KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zimnica

+19
ninica2
cicsa80
zvoncica36
noja
JAmajka
Sami
nina :)
zoxa
cici
lilya
bak
MARA
Tinche
penelope
tanjica
missile
Mirjana
mamajednogprinca
daca32
23 posters

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od Tinche 3/10/2012, 15:29

Dzem od sljiva sa cokoladom:

7kg sljiva
3kg secera
200g cokolade za kuvanje


Sljive raspoloviti i izvaditi koscice, redjati u veliki djuvec red sljiva pa posuti secerom i tako dok se sve ne utrosi. Cusnuti u rernu da krcka...povremeno protresti, ne mesati. Pred kraj ili vec kada izvadite iz rerne samo umesajte cokoladu da se istopi. Sipati vrelo u tegle, zatvoriti i ususkati pod jorgance da se postepeno ohladi. Sledeceg dana tegle sa dzemom poredjati u spajz...a jednu teglu odmah otvoriti za degustaciju! Razz
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od MARA 3/10/2012, 15:57

Carica si Tino.
Znala sam da kad otvoris porodiljsko bice te cesto ovde i onde.
I da ce iz sve to pasti neki dobar recept jela,torte,zimnice...
p.s. nikad nisam pravila ovakav dzem ali jesam probala(mesani) i jako je ukusno.
MARA
MARA

Broj poruka : 5394
Godina : 36
Location : Vranje-------Serbia
Datum upisa : 01.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od missile 3/10/2012, 18:54

Evo naše šarene salate, razlikuje se od Dacine. Mi smo prezadovoljni, i dobro je što mm voli da je pravi, pa ja samo malo seckam i perem tegle.

4kg kupusa
2kg zelenog paradajza
2kg paprike
1kg šargarepe
1kg krastavčića
350g soli
400g šećera
900g jabukovog sirćeta
10g konzervansa
10g vinobrana

sve sitno iseckati, izmešati, mi koristimo bure od 30 litara, i ostaviti preko noći da odstoji. Stavljati u tegle sabijeno, što više, pritisnuti rešetkicom i zaliti sokom. Višak soka baciti. Izađe nam 11 tegli, onih standardnih.
missile
missile

Broj poruka : 8014
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 24.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od missile 3/10/2012, 18:59

Ljute u tegli

poređati papričice, pritisnuti rešetkicom, i zaliti sokom od 60% vode, 30% sirćeta i 10% ulja, so po ukusu, malo konzervansa po tegli. Sveže su i jedre i druge godine, ali mene nervira što su masne, pa ih mm tamani, a ja pečem i u zamrzivač.
missile
missile

Broj poruka : 8014
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 24.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od MARA 3/10/2012, 20:25

Ja samo da dodam da svu zimnicu koju stavljam u tegle sa poklopcima u njoj ne stavljam konzervans niti vinobran.....
U moju sarenu salatu ide i ulja.
MARA
MARA

Broj poruka : 5394
Godina : 36
Location : Vranje-------Serbia
Datum upisa : 01.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od missile 3/10/2012, 23:51

i ne pokvari se šarena bez konzervansa? Mozda je štos u ulju
Rolling Eyes maro, kad stigneš, napiši svoj recept
missile
missile

Broj poruka : 8014
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 24.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od bak 4/10/2012, 11:07

Ja u nista ne stavljam ni konzervans ni vinobran i nista se ne pokvari yes
Ni u tursiju (onako ceu), moja mama se krsti, ali meni se nikad ne pokvari. Ni u kupus. Samo to i stavljam od zimnice Embarassed
Ostalo ne volim da jedem pa i ne stavljam Embarassed
Napravili smo ajvar i skuvala sam 50l paradajza i to je to.
bak
bak

Broj poruka : 6802
Godina : 48
Location : Zemun
Datum upisa : 25.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od missile 4/10/2012, 11:19

50 litara paradajza sestro slatka

Svaka chast! nemam reči
missile
missile

Broj poruka : 8014
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 24.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od lilya 4/10/2012, 11:31

Tinche ::Dzem od sljiva sa cokoladom:

7kg sljiva
3kg secera
200g cokolade za kuvanje


Sljive raspoloviti i izvaditi koscice, redjati u veliki djuvec red sljiva pa posuti secerom i tako dok se sve ne utrosi. Cusnuti u rernu da krcka...povremeno protresti, ne mesati. Pred kraj ili vec kada izvadite iz rerne samo umesajte cokoladu da se istopi. Sipati vrelo u tegle, zatvoriti i ususkati pod jorgance da se postepeno ohladi. Sledeceg dana tegle sa dzemom poredjati u spajz...a jednu teglu odmah otvoriti za degustaciju! Razz

Mi ovako isto pravimo samo nikad nismo stavljali cokoladu. Moracu i to da probam.

Hvala Tinche usne
lilya
lilya

Broj poruka : 4742
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 07.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od missile 4/10/2012, 11:42

Tinche ::Dzem od sljiva sa cokoladom:

7kg sljiva
3kg secera
200g cokolade za kuvanje


Sljive raspoloviti i izvaditi koscice, redjati u veliki djuvec red sljiva pa posuti secerom i tako dok se sve ne utrosi. Cusnuti u rernu da krcka...povremeno protresti, ne mesati. Pred kraj ili vec kada izvadite iz rerne samo umesajte cokoladu da se istopi. Sipati vrelo u tegle, zatvoriti i ususkati pod jorgance da se postepeno ohladi. Sledeceg dana tegle sa dzemom poredjati u spajz...a jednu teglu odmah otvoriti za degustaciju! Razz

e i ja sam se zagrejala za ovaj džemić! Tinče, jel posuda sa šljivama krčka otvorena ili poklopljena?
missile
missile

Broj poruka : 8014
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 24.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od Tinche 4/10/2012, 14:08

Otvorena...bar ja tako radim. Mora malo vodice da ispari...da se dzemic zgusne. Al pazite da ne bude previse gust...jer je jako tecan dok je vruc pa se posle dosta stvrdne kad se ohladi.
Ja natrpam nekoliko tanjicira u frizider, pa vadim kasikicom na tanjir, brzo se ohladi na njemu da bi videla koliko je u stvari gust.

Ni ja ne stavljam konzervans i slicne stvari. Samo dobra termicka obrada, ciste suve tegle i lagano hladjenje da vakuumira poklopcic.
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od bak 4/10/2012, 14:27

missile ::50 litara paradajza sestro slatka

Svaka chast! nemam reči

Od toga trecine vise nema, mm popije litar dnevno ni ne trepne yes

Uh, ovaj dzem me bas privlaci, mada ga bas i ne jedemo. Dogodine yes
bak
bak

Broj poruka : 6802
Godina : 48
Location : Zemun
Datum upisa : 25.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od MARA 4/10/2012, 14:51

Mislim da nije stos u ulju,ako imas hladan podrum moyes probati cisto 2 teglice bey konyervansa.
Ja sve sto napravim od yimnice stavim na 50 s u sporet pola sata,taman se lepo ugreje,poklopci se lepo yatvore i sve je vakumirano i tako mi nista ne vata budj.
MARA
MARA

Broj poruka : 5394
Godina : 36
Location : Vranje-------Serbia
Datum upisa : 01.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od missile 4/10/2012, 14:58

Bak, nije to mnogo kad se jede Razz nego treba to napraviti, pa flaše oprati, i sve ostalo što uz to ide! Svaka čast! I mi volimo taj paradajz, ali kad moja mama napravi pa donese.

Maro, probaću 2 tegle bez. Dobra ideja. Nemam podrum, nego na policama u špajzu, ali pored prozora.
missile
missile

Broj poruka : 8014
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 24.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od cici 4/10/2012, 22:54

Bak sestro slatka divim ti se.
Moja mama prravi ajvar od 70kg paprila i par kila plavog. Svake godine joj pomaze osim prosle i ove. Znaci oprati svaku papriku, ispeci, oljustiti, sam leti, skuvatti pa tek tekle ufffffffff ali dobro dosje kad zazimi Wink
Ja cu poceti sa zimnicom ci pocnemo sami da zivimo, obecavam yes
cici
cici

Broj poruka : 2588
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 17.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od zoxa 9/9/2013, 22:12

Zimnica - Page 2 1240472_10151677434704195_2071848980_n

Moj ajvar, prvi i jedini Very Happy 
Mnogo sam ponosna sto je bas dobro ispao as
zoxa
zoxa

Broj poruka : 2601
Godina : 48
Location : Prag
Datum upisa : 25.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od nina :) 9/9/2013, 22:39

svaka cast zoxi
ja danas napravila barenu papriku od skoro 30 kg,krastavcice u teglu isto stavila 6-7 kg.sutra me ceka 20 kg pecene paprike,skuvali 30 l paradajiza a ostalo nam od prosle godine 20,napravili pekmez od sljiva od 30 kg
kazem ove godine m isve nesto kasno jer meni to sve bude vec za jesti pocetkom setembra jer vec u julu imam vise od pola zimnice gotovu ali ove godine sve kasni i tek je nedavno krenula paprika da se prodaje za pecenje ona crvena
ostalo mi sarena salata i mozda pariku punjena kupusom i karfiol i za ovu godinu je dosta sa zimnicom
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od nina :) 9/9/2013, 22:40

sad sam se setila jos ocu da isecem paradajiz za tegle jer moji vise vole kad ogulim paradajiz i iseckam nego kad ga mejem da zimi jedu sa crnim lukom
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od Sami 10/9/2013, 11:07

Jedan savjet kako sačuvati i ne koristiti konzervans..
Ja osobno nikad ne koristim konzervans, svake godine mijenjam poklopce na galonima i kad pripremim papriku, ajvar, krastavce isl. stavim u lonce i prokuham galone , treba voda da prekrije poklopce od galona i bez problema tako spremljeni mogu da stoje na mracnom mjestu dugi niz godina, posto se vakumski zatvore..
Ove godine nisam mjerila na kg, samo znam da sam ukiselila oko 50 galona krastavaca, paprika i nešto ajvara, ima tu i sarene salate i punjeni paprika, nesto malo i kompota, nekoliko galona pekmeza, jos nekoliko galona pekmeza i kompota cu da pripremim a mozda i ajvara i za ovu zimu dosta ...
Sami
Sami

Broj poruka : 4068
Godina : 49
Location : Iz Bosne sam
Datum upisa : 20.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od JAmajka 11/9/2013, 00:30

Žene,svaka vam čast.Prave ste vrednice.

I ja sam pravila džem od šljiva,po receptu Tine(u rerni,pod folijom,na kraju dodam čokoladu i rum).Sipam vruć u sterilisane tegle,zavrnem poklopac i okrenem tegle naopako(na poklopac)i ostavim ih da se ohlade.
Ispeći ću i paprike za friz...i to je to.

Ajvar kupujemo,od jedne žene iz LE(fenomenalan je).Ja samo na teglice stavim ukrasni papir i mašnice i odložim u špajz.Wink 
JAmajka
JAmajka

Broj poruka : 1906
Location : BG
Datum upisa : 25.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od noja 11/9/2013, 21:23

Mmmmmmmm
Bas ste vredne. Zoxa pindjur izgleda odlicno Very Happy bas nekako tvojih ruku delo,
Mi cemo dobiti od moje sestre od tetke par tegli pekmeza od sljiva i paprike pecene,
paprike pecemo na smederevcu kod svekra, napolju, al necemo sad ni pekmez ni paprike,
Inace ga pravimo i pekmez bez konzervansa i to od nasih sljiva( imamo dve lepe neprskane oko 10kg bude)
imamo i dunja dosta i bundeve tresnja nam se smrzla velika stara jos prosle zime pa smo posadili nove dve ...moram i ja da sevpohvalim malo Very Happy 
stim da smo mi kuvali sljive na butanu pa u vrele tegle, to sa coko nisam nikad i rernom ...
Budite vrednice
noja
noja

Broj poruka : 6242
Godina : 45
Location : tamo gde Dunav teče
Datum upisa : 24.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od zvoncica36 11/9/2013, 21:33

Ja zimnicu ne pravim pošto mm ne voli paprike,pindžur,paradajz,...Kad napravite džem,ajvar,pindžur,...,ako vam je poklopac odgovarajući (tvist-of) kad sipate u tegle sadržaj zatvorite i okrenite naopako tegle.Tako će se stvoriti vakum i neće vam se stvarati plesni na zimnici.Neka vam stoje naopako 5-10 min i onda ih okrenite normalno.Možda je ovo već neka od vas napisala nisam čitala temu.

zvoncica36

Broj poruka : 2090
Datum upisa : 23.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od cicsa80 11/9/2013, 21:34

Moja mama je pravila ove godine kompot od vinogradarskih breskvica(po receptu komsinice cija je cerka radila u fabrici za preradu voca i povrca Sapcanka). Breskve iseci na manje komade, poslagati u tegle pa naliti vode da bi odmerili koliko vode treba na jednu teglu(onu od 800gr). Tu vodu nasuti u sepru u kojoj ce se kuvati sa secerom(ide 2 kasike secera na jednu teglu). Voda treba samo da uhvati kljuc i onda se naliva u one napunjene tegle. Tegle zatvoriti metalnim zatvaracima, staviti u drugu serpu sa vodom a na dno serpe staviti krpu. Serpa u kojoj su tegle treba ta provri i i od momenta kljucanja smanjiti jacinu i kuvati 5-10min. Super je sto se ne stavlja nista od hemije da bi se odrzao. Tegle se ostave u toj vodi da se ohlade.
cicsa80
cicsa80

Broj poruka : 2716
Godina : 43
Location : Novi Sad
Datum upisa : 23.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od ninica2 11/9/2013, 21:57

Cicsa moja sveki je pre nekoliko dana pravila tako kompot od breskvi i od jabuka,extra je!
ninica2
ninica2

Broj poruka : 1841
Godina : 44
Location : Novi Sad
Datum upisa : 26.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od nina :) 11/9/2013, 21:58

cicsa ja kompot pravim slicno tome ali tu vodu nekuvam nego lepo slozim voce u teglu i u svaku teglu zavisi od slatkoce voca stavim od 2-5 kasika secera i prelijem sa vodom i lepo zatvorim.tegle stavim u serpu vecu gde na dnu stavim neku krpu staru da pokrije dno i poredjam tegle nalijem do pola flase vode i pokrijem sa krpom od gore ili pamucnom pelenom ali prvo je nakvasim i lepo ususkam u serpu krajeve i kuvam na laganoj vatri ili ako je na sporetu smanjim na 2 i kuvam pola sata nekad vise neka manje sve zavisi dok nevidim kad uzmem teglu da pomerim na levo i desno i ako vidim da se voce polako pomera sa mojim pokretima onda ugasim ali nikad dok nevidim da se lepo voce pomera u tegli,ostavim da se tako ohladi do sutra u toj vodi i lepo poredjam na stalazu nikad m ise nije pokvario kompot .a svekrva je uvek pravila kompot samo slozi voce stavi secer i zatvori i ceo postupak oko kuvanja kao sto radim ja radi i ona ali se to nikom nesvidja jer voce izgubi svoju slast jer se raskuva i pusti svoj sok pogotovo visnje bude samo kospice i ljuska a nema upste ukus visnje ,da su svi moji ukucani rekli da oce odsad da samo ja pravim a ne kakao baba pravi jer takav nece da jedu i uvek njen na kraju bace kompot a moj se sve pojede i traze jos koju teglicu dali ima.ne da se hvalim ali mi uvek sve bude lepse nego sto ona spremi pa se svi zale kakao ona na te babske stare kao nacine kako ona tvrdi da je tako njena svekrva stavjala njima se nesvidja i da se lepo pravi po novom kakao ja pravim
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu