KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

+26
Ema78
Sami
SladZana
HappyGirl
Marie
MAAKKI
Niny
Beograd
MalaSaJuga
Sofija Veks
leptirko82
nena beba
Vuchica
Erata
JocY
SannI-AlL
jelena*mama2andjela*
BiKsi :)
djole42
hocukusurnecuzvaku
Simona
fmala
nina :)
neca73
KoMetaK
mamadabudem
30 posters

Strana 2 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od Niny 28/7/2014, 20:21

Ema, mnogo mi je žao što ste se morali suočiti sa ovako nečim. Ni ja nisam mislila da kandida može da napravi takav haos u organizmu  No  Bitno je da si na vreme reagovala i sigurna sam da ćete zajedničkim snagama uspeti i da će Petar biti jedan slatki brbljivko.
Inače, od moje drugarice devojčica jako dugo nije govorila, sve je razumela i komunicirala rukama, ali ni reč da kaže do neke 3-4 godine. Onda su je vodili dugo kod logopeda i propričala je. Ne zna se šta je bio uzrok. Sada je već velika, ide u školu.
Niny
Niny

Broj poruka : 3309
Godina : 46
Location : Bgd
Datum upisa : 16.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od MAAKKI 28/7/2014, 20:41

Ema, iznenadjena sam ovim sto vas je zadesilo, dece nemam pa ne mogu da savetujem, ali svakako mislim da si na vreme otkrila problem i da ces se svojski uhvatiti u kostac sa njim.  yes yes yes 
MAAKKI
MAAKKI

Broj poruka : 4783
Godina : 56
Location : ravnica
Datum upisa : 08.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od Ema78 29/7/2014, 14:12

Hvala vam svima na podrsci...

Prvo,da objasnim nesto, jer vidim da postoji zabuna oko toga sta znaci kada dete nije progovorilo. Kada se kaze govor, svi imamo asocijaciju na reci...kod dece Petrovog uzrasta normalno je da nema govora, ali mora dapostoji tzv babling, tj izgovaranje slogova, ili delova reci.   Govor raste i razvija se od gukanja, preko bablinka, do slozenijih reci i recenica. Kod Petra toga nema, tj stalo je i izgubilo se oko 7 meseca.  Znaci, ok je da dete brblja nepovezano,a li je probblem ako je glas iskljucivo iz grla.

Sto se tice autizma,kod njega je to iskljuceno, jer on uspstavlja kontakt pogledom, odaziva se na svoje ime, razume slozene uzrocno posledicne veze, nema problem sa socijalizacijom. Tipican jednogodisnjak. Samo sto ne govori.

Sto se tice kandide, po novim saznanjima ona menja metabolizam secera i produkuje neurotoksin, koji utice na temporalni rezanj...blokira centre za govori finu motoriku. Ukoliko se ne  smanji njen nivo, intoksikacija dovodi do trajnog ostecenja, ali ako se pre trece godine napadne sa svih strana,onda je moguc potpuni oporavak.
Petar je nema u stolici, ali je ima u krvi, i to mi jos nije bas jasno, ali naci cu odgovor i za to.

Kazu da je najbolji lek ishrana. Znaci bez secera i mleka. Nama to nije problem, jer ja petru nisam davala slatkise niti mlecne proizvode, osim jogurta i kiselog mleka. Polako izbacujemo i to. Uvek sam koristila integralne proizvode, bez gmo, organske. Sada cu videti sta ce reci nutricionista sta jos mogu da ubacim...Naravno, nije jeo preradjevine. Jedino ce problem biti voce, jer on to bas jede i voli.

KOliko sam saznala, trebalo je da me pedijatar uputi u razvojno savetovaliste pri domu zdravlja, kada sam se pozalila da ne govori, a onda bi me oni uputili dalje. U medjuvremenu sam saznala neke podatke, tipa da postoji protokol...koji izgleda ovako:

1. provera sluha ( razlicitim metodama)
2. procena psiholoskog razvoja deteta
3. provera razlicitih intolerancija, alergija itd...

Terapija je prema uzroku, ali obicno se savetuje dijeta, rad sa logopedom i neki od holistickih pristupa problemu ( homeopatija,kvantna...).

Za sada, pocela sam da blago menjam ishranu, tj smanjujem jogurt i voce. Radimo sa logopedom, i sutra idem na razgovor kod psihologa u nadleznom dz, da vidim sta ce mi ona reci. Zakazala sam neurologa, a odvescu ga i na proveru sluha, u Deciju kucu, na Zvezdari.

Jos jednom, hvala svima, a ja cu se truditi da sve sto saznam pisem ovde.

I kao sto je neko rekao, ovde se borimo sa problemom steriliteta ( ja i dalje zelim drugo dete). A onda kad se desi nesto ovako shvatis da se ne zna sta je teze...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od jelena*mama2andjela* 29/7/2014, 14:47

draga Ema
ja se nadam da ce sve ipak biti u redu  yes 
al kao sto su devojke vec rekle ti si napravila veliki ma najveci korak sto si uzela stvar u svoje ruke i preduzela nesto po tom pitanju.

jelena*mama2andjela*

Broj poruka : 968
Godina : 37
Location : Novi Sad
Datum upisa : 04.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od Marie 29/7/2014, 16:25

Draga Ema, nisam baš često ovde pa nisam odmah videla temu... A tiče se moje struke donekle, jer sam surdolog, pa samim tim bavim se i razvojem govora. Htela sam da ti napišem da ideš u Dečiju kuću, a sada vidim da već planiraš to da uradiš i samo ću ti reći da tamo rade jako stručni ljudi koji će sigurno postaviti pravu dijagnozu. Problem si uočila na vreme što je najbitnije! Uzmi u obzir i individualni put svakog deteta, tj. može zaista biti slučaj da kandida na njegov govor neće uticati. Vrlo je bitno da on razume šta mu se govori, da se odaziva na ime i sl. Znam decu koja su imala fazu bablinga (imaju je čak i deca sa oštećenjem sluha), pa su nakon prolaska te faze "ćutali" i po godinu i više dana i tek onda progovorili prvu smisaonu reč. Tako da mi je malo čudna ta konstatacija da on kasni u govoru 6 meseci, rano je da se to izmeri. Izvini što mi je post ovako nabacan, jedva pišem pored ćerkice koja traši svu moguću pažnju :) U svakom slučaju, imate moju podršku!
Marie
Marie

Broj poruka : 149
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 04.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od Ema78 29/7/2014, 17:01

Hvala Marie...

Iako mislim da Petar nema ostecenje sluha,bar ne u onoj meri u kojoj moze da prati govor i muziku u svakodnevnom zivotu,svakako cu otici da ispitaju  da li mozda postoji problem u frekfencama koje cuje.

Malo mi ne da mira cinjenica da kada sam ga prvi put odvela kod logopeda i kada mu je stavila slusalice na usi ( ksafa), i krenula sa stimulacijom, odmah je bila reakcija. Krenula je sa pa pa pa i odmah su mu usne odreagovale, mada bez proizvedenog glasa. I kada se vratimo  kucisa stimulacije, on krece mnogo aktivnije da  komunicira.

Sto se tice kandide,tu ziva nisam... jer znam da ona pravi i mnogo vece probleme.. ali, poceli smo sa borbom, pa cemo videti kako ce ici.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od Marie 29/7/2014, 17:34

Iz svega što si napisala onako na prvu loptu ja bih rekla da nema oštećenje sluha, ali svakako to zahteva detaljna ispitivanja. U dečijoj kući radi tim koji obuhvata ORL lekara, surdologe, logopede, psihologe, vaspitače, tako da će oni zajedno sagledati situaciju. Deca inače lepo reaguju na Ksafu, ona se koristi i kod dece koja bez problema čuju, a imaju različite govorne poremećaje. Ako bude potrebe da idete na vežbice bitno je biti redovan i uporan, deca vrlo bryo naviknu na te časove i to im postaje nešto svakodnevno. Naravno, uputiće vas i šta i kako da radite kod kuće.
Da li imaš predstavu odakle kandida u krvi, a nema je u stolici? Znam da je sistemska kandidijaza prilično retka, pa me baš čudi da su mu to pronašli...
Želim vam puno sreće i javi kakve su zaključke doneli!
Marie
Marie

Broj poruka : 149
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 04.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od Ema78 29/7/2014, 18:28

Petar je jako dugo bio na antibiotskoj profilaksi, sporadicno i na terapeutskim dozama, zbog urinarnih infekcija. Posto sam ocekivala kandidu, vodila sam racuna o ishrani, sporadicno proveravala stolice, ali odakle i kako u krvi, pojma nemam.
Jos uvek nismo dosli do lekara koji bi se pozabavio time, pedijatar u dz mi je savetovala da mu dam probiotike ?! I nista vise.  Shocked 
Videcu sta ce mi reci u Decijoj kuci, pa cu se voditi time.

Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od HappyGirl 29/7/2014, 20:02

Draga moja, nažalost ništa ne znam što bi ti pomoglo u ovom slučaju sem napomenu da ipak detaljno ispitaš sluh, što vidim da ćeš i učiniti. Znam da češ doći do odgovora koji te zanimaju i verujem u uspeh. Htedoh samo da dodam da si ovo stavila pod razno a možda ne bi bilo loše da otvorim novi pdf samo ne znam kako da ga naslovim tipa dečje bolesti ili nešto tako...daj predlog a onda tamo da stavim tvoju temu kako bi više ljudi moglo da vidi post i da neki savet ako nešto zna. A i drugi bi ako imaju neki problem mogli tu da pišu.
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od Ema78 29/7/2014, 20:34

KOliko znam, imamo posebnu temu Decije bolesti.

Postavi temu gde mislis da treba.a mozda ne bi bilo lose da je naslovimo Uticaj kakndide na razvoj govora kod dece, ili nesto slicno tome.
( Govor i kandida, Pervazivni poremecaji i kandida...)

Sto vise ljudi se upozna sa ovim problemom, to bolje.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od HappyGirl 29/7/2014, 20:59

Da, imamo tu temu ali kao temu a ne pdf. Otvaram!
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od djole42 30/7/2014, 10:15

Nadjoh ovo...
http://blog.novakdjokovicfoundation.org/sr/zdravlje/kandida-njen-uticaj-na-ponasanje-dece-i-ishrana-kao-vid-terapije/
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od Erata 30/7/2014, 11:12

Na jednom blogu sam nasla podatak da u budimpesti postoji klinika za Biomedicinu koja se bavi problemima kandidijaze i da cak imaju i specijalizovane prodavnice sa hranom za ovakav problem. Takodje, mame su pisale da dete recimo ima kandidu u crevima, a u stolici ne. Ja sam kopala nesto i naletih na ovo
http://www.cesc.hu/content/introduction-invited-speakers
Mozda nije lose pisati nekima od ovih strucnjaka. Izvini ako omasih.
Erata
Erata

Broj poruka : 2458
Datum upisa : 21.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od HappyGirl 30/7/2014, 12:11

Ja sam pronašla forum o tome, verovatno si ga već i videla ali za svaki sluačaj evo linka.Tema ima 70 strana, verovatno ima korisnih informacija.
http://dira.forums-free.com/kandida-i-njen-uticaj-na-razvoj-govora-i-psiho-razvoj-uopste-t2569.html
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od Ema78 30/7/2014, 12:30

kandida je kandida, ma gde da se nalazi.

Hvala Erata, od srca!
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od Ema78 30/7/2014, 12:31

happy, nasla, uclanila se... sad samo da iscitam....
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od Ema78 31/7/2014, 16:17

Djole, zamalo da te zaboravim... Embarassed 

Devojke, hvala vam svima, nemate pojma koliko mi znaci.

I dalje se raspitujem, jurim... razgovarala sam sa pedijatrijskom sestrom u vrticu u koji bi Petar trebalo da krene, i zena m je dala pametan savet- da se javim imunologu. Da iz njegovog ugla sagledamo problem sa kandidom, tj da li bi eventualne virusne infekcije koji bi pokupio u vrticu bile opasne i u kojoj meri. Naravno, ja sam zvala da pitam da li da ga ispisem, zbog druge dece,    ali me je zena bas ohrabrila. Postavlja se sad i pitanje vakcinacije, i da ne bih lupala glavu, bolje je da saslusam savet strucnjaka.

Bila sam na razgovoru kod psihologa, sledece nedelje idem kod neurologa i neuropsihijatra, a imunolog ce malo da saceka, nije toliko hitno. Ceka me jos homeopata, to cu jos videti kod koga cemo ici, dobila sam mnogo preporuka.

Sto se tice ishrane, polako izbacujem ono sto bi mu mozda smetalo, mada je realno to samo jogurt i kiselo mleko, a detalje cu videti sa nutricionistom.

I na kraju, malo lepih vesti... definitivno se vidi napredak u radu sa logopedom.  yes 
Komunikativniji je, ima neke glasove koje do sada nije imao, radi neke stvari koje nije radio. Devojka koja radi sa njim kaze da ima odlicnu paznju i ponenula je jos neke stvari koje su dobre, ali kako je upotrebila stucne izraze, nisam zapamtila. Al, bitno je da hoce da saradjuje, da je lepo prihvatio one velike, glomazne slusalice i da  mu se dopada logoped. Posebno njen mobilni.

 Laughing 


Eto, kad bude bilo nesto novo, pisacu!
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od HappyGirl 31/7/2014, 16:29

Bravo Petre!  srce 
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od BiKsi :) 31/7/2014, 17:34

Bravo Petre! Bravo i za tu logopedicu!
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od Erata 31/7/2014, 17:37

Bravo za Petra! Ema, ja ga ne bih vakcinisala. Ti ces odluciti sta je najbolje, ali mnogo se u zadnje vreme pise o vakcinama, posebno o mmr i ovoj petovalentnoj i ja mu ne bih davala makar dok se govor ne uspostavi i kandida ne eliminise. Ipak je ta vakcina udarac na imunitet malog deteta.
Korak po korak i ima Petar da ne zaklapa :))
Erata
Erata

Broj poruka : 2458
Datum upisa : 21.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od Ema78 31/7/2014, 17:45

Erata,

Slazem se sa tobom. Vakcinacija sama po sebi uopste nije losa, zahvaljujuci njoj mnogo je zivota spaseno. Ali, treba biti oprezan kada su deca koja imaju nek zdravstveni problem u pitanju. Najverovatnije da ga necu vakcinisati do daljnjeg, ali hocu da cujem misljenje i po pitnju atibiotika i nekih drugih stvari, od strucnog lica.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od mamadabudem 31/7/2014, 20:23

Bravo, Petre! sunny sunny sunny Duša mala  osmeh srce 
mamadabudem
mamadabudem

Broj poruka : 2253
Location : Beograd
Datum upisa : 12.02.2014

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od Ema78 31/7/2014, 20:45

Moje dete je konacno reklo nesto kao ammm... to m je bilo sa usana, a ne iz grla, sto je sjajno...
a verovale ili ne, stimulans nije bio ni maca, ni mu kao krava.... nego slanina koju je mm jeo!  Shocked 
A ja kuvam sve zdravo, te piletina, te ovo ulje, te ono ulje...kad ono slanina...  v 
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od mamadabudem 31/7/2014, 20:52

Petar, gurman  Laughing 
Ma biće to prava mala pričalica!!!  yes yes yes yes yes 
Ti si na vreme uvidela taj problem i rešićete ga  sunny sunny sunny sunny i to ubrzo yes 
mamadabudem
mamadabudem

Broj poruka : 2253
Location : Beograd
Datum upisa : 12.02.2014

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od nena beba 2/8/2014, 10:35

Bravo Petre!
Ema ti rece da ti i muz ima s.kadidijazu ili kako se bec zove? Kad je to dobio, i kako? Kakve on tegobe ima? Da nema to veze sa genetski slabijim imunitetom ili?ili sa nacinom ishrane? Ima li tetapiju i on?
Cudna koincidencija...
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Uticaj kandide na razvoj govora kod dece  - Page 2 Empty Re: Uticaj kandide na razvoj govora kod dece

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu