KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vesti sa neta o usvajanju

Strana 3 od 10 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći

Ići dole

Vesti sa neta o usvajanju - Page 3 Empty Re: Vesti sa neta o usvajanju

Počalji od snedra taj 7/10/2014, 13:09

Simona je na blogu stavila i ovaj link, pa prenosim:

http://www.tanjug.rs/novosti/147874/decja-nedelja-posvecena-jacanju-porodice.htm
snedra
snedra

Broj poruka : 1915
Godina : 52
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 10/10/2014, 09:11

U  okviru Dečje nedelje 2014. prisustvovala sam 6.10. Tribini o usvajanju.

Na Tribini je pored ostalih govorio Dragan Vulević, načelnik u Ministarstvu koji je, nakon nabrajanja broja usvojene dece po godinama, rekao da su oni sagledavali kako da povećaju broj usvojene dece. Ako sam dobro zapamtila, u aprilu 2013. su poslali dopis svim CSR u Srbiji da ponovo ispitaju pravni status dece koja su u domovima i na hraniteljstvu. Rezultat je bio da je od oko 6000 dece čak 800 pogodno za usvajanje, pri čemu su to deca na tzv. „starijem uzrastu“ od 7 i više godina. Istakao je značaj vremena u tom procesu, koliko je bitno da CSR što pre pokrenu postupak kod nadležnih sudova, da sudovi što pre reaguju da bi se skratilo dragoceno vreme i da bi deca u što mlađem dobu dobila nove roditelje. Kaže da je njima u Ministarstvu cilj bio da godišnje između 200 i 250 dece ode na usvajanje, a ove godine do 1. oktobra je već oko 150 dece usvojeno i oko 50 je u postupku adaptacije. Taj deo me je najviše obradovao!

O svojim iskustvima sa decom koja se pripremaju za usvajanje su govorile i gospođe koje rade u domovima. Jedna od njih je rekla da su mala deca svesna toga šta se dešava, te u takvim prilikama umeju da kažu detetu (kome u dom dolazi par na prilagođavanje radi usvajanja):

Tebi su došli mama i tata, a kad će meni?

Na tribini je pored zvaničnika, učestvovao jedan par koji je pre nekoliko godina usvojio devojčicu. Veoma su hrabro, otvoreno i emotivno izneli svoje iskustvo i da im je samo bilo bitno da dobiju „dete“, da nisu navodili poželjne karakteristike deteta, što je ljudima u CSR čak bilo čudno.

Tokom tribine sam u vezi procesa usvajanja iznela nekoliko komentara i postavila par pitanja.

Evo linka udruzenja Prijatelji dece Srbije na kome se vide fotografije sa otvaranja Dečije nedelje i sa Tribine o usvajanju:

http://www.prijatelji-dece-srbije.com/дечја-недеља-2014-отварање-12/
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 10/10/2014, 09:12

Zatim smo nas troje zajedno sa svekrvom bili 8.10. u Palati Srbije na tzv. Danu otvorenih vrata, tj . susretu dece iz domova i njihovih vaspitača, bioloških porodica sa više dece, hraniteljskih i usvojiteljiskih (rekla bih roditeljskih) porodica sa predstavnicima Vlade, Ministarstva i udruženja koja se bave decom. Naš Lepotan se stideo te je više sedeo sa bakom, a mm i ja smo se igrali sa drugom decom, ali i iskoristili priliku da bar deo problema o kojima smo ovde i na blogu pričali, prenesemo zvaničnicima.

Mm je naročito potencirao potrebu da svi CSR blagovremeno rade sa hraniteljima iz čijih će porodica deca ići na usvajanje i da se uvede sistem redovnih poseta i suštinske kontrole hranitelja i načina na koji će pripremiti dete za susret sa budućim roditeljima.

U na Tribini i tokom Dana otvorenih vrata sam istakla da proces pripreme potencijalnih usvojitelja treba da se uskladi, da bude isti u celoj Srbiji, jer je dosadašnje iskustvo takvo da su neki parovi prošli proces za par meseci a kod nekih je trajao i po 12 i više meseci.

Pohvalili smo i školu roditeljstva i rekli da smatramo da ona treba u svim CSR da traje bar 2 meseca jer je to period u kome usvojitelji kroz edukaciju sazrevaju i postaju suštinski svesni izazova koje nosi usvajanje, a takođe imaju priliku da se preispitaju, kao i da možda pomere sopstvene granice u pogledu tzv. „poželjnih karakteristika“ deteta.

Takođe sam na Tribini rekla da kada smo se odlučili da uđemo u proces usvajanja drugog deteta, dobili smo različite informacije od toga da je dovoljno da u CSR potpištemo izjavu, do toga da ceo proces treba da prođemo ponovo (od skupljanja dokumentacije, ponovne procene tima, kućne posete – sve osim škole roditeljstva). Zvaničan odgovor je bio da je bilo potrebno samo da podnesemo novu dokumnetaciju da bismo ponovo bili reaktivirani u Registru. Eto, mi smo prošle godine sve prošli ponovo, ali za one koji žele da usvoje drugo dete, možda će biti lakše.

U obe prilke sam više puta raznim osobama ponavljala zalaganje da se u čl. 94. do 97 Zakona o radu omogući da jedan od usvojitelja deteta starijeg od 5 godina dobije bar 3-6 meseci odsustva radi nege deteta, jer ako već Ministarstvo intenzivno radi na tome da više dece starijeg uzrasta ide na usvajanje, onda treba obezbediti da kada ta deca dođu na prilagođavanje u novu porodicu, sredinu i vrtić ili školu, imaju svakodnevnu podršku jednog od usvojitelja.

Nije mi bilo svejedno kad sam odlučivala da li da odem na tribinu i na taj prijem. Mislila sam, vagala, celu noć pred tribinu sam razmišljala, ali sam rešila da se čuje bar jedan naš glas.
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 10/10/2014, 09:14

O danu Otvorenih vrata u Palati Srbije sam na Internetu našla ovih par linkova:

http://glassrbije.org/%C4%8Dlanak/vulin-u-palati-srbija-sa-decom-iz-ustanova-socijalne-za%C5%A1tite

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/1717217/Dr%C5%BEava+mora+da+menja+demografsku+sliku.html
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 10/10/2014, 09:49

Volela bih da sam imala više vremena pa da govorim i o temama kao što je različito postupanje u vezi mogućnosti promene JMBG, nedoslednosti zdravstvenih i socijalnih službi kod promene podataka deteta i sl, ali se nadam da će biti prilike.

Razmišljala sam o tome da sastavimo jedan tekst u kome bismo napisali sve ono za šta mislimo da se može bar u formalnom smislu popraviti u procesu usvajanja, pa da dostavimo i zvanično. Bilo šta da se promeni na bolje, značiće budućim usvojiteljima!

Da spomenem da je jedan od organizora rekao da je planirano da se i na predstojećem Sajmu knjiga u Beogradu održi okrugli sto o usvajanju, pa ćemo pratiti i najave za taj događaj.
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 10/10/2014, 14:36

Ne secam se da smo stavili ovaj link, pa eto da imamo

http://www.telegraf.rs/vesti/873490-tema-telegrafa-sta-je-sve-potrebno-za-usvajanje-deteta-u-srbiji
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 29/10/2014, 10:45

U četvrtak 30. oktobra 2014. u 16:30h na Beogradskom sajmu knjiga u Sali Ministarstva za rad (hala 1a – između hale 1 i hale 2) održaće se tribina “Usvojenje: između imaginacije i realnosti”.

Na tribini će učestvovati: Branka Gajić, Olga Cvejić Jančić, Slobodan Panov, Vesna Tekić, Dragan Vulević, NVO “Familija”.

Nadam se da ću uspeti da prisustvujem ovoj tribini. Ako imate vremena, bilo bi lepo da i neko od vas dođe.

http://www.beogradskisajamknjiga.com/active/sr-cyrillic/home/levi_meni/programi/program_po_halama/sala_ministarstva_za_rad.html
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona taj 30/10/2014, 19:38

Bili smo Snedra, Vilenjak, mm i ja. Snedra je držala divan govor. Pisaću detaljnije.

Broj poruka : 8349
Godina : 51
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nina :) taj 30/10/2014, 19:49

jedva cekam da cujem kako je bilo
nina :)

Broj poruka : 5138
Godina : 44
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 30/10/2014, 20:09

Hvala ti draga Simona, mnogo mi je znacilo vase prisustvo, bas ste mi dali snagu! Very Happy Very Happy Very Happy Posebno mi je bilo milo sto je Vilenjak bio tu, e sad ne znam da li je njemu bilo malo dosadno...

snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona taj 31/10/2014, 13:49

Već sam napisala post na blogu pa da ne pišem ponovo nešto slično - preneću ga i ovde.

Hvala i tebi Snedra, na divnom govoru… Drago mi je ako smo mi pripomogli bar tom nekom podrškom iz publike. Ja sve čekam da Snedra napiše kako je sve to izgledalo. Mi smo zakasnili pa smo došli malo pre nego što je Snedra počela da priča. Ono što mogu da kažem da je sjajno pričala o raznim problemima koje imamo na ovom putu. Takodje je dala jednu emotivnu notu jer naravno nije mogla da priča bez osećanja o Lepotanu, prilagodjavanju, onome danas. Predala je Vuleviću i ostalima dopis u kome je navela sve što je pričala. Snedra možeš možda da ga preneseš i ovde? Uglavnom ja znam sve o čemu je pričala ali ipak ne bih ja pisala… Posebno mi se dopalo što je Snedra pazila i na terminologiju pa nije nas nazivala usvojiteljima što meni jako smeta. Usvojitelji postoje samo dok se ne prodje adaptacija i ne dobije se konačno usvajanje. Na dalje smo mi roditelji. Snedra je tako govorila čak je više puta ponovila – mi smo roditelji. Zato vam kažem koliko je njen govor bio sjajan i po tome što je ukazala na sve probleme, što je dala emotivnu notu na koju sigurno nisu mogli prisutni da ne reaguju a zatim što je koristila ispravnu terminologiju. Setite se da je to bilo pred svim onim zvaničnicima i punom salom publike… Da smo birali ne bismo našli bolju predstavnicu :)

Imali smo i jedan razgovor nakon tribine o usvajanju… ovako otprilike.

Ja: Da li ti se svidelo na tribini?
   V: Bilo je malo dosadno….
   Ja: Da li ti se svideo Snedrin govor?
   V: To jeste…
   Ja: Jesi razumeo o čemu je pričala?
   V: Naravno, sve sam razumeo!!!
   Ja: Šta ćeš da kažeš Lepotanu kad ga vidiš?
   V. ćuti… Vidim kako je razumeo Wink
   Ja: Hoćeš li da kažeš da je bio lep govor? Da je Lepotanova mama jako hrabra što je izašla pred svim ljudima u publici i zvaničnicima i pričala?
   V:: Da to…
   Ja: I… Šta ćeš još da kažeš? O čemu je pričala?
   Opet ćutanje…
   Ja: Je li pričala kako su dugo tražili Lepotana, kako je to bio jedan težak put ali su sada srećna porodica sa svojim voljenim detetom?
   V: Da, to ću da kažem! A ko su oni ljudi koji su sedeli tamo? Ko je čika sa brkovima?
   Ja: To su predstavnici države koji su govorili o usvajanju nego smo mi zakasnili pa smo uglavnom čuli samo Snedru, a čika sa brkovima je glavni u ministarstvu, Vulević…
   V: Šta je to ministarstvo?
   Ja: Kada budući roditelji žele da nadju svoje dete prolaze dug put do dobijanja podobnosti. Podobnost znači da im kažu – o da vi možete da budete roditelji, uspešno ste rešili sve testove i prošli razgovore. Prvo to kaže centar za socijalni rad ali ministarstvo i čika sa brkovima mora da to potvrdi. Zato je on važan. Nego jesi li primetio sve one ljude oko nas koji pišu? Šta misliš zašto su pisali?
   V: Ne znam.
   Ja: To su budući roditelji… Oni su krenuli u usvajanje tek i beleže svaku reč, sve im se čini važno…
   V: Jao jeste, teta što je sedela do nas je neprestano pisala sve što se kaže!

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 3/11/2014, 13:56

Na tribini na Sajmu knjiga nisu učestvovali svi najavljeni, već su iz Ministarstva izlagali Dragan Vulević i Vesna Tekić  a iz NVO “Familia” g-đa psiholog.

U odnosu na činjenice koje smo imali priliku da čujemo na ranijoj tribini ili u medijima, ono što mi se posebno dopalo jeste da su oba psihologa – iz Ministarstva i iz NVO istakli značaj podrške porodici u periodu adaptacije,da u tom periodu treba posebno osnaživati roditelje za ulogu u kojoj su se našli,da je slučaj da se porodice tada češće obraćaju psiholozima van CSR jer se osećaju slobodnije i da bi to savetovanje trebalo da dobije i svoj zakonski okvir.  
Mislim da je g-đa iz NVO rekla da je takođe veoma važna i psihološka podrška detetu tj. mladoj osobi koja se priprema da pregleda svoj dosije u kome ponekad kako je rekla ima i “tačnih i netačnih stvari”.
Takođe je navela statističke podatke o korelaciji između godina u kojima je dete usvojeno i eventualnih kasnijih problema u pubertetu.  
Zatim, da je ona veliki pobornik usvajanja i da ona navija za usvajanje jer je od svih rešenja (vraćanje u (ne)funkcionalnu biološku porodicu, hraniteljstvo, institucija – dom) najbolje jer je trajno, stvara se trajan emotivni i psihološki i odnos. I da se mnogi parovi koji su usvojili decu obraćaju NVO “Familia” za psihološku pomoć, i da često na tim radionicama budu i parovi koji su u periodu čekanja.
U pogledu dobrobiti usvajanja za razvoj dece su se nadovezali ljudi iz Ministarstva koji su navodili primere usvojenja, posebno međunarodnih u kojima su deca sa smetnjama u razvoju ostvarila izuzetan napredak u svojim novim porodicama (npr. dete koje je pre usvojenja bilo u domu I okarakterisano  je da ima umerene probleme u razvoju, nakon određenog perioda provedenog  u usvojiteljskoj porodici u inostranstvu – govori 3 jezika).
Rečeno je da će se oformiti Radna grupa za izmenu Porodičnog zakona te će to biti prilika da se ceo proces usvajanja poboljša.
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nina :) taj 3/11/2014, 14:49

snedra sto nam ne napises sta si ti govorila jer sam tako svatila da ces nam i to reci

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 3/11/2014, 15:06

Hoću draga, ali bih htela da preradim tj. skratim to što sam imala napisano, a imam toliku gužvu na poslu da ne stižem. Vidim da ću na kraju "zakačiti" ceo tekst pa čitajte dok vam ne dosadi. Very Happy
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nina :) taj 3/11/2014, 15:43

Zakaci ceo kad si ti mogla prrocitati pred svima sta fali da i mi citamo dugo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simona taj 3/11/2014, 18:42

Ja sam isto rekla kao Nina...

Snedra,
što se mučiš da skraćuješ? Em si pisala, em si govorila pred celim skupom, em sad još i to... Ko ne želi sve da čita neka preskoči neki deo Very Happy

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 3/11/2014, 22:44

Nakon zvaničnog dela, pozvani su prisutni da postave pitanja ili daju svoje komentare. Poučena iskustvom sa prethodne tribine kada sam se javila poslednja te nije bilo dovoljno vremena za duže odgovore zvaničnika zbog zauzetosti sale, sada sam se javila prva. Ustala sam, stala ukoso između publike i stola sa prezentatorima, dobila mikrofon, izvadila moj papir da mi služi kao podsetnik i krenula da govorim. Imala sam tremu, ali sam znala da je to taj trenutak u kome ću predstaviti ono oko čega smo toliko puta ovde virtuelno razgovarale, kao i neke moje lične stavove.
Na početku sam rekla svoje ime i prezime, da sam sa svojim suprugom u proces usvajanja deteta ušla 2010. godine i da bih želela da izložim neka razmišljanja, dileme i dam neke predloge u ime usvojiteljske zajednice sa kojom se družim i u svoje lično ime. Rekla sam da je izuzetno dobro to što se za manje od mesec dana organizuje druga tribina o usvajanju (prva je bila 6. oktobra u Domu omladine nakon otvaranja Dečije nedelje) i da je to posebno važno zbog prisustva medija i radi njihovog adekvatnog izveštavanja o usvajanju, a ne da u medijima čitamo o usvajanju kroz neke senzacionalističke načine.
Dala sam sledeće predloge:
1. Da nadležno Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja propiše jedinstvenu procedure centrima za socijalni rad po kojoj će oni postupati tokom procene opšte podobnosti usvojitelja,kao i da ceo postupak od prijema dokumentacije do dostavljanja izveštaja od strane CSR  Ministarstvu može trajati najduže 6 meseci.
Obrazloženje: Iskustvo potencijalnih usvojitelja koji su do sada prošli procenu stručnih timova u CSR govori da postoji neujednačenost u postupanju CSR, kako u pogledu postupka tako i u pogledu dužine perioda, tako da su neki usvojitelji ceo proces završili sa za 2-3 meseca dok je kod nekih od predaje dokumentacije u CSR do dobijanja opšte podobnosti i upisa u Jedinstveni registar usvojitelja  prošlo 12-18 meseci.
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 3/11/2014, 22:44

2. Prema Pravilniku o programu pripreme za usvojenje („Sl. glasnik RS“, br. 60/2005) taj program ima za cilj da budući usvojitelji steknu potrebna znanja i veštine postupanja sa detetom da bi što bolje odgovorili na potrebe deteta koje će usvojiti. Priprema za usvojenje se odvija kroz šest tematskih celina. Smatramo da je ovim propisom potrebno precizirati i vremenski rok u kome se obuka odvija i to „ne kraće od 6 nedelja“, s tim da se ta obuka ostvari istovremeno, a najkasnije pre završetka procene opšte podobnosti usvojitelja. Takođe, predvideti mogućnost da 2 ili više CSR zajednički realizuju program pripreme jer se uz učešće više parova ili pojedinaca u obuci dobija na kvalitetu same obuke.

Obrazloženje: Iskustvo govori da su neki CSR obuku sprovodili kroz predavanja ili razgovore sa pojedinačnim parom u toku 1-2 radne nedelje što je neadekvatno, jer bi trebalo da obuka predstavlja proces u kome potencijalni usvojitelji kroz edukaciju sazrevaju i postaju suštinski svesni izazova koje nosi usvajanje deteta, a takođe imaju priliku da se preispitaju, kao i da možda pomere sopstvene granice u pogledu tzv. „poželjnih karakteristika“ deteta.
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 3/11/2014, 22:45

3. Trebalo bi da Lista parova iz Jedinstvenog registra usvojitelja, koju Ministarstvo šalje "detetovom" Centru, pored opštih podataka o usvojiteljima sadrži i spedifične podatke o njihovom karakteru, stilu života, sklonostima. Takođe da “detetov” CSR pre razgovora sa potencijalnim usvojiteljskim parom iz matičnog CSR usvojitelja dobije  i pročita kopije mišljenja tima iz matičnog CSR koji je procenjivao taj par, kako bi unapred imao uvid u kojoj meri taj par može da odgovori karakteristikama deteta.

4. Da Ministarstvo donese Instrukcija o postupcima koje svi CSR treba da preduzmu da bi u što kraćem periodu pronašli najbolje usvojitelje za dete, uz određivanje jedinstvenog roka u kome se te radnje trebaju sprovesti.
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 3/11/2014, 22:46

5. Da Ministarstvo propiše obavezni period  od npr. 15 dana upoznavanja  deteta i potencijalnih usvojitelja (koji prethodi zakonskom roku od 6 meseci u kome se obavlja adaptacija). Obavezni period upoznavanja bi se odvijao kroz posete usvojitelja detetu koje se nalazi u domu ili kod hranitelja, vidjanje van doma ili hraniteljske porodice uz prisustvo ili bez prisustva staratelja ili hranitelja, uz eventualnu posetu kući potencijalnih usvojitelja, u skladu sa procenom CSR. Dužina obaveznog perioda se ne bi mogla skratiti ispod 15 dana, ali bi se mogla produžiti preko 15 dana ukoliko je detetu potreban duži period upoznavanja, pre prelaska na obaveznu adaptaciju kod usvojitelja. U tom periodu da detetov CSR, staratelj ili hranitelj budu dužni da potencijalnim usvojiteljima pruže sve podatke o detetovom zdravstvenom stanju, navikama, karakteru, potrebama i omoguće uvid u kompletnu detetovu dokumentaciju.
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 3/11/2014, 22:46

6. Da Centar koji se bavi hraniteljskim porodicama napiše Proceduru postupanja hraniteljskih porodica prilikom pripreme dece različitog uzrasta za susret sa potencijalnim usvojiteljima i da  uvede sistem redovnih poseta i suštinske kontrole hranitelja i načina na koji će pripremiti dete za susret sa budućim roditeljima. Da se ostvari saradnja Centra koji je nadležan za konkretnu hraniteljsku porodicu u kojoj je dete i „detetovog“ Centra, i da zajedno pripreme i dete i hranitelje za upoznavanje sa usvojiteljima.

7. Tokom obaveznog perioda adaptacije u trajanju od šest meseci da dete i usvojiteljski par imaju intenzivnu pomoć matičnog i detetovog CSR (pored redovnih poseta). Da porodici i nakon konačnog usvajanja, naročito za dete starijeg uzrasta ili “siblinge”, bude na rapolaganju stručna pomoć i detetovog i matičnog CSR.
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 3/11/2014, 22:47

8. Da Ministarsvo da preporuku svim CSR da se “siblinzi”, tj. biološka braća, biološke sestre ili biološka braća i sestre, po mogućstvu daju na usvajanje istoj usvojiteljskoj porodici. Ukoliko to nije moguće, da se siblinzi daju na usvajanje dvema ili trima ili više porodica (u slučaju većeg broja dece) koje su spremne da međusobno održavaju kontakte, te da postoji pismena saglasnost tih porodica da će omogućiti redovne mesečne kontakte siblinga, uz izveštavanje dečjeg CSR o tome.

9. Da se nakon konačnog usvajanja, dotadašnjim usvojiteljima a od konačnog usvajanja - roditeljima omogući uvid u dosije deteta u detetovom CSR ili/i u domu u kome je dete boravilo, radi dobijanja svih dostupnih informacija u pogledu genetskih predispozicija deteta, naslednih bolesti bioloških roditelja ili srodnika, medicinskih postupaka kojima je dete bilo podvgnuto u periodu pre usvajanja – tokom boravka u domu ili kod hranitelja.
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od snedra taj 3/11/2014, 22:48

10. Da se zakonima u čijoj je to nadležnosti npr. Porodičnim zakonom, Zakonom o matičnim knjigama i drugim zakonima precizira da li je moguće prilikom ili nakon konačnog usvajanja da roditelji pokrenu postupak za promenu JMBG usvojenom detetu. Da to bude nedvosmisleno regulisano i da nema više mesta različitim tumacenjima. Da se prema dotadašnjim usvojiteljima a od konačnog usvajanja - roditeljima, postupa na isti način u vezi sa mogućnošću promene JMBG deteta, a ne da mogućnost promene zavisi od tumačenja različitih službi po opštinama i CSR.  

Obrazloženje: Praksa govori da su roditelji koji su želeli da usvojenom detetu promene JMBG nakon konačnog usvajanja - imali različita iskustva. Odgovori na to da li je bilo moguće promeniti detetov JMBG su bili različiti u MUP-u, u opštini detetovog rođena i u opštini na kojoj živi usvojiteljski par. To je nedopustivo ako u celoj zemlji važi isti zakon, tj. to znači, zakon nije dovoljno precizan ako dovodi do različitih tumačenja. Ako je moguće promeniti, da mogu svi da promene, a ako nije moguće, da ne može niko da promeni.
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

11. Zatim, da se utvrdi obaveza promene podataka za usvojeno dete nakon dobijanja novog izvoda iz MK rođenih i MK državljana u svim informacionim sistemima – u MUP-u se to već vrši efikasno i konačno, dok u informacionom sistemu zdravstvene službe po domovima zdravlja, klinikama i na nivou Republike neusklađeno, kao i u mreži CSR i sl. (navela sam primere "iskakanja" podataka - npr. ime oca - usvojitelja se pojavljuje istovremeno sa imenom biološke majke i sl.)
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

12. Da se porodici koja je usvojila jedno dete olakša procedura ponovnog aktiviranja u Jedinstvenom registru usvojitelja radi usvajanja drugog deteta, npr. samo uz predaju propisane dokumentacije bez ponovne procene od strane CSR.

13. Da se pokrene inicijativa da se izmeni član 97. Zakona o radu kojim je regulisano da jedan od usvojitelja deteta može da dobije plaćeno odsustvo radi nege deteta u trajanju od osam meseci, a najduže do navršene pete godine deteta. Izmena treba da omogući da usvojitelj i prilikom usvajanja  deteta  starijeg od pet godina treba da koriste plaćeno odsustvo radi nege deteta u trajanju od 6 meseci (minimalno 3 meseca).

Obrazloženje: Dete starijeg uzrasta prilikom upućivanja u potencijalnu usvojiteljsku porodicu ima mnogo izazova u novoj sredini, vrtiću, predškolskom ili školi, te je potrebno prisustvo roditelja u tom izuzetno zahtevnom i suptilnom periodu prilagodjavanja deteta na nov zivot, novu porodicu, novo okruženje i sl. kako taj period ne bi predstavljao novu trauma u životu deteta.
snedra
snedra

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 10 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći

Nazad na vrh