KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

+115
Vanja80
Šašava
annci
Vecka
AriesGirl
Eho
lenjivica
Ancica 87
Vilaa
Klarica
hocukusurnecuzvaku
nina :)
Snezana Q
Smrdica
Erata
mamadabudem
Marie
ragaco
fight&faith
Stenli
Niny
Vuchica
TANJUŠKA
nicak
lanadelrey
jelena*mama2andjela*
bundevica
Sofija Veks
d77
dunjas
neca73
Strumfeta78
KoMetaK
annalicious
radoznala Ivana
noja
makimaki
pigmalion
key
bulevarka
misic
lenabeograd
astra
simonida
nikola.cosic
sareni leptir
Anea
Tanja83
ananana
plavaptica
adrijana
Tinche
Ema78
MIRKA85
ollala
ivanaisha
M.
tatjana83
racili
IvanaBeka
malaljubica
dragmilk
samami
JocY
jasna:) :)
Vladimir74
tamaralily
aoljayu
jzikic
cicsa80
Kamilica
korpica
nada_su
Orline
Miljana-27
blueberry
Likoli
JelenaJovana
Mirjana
nnela
alexandra11
Mrvica
ivana ivanovic
traveler81
MagicMaster
Milenica
sladjana
ninica2
sneza-milan
Milijana
buby
nale11
cile
Čupsi
ebokanic
daxi011
bokica
Nefertari
anna
dr mali pariz
Marija86
adrijanaPA
BiKsi :)
bubi
maja76
cecabc
dosenadv
Anuska
nesalela
maki82
Gala
MARA
vajsi
Agata27
Kata
119 posters

Strana 2 od 21 Prethodni  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Sledeći

Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od BiKsi :) 15/6/2011, 22:49

Clan 157.Zakona o radu!
Kriterijum za utvrdjivanje viška zaposlenih ne može da bude
odsustvovanje zaposlenog sa rada zbog privremene sprečenosti za rad,
trudnoće, porodiljskog odsustva, nege deteta i posebne nege deteta

Pročitaj i član 160.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od BiKsi :) 15/6/2011, 22:52

I još član 179. i član 183. Zakona o radu!


6. Posebna zaštita od otkaza ugovora o radu
Član 187.
Za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada
radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne
može zaposlenom da otka ugovor o radu.
Zaposlenom iz stava 1. ovog člana koji je zasnovao radni odnos
na odredjeno vreme može da prestane radni odnos po isteku roka za koji je
zasnovan.

S obzirom da si ti primljena na neodredjeno vreme, po ovom članu tebi ne može poslodavac da da otkaz ugovora o radu ako si na trudničkom!
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od bubi 16/6/2011, 07:40

ovu zavrzlamu su smislili poslodavci i teta iz siza, posto im je drugarica, (bice prijavljena za zloupotrebu slizben0g p0l0zaja) pa sam htela da proverim da li postoji negde "rupa" da se izvuku. hvala vam svima. osmeh srce

bubi

Broj poruka : 3
Godina : 39
Location : beograd
Datum upisa : 15.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od adrijanaPA 6/7/2011, 12:40

Da li trudnicko bolovanje mozes da dobijes i ako nemas nekih problema sa trudnocom.Zanima me jer planiram da radim do semptebra i da tad otvorim trudnicko ali sam cula da treba da ti odobri komisija pa onda moze...Ja cu tada biti u 7 mesecu a ne pada mi na pamet da se lomatam po prodavnici sa stomakom do zuba pogotovo sto imamo sve neke smenen bzv.a najgore mi pada kad treba da radim od 4-12...Jos je plus tu i skola pa kad klinci nagrnu ne znamo gde cemo od posla.Prijavljena sam sve po Ps radim tu godini ipo dana.Ako neko moze da me posavvetuje ja bih bila veoma zahvalna....HVALA...
adrijanaPA
adrijanaPA

Broj poruka : 28
Godina : 34
Location : Pancevo
Datum upisa : 21.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Marija86 6/7/2011, 12:55

Joj meni pola nije jasno...ja sam prosli mesec dobila neki papir za bolovanje mislim da je to bila neka potvrda..a sada mi traze neki drugi papir,da li ja treba da odem kod lekara opste prakse i da trazim da mi otvori bolovanje?? kada se ide na tu komisiju i kako da ja odem kada moram da lezim???
Marija86
Marija86

Broj poruka : 1794
Godina : 37
Datum upisa : 23.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od dr mali pariz 6/7/2011, 13:26

Marija,zar bolovanje ne otvara ginekolog?
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Marija86 6/7/2011, 13:35

pa nemam pojma muz mi je isao po potvrdu koliko sam razumela lekar opste prakse je ispisao...ali nisam sigurna..mene zanima kako ja to da odradim kada ne mogu da ustajem.. Rolling Eyes
Marija86
Marija86

Broj poruka : 1794
Godina : 37
Datum upisa : 23.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od dr mali pariz 6/7/2011, 13:56

pa tako što ćeš muža poslati,ali se konsultuj sa drugima,jer mislim da ginekolog izabrani otvara trudničko.A on nek ponese papire o VTO da bi shvatili da moraš da leškariš.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od anna 6/7/2011, 14:29

Trudničko bolovanje otvara ginekolog.
Kada ti dr otvori bolovanje da ti potvrdu koju moraš u roku od 3 dana da odneseš u firmu (to je papirić koji služi kao dokaz da si otvorila bolovanje i da računovodstvo firme zna da si ti sad na bolovanju kako bi obračunavali platu, topli obrok, prevoz itd...).
Zatim kad istekne mesec dana bolovanja, tj. neki dan ranije, moraš kod ginekologa da uzmeš doznake koje takođe moraju da se dostave računovodstvu tvoje firme.
E sad, nakon tih mesec dana ginekolog više nema prava da tek tako piše bolovanje pa ti daje uput za komisiju, na koju naravno nećeš ići ti ako moraš da miruješ, već muž ili neko drugi u tvoje ime.
Na komisiju se ide za svaki naredni mesec bolovanja i svaki put se nakon komisije ide kod ginekologa da bi dobila doznake koje moraju da se nose u firmu.
Ti ćeš verovatno bez problema prolaziti komisije jer si vto trudnica, inače kad su prirodne trudnoće vrlo su rigorozni i bez velikih dokaza da postoji rizik neće baš lako da puštaju (ili ako neko ima vezu, naravno).
Ovo sve sam napisala iz ličnog iskustva, pa ako sam negde pogrešila, javiće se već neki pravnik Very Happy
anna
anna

Broj poruka : 1979
Godina : 46
Location : Beograd
Datum upisa : 05.09.2009

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Nefertari 6/7/2011, 17:47

Samo jos da dodam, gin ti napise izvestaj koji otprilike zvuci ovako: Zbog ivf i preteceg spontanog mirovanje do sledece kontrole i tako do kraja, samo sto se od 28 nedelje pise preteceg ranijeg porodjaja, sa tim izvestajem od gin odes u medicinu rada, dr ti na osnovu izvestaja napise uput za komisiju. Kad ti komisija odobri bolovanje vracas se u medicinu rada da ti dr napise doznake za prethodni mesec koje nosis u firmu pocetkom meseca za prethodni. Ja sam na bolovanju bila punih 9 meseci ako ne i vise pa znam proceduru, a inace moze i muz da ide umesto tebe.
Nefertari
Nefertari

Broj poruka : 3133
Godina : 40
Location : Istocna Srbija
Datum upisa : 04.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od bokica 6/7/2011, 19:51

Marija sve ti je anna lepo objasnila.
Ja sam prirodno ostala trudna i na bolovanju sam od samog pocetka. Niko mi nije pravio nikakav problem.
Za komisiju moras da ides po uput kod tvog ginekologa. Kada muz ode na istu neka ponese poslednji ultrazvuk i analize krvi. Tako je na Zvezdari.
Sve u svemu procedura nakon mesec dana je sledeca: ides kod ginekologa po uput za komisiju, na komisiju onog dana kada ti kaze ginekolog i treci korak je nazad kod ginekologa po doznaku.
Nekada ti daju bolovanje i mesec ipo dana, a meni su u sedmom dali do porodiljskog.
bokica
bokica

Broj poruka : 1566
Godina : 43
Location : Beograd
Datum upisa : 22.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od BiKsi :) 6/7/2011, 19:54

AdrijanaPA, moj svekar drži trgovinsku radnju i skoro se jedna radnica porodila. Ona je više od 6 meseci bila na bolovanju, ginekolog joj je davala doznake, jer radi kao trgovac, i naravno da ne sme da diže teret i slično. E sad, ona nije išla na komisiju posle 30 dana, stvarno ne znam kako, izgleda da joj je doktorka pisala neke različite šifre zbog kojih je na bolovanju, tako da nijedan mesec nije pao na teret zavoda sem onih 28 dana pred porodjaj. Da li je to nova igranka države da se malo rastereti budžet pojma nemam, jer moj svekar je normalno njoj isplaćivao platu a na njeno mesto je morao primiti drugog trgovca i isto mu plaćati platu i doprinose. E sad, moj svekar se nije baš bunio, prosto je takav, ali verujem da neki privatnici to ne bi podneli finansijski. I prosto negde nije ni fer. Jer država to treba da plati, sem tog prvog meseca. Al hajd sad. Ti se raspitaj kod tvoje dr, mislim da može da ti da bolovanje opušteno na osnovu posla koji radiš. Pa dovoljno je da sve vreme stojiš, što ne odgovara trudnoći, i dobićeš bolovanje.

Mari, pošalješ muža kod tvoje dr sa svim papirima i ona ti da potvrdu za bolovanje i doznake za prethodni period (mesec) i da ti ostala uputstva kako i šta. Doznake obavezno nosiš u računovodstvo da bi ti obračunali platu kako treba.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od daxi011 9/7/2011, 10:08

da li neka od vas moze da me uputi kakve su mogucnosti kad si na birou ? da li postoji trudnicko ? sta je potrebno ? gde da se najbolje informisem o svemu ? vto trudnoca je u pitanju
daxi011
daxi011

Broj poruka : 831
Datum upisa : 13.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Nefertari 9/7/2011, 10:13

Daxi pa nemas trudnicko kad si nezaposlena, ali nakon porodjaja ostvarujes pravo na materinski dodatak na nivou republike i na nivou grada, o tim dodacima se mozes raspitati u decijoj zastiti to je njihov resor, takodje postoji neki deciji dodatak za nezaposlene majke, za to znam da ti treba brdo papira nesto iz katastra i sl, ali opet detaljnije ce ti reci ovi iz decije zastite
Nefertari
Nefertari

Broj poruka : 3133
Godina : 40
Location : Istocna Srbija
Datum upisa : 04.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od daxi011 9/7/2011, 10:26

Nefertari hvala puno
daxi011
daxi011

Broj poruka : 831
Datum upisa : 13.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Marija86 9/7/2011, 13:52

dobila sam taj uput od ginekologa i 11.07.je komisija...
dobila sam i platu koja je manja naravno posto kod nas nema da grad placa razliku Rolling Eyes
hvala devojke Wink
Marija86
Marija86

Broj poruka : 1794
Godina : 37
Datum upisa : 23.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od BiKsi :) 9/7/2011, 17:50

Daxi, da probam da ti pomognem, nisam pravnik, ali pratim neke stvari zbog posla koji radim. Naravno, prave info možeš dobiti na Zavodu za zapošljavanje, a evo šta ja mislim.

Rekla si da si radila, znači imala si uplaćen staž. Ako su te proglasili viškom i sada primaš od Zavoda neku naknadu, 3 meseca najčešće, za to vreme ti idu doprinosi. Malo pre nego ti isteknu ta 3 meseca, odeš kod svoje dr i otvoriš trudničko bolovanje, a svako će ti dati jer je vto u pitanju, i te doznake odneseš na Zavod, i oni te i dalje ne skidaju, već ti plaćaju to bolovanje. I tako mislim da možeš sve vreme dok ne otvoriš pordiljsko, onih 28 dana pre termina. Mislim da onda možeš da dobiješ naknadu od Fonda dečije zaštite, naravno pod uslovom da ti ne bude prekinut staž ni jedan dan!

Ako si na Zavodu, a ne primaš naknadu, onda mislim da ne možeš da dobiješ porodiljsko posle, jer da bi se dobilo porodiljsko moraš da imaš 6 meseci vezanog staža pre otvaranja porodiljskog.

Naravno, raspitaj se u tvom Zavod o svemu, ali mislim da bi ti prva opcija bila super. Naravno, ne znam da li si proglašena viškom ili ne, ali ovaj put se nadam da si bila višak!
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od daxi011 9/7/2011, 19:24

Biksi hvala puno, nazalost na birou sam ali kao nezaposleno lice ...
daxi011
daxi011

Broj poruka : 831
Datum upisa : 13.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od BiKsi :) 9/7/2011, 20:50

Daxi, svejedno se raspitaj u tvom Zavodu!
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od daxi011 9/7/2011, 21:07

Biksi hvala puno ... mozda i moze nesto ... danas sam pricala sa knjigovodjom koga poznajem i izgleda da ce nesto moci cak i preko biroa ali cu detaljno dobiti info tek u ponedeljak ... nesto je kao u fazonu ako si na birou oni racunaju ako moras na bolovanje da u poslednjih 18 meseci imas 12 meseci staza vezano sto ja imam i ako imas prekid do momenta bolovanja te mesece prekida racunaju kao minimalac a ostalo kao platu koju sam primala i izracunaju neki prosek pa valjda taj prosek im sluzi da odrede koliko mozes da primas ...OVO JE SVE NARAVNO JOS NEPOUZDANA INFO ... ali u ponedeljak ce proveriti pa javljam moza jos nekome pomogne ...
daxi011
daxi011

Broj poruka : 831
Datum upisa : 13.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od ebokanic 26/7/2011, 10:26

Molim Vas za pomoć ukoliko neko zna odgovore na moja pitanja.
Zapravo radi se o sledećem: Zaposlena sam kod poslodavca od 01 marta na ugovor od tri meseca. Ugovor mi je produzen od 01. juna jos 6 meseci, što znači da sam zaposlena na određeno. Sada sam trudna (2. mesec), nosim blizance i imam već jedno dete. Da li je potrebno da budem šest meseci prijavljena kod istog poslodavca da bih dobijala nadoknadu za vreme trudničkog bolovanja i porodiljskog? Koliki deo plate se dobija u procentima za vreme bolovanja i porodiljskog? I šta se dešava ukoliko mi poslodavac ne produži ugovor koji mi ističe 30. novembra, da li i bih i dalje dobijala naknadu?
Hvala unapred!

ebokanic

Broj poruka : 1
Datum upisa : 26.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od daxi011 26/7/2011, 10:38

ebokanic ... najbolje da odes do biroa i da se raspitas ... ne poznajem tvog poslodavca ali u velikom broju slucajeva se desi da ugovor ne produze ... e sad ako trudnicko zapocnes kao zaposlena i posle izvesnog vremena ti se ugovor prekine jer je bio na odredjenoo postoji neka zavrzlama koju ce sigurna sam najbolje u birou za zaposljavanje da ti objasne ...

pokusaj i sa nekim iskunim knjigovodjom koji ima agenciju za vodjenje knjiga jer se oni najcesce susrecu sa tim situacijama ...

mislim da su i inspektori rada takodje upuceni u to sta mozes u toj situaciji i ako si u BG oni su u 27. marta i uvek tokom dana mozes da odes, mislim da imaju cak dezurstvo 24 sata ...

ovo ti sve kazem iz razloga jer poznajem osobu koja je bila zaposlena u vreme otvaranja bolovanja i sticajem okolnosti firma je zatvorena i ona se nasla u situaciji da niko ne moze dalje da joj placa bolovanje ... pa je morala da se zaposli kod drugog poslodavca ...

ovo nije tvoj slucaj ali sam ti ispricala da bi znala da ima raznih zackoljica ... i da je bitno da pitas na pravom mestu ...

SRECNO
daxi011
daxi011

Broj poruka : 831
Datum upisa : 13.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Čupsi 26/7/2011, 12:08

Ebokanic, poznajuci malo materiju, a da ne bi ostvarivala svoja prava po inspekcijama rada, cimala se trudna, itd. po meni je najbolje da sednes sa poslodavcem i objasnis mu da on nema apsolutno NIKAKVIH troskova da te drzi prijavljenu tokom cele trudnoce i posle na porodiljskom. Vec od 2.meseca trudnickog bolovanja njegov racunovodja treba da samo klikne potrazivanje od drzave i sve mu se pare isplacene tebi vracaju. DOduse ne odmah, poslodavci cekaju po par meseci, ali mu reci da eto si spremna TI (umesto on) da cekas da njemu prvo vrate, pa da se tebi isplati, ne vidim zasto ti ne bi izasao u susret, njemu je ni iz dzepa ni u dzep, bukvalno 10 minuta posla za racunovodju/knjigovodju. Bez obzira da li je odredjeno ili neodredjeno ti imas pravo na trudnicko/porodiljsko bolovanje.
Čupsi
Čupsi

Broj poruka : 14
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 10.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od cile 26/7/2011, 16:56

Jos par odgovora za ebokanic...
Najpre, ukoliko odes na trudnicko bolovanje, naknada za prvih 30 dana bolovanja (bez obzira koliko si u radnom odnosu kod svog poslodavca kada otvoris bolovanje) pada na teret poslodavca i bila bi u iznosu od 65% tvoje zarade.

Da bi produzila trudnicko bolovanje posle 30 dana, tvoj lekar ti daje uput za komisiju koja odlucuje da li da bolovanje dalje produzi. Tek to bolovanje “preko 30 dana” pada na teret Fonda za zdravstveno osiguranje (popularno - na teret drzave). Da bi ostvarila pravo na naknadu od Fonda, treba da imas najmanje 3 meseca neprekidnog radnog staza odnosno staza zdravstvenog osiguranja (ili 6 meseci sa prekidima u periodu od poslednjih 18 meseci), sto ti vec ispunjavas. Ta naknada je opet u iznosu od 65% zarade, ali ako si zaposlena na teritoriji Beograda, grad iz svojih sredstava dodatno placa jos 35% do tvoje pune zarade, tako da je u Beogradu naknada 100%.

Porodiljsko bolovanje otvaras najranije 45 dana pre termina za porodjaj. Tokom porodiljskog (traje do 3 meseca od porodjaja) kao i tokom odsustva za negu deteta (nastavlja se posle 3 meseca od porodjaja) naknada iznosi 100% zarade, samo ukoliko si pre otvaranja porodiljskog bila vise od 6 meseci u radnom odnosu (opet, nadam se tvoj slucaj). Za kraci radni odnos, od 3 do 6 meseci, naknada je 60%, a za radni odnos do 3 meseca – 30%.
I jos, trajanje porodiljskog i odsustva za negu deteta je redovno (1 i 2 dete) 365 dana od datuma otvaranja porodiljskog, a u tvom slucaju (za zenu koja ima jedno dete i rodi jos dvoje) traje 2 godine od otvaranja porodiljskog.

E sad, ono sto mene brine je tvoj radni odnos na odredjeno vreme. Sve gore navedeno primenjuje se u varijanti da ti poslodavac produzi radni odnos.

Medjutim, ako ti sa 30 novembrom prestane radni odnos na odredjeno, odnosno poslodavac ti ne produzi radni odnos (sto je samo njegova dobra volja, na zalost), ti se za svoja prava tokom bolovanja (ali sto pre) javi Nacionalnoj sluzbi za zaposljavanje gde bi trebalo da te bolje upute. U nacelu, svi nezaposleni koji su bili prethodno osigurani najmanje 12 meseci neprekidno (citaj bili prijavljeni na osiguranje u toku 12 meseci neprekidno ili sa prekidima manjim od 30 dana) imaju pravo novcanu naknadu i na zadravstveno, penzijsko i invalidsko osiguranje, najmanje tokom 3 meseca posle prestanka zaposlenja.

Ako budes razgovarala sa poslodavcem, najbitnije je traziti da ostanes u radnom odnosu, uz objasnjenje da to njemu ne bi bio trosak (sem u prvom mesecu), a tebi bi znacilo bas bas puno.

Puno cuvaj bebice!!! Ostalo ce se vec srediti ljubav
cile
cile

Broj poruka : 33
Location : Beograd
Datum upisa : 08.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od nale11 28/7/2011, 18:58

Da li neka od vas zna za koji mesec je uplaceno trudnicko bolovanje.Ja sam na bolovanju od maja,ali od 01.juna ide preko zavoda.znam da uplate kasne po nekoliko meseci.Kada bi ja trebalo da ocekujem prvu uplatu?Hvala.
nale11
nale11

Broj poruka : 38
Godina : 44
Location : srbija
Datum upisa : 20.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

komisija - Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 2 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 21 Prethodni  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu