KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kvalitet embriona

Strana 3 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Ići dole

Kvalitet embriona - Page 3 Empty Re: Kvalitet embriona

Počalji od Anuska taj 4/5/2009, 19:43

Kako se blastocista gradira i odredjuje njen kvalitet?

Najcesce se koriste 3 posebne kategorije u “skoringu”:

• Stepen razvitka blastociste – odnosi se na njenu ekspanziju prisustvo/odsustvo “hatchinga”
  • Kvalitet unutrasnje celijske mase (embrion u uzem smislu)
  • Kvalitet trofoblasta

St.ekspanzije

Stepen razvitka blastociste

1.

Supljina u blastocisti manja od polovine citavog volumena embriona

2.

Supljina u blastocisti veca od polovine citavog volumena embriona

3.

Puna blastocista, supljina potpuno ispunjava embrion

4.

Ekspandirana blastocista, supljina veca od embriona, opna istanjena

5.

Zapocelo oslobadjanje iz opne (“hatching”)

6.

Hatching kompletiran

UCM gradus

Kvalitet unutrasnje celijske mase

A

Mnogo celija, gusto pakovanih

B

Nekoliko celija, redje grupisanih

C

Vrlo malo celija

Trof. gradus

Kvalitet trofoblasta

A

Mnogo celija, formiraju jedinstven sloj

B

Malo celija, formiraju rastresit epitel

C

Vrlo malo celija

Blastocista se gradira sa sve tri komponente, pri cemu se prvo navodi broj ekspanzije blastociste, potom slovo za kvalitet UCM I slovo za kvalitet trofoblasta na trecem mestu (npr. 4AB oznacava blastocistu koja je potpuno ekspandirana, ima mnogo, gusto pakovanih celija u UCM a trofoblast cine manji broj celija koje formiraju rastresit epitel).

Slede ilustarcije…
Anuska
Anuska

Broj poruka : 1015
Datum upisa : 27.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 4/5/2009, 19:51

Kvalitet embriona - Page 3 1e2w0k

Evo jedna normalna blastocista u 5. danu.
ICM je oznaka za unutrasnju celijsku masu (inner cell mass) od koje se razvija sam embrion a kasnije ce postati fetus; C je oznaka za supljinu (cavity) a T je trofoblast, spoljni sloj celija od kojih ce sa majcinim endometrijumom nastati posteljica
Ovaj fini "prsten" okolo je zona pelucida koja je jos uvek prisutna mada je malo istanjena
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 4/5/2009, 20:00

Kvalitet embriona - Page 3 34oyqtu
Blastocista 4 AA
Kvalitet embriona - Page 3 Vrq8ar

Blastocsita 2 BB

Kvalitet embriona - Page 3 9abzmg

Rana blastocista 1 AB

Na zalost, slike su malo unazad -od zrelije, ka manje zrelim blastocistama. Nisam umela drugacije da ih aplodujem... Ovo je samo ilustracija nekoliko mogucih gradusa. Dok je broj odraz razvijenosti blastociste, slova A do C su i oznaka kvaliteta pri cemu je A najbolji a C losiji kvalitet. Medjutim, neki autori blastociste loseg kvaliteta oznacavaju cak sa D ili E, sto bi znacilo da su A- C prihvatljive kategorije.
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 4/5/2009, 20:03

Kvalitet embriona - Page 3 11ue1ztKvalitet embriona - Page 3 R0tdh4

I jos samo dve slicice na kojima se vidi blastocista koja se oslobadja opne (zone pelucide) tj. radi prirodan "hatching". Gornja slika je vec gotovo potpuno oslobodena blastocista, a donja je zapocet hatcing
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Orline taj 4/5/2009, 20:12

Anuska, a gde si ti to sve naucila, razbijas, zeno?! h
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 48
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 5/5/2009, 19:07

Nesto ucila u skolama, orline, ali uglavnom je resavska skola uz malo prevodilackih sposobnosti lol!

A sad jedna suma sumarum (da li se tako pise zbunjen ?) za sve sto smo dosada naucili. Sledi slicica sa hronoloskim prikazom sta se tacno, odredjenog dana i sata, ocekuje od nasih embrioncica u kulturi... naočare
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 5/5/2009, 19:09

Kvalitet embriona - Page 3 1zf0e1k
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 5/5/2009, 19:26

Sve je vrlo ilustrativno, ali samo neku propratnu rec likeit

Znaci, aspiracija oocita je bila, recimo, u 3 popodne na dan 0. Ono sto je ovde preskoceno jeste slika dva pronukleusa (koju vec imamo) koja bi odgovarala 16-18 h nakon oplodjenja.
D1 je dan jedan kada se ocekuje dvocelijski embrion i to u periodu od 3 do 5 popodne.
D2, ujutru u 9 ocekujemo etvorocelijski embrion.
D3, isto ujutru u 9, ocekujemo osmocelijski embrion, a popodne u 3 visecelijski embrion koji je zapoceo kompakciju.
D4, ujutru u 9 imamo embrion sa jasnom kompakcijom, a u 7 uvece ranu blastocistu (stvaranje supljine i odvajanje dve celijske mase).
D5, ujutru u 9, ocekujemo punu blastocistu, embrion tada ima najmanje 60 celija, koja do popodneva ekspandira i zapocinje istanjenje zone pelucide.
D6, do popodneva embrion ima bar duplo vise celija od prethodnog dana, i zavrsava hatching (oslobadja se od zone pelucide).

Dalje nema, jer vec do sada bi malena mrvica trebalo da se nadje u maminom gnezdu gde ce se zakaciti kao svaki mali parazit i ostati tu skoro devet meseci... roda
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 5/5/2009, 19:29

A sad vi meni lepo kazite: gde se na nasim prostorima radi transfer blastociste?
Negde sam cula da se radi, dok drugi tvrde da mi ipak nemamo kulture u kojima bi se embrion odrzao do tog stadijuma...
Sta da kazem, teoreticar na kvadrat Embarassed
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Jelence taj 5/5/2009, 23:05

Nije bas nas prostor ali nije ni daleko.klinika Kaali u Segedinu,uspesnost vrhunska.
Jelence
Jelence

Broj poruka : 3155
Godina : 46
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od logona taj 8/5/2009, 09:11

Sto se tice veze suncanja i kvaliteta jajnih celija podsetila bih vas na knjigu "Zensko telo, zenska mudrost" gde je autorka navela svoj primer. Ona je, kada je pokusavala da zatrudni, nekoliko meseci merila bazalnu temperaturu. Nije bila zadovoljna bazalnom temperaturom kod sebe pa je odlucila da svaki dan provede u setnji na suncu 20 minuta bez naocara za sunce ali ne gledajuci direktno u sunce. Kada je to pocela da primenjuje bazalna temperatura je postala idealna i ona je u tom ciklusu zatrudnela. Znaci ipak ima veze sunny
logona
logona

Broj poruka : 206

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 8/5/2009, 22:57

Logona, slazem se yes . Pa ti uvek citas neke lepe knjige Wink , gde ih nalazis?
Stvarno verujem u blagotvorno dejstvo sunceve svetlosti. Na zalost, probusili smo rupe u omotacima, pa nam se i sunce sveti... ali, iskonski, sunce je pola zdravlja... Neki naucnici smatraju da prekomerna upotreba sredstava za suncanje zaista ugrozava zdravlje zbog hipovitaminoze vit. D. Ko ce sve znati... valjda je i za suncanje odgovor kao za mnoge stvari tu negde u "zlatnoj sredini"

Jelence, to su lepe vesti za transfer blastociste. Nije daleko, i dobro rade, pri tom nisu ni mnogo skupi, cini mi se... Mozda ce, s obzirom na njihovu saradnju sa Genesisi iz N.Sada (mislim da je to tacna informacija?) poceti to da rade i u N. Sadu... pa ce biti jos blize Very Happy
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od logona taj 28/5/2009, 11:43

Anuska, za gore navedenu knjigu sam cula od divnih devojaka sa foruma Roda. U pocetku sam mislila da je nema u Srbiji, ali zimus slucajno prolazim na Slaviji pored ulicnih prodavaca knjiga kad stoji na tezgi bas ta knjiga. Utisci, pa bas je topla zenska knjiga. Autorka je ginekolog koja je dugo radila u poznatoj drzavnoj poliklinici. Tu je pokusavala da uskladi uloge i obaveze ambiciozne poslovne zene i majke dve devojcice dok na kraju nije zavrsila na operacionom stolu. Nakon toga postaje feministkinja jer shvata da se kod zenskih bolesti ne mogu gledati samo posledice vec i duboki psiholoski koreni i drustvo u kome zivimo koje je pravljeno za muskarce. Inace udata je, muz je isto lekar. Napusta polikliniku i sa jos jednom koleginicom ginekologom, dve medicinske sestre i psihoterapeutom otvara privatnu ordinaciju cija je misija pomoci zenama da izlece uzroke bolesti a ne samo simptome. U knjizi navodi razne primere iz svoje prakse. Interesantno zvuci?
logona
logona

Broj poruka : 206

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nabla taj 3/6/2009, 17:00

Da nastavim...

5 jc lose kvalitete i moguce je da je to uzrok neostajanja u drugom stanju svo ovo vreme kao i uzrok spontanih.

Goca pokazala na mikroskopu "minuli rad":

- 1 jc se nije oplodila- granulirana, izvitopirenih ivica, sa debelom zonom pelucidom, potpuno amorfna
- 2 jc- doslo je do oplodnje ali 48h od oplodnje ona je i dalje na nivou 2 pronukleusa (ima one "2 kapljice")
- 3 jc- oplodjena sa puno fragmentacije...tu je na moje oci bacila, jer kaze takve ne vraca

-ostale 2 nisam videla jer ih je vec ubacila: 48 h od oplodnje imaju 4 celije ali i fragmentisane su. Ne znam u kom stepenu, ali su procenjene kao osrednje.
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 3/6/2009, 23:52

Nabla, ovo sam kopirala iz jedne sjajne knjige o "Single embryo transfer", Cambridge University Press, 2009.

Na zalost, slike nisam uspela da uploadujem jer su verovatno zasticene, da me ne tuzi jos neko Shocked , ali u pitanju su slike embriona koji su redom proglaseni za vrlo loseg kvaliteta, a svi su rezultovali - rodjenjem zdravog deteta!
[size=7][size=7]

Figure 2.1 These examples of preimplantation stage human embryos illustrate the limitations of morphological assessments of competence and, with noted exceptions shown here, each has resulted in the birth of a normal child conceived after conventional IVF or ICSI. Morphological criteria of competence typically include stage-appropriate cell numbers, uniformity of cell divisions, mononucleation and the absence of cytoplasmic fragments or their occurrence at low density. However, while these characteristics are widely accepted as optimal in the selection of embryos for transfer (e.g., Figure E), and represent reasonably good indicators of embryo performance that can be readily assessed during the cleavage stages, their predictive power with respect to embryo implantation potential and ability to develop progressively through gestation to birth is limited. This limitation is demonstrated by the transfer of morphologically equivalent, stage-appropriate embryos that can be classified as ‘high grade’ but, after the replacement of multiple embryos, only one implants or progresses to birth. Irregular cleavage divisions resulting in blastomeres of very different diameters (Figure A), or where a blastomere fails to divide or spontaneously degenerates (asterisk, Figure B) are features usually associated with developmental incompetence. In the same respect, the presence of fragment clusters at the freemargins of blastomeres is generally considered to be indicative of compromised developmental potential and, depending upon extent, largely signifies a poor post-transfer prognosis. The cleavage stage embryos shown in Figures F–L displayed varying degrees of fragmentation at the time of transfer on day 3, yet each developed normally to term. In these instances, transfers involved one to three morphologically similar embryos. The presence of an irregular blastomere (arrows, Figures C, D) does not necessarily compromise developmental competence if the size differential is relatively small and the affected cells

continue to divide. Embryos with fragments and blastomeres of different sizes could seem to have two major competence-related characteristics that would suggest a very low probability of producing normal outcomes after transfer.

Yet, the embryos shown in Figures G–L produced normal outcomes after single embryo transfer on day 3.

Progression from the morula to hatched blastocyst stage is generally assumed to be an important and positive indicator of competence. Here too, morphological characteristics of embryo performance in vitro, when used for selection, can be misleading. Figures M1 andM2 show an embryo that developed slowly to the morula stage, while its sibling was in the process of hatching on day 6. Yet, the transfer of both resulted in a normal twin pregnancy. Figures N–Q are examples of blastocysts that showed an apparent arrest in hatching for approximately 16 to 18 hours after it was initiated on day 6, and where complete emergence from the zona pellucida would have normally been expected. In each instance, normal outcomes after transfer indicate that a delay or putative arrest of hatching in vitromay not be synonymous with or predictive of developmental incompetence at the last stage of preimplantation embryogenesis.
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 4/6/2009, 00:07

Vau, ne da mi da povecam font nikako. Dok pisem poruku font je sasvim ok ali kad je posaljem vrati na originalnu, verovatno zato sto je knjiga zasticena od kopiranja... U svakom slucaju, da prepriram: date su slike jedno 18 embriona sa svim morfoloskim kriterijumima "vrlo loseg kvaliteta" od kojih su nastale zdrave beba yes . I uporedili su morfoloski "savrsene embrione" koji se nisu implantirali...

Zato, ne brini, nista nije apsolutno. U istoj knjizi sam procitala da se i stepen fragmentacije menja nekad iz casa u cas i da je moguce da se fragmenti resorbuju sami od sebe tj. od strane drugih celija. Isto tako, menjanjem kulture od istih parova su dobijeni embrioni bez fragmentacije...

Cak i da je najgori scenario, koji znam da ti imas u svojoj glavi, da je to posledica genetskog imbalansa, ja verujem da su ova dva emrbiona one statisticki "dobre" varijante - znas o cemu pricam iz pp... Cetiri celije u 2. danu - pa to je sasvim o.k. likeit

Poslala sam ovaj "naucni referat" umesto privatne podrske jer znam da si ti bistrica koja ce sad da trazi razloge, uzroke, naucno objasnjenje. Ali, sad pokusaj da zaboravis na sve to!!!
Veruj u svoje mrvice, imaju one sansu cveće srca1
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 4/6/2009, 00:18

Kvalitet embriona - Page 3 2q170r9
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 4/6/2009, 00:21

Evo ih ti mali "ruzni pacici" koji su sad prelepi labudovi Very Happy . Ipak je uspelo...
Kvalitet embriona - Page 3 11mgdur
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 4/6/2009, 00:28

Ruzno pace A i B ima blastomere izrazito nejednake velicine, C i D imaju iregularne blastomere pokazane strelicama, a F sve do L su embrioni sa razlicitim stepenom fragmentacije i vec su 3 dana stari - ali svi su redom rezultovali rodjenjem zdrave decice!
Slicice M- Q su blastice koje imaju problem sa hatchingom, ali su takodje sve one dale zdrave bebe bebe
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nabla taj 4/6/2009, 01:52

Jarice moja cveće

Nisam opterecena p53 genom, mislim, ako mama nije imala problem, ah...valjda ni kod mene to nije problem.
Nego, ajd kad si spomenula....spominjala si da p53 ima veze s apoptozom folikula i neke veze s granuloza celijama. Zapamtila sam samo da su experimenti na misevima pokazali da uvodjenjem egzogenog gonadotropina poboljsava situaciju i da se reflektuje kasnije kroz zadovoljavajuci nivo progesterona.
Da li ovaj problem s kvalitetom jc (na ovom morfoloskom-vizuelnom nivou) moze imati veze s mojim p53?

Ona prva jc je bila degenerisana- potpuno, plus debela zona pelucida. Kako i zasto dolazi do toga da zona pelucida bude debela. Spermici nisu uspeli da prodru u nju.

Mozda sam luda, al nekako mi ovo saznanje o losoj kvaliteti jc i nije tako strasno palo. Sad bar imam zasta da se uhvatim u objasnjenju zasto toliko dugo nema nove trudnoce i zasto je dolazilo do spontanih.
nabla
nabla

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nena beba taj 4/6/2009, 08:49

nabla,
cini mi se da ce upravo to rasterecenje od nade za uspeh koja je velika kad je sve "idealno" , sad kad "nije idealno" omoguciti uspeh!
opet ponavljam-kad se najmanje nadas!

ljubav
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 4/6/2009, 12:55

Ja mislim da je ta prva jajna celija bila nezrela i da zato tako izgleda... Iako se tokom stimulacije "steluje" da folikuli podjednako rastu mislim da ne mogu sve jajne celije u momentu aspiracije da budu jednako zrele. Mozda nisam u pravu, ne znam ... ali sigurno ni sve jajne celije u istom, pa ni u razlicitim ciklusima, ne mogu biti istog kvaliteta. Debela zona pelucida i taj neki opis mene najvise asocira da je nezrela...

A sto se tice tog cuvenog p53 pominje se da fragmentacija ima veze sa apoptozom, ali, vise u pozitivnom smislu. Naime, ako neka od blastomera ima genetsku gresku koja je nastalau tokom podela, p53 stiti embrion od posledica nastavka deobe takve aberantne blastomere i on je pokrece na apoptozu te od nje ostaje samo fragment koji ne moze dalje da se deli. Mada, mnogo autora fragmentaciju svrstava u "jatrogeni" fenomen tj. posledicu dejstva kulture u kojoj je embrion. Zapravo se ne zna pravi uzrok...

Spoljni gonadotropini, kazu, inhibiraju p53, cime je i omogucen rast vise folikula u jednom ciklusu (koj bi inace atretisali, zahvaljujuci p53 i sl. genima, sto je normalan proces). Njegova ekspresija je izrazena u granuloza celijama koje okruzuju oocitu i koje ce posle luciti progesteron, odatle pretpostavka da ce gonadotropini omoguciti bolje odrzanje granuloza celija i vise pogesterona. Ako je to tacno...

U svakom slucaju, kao sto si sama rekla, tvoja mama ima vise kopija p53 od tebe (jer ti imas mozaicizam) pa ima zdravu decu, i ja ne verujem da to smeta... A za onaj drugi deo, satelit na 17-ci, ako to ima bilo kakve veze (sto licno mislim da mozda ima) opet nije ni tvojoj mami smetao da rodi dvoje (ako sam dobro zapamtila?) zdrave dece. Po toj logici, nju je bolje posluzila statistika te je imala samo jedan pobacaj koji je ona pripisala necem drugom, kao sto cesto biva. U toj prici, vreme je da bude "tvoje vreme" za embrione balansiranog genoma, sto verujem da su ova dva " ruzna paceta" angel

U pravu si, cak i kad vesti nisu najbolje, ima neke utehe u saznanju gde lezi problem... Ali i u najgorem naucnom scenariju, vi i dalje imate sansu za vasu beba Da ne pricam, kako nauka nekad ostane potpuno nema naspram cuda prirode, a toliko ih ima nemam reči

Dosta sad o ovome, vreme je za opustanje i uzivanje... Samo laka literatura ubuduce, molicu, i zalivanje . Nemoj tu nam pravis Nablicak-Ajnstajne, dovoljno je da budu male, blentave beba u kolicima
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nabla taj 4/6/2009, 15:36

ljubav
nabla
nabla

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od black magic woman taj 4/6/2009, 16:04

NAbla,da li si proveravala prolaktin.Mislim( tako mi rece jednom jedan doca) da ukoliko je on visok spermici ne mogu probiti opnu jc (ako je to pelucida) i otuda ćorak.
JA onako laički,oslanjajući se na ono što mi je ostalo u sećanju.
black magic woman
black magic woman

Broj poruka : 197
Datum upisa : 20.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nabla taj 8/6/2009, 07:04

Jesam, kao OK je, al pijem bromergon 1/2 tbl. zlu ne trebalo, i po preporuci cika Radoncica i teta Goce Very Happy

Evo jedan interesantan sajt na kome su uploadovane slicke raznih anomalija jc i embriona:

http://www.ivf.net/ivf/anomalies-b341_0.html

Ane, (anuska, da se ne zbunis- to si ti lol! ), za onu jc koja se nije oplodila Goca je rekla da je degenerisana (tako nekako), meni je prvo sinulo na pamet kad sam je videla- "atreticna"....Sinoc nabla vestica jahala na talasima i gle sta nadjoh:

Kvalitet embriona - Page 3 Ori4pf

Moja je vise izgledala ovako- nepravilnih ivica, sa tamnim mrljama unutar jc (granulirana, tako se kaze, jel?).

Dakle, pretpostavljam da bi atreticnoj jc sinonim mogao biti degenerisana jc. Cak mi se cini da u nekim textovima naizmenicno koriste nekoliko termina (atretic oocyte/ degenerating oocyte/ dysmorphic oocyte)

Da li je atreticna jc u stvari "prezrela" jc? Ili bi se za takvu (postmature) pre koristila sintagma luteinized oocyte?

Na googlebooks ne mogu da nadjem ni jedan udzbenik u kojoj postoji podela jc na osnovu kvaliteta, niti gde bi postojala jasna definicija sta se podrazumeva pod svakim pojmom pri opisu anomalija jc.
nabla
nabla

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: