KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

USVAJANjE od prikupljanja dokumenata do dobijanja podobnosti

+26
Bobaue
mimi85
MalaSaJuga
nina :)
micam
Drina2
libra35
sanja 73
Okica84
gremlin
BSNS
BiKsi :)
trkosoca
Blanka
Roses81
Nella
Sanja78
Lilly@
Sanjosh88
lola1980
lilymar
HappyGirl
ixxa77
snedra
Palčica
Ambra
30 posters

Strana 16 od 16 Prethodni  1 ... 9 ... 14, 15, 16

Ići dole

USVAJANjE od prikupljanja dokumenata do dobijanja podobnosti - Page 16 Empty Re: USVAJANjE od prikupljanja dokumenata do dobijanja podobnosti

Počalji od gremlin 30/11/2021, 00:36

Naše dete ima 4 godine i ne bih je menjala ni za jednu bebu 😋

gremlin

Broj poruka : 10
Datum upisa : 29.03.2016

Nazad na vrh Ići dole

USVAJANjE od prikupljanja dokumenata do dobijanja podobnosti - Page 16 Empty Re: USVAJANjE od prikupljanja dokumenata do dobijanja podobnosti

Počalji od trkosoca 1/12/2021, 09:08

Naš sin je isto imao 4 g kad smo ga usvojili. Sad ima 8 ipo i još se nije 100 posto prilagodio. Jeste da nema pelena, učenja bebe da hoda i ostalog al zato ima drugih problema. Emotivnija su starija deca i više vezana za hranitelje pa im je u glavi haos i emocije su im na dve strane. Nisam ni zamišljala da će misliti do skoro da ima dva para roditelja i da može da ide kod hranitelja kad poželi. A tek grebanje, udaranje i samopovređivanje samog sebe je bilo za mene užas. Ali sve je prošlo i sad imamo normalno dete koje je najbolji đak u razredu, ima brdo diploma čak je re 10 dana osvojio srebrnu medalju na takmičenju u džudou, drugi u Srbiji!!!!! iI tako...
Samo hrabro i nek svako gleda prema svojim mogućnostima i karakteru dal usvaja bebu ili starije dete.
trkosoca
trkosoca

Broj poruka : 165
Godina : 41
Datum upisa : 13.10.2016

Crvena detelina likes this post

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Crvena detelina 1/12/2021, 22:55

Drage moje,
Prvo sve da vas pozdravim, pratim forum otkako smo u postupku ali nikako nisam stizala da pišem. Meni je sve što sam ovde pročitala neizmerno značilo da me ohrabri, a sve znamo kako izgleda škola roditeljstva i postupak, posle svih vto postupaka i borbe, bar je nama bilo baš teško. Moram da podelim sa vama naše iskustvo, mi smo u decembru 2020. predali dokumenta, vrlo brzo su nas zvali, i mislim da to prvenstveno zavisi od centra, moram da kažem da je naš tim bio sjajan i brz iako je korona, dobili smo podobnost u septembru, i odmah su nas zvali za dete, mi smo doduše stavili do 5 godina i bili smo vrlo otvoreni, taj prvi poziv bio je onaj pravi i evo nas na prilagođavanju 😀ja još uvek ne mogu da verujem, kad smo već bili izabrani. Mislim da je to stvarno bilo sudbinski. Zvali su nas i za jednog malog decaka i jednu devojcicu, koji su mlađi od našeg deteta, ali taj prvi poziv je bio dobitni, mi smo želeli naše malo blago, prosto oboje smo imali taj neki osećaj i pre ali i posle prvog intervja, i to je stvarno bilo to.
Sto se tiče prilagođavanja starijeg deteta, mislim, sada iz našeg iskustva, da je to individualno, definitivno nema pravila. Većina želi što mlađe dete, ali kod starijeg deteta se već vidi da li je psihomotorni razvoj u redu, da li dete govori, što je meni na primer značajan plus. Ono što je meni zanimljivo jeste kad su nam rekli, a u školi roditeljstva kažu upravo suprotno da je bolje kada je dete kod hranitelja, a to ne mora da bude slučaj, svi znamo, zavisi koliko hranitelj radi sa detetom, u centru su nam rekli da je mana što dete njih doživljava kao mamu i tatu i teško se odvaja, što nije slučaj sa domskom decom koja jedva čekaju mamu i tatu i taj prelaz je lakši. A mana je sto nemaju nikakvo iskustvo porodičnog života i spoljnog sveta. Strah od svega novog, strah od ljuljaški, životinja, itd. Takođe rekli su nam da su domska deca stalno pod nadzorom lekara, psihologa, vaspitača, logopeda, i u tom slučaju možete dobiti mnogo detaljnije izveštaje o zdravstvanom stanju i svemu što vas zanima.
U našem slučaju prilagođavanje ide dobro, da, neće da jede ponekad, ima napade besa ponekad zbog umora, naročito popodne jer neće da spava, bilo je plakanja uveče pred spavanje ali svaki dan je sve bolje i bolje i opuštenije. I mislim da to isključivo ima veze sa karakterom deteta i koliko se sa njim radilo a to nikada ne možemo znati dok ne dođe kući. Svaki dan je drugačiji ali uhodavamo se. Inače, ja sam zvala centar s vremena na vreme, ne mislim da je u našem slučaju to nešto ubrzalo jer rade dobro, ali mislim da u nekim slučajevima treba zvati i biti uporan i da može da pomogne. Svima želim pravi poziv, onima koji se prilagođavaju, da sve prođe što laganije i da nastavimo da razmenjujemo iskustva jer nas čekaju razni izazovi ❤️❤️🍀💚🍀💚znam koliko je meni bilo teško, mogu slobodno da kažem užasno i koliko sam bila sluđena, trebalo mi je vremena da se otvorim i oslobodim svih strahova, a tu ste mi vi, članice pomogle najviše, da budem iskrena. Koliko znači prava reč utehe i podrška ❤️❤️ i mogu da kažem osećaj je neverovatan, inače taj dobitni poziv, kada sam spustila slušalicu, odjednom mi nista nije bilo vazno, nisam morala ništa da znam, naravno posle je proradio racio, a sta ako bude ovo, a sta ako bude ono, ali sam to prevazisla. Jedna terapeutkinja mi je lepo rekla, pustite sve, gledajte samo kakvo je dete, genetiku ako brinete, ni za sebe ne znate. sto mislite da znate, znate je do 2. kolena, ako i toliko jer se o mnogo cemu nije pričalo, a necete nista znati ni za biološko, takođe sredinski faktor mnogo utice na disfunkcionalnost porodica, to je bio najbolji savet koji sam dobila o usvajanju od nekoga ko ima bas iskustva iz prakse i to sa usvojenjem. Napisah ja roman 😊veliki ❤️svima i 🍀🍀💚

Crvena detelina

Broj poruka : 8
Datum upisa : 11.01.2016

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Danara 15/12/2021, 12:27

Crvena detelino, čestitam od srca. Biće tu i lepih i stresnih situacija, ali proces adaptacije je takav. Svi smo prošli kroz to, naš je prve dve nedelje bio strašan po sve nas. A sada posle 5 godina , evo je u školi đak prvak. Sada se natežemo oko domaćeg i hvalimo postignutim rezultatima.
Danara
Danara

Broj poruka : 175
Datum upisa : 30.09.2016

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Crvena detelina 16/12/2021, 16:54

Hvala mnogo! Istina, neverovatna sreća ali strepnja, kako će teći prilagođavanje. Značilo bi mi iskustvo članica kada i kako su, shodno uzrastu, počele da pričaju o usvojenju, znam da je rano ali vreme brzo leti, pa kad budete imale vremena 😊ako može neki savet, predlog, ideja, iskustvo 💚🍀veliki pozdrav svima ❤️❤️

Crvena detelina

Broj poruka : 8
Datum upisa : 11.01.2016

Danara likes this post

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Danara 16/12/2021, 19:52

Ja sam svojoj ćerki rekla da je usvojena nešto pre trećeg rođendana, tj.da je rodila druga žena, ali da smo joj mi mama i tata.
Danara
Danara

Broj poruka : 175
Datum upisa : 30.09.2016

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 16 od 16 Prethodni  1 ... 9 ... 14, 15, 16

Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu