KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Korupcija pri usvajanju

+14
neca73
miksa
anak
zvezdilica
Tangerine
Erata
lilya
Simona
SannI-AlL
Struzzo
nina :)
Ambra
djole42
HappyGirl
18 posters

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od Simona 18/3/2013, 13:23

Nadajmo se Nina...

Meni je jasno da ima kriminalaca na svašta spremnih ali da lekar/sestra mogu da učestvuju u kradji dece/preprodaji i to ne jedan lekar/sestra nego mnogo njih - to deluje zastrašujuće...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od lilya 18/3/2013, 16:57

Ne stigoh ranije da procitam tekst.
Ajde nek me molim vas neko prosvetli posto ocigledno prema brojkama koje se tamo pominju ja sam ili glupa ili naivna ili ne znam ni ja vise sta, kako je moguce da imas toliku zelju za detetom da si u stanju da ga kupis, da tvoje sopstveno dete bude zrtva trgovine ljudima, da ga bre otmes na porodjaju od majke, a da ona ostane u uverenju da je to dete umrlo. Msm, kako bre mozes da ga gledas u oci i njega i ljude oko sebe i supruznika? Dzaba mi i skola i sve, ja ovo nikada necu moci da razumem.
lilya
lilya

Broj poruka : 4742
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 07.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od Struzzo 18/3/2013, 17:07

lilya ::Ne stigoh ranije da procitam tekst.
Ajde nek me molim vas neko prosvetli posto ocigledno prema brojkama koje se tamo pominju ja sam ili glupa ili naivna ili ne znam ni ja vise sta, kako je moguce da imas toliku zelju za detetom da si u stanju da ga kupis, da tvoje sopstveno dete bude zrtva trgovine ljudima, da ga bre otmes na porodjaju od majke, a da ona ostane u uverenju da je to dete umrlo. Msm, kako bre mozes da ga gledas u oci i njega i ljude oko sebe i supruznika? Dzaba mi i skola i sve, ja ovo nikada necu moci da razumem.

I takav ga roditelj, pretpostavljam, (silno ga je želeo) voli i obožava kao svaki drugi roditelj. Normalno. Ali put, način kako je stigao do njega....nebitno da li potkupljujući, kupujući, otimajući, nebitno da li po ceni 200, 500, 5000 ili 15000 evra...to je problem.
Ne znam, Lilya...pretpostavljam da oni ne postavljaju takva pitanja...
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od zvezdilica 18/3/2013, 18:52

Struzzo ::E, ovako....ja vrlo dobro znam da se na ovoj temi neće pojaviti ljudi koji su imali vezu, koji su platili ili šta već....Mislim da se neće ni postideti ni odustati od svojih namera čitajući naše postove. Niti će se postideti korumpirani socijalni radnici, ljudi pri Ministarstvu...Informisaćemo one koji ne znaju, koji tek kreću u proces...ali da ponovim...Meni kad su one dve osobe ispričale ono što su ispričale, prva priznala, druga otprilike planirala ja iskreno nisam znala šta da kažem, šta da mislim...Uznemirila sam se definitivno, negde su se i moje romantičarske predstave o empatičnim socijalnim radnicima raspršile. I u prvi mah nisam znala šta ću s tim informacijama. Znate onaj osećaj kad vam neko poveri tajnu, a vi kad je čujete najradije bi da ste mogli da je nikad ne čujete. Da su me podstakle da razmišljam i delam u tom pravcu -.nisu. Ja to osim što ne želim, iskreno ne umem da radim. Nikad nikoga nisam podmitila ni za šta, počev od osnovne, srednje škole, fakulteta, posla. Ja ne znam da dam čokoladu med. sestri ili bombonjeru doktoru u DZ. Sve mislim da bi im bilo neprijatno. Meni je neprijatno. Zato sam non-stop išla na sve moguće preglede, analize privatno. I kako ću ja po prvi put u životu i najvažniju stvar u životu da "kupim", da nekog podmitim, "podmažem"....
Zato su meni te priče o korupciji, šta da kažem...ima smisla jedino ako bi se jednom zauvek isterale na čistac. A kako da se to desi kad nisu pojedinci krivi nego čitav sistem, čitav sistem vrednosti koji je izvitoperen...Ne boriš se ti protiv njega, ne dokazuješ ti njemu ništa tako što postaješ deo njega. Nemoj podmititi...prosto nemoj...rešenja uvek ima, mora da ima.

Kao da si mi misli prepisala...
Kada mi neko, za bilo sta pomene mito, pokloncice, kesice i koverte, osetim se kao da sam pala s Marsa, toliko mi bude neprijatno da mi se skoro oduzme i retorika i motorika. A uz to, takve stvari i psihicki lose uticu na mene, jer ne mogu da se pomirim sa tim da je postenje kod nas toliko malo cenjeno.
zvezdilica
zvezdilica

Broj poruka : 136
Godina : 47
Datum upisa : 11.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od anak 18/3/2013, 20:19

Ovo su zaista strašne stvari. I preosetljive. Svako ko je u priči o usvajanju najviše se boji ovoga, zar ne? Da nas "izaberu" pa uskoči neko sa vezom. Ili novcem. Ili oboje. I gde to ostavlja nas? Sećate se da sam ja negde, ne traži mi se sad, u mom dnevniku postavila jako davno to isto pitanje? Da li oni očekuju nešto od nas i kakva su vaša iskustva po tom pitanju. Ja sam imala osećaj da je to nešto što oni očekuju, naravno ne 5000 eura nego neki poklončić kao znak pažnje, kod nas u Bosni su takve svari još uvek i te kakav običaj. Ali baš jednostavno nisam znala koliko je to mali poklon a da se ne posmatra kao mito. Jer bi me bilo sramota da pomisle da sam ga kupila radi toga, mada smo već tada bili u užem izboru. I odustala sam od bilo čega jer nisam znala tu razliku postavit. A ne znam da li su drugi to uradili. Pošto je običaj..... Moj muž je bio strogo, ali strogo protiv bilo čega sličnoga, rekao je da nikada u životu ne bi mogao da mirno spava niti da gleda to dete znajući da je uradio bilo šta što čak miriše na mito da ga dobije. Rekao je radije ga ne dobiti. Uverio je i mene da se stvari sa usvajanjem moraju desit kao i sa rađanjem, sve mora biti savršeno, sve kockice i zvezde se moraju poklopit, i Bog mora blagoslovit tako veliku i savršenu stvar kao što je dobijanje deteta i postajanje roditelja da nema nameru prljati to bilo kakvim poklončićima i glupostima.
Centar koji će odlučiti ima 2 tima po 5 ljudi. Ne želim da verujem da su potkupljivi, ne mogu prosto da verujem da se može podmitit toliko ljudi. Onda zaista je sve na prodaju. I deca, i čast, i moral, poštenje.
A onda nekada razmišljam pa zašto ovolike procedure, zar ne bi trebalo raditi ono što stalno govore da rade, a to je interes deteta. Mislim da je interes dece da budu sa svojim mamom i tatom. Nije da ih neko kupuje i prodaje.
anak
anak

Broj poruka : 3404
Godina : 52
Location : BiH, Srbija, Hrvatska
Datum upisa : 12.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od miksa 18/3/2013, 20:58

Malo sam zatecen i pomalo uplasen ,nemogu da verujem da se ovakve stvari desavaju.Sada ste me zagolicale i neznam sta da mislim , sve je meni jasno da nam je drustvo poprilicno trulo,da su stvari koje su nekad bile sramotne sada normalne da su moralni postali nemoralni ali da neko dodje do deteta na nacin tako sto ce da plati pa to je....krajnje ogavno.Ali sta da mislim sada ja i slicni meni kji prvi poziv jos nije dobio a evo proslo je skoro 2godine....bas sam na klackalici. KRK,papire smo predali u decembru 2010,podobnost dobili u junu2011i evo jos uvek cekamo prvi poziv.
miksa
miksa

Broj poruka : 59
Godina : 50
Location : negde dole juzno
Datum upisa : 12.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od Ambra 19/3/2013, 09:54

Post je izbrisan.


Poslednji izmenio Jeftelija dana 10/10/2013, 13:13, izmenjeno ukupno 1 puta
Ambra
Ambra

Broj poruka : 1234
Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od neca73 19/3/2013, 10:25

Ja sam pre nekoliko godina gledala emisiju na TV. Pricalo se usvajanju.
Ne secam se ko je bio gost emisije, ni emisije, davno je bilo ali posto sam tada bila bez partnera, zainteresovala sam se kad su stigli do teme o usvajanju dece od strane zena koje nisu u braku.
Elem, gosca (bavi se se bas usvajanjem, ali se ne secam ko je i iz koje institucije) je jasno rekla da su neudate zene koje zele da usvoje decu u jako nepovoljnom polozaju (ne secam se da li je to tada uopste bilo regulisano zakonom, zapravo jeste o tome se i pricalo) i da postoji samo jedan slucaj takve samohrane majke. Zatim je dodala kako se radi o osobi, koja ima veliki profesionalni ugled, i koja je iz jako ugledne porodice, pa je to bio razlog da je njoj proces usvajanja uspeo.

Znaci, na TV, krajnje transparentno - uticajna osoba, ugledna porodica, pa je uspela da usvoji dete. Bez osvrta da li je to usopte ispravno.



Poslednji izmenio neca73 dana 19/3/2013, 11:10, izmenjeno ukupno 1 puta
neca73
neca73

Broj poruka : 1452
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 23.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od Ambra 19/3/2013, 10:35

Post je izbrisan.


Poslednji izmenio Jeftelija dana 10/10/2013, 13:13, izmenjeno ukupno 1 puta
Ambra
Ambra

Broj poruka : 1234
Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od neca73 19/3/2013, 10:45

O tome sam razmisljala bas sad, o njemu Very Happy .
neca73
neca73

Broj poruka : 1452
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 23.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od Ambra 19/3/2013, 10:47

Post je izbrisan.


Poslednji izmenio Jeftelija dana 10/10/2013, 13:14, izmenjeno ukupno 1 puta
Ambra
Ambra

Broj poruka : 1234
Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od cicsa80 19/3/2013, 11:04

Krk, mislim da ne bi trebala da pricas o necemu za sta nemas dokaze. Dajes primer S.Cetkovica. Znas iz prve ruke? Nemoj tako. To je stvarno ruzno.
cicsa80
cicsa80

Broj poruka : 2716
Godina : 44
Location : Novi Sad
Datum upisa : 23.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od missile 19/3/2013, 11:05

Sve sam lepo iščitala, i otprilike manje- više sam sve ovo kod nas i očekivala. Mad Sistem, društvo, šta očekivati? Ipak, ono što je Stru pisala - uvek samu sebe iznenadim kad me neka gadost ovde zapanji. Jer prosto očekujem sve najgore, i kad mi se desi nešto lepo ili čujem nešto lepo dan mi je osvežen.
Ovakvi problemi su razlog zbog kojih nisam spremna za sada da ulazim u priču usvajanja, inače bih rado. No
missile
missile

Broj poruka : 8014
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 24.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od bak 19/3/2013, 11:10

Procitah svasta ovde nesto, korupcije ima svuda, to svi znamo.
Nase je da se borimo protiv nje.

Ovo za S. C se potpuno slazem sa Cicsom, pri tom covek nije iz SRBIJE vec iz CG!!! A mi ne znamo kakav je zakon tamo, zar ne? Ni procedura.

Nije lepo pricati bez dokaza, a ako ne zelimo da ih iznosimo, sve se svodi na price iz Kurira Rolling Eyes
bak
bak

Broj poruka : 6802
Godina : 48
Location : Zemun
Datum upisa : 25.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od neca73 19/3/2013, 11:12

Vezano za Sergeja Cetkovica, pomislila sam na njega kad sam se setila te emisije. Nista nisam komentarisala, samo sam imala asocijaciju.
neca73
neca73

Broj poruka : 1452
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 23.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od neca73 19/3/2013, 11:29

Imam sad i asocijaciju na

Crna Gora i zakon.
neca73
neca73

Broj poruka : 1452
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 23.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od Simona 19/3/2013, 11:36

Neco,
pogrešna je asocijacija Wink

U Crnoj Gori je mnogo više dece za usvajanje nego usvojitelja i nije teško usvojiti dete. Ima tema - usvajanje iz stranih zemalja - pa pretpostavljam da smo tamo pisale o tome.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od neca73 19/3/2013, 11:40

Simona hvala ti za info. Vidis sta su predrasude, stvarno to nisam znala za CG.
Hvala jos jednom.
neca73
neca73

Broj poruka : 1452
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 23.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od Simona 19/3/2013, 11:46

Neco,
nema na čemu. Sad sam pogledala, mislila sam da sam na onoj temi stavila jedan snimak sa you tube o usvajanju iz Crne Gore ali nisam pa ću ga staviti ovde... Možda se nešto u medjuvremenu promenilo jer je snimak bio iz 2009 godine ali znam da je u vreme kad smo mi usvajali bilo tako i da smo naš tim pitali i kakve su šanse da mi usvojimo iz Crne Gore ali nisu imali neke informacije. U svakom slučaju naši parovi moraju prvo da prodju proceduru ovde a ja sam se spremala da na leto prošle godine odem u Crnu Goru da se raspitam prvo tamo ali sam tada već imala dete. Ali pretpostavljam da za parove odavde nije neverovatno da usvoje iz Crne Gore, u ovom snimku se čini mi se i pominje to...

https://www.youtube.com/watch?v=bMUtLNSIuRY
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od anak 19/3/2013, 12:06

Ja sam zvala sve domove i centre u CG i rekli su mi da nemamo pravo kao strani državljani. U stvari po zakonu imamo, ali da nemamo šansi jer oni daju decu svojim državljanima. Otvoreno su mi to rekli. Isto tako sam zvala ministarstvo u Srbiji i otvoreno su mi rekli da možda imamo šansu da usvojimo dete sa teškoćama u razvoju.
Ali i ovde kod nas je procedura prespora, mi već 4 godine čekamo. Poslednje usvajanje u našem mestu je bilo pre 10 godina, čini mi se.
A sad vezano za tog koga spominjete (ne znam ko je on) je li po zakonu usvojiti bebu od 4 meseca? Kod nas tek sa 6 meseci je po zakonu moguće ući u proceduru. I onda ona traje najmanje 2 meseca. Tako da je usvojit bebu do godine dana kod nas ravno usvojenju tek rođenog deteta. I posle 10 godina je samo nepotpuno usvajanje. Kao i mnoge, i nas su savetovali da podignemo dobnu granicu, pa smo podigli na 5 godina. I takođe mislim da je nama bila prednost što smo rekli da nam spol deteta nije bitan, a još veća da nam nije bitna nacionalnost (u Sarajevu su nam otvoreno rekli da 90% parova želi isključivo usvojit dete svoje nacionalnosti). Ali to je Bosna, a rat u glavama mnogih još nije završio.
anak
anak

Broj poruka : 3404
Godina : 52
Location : BiH, Srbija, Hrvatska
Datum upisa : 12.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od Struzzo 19/3/2013, 12:23

anak ::
Ali i ovde kod nas je procedura prespora, mi već 4 godine čekamo. Poslednje usvajanje u našem mestu je bilo pre 10 godina, čini mi se.
A sad vezano za tog koga spominjete (ne znam ko je on) je li po zakonu usvojiti bebu od 4 meseca? Kod nas tek sa 6 meseci je po zakonu moguće ući u proceduru. I onda ona traje najmanje 2 meseca. Tako da je usvojit bebu do godine dana kod nas ravno usvojenju tek rođenog deteta.

Ne znam da li je zakonski (nisam pravnik) ali nama su rekli u Centru da je procedura takva da je nemoguće usvojiti bebu mlađu od 6 meseci.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od lilymar 19/3/2013, 12:26

Anak, po nasem zakonu moze se usvojiti od 3 meseca (sto je misaona imenica) pa do 18 godina.
Tako da je moguce usvojiti bebu, ali zbog sudova i azurnosti centara, sve ostaje na papiru. Ja nisam cula slucaj da je neko usvojio tako malu bebu.
lilymar
lilymar

Broj poruka : 318
Location : Beograd
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od nina :) 19/3/2013, 12:46

krk mi smo bil ina 4 razgovora i na nijedan nisam odnela ni bombonicu a kamoli nesto drugo sto navodis parfem cokoladu....i eto imali smo srece da dobijemo dete od 9.5 meseci
sto se tice sergeja cetkovica nije mi poznato kakav je zakon za usvajanje u cg dali je ko i u srbiji ili tamo je mozda ostao stari kao i u bosni.ali kako je uspeo neznam i drago mi je sto to javno priznaje da je usvojio 2 dece i cak sam ga nedavno slusala da ce ici i za 3 da dobije sina sto ga pdrzavam ako moze da dobije neka m uje srecno.
neco koliko ja znam kodnas mogu i sing osobe da usvoje dete ali prvo imaju prednost parovi i ako svi odustanu od tog deteta onda se nudi singl osobama pa tek onda to dete moze da se usvoji od strane stranaca jer niko od nasih ih nece,makar su tako nama u skolici roditeljstva pricali
a koliko znam da kodnas uvek ima preko 800 parova a dece ajko malo tako su nama govorili a koliko je tacno usvojitelja meni se cini da i u ministarstvu neznaju tacno jer uvek ima ko je vec usvojio dete a nisu ga skinuli sa spiska ili su cak odustali od usvajanja jer su dobili biolosku decu za vreme cekanja ovde.
lilimeri meni se cini da po nasem zakonu nemoze usvojiti dete mladje od 6 meseci tako su nama govorili jer postoji procedura koliko se secam da prvo mora proci 2-3 meseca da vide dali je beba skroz zdrava ,posle opet traze majku da provere da se nije predomislila uvezi usvajanja i ako je nadju odma dalju joj jos jedan rok od 30 dana da se izjasni dali dete ide na usvajanje ili ce biti u hraniteljskoj porodici i kad ona posle mesec dana potpise opet da je odustala od deteta onda drzava stupa na scenu i oni onda imaju da obave silnu papirologiju i to zavisi od centra do centra koliko su azurni ali i to traje najmanje mesec dana.tako da oni racunaju najmanje 6 meseci treba za silnu papirologiju
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od lilymar 19/3/2013, 13:06

Ovo sam nasla iz zakona od 2005.godine:

Novi zakon o porodici, od 1.jula, pojednostavio je i ubrzao postupak usvajanja dece. Granica za udomljenje mališana je, sa dosadašnjih pet, pomerena na 18 godina. Može se uvojiti svako maloletno dete koje nema žive roditelje ili su oni nepoznati, čiji su roditelji potpuno lišeni roditeljskog prava ili poslovne sposobnosti i dete čiji su roditelji dali saglasnost za usvajanje. Novim zakonom je utvrđeno da roditelj, najčešće majka, saglasnost za usvojenje može dati najranije kada dete navrši dva meseca, a odluku može opozvati u roku od mesec dana.

lilymar
lilymar

Broj poruka : 318
Location : Beograd
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od nina :) 19/3/2013, 13:33

Novim zakonom je utvrđeno da roditelj, najčešće majka, saglasnost za usvojenje može dati najranije kada dete navrši dva meseca, a odluku može opozvati u roku od mesec dana.


o tome sam i ja i pisala tako su nama rekli kad smo prvi put podneli papire za usvajanje
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Korupcija pri usvajanju - Page 2 Empty Re: Korupcija pri usvajanju

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu