KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

+10
LaFolie
Januar
Ema78
dr mali pariz
Tanja83
Mirjana
bobica83
Orline
lena
HappyGirl
14 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od HappyGirl 19/3/2012, 16:38

U pripremi :)
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od lena 20/3/2012, 21:09

Zamolila sam Happy da otvori ovu temu i da kopira sa "Desavanja" vase postove. Kad su mi negde u 5. mesecu, ako se dobro secam, pomenuli da cisto predostroznosti radi treba da odradim i tu "analizu", ja sam se preplasila - em je niko na Kutku tada nije pominjao, em nisam mogla da imam svu dijagnostiku u malom prstu a i zvucalo mi nekako ozbiljno... (posumnjala sam da nesto nije u redu sa mojom bebom a da nece da mi kazu kad "samo ja" to radim... na srecu, vecito sumnjalo nije bilo u pravu Very Happy ).

Ispostavilo se da je jedino Cipiripi, po nalogu svog dr, zvase li se Plecas, radila u Visegradskoj eho srca bebe. I ona mi je dosta pomogla, opisala sta i kako, ja sam se smirila... yeah, nisam jedina, uh! I zaista je bilo predostroznosti radi. Njen dr je napomenuo da bi, po njemu, svaka trudnica trebalo da odradi taj UZ i da je steta sto nije obavezan. Tako se na vreme zna da li beba ima neku urodjenu srcanu manu te joj se moze pomoci na vreme.

Kad se posumnja da beba ima nekih problema sa radom srca, obicno se daje uput i salje se trudnica u Tirsovu, gde su najveci strucnjaci - to je jedno od objasnjena koje sam kasnije dobila od svoje dr (privatna klinika BIS, a tamo je UZ srca bebe kostao oko 100 evra jer radi prof. Radunovic), a da li je tacno, ne znam.

Ostalo mi je nejasno da li bas svaki ginekolog moze da odradi taj UZ. Prakticno gledano, iz moje perspektive, ispalo je kao obican UZ pregled, samo detaljniji.... Zapravo, meni nije uopste jasan ni pojam "ekspertskog UZ", al o tome neki drugi put...

Ja sam odradila eho srca bebe u "Zvezdari", dr je bio sef UZ kabineta i sjajan lik.

Verujem da ima, i da ce biti, jos trudnica koje ce na spisku UZ imati i ovo... pa da znaju na vreme sta i kako.....
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od Orline 20/3/2012, 21:21

Leno, moram da te pohvalim, ti si prva bila inicijator da se ove strane malo podignu i prebriše prašina Laughing
Sve bitno ostane zatrpano negde u dnevnicima.
Posle se i Pariz nadovezala sa korisnim temama i idejama, mada vidim da je i mirče i još neke pisale pomalo na ovim stranama.

Isto tako teme o bebama, sve je u roditeljskim dnevnicima, kad nam bude trebalo, moraćemo ispočetka da zapitkujemo. Samo da dodjem do toga Very Happy

Kod koga si radila na Zvezdari, koji dr?

Ja recimo, ništa ne znam o fetalnoj ehokardiografiji.

Opet da citiram tuli- o sterilitetu znam sve, a o trudnoći ništa Very Happy
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od lena 20/3/2012, 21:53

O, hvala, hvala...Jeste, Orli, sve bitno je negde po dnevnicima! I tako, na primer, svaki put kad beba dobije prvi put T, mi u panici postavljamo jedna te ista pitanja...

"Uredan fetalni ehokardiografski nalaz" itd. .... pregled radio fenomenalni dr Nenad D. Kusljevic (mislim cak da je tvoj zemljak, inace od svih dr ginekologa na mene je upravo on ostavio najveci utisak!). Ja bila u 23 + 4 nedelji, a po UZ 24 + 5 (tad je Andrija poceo bas da brza!). Imao je 726 g, srce mamino. Sad je oko 11 kg... bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe 995453


Poslednji izmenio lena dana 21/3/2012, 21:00, izmenjeno ukupno 1 puta
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od bobica83 20/3/2012, 22:55

Da pripomognem i ja ovoj temi malo!
Posto radim sa kardiolozima-kardiohirurzima na IMD koliko znam fetalni uz ili ehokardiografiju na IMD radi dr J.Kosutic a sto se tice Tirsove koliko znam radi prof.dr ida Jovanovic! ako bilo kojoj sta treba (daleko bilo pu pu) tu sam da pomognem koliko je u mojoj moci posto sam jos uvek na porodiljskom!


Poslednji put izmenio bobica83 dana 23/3/2012, 23:21, izmenio ukupno 2 puta
bobica83
bobica83

Broj poruka : 2140
Godina : 40
Location : zemun
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od Mirjana 20/3/2012, 23:02

Lena, kako je glasio izveštaj. Šta se tačno tamo gleda?
Evo zašto pitam. Ja sam bila na tom drugom ekspertnom uz-u (21+4GN) gde je dr gledao i srce, i napisao u izveštaju sledeće:
Srce pravilno orijentisano u grudnom košu, simetričnih polovina. Zalisci su prisutni, pravilno se otvaraju. Izlaz i ukrštenje velikih krvnih sudova je uredno. Presek tri krvna suda je uredan. Aortni luk u celosti uredan.
Da li je to to, ili treba da planiram još neki pregled koji mi još uvek niko nije spomenuo?
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od lena 21/3/2012, 21:32

Mirjana, moj izvestaj je bio krajnje stur, dr nije voleo da pise opsirno king , nema ni ovoliko koliko su tebi naveli, a trajao je pregled vrloooo dugooo... No ja sam bila kod njega ne samo zbog UZ srca bebe nego i zbog nekih cudnih bolova koje nisu smatrali kontrakcijama (a ja bila u frci)...

Pa, valjda ti je to - to! Nemam pojma, zato sam i molila da se otvori tema. Baci pogled:

http://www.ultramedika.rs/srce3.htm

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/007340.htm

http://www.ultramedika.rs/rad06.htm

http://www.mamaibeba.rs/trudnoca-porodjaj-porod-porodiliste/1111-mogucnosti-fetalne-ehokardiografija-srce-fetusa.html
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od Mirjana 21/3/2012, 23:23

Pa, pošto sam sve pročitala i po nekoliko puta, pa "sažvakala" sve one latinske izraze, mogu zaključiti da je to to!
I meni je dugo trajao pregled, mada nema čovek taj utisak dok gleda čas u ekran, čas u muža koji takođe "čkilji" ka ekranu bez treptaja Laughing

Znači, radi se između 18 i 24 nedelje trudnoće. Pretpostavljam, u okviru II expertnog UZ, s obzirom na to da je meni tako rađeno.
Posmatra se protok krvi kroz srce, srčani ritam, oblik i položaj srca, komora i pretkomora, postojanje i rad zalizaka, veliki krvni sudovi i aortni luk.
Na zapadu čak i ne rade FE ako nema indikacija za to. Npr:
-član porodice ili rođak ima defekt ili oboljenje srca
-na redovnom UZ detektovan poremećaj ritma i sl.
-majka ima dijabetes tipa 1, lupus ili Phenylketonuria (ne znam ovo da prevedem)
-majka ima rubelu za vreme trudnoće
-majka koristi alkohol ili droge u toku trudnoće
-majka je koristila neke lekove koji mogu naškoditi plodu (npr. neki lekovi za epilepsiju, lečenje akni Shocked )
-amniocinteza pokazala hromozomski problem

Lekar bi morao biti obučen za ovu vrstu pregleda i ne bi trebao pregledati više od 5 pacijentkinja dnevno lol! Eeee, nema kod nas toliko obučenih, da bi se mogla ispoštovati ta brojka.
Bobice, šta ti kažeš, je l to to?
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od Tanja83 22/3/2012, 08:39

Ja sam u 26 nedelji radila fetalni dopler ehokardiografije jer su mi tada utvrdili da mi jedna beba zaostaje za rastom tj kasnila mi je 3 nedelje po ultrazvuku dok je druga bila naprednija 2 nedelje od nedelje gestacije,ukupno 5 nedelja izmedju jedne i druge bebe ili ti 50%.Tada su me poslali kod Prof Ide Jovanovic koja je prva uvela kod nas fetalnu ehokardiografiju i koja je "tata-mata" u svom poslu.Radila sam privatno,gledala me punih sat vremena.Bilo je sve uredu.

Sa mnom u Visegradskoj je lezala zena 44god,prva beba,treca trudnoca,nikada nije mogla da izgura do kraja,tj jednom je imala spontani u 8 mesecu(uginula joj beba u stomaku)a drugi put je beba imala anomaliju pa su joj savetovali da je prekine.Kod ove trece bebe su nasli anomaliju na srcu,beba nije napredovala,stagnirala je sa kilazom.Savetovali su joj odlazak u Bec kod nekog cuvenog prof,decijeg kardiologa da joj uradi ehokardiografiju i jos neke nalaze tj otisla je na konsultaciju sa njim.Dijagnoza je potvrdjena,radili su operaciju srca BEBE kroz stomak i uspesno je zavrsena.Ona se porodila pre mene i rodila zdravu devojcicu malo pre termina.Bila je 2200gr ali vitalna i nije bila u inkubatoru niti je imala krize.
Eto drage moje,cak i kada se utvrdi da beba ima neku anomaliju na srcu moze i to da se resi dok je u majcinom stomaku


Poslednji izmenio Tanja83 dana 1/2/2013, 16:01, izmenjeno ukupno 1 puta
Tanja83
Tanja83

Broj poruka : 1272
Godina : 41
Location : Beograd
Datum upisa : 01.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od lena 23/3/2012, 22:57

evo jednog clanka - dr ida jovanovic i dr a. ljubic....

http://www.planeta.org.rs/12/med2.htm
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od lena 26/3/2012, 12:27

DR MALI PARIZ

nego, pitane važi za sve trudnice... :roll:i mame, šta ću danas mi dan da vas propitujem, dosta je predavanja lol!
Jeste li išle , u kojoj nedelji na ehokardiografiju?
Ajd sad da vas čujem Laughing

NEF

Pariz jer mislis eho srca bebe? Ja sam isla u 23 nedelji na imd to je bilo u sklopu exp uzv pa je dr i srce gledao detaljno.

ZOKA83


Da, ide se u 24-oj, uz toleranciju od 2 nedelje gore - dole. ja bila u 22-oj kod dr Novakov. UZ traje oko 15 minuta ( kod nje) SVE organe detaljno gleda, ukljucujuci i udove, da li se pomeraju i savijaju, a pre svega, akcenat je na srcu.

Uglavnom, taj uz se zove "drugi expertni" i ja sam platila 6500 ovde, u NS-u.
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od lena 26/3/2012, 12:30

BOBICA83

Kod nas na IMD radi se posebno ehokardiografija koju rade deciji kardiolozi dr Kosutic i znam da privatno radi mislim u Jevremovoj dr Ida Jovanovic iz Tirsove i da to retko kad gledaju ginekolozi! Ja nisam radila iako radim na odeljenju urodjenih srcanih mana nisam se optercivala!
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od lena 26/3/2012, 12:31

ZOKA83

Moram da napomenem da je meni ehokardiografiju radila dr Novakov ( to vec rekoh) ali me je kod nje uputio moj dr koji mi je vodio trudnocu. Rekao mi je nesto u stilu, moze i on, ali da je za bas taj specif. UZ ona najbolja, da u njenu rec ima najvise poverenja i da odem kod nje... tako da, ako to radite, svakako mora biti neko strucan, po tom pitanju.
Ovo napominjem jer sam, nazalost, sretal i "ginekologe" koji nisu znali da rade UZ uopste....
Bobi, svaka cast sto se nisi opterecivala, iskreno, nisam ni ja jer nisam ni znala da se to radi... Rolling Eyes Ali mi je svakako laknulo kad je dr rekla da je sve ok sa te strane Very Happy
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od lena 26/3/2012, 12:32

MAUS

I ja radila u 24. nedelji. Sve detaljno...uzivancija 45 minuta. Lezis i gledas svoju bebu Very Happy
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od lena 26/3/2012, 12:34

DR MALI PARIZ

Bobi, ako neko o tome razmišlja, to nije opterećenje,draga moja, već predostrožnost.
Nije opterećenje ni kad se rade sve moguće analize, već predostrožnost.
Mislim, pa šta ako radiš na tekvom mestu? Nisam baš razumela šta si htela reći.
Hvala cure na iskustvima.
Ima vremena do tada,ali opet, o svemu tome ću videti sa svojim gišom.
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od lena 26/3/2012, 12:36

AGATA

Evo i mene na temu fetalne ehokardiografije.

Ja nisam isla posebno na fetalnu ehokardiografiju. Isla sam jednom mesecno, a u kasnijoj trudnoci i redje na UZ i doktor je tu i srce gledao. Moja dobra drugarica je bila trudna malo vise od mene i isla je kod Ljubica na ehokardiografiju (koji joj je i vodio trudnocu). Taj izvestaj je i naslovio FETALNA EHOKARDIOGRAFIJA. Drugarica mi je procitala sta je napisano i on je tu opisao srcane supljine, pregrade izmedju njih i krvne sudove sto je i moj doktor (Mikovic) opisivao u, da nazovem, obicnom ultrazvuku. Mozda, da je doktoru bilo nesto sumnjivo, mozda bih se odlucila za neki detaljniji pregled, ali ne znam ni ko bi od doktora to bio, mozda dobar radiolog, ili deciji kardiolog dobro edukovan za UZ, ne znam. Uglavnom mi nismo isli.
Kada se ide jednom mesecno na pregled padne se da se uradi jedan tada izmedju 20. i 24. nedelje kada i treba koliko sam shvatila da se vidi detaljnije sva anatomija ploda. Mi koji idemo ovako cesto na UZ mislim da nista posebno ne treba da isticemo UZ koji se radi u to vreme, to se odnosi na Evropu, gde se urade 2, eventualno 3 UZ pregleda tokom trudnoce i naravno da je jako bitno da se beba anatomski pregleda detaljno onda kada je formirana.
Ja sam se sa pojmom ekspertni ultrazvuk prvi put srela cekajuci dabl test na Institut za majku i dete gde na vratima pise "ekspertni ultrazvuk" i iskreno mi je delovalo kao neko samohvalisanje, "mi smo eksperti", pa sam i razmisljala da li to znaci da je osoba koja radi taj pregled ekspert ili radi nesto posebno ili na posebnom aparatu. A onda sam videla da je odomacen taj izraz ekspertni pa sam se i ja navikla. Uglavnom taj ekspertni na IMD (zakazan posle amniocenteze) nije bio nista detaljniji i duzi od onih redovnih pregleda (pri cemu ne zelim da umanjim strucnost, ja sam vrlo zadovoljna svime sto sam prosla u trudnoci na Institutu za majku i dete, ali prosto nije bilo neceg specijalnog). Taj naziv me je i naterao na razmisljanje da li su neki UZ pregledi unapred povrsniji, ako nisu nazvani ekspertni, a od nepotpunih pregleda bilo koje vrste se celog zivota jezim.

Tako smo moj muz i ja razmisljali i kada je u pitanju bio 4D Uz, jer su nas stalno pitali da li ste isli, pa smo mi krenuli da razmisljamo. Naravno da ne zelimo da stedimo na detetu, ali opet ima smisla biti racionalan, pa smo krenuli vise da citamo sta je uopste 4D UZ, sta bismo dobili tim pregledom i nasli da je zapravo iz 2D slike aparat generisao 4D sliku, da onaj ko gleda bitne karakteristike za plod nista vise ne vidi na 4D UZ nego na 2D modu, vec da je 4D za nas laike atraktivniji, lakse se raznezimo uz 4D sliku. Na svakom pregledu je doktor gledao sve bitno na 2D modu, a onda je prebacivao na 4D sondu da bi nam odstampao sliku, i kao po pravilu beba se nekako krila i nije lepo ispadala na slici i on nas pita je l vam se svidja, da li da trazi jos da lepse ispadne, ja kazem doktore jel ima sve delove lica i tela, nije ni potrebna slika.
Za UZ pregled nigde nismo nasli da je stetan, ali da nije prijatan za bebu to smo nasli. To je prakticno mehanicki talas i to je razlog sto bebe vrlo cesto drze na slici rukice preko glave, preko usiju, prakticno se brane od tog talasa. I odlucismo da ne idemo ni na 4D UZ. U drugoj polovini trudnoce sam i odlaske na UZ preglede proredila, ali je tada beba vise mrduckalali, pa sam manje strepela.
Nije mi namera ovim pisanjem bila da ikog odvracam od bilo kog pregleda, svako donosi odluke za sebe, ali kako sam sve ovo dosta analizirala, mozda nekom i ove cinjenice budu korisne.
Svim trudnicama zelim mirnu i lepu trudnocu!
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od lena 26/3/2012, 12:37

ZOKA83:

Da, ehokardiografiju je radilo, usudicu se reci, preko 95% trudnica, samo nije znalo da se tako zove. Radi se u sklopu tog "drugog expertnog", nekim trudnicama je upotrebljen taj izraz, nekima ne.
Nisam za trckanje svaki cas na UZ, ali jesam za to da se ta tri najvaznija ultrazvuka ( 12., 24. , i cini mi se 32. nedelja) odrade, kako Pariz rece, iz predostroznosti.
Ja nisam ni sumnjala da sa srcem moje devojcice nesto nije u redu, niti sam se bilo cega pribojavala, ali je bilo lepo cuti da je sve kako treba, da su rukice i nogice u redu, bubrezi i ostali organi...

I jeste... meni su svi Z radjeni u 2D, samo sam slike dobijala u 3D.
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od lena 26/3/2012, 12:38

MRVICA:

Kako Agata kaze vecini je ta ehokardiografija radjena samo nisu znali. Meni je nekoliko puta dr pokazivala pregrade izmedju komora i objasnjavala koja sad treba da bude zatvorena koja jos nije...
Ne znam za vas, ali moj expertni je trajao znatno duze nego obicni uz, 40 minuta je dr sve gledala, merila, okretala...
Ja sam od 18-23 nedelje isla jednom nedeljno na uz, i nije mi zao jer sam se tad jako plasila i to je stetnije za bebu nego uz(moje misljenje). Sad i pre toga idem na 3-4 nedelje.
lena
lena

Broj poruka : 4087
Godina : 53
Location : Beograd
Datum upisa : 18.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od dr mali pariz 29/5/2012, 12:08

Evo lenština se oglašava i na ovoj temi...
Fetalnu ehokardiografiju sam radila u 25. nedelji -blizanačke trudnoće
Radila sam u Poliklinici u mom gradu, a radio je doc.dr V. Vukomanović, a sa IMD-a.
Pregled je trajao sat vremena, " s leđa" je obema bebama prilazio, pa nije išlo jednostavno.
Dr ćuti sve vreme, i na moje pitanje potvrđuje da ne priča dok radi, lol! već posle obavljenog posla.
Nalaz ovako izgleda:
Kod oba fetusa normalna pozicija, orijentacija i veličina srca.
Obe komore dobro razvijene.
Normalan odnos krvnih sudova
(što je posebno posmatrao, jer kod blizanačkih, ne samo jednojajčanih, zna da bude tu nekih zavrzlama...)
AV valvula uredne morfologije.
Ne uočavaju se veći prekidi kontinuiteta na IAS i IVS.
Ao u DAP luk, bez patoloških promena.
Pregledom su isklučene veće anomalije srca i krvnih sudova.

Toliko. Wink
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od Ema78 1/2/2013, 14:31

Drage moje, ja sam verovatno jedina ovde cija beba mora na fetalnu ehokardiografiju, ali kod kardiologa neonatologa. Moje iskustvo je sledece:

Na redovnom uz pregeldu kod ginekologa koji mi vodi trudnocu, utvrdjeno je da postoji hiperehogeni fokus na zaliscima leve komore. DR mi je odmah rekao da ne brinem previse, jer je srce normalnog polozaja i velicine, lepo se vide pretkomore i komore i ima normalan ritam, ali da se u tim slucajevima ipak trazi savet i misljenje kardiologa cija je specijalnost urodjene srcane mane.

Zakazala sam pregled u Tirsovoj, kod doktora Vojislava Parezanovica, koji je bas za tu problematiku. Pregled se inace ne zakazuje, radi se utorkom, potrebno je imati samo uput od nadleznog ginekologa,a sam pregled se radi u 6 mesecu trudnoce.

E sada, iako je uradjen uslovno receno detaljan uz kod mog lekara, nije mi naplatio nista posebno, tj drugacije nego inace, ipak mi je savetovao da se javim specijalisti za to, jer je jedino njihovo misljenje relevantno. Preporucio je Tirsovu, ne znam zasto.

Ono sto sam ja nasla o hiperehogenim fokusima na srcu je sledece: zovu se jos i soft markeri, najcesce su usputan nalaz, ali mogu da ukazu na hromozomke aberacije, u ovom slucaju 9. hromozoma. Od nalaza fetal.ehokard. zavisi dalja procedura. U najgorem slucaju, radi se amniocenteza da bi se ispitao genotip bebe, i ukoliko se pokaze aberacija, u zavisnosti od tezine problema moguce je ili pokusati sa lecenjem bebe, ili prekinuti trudnocu.

Ovakvi nalazi, u smislu uz potvrde ehogenih fokusa, javljaju se u 10% trudnoca. Takodje su opisani u knjizi Sta da ocekujete kada cekate bebu, pod pasusom Kako uspaniciti trudnicu.

Nadam se da ce nekom pomoci.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od Ema78 26/2/2013, 19:27

Ja zaista ne razumem zasto sam dobila minus na prethodni post, u kome se iznose informacije koje em mogu biti od pomoci, em se odnose na stanje fetusa, bez subjektivnog misljenja. Volela bih da mi taj koji mi je dao minus objasni, moze i na pp. Ako sam minus dobila zbog pominjanja prekida trudnoce u 6. mesecu, za neupucene,postoje izvesna stanja koja su inkompatibilna sa zivotom van materice, pa je medicinski opravdano prekinuti trudnocu.

A za one koje interesuje...

Danas sam bila u Tirsovoj, pregled se ipak zakazuje, ali moze telefonom, sto sam ja uradila kada sam zvala da se raspitam oko procedure. Ono sto sam videla, srce se gleda detaljno, kako stuktura, tako i funkcija. Traje mozda 5 min, ako i toliko.
Meni je svaki uz bio vrlo detljan, moj dr je gledao svaki organ koji se u datom trenutku video, ali mi to nikada nije posebno naglasio, tako da ja nisam znala razliku izmedju obicnog i expertskog uz. Takodje, svaki uz, sem u dz mi je radjen kao color dopler.
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od Januar 19/10/2013, 10:50

E ja juče bila na pregledu i kod jedne bebe, pošto su blizanci, prisutan je hipoehogen fokus papilarnog mišića. Luda i očajna, zakazala sam pregled u Jevremovoj, gdje sam i radila IVF. Ema78 možeš li mi u pp napisati malo više o pregledu koji je kod tebe rađen. Ekspertni ultra zvuk rađen u Jevremovoj, sve ok, NT u granicama i dabl test uredan. Trudna sam 24+5 a bebe po razvoju odgovaraju 25+3.

Januar

Broj poruka : 32
Datum upisa : 05.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od Ema78 19/10/2013, 21:09

Poslala pp
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od Januar 22/10/2013, 20:15

Bila danas u Jevremovoj kod dr. Ide Jovanović na fetalnoj ehokardiografiji. Doktorka kaže da je sve o.k. bebe su bile sa leđa okrenute tako da je išlo malo teže. Hvala ti Bože moje mrvice su dobro:)

Januar

Broj poruka : 32
Datum upisa : 05.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od Ema78 22/10/2013, 21:48

Eto... verovatno ce se to izgubiti, kao i kod Petra...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

bebe - Fetalna ehokardiografija -   UZ srca bebe Empty Re: Fetalna ehokardiografija - UZ srca bebe

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu