj poruka : 8014
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 24.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od missile 19/7/2012, 10:32

P. S. Brbljiva, ima i -
peto, vlada u najavi ne gleda blagonaklono na plaćanje vto pokušaja građankama. To, naravno, ne znači da ih neće biti.
missile
missile

Broj poruka : 8014
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 24.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto Empty Re: Molba za proširenje mogućnosti za ulazak u postupak vto

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu