KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Roditeljska moc" Elizabet Pentli

5 posters

Ići dole

"Roditeljska moc" Elizabet Pentli Empty "Roditeljska moc" Elizabet Pentli

Počalji od Simona 7/6/2012, 23:40

Vec neko vreme pisem da cu da otvorim ovu temu pa se veceras resih... Dobila sam skriptu od hraniteljice koja predstavlja izvode iz knjige iz naslova teme. Kaze da je ona dobija uz svako dete pa je uz jos neke knjige o hraniteljstvu dala meni Vilenjakove. I druge su dobre ali ova je odlicna, i suprug i ja smo citali i zao nam je sto usvojitelji ne dobijaju tako nesto... Vrlo je korisno kad cekanju dodje kraj, tj kad malisan ili malisanka ili vise njih dodju kod vas i odjednom od bajkovitog zivota kome ste se nadali pocinje rat oko hrane, sredjivanja igracaka, pa onda razne navike koje su kod vas i hranitelja drugacije, pa onda strahovi itd itd... Ja ne bih da mi se zivot pretvori u stalni haos a to bi bilo kad bi se prilagodjavala detetu, a opet ne bih ni da bude neka strogoca pa da nestane prijatna atmosfera. Metode iz ove knjige nam pomazu da postignemo i jedno i drugo ili se bar trudimo...

Ja cu vam prepisati neke delove ili prepricati a vi pisite kako vam se cini ili ako ste vec citali tu knjigu...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

"Roditeljska moc" Elizabet Pentli Empty Re: "Roditeljska moc" Elizabet Pentli

Počalji od Simona 8/6/2012, 00:08

1. SAOPSTAVANJE

Roditelji nesvesno sa decom postupaju kao da su nesposobna ili nisu u stanju da razumeju sta im se govori. Cinjenice bi trebalo saopstavati jednostavno, bez okrivljavanja i optuzbi.

2. BAKINO PRAVILO

Mozes da ............... kad .......................

U osnovi ovog pravila je da prihvatite nesto sto dete zeli da radi kao drugi korak. Vi definisite prvi korak kao zadatak koji mora da se obavi pre nego sto se dobije privilegija.

Kod nas to redovno izgleda ovako - Mozes da se kupas kada sredis igracke u svojoj sobi (nas sin obozava da se kupa ali ne podnosi sredjivanje igracaka.

Treba da pazite da bude bas u tom obliku a ne da koristite ne mozes, nemoj i sl (zato sto je to poziv na saradnju a ne na borbu).

3. JASAN ZAHTEV

Roditelji daju jasan zahtev umesto nagovestaja sta zele.

Prikriveni zahtev bio bi:

Volela bih da obuces pidzamu.

Jasan:

Molim te, obuci pidzamu.

- Ovo sam citala i u nekoj drugoj knjizi. Tu je lepo objasnjeno zasto je ovo vazno i iako se meni prvo cinilo bzv shvatila sam da jeste pa sam se vezbala i pre dolaska Vilenjaka jer ja ne volim tako da se obracam i najradije bih sve razlozno objasnila a to u vaspitanju dece nije uvek dobro. U toj drugoj knjizi je dat primer odlaska u vrtic pa onda roditelj objasnjava detetu zasto mora da obuce jaknu, pa da je hladno, dete ne shvata jos ni to, pa onda pojmove zasto je vrtic bitan, pa da roditelji rade itd itd u medjuvremenu zakasne u vrtic i na posao. I tamo se savetovalo da roditelj u takvim slucajevima mora da koristi svoj autoritet i da dete prihvata da roditelj zna da ono treba da obuce tu jaknu bez svih tih objasnjenja... Kako bude raslo ono ce shvatati razne pojmove pa i zasto se oblaci jakna kad je hladno itd. Dok je malo dovoljno je to obracanje - molim te, obuci jaknu.

4. DAVANJE IZBORA

Mocna tehnika koja se moze koristiti u svim razvojnim dobima deteta. Time se iz zahteva eliminise pritisak a vase dete ima osecaj da je glavno. Samim tim ono daleko vise zeli da vas poslusa.

Nudite izbore u skladu sa detetovim godinama i vasom namerom.

- Meni je ovo povezano sa onim prethodnim. Mrzim ipak sto ja odlucujem o detetovom izgledu a to je njegovo telo... No ono cesto nema pojma o uslovima napolju a i mestom gde idemo... Moj sin se ne petlja cesto u odabir odece a kada mu to padne na pamet hoce da obuce sorts na 12C ili zimske pantalone po letnjem danu. Onda ja kazem da je za to ipak hladno ili toplo i izvadim mu npr troje pantalona koje moze da obuce ili tri dukserice, sve odgovara sto odabere... On je zadovoljan sto bira, ja zadovoljna sto smo relativno brzo dosli do oblacenja i sto je on zadovoljan i eto...

Eto toliko za danas...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

"Roditeljska moc" Elizabet Pentli Empty Re: "Roditeljska moc" Elizabet Pentli

Počalji od snedra 8/6/2012, 10:09

Hvala ti MNOGO Simona, bas sam se pitala citajuci tvoj dnevnik kako da nabavim tu skriptu!

osmeh srce
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

"Roditeljska moc" Elizabet Pentli Empty Re: "Roditeljska moc" Elizabet Pentli

Počalji od Simona 8/6/2012, 14:08

Nema na cemu :)

Pisacu ja i dalje... a kad se budemo vidjale mogu i da ti iskopiram i donesem, nema toga mnogo a korisno je :)
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

"Roditeljska moc" Elizabet Pentli Empty Re: "Roditeljska moc" Elizabet Pentli

Počalji od Sara 8/6/2012, 20:12

Simona , ima jedna knjiga koja opisuje iste ove metode , sa primerima .Ja sam je procitala i dosta mi je pomogla , poklonila sam je bratu , oni imaju malo dete ali kaze da je i za njih zlata vredna . Jo Frost ju je napisala , ima vise knjiga ali sam ja procitala samo jednu , nameravam i druge .
Sara
Sara

Broj poruka : 399
Godina : 50
Datum upisa : 09.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

"Roditeljska moc" Elizabet Pentli Empty Re: "Roditeljska moc" Elizabet Pentli

Počalji od pegaz 9/6/2012, 08:40

Bravo Simona
pegaz
pegaz

Broj poruka : 694
Datum upisa : 27.12.2011

Nazad na vrh Ići dole

"Roditeljska moc" Elizabet Pentli Empty Re: "Roditeljska moc" Elizabet Pentli

Počalji od pudza 15/6/2012, 07:48

Hvala!
Kuplila sam knjigu "Roditeljska moc". Knjiga je sjajna. Autorka opisuje situacije iz svakodnevnog porodicnog zivota i daje savet kako se postaviti prema deci.
Knjiga je laka za citanje i nije predebela.
Videla sam na internetu da ima da se kupi u knjizarama i knjiga "Skrivene poruke" od iste autorke.
pudza
pudza

Broj poruka : 158
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

"Roditeljska moc" Elizabet Pentli Empty Re: "Roditeljska moc" Elizabet Pentli

Počalji od Simona 15/6/2012, 14:05

Nema na cemu :)

Ne stizem da pisem, uvece ili zaspim ili gledam da ucim... ali nastavicu ovih dana...

Saro i Pudzo,
ko je izdao te knjige? Gde ste ih nabavile?
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

"Roditeljska moc" Elizabet Pentli Empty Re: "Roditeljska moc" Elizabet Pentli

Počalji od pudza 15/6/2012, 14:35

Knjigu "Roditeljska moc" je izdao Psihopolis institut iz Novog Sada.
Mladinska knjiga, Beograd je izdala "Skrivene poruke" .

U knjizari Mladinske knjige u Novom Sadu kupila sam "Roditeljsku moc" .

Na sajtu Psihopolisa mozes videti u kojim knjizarama u Beogradu mozes kupiti njihove knjige. Ima ih u Delfi knjizarama, Vulkanu, Mladinskoj...
pudza
pudza

Broj poruka : 158
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

"Roditeljska moc" Elizabet Pentli Empty Re: "Roditeljska moc" Elizabet Pentli

Počalji od Simona 15/6/2012, 14:38

Hvala Pudza :) Pogledacu pa cu svakako kupiti :)
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

"Roditeljska moc" Elizabet Pentli Empty Re: "Roditeljska moc" Elizabet Pentli

Počalji od Simona 26/6/2012, 18:06

Da malo nastavim vezano za ovu temu...

5. KRATKI I KONKRETNI KOMENTARI

Kratak komentar vam pomaze da drzite detetovu paznju, kazete sta zelite i na njega prenesete odgovornost da to i uradi.

Primer za duge diskusije i komentare:

Deco! Koliko puta treba da vam kazem da sklonite igracke pre vecere? Znate pravilo a opet svako vece sednete za veceru, au dnevnoj sobi ostane nered. Pre nego sto vam stavim hranu na sto, ocekujem da spremite dnevnu sobu.

Kratko i konkretno:

Deco, pravilo je da se pre vecere sklone igracke.

6. LUTKARSKA PREDSTAVA

Ova tehnika je zlata vredna za decu ispod pet godina. Predmet koji govori je sjajan nacin da navedete malo dete da vas slusa i saradjuje.

Ovde su neki primeri sa pelenama, mrzi me da kuckam posto nama to nije aktuelno Very Happy ali ako budete zainteresovane javite... Kod nas primena ovog pravila ide naprimer kad se pije mleko... Imamo dve solje jedna ljutita a druga vesela... Pa onda one pricaju sa Vilenjakom zavisno koja je odabrana za to jutro/vece. Ova vesela je kao ubedjena da ce on popiti mleko i vec je radosna... a ljutisa je ljut sto Vilenjak ne pije mleko... Najsladji mi je kad ocekuje da ce ljutisa poceti da se smeje ako on pocne da pije Laughing Ali sam primetila da vise voli veseljka... no vazno je da postizu cilj Wink
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

"Roditeljska moc" Elizabet Pentli Empty Re: "Roditeljska moc" Elizabet Pentli

Počalji od Simona 26/6/2012, 18:13

7. KORISNA PITANJA:

Postavljanjem korisnih pitanja pomazete svom detetu da nauci da slusa svoj unutrasnji glas i razvije samodisciplinu. Cilj je da svoje emocije ostavite po strani i pomognete detetu da razmisli i samo pronadje resenje.

Pitanja koja blokiraju:

Zasto si to uradio?
Koliko puta moram da ti ponovim?
Sta je s tobom?

Korisna pitanja:

Kako se osecas zbog toga?
Da li mozes da smislis neki nacin na koji mozemo ovaj problem zajedno da resimo?
Da li si zadovoljan sto si to uradio?
Kako si to mogao drugacije da resis?
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

"Roditeljska moc" Elizabet Pentli Empty Re: "Roditeljska moc" Elizabet Pentli

Počalji od Simona 26/6/2012, 18:15

8. PORUKE:

Poruke, spiskovi, crtezi su dobar nacin da komunicirate sa svojom decom. Pisana rec ima neku tajnu moc da na efikasan nacin ohrabri decu da saradjuju sa vama.

9. HUMOR

Sasvim je u redu da ne budete ozbiljni sve vreme. Humor podstice dete da se slozi sa vama a vama pomaze da ostanete raspolozeni. Koristite pristojan humor.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

"Roditeljska moc" Elizabet Pentli Empty Re: "Roditeljska moc" Elizabet Pentli

Počalji od Simona 26/6/2012, 18:20

10. PRAVILA I RUTINA

Porodicna pravila i ustaljen red pomazu vam da oranizujete zivot. Sluze da jasno podsecaju decu sta treba da urade, a davi ne morate stalno da naredjujete.
1) Odredite pravila unapred.
2) Odredite koja mozete ihocete sprovoditi. Kada postoje pravila deca ce ih krsiti. Olaksajte sebi zivot tako sto cete imati manje pravila ali ce ona biti vazna.
3) pravila formulisite jasno i jednostavno.
4) Unapred odredite posledice za krsenje pravila. Kada ste odredili posledice ili disciplinsku kaznu za krsenje pravila dete nece moci da pregovara o posledicama.

*********

Eto toliko za danas... pa nastavicu opet...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

"Roditeljska moc" Elizabet Pentli Empty Re: "Roditeljska moc" Elizabet Pentli

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu