KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dozvoljeno za prehladu u I trimestru

2 posters

Ići dole

Dozvoljeno za prehladu u I trimestru Empty Dozvoljeno za prehladu u I trimestru

Počalji od Jelence 12/12/2007, 19:14

S obzirom da se veliki broj trudnica prehladi u prvom tromesecju kada se ne sme koristiti masa lekova i hemijskih preparata zbog organogeneze,iz licnog iskustva i sto sam saznala od drugih devojaka nabrojicu sta sme,a delotvorno je:
Iz apoteke:
-sirupi na bazi bilja(prospan,bokvica,jagorcevina)
-Inhalator za nos Marisol(fizioloski rastvor)
-Febricet(protiv temperature i bolova)
-oriblete(fitosept,od lubenice,belog sleza..)
-tantum verde(za ispiranje grla-odlican)

Iz domace radinosti:
-caj od korena belog sleza(i za pice i za usmrkivanje u nozdrve)
-rakijane obloge na grlo
-prepzeni secer preliti mlekom i piti toplo
-caj od zalfije(za grguljanje-ispiranje grla)
-casa 2 dcl vode i morska so rastopljena u njoj(ispiranje grla toplim smesom,a sme i u nos)
-propolis u caj
-jesti beli luk(ako mozete od mucnine)

Ako znate jos nesto MOLIM VAS dodajte jer cete sve biti u slicnoj situaciji i koristice Vam Very Happy
Jelence
Jelence

Broj poruka : 3155
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dozvoljeno za prehladu u I trimestru Empty Re: Dozvoljeno za prehladu u I trimestru

Počalji od HappyGirl 16/12/2007, 20:10

TRUDNICA JE PREHLAĐENA

Dozvoljeno za prehladu u I trimestru Prehla11

Za vreme trudnoće ne uzimajte nikakve lekove a da o tome niste razgovarali sa svojim ginekologom.

Zaista ste se čuvali posljednjih meseci: izbjegavali ste javni prevoz, odlazak na koncerte i slična okupljanja većeg broja ljudi. Uvek ste se tuširali toplom vodom i jeli ste više nego dosta agruma. No, sada vam je ipak jasno da ste "zaradili" prehladu. Nije to ništa tragično - kada niste u drugom stanju. Pitate se, ne biste li trebali uzeti kapljice za nos. Možda tablete protiv glavobolje? Što da radite kako bi vam što prije bilo bolje, a da pritom ne naškodite detetu?
Najopasniji za dete su lekovi koji se sastoje od više aktivnih tvari, koji su relativno nedavno pušteni u upotrebu i čije dugoročno delovanje nije još vidljivo.Pre nego što pređemo na glavne znakove prehlade i sredstva protiv nje, treba zapamtiti glavno: za vreme trudnoće ne uzimajte nikakve lekove a da o niste tome razgovarali sa svojim ginekologom. Ono što vama pomaže, nije automatski dobro i za dete. Premda posteljica neke materije propušta prema detetu, a neke ne, određene materije čiji su molekuli takve veličine da mogu proći kroz zaštitnu mrežu posteljice, mogu dospeti do deteta, a da to nije povoljno. Takav prolaz posebno je opasan u prvom tromesečju trudnoće jer se za to vreme stvaraju osnove organa deteta pa štetnematerije u tom razdoblju mogu dovesti do nakaznosti i drugih komplikacija.
U embrio-toksikološkom smislu najopasniji su za dete lekovi koji se sastoje od nekoliko aktivnih mateija, koji su relativno nedavno pušteni u upotrebu i čije dugoročno delovanje nije još jasno, a najmanje opasni oni koji sadrže samo jednu aktivnu materiju, koji su već dugo na tržištu lekova u upotrebi i za koje je dokazano kako nisu štetni jer su ih uzimale već mnoge trudnice. Čak i lekovi koji su naizgled bezazleni mogu se pokazati štetnima (poput čuvenog talidomida, 60-ih godina prošlog veka, koji je smatran bezazlenim sredstvom za umirenje, a koji je kod brojnih trudnica doveo do rađanja dece s nerazvijenim ili deformiranim ekstremitetima). I materije prirodnog porekla koje su u slobodnoj prodaji, bez recepta, eterična ulja i soli, mogu se resorbovati u telo preko kože i sluznica.
Što se vaše prehlade tiče, najbolje je da nedelju dana mirujete u krevetu. I ako većina lekova u uputstvu u kutiji sadrži upozorenje o tome kako trudnice trebaju biti oprezne prilikom uzimanja, postoje neka sredstva koja smete, a ponekad i morate upotrebiti. Naime, ako se zbog prehlade vi loše osećate, znači da vaše telo nije u dobrom stanju, a to se odražava i na dete.

Kijavica: kada je nos pun...

Uzimate li uvek kada imate kijavicu kapi za nos ili neki oblik raspršivača? O tome trebate razmisliti. Ne izgleda posebno opasno ako uzmete bezazlene kapi. Ipak, treba znati da većina ovih sredstava (osim onih koji sadrže čistu, obično morsku vodu), sadrže u sebi hemijskematerije koje dovode do stiskanja krvnih žila u sluznici nosa. To je kod prehlade poželjno jer se tako smanjuje nabreknutost sluznice nosa i dolazi do lakšeg disanja, ali te materije se putem krvnih žila nosa unose u krvotok. Bezopasno sredstvo je rastvor sluzi sljezovog korijena, koja je poznato sredstvo protiv curenja nosa u dojenčadi, kao i pre spomenute kapi morske vode. I kod kuće možete napraviti rastvor slane vode, koju možete ukapati pomoću kapaljke u nozdrve. Takođe su bezopasni i homeopatski pripravci kapi za nos.

Homeopatija? Zašto ne?

Kod zdravstvenih poteškoća kao što su upale u trudnoći, homeopatski pripravci mogu vam koristiti, a škoditi vam sigurno neće. Princip homeopatskih preparata je naime taj, da su aktivne materije u njima razređene gotovo do molekularnih nivoa. Ovi se preparati, namenjeni različitim tegobama, mogu kupiti u apotekama bez recepta, najčešće su u obliku malih kuglica (ali mogu biti i u obliku praška, kapljica ili tableta). S obzirom na to da je tradicionalna medicina nesklona alternativnim metodama, većina lekara verojatno vam neće hteti dati savjet što se homeopatije tiče. Ali postoje i diplomirani lekari koji se sasvim legalno bave homeopatijom, tako da se za savet možete obratiti njima.

Kašalj: trpi li dete zbog kašljanja?

Imate trajni podražaj na kašalj, ali kada se iskašljate ne osećate olakšanje? Tada prvo isprobajte najstarije sredstvo za iskašljavanje: pite puno tečnosti.
To može biti voda, čaj, limunada ili drugi sokovi, mleko s medom. Na iskašljavanje dobro deluje i staro sredstvo iz kućne radinosti, "prženi šećer" naših baka: nekoliko kašika šećera istopiti (karamelizovati) na laganoj vatri i mešajući ostaviti da dobije svetlosmeđu boju. Zaliti s čašom mleka ili čaja i mešati dok se karamelizovani šećer ne otopi. Popiti toplo.
Antibakterijski i za razređivanje iskašljaja dobro će poslužiti još jedan recept iz kućne radinosti: usitniti (najbolje naribati na sitni ribež) jedan veliki crveni luk ili 200 g crne rotkve (povrtnice), pomešati s 50 g šećera i ostaviti da stoji nekoliko sati. Procediti i uzimati preko dana četiri do šest puta po jednu čajnu kašiku. Možete takođe kupiti u apotci kapi za iskašljavanje na bazi bršljana i timijana (timijan je bolje ne uzimati u prva tri meseca trudnoće). Od materija koje ne bi smele da škode u trudnoći je acetilcistein. Ako pri kašlju, naprotiv, obilno iskašljavate, neka vam lekar propiše sredstvo koje vam najbolje odgovara. Nikada ne možete pogrešiti ako kupite u apoteci neko sredstvo namenjeno deci jer su ona u pravilu prirodnog sastava i neškodljiva u poređenju sa lekovima za odrasle.
Samo kada je kašalj tako izražen da ometa uobičajene i normalne aktivnosti (npr., kad se od njega ne može spavati), potrebno je pribeći uzimanju "jačih" sredstava, ali treba proveriti da li sadrže možda kodein (to je derivat morfina). Ni njegov sadržaj u sirupu obično nije dovoljan da izazove posebne učinke, ali pri dugotrajnijem uzimanju u razdoblju neposredno pred porođaj može izazvati poteškoće prilikom disanja deteta ili čak grčeve. Sirupi koji se nalaze u prodaji bez recepta ne sadrže kodein, već se od delotvornih materija u njima može naći dekstrometorfan.
Ukoliko bolujete od astme, najbolje je da tokom trudnoće o tome vodi računa vaš ginekolog, koji će vam, ako treba u saradnji sa specijalistima za disajne bolesti, dati uputstva šta da radite i koje lekove da imate pri ruci, ako vam se u trudnoći dogodi napad astme.
Dozvoljeno za prehladu u I trimestru Pregna12
Boli vas grlo: ne možete da gutate?

Uobičajene lekove za ovakvu vrstu tegoba nemojte uzimati tekom trudnoće. Tablete za grlo koje se cuclaju poput bombona bolje je izbegavati, a umjesto njih napraviti kod kuće čaj od žalfije (kadulje), kojeg treba grgljati više puta dnevno u ravnomernim vremenskim razmacima.
Možete pribeći i spoljnim oblozima od kuvanog krompira. Krompir kuvan u ljusci zgnječiti, staviti u kuhinjsku krpu, omotati njime vrat i povrh svega staviti još jedan šal.

Šta ako se simptomi još više pojačaju?

Tada morate da ostanete da mirujete u krevetu. Toplina pomaže imunološkom sastavu tela da se "sabere" i lakše brani organizam. U slučaju povišene temperature morate se obratiti lekaru jer ona, naročito kada je viša od 39°C, može poremetiti snabdevanje deteta krvlju, a u uznapredovaloj trudnoći i izazvati početak trudova. Kod jake prehlade s glavoboljom i bolima u celom telu, mnogi lekari preporuči će paracetamol. Ovaj je lek dobra zamena uobičajenoj acetilsalicilnoj kiselini (aspirinu, andolu), koja, ako se uzima u većim količinama neposredno pre porođaja, može dovesti do nezatvaranja botalijevog duktusa, žile koja pre rođenja povezuje aortu i plućnu arteriju fetusa, pa nakon rođenja mora postati neprohodna. Ako se to ne dogodi, dete može imati ozbiljnih srčanih tegoba.
Visoka temperatura je razlog za odlazak lekaru i zato jer je može uzrokovati i ozbiljnija infekcija od obične viroze, odnosno prehlade. Može se raditi o bronhitisu, upali sinusa, srednjeg uha ili pluća, tako da tada treba uzimati i antibiotike. Trudnice se obično boje uzimanja antibiotika, a za to postoje valjani razlozi. Mnogi od njih mogu naškoditi detetu, i to ne samo u onom, najosjetljivijem razdoblju od prva tri meseca. No, postoji i niz dokaza o antibioticima koji se mogu bez bojazni uzimati tokom trudnoće, ali naravno nikad samovoljno i uvek pod kontrolom lekara.
Tokom trudnoće može se npr. uzimati penicilin, a u slučaju da postoji alergija na njega, umjesto njega eritromicin ili cefalosporini. Ne smeju se uzimati tetraciklini jer oni oštećuju osnovu zuba u deteta, niti kloramfenikol jer može doći do oštećenja koštane srži deteta.

Bojite li se sledećeg talasa gripa?

I u ovom slučaju kao i u mnogim drugima vredi stara mudrost: "bolje sprečiti nego lečiti". Uopšteno u trudnoći je imunološki sastav žene promenjen, zbog čega je potrebno hraniti se raznoliko (ali umereno), uz obilje voća i povrća. Isto tako mogu se, pod kontrolom lekara, uzimati i vitaminski dodaci ishranii, od kojih danas postoje i oni posebno namenjeni trudnicama. Samovoljno uzimanje vitamina u količinama po želji apsolutno je zabranjeno jer u prva tri meseca trudnoće neodgovarajuća količina pojedinih vitamina može više škoditi nego koristiti. Šetnje i lagane fizičke vežba na svežem vazduhu takođe doprinose jačanju imunološkog sastava.
Ukoliko ste trudni, a po prirodi posla morate dolaziti u dodir s mnogo ljudi ili dece (npr, ako ste vaspitačica, učiteljica,doktorka , prodavačica...), posavetujte se s vašim lekarom o koristi od uzimanja pripravaka koji jačaju imunološki sastav (to su najčešće pripravci biljaka, npr. rudbekije).
Isto tako postoji mogućnost vakcinisanja protiv gripa, ali potrebno je odvagati korist koja se vakcinisanjem može imati naspram opasnosti (mada minimalnoj jer se radi o vakcini od umrtvljenih virusa), zavisno o dobu trajanja trudnoće kada se za vakcinacijom ukaže potreba.
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu