KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Biopsija endometrijuma

+6
djole42
Zoka83
dr mali pariz
racili
Milijana
Bitter Sweet
10 posters

Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Biopsija endometrijuma

Počalji od Bitter Sweet 4/12/2010, 17:19

Interesuje me da li je ijedna od vas radila biospiju enometrijuma zasebno, ne prilkom histeroskopije, i vase iskustvo tom prilikom.

Meni su to predlozili da uradim da bi se mikrobioloski, histopatoloski i hormonski ispitalo tkivo zbog neuspjesnih implantacija prilikom prethodnih VTO, s obzirom da prilikom moje prethodne histeroskopije ljekar nije uzeo biopsiju. Mad

Znacilo bi mi da cujem nesto od vas tome prije nego to uradim. A ja cu podijeliti svoje utiske sa vama na tu temu cim ih budem imala...
Bitter Sweet
Bitter Sweet

Broj poruka : 123
Location : CG
Datum upisa : 04.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od Bitter Sweet 16/12/2010, 12:37

Ok, obecala sam. Evo mog iskustva:

U Jevremovoj rade pod anestezijom, pa ne boli. Sve zajedno vam treba nekih 3-4 sata da provedete na klinici. Nakon budjenja osjecate samo bol u stomaku poput jacih menstrualnih bolova i to nestane nakon nekih sat vremena. Smjeste vas u sasvim prijatnu lijepu sobu gdje se nakon anestezije odmarate uz TV barem sat-dva dok vas ne puste da idete. Isjecke tkiva salju na sve analize i javice mi rezultate telefonom nakon nekih nedelju dana. Kostalo me oko 45,000 din.

Ako ima ikakvih pitanja, tu sam.
Bitter Sweet
Bitter Sweet

Broj poruka : 123
Location : CG
Datum upisa : 04.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od Milijana 16/12/2010, 15:11

A koja je razlika između toga i histeroskopije?

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od Bitter Sweet 16/12/2010, 15:45

Cilj histeroskopije je da se specijalnim aparatom sagleda i pregleda unutrasnjost materice. Sama po sebi ne ukljucuje nikakvu analizu tkiva niti uzimanje isjecaka.

Biopsija ne mora da bude vodjena kamerom i obicno nije. Uskim instrumentom ljekar udje u unutrasnjost materice i otkine parce tkiva koje salje na dalju analizu.

Neke klinike, kao sto cujem Jevremova, kombinuju histeroskopiju zajedno sa uzimanjem biopsije, jer je lakse i pacijentu i ljekaru uraditi odjednom dva invazivna pregleda. Medjutim, nekome recimo histeroskopija ne morad a bude potrebna, vec samo biopsija, ili obrnuto.

Moj razlog sto sam ih radila odvojeno je bio sto na prethodnoj klinici gdje sam isla su mi vec uradili histeroskopiju ali bez biopsije, takod a sad nije bilo potrebe ponavljati vec uradjeni pregled, vec samo poslati malo tkiva na analizu...

Inace, na sajtu sam nasla da ne tako mali broj ordinacija radi biopsiju bez totalne anestezije. Vjerovatno je , bas kao i za punkciju jajnih celija kod VTO, ostavljeno paicjentkinji na izbor...
Bitter Sweet
Bitter Sweet

Broj poruka : 123
Location : CG
Datum upisa : 04.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od racili 16/12/2010, 15:53

Ja sam radila tri puta histeroskopiju u Višegradskoj i svaki put je urađena i bopsija endometrijuma. Mislila sam da se to podrazumeva.
racili
racili

Broj poruka : 567
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 28.12.2009

http://lbdm.lilypie.com/5gdIp2.png?r5l95KnO

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od Bitter Sweet 16/12/2010, 16:04

Racili, zasto su ponavljali to 3 puta?
Bitter Sweet
Bitter Sweet

Broj poruka : 123
Location : CG
Datum upisa : 04.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od racili 16/12/2010, 16:35

Javlja mi se uvek posle stimulacije neko zadebljanje, pa zbog toga.
racili
racili

Broj poruka : 567
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 28.12.2009

http://lbdm.lilypie.com/5gdIp2.png?r5l95KnO

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od Milijana 16/12/2010, 17:01

I ja sam radila histeroskopiju sa biopsijom i ako nisam imala nikakve indikacije. To se, jednostavno, podrayumevalo.
Samo mi se čini da je neka devojka skoro pisala da histeroskopija košta toliko u Jevremovoj, pa mi je ovo malo skupo, ako je samo biopsija Rolling Eyes

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od Bitter Sweet 28/12/2010, 09:02

Draga, potpuno se slazem da je skupo. Najavili su mi da ce kostati toliko (izmedju 400 i 500 eur) zavisno od analiza koje dr zatrazi. Bila sam iznenadjena kad su me nazvali jutro na dan zakazanog termina biopsije da me podsjete da su mi rekli da kosta oko 900 eur Shocked ako se radi laparoskopski. Rekla sam im da mi treba najobicnija biopsija tkiva, da mi je najavljena cijena bila oko 400 ( i to je premnogo) i da smo se to vec dogovorili. Sestra se povukla i rekla da je to u redu. Kad su mi obracunavali racun nakon intervencije sabrali su sve troskove i dosli do cifre od 455 jer je dr "zatrazio SVE analize".

Sve je to bilo u redu dok me nije nazvala dr iz Jevremove da mi saopsti svega dvije sture recenice kao tumacenje rezultata telefonom nakon desetak dana. I ja kazem zbunjeno - i, to je sve?? Kaze da. Dobro. Posle se razmisljam - kod bilo kog ljekara odete dobijete nekakav pisani nalaz, ovdje nista. Nazovem kliniku i trazim pisani nalaz, oni mi posalju mejlom histopatoloski nalaz radjen u PH lab poliklinici iz Tirsove po kom samo pise kako uzeta tkiva izgledaju i u kojoj je fazi endometrijum. To je sve... Razocarenje. Ponovo zovem Jevremovu nakon dodatnih par sati razmisljanja i kazem zaboga, ima li jos nekih analiza koje su uradjene, valjda postoje neki pisani rezultati?? Kazu ima, i posalju mi skenirano iz Konzilijuma negativne nalaze cervikalnih briseva (?? to sam radila i bez biopsije) na mikoplazme i ureaplazme, kao i na bakterije.

I to je sve. Nista hormonska analiza tkiva, analiza progesteronskih receptora recimo, nista mikrobioloska analiza samih isjecaka, samo briseva... I naravno, za detaljnije tumacenje vodeceg VTO ljekara ponovo treba da zakazem pregled pa tek onda da porazgovaramo o tome. Naivna sam, beskrajno, pa sam ocekivala da cu mozda to tumacenje dobiti zajedno sa rezultatima analize gratis, tj u sklopu kostanja same biopsije.

Sa ovom pamecu i iskustvom, ili ne bih radilaovu biospiju uopste, jer mi nije donijela znacajnije informacije, ili bih jasno zahtijevala unaprijed da znam koje ce se tacno analize uraditi i zasto, tj sta ce ti rezultati znaciti za mene.

Ovako, po ko znam koji put, osjecam se da sam samo jedan od mnogih naivnih pacijenata u nizu, koji je poslat da uradi intervencije/preglede bez kojih se moglo, da bi na taj nacin donio zeljene prihode privatnim klinikama i laboratorijama...

Eto, zato je Sweet ponekad jako bitter...

Ljubi vas, sve, puno
Bitter Sweet
Bitter Sweet

Broj poruka : 123
Location : CG
Datum upisa : 04.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od dr mali pariz 28/12/2010, 16:31

Dušo...sad tek vidim ovu temu.
Još kad si 1.put spomenula biopsiju,htedoh da dopišem šta imam,a onda vidim da si se javila i sa ishodom.
Pre svega,neka je sve uredu,a za ostalo-ništa me ne čudi.
I meni je prof.Šumarac,kad sam joj išla zbog IR i TSH,pitala me da li mi je Ljubić predložio biopsiju enda,i kako je to neophodno,i blablabla.
Kažem da nije,niti bih pristala da mi to rade.
Da se razumemo,shvatam ja da je to korisno,ali da su mi ponudili da to radimpre 1.postupka,pa ko ćuskija,kakva sam bila tad,pristala bih na sve.Ovako,svesna njihove pohlepe,odrađivanja i mogućih komplikacija zbog intervencije,uopšte nemam dilemu da li da radim.
BTW,Sweeter,ko ti je radio tu intervenciju?
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od Bitter Sweet 29/12/2010, 11:41

Dr Ljubic, mila. On je predlozio da bi bila potrebna takva intervencija, mada nije izricito rekao dodjite kod mene da vam je ja uradim. Nekako mi je bilo logicno da postupim na takav nacin i da biopsiju zakazem kod njega, u Jevremovoj, gdje sam i isla na konsultacije za narednu VTO.

Meni je jasno da to neko predlozi meni, nakon sest neuspjelih implantacija odlicnih embriona (naoko mikrobiologa, bez PGD analize), ali nikako ne razumijem zasto bi neko razuman predlozio biopsiju endometrija ikome ko jos nije ni isao na VTO. Mislim da si dobro uradila sto nisi prihvatila.

Zanimljivo je misljenje jednog od VTO ljekara na ovom sajtu: http://www.drmalpani.com/wasteful-infertility-tests.htm Njegova klinika je kaze odustala od biopsije kao metode, koja je nekad bila rutinska i vrlo popularna metoda da bi se provjerilo da li zena ovulira i ima li probelma sa lueinskom fazom ciklusa. Sad smartaju da je nepotrebna i narucuju je samo kad sumnjaju da zena moze imati endometrijsku tuberkulozu.

(An endometrial biopsy ( EB ) or D&C ( dilatation and curettage) for endometrial sampling, in order to "date” the endometrium. This used to be a very popular test, which was performed routinely in the past, in order to determine whether the wife was ovulating; and to diagnose a luteal phase defect. This is a painful and invasive test, which is now considered to be obsolete. The only role for a D&C today is if the doctor suspects endometrial tuberculosis, a disease which is now becoming very uncommon.)



Bitter Sweet
Bitter Sweet

Broj poruka : 123
Location : CG
Datum upisa : 04.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od dr mali pariz 29/12/2010, 20:08

Da,hvala Sweeter na ovoj info,sad sam samo čvršća u svojoj odluci.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od Bitter Sweet 29/12/2010, 23:43

cvet nema na cemu, Pari, tu smo da se nadjemo jedne drugima i razmijenimo bar neka iskustva i misli...

opusti se, vesele praznike ti zelim i da ti naredna godina donese jednu rodu... roda
Bitter Sweet
Bitter Sweet

Broj poruka : 123
Location : CG
Datum upisa : 04.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od Zoka83 30/12/2010, 01:50

BS i ja tek sada videh ovu temu...
Zao mi je sto si tako prosla, zaista neodgovorno sa njihove strane. A kao da ti vec nije dosta svega fd

Sto se tice dileme biopsija enda - da ili ne - ne znam sta bih tacno rekla na tu temu. Ali smatram da histeroskopiju svakako treba uraditi, pogotovo nakon nekoliko bezuspesnih pokusaja implantacije, uslovno receno, odlicnih embriona. Pa ako se tom prilikom vidi nesto sumnjivo, poslati na biopsiju kako bi se vec postavljena dijagnoza opovrgla ili potvrdila.

Evo npr. i meni i Milijani je postavljena dg endometritis. Nakon biopsije se ispostavila da je kod mene samo bila u pitanju rana faza ciklusa, a kod nje da jeste infekcija endometrijuma. Nakon ture dovicina i 2 meseca kontracepcije, ona je ostala prirodno trudna, i evo, hvala Bogu, tu je mala Lenka Very Happy

Jako je tesko razluciti da li nesto raditi od tih nalaza ili ne, kada ti dr vec predlozi... Sa jedne strane mozda je samo "patka" da te navuku da das pare, a sa druge strane nikad nisi nacisto da li bi se time stvarno resili tvoji problemi... Da sam na tvom mestu, postupila bih isto. I isto bih se razocarala kada bih dobila takvo "tumacenje". I verovatno bih napravila dar mar na klinici Wink

Ljubac za obe moje drugarice osmeh srce osmeh srce
Zoka83
Zoka83

Broj poruka : 2261
Godina : 40
Location : Novi Sad
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od djole42 30/12/2010, 08:29

Bitter ,ko zna zasto je to dobro...isti nalaz sam i ja dobila u Jevremovoj davne 2000g samo sto je meni biopsija radjena u sklopu histeroskopije !Jedino me buni taj nalaz iz Konzilijuma jer bi to trebalo da bude bakterioloska analiza endometrijuma a ne cervikalni brisevi.
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od Bitter Sweet 30/12/2010, 20:15

Zoko, u pravu si, cesto je tesko razluciti koliko je nesto potrebno i korisno, i onda pomisli covjek mozda ipak bolje uraditi nego se posle kajati zasto nije... I ja sam pomisljala da je bolje testirati makar zbog mogucih infekcija, pa me malo i brine kao sto Djole kaze zasto nisu analizirali uzeto tkivo u Konzilijumu nego samo briseve... Malo je ironicno sto i prije bilo kakvih rezultata posle biopsije prepisuju dovicin 5 dana preventivno u svakom slucaju, vjerovatno da se kakva infekcija samom intervencijom ne bi unijela i zakacila na isjecena mjesta. Pada mi na pamet da se onda dovicin mozda moze popiti preventivno i bez biopsije - pa ako je bila kakva infekcija endometrija da se tako eliminise, no mozda ipak pristupam tome isuvise laicki.

U svakom slucaju hvala vam djevojke sto ste uvijek tu i sto ste zaista nezamenjiva podrska na putu kroz sve ovo.
Bitter Sweet
Bitter Sweet

Broj poruka : 123
Location : CG
Datum upisa : 04.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od bebko 30/12/2010, 21:59

Evo i mene...Meni je oba puta uz histero rađena biopsija i uvek sam dobijala samo jednu rečenicu o stanju enda...Ništa drugo...Drugi put mi je radio LJubić...
A žao mi je što si tako prošla kod njih...Rekoh ja skoro da se nešto čudno dešava sa njima... zbunjen
bebko
bebko

Broj poruka : 3844
Godina : 49
Location : KiM
Datum upisa : 05.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od HappyGirl 22/2/2011, 09:28

dragmilk ::Mozda je kasno, ali evo da kazem i ja svoje iskustvo.
Pre dva meseca radila sam sonohisterografiju, pri cemu je primecena neravnomerna debljina sluzokoze materice. Dr mi je preporucio, s obzirom i na moju porodicnu anamnezu, da uradim i biopsiju endometrijuma. Intervencija je bila pre dva dana, traje oko dvadesetak sekundi i boli prilicno, dobro je sto kratko traje pa se moze izdrzati. Radjeno je bez anestezije. Malo sam krvarila posle intervencije i juce minimalno tako da nemam nekih problema. Krajem nedelje cu dobiti i rezultat.
Cena biopsije 150 evra + patohistološki pregled 25 evra.
Radjeno je u ordinaciji Americka klinika, kod dr. Miljana Stankovica. Covek je za svaku preporuku.
O klinici i doktoru više možete čitati ovde https://kutak.forumotion.com/t1586-amerieka-klinika-dr-miljan-stankovia
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od SoJa 8/4/2014, 10:53

Na ovoj temi se dugo nije pisalo, a iskreno, nije mi do sada zapala za oko. Radila sam biopsiju davne 2008. godine, bez anestezije (nije mi ponuđena opcija), na privatnoj klinici "Dr. Mihajlo" u Nišu. Intervencija je bolna, ali kratko traje. Imam i dijagnozu koja glasi ovako:

ENDOMETRIJALNO TKIVO SADRŽI RETKE ENDOMETRIJALNE ŽLEZDE SA SLABO IZRAŽENOM SEKRECIONOM AKTIVNOŠĆU, STROMA EDEMATOZNA

ZAKLJUČAK: ENDOMETRIJALNO TKIVO SVOJOM GRAĐOM UKAZUJE NA DEFICIJENTNU SEKRECIJU ESTROGENA

I VTO u Nišu je totalni promašaj, što se svega tiče, pa nije vredna pomena...

II VTO (SPEBO)
E2-290, E2-930
ENDO-11mm

III VTO (Betanija)
E2-148, E2-2500
ENDO-11mm

IV VTO (SPEBO)
E2-556, E2-1169
ENDO-9mm (na et-u manje od 8mm)


Zanima me da li se rezultat biopsije odnosi na ciklus u kome se ista radi, ili je validan za svaki naredni ciklus? Recimo, ako se radi posle kontracepcije (zbog intervencije), taj ciklus je anovulativan, pa je možda logičan nalaz kao što je moj. Ili uopšte tih žlezdi nema u dovoljnom broju, koji god ciklus da je u pitanju?

SoJa

Broj poruka : 2029
Godina : 46
Datum upisa : 02.08.2013

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od lelas 9/4/2014, 07:45

Soja a kakav je komentar doktora bio na ovaj izvestaj?Pitam jer sam bila pacijent DR Mike 2007 i mogu ti reci da sam bila zadovoljna njegovim radom tada?
E sad verovatno bi trebala da uradis histeroskopiju i biopsiju endometrijuma ponovo pred sledeci pokusaj.Samo razgranici sa doktorom da li se radi u ciklusu sa kontracepciijom ili bez i to da bude ili na pocetku ili na kraju ciklusa ,cinimi se da su tako zene pisale da rade.Meni je npr radjeno posle ovulacije,koju sam uhvatila lh tracicama ,doktor opisao sekretorna faza ciklusa pri pregledu endometrijuma a na izvestaju patologa koji je stigao naknadno stoji faza proliferacije.i onda ni svi rekose to je skoroz ok.
i meni se u poslednjem postupku slicno desilo sa endometrijumom ,na aspiraciji 9.5 a na transferu se smanjio na 9.zbog toga mislim da su kod mene mozda kasno dali stop.mozda bi i dan dva ranije bilo ok sto se endometrijuma tice ali ne bi jajne celije lepo sazrele.a kod mene mozda i to nije bilo odlucijujuce vec mozda nesto drugo,vec sam pisala o tome.
Soja,samo napred i ako mozes pitaj jos nekog doktora o ovom Mikinom nalazu.
lelas
lelas

Broj poruka : 1644
Datum upisa : 18.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od SoJa 9/4/2014, 09:24

Lelas, on je meni rekao da imam problem sa estrogenom, dodavao mi je injekcije estradiola prilikom IUI-a. Ali, drugi dr. mi je rekao (da me ubiješ ne mogu da se setim koji) da je takav ciklus bio kad mi je rađena biopsija. Pokazala sam dr. Nebojši nalaz još pre par godina, kad smo prvi put otišli u SPEBO, kopija je u mom kartonu kod njih. Njegov komentar je bio da je "veoma bitna činjenica", ali ništa konkretno nije rekao. Radićemo histero, obavezno. Ponoviću i biopsiju.
Što se Mike tiče i ja sam bila prezadovoljna.
Hvala ti na odgovoru  poljubac 

SoJa

Broj poruka : 2029
Godina : 46
Datum upisa : 02.08.2013

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od djole42 9/4/2014, 10:36

lelas ::
i meni se u  poslednjem postupku slicno desilo sa endometrijumom ,na aspiraciji  9.5 a na transferu se smanjio na 9.zbog toga mislim da su kod mene mozda kasno dali stop.mozda bi i dan dva ranije bilo ok sto se endometrijuma

Lelas ,endometrijum i treba da se stanji na transferu .Da bi se otvorio tzv. "implantacijski prozor" endometrijum mora da se "stisne " -dolazi do kompresije .
Pisali smo o tome ovde
https://kutak.forumotion.com/t1611-razlika-izmeou-dvoslojnog-i-troslojnog-endometrijuma
Tu imate i o varijanti trental za deblji endo....

Soja ,mislim da biopsija i ne treba da se radi kada se pije kontracepcija jer je tada pod dejstvom hormona koji nisu inače tu u normalnom ciklusu i koji deluju upravo tako da ne sazre JC i da endo ne moze da prihvati plod i onda ne vidim svrhu te biopsije jer prosto nije realna .....(to je moje logično razmišljanje ...)
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od lelas 9/4/2014, 11:43

Djole,citala ja tu temu ,al izgleda nisam skapirala da kad se endometrijum stanji tad se otvara implatantacijski prozor.Hvala puno!
lelas
lelas

Broj poruka : 1644
Datum upisa : 18.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od SoJa 9/4/2014, 12:37

djole42 ::Soja ,mislim da biopsija i ne treba da se radi kada se pije kontracepcija jer je tada pod dejstvom hormona koji nisu inače tu u normalnom ciklusu i koji deluju upravo tako da ne sazre JC i da endo ne moze da prihvati plod i onda ne vidim svrhu te biopsije jer prosto nije realna .....(to je moje logično razmišljanje ...)

U pravu si, jeste logično. Ja nisam pila kontracepciju, rađena je biopsija u prirodnom ciklusu. Rekli su mi da je taj ciklus bio bez ovulacije, zato sam ja sad u dilemi, da li su zbog anovulativnog ciklusa bile retke te žlezde ili je uvek tako kod mene. Valjda će se naći odgovor u neko dogledno vreme...


SoJa

Broj poruka : 2029
Godina : 46
Datum upisa : 02.08.2013

Nazad na vrh Ići dole

Biopsija endometrijuma Empty Re: Biopsija endometrijuma

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu