KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Strana 9 od 16 Prethodni  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 12 ... 16  Sledeći

Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 9 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona taj 26/9/2013, 14:52

Hvala vam :)

Nina,
ako je ovako kao što Pudža kaže onda ne vredi da tražimo za Vilenjaka i za Mikija radosnicu ali za Mariju bi ti mogla da tražiš, bar da pokušaš...

Broj poruka : 8349
Godina : 51
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 9 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Nela72 taj 26/9/2013, 22:31

Mi smo dobili radosnicu od hranitelja gde je bio nas sin. On je sa cetrdeset dana napustio porodiliste i direktno otisao u hraniteljsku porodicu.

Nela72

Broj poruka : 95
Godina : 48
Datum upisa : 15.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona taj 26/9/2013, 23:03

Nela,
sjajno da imate radosnicu :)

Hranitelji uz svako dete dobijaju knjigu o hraniteljstvu, skriptu sa korisnim savetima za vaspitanje deteta i radosnicu koju bi trebalo da popunjavaju. Mislim da većina njih to i ne pogleda na žalost. Meni je hraniteljica samo predala sve to a u radosnici nije popunjeno nijedno slovo. Meni je neverovatna njena arogancija da sve zna bolje od socijalnih radnika i da oni pojma nemaju. Iako ja imam mnoge zamerke na njihov rad,ne bih se usudila da kažem tako nešto, naprotiv i sad kad nemam obavezu da postupam kako su oni govorili uglavnom to sledim.. Npr Vilenjaku uvek govorim istinu o njegovom poreklu, takodje nisam rekla u vrtiću da je dete usvojeno izmedju ostalog jer je ogromna većina njih (svi sem jedne socijalne radnice) tako savetovala, nikad Vilenjaku ne dajem lakše izlaze zato što je usvojen a to su socijalni radnici govorili, trebalo bi da krene nakon šest meseci od dolaska kod nas u vrtić i tako je krenuo, sa pet godina trebalo bi da zna da ukratko ispriča celu svoju priču i on zna itd... O pa ja ovako kad počnem da nabrajam sve sam uradila školski Laughing Ali to je mislim i najsigurnije... Kad sumnjam u nešto onda kažem sebi da su socijalni radnici verovatno imali hiljade slučajeva usvojene dece, male, već odrasle i da su tu uočili neke pravilnosti... Što bih ja sad verovala da je to ništa i da ja znam bolje?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Struzzo taj 26/9/2013, 23:27

Znači i hranitelji dobijaju radosnice da popune? Od oba deteta nemam nijednu. Nemam ni rane fotografije. Žalosno. A bar ona prva hraniteljka je delovala kao neko ko brine, pazi. Ova druga....za nju nemam snage da trošim reči.

Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 44
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nela72 taj 26/9/2013, 23:55

Mi smo cak dobili slike od hranitelja kada je nas sin napustao porodiliste. Stvarno nemogu da se zalim na hranitelje kako su cuvali naseg bebca jedino sto zameram sto insistiraju da dodju na njegovo krstenje i prvi rodjendan> Znam da je suvise mali da bi se secao njih jer bebe u tom uzrastu brzo zaborave ali stalno vrse pritisak da se druzimo,cak su hteli da mu oni budu kumovi sto smo mi odbili. Mozda smo surovi ali tako osecamo da nebi trebali oni da nam namecu svoje zelje. Samo da se pohvalim juce smo imali kucnu posetu i ocekujemo polovinom oktobra konacno usvojenje. Taman da stignemo da sredimo papire do prvog rodjendana i krstenja koje je u novembru.

Nela72

Broj poruka : 95
Godina : 48
Datum upisa : 15.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 27/9/2013, 10:12

Bravo Nela za to sto je dobro prosla kucna poseta i za skoro konacno usvojenje!!! Very Happy 

Da sve bude spremno za 1. rodjendan i krstenje!

Sto se tice prisustva hranitelja na rodjendanu i krstenju, sta da ti kazem... Mi smo Lepotanu obecali da ce hranitelji doci, te su bili prisutni. Vas bebac je mali, bice lakse, nadam se. Srecno!
snedra
snedra

Broj poruka : 1914
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona taj 27/9/2013, 12:36

Struzzo,
meni je rekla hraniteljica da svi to dobijaju. Ali nisu dužni da to daju nama. Ako su popunjavale hraniteljice su mogle da zadrže za sebe, za uspomenu.

Nela,
Mi nismo imali izbora jer je Vilenjak tražio da ih vidi. Naravno i tu nekad roditelji prekinu odnose i ne ispunjavaju želje dece. Moj muž je bio jako protiv toga i zbog hranitelja, smatrao je da je nehumano da im se oduzme pravo da nekad vide dete. Takodje iako se meni mnoge stvari ne svidjaju cenim što je hraniteljica bila korektna u mnogo čemu prema nama, saznala sam više od nje o biološkim roditeljima i rodjacima Vilenjaka nego od socijalnih radnika, dobila sam mnogo slika, svu dokumentaciju koju je hraniteljica imala, pa i ove knjige koje sam spominjala. Kad god pomislim da ne bih u životu više da ih vidim, setim se da zahvaljujući njoj znam koliko je moj mališan bio težak, dugačak na rodjenju, koje je krvne grupe, sve vakcine, bolesti, njegovo kretanje u dan iz porodilišta u dom i kod nje... Sve to ću jednom moći da dam mom mališanu a mogla je da sačuva da to bude njena veza sa njim ili je mogla da to baci... Ni ja ne mogu to da zaboravim. Tako da možda i dete da je bilo manje mi bismo ih vidjali. Ali rodjendani nam presednu svaki put zbog njih. Prošle godine sam dan, a ove godine sam najviše zbog njih pravila tri rodjendana... bar sam onda kad nisu bili uživala. Nisu oni tako neprijatni ljudi nego opet nisu ni neki sa kojima bih se družila da nas život nije ovako povezao. A rodjendan je posebno nezgodan dan jer nosi sećanje na radjanje, biološke roditelje a još tu i hranitelji... ali to sa druge strane jeste Vilenjakov život a to je njegov rodjendan... Radije bih ih kad već moram Very Happy vidjala nekog drugog dana u godini, no ti su se susreti već proredili... Na neki način što se hranitelja tiče jedva čekam da Vilenjak poraste pa neka ih vidja ako želi koliko on želi i kad želi ali bez mene.

Nadam se da ćete vi doneti najmudriju odluku za vas.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Struzzo taj 27/9/2013, 12:50

Simona ::Struzzo,
meni je rekla hraniteljica da svi to dobijaju. Ali nisu dužni da to daju nama. Ako su popunjavale hraniteljice su mogle da zadrže za sebe, za uspomenu
Ako su imale popunjene radosnice (a nekako ne verujem u to) a nisu pomenule I zadržale su za sebe za uspomenu nije mi fer. Stvarno nije.

Nela,
on je mali. Neće pamtiti. Ako smatraš da je u redu da dođu na rođendan I krštenje, pozovi ih. Baš da budu kumovi koji su se sami predložili, ne. Opet sa druge strane, ne moraš da osećaš nikakvu obavezu.
Struzzo
Struzzo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona taj 27/9/2013, 13:06

Meni je tako rekla hraniteljica za te knjige i radosnice, ona je dobijala uz svako dete ceo paket svega toga uvek iznova. Ali možda ipak ne dobiju svi hranitelji, i naši czsr su se razlikovali. Nemoj da ih osudimo unapred... Možda da pitaš hraniteljice za radosnice kad ih čuješ?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Struzzo taj 27/9/2013, 13:11

Da, pitaću ih, mada nekako ne verujem. Ja sam od prve hraniteljke dobila onu gazu sa imenom iz porodilišta. Izvinila se što nema fotografije iz prvog perioda. Ja to ne mogu da shvatim, al' šta je tu je. Čini mi se da bi pomenula radosnicu da je bilo. Naravno, popunjenu.
Druga hraniteljka nije sigurno ništa popunjavala. Ja I sad se ne čujem sa njom, nego sa njenom snajom. Pitaću nju.
Struzzo
Struzzo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od lilya taj 27/9/2013, 13:30

Moram nesto da vas pitam, kad smo vec kod rodjendana i krstenja. Da li hranitelji mogu da insistiraju da se dete krsti i da li mogu oni to da urade?
Kaze Nela da su njeni trazili da budu kumovi.

Mi decu ne bi krstili. To je svaciji izbor pa ako zele neka to urade kada oni hoce i u kojoj god crkvi hoce, ali ne znam da li hranitelji mogu da insistiraju na tako necemu.
lilya
lilya

Broj poruka : 4742
Datum upisa : 07.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Struzzo taj 27/9/2013, 13:37

A kome da insistiraju?
Oni prosto mogu da krste dete pre vas kao što je bilo kod Lilymar.
Naravno, to apsolutno nije u redu ali niko to baš I ne kontroliše.
Struzzo
Struzzo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od lilya taj 27/9/2013, 13:44

Struzzo ::A kome da insistiraju?
Oni prosto mogu da krste dete pre vas kao što je bilo kod Lilymar.
Naravno, to apsolutno nije u redu ali niko to baš I ne kontroliše.
Pa nama, to sam mislila.
lilya
lilya

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nina :) taj 27/9/2013, 13:56

ja sigurno nebi dozvolila da mi hranitelji krste dete jer po meni je kum ko nam je jako vazan u zivotu a oni po meni nisu toliko vazni ,jesu vazni za taJ period sto su deca bila tamo ali kasnije ne.mi mikija kad budemo krstili sigurno ih necu ni zvati ili cu im reci dan dva posle krstenja da smo obavili taj svedi digadjaj u njegovom zivotu

Poslednji izmenio nina :) dana 27/9/2013, 22:37, izmenjeno ukupno 1 puta
nina :)

Broj poruka : 5134
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona taj 27/9/2013, 14:01

Koliko sam ja čitala protivzakonito je da se dete krsti kod hranitelja... Ne pitajte me sad gde sam čitala, ne sećam se ali sam sigurna da sam čitala Laughing No eto kod Lilymar su to hranitelji ipak učinili... Nama je hraniteljica rekla kad je dete došlo eto da on nije kršten pa možemo to da učinimo za njegov rodjendan ali je dodala brzo da je to naša volja. Ali ga je zato vodila u crkvu što mislim da hranitelji isto ne bi trebalo da čine, nego bi to trebalo da bude ostavljeno roditeljima. Niti znaju koje će vere biti roditelji, niti hoće li biti ateisti, niti bilo šta i pored sve ostale muke stvaraju deci i time konfuziju u glavi... A kao i kod biološke dece samo vi odlučujete o krštavanju i nekrštavanju... Vilenjaka mi isto nismo krstili a i nećemo.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nina :) taj 27/9/2013, 14:06

kuca mikijevih hranitelja je odma pored pravoslavne crkve i kaze hraniteljica ona ga je svaki dan vodila na mise i ostavljala ga samog i kad se zavrsi on dodje sam kuci.nepomeri se celu misu sa mesta ali mi nije jasno ako je iso kako onda nije naucio da se krsti jer je vidjo od ostalih ako mu ona nije tela pokazati

Broj poruka : 5134
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sara taj 27/9/2013, 15:53

Mi nemamo slike nase devojcice upste kad je bila beba , ne znamo kad je prohodala , progovorila, sa koliko kilograma se rodila, koliko je bila teska - nista.Sad  Trazila sam od hraniteljke slike, molila da mi da - kaze nema, nije moje dete nikad slikala. Ne zna kad je prohodala, ni progovorila. A dosla je kod nje kad je imala 6 meseci. O bioloskim roditeljima je , naravno , sve znala. Nama je u centru od toga recena cetvrtina... Kad smo odlazili od nje sa malenom, sapnula mi je ogorceno: odvodite mi dete, kako cu svoje skolovati?! Nisam joj odgovorila. Na srecu, sestra moje malene je bila u poseti kod njih sa usvojenim roditeljima , pa imam par slika iz perioda oko druge, trece godine. A tako bi volela da je vidim kad je bila beba. Rekla sam mojoj devojcici to jednom, odusevila me odgovorom : Mama , pa imacu ja decu, licice na mene , pa ces me videti kad sam ja bila beba. Sunce moje maleno, kako je u pravu ! srcasti poljupci Vec vidim da cu biti naj srecnija baka na svetu !!!cveće
Sara
Sara

Broj poruka : 399
Godina : 47
Datum upisa : 09.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od lilya taj 27/9/2013, 16:03

Saro, od tvoje devojcice mozemo svi da ucimo, a ima i onih koji bi trebalo da se stide pred njom.
Ona je zaista prava mamina pametnica osmeh srce
lilya
lilya

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od ciklama taj 27/9/2013, 16:25

Sara, devojcica ti je prava mudrica, kao sto smo i znale. Ja te uveravam da je bila prelepa beba, kakva je sada lepotica, ne moze drugacije.

ciklama

Broj poruka : 1143
Datum upisa : 24.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Struzzo taj 27/9/2013, 22:31

Saro,
zaista divna dušica je tvoja ćerka.
Isto - nije slikala. Živiš u 21. veku i ne slikaš malo mirisno čedo koje raste sa tobom i zove te mama. Pokušavam ali stvarno to ne mogu da razumem. Onda mani me patetične govorancije koje sam se naslušala u prvo vreme.
Za konstataciju hraniteljke da joj uzimaš dete-njen prihod nešto slično je aludirala naša druga hraniteljka a pre toga prvi dan, kad smo tek stigli umesto da nam priča što više o našoj curici ona mi se sita iskukala koliko je morala da podmićuje raznim poklončićima kordinatorku u njenom centru da bi uopšte dobila dete na hraniteljstvu i eto sad....Meni se želudac prevrtao slušajući je i jedva sam čekala da uzmem svoje dete, vodim je kući i ne gledam i ne slušam dotičnu više.
Struzzo
Struzzo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sara taj 28/9/2013, 13:38

Struzzo, i ja sam jedva cekala da je ne vidim vise... Najteze je bilo ne reci joj nista ... c
Sara
Sara

Broj poruka : 399
Godina : 47
Datum upisa : 09.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od bak taj 28/9/2013, 16:27

O gospode affraid Pa kako mogu???? Evo gledam Lilya slika Milutina svaki dan (izvinite mnooogo na poredjenu), pa ja imam milon Bakovih slika kad je bio stene, a ti imas u kuci BEBU, ej malu bebu, i nemas sliku????? Ne znas kad je prohodala? Progovorila? Pa ko da zna????
Boze kakvih morona ima No 

Izvinjavam se, ali lupam se po prstima danima, ali ovo ne mogoh da ocutim. Kome sve oni decu poveravaju No 

Ljubim sve malisane, a i mame, naravno osmeh srce 
bak
bak

Broj poruka : 6802
Datum upisa : 25.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona taj 28/9/2013, 17:53

Eh... Kakva država, takvi i socijalni radnici, takvi i hranitelji... Ova naša važi za najbolju prema rečima socijalnih radnika pa nije žalila zbog novca pošto je odmah dobila dete, i rekli su joj da će biti tako. A ja se često zapitam ako je ona najbolja kakvi su tek oni gori...

Ja sam kažem što se slika tiče imala baš sreće. Imam ih dosta. Ali bilo šta drugo isto, hraniteljica nema pojma kad je Vilenjak progovorio, prohodao... Gledala me belo što to uopšte pitam i otkuda bi ona znala. Nešto mi je za hodanje i hranitelj rekao ali ne znam koliko je bilo istina, možda je ispričao samo da bi nešto rekao... A i ostalog kad se setim, bolje da se ne sećam... Meni je nekako bilo lakše da ih vidjam u početku nego sad.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od jecab taj 28/9/2013, 19:22

Saro,tvoja mala je stvarno za primer da se ucimo......
Mi takodje nemamo ni jednu sliku od nase male( ja u celoj guzvi zaboravila i da trazim) i volela bih da imam al sta cu....Sa hraniteljima uopste nismo nesto mnogo razgovarali tako da se krstenje nismo ni dotakli.
jecab
jecab

Broj poruka : 350
Godina : 45
Datum upisa : 28.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona taj 2/11/2013, 12:37

http://www.centar-zdravlja.net/clanci/majka-i-dijete/1/3266/kako-reci-djetetu-da-je-posvojeno/

Evo jednog članka, nije loš mada mi je glavna zamerka na reči "pravi" za biološke roditelje, e na to sam alergična, šta smo mi - veštački roditelji? Wink I po čemu su biološki roditelji pravi u slučaju usvajanja da mi je samo znati... Drugo mada kažu da priča o usvajanju treba da krene otpočetka baš njeno "objavljivanje" je prema 4-5 godina. Ja mislim da je to kasno. Nama u školi roditeljstva prvo nisu rekli koje je vreme da ispričamo priču, ustvari odgovor je kad krenu pitanja ali pošto sam ja insistirala da mi psiholog kaže ipak neku godinu (baš i zbog ovakvih tekstova izmedju ostalog) rekao je tri godine. I mislim da je to vreme bolje. Moj sin se do duše sećao usvajanja ali i da nije u tom dobu već dete postavlja neka pitanja, igra se nekih igara vezanim za bebe i roditelje a samim tim i za radjanje i sl. A dete od pet godina tek "zna na čem nebo stoji" bar moj Vilenjak lol! Malo potcenjuju decu i vreme u kom živimo, tehnologiju, kad je sve dostupno, čuju, vide na netu, od druge dece...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 9 od 16 Prethodni  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 12 ... 16  Sledeći

Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu