KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kada i kako reći detetu da je usvojeno

+33
Manjana
Danara
MAAKKI
BiKsi :)
Rembrant
Daca88
milkyway
Erata
bak
lilya
pudza
Nela72
ciklama
noja
jabo
lilymar
JAmajka
Tangerine
Orline
Jagodica-Bobica
markiza andjela
Djordjee
dra00
Struzzo
jecab
Sara
Maman
lena
MimaUR
Yvonne
eni
NINA1
HappyGirl
37 posters

Strana 8 od 16 Prethodni  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Sledeći

Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 8 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od Simona 30/3/2013, 05:52

Sinoć je posle dužeg vremena Vilenjak odabrao "Medvedića Srećka" za čitanje pred spavanje. Pošto kad ja pročitam uvek Vilenjak čita tj prepričava po slikama ja sam pažljivo slušala da vidim koliko shvata. Prvo je rekao da su Srećka mama i tata rodili, ispravila sam ga da su ga usvojili. Biološki roditelji se opet nigde nisu pojavljivali nego su deca na neobjašnjiv način bila u domu. Prilično sam sad sigurna da su deca prepričavala situacije bioloških roditelja tj da su ga zadirkivali. To je skroz pogrešno što hranitelji te priče prepričavaju pred decom. Pisala sam već, naš Vilenjak je bio možda premali da razume ali drugi dečak je bio dovoljno veliki... Tako naš mališan često sad peva te pesmice rugalice u kojima prepričava situacije bioloških roditelja na pogrdan način. Mislim nemoguće da bi mu baš došlo da kaže mama i tata pa situacije koje mogu da se odnose na njih a sa mužem i sa mnom to veze nema... Često ide po kući i peva te pesme na sav glas affraid Ja sam se jedan dan potrudila da mu objasnim da to što peva predstavlja predrasude, objašnjavala šta te reči koje izgovara znače, nevezano za biološke roditelje, pričala sam samo o pesmi koju je pevao. Nisam se upuštala u to gde je dete čulo to jer prilično sam uverena da je moglo da čuje samo na taj opisani način. Ono što je bitno je da kad mi krenemo detaljnije u priču o biološkim roditeljima on ne krene sa pozicije predrasuda ili možda i ne krećemo u priču jer je Vilenjak zbog tih pesama razumeo samo da su nešto loši pa ih je izbrisao. Ali muž kad je Vilenjak sinoć počeo da peva u kadi te pesmice rugalice ga je upitao gde je to čuo što izgovara, da nije možda od starijeg dečaka ali nije hteo da odgovori...

Broj poruka : 8349
Godina : 52
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kada i kako reći detetu da je usvojeno - Page 8 Empty Re: Kada i kako reći detetu da je usvojeno

Počalji od snedra 31/3/2013, 17:15

Bas bezbeze da je Vilenjak bio u prilici da u sredini u kojoj je ziveo cuje te pesme rugalice. No
Time ce vasa uloga u objasnjavanju cele situacije biti teza ali sam sigurna da cete i to odraditi na najbolji nacin.

A za tvoje pisanje, nikako nisi dosadila vec, bar meni, svaki tvoj post na raznim temama mnogo znaci i uvek sa paznjom iscitam sta pises, samo nekad nemam vremena da iskomentarisem. Samo pisi, bas mi znaci! sunny

Poljupci za vas troje!
snedra
snedra

Broj poruka : 1919
Godina : 53
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona 31/3/2013, 22:08

Hvala Snedra. Poljupci za vas takodje ljubav

To je meni prosto neverovatno da ljudi koji se bave hraniteljstvom prave takve greške... Te priče o biološkim roditeljima dece bi trebalo da valjda budu izmedju njih i dece, eventualno ukoliko žele da ih saopšte usvojenim roditeljima kasnije, a ne da ih tako senzacionalistički prepričavaju.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Struzzo 31/3/2013, 23:10

Uh, uh....šta reći, Simona... Ja kakva sam emotivna sigurno bih dugo gutala knedle kad bih slušala te pesme rugalice...
Jedino što pametno mogu reći je da kad budete usvajali drugo dete, obratite pažnju i na priču o hraniteljki...naravno, ako možete....Ona je očigledno za dete koje nije beba mnogo, mnogo važna...
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 45
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona 4/4/2013, 15:16

Hvala Struzzo :)

Mi poslednjih dana imamo nove strahove, Vilenjak je od neke devojčice čuo za popravni dom. Ona je rekla da ako deca lažu završe u popravnom domu v Možete samo da zamislite koliko je to našem Vilenjaku donelo straha. Pošto je sav tako zatvoren u pričanju o vrtiću jedva sam mu to i izvukla i onda mu opisala da to mesto nije za decu, da je za mladje odrasle osobe, da je to za teška dela poput kradje i ubistva... Sve to u nekoliko razgovora pošto se i on vraćao na to... Nisam htela sada tu da uplićem dom za decu bez roditeljskog staranja da ga još ne zbunim. Medjutim jutros kreće priča da u selu gde je hraniteljica postoji neki zatvor i za decu i ja skontam da je bolje da krenem i sa tim domom jer on je nešto čuo a onda mu se sve sklopilo sa tim što ta devojčica priča... Objasnim mu onda jutros pred vrtić što nije baš najbolji trenutak ali nekad ne možemo da biramo... da postoji i dom za decu bez roditelja, da tu deca budu smeštena dok ne odu kod hranitelja ili kod roditelja. Ali da to nije kazna, nije loše mesto, to je kao u knjizi Medvedić Srećko, mesto gde dečica žive, igraju se, dok roditelji ne dodju. Ali onog časa kada roditelje imaju nikad se više neće vratiti u dom. Pošto on roditelje ima ne mora da se plaši od takvih mesta (poslednjih dana je postao izuzetno plašljiv, ja kad ga uspavljujem traje i traje a samo juri za mnom po kući i ne odmiče se). Na kraju sam ga i ispratila sa tim da je on mami u srcu uvek, da će uvek ostati sa nama itd. Nadam se da će dan u vrtiću ipak dobro proći. Inače mi dosad nismo spomenuli da je bio u domu pre hraniteljice, nisam ni sada rekla da se to odnosi na njega ali inteligentan je on povezaće a i to je pričano pred njim pa verovatno negde zna da ne pominjem ono nesvesno...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona 9/4/2013, 10:32

Naš mališan jutros pričao ženi što nam sredjuje stan kako su mama i tata došli po njega, od tada živi sa nama... Do duše inspirisala ga je slika na mom stolu sa našeg prvog susreta... Iako volim da je držim tu, mislim da ću da kada istekne godinu dana (a to je sledećeg meseca) da je sklonim i stavim neku drugu. Moram da imam neki povod pošto je dosad stajala tu. Ko zna šta Vilenjak priča po vrtiću baš kažem mužu. Vaspitačice nam dosad nisu spomenule. Ali šta da radimo, mi ne želimo da mu kažemo da ne priča, da ne bi pomislio da je usvajanje nešto loše. Ja sam mu predočila da i prema usvajanju postoje predrasude to je bilo do mene a sad za dalje videćemo... Moguće da on priča a deca ne shvataju pošto nemaju to iskustvo ili misle da nešto mašta. Ali kada bi predočio nekoj vaspitačici kako je danas rekao ovoj ženi sigurno bi shvatila.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pudza 11/4/2013, 16:12

Simona,
Mi imamo nasu prvu zajednicku fotografiju u ramu na komodi. Ja je volim. Gledajuci tu fotografiju iz Zvecanske mogu da vidim koliko je vremena proslo i koliko je nase dete poraslo. Dobili smo bebu sada imamo devojcicu. Nekada ona bude povod i za razgovor. Mada mi se cini da ta fotografija trenutno vise znaci meni nego Zvrkici.
Ja ne bih sklanjala fotografiju sa stola da sam na tvom mestu. A to sto je Vilenjak pricao zeni koja sprema o tome kako su mama i tata dosli po njega to znaci da je on promene koje su mu se desavale prihvatio, obradio na neki svoj nacin i zeli o tome da prica. To nije nista lose. Ako prica u vrticu isto nema veze. Meni Simona on deluje kao jedno zrelo i dobro prilagodjeno dete.
Ja mu ne bih govorila da neki ljudi imaju predrasude prema usvajanju. Kako mi nastupimo prema ljudima tako nam se vraca nazad. Ako on zna da svoju situaciju na odgovarajuci nacin prihvati i prica o tome, to ce mu pomoci bar po meni, da i drugi to prihvate.
pudza
pudza

Broj poruka : 156
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona 11/4/2013, 16:49

Pudzo,
hvala :)

I meni se čini da Vilenjak to sve dobro prihvata i drago mi je da je tako. Ipak što se predrasuda tiče tu se ne bih složila, ja ne mislim da sve zavisi od toga kako se mi postavljamo... Neka deca će mu možda reći ružne stvari ma kako se on postavljao, predrasude će doneti od kuće i možda će misliti i da to i nisu predrasude. Nadam se da neće biti tako ali ja mislim da moram da ga pripremim na to.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Struzzo 11/4/2013, 17:34

Simona,
slažem se sa Pudžom od reči do reči.
Da, vrlo je pozitivno što je tako opušteno ispričao kako je došao mami i tati.
Sad ću možda zazvučati grubo (nije mi namera)...čini mi se da je jedna od najčešćih reči u tvojim postovima upravo ta - predrasuda. Dosta se baviš time, pretpostavljam da je to, kao što si objasnila, zbog tvog iskustva sa hendikepiranim članom porodice. Apsolutno razumem.
Da li mi možemo da kontrolišemo predrasude...svoje da, našeg deteta da, trudićemo se...nekih tamo ljudi ne. Ne znam šta ti drugo možeš učiniti od onoga što činiš...eto, upozorila si dete na postojanje predrasuda. I ta tvoja upozoravanja mogu da imaju efekat da se vaše dete više bavi time nego što bi inače. Možda. Razumeš li šta ti želim reći... Najbolje da se on postavi što ležernije sa činjenicom da je usvojen pa onda i neće izazivati posebnu pažnju. Ako i izaziva, a on i dalje ležeran i siguran ona će kratko trajati. Bojim se da Vilenjak prepametan, pronicljiv i sklon provociranju najpre on takav se "zaigra" i izaziva druge primetivši u tvojoj priči o predrasudama neku vrstu pažnje, naglašenosti. Hoću reći budi i ti malo ležernija, opuštenija...Ne možeš druge ljude promeniti, ne možeš proste i primitivne ljude prevaspitati...zašto što im davati toliko prostora... OK, svesni smo da postoje, imamo stav o njima i šta dalje...
Izvini ako sam bila indiskretna...
Struzzo
Struzzo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona 11/4/2013, 22:20

Struzzo,
ma nema problema :)

Možda je tačno to što kažeš za mene. No ja se pažljivo odnosim prema vaspitanju deteta i trudim se da činim onako kako mislim da je najbolje. Upravo što je dete volelo da provocira ja mu do skoro nisam pomenula da postoje ikakve predrasude prema usvajanju a i kad sam skoro spomenula učinila sam to samo jednom. Kažem da je voleo jer su se provokacije prilično smanjile u poslednje vreme. Mislim da je to bio način da dobije pažnju dok je bio u hraniteljskoj porodici a onda je jedno vreme nastavio i ovde no kako je valjda shvatio da pažnju ima svejedno te provokacije su redje nego ranije. Ono sa čim se ja ne slažem sa Pudžom i tobom je naglašavanje na stavu dece kao presudnom za položaj u vrtiću/razredu. Prvo mislim da mi koliko god se trudile ne možemo stvoriti čeličnu decu, oni se razvijaju, postavljaju pitanja, prolaziće i sami kroz periode sumnji... Ali sem toga ja mislim da taj stav jeste bitan ali nije toliko presudan. Više tu igraju ulogu po meni socijalne veštine, da li ume da proceni koje su podgrupe grupe i kako se postaviti...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Struzzo 11/4/2013, 23:03

U principu, sve tri zapravo govorimo o tome kako se postaviti...a moraš priznati da je to povezano sa određenim stavom, tj. zauzimanjem određenog stava. Mi bismo sve volele da naša deca ne budu ona koju svaka budala sa svojom predrasudom može na neki način povrediti, zar ne...I sve ozbiljno pristupamo vaspitanju, činimo naše najbolje.
Možda smo mi optimističnije u smislu budućih problema sa predrasudama. Možda smo utoliko naivnije. Možda. A možda da bi ih "pobedio" moraš se izdići iznad njih. I na tome naravno stalno raditi. Naravno da se to ne može postići tako što ću "ušpricati" detetu samopouzda nje i reći "sad si jak, idi u svet, sine"...
I ja još uvek nisam otvorila ove teme. Struzzolino je još beban. Volela bih da bude tako kako sad teoretišem. Videćemo. Za sad mogu reći, gledajući njegovu interakciju sa drugom decom da tačno zna šta hoće, šta ne, ne da na sebe...Videćemo.
Ma, pričamo slično....zato je ovaj pdf značajan svakoj od nas.
Struzzo
Struzzo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona 12/4/2013, 17:10

Naravno, možemo zamišljati jedno a da praksa bude nešto drugo... Ono što mislim da je dobro je da se socijalne veštine mogu učiti mada mislim da zavisi i od prirode deteta. Ali bar naše dete je primer kako je ipak više ovo prvo. Opisivala sam to i u dnevniku ali otprilike je tok išao ovako... Kada je došao od hranitelja bio je beznadežno neborben i ja sam već strepela sećajući se onih uznemiravajućih članaka o vršnjačkom nasilju, delovao mi je kao idealna žrtva. Kod hranitelja su ga učili kad ga hraniteljicin unuk udari da ne uzvraća jer je ovaj mali. I ovde kad je došao udari ga dete a on niti zna da prijavi nekome, niti spoznaje da je to loše, racionalizuje, pravda to dete i govori da ga nije bolelo. Sreća da je naknadno meni i mm govorio pa smo mi i jedno i drugo reagovali, objašnjavajući, prijavljujući u igraonici gde se to desilo... Ali dugo vremena to kao da nije imalo efekta, kao da nije razumeo šta je nasilje i zašto je to nešto što je nedozvoljeno. Sad kad bolje poznajem Vilenjaka znam da on dugo razmišlja o nečemu, da me više puta pita, pa onda kad više puta dobije isti odgovor onda usvoji. Ali kad je usvojio to nije bilo ono kako sam ja mislila da reaguje, skoro je iz nekadašnje žrtve prešao u nasilnika... Ja nikad ne bih odabrala tako žestok nastup ali to je on, ne ja... I to je odgovornost roditeljstva, strahovala sam da sam ga možda strahujući da ne bude žrtva usmerila da bude nasilnik. Ali kad sam videla da je sa jednim malim koga je tako ispreslišavao na sred vrtića dobar prijatelj, onda verovatno on može da uspostavi socijalne odnose tako. Dobro je da me je čuo ali da je opet našao svoj neki način, tako valjda i treba da bude. Baš mi je pre neki dan pričala vaspitačica kako je Vilenjak društven, otvoren ali ne da na sebe, ume da se postavi... To je tačno ono što sam želela za Vilenjaka i ako se tako nastavi, ako se tako bude postavljao i na komentare o usvajanju, samo mogu da budem zadovoljna :)

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Struzzo 12/4/2013, 21:44

Bićeš, uverena sam u to :)
Da li si ti čitala i pomenula kao dobru knjigu "Kako da pripremite dete za vrtić" od Jovanke Jovičić?
Struzzo
Struzzo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona 13/4/2013, 07:37

Struzzo,
nisam, tu knjigu sam videla tek kad je Vilenjak išao već u vrtić inače bih je verovatno kupila...

Inače vezano za baš za ovo što sam pisala juče mi Vilenjak kaže da je prijavio najboljeg druga vaspitačici jer ga je malo udarao pa je ovaj bio kažnjen. Zapanjila sam se koliko deca upijaju naše stavove i koliko je to sve naučeno što znači da dete okruženo nasiljem koje niko ne uči da je to nasilje ne može da ga prepozna Sad Mom detetu do skoro nije bilo jasno zašto je loše kad ga neko malo udara i kad je dobar prijatelj pa sam mu ja objašnjavala da nema malih i velikih udaraca i da dobri prijatelji ne udaraju jedni druge. No nisam znala da je i to usvojio dok mi juče nije opisao tu epizodu.

Inače igra se sa drugarima i drugaricama iz vrtića i posle vremena provedenog tamo, baš se lepo uklopio :)

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Struzzo 19/4/2013, 14:32

Struzzolino zna da je mamina i tatina najsjajnija zvezda na nebu koja je jednog dana odlučila da postane dečak, baš naš sin..(uprošćena verzija priče)...Iskoristila sam njegovu fasciniranost zvezdama i Mesecom (kad smo napolju, uvek mu je pogled ka nebu) i ispričala sam priču kojom je oduševljen. Samo ponavljamo "šta si ti mami i tati? "
"zvezda"
A to preslatko kaže "kotrljajući i šuškajući" V i Z...više mu je jezik napolju, kao onaj klinac iz "Tesne kože" kad profesoru kaže window..Wink
Struzzo
Struzzo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra 19/4/2013, 20:43

Predivno Stru!

osmeh srce
snedra
snedra

Broj poruka : 1919
Godina : 53
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona 21/9/2013, 18:49

Ne znam da li je ovo prava tema ali htela sam da vam napišem pa recimo da je ova... Kad smo bili u školi roditeljstva moj muž je pitao šta ako nam dete kaže da mi nismo njegovi roditelji a psiholog je rekao da to dete nikad neće reći... Ja sam čitala iskustva usvojenih roditelja da su i to doživljavali ali nisam mogla da se pozivam na net jer psiholog nije voleo da mu to uzimamo kao primer... Elem nije mi se to dogodilo mada od dece me ništa ne čudi... Nego je Vilenjak danas govorio kako hoće kod hraniteljice ali ne više sa patnjom niti ja mislim da je ozbiljno na bilo koji način, samo hir... Mi smo je skoro videli i njihov odnos je bio skoro hladan, mnogo hladniji nego što sam ja očekivala... I sad je pokrenuo bio opet našu priču i ja pričam ono po sto puta ispričano kako smo ga tražili, kako sam plakala, kako smo našli našeg sina i on je bio najlepši na svetu kako sam i znala da će biti, uvek ja tu dodajem neke patetične momente, Vilenjak je mali lavić i uživa da je najlepši najbolji... I nakon toga -hoće on da ide kod hraniteljice, ja kažem da ćemo mi plakati, on - tako vam i treba (to je inače uzrečica dece u našoj okolini). Nije mene sve to zabolelo, vidim da je hir, mada možda malo i kažnjavanje nas za ostavljanje od strane bioloških roditelja, nismo imali vremena da njih uključujem u priču a vidim da je odjednom iskočila hraniteljicina priča da smo mi sredjivali stan (ako se sećate ona detetu uopšte nije rekla da mu mi nismo biološki roditelji nego da smo ga mi ostavili kod nje dok sredjujemo kuću a onda posle nekoliko godina došli)... Samo sam mu naglasila da mu nema nikakvog odlaska kod hraniteljice i da je sa mamom i tatom zauvek. Ali čisto da vam napišem da budete spremne na sve i svašta od dece, i što u školama roditeljstva kažu da će govoriti i što kažu da neće. Naravno zavisi i od deteta, moguće da su devojčice empatičnije...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona 25/9/2013, 22:10

Kod nas večeras revolucija, bez ikakve najave... I to kad sam se ja već pomirila da biološku majku neće Vilenjak skoro spominjati i prihvatiti njeno postojanje. Uspavljujem ga i on iz čista mira kaže:"Ja znam da me nije ******* (ime hraniteljice) rodila..." Ja potvrdjujem i ne pitam ništa a on sam nastavlja - "Mene je rodila jedna teta... (i onda u kratkim crtama priča biološke majke kako sam je ja ispričala)". Ja potvrdim sve to, ponovim, uz dodatak da su kod hraniteljice onda došli mama i tata po njega... To kao neka priča pred spavanje sa srećnim krajem Wink

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Struzzo 26/9/2013, 00:02

A moj sin neprestano traži da mu čitam priče gde nema mame (nije je bilo ili je nestala, umrla), npr. knjiga o džungli, bambi, pinokio...I stalno ponavlja "on nema mamu"... i toliko je pod utiskom da koga god ili šta god vidi jedno, samo npr. ulično kučence ili jednu pticu, on tužno prokomentariše "on nema mamu". Šta je to? Strah od odvajanja? S obzirom da smo krenuli u vrtić ili dolazak sestre...ne znam.
Inače, i kad je on došao kod nas (to ume i sad da radi, kad se nešto igra) neprestano nas pobrojava, gleda čas mene, čas mm pa krene: mama, tata pa proširuje deda, baba, teta, bata...itd. I tako mnogo puta. Koga on to sve ima... Možda to i nema veze sa usvojenjem a možda je upravo to razlog.
Simona,
nije mi to zazvučalo strašno. Ipak je priča za laku noć, sa happy endom. :)

P. S. Da se nadovežem na prethodni post. Prijateljica moje sestre ima usvojenog dečaka od 6 god. koji kad mu nije po volji ume svašta da kaže, tipa "neću više da budem sa tobom, zašto si me uopšte uzimala, idem kod svoje nekad prve (biološke) nekad druge (hraniteljka) mame i dr.
Struzzo
Struzzo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona 26/9/2013, 00:32

Struzzo,
možda usvojena deca imaju neka nesvesna sećanja ili ne znam kako bi ih nazvala, ne znaju ali ipak znaju na nekom nivou... Mi npr još nismo došli na priču o domu a Vilenjak ima silan strah od doma pa zato tu priču i odlažem a čekala sam i da ovu priču obradi. Kad god se pomene dom pokušam da sugerišem da je to ne tako loše mesto, kao u kući o medi Srećku gde mali mečići žive dok roditelji ne dodju po njih... Kad je jednom kod mojih krenula neka reklama za film u kome neka deca završavaju u domu jedva ga umirih.

Mislim da je Vilenjak savladao sada priču. Ono što mene sad malo plaši je što će sada moći da je ispriča u vrtiću, ne što će pričati, ako želi neka priča... to je njegova priča i ja sada ne smem da mu kažem da ne priča. Ali me plaši reakcija druge dece a još gore vaspitačica koje mogu da kažu, kakva teta, decu radjaju mame, i tome slično... No biće kako će biti...

Eto i ta situacija koju opisuješ sa sinom od prijateljice od tvoje sestre pokazuje da te situacije nisu tako nemoguće kako su bar nama objašnjavali.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Struzzo 26/9/2013, 11:25

Simona ::Struzzo,
možda usvojena deca imaju neka nesvesna sećanja ili ne znam kako bi ih nazvala, ne znaju ali ipak znaju na nekom nivou......
....

Eto i ta situacija koju opisuješ sa sinom od prijateljice od tvoje sestre pokazuje da te situacije nisu tako nemoguće kako su bar nama objašnjavali.
Da, o tome smo već pisale. Ima I toga. Mada je Struzzolino iz porodilišta otišao pravo kod "mame". Hraniteljka se postavila prema njemu kao mama. E, sad, da li je I tih 5 dana u porodilištu bilo dovoljno da oseti samoću, tj. da nema mamu...ne znam. Zanimljiva mi je bila priča njegove hraniteljke kako se on ponašao kad ga je uzela iz porodilišta. Ona ga je uzela, seli su u kola, krenuli kući...obično su bebe od 5 dana pospane...on ju je gledao I gledao ju je pravo u oči....Kaže da nikad nije videla zreliji pogled kod jedne tako male bebe...I to smo pisale, to je taj zreli, ispitivački izraz lica napuštene dece...Gleda pravo u oči I pita se ko si ti, da li mu želiš dobro ili ne....

Da, čini mi se da vam je tu psiholog rekao neistinu. Naprotiv. Nama su u školici roditeljstva govorili da moramo biti spremni na razna pitanja, razne izjave naše dece koje nas mogu i uvrediti... da su sve to normalne faze procesa u kom se nalazimo.
Struzzo
Struzzo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona 26/9/2013, 12:00

Struzzo,
lepo što je vaša hraniteljica zapažala takve detalje... Naša je samo bila oduševljena Vilenjakom jer je ne uznemirava, svuda može da ga vodi, samo ćuti. Za razliku od ponašanja tamo Vilenjak je kod nas vrlo zahtevno dete, nemirno, a teško mogu da sedim duže u kafiću sa njim... Nikakve posebne karakteristike deteta nisu znali da mi kažu, valjda ih nisu ni primećivali...

Inače mi planiramo da odnesemo Vilenjakovu staru odeću i igračke u dom u Zvečanskoj. Čekamo samo da se nakupi, da ne nosimo jednu kesicu nego više kesa, a možda i da mu spomenem taj dom. Spominjala sam već da je Vilenjak prvih devet meseci proveo u domu (tačnije prvi mesec u porodilištu a ostalih osam u domu). Da li mislite da bi bilo dobro da i on podje kad budemo nosili tu odeću ili da odemo sami ili da njemu ostavimo da bira? S jedne strane ja bih da podje, baš zbog tog njegovog straha od doma. Ne znam da li ste prolazile pored doma ali meni on ne izgleda kao sivi domovi iz filmova, više liči na neko obdanište, sa ljuljaškama i klackalicama i decom što se igraju pa mislim da bi to možda razbilo tu njegovu sumornu sliku u glavi. No opet me je strah da se igram sa time, možda bolje da mi odnesemo a da on krene kad bude veći... Takodje bih priupitala majke čija su deca bila prvo u domu a posle kod hraniteljica - da li vi imate radosnice koje deci tamo ispisuju? Da li to dobijaju samo deca koja direktno iz doma dodju kod roditelja ili možemo i mi kojima su deca jedan period provela kod hranitelja? Da li bih mogla da priupitam za to kad već budem tamo? Mislite li da bi mi dali?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona 26/9/2013, 12:02

Zaboravih da je to Vilenjakova ideja, on je tražio da nosimo njegovu odeću i igračke - deci koja nemaju. Strahovao je da ja neću dati (nemam pojma odakle mu takav strah) i jako se obradovao kad sam ja rekla da ćemo nositi... Povremeno pita kad ćemo ići.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nina :) 26/9/2013, 12:27

simona ja bi decu povela da daju stvari,jer uvek budu pored mene kad nekom predam dalje stvari i njima bude drago sto su nekom dali

bas i mene interesuje za tu radosnicu jer ja nisam dobila za mariju a direktno sam je dovela odatle kuci a i miki je bio neznam opste koliko u domu i za njega nisam dobila,ajde lepo pitaj pa cu onda ja njih zvati da mi posalju ako ti dobijes posle tolikog vremena
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5173
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pudza 26/9/2013, 13:12

Radosnica iz Zvecanske  zove se "Moja knjiga" i namenjena je deci koja su iz Zvecanske otisla kod roditelja (usvojitelja). Nju popunjavaju tete koje su se brinule o detetu sa karakteristikama deteta kako su ga one videle . U njoj se nalazi i fotografija deteta i otisak dlana pre odlaska iz Zvecanske.
pudza
pudza

Broj poruka : 156
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 8 od 16 Prethodni  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Sledeći

Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu