KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

+22
Pahuljica
filipa.panko
Mirjana
LaFolie
dana28
Mali Princ
pegaz
7-patuljaka
Anuska
anna
lilikan
MAAKKI
Simona
Orline
Lily
vremejezabebe
maus
HappyGirl
zalosna_sova
nabla
Gala
Kata
26 posters

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od HappyGirl 26/3/2009, 05:50

nabla ::
vremejezabebe :: i tada je i saznala sa 18....
Mozda je ovo mogao biti probem. Da je rasla sa saznanjem da je usvojena lakse i normalnije bi prihvatila tu cinjenicu, nego sa 18 god.

Slažem se sa nablom.
I ja mislim da je verovatno ovo bio problem.
Mala deca uglavnom sasvim spontano prihvataju činjenicu da su usvojena,
dok odrasla deca doživljavaju uglavnom pravi brodolom. Smatraju se
prevarenima...Radila sam sa nekom usvojenom decom. Svi su znali da su
usvojeni i svi su mladi ljudi, kvalitetni u svakom pogledu koji vole
svoje roditelje. Imam poznanike koji su usvojili curicu. Nažalost nikad
je nisu rekli za usvajanje.Ona danas ima 15 godina. Njen otac kaže da
bude li je neko to rekao ubiće ga. Oh, a svi znaju da je usvojena jer
su se oni borili sa sterilitetom 15 godina. Ja samo čekam taj trenutak
njenog saznavanja istine i molim Boga da ga uspešno preživi.
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od Gala 26/3/2009, 06:16

vremejezabebe ::nije se odnosilo na nas vec na one koje su vec trudne iz te perspektive nikada nemogu sagledati stvari realno jer su vec trudne
Gresis!Apsolutno se ne slazem s tobom! Mi jesmo trudne ali godinama pre toga, nismo bile! Ako se secas i mi smo se dooobro namucile da ostanemo trudne!
Konkretno ja sam u toj borbi jako dugo i sada nosim dete koje ima gene mene i moga muza. A, pre toga pokusali smo cak i nekoliko puta doniranu koja nam nije uspela, tako da nemoj da pricas nesto sto nije istina !

Nabla, posto sam bila u toj prici, ne znam da li bi bih rekla detetu, ne verujem!
Gala
Gala

Broj poruka : 2954
Location : Beograd
Datum upisa : 05.06.2008

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od Lily 26/3/2009, 09:22

uhhhh....................................

kao osoba koja se sprema da za nedelju dana krene na doniranu, u "beli svet".....posle svega,imam na umu samo jednu, jedinu, ....i još jednom, JEDINU, misao na umu....da bude uspešno!!!!I tresem se sva kada se udubim u priču, gde idem, šta radim, šta me očekuje, kako će proći, šta će biti dalje, kako, ...../ pri ovom ne mislim na kontekst-donirana jc/ već hoću li biti dovoljno mirna, stabilna da izdržim - preživim do tog trenutka.....I, samo da znate, dok vam ovo pišem....odmah proradi lupus-histerikus...to smo apsolvirali, šta je na Doktoru:stresogena knedla u grlu!

Potpuno razumem o čemu Vreme govori...ali, ne želim da kopam po svojoj duši i prisećam sa prvog trenutka konstatovanja dijagnoze: crno na belo....Mislim da mi je drugi put bilo još teže.....Prvi put- šok, noge se ne pomeraju, a krošnje drveća u Višegradskoj su htele da me uvuku u svoju utrobu, samo sam videla ogromno granje, lišće,,,,koje ide ka meni....Kasnije, plakala sam tiho...danima kod kuće...Mmje hodao kao senka....po stanu...Nisam imala sa kim da pričam...nije bilo forumskih diskusija.....................
Drugi put, plaklala sam i ridala,niz stepenište,hol, na ulici....nikog nisam ni videla , ni čula...
Žena koja je čula šta mi je Vasiljković rekao u Frontu, po izlasku iz bolnice, baš je mene, tako uplakanu pitala: gde ovde u blizini ima menjačnice???????????????????????????Nikada to neću zaboraviti!Čisto, kao apsurd!
Ništa nisam znala o donaciji.....dugo sam mislila da bi mogla ugroziti moje zdravlje...........
Šta reći detetu?
Ne znam..a ne umem da živim u lažima..............
Biološka majka?
ja sam bez nje ostala kao beba...........iako je bila živa...............nije nas htela........
Umrla je baš kada sam se premišljala da je potražim...........ne bih li išta saznala a gentskoj liniji-faktoru dešavanja kod mene................Čežnja da pružiš ono što si celog života nasušno trebao.............u uverenju da ćeš baš ti biti najbolji roditelj..............mislim da ne sme da predpostavlja pitanje:Donacija ili bez bebe.............
Uvek sam imala 100% iskren i otvoren odnos sa ocem...u svemu..o svemu.....Ponosna sam na takav odgoj...........Ipak, ovog puta rekla sam mu da idem na klasičnu VTO....ne želim da ga sekriam pod stare dane i da strepi , neosnovano....za mene, jer ga želim što duže u ovom svetu!Mislim da u ovoj beloj laži, što reče Vreme,nisam donela pogrešnu odluku............
šta mi je bitno? Da ostanemo mm i ja živi i zdravi...da možemo da podižemo to dete........MM je najpožrtvovanije i najplemenitije biće na svetu....dobro, daleko od idealnog, ali takva mu je duša, ostalo još ne mogu da "ispeglam"
Wink
O čemu maštam?
O bosim nogicama u krevetu, između nas dvoje!o tome da mi neko ujutru "nasilno" otvara kapke...a mi kao spavamo..............
Da li je imaginacija dominantnija od realnosti?Možda, u ovom trenutku, ali ja sam jedna surovo praktična i realna osoba.........sigurna sam da ću u skladu sa takvim svojim temperamentom i prirodom karaktera, naći modus za sve odgovore na buduća pitanja!
Mi smo definitivno i slovenske duše, bilo mi važno i to što sam se opredelila za pravoslavnu zemlju, osećam se zbog toga kao bolje.....ne znam da li me razumete..............ali, eto, i to je jedan od aspekata...........No, mislim da bih i Češku bebu prihvatila na vrlo sličan način.......................
Ukratko, od mene, na ovu temu...........slučajno ubodoh....Teško je suzdržati se, a ne dati kom.......onako, na prvu loptu..............................................
Lily
Lily

Broj poruka : 706
Datum upisa : 22.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od vremejezabebe 26/3/2009, 10:40

gala ustvari se slazes jer to je upravo ono sto sam ja rekla a ti si bila u toj prici i znas kako je pa si izjavila da ne bih rekla ,mislila sam o zenama koje nisu cule za donaciju ,jer ja kad sam cula da to postoji bila sam u fazonu ok ,dok se nije radilo o meni ,e sada dublje razmisljam o tome
i jeste jedina prava istina da samo onaj ko bilo sta oseti na svojoj kozi u zivotu moze biti konpetentan po tom pitanju o cemu god se radilo
ljubav

vremejezabebe

Broj poruka : 609
Godina : 42
Location : negde tu iza duge
Datum upisa : 30.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od Gala 26/3/2009, 10:57

Ti i ja ne bi rekle detetu istinu, ali mnoge su u toj prici pa bi opet rekle detetu istinu.
Znaci sve zavisi od zene do zene i naravno njihovih bracnih partnera, kako odluce!
Gala
Gala

Broj poruka : 2954
Location : Beograd
Datum upisa : 05.06.2008

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od Lily 26/3/2009, 11:59

nabla ::.

...posveceno jednoj very special dami....Lily.....

Nabla, šta je ovo? Rolling Eyes
Nisam, do sada, videla?! smajli angel
Da uobražavam, da ne kažem dramim...ili...?
Ljubičastim? ???nemam reči
Lily
Lily

Broj poruka : 706
Datum upisa : 22.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od Lily 26/3/2009, 12:09

Happy girl,
hoćeš mi reći u kojoj si ti priči?Oprosti, možda negde ima tvg posta...ne znam...
Zbog čega misliš" da možda nikada nećeš imati dete"?
Zbog čega ne želiš doniranu jc?
Meni je mnogo vremena trebalo, da se odlučim na taj korak.....sada samo mogu da se kajem što nisam ranije, ali gotovo je...Splet životnih okolnosti, nedostatak info,...od svega po malo...od 2006.počela da razmišljam od doniranoj, prelomila tek pred kraj 2007!
Hvala.
Lily
Lily

Broj poruka : 706
Datum upisa : 22.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od HappyGirl 26/3/2009, 20:16

Liliy, ja sam u priči mm koji je azo tip Laughing Sarađivao, dok mu se nije smučilo, onda digao ruke od bilo koje vrste saradnje. Dao mi svoje razloge, ja usvojila i to je to. Čekamo čudo. Ako ga bude blagodarim, ako ga ne bude opet blagodarim. Very Happy U svakom slučaju predložio mi je donaciju, ali ja nisam htela! I eto to je to. Što se tiče razloga poduže je razmišljanje i ... kada budem imala malo više vremena vrlo rado ću ga izneti.
Pozzz i napred curo igracice
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od Lily 23/6/2009, 09:58

Neka nam Mini napiše ovde kako engleskinje razmišljaju o donaciji..u ovom kontekstu...čita ih redovno, kaže da uglavnom bi one rekle svojoj deci iz postupka donirane jc ili sp....
Mini, kad abudeš mogla, volela bih da napišeš malo o ovome , iz ugla engleskinja ili drugih evropljanki koje postiraju na ff...Pls!
Lily
Lily

Broj poruka : 706
Datum upisa : 22.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od nabla 21/8/2009, 21:14

Filmic- iz ugla mladića koji je saznao da je začet doniranom spermom

nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od HappyGirl 21/8/2009, 22:36

Vredi pogledati a i pročitati komentare.
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od Orline 22/8/2009, 00:17

Sjajno... osmeh srce
Happy je u pravu, vredi procitati komentare
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od nabla 24/8/2009, 01:54

Evo jos par prica osoba koje su začete doniranom spermom.
Interesantno je uočiti razliku u doživljaju sebe i svog porekla kod osoba koje su istinu saznale na različitim uzrastima:
Alison- sa 15 godina
Suzana- sa 28 godina
Kaleigh- od "rodjenja"

(ovo je moj slobodan, laicki prevod...ako želite originalne verzije, posetite ovaj sajt: http://www.fertilitystories.com/success.htm#DonorKids )


Allison's Story

Ja sam dete nastalo uz pomoc donirane sperme. Skoro sam saznala da moj tata nije moj bioloski otac. Posto imam 15 godina, to saznanje je na mene ostavilo snazan emotivan utisak.

Jos uvek pokusavam da se nosim sa tim da ne znam nista o mom bioloskom ocu…. Zasto je dao svoju spermu? Da li je znao da ce jednog dana negde postojati neko dete- njegova krv i da nista nece znati o tom detetu?

Tesko je kad na ulici ugledas nekog slicnog sebi i razmisljas da li je ta osoba tvoja bioloska sestra ili brat, mozda otac ili stric, deda, baka…Oni bi mogli imati iste gene kao ja…a to nikad necu saznati. Stvarno je zastrasujuce i ne znam sta da mislim…

S druge strane, strasno sam srecna sto su se moji roditelji odlucili na doniranu spermu. U suprotnom, ja ne bih postajala. Znam da se deca koja su usvojena isto osecaju, ali vecina njih ima mogucnost da pronadje svoje bioloske roditelje. Imaju mogucnost da otkriju svoje poreklo. Ja ne!

Cini mi se da moj bioloski otac nije bio svestan posledice iako je bio student medicine. Jos uvek nisam uverena da je bio svestan da ce biti otac nekog deteta. Cesto vidjam oglase tipa “Treba vam novac? Donirajte spermu!” Da li su donatori sperme svesni da oni time ne zaradjuju samo novac, vec da kreiraju i zivot?

Jako sam srecna sto je moja mama bila u mogucnosti da zatrudni na takav nacin i da ostvari posebnu vezu sa mnom i mojom sestrom…. Samo, zelela bih da sam imala mogucnost da saznam nesto vise o mom bioloskom ocu. Jedino sto znam jesu visina, tezina, boja ociju i kose i da je bio holandjanin. Nikad necu imati prilike da saznam nesto vise.

Zelela bih da svi roditelji znaju da je donacija sperme sjajna stvar, ali nemojte dozvoliti da vasa deca odrastaju s uverenjem da je otac s kojim odrastaju taj koji im je udahnuo zivot. Da, moj tata mi je dao drugu vrstu zivota, ali on nikad nece biti u stanju da razume da ja zelim da znam na koga lice moje ruke, stopala, oci, neposlusna kosa, atletske sposobnosti… Volim mog tatu, ali zudim da znam da li imam negde brata ili sestru…. Zelela bih da moj bioloski otac zna koliko zelim da pricam s njim, makar 2 minute, kako bih konacno razumela zasto je dao svoju spermu.

Ako razmisljate o doniranoj spermi, to je predivna stvar. Vase dete ce vas voleti kao da ste bioloski roditelj, ali to je kao da ste pola usvojeni. Imajte na umu potrebu deteta da traga za svojim poreklom…i da uprkos znatizelji, vase dete nikad nece zaboraviti ko ga je odgajao.


Suzanna's Story
Posted August 3, 2005


Pre 2 godine mom ocu su ugradili trostruki bajpas. Oduvek je bio loseg zdravlja, ali taj put bilo je stvarno ozbiljno. Prognoze nisu bile dobre iako je preziveo operaciju.

Majka me je nazvala jednog dana dok je otac jos uvek bio u bolnici i rekla mi da moramo da razgovaramo u cetri oka. Ona i tata su mi stalno pricali kako im je trebalo puno vremena i muke da mama zatrudni.

Ali, ono sto mi je rekla tog dana za mene je bio potpuni sok. Rekla mi je da je nakon nekoliko meseci analiziranja utvrdjeno da moj tata ne moze da ima dece. Kao petogodisnjak, tata je imao zauske i visoku temperaturu, a u vreme kad su planirali decu nauka nije bila toliko razvijena kao danas. I odlucili su da uzmu doniranu spermu. Mama je zatrudnela pocetkom 1974. god.

Pocela sam da placem. Nisam mogla da verujem sta mi prica. Takve stvari se desavaju nekom drugom. Samo sam razmisljala o tome da ja nisam ono sto sam mislila da jesam…Ko sam ja? Odakle poticem? Odakle dolaze moji geni? Da li imam brace i sestre? Kako izgleda moj bioloski otac? Pitanja su beskonacna. Osecala sam se kao da mi je neko oduzeo tatu. Osecala sam se popuno odvojenim od njega.

A onda sam u jednom trenutku pocela da osecam ogromnu kolicinu novostvorenog respekta prema njemu. Pomislila sam kako je izuzetno jak i odan suprug i otac kad je tako nesto uradio. Nikad, za svih mojih 28 godina, nisam ni jedan sekund pomislila da on nije moj tata ili da ja nisam njegova cerka. Ljudi su me uvek pitali “kako to da ne licim na njega”, a ja sam to pripisivala “nedominantnosti gena”.

Zelela sam da tragam za mojim bioloskim ocem, ali nisam htela da povredim mog tatu. Osecao je stid i plasio se da vise necu zeleti da pricam sa njim. Bespotrebno!

Moji roditelji nisu nikad nikome rekli na koji nacin sam ja nastala. Niko od rodbine nije znao, a ja sam imala potrebu o tome da pricam… sa bilo kim, osim sa tatom. Bila sam prestravljena na tu pomisao. Iako sam zelela da saznam odakle poticem, odlucila sam da nista ne preduzimam u tom trenutku. Samo sam htela da prekoracim taj jaz koji se stvorio izmedju nas. Ne mogu da vam opisem koliko boli saznanje da ja nisam potekla od njega. Citavog zivota sam bila “tatina ćera“ i nisam želela da osećam tu razdvojenost.

11. januara ove godine moj tata je preminuo. Imao je mnogo zdravstvenih problema od kojih su većina bili nasledni. Saznanje da nisam od njega pokupila „loše gene“ daje neki osećaj olakšanja.

Sada sam u potrazi za odgovorima za koje se nadam da ću ih naći. Ne znam da li bi moj tata bio razočaran zbog ovog, ali mislim da imam pravo da saznam istinu. Na žalost, većina donatora bira da budu anonimni.

BTW, ja sam pre izvesnog vremena treci put donirala jc. Ne mogu vam opisati koliko ispunjava taj osećaj da možete nekome pomoći da dobije dete. Na kraju krajeva, da nije bilo mog donatora sperme, mene ne bi bilo ovde!


Kaleigh's Story

Moj tata se, posle rodjenja mojih sestara, podvrgao vazektomiji.

Posle se ozenio mojom mamom koja je zelea da ima svoje dete. Posto moj tata nije hteo da ponovo ide na operaciju, podrzao je moju mamu u odluci da idu na inseminaciju doniranom spermom.

Imam 18 godina i u potpunosti licim na moju mamu.

Tokom citavog mog zivota roditelji su mi pricali na koji nacin sam zaceta i imam osecaj da je to najbolja stvar koju su mogli da urade. Od samog pocetka su bili iskreni. Veoma sam im zahvalna kao i muskarcu koji je donirao spermu.

Osoba koja te odgaja i koja te poducava kako da vozis auto ili da igras golf je osoba koja je tvoj tata. A ja sam tatina devojcica u punom smislu reci.
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od Simona 16/4/2010, 08:04

Rekla bih. Sa bliskim osobama zelim da imam iskren odnos, a dete spada u bliske osobe. I ne radi se o nekoj sitnici nego necemu bez cega ono ne bi bilo rodjeno, prema tome to je nesto osnovno i treba da zna. Ne mogu da kazem kakav je nacin na koji bih rekla, zavisilo bi i od deteta. Ali gledala bih da to bude u detinjstvu, i iz ovih prica se vidi koliko je to bolje.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od MAAKKI 10/9/2010, 19:44

Pozdrav svima posto se i sama spremama na IVF sa doniranom spermom veoma ste me potakle na razmisljanje na ovu temu, do sada mi je jedino bilo vazno da sve bude u redu i da uspe, ali kako sa procitala postove ovde moram reci da mi nije bilo ni na kraj pameti da razmisljam o tome.
Sela sam i razmislila mislim da cu detetu cim bude pitalo i bilo u stanju da shvati o cemu pricamo reci na koji nacin je zaceto jer smatram da treba da odrasta tako da to posle ne bi bio veliki sok (ono kad napuni 18 ili ako se nesto desi u porodici).
Na kraju krajeva istina se sazna ovako ili onako, ako ne kazem ja uvek se nadje neki gradski dobrobriznik koji ce se potruditi iz ovih ili onih razloga da to detetu saopsti.
MAAKKI
MAAKKI

Broj poruka : 4783
Godina : 56
Location : ravnica
Datum upisa : 08.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od lilikan 12/11/2010, 19:37

U slucaju donirane jc pre nego sto pocnete da razmisljate o tome da li reci detetu ili ne, razmotrite sledece cinjenice:
Doktorka Lazarovska kaze da se krv deteta i krv majke recipijenta mesaju preko placente za vreme cele trudnoce.
Doktorka Lazarovska jos kaze da je na animalnom modelu dokazano da preko krvi majke recipijenta plod dobija odredjeni genetski materijal od majke recipijenta.
To su sture informacije, ali nisam uspela da saznam vise. Zar ne mislite da je to tema koju bi trebalo malo razraditi?
Imala bih da postavim toliko pitanja, ali ne znam kome. Mozda bi neka od vas mogla da sazna nesto novo i da to isprica ovde.

Neka od pitanja su:
Da li su genetski materijal i geni isto?
Da li preko krvi majke recipijenta plod moze da nasledi i nekoliko njenih gena i koliko ( gena ) najvise? I da li posle te gene moze da prenosi svojim potomcima? I da li potomci tog deteta posle mogu te gene da prenose jedni drugima?
Mislim da bi svaka zena koja rodi dete iz donirane jc bila presrecna kada bi to dete nasledilo makar pet njenih gena.
Da li postoji neki trik (a trikovi uvek postoje) da plod tokom trudnoce unese u sebe sto vise gena majke recipijenta ? Npr. nacin ishrane, cajevi, masaza , uzimanje nekih posebnih namirnica, akupunktura, neki recept i slicno.

Ako neka od vas devojaka ide uskoro na donaciju jc, ne bilo joj tesko, da se malo raspita o svemu tome kod tih doktora i embriologa i da nam prenese ovde sta je saznala.
Mozda bi bilo jos bolje da neka od majki koja ima dete iz donirane jc uradi genetski test (u Beogradu postoji privatna laboratorija koja se bavi time) i tacno utvrdi koliko je dete nasledilo njenih gena i da to objasni na ovom forumu. Mozda bi bilo od pomoci svima koji su u slicnoj situaciji.

Kada malo bolje razmislite dete ima pravo da zna i koliko je gena nasledilo i od majke recipijenta.

lilikan

Broj poruka : 41
Datum upisa : 27.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od anna 12/11/2010, 22:31

lilikan ::Doktorka Lazarovska kaze da se krv deteta i krv majke recipijenta mesaju preko placente za vreme cele trudnoce.
Doktorka Lazarovska jos kaze da je na animalnom modelu dokazano da preko krvi majke recipijenta plod dobija odredjeni genetski materijal od majke recipijenta.
Da li je moguće da bi dr Lazarovska zaista ovo rekla??? Shocked Rolling Eyes
Lilikan, genetski materijal i geni jesu isto.
Preko krvi majke recipijenta plod nikako ne moze da nasledi i njene gene jer se geni prenose i mešaju, tj. nasleđuju jedino u toku oplodnje. Plod o kome govoriš već je formiran i nosi svoj komplet genetičkog materijala (geni iz jajne ćelije + geni iz spermatozoida) i tu nikako ne može da se umeša neka treća osoba.
Krv deteta i krv majke se nikako ne mešaju!!! Komuniciraju samo preko placentalne barijere kroz koju određene supstance (a to nisu geni) mogu da prođu, ali to nikako nije mešanje krvi.
anna
anna

Broj poruka : 1979
Godina : 46
Location : Beograd
Datum upisa : 05.09.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od lilikan 16/11/2010, 16:35

Anna,
drago mi je sto si prokomentarisala moj post.

Meni bi bilo drago da sto vise devojaka postavi to pitanje razlicitim doktorima i biolozima. Ne kosta te da pitas i doktorku Lazarovsku preko mejla.
Da li plod - beba za vreme trudnoce moze da primi i nesto genetskog materijala ili osobina u nekom obliku od majke recipijenta?

Dr. Lazarovska odgovara licno, a pretpostavljam i ostali doktori koji su ostavili soju mejl adresu.

Ako je to tacno, to je dobra novost.

lilikan

Broj poruka : 41
Datum upisa : 27.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od lilikan 16/11/2010, 17:42

Recenica dr Lazarovske tacno glasi ovako:

Dokazano je na animalnom modelu da se preko krvi majke recipijenta prenose na plod i genetske informacije.

Sada ja pitam da li su genetske informacije i geni isto?

lilikan

Broj poruka : 41
Datum upisa : 27.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od anna 16/11/2010, 19:07

Ja Lilikan, osim onog što već napisah, nemam šta drugo da ti kažem po tom pitanju.
anna
anna

Broj poruka : 1979
Godina : 46
Location : Beograd
Datum upisa : 05.09.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od MAAKKI 16/11/2010, 19:19

lilikan ::Anna,
drago mi je sto si prokomentarisala moj post.

Meni bi bilo drago da sto vise devojaka postavi to pitanje razlicitim doktorima i biolozima. Ne kosta te da pitas i doktorku Lazarovsku preko mejla.
Da li plod - beba za vreme trudnoce moze da primi i nesto genetskog materijala ili osobina u nekom obliku od majke recipijenta?

Dr. Lazarovska odgovara licno, a pretpostavljam i ostali doktori koji su ostavili soju mejl adresu.

Ako je to tacno, to je dobra novost.

Kada sam se odlucila na doniranje sperme, a i sada ne ulazim toliko duboko u tu tematiku i mislim da pored svih opterecujucih stvari ovo bi bila samo jos jedna vise. Svaka zena koja iz bilo kog razloga se odluci na donirani materijal bilo to jc ili sperm je svesna toga da ce deo genetike njeno dete da nosi i od donatora (ovo pisem laicki za jc). Stoji cinjenica da je genetika nesto sto se nasledjuje, ali isto tako deca zaceta na ovakve nacine dobijaju i odredjeno vaspitanje od svojih roditelja, tako da mislim da bez obzira kako je dete zaceto (mislim na donirani materijal) treba to da zna i da odrasta sa tim.
Znam da se neke nece sloziti samnom ali ovo je moje misljenje.
MAAKKI
MAAKKI

Broj poruka : 4783
Godina : 56
Location : ravnica
Datum upisa : 08.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od Anuska 17/11/2010, 14:43

Ovako: Anna je u pravu, ali ima i dodatak...

Dete majke koja je primila doniranu jajnu celiju ima iskljucivo gene (ili genetski materijal) od donorke i oca. Medjutim - posteljica ili placenta je tvorevina nastala delom od fetusa a delom od majke, tj. zene koja taj fetus nosi. Znaci - posteljica ima u svojim celijama gene majke, zene donora i oca. To nije zanemarivo. Zasto?
Da bi geni ispoljili svoje dejstvo, moraju biti pokrenuti. To se zove ekspresija gena. Necu ulaziti u zbunjujuce detalje, ali sustina je da na ekspresiju gena fetusa, uticu geni majke koja ga nosi.
To sto je dr Lazarovski mislila, na animalnom modelu, znaci ovo: pokazano je da jedna vrsta malih poni konja, ako se kao embrion ubace u matericu kobile (iz druge vrsta konja), koja mu nije bioloska majka po jajnoj celiji - izgleda drugacije od ponija iz svoje vrste tj.ima osobine i obicnog konja jer je rastao u materici takve kobile. Malo sam zapetljala, ali valjda sam jasna...

Sustina je da - ako novorodjenu bebu iz donirane j.c. uporedimo sa jednom gradjevinskom tvorevinom (glupo poredjenje, ali zarad lakseg razumevanja...), ona ima temelj od onoga sto su napravili njegov otac i zena koja je donirala j.c., ali sve gore je nastalo od njegove majke. Naime, u bebu su ugradjivani majcini (tu mislim na zenu koja nosi embrion u materici!) molekuli secera, belancevina, ugljenjih hidrata, nukleinskih kiselina (koje su sastav DNK) itd. - znaci svaka ta cigla koja napravila gradjevinu je majcina... Nacin na koji je projektovna gradjevina zavisi od temelja, naravno, ali kvalitet pa i izgled svake cigle zavise od gena majke.

Znaci - dete nastalo od donirane j.c. drugacije je i u fizioloskom i psiholoskom, pa i u svakom drugom smislu od deteta koje bi nastalo da je kao embrion raslo u telu zene cija je jajna celija.

Izvinjavam se ako je malo nerazumljivo, pisem na brzinu dok moje cedo spavka... Ali, za mene nema dileme: majka je osoba koja je zelela, nosila i rodila dete. I nije tacno cak ni to da ona nije "bioloska" majka.

A da li reci detetu da je nastalo od doniranog materijala... ja sam za to da dete zna od pocetka...
Anuska
Anuska

Broj poruka : 1015
Location : Beograd
Datum upisa : 27.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od nabla 17/11/2010, 23:03

Ane, sedi 10 + ! lol!

Svaka ti se pozlatila! :)))))))))))))))

osmeh srce
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od Anuska 18/11/2010, 08:02

Juuuupiiii, dozvala san nablu!!! igra
Bar da se zbog toga isplatio trud pisanja.
A kad nabla kaze 10 i to +, e, onda je stvarno 10 Wink

Sve je to jos vrlo eksperimentalno i skakljivo... cudo su biologija i genetika, ali ja nekako verujem i u druge zakone nastanka zivota, a po njima je majka svaka zena koja brine i bdi nad detetom, imalo ili nemalo ono ista od njene materijalne supstance.
A tako je tesko biti dobra majka, to sad tek shvatam, kad imam dete nad kojim brinem i bdim... Nikakvi nasi zajednicki geni me nisu za to pripremili... vec nesto drugo.
I divno je, naravno srca
Anuska
Anuska

Broj poruka : 1015
Location : Beograd
Datum upisa : 27.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od lilikan 22/11/2010, 12:07

Anuska,
Evo jos jedne recenice dr Lazarovske. Nadam se da ces i nju uspesno da desifrujes zarad opsteg dobra svih nas, jer neke devojke kazu da se krv ploda i krv majke recipijenta (majka recipijent je zena koja u materici nosi plod nastao iz donirane jajne c) za vreme trudnoce ne mesaju, a dr Lazarovska kaze od reci do reci sledece:

U TOKU SAME TRUDNOCE OD POCETKA SE MESA KRV PLODA SA KRVLJU MAJKE RECIPIJENTA PREKO PLACENTARNE CIRKULACIJE.

Cemu sve ovo? Zbog dece, naravno. Na osnovu tvoje price o konjima , vidi se da potomak iz donirane jc moze sasvim lako da NASLEDI i fizicki izgled majke recipijenta, pa cak i nacin razmisljanja. Vidi se i da su donirani geni ( oni iz donirane jc) potpuno prozeti supstancama iz tela, krvi, majke recipijenta i da to nisu vise samo donirani geni, onakvi kakvi su bili u telu zene donora, vec predstavljaju sasvim novu konstrukciju, to su sada geni novog, kombinovanog sastava, ako sam dobro shvatila, nesto kao neka NOVA TVOREVINA CIJI RAD USMERAVA MAJKA RECIPIJENT.

Ispravi me ako gresim, ali na osnovu tvoje price koju bih radije nazvala strucnim predavanjem, i hvala ti na tom predavanju, MOZE LAKO DA SE DOGODI DA DETE NASTALO IZ DONIRANE JC FIZICKI LICI NA BABU ILI DEDU PO MAJCI RECIPIJENTU isto kao sto bi moglo da se dogodi i da unuci deteta nastalog iz donirane jc lice na zenu-majku recipijenta koja je rodila to dete nastalo iz donirane jc.
Ako je to sve tako, onda deci treba predociti celu pricu, a ne samo deo o donaciji. Treba im reci da u njima postoji i taj neotudjivi deo majke koja ih je rodila, zar ne?

lilikan

Broj poruka : 41
Datum upisa : 27.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

CELIJA - Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati - Page 2 Empty Re: Donacija polnih celija-reci detetu (i kako) ili precutati

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu