KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kada i kako reći detetu da je usvojeno

+33
Manjana
Danara
MAAKKI
BiKsi :)
Rembrant
Daca88
milkyway
Erata
bak
lilya
pudza
Nela72
ciklama
noja
jabo
lilymar
JAmajka
Tangerine
Orline
Jagodica-Bobica
markiza andjela
Djordjee
dra00
Struzzo
jecab
Sara
Maman
lena
MimaUR
Yvonne
eni
NINA1
HappyGirl
37 posters

Strana 14 od 16 Prethodni  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Sledeći

Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 15/5/2014, 14:06

Slažem se. Ja sam jedno vreme bila načisto pala... a i da ne idem preko advokata ne verujem da bih imala snage da se više borim sa iskakanjem podataka. I naravno žalosno da moram da plaćam advokate da bi službenici obavljali ono što im zakon nalaže. Čak i sa njima sam jedno vreme bila skroz poražena i neraspoložena pa sam se opet sada malo pridigla. Zato kažem onda kada možemo, kada osećamo da imamo dovoljno snage, kao što je Struzzo rekla da će možda reagovati vezano za onaj obrazac u vrtiću...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od milkyway 15/5/2014, 14:21

Struzzo ::Evo, uzela sam formular zahteva za upis deteta u našem dosadašnjem vrtiću (na drugoj opštini).
Isti je formular, identičan ali  u poslednjoj stavci "specifični podaci o porodici" nema kategorije "usvojeno dete" (zapamtila bi od prošle godine). Sve ostalo je isto: hraniteljska porodica, dete pod starateljstvom, korisnici MOP-a, dete sa smetnjama u razvoju, porodica sa statusom izbeglih lica, dete bez roditeljskog staranja.
Znači, formular je bukvalno identičan samo je u jednoj opštini dodato "usvojeno dete" kao jedna od  "specifičnosti" u porodici, a u drugoj opštini ne.

I opet dođosmo do čuvene proizvoljnosti u našoj zemlji...nekom ovako nekom onako.

Razmišljam da li bi se, osim nas, eventualno iko od roditelja ili staratelja iz nevedenih kategorija osećao diskriminisanim što se nalazi pod stavkom "specifični podaci o porodici". Da li sve navedene te kategorije podrazumevaju finansijske olakšice ili specijalan tretman prema detetu (dete sa posebnim potrebama), pa se podaci traže iz tih razloga?

milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 15/5/2014, 14:45

Da to je zanimljivo pitanje... Predrasude ovde postoje na svakom koraku nego ja mislim što god radimo protiv njih mi radimo i za ostale diskriminisane grupe, samim tim što otvaramo put ka različitosti... Naravno najviše radimo za usvajanje, ako mi uspemo da nam ne iskaču podaci valjda će ti službenici biti pažljiviji i za druge slučajeve. Ako im Struzzo ukaže na obrazac možda će razmisliti da taj obrazac povuku... O doprinosu ljudi koji su svoju decu upisali u vrtiće i škole govoreći da su usvojena i da ne govorim, time usvajanje postaje vidljivo. Ja sve mislim da ne treba potcenjivati doprinos svake od nas ma kako mali delovao...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Struzzo 15/5/2014, 14:47

milkyway ::
Struzzo ::Evo, uzela sam formular zahteva za upis deteta u našem dosadašnjem vrtiću (na drugoj opštini).
Isti je formular, identičan ali  u poslednjoj stavci "specifični podaci o porodici" nema kategorije "usvojeno dete" (zapamtila bi od prošle godine). Sve ostalo je isto: hraniteljska porodica, dete pod starateljstvom, korisnici MOP-a, dete sa smetnjama u razvoju, porodica sa statusom izbeglih lica, dete bez roditeljskog staranja.
Znači, formular je bukvalno identičan samo je u jednoj opštini dodato "usvojeno dete" kao jedna od  "specifičnosti" u porodici, a u drugoj opštini ne.

I opet dođosmo do čuvene proizvoljnosti u našoj zemlji...nekom ovako nekom onako.

Razmišljam da li bi se, osim nas, eventualno iko od roditelja ili staratelja iz nevedenih kategorija osećao diskriminisanim što se nalazi pod stavkom "specifični podaci o porodici". Da li sve navedene te kategorije podrazumevaju finansijske olakšice ili specijalan tretman prema detetu (dete sa posebnim potrebama), pa se podaci traže iz tih razloga?


Evo, ja ću opet reći da mi nije bila namera da uvredim roditelje I decu koji spadaju u te "specifičnosti u porodici". Zaista mi to nije bilo ni na kraj pameti.
Čini mi se da postoje razlozi za navođenje tih kategorija upravo kao što navodiš, Milkyway, finansijskih olakšica I posebnog nadzora, u nekim slučajevima i jednog I drugog (deca sa hendikepom I deca sa posebnim potrebama). I to je vrlo razumljivo. Čini mi se da bi trebalo I da imaju prednost pri upisu, tj. da za njih ima mesta. Sve je to ok. Ali šta usvojeno dete ima posebno osim što je dobijeno usvojenjem a ne iz prirodnog ciklusa, vantelesne oplodnje (razne varijacije iste, donor ili surogat)? To je moje pitanje. I verujte mi, na vrlo kulturan način ću tražiti objašnjenje. Radoznala sam.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Daca88 15/5/2014, 14:48

Posebna kategorija deca pod starateljstvom i hraniteljstvom su ipak rekla bih opravdana stavka. I sa aspekta psihologije, ali pre svega sa pravnog aspekta. Dete u hraniteljstvu, iako je u neposrednom nadzoru hranitelja, njegov zakonski zastupnik je Ustanova iz koje potiče. To je ipak bitno za jednu (pred)školsku instituciju da zna. E sad jeste stavka usvojitelji nepotrebna jer su usvojitelji i roditelji i pravni zastupnici dece, kao i ostali roditelj.
Daca88
Daca88

Broj poruka : 195
Godina : 35
Location : Mlečni put
Datum upisa : 30.12.2013

http://usvajanje.wordpress.com/

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Struzzo 15/5/2014, 14:51

Simona ::O doprinosu ljudi koji su svoju decu upisali u vrtiće i škole govoreći da su usvojena i da ne govorim, time usvajanje postaje vidljivo. Ja sve mislim da ne treba potcenjivati doprinos svake od nas ma kako mali delovao...

Naravno. yes  

Zato drage usvojiteljke I usvojitelji koji čitate ove strane I ne oglašavate se, nemojte biti nojevi u vašim sredinama, nemojte ćutati, prećutkivati, trpeti ne zbog vas samih već zbog vaše dece I pokušaja da njima u budućnosti bude lakše I bolje.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od milkyway 15/5/2014, 15:15

Struzzo ::
milkyway ::
Struzzo ::Evo, uzela sam formular zahteva za upis deteta u našem dosadašnjem vrtiću (na drugoj opštini).
Isti je formular, identičan ali  u poslednjoj stavci "specifični podaci o porodici" nema kategorije "usvojeno dete" (zapamtila bi od prošle godine). Sve ostalo je isto: hraniteljska porodica, dete pod starateljstvom, korisnici MOP-a, dete sa smetnjama u razvoju, porodica sa statusom izbeglih lica, dete bez roditeljskog staranja.
Znači, formular je bukvalno identičan samo je u jednoj opštini dodato "usvojeno dete" kao jedna od  "specifičnosti" u porodici, a u drugoj opštini ne.

I opet dođosmo do čuvene proizvoljnosti u našoj zemlji...nekom ovako nekom onako.

Razmišljam da li bi se, osim nas, eventualno iko od roditelja ili staratelja iz nevedenih kategorija osećao diskriminisanim što se nalazi pod stavkom "specifični podaci o porodici". Da li sve navedene te kategorije podrazumevaju finansijske olakšice ili specijalan tretman prema detetu (dete sa posebnim potrebama), pa se podaci traže iz tih razloga?


Evo, ja ću opet reći da mi nije bila namera da uvredim roditelje I decu koji spadaju u te "specifičnosti u porodici". Zaista mi to nije bilo ni na kraj pameti.
Čini mi se da postoje razlozi za navođenje tih kategorija upravo kao što navodiš, Milkyway, finansijskih olakšica I posebnog nadzora, u nekim slučajevima i jednog I drugog (deca sa hendikepom I deca sa posebnim potrebama). I to je vrlo razumljivo. Čini mi se da bi trebalo I da imaju prednost pri upisu, tj. da za njih ima mesta. Sve je to ok. Ali šta usvojeno dete ima posebno osim što je dobijeno usvojenjem a ne iz prirodnog ciklusa, vantelesne oplodnje (razne varijacije iste, donor ili surogat)? To je moje pitanje. I verujte mi, na vrlo kulturan način ću tražiti objašnjenje. Radoznala sam.

Slažem se. Upravo zato "usvojeno dete" tu nema šta da traži. A evo i Daca je objasnila sa pravnog aspekta.

I, da, nisam ni pomislila da si htela da uvrediš roditelje iz pomenutih kategorija. Samo sam se naglas pitala da li im smeta to etiketiranje i oznaka specifičnosti. Npr. porodici sa statusom izbeglih lica...

milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od milkyway 15/5/2014, 15:16

Struzzo ::
Simona ::O doprinosu ljudi koji su svoju decu upisali u vrtiće i škole govoreći da su usvojena i da ne govorim, time usvajanje postaje vidljivo. Ja sve mislim da ne treba potcenjivati doprinos svake od nas ma kako mali delovao...

Naravno. yes  

Zato drage usvojiteljke I usvojitelji koji čitate ove strane I ne oglašavate se, nemojte biti nojevi u vašim sredinama, nemojte ćutati, prećutkivati, trpeti ne zbog vas samih već zbog vaše dece I pokušaja da njima u budućnosti bude lakše I bolje.

Samo da potpišem i ovde svaku reč!

milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od nina :) 15/5/2014, 23:49

Simona ::Da to je zanimljivo pitanje... Predrasude ovde postoje na svakom koraku nego ja mislim što god radimo protiv njih mi radimo i za ostale diskriminisane grupe, samim tim što otvaramo put ka različitosti... Naravno najviše radimo za usvajanje, ako mi uspemo da nam ne iskaču podaci valjda će ti službenici biti pažljiviji i za druge slučajeve. Ako im Struzzo ukaže na obrazac možda će razmisliti da taj obrazac povuku... O doprinosu ljudi koji su svoju decu upisali u vrtiće i škole govoreći da su usvojena i da ne govorim, time usvajanje postaje vidljivo. Ja sve mislim da ne treba potcenjivati doprinos svake od nas ma kako mali delovao...
simona sto se tice nas koji odma naglasimo da su deca usvojena pretezno mi radimo to koji zive u manjim sredinama i gde se sve zna ili mogu cuti od nekog desetog .zato svi pretezno odma i naglasimo jer ovde pretezno svako nekog zna ili ako ja neznam naprimer zna ga mm ili neko iz familije a tako i mene obrnuto i da ocemo da sakrijemo nemozemo .a inace mi i nismo mala sredina ima nas oko 10000 u mom mestu.ali stos je sto dosta ljudi zna da sam ja usvojila u mom rodnom mestu a da ja nikom nisam rekla nego isto tako znaju moju familiju i malo po malo se prosirila informacija.koliko puta sam se iznenadila kad dobijem poruku od nekog na fb i kaze m ida zna da sam decu usvojila i kad pitam odaskle znas kaze pa znas da mi nismo velika sredina
a drugo je veliki gradovi gde se slabo poznajete i sa prvim komsijama a ne da vas pola mesta zna ili siru fasu familiju
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Sara 16/5/2014, 14:11

Ovo jos nisam nikom ispricala ( samo mm, naravno ), jer nikad nisam mogla poverovati da bi stvarno mogla biti istina. Kad je moja malena posla u vrtic, te godine su tamo imali problema jer su hteli da im ukinu jednu grupu zbog manje dece. Vaspitacica jedne druge grupe je moja poznanica,  pozvala me u stranu kad sam  isla po dete, i rekla mi da njene koleginice upisuju decu sa posebnim potrebama jer se onda drugacije broji grupa, pa hoce da upisu tako i moje dete jer je usvojeno. Poznanica im nije dozvolila, rekla je da ni ne pokusaju. Poznanica mi nije bliska prijateljica, pa nisam znala da li da joj verujem. Posle Struzzine price o obrascu kod njih, sam se setila ovoga, i sad verujem da je bilo tako .  Crying or Very sad
Sara
Sara

Broj poruka : 399
Godina : 50
Datum upisa : 09.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Struzzo 16/5/2014, 15:23

Saro,
mislim da si već pisala o tome...strašno, šta reći...
Tačno, dobro si me podsetila...možda je i ovo razlog.
Užasavam se takvih stvari, takvih ljudi... Kad se sa takvim sretnem imam neopisivu potrebu da se "plazim", da tek tad iako znaju za usvojenje od mene ne čuju ni "U" od toga.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Tangerine 16/5/2014, 19:20

Ja verujem da se te vaspitačice uopšte nisu udubljivale u problematiku usvajanja i njegovih specifičnosti a ni u razmatranje po kom konkretnom osnovu (ne) bi se usvojeno dete moglo strpati u koš dece sa posebnim potrebama. Jednostavno, noktima i zubima kopaju da zadrže svoj posao jer je dece sve manje, deca spp se broje/računaju duplo pri upisu (ako se ne varam) i ako ne ispune kvotu -- broj vaspitnih grupa se smanjuje i neka od njih odlazi na biro. Društvo nam je kompletno ubijeno u pojam i ljudi sami sebe srozavaju na egzistencijalni bental. Znam da vam sve to ništa ne znači u kontekstu ove problematike, ali, eto, možda nije loše pomisliti ponekad da nije u pitanju ništa lično...
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Struzzo 16/5/2014, 20:22

Tangerine,
verovatno je tako u manjim sredinama, tamo gde je manjak dece.
Ovaj konkretni formular je u beogradskoj opštini gde su vrtići vrlo popularni i velika je navala, npr. u vrtiću koji je bio naša prva želja je nula mesta a u vrtićima želje br. 2 i 3 ima tri i četiri mesta, što je vrlo, vrlo malo s obzirom koliko je desetina parova koji konkurišu.

Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Struzzo 14/6/2014, 22:10

Eto, čisto da javim da su u pomenutom državnom vrtiću odbili oba naša deteta. Oboje smo zaposleni, primanja više nego solidna, imamo dvoje dece... Čekamo ponedeljak da čujemo objašnjenje zašto smo odbijeni. Iako već znam - nismo imali vezu. Naravno, to niko neće reći.

Nisam štiklirala u formularu da su moja deca usvojena. Tek sad mi je drago što to nisam učinila.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 15/6/2014, 08:04

Struzzo,
bzv za vrtić.

Hoćeš li im sad reći nešto za obrazac? Hoćete li dečicu upisati u privatni vrtić? Ja inače i dalje mislim da su za naše situacije bolje rešenje (sem finansijskog dela koji je za dvoje dece još veći mada bar kod nas u vrtiću dobije se popust)...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od snedra 15/6/2014, 10:38

Stru, žao mi je što ih nisu primili. Ko zna, možda ćete vi naći neko bolje rešenje koje će vašoj deci više odgovarati?

 ff 
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od JAmajka 16/6/2014, 14:03

Baš me zanima šta su naveli,kao razlog za odbijanje vašeg zahteva?Šta bi sa obećanjem političara,da će sva deca,čija su oba roditelja zaposlena biti primljena u drž.obdaništa?Još jedno prazno obećanje?
Struzzo,sigurna sam da ćeš pronaći rešenje za čuvanje dece.I moji klinci idu u privatni vrtić,imamo 20% popust na drugo dete i finans.nam pomaže moj otac.Deca su se lepo uklopila,mala je grupa,mlade vaspitačice,posvećene deci,rade do 18h(što nama,zbog posla odgovara)...zadovoljni smo.
Struzzolinovići,ljubimo vas poljubci poljubci poljubci 
JAmajka
JAmajka

Broj poruka : 1906
Location : BG
Datum upisa : 25.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od nina :) 28/7/2014, 17:02

ima ve par dana da ocu da vam napises scenu jednu ali nemam snage i volje ali cu probati odjednom da napisem mozda mi bude lakse posle
prica je pocela nevezano marijin i moj razgovor pred spavanje i ona u momentu mene pita mama ti nisi nasa bioloska mama ko je nas dvoje rodio,ja sam se nasla u soku otkud ona dete od 5 g zna za biolosku mamu ali sam je pitala u momentu otkud ona to zna i u tom momentu miki ulazi u sobu i kaze da im je komsinica ( 8 g rekla a inace njihova nerazdvojna drugarica od prvog dana otkad je marija kod nas )rekla i da je rekla ako ocete ja cu vas voditi da vi upoznate svoju mamu i tatu a ne nina.meni samo ladan znoj proso a u zinat mm spavo i nije mogo da se prikljuci razgovoru.i pita jos dali znam kakao se ona zove i da ona ima zelju da je upozna ali da nece kod nje da ostane nego kod nas jer nas voli najvise na svetu
rekla sam joj da neznam njeno ime i kad budem saznala recicu im jer kontam ako im kazem da ce povezati na njih par zena sto znaju pod tim istim imenom.
kad su zaspali probudila sam muza i sve mu ispricala on u soku bio ali ih nije video do sutra uvece kad je doso sa posla i pita ih on sta ima novo a oni mu referidu sve sto sau meni sinoc rekli ali on je sad bio spreman na to i pita ih on dali ocete da je upoznate i da znate da ce vas mamai itata voditi a ne jovana da je upoznate kad budete veliki.oni su mu skocili u zagrjaj i nisu ga pustali narednih pola sata a meni srce puca zbog te scene a i sto oni od drugih cuju te informacije,oni znaju sve u vezi usvajanja ali o bioloskoj mami neznaju
kasnije su oboje poceli sami sa sobom da pricaju da kad im neko sledeci put kaze da su usvojeni i da im mi nismo deca da ce se okrenuti i otici a preko ranema ce im reci mi to znamo sve i oni su nasi mama i tata zauvek.
od tad svako vece imam pitanja mama dali ces nam re3ci kakao se zove i da ti nisi nasa tetka kako nam jovana stalno kaze.
sutra ujutru posle prve scene sam pitala jovanu sto im je tako rekla a ona tvrdi da nije i da njih dvoje lazu.posle sam se pozaqlila jednoj komsinici koja sve zna u vezi njih od pocetka i kazem neznam kakao da kazem njenoj mami da im to negovori a ona kaze koliko je znamo da nevredi nista jer ona ce vise jovani verovati nego meni sto je i u pravu.posle par dana ona meni kaze da mi je marija jako neznam kako da se izrazim da razumete odresita ili tako nesto da svakom odgovara kad nije mo njenom ili da je bezobrazna u vezi razgovora .da sam joj rekla da ona mora biti takva jer necu da je deca napadaju u vezi usdvajanja i da treba svakom da odgovori ko je napadne zbog neke gluposti i za malo da joj kazem kako je njena cerka sve ispricala deci ali sam zacutala
nebi sve ovo pisala da nisam pre pisanja cula pricu njenog sina od nepunih 11 g kakao kaze nemojte biti toliko bezobrazni da vas nevrate opet u popravni dom skocila sam odma ali deca mi kazu da nije reko njima nego sestri svojoj.ali cu ja ipak to ponovo da proverim i ako je tacno recicu komsinici da im kaze da malo pripaze sta pricaju.samo mi nije jasno otkud oni svce to znaju jer su komsija i komsinica jako fine osobe i neverujem da im je ona to rekla jedino sumljam na dedu ili babu koja je umrla pre prve scene par dana a ona nije imala dlaku na jeziku kad nekog oce da ujede za srce nalazila je kako da te povredi da negresim dusu ali stvarno vise neznam sta da radim jer od dece iz komsiluka se nisam nadala tome jer su ih od prvog momenta svi prihvatili pogotovo rasli su sa marijom a kad je miki doso svi se okupili i pitali me nina dali si im t6i sad mama i ja rekla da i nikad vise nisu nista pitali i da sam cula neki komentar u vezi usvajanja
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od snedra 28/7/2014, 19:09

Auu Nina, nije ti lako, bas se sve odjednom izdesavalo.

Mislim da je najvaznije da vi sa svojom decom imate dobar odnos i da im uvek i ti i tm pricate na sustinski isti nacin o njihovim bioloskim roditeljima, na koji nacin i zasto su dosli kod vas, bez obzira da li ste zajedno kada razgovarate sa njima ili kada pojedinacno razgovate sa decom.

Evo, Lepotan se vrzma ovde pa sam mu ispricala sta se desava kod vas, i sta bi bilo dobro da se uradi. On, kao veliki, kaze da bi ti preporucio da popricas sa tom devojcicom o tome i da je zamolis da vise tako ne govori, kao i sa roditeljima te devojcice.

Na zalost, ljudi se menjaju i oni koji su podrzavali usvajanje ponekad umeju da promene svoj odnos prema tome.

Sve su to iskusenja koja cete nadam se uspesno prevazici.

Drzima vam palceve!
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 28/7/2014, 19:37

Nina,
baš sam se potresla kad sam čitala a mogu da zamislim kako je tebi bilo. Znam da nas to sve čeka, ali nikad ne možemo biti pripremljeni na takve situacije.

Možda je vreme da im pročitaš onu knjigu "Zašto sam usvojen/a" koja će im pojasniti osnovne stvari oko usvajanja. Ako je nemate onda vi ispričajte vašim rečima. Ja planiram da Vilenjaku kažem u svemu istinu samo pojednostavljenu. Da je zakon takav da biološku majku ne može da vidi do odraslog doba, eventualno može da joj napiše pismo pa da odnesemo u czsr (to ako bude jako pitao za nju ali za sada ne pita ništa). Ime i prezime ću reći kad bude pitao. Za drugu decu ću objasniti da imaju predrasude jer usvajanje nije tako često... No lako je meni sad da pričam, pisaću vam kad budu takve situacije kako će biti... Možda da primeniš Lepotanov savet pa ako roditelji toj maloj ne objasne da si ti mama tvojoj deci da joj ti objasniš pred njima. Ili da svejedno to učiniš. Što se popravnog doma tiče i mi smo imali tu situaciju. Vilenjak je nekoliko puta došao sav zaplašen jer je čuo od dece ako ne bude dobar smestiće ga u popravni dom  affraid Izgleda neku decu time roditelji plaše što je potpuno strašno. Ja sam mu lepo objasnila šta je dom, šta popravni dom, šta zatvor. Takodje da jedina kazna koju deca mogu da imaju je kazna roditelja, eventualno u vrtiću ali ne više od toga. Nekoliko puta je dolazio sa tom pričom i ja sam svaki put pričala isto dok na kraju nije prihvatio i prestao da se plaši takvog toka dogadjaja. Isto je bila veća devojčica u pitanju.

Držite se i javljaj kako stvari teku. Nadam se da ti je od pisanja i naših komentara bar malo bolje  cmoka 

Snedra,
Lepotan je prava pametnica! Divnog sina imaš i kao što rekoh mislim da je dao jako dobar savet Nini.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od MAAKKI 28/7/2014, 20:21

Uf Nina nije ti lako sigurno, ali svakako bi trebalo da popricas prvo sa tom devojcicom, onako kroz igru, deca su takva uvek se izlanu kada im se odvrati paznja, pa mozda i njoj objasniti celu tu situaciju, jer sigurna sam ja da ona to ne shvata na pravi nacin. Ali kako neko napisa lako je meni sada pricati.
MAAKKI
MAAKKI

Broj poruka : 4783
Godina : 56
Location : ravnica
Datum upisa : 08.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od nina :) 28/7/2014, 20:27

Hvala vam na savetima pogotovo od lepotana.pokusala sam ja njoj odma objasniti ali ona nevoli nikog da slusa jer voli da bude glavna i ako nije po njenom ona zna da udari dete ili da izgrebe ili ustine i uvek kad kazes njenima nije tacno ti lazes a vidi se da je dete skroz unisteno iunakazeno.jer joj od malih nogu sve dopustaju da radi i dok nebude po njenom histerisace i vristati dok joj se ne ispuni hir.a kad njena mama mama krene da zvoca kakva je marija ja samo kazem da jeko tvoja jovana dmobila bi 100 puta batina i nebijoj popustila pa bi videli ko je stariji ona ili ja.jer moji kad tako nesto urade ja im iz inata necu dozvoliti to da uzmu nego ce tek za par dana dobiti i to ako su zasluzil

nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od snedra 29/7/2014, 17:12

Draga Nina, ako je tako, tesko je sa takvom devojcicom izaci na kraj, kao i sa njenim roditeljima. Onda je bolje ovo sto Simona kaze, da ti sa svojom decom pricas sta je dom, sta popravni dom a sta zatvor, da se njima razbistri u glavi, da razveju strahove i da imaju informacije sa kojima ce se suprotstaviti takvom ponasanju druge dece. I naravno, da im vi kazete osnovno u vezi sa bioloskim roditeljima, kako nisu mogli da ih cuvaju pa su npr. zamolili tete u socijalnom da nadju za njih dvoje najbolje roditelje tj. vas.
Sigurna sam da ce tvoja deca imati srcanosti i snage da se naoruzani time sto ste im ispricali uhvate u kostac sa svakakvim pricama koje ce cuti od drugara i drugarica. A mozda i da preispitaju da li da se i dalje druze sa takvom decom!
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od snedra 29/7/2014, 17:13

Hvala Simona na komplimentu za Lepotana!  Very Happy 
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 2/8/2014, 14:11

Nina,
kako je kod vas? Je li se još nešto dogadjalo vezano i za malu komšinicu a i za pitanja tvoje dece?
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 14 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 14 od 16 Prethodni  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu