KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nova metoda za utvrdjivanje kvalitete jajnih celija

5 posters

Ići dole

CELIJA - Nova metoda za utvrdjivanje kvalitete jajnih celija Empty Nova metoda za utvrdjivanje kvalitete jajnih celija

Počalji od Masha UK 21/9/2009, 20:58

CGH- Comparative genomic hybridisation

U UK je skoro rodjena beba Oliver gore navedenom metodom. To je test koji se koristi za identifikaciju i selekciju da pokaze koje jajasce ima najbolje sanse da se uspesno implementira u materici.

Bebini roditelji su imali 13 neuspelih IVF pokusaja pre nego sto im je ponudjeno da probaju ovaj novi metod. Majka koja je tada imala 41 godinu je proizvela 8 jajnih celija. Svih 8 je testirano i test je pokazao da samo 2 jajne celije imaju normalan broj hromozoma. Jedno od tih jajasaca je bio Oliver koji je rodjen pre dva meseca prav i zdrav.

Ovo je puno sofisticiranija verzija testa koji je ranije postojao, a koji je podrazumevao uzimanje celija iz embriona, koje su se zamrzavale, pa se onda trazio bilo kakav nedostatak hromozoma ili mutacija na njima. CGH test ne zahteva da jajasca budu zamrznuta...a rezultati se mogu dobiti nakon samo 48 sati.

Jel poznato nekom da li se nesto slicno radi kod nas?
Masha UK
Masha UK

Broj poruka : 657
Location : Great Britain
Datum upisa : 03.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Nova metoda za utvrdjivanje kvalitete jajnih celija Empty Re: Nova metoda za utvrdjivanje kvalitete jajnih celija

Počalji od Anuska 22/9/2009, 16:42

Masho, koliko je meni poznato, kod nas se nigde zvanicno ne radi ni klasican PGD tj. genetska dijagnostika na embrionu. Zato mislim da je ova metoda koju pominjes tek SciF za nase uslove.

Malo sam citala o tome, jer si me zainteresovala. Mada sam se prvo zacudila kako rade genestku analizu na jajnoj celiji a da je ne uniste tj. da ona ostane sposobna za oplodjenje. Jer, da bi se odredio set hromozoma ili neka druga genetska dijagnostika moras celiju dobro da "izmiksas" i od nje ne ostane posle toga - nista... I sto vise celija imas, to je dijagnostika sigurnija (a to je problem i PGD-a jer se uzima samo 1 celija embriona).
Medjutim, shvatila sam da oni to zapravo rade na polarnom telu tj. onoj malenoj, jajnoj celiji odbacenoj u toku deobe. S pretpostavkom, da obe celije moraju imati komplementaran hromozomski set tj. ako u polarnom telu fali npr. hromozom 21,onda se zna da je u pravoj jajnoj celiji ostao visak hromozoma 21 (sto recimo znaci da ce eventualno rodjeno dete imati Down sindrom).

Analiza sama po sebi ima super ideju. Medjutim, mislim da tu jos uvek ima nerazjasjenih stvari. Naime, nije apsolutno tacna, jer zbog metode izvodjenja to ne moze biti, a osim toga niko ne moze garantovati da se hromozomi nisu dobro podelili u drugoj deobi jajne celije (koja se zavrsi tek po oplodjenju). Mada najveci broj hromozomskih gresaka nastaje vec u prvoj deobi...

Videla sam u clanku da metoda kosta preko 1700 funti u UK. Mogu zamisliti koliko bi u Srbiji kostalo nabavljanje tog genetskog "chipa" i svega potrebnog za metodologiju, jer ovde se do svih tih reagenasa i aparature veoma tesko dolazi.

Ipak zvuci obecavajuce... Prosto, zene ne moraju bezglavo uletati i trositi svoje zdravlje i sve drugo u beskonacnim pokusajima IVF-a, a da se onda vrate bas ona dva embriona koja nisu genetski zdrava. I koji ce propasti. A potencijalno se oni zdravi bace, recimo u zemljama koji ogranicavaju broj vracanja embriona i ne dozvoljavaju zamrzavanje. (Hrvatska?). A zna se da zene posle 35, pogotovo 40 imaju veliki broj jajnih celija sa genetskom greskom, stoga to zaista zvuci sjajno da se unapred vidi koji je procenat jajnih celija zdrav, i da se vrati embrion nastao od tih zdravih.

Tebi licno zelim da uskoro naci svoj put do bebe CELIJA - Nova metoda za utvrdjivanje kvalitete jajnih celija 275568
Anuska
Anuska

Broj poruka : 1015
Location : Beograd
Datum upisa : 27.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Nova metoda za utvrdjivanje kvalitete jajnih celija Empty Re: Nova metoda za utvrdjivanje kvalitete jajnih celija

Počalji od nabla 23/9/2009, 00:51

Meni bi ovo trebalo! Mnogo je lakse doneti odluku kad egzaktno znas s cim raspolazes!
Cini mi se da to i nije tako skupo! (s obzirom da ti nudi jasan pregled kolike su sanse)
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Nova metoda za utvrdjivanje kvalitete jajnih celija Empty Re: Nova metoda za utvrdjivanje kvalitete jajnih celija

Počalji od ciklama 27/4/2011, 16:36

Ovu metodu niko više ne pominje, pitam se zašto?

ciklama

Broj poruka : 1143
Datum upisa : 24.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Nova metoda za utvrdjivanje kvalitete jajnih celija Empty Re: Nova metoda za utvrdjivanje kvalitete jajnih celija

Počalji od 7-patuljaka 30/4/2011, 18:00

Verovatno zato sto kod nas niko ne radi.Kao i ni PGD.

7-patuljaka

Broj poruka : 599
Datum upisa : 06.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Nova metoda za utvrdjivanje kvalitete jajnih celija Empty Re: Nova metoda za utvrdjivanje kvalitete jajnih celija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu