KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

plan i program uvodjenja cvrste hrane

+67
Tavita
BiKsi :)
Bobac
Lija
micam
Vanja80
Mimi12
nina :)
Tangerine
mimi85
lolipop
masato
bobica83
alisa
Deni
Ema78
d77
Vuchica
Stenli
zvoncica36
zoxa
veki1
fight&faith
jagodica
heart84
lilly13
mijaki
dr mali pariz
dacans
dragmilk
Botox
Orline
Marie
Mali Princ
agata
Marija86
noja
Mrvica
makababy
cici
plavaptica
cufta
Tanja83
penelope
Mirjana
Zoka83
lena
key
Tinche
buby
nesalela
catherine290505
Sneza
brinbili
Milijana
Lily
Pakki
Anuska
MARA
Jelence
Cherry
Gala
Kata
duga76
Hitron-Luka
maus
era
71 posters

Strana 2 od 29 Prethodni  1, 2, 3 ... 15 ... 29  Sledeći

Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Lily 25/1/2011, 20:53

..meni znači...uvek i sve što ima veze sa hranooom Shocked Rolling Eyes
Eh, ne poslušah ja tebe , onomad, kada si mi rekla: ako neće-nije dete gladno....
Dalje, mala analitika je neophodna..na mom putu da se hranimo, kao Čovek lol!

ako moje dete kaki , u proseku, 4 puta dnevno, to znači šta:da ima sasvim dovoljno hrane, tj, da prima dovoljnu i potrebnu količinu, i ne samo to: tu su celulozn. vlakna, iz povrća, koja pospešuju tu probavu...zapravo, očigledno da reciklira Wink brzo nakon obroka...
...mislim da blago rečeno imam "lomove" u glavi oko hranjenja...najteže mi pada to neko vremensko uklapanje- od jednog do drugog obroka!
Malo sam ljuta na nutricioniste, pedijatre hhaah Wink
Zaboga, koliko mali bebeći želudac može često da prima hranu??!
Moj stav, koji se približava nekom konačnom planu: bolje da počisti sve iz tanjira,u manjoj količini, ali da to obuhvati npr. do 100gr. mesa, no od svega po malo, te tako se mrljavimo i pojedemo neke namirnice u tragovima, ...
Nadam se da je i ovo moje iskustvo nekom od koristi..nekada.... Wink
Lily
Lily

Broj poruka : 706
Datum upisa : 22.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Milijana 11/5/2011, 23:11

Ja bih zamolila majke da ovde napišu svoja iskustva od samog početka uvođenja kašica. znam da sve to ima po roditeljskim dnevnicima, ali mi je malo komplikovano da to tražim, a verujem i da će nekim drugim mamama to pomoći. Ja sam od pre tri dana počela da dajem detetu pirinčanu kašu i blago rečeno, zbunjena sam Shocked To uopšte ne ličli na hranjenje niti žvakanje i ne znam da li ima smisla da joj sada dodajem još nešto kad ona nije savladala tehniku žvakanja. Vidim da je Maus posle 2-3 dana već dala šargarepu, a negde pročitah da se povrće uvodi tek posle tri nedelje žitarica Rolling Eyes
Zato mi trebaju iskustva iz prakse, a ne neke teorije kojih ima na sve strane. Konkretno, kako su vaša deca počinjala yes

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od brinbili 11/5/2011, 23:25

Bravo Mili,i ja imam te nedoumice iako jos nisam pocela da uvodim "cvrstu" hranu...(niti cu,ako bude imala da sisa,do pola godine)...
brinbili
brinbili

Broj poruka : 1983
Godina : 39
Location : podgorica
Datum upisa : 04.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Sneza 12/5/2011, 08:34

Evo ja da ti kažem, ja sam pravila malo ređe, na 1 kašiku pirinčanih pahuljica 4 kašike mleka, malo je tečnije pa su jele onako, nikada im se to baš nije svidelo.
Nakon 5 dana sam uvela krompir, sitno ga iseckala, da se što kraće kuva i napravila pire sa mlekom, to je već bilo bolje, zatim nakon 3 dana šargarepu, tikvicu, bundevu,palentu, karfiol, jabuku, bananu.
Ne mislim da se ne treba pridržavati dr saveta a niti mislim da ih slepo treba pratiti, ipak je farmacija najjači biznis na svetu, a dr. svakih 2 godine menjaju mišljenje, znači OPUŠTENO.
I volela bi da ova tema, kao i tema sa receptima za bebeću zaživi.

Brini, moja sestra je dojila oboje dece do godinu dana, prvom detetu je dala tek posle 6 meseci da jede a drugom posle 4,5 meseca je polako uvodila. Prvo dete brljavi najstrašnije a drugo jede sve. Ona se npr kaje što i njemu nije rranije uvela, misli da je zbog toga brljavac.
Sneza
Sneza

Broj poruka : 1823
Godina : 48
Location : Novi Sad
Datum upisa : 30.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Milijana 12/5/2011, 12:48

I meni se čini da joj se ova kaša od pirinča ne sviđa. Jede je bezvoljno i mislim da se posle nekoliko kašičica umori. Razmišljam da danas kupim i onu kukuruznu, da joj dajem malo i nju, a onda od ponedeljka da počnem sa povrćem. Ja ću ovde u svakom slučaju pisati šta radim i kako napredujemo yes

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od catherine290505 12/5/2011, 13:17

Ovako, koliko imam vremena- pre svega da budem sasvim jasna - zaista je ovo samo moje misljenje i iskustvo napisano sa zeljom da nekom pomogne a ne da osudi tudje nacine razmisljanja i uvodjenja cvrste hrane. Ja sam donela odluku o tome u dogovoru sa pedijatrom i nutricionstom, ne zato sto ne umem da oslusnem svoje detevec sto uvek volim da se konsultujem sa osobama koje su zavrsile adekvatne skole i koje znaju zasto se kada sta uvodi. Naravno, kao sto sve imamo iskustva - koliko dr-a toliko misljenja, pa sam zato potrazila odhovore i u relevatnoj literaturi. Neko ce reci sta tu moze da se pogresi, ja sam davala ovako- pa mu nista nije bilo i slicno, ALI postoje valjani medicinski razlozi zasto se i kada se uvode odredjene namirnice, zbog formiranja zeludacne kiseline u bebinom stomaku, zbog creva, javljanja alergija u kasnijem uzrastu itd -necu posebno obrazlagati zasto sam kada sta uvela, ali postoji svakako temelj za svaku moju odluku. Da sam imala mleka i da se nije javila intolerancija na laktozu, sasvim sigurno joj nista ne bih davala sem mog mleka do 6. meseca. U tom smislu potpuno podrzavam Brininu odluku.
- prvo smo poceli sa Milupinim pirincanim pahuljicama, kako bi se navikla (a u Nerinom slucaju i malo ugojila) krenuli smo da stavljamo dve merice u mleko i da joj dajemo kroz flasicu par dana, zatim sam krenula da joj dajem na kasicicu. Unapred sam dobila upozorenje od nutricioniste da ne posmatram te prve dane hranjenja kasicicom kao obrok - vec kao privikavanje; dodala je da nekoj deci trebaju i dve nedelje da shvate da je to hrana a ne igra i da savladaju gutanje.
-svaku novu namirnicu sam uvodila na 4-5 dana, a dve -tri i malo brze po savetu iz IMD-a, ali je u sustini pravilo da treba da prodje bar 4 -5 dana jer neke namirnice daju i zakasnelu reakciju -npr. jogurt (ovo mi je rekla nutricionista) - moze da da reakciju 4. dana, pa ako se suvise brzo uvode namirnice i desi se neka reakcija- nece se znati od kojeg alergena potice.
-kada je proslo pet dana i kada sam shvatila da pocinje da se ispravno hrani, uvela sam kukuruz-pirinac i to Nestle koji nema mleko u sebi (zbog laktoze) a naravno to moze da bude i Milupa pirinac-kukuruz, Humana i sl. Bitno je samo da se ne mesaju formule, posto svaki od ovih proizvodjaca, naravno, u mlecnu kasicu stavlja svoje mleko.
-potom sam uvela sargarepu - i to prvo sokic na kasiciu pa zatim blendiranu sargarepu
-kada je prihvatila sargarepu uvela sam krompir (on se uvek pravi sa mlekom da ne bi bio "gumast")
-zatim jabuku, sokic pa kasicu
-potom tikvicu, od voca zatim bananu
-karfiol i brokoli ne treba da se daje. po savetu nutricioniste do kraja sestog -pocetka sedmog meseca (brokoli snizava hemoglobin npr, iako je dobar za druge stvari, karfiol zbog varenja...)
-bujon od mesa krajem sestog a meso od sedmog i to ovim redom - piletina (belo meso), curetina (u nekim zemljama se pocinje sa curetinom jer ne daje alergijske reakcije ili jako retko -opet naravno belo meso), teletina, jagnjetina, junetina. Ja kupujem pilece meso -tj kokoske koje nisu na koncentratu i to su mi u DZ naglasili da je jako vazno, skrenuli su mi paznju da u privatnim mesarama cesto meso pune hormonima kako bi tezilo vise i da se potrudim da pronadjem meso iz proverenih izvora - pa sam se i potrudila :).
-Sto se tice povrca, najcesce joj dajem organsko a ako ne stignem da ga nabavim -ovo iz prodavnice, po savetu, drzim u hladnoj vodi bar pola sata, voce -ako nemam provereno dajem kasice (to mi je jedan strucnjak iz oblasti poljoprivrede objasnio kako nasi prskaju voce - affraid ), bananu naravno kupujem- samo joj odbacujem vrhove...
-u sedmom mesecu ( to su nam rekli i u IMD i u DZ) smo uveli gluten, i to kroz psenicni griz, pa smo kasnije uveli 7 Corn -Milupa
-spanac i blitvu od 8. meseca

SAd verovatno sam nesto propustila i pisem s'brda s'dola, ali to je nase iskustvo. Pratila sam i kako je Anuska uvodila namirnice, moram priznati da sam njen tok smatrala potpuno ispravnim jer je strucna a ona nije zurila. Ne smatram da ima bilo kakve veze da li ce dete biti jesno- sa tim kada mi je koja namirnica uvedena, to je do deteta.
Mislim da se saveti dr-a kao i WHO menjaju kao sto se menjaju i druge stvari -pronalaze se bolja resenja u svim oblastima zivota, nauka napreduje i ja sam sklona da se informisem i usvajam ono sto mi se cini logicnim i dobro argumentovanim. Na kraju svi mi radimo ono sto mislimo da je najbolje za nase dete. Tako zelim i da se shvati moj post (poucena ranijim iskustvom ovo naglasavam) -ovo je nase misljenje i nase iskustvo i nemam nameru ni zelju da osporim tudje. Svezijim mamama mogu samo da dam savet da iscitaju sve i pronadju svoj modus. I da se naoruzaju strpljenjem Very Happy
catherine290505
catherine290505

Broj poruka : 5953
Godina : 42
Location : Beograd
Datum upisa : 02.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od brinbili 12/5/2011, 16:59

Evo,iskopirala sam sa drugog foruma,bice od koristi Wink

Mame koje su tek dobile bebe, ali i one koje ih uskoro očekuju, verovatno su već upoznate sa većinom stvari koje se tiču ishrane beba. No, postoje i neki noviteti iz ove oblasti koji još nisu stigli da uđu u stručnu literaturu. Naša sagovornica dr Olivera Todorović, pedijatar iz Doma zdravlja “Palilula”, nedavno se vratila s evropskog kongresa gastroenterologa-pedijatara, na kome su iznete novine o prehrani beba u prvih godinu dana i onim namirnicama za koje se smatra da mogu da izazovu alergije.
Osnovno pravilo je da beba koju majka doji kreće s prehranom sa punih šest meseci, a one koje su na veštačkoj ishrani, to jest, na nekoj adaptiranoj mlečnoj formuli, sa punih pet meseci.
Prvo pirinčana kaša
– Prvo što bi trebalo da se uvede bebi i u jednom i u drugom slučaju to je pirinčana kaša. Ona je neutralnog ukusa, nije ni slatka ni slana i daje se prva da bi deca kasnije mogla lakše da prihvate i ostale vrste hrane. Dobro prokuvani pirinač se potopi u majčino mleko, ili u adaptirano, tako da se napravi kao kremasta supa – kaže doktorka Todorović.
I ranije je bilo poznato da se u ishranu beba najpre uvodi povrće, jer je ono neutralnije od voća i jer se na taj način sprečava da se beba navikne na slatki ukus. Međutim, neki pedijatri i danas savetuju najpre jabuku, pa šargarepu, pa bananu. To, kaže naša sagovornica, nije dobro i trebalo bi ovim redom: krompir, šargarepa, zatim tikvica, a onda se detetu mogu dati i kelj, karfiol i keleraba.
Bitno je napomenuti da se ove vrste hrane ne uvode odjednom, nego najpre jedna vrsta hrane, sačeka se dva, tri dana, pa se zatim uvodi sledeće povrće i tako redom. Takođe je veoma važno naglasiti da mama mora svako od ovih povrća da uvodi u ishranu bebe posebno. Ne treba smiksati dve, tri vrste hrane u istu kašicu da eventualno ne bi došlo do neke alergijske reakcije.
– Iako se alergije na ovo povrće retko javljaju, ipak je njihovo pojedinačno uvođenje bolje. Na taj način ćemo znati zbog koje namirnice je došlo do eventualne alergijske reakcije – naglasila je doktorka Todorović.
Deset___ak dana do dve nedelje nakon uvođenja povrća u ishranu bebe mame slobodno mogu da krenu i s voćem, ali moraju da paze da i njega daju odvojeno, u posebnim obrocima.
Kruška pa jabuka
Interesantno je da je po novom načinu prehrane baš kruška voćka koja se prva uvodi u bebinu ishranu. Ranije se smatralo da je kruška teška za varenje, ali kolege gastroenterolozi ističu da nije tako i da je ona neutralnijeg ukusa od ostalog voća. Tek se nakon kruške uvodi jabuka, a nakon nje banana, breskva, pa kajsija. Meso se uvodi u ishranu tek kad beba napuni sedam meseci, nakon što je beba probala svo povrće i voće. Najbolje je najpre joj dati belo meso kratkih vlakana, a to su pileće belo i, po novom načinu ishrane, meso zeca. Tek posle uvodi se teletina, govedina, a novitet je i mlada ždrebetina – ispričala nam je naša sagovornica.
Moguće alergije
U ranijem načinu ishrane važilo je i pravilo da se bebama ne daje riba pre nego što navrše godinu dana, da ne bi izazvala alergiju. Po novom načinu ishrane, kako kaže doktorka Todorović, meso ribe je čak poželjno uvesti u ishranu odojčadi od osmog meseca. Najbolje je dati najpre u malim količinama masnu morsku ribu (losos, tunu, skušu), zato što je bogata omega-3 masnim kiselinama koje su veoma važne za razvoj mozga deteta.
– Međutim, ako u porodici postoji neko ko je alergičan na ribu, onda znači da je porodična anamneza opterećena i u tom slučaju moguće je da se alergija javi. U tom slučaju treba izbegavati ribu dok beba ne napuni godinu dana – napominje doktorka Todorović.
Kad beba napuni šest meseci može joj se u prehranu uvesti i žumanac s tim što on nema više onu važnost koju je imao nekada i ne mora da se forsira. Dovoljno ga je dati jednom, eventualno dva puta nedeljno i to prvo osminu, zatim četvrtinu, pa polovinu i na kraju celi žumanac. Važno je samo da bude veoma tvrdo kuvan. Izbegavajte da dajete belanac jer je on jak alergen i može da izazove reakciju.

Zabranjeno
U ishranu odojčadi do godinu dana ne treba uvoditi so, jer ona opterećuje bubrege, šećer jer izaziva karijes, med jer je i on jak alergen. Takođe, med može da sadrži i neke bakterije kao što je kliostridijum botulinum, koje mogu da izazovu veoma teška oboljenja. Meko kuvani žumanac takođe je zabranjen jer se u njemu može naći salmonela, kao i mladi sir jer može da izazove neku listeriozu. Orah, kikiriki i crveno voće (malina, jagoda, višnja) takođe su jaki alergeni, kao i plodovi mora.
– I dalje u našem narodu postoji mišljenje da je kravlje mleko dobro za ishranu beba koje ne sisaju. Nažalost, to nije tačno. Ono sadrži mnogo soli i opterećuje bubrege. Sadrži i laktozu, šećer koji može da napravi mikroragade u crevima dok se dete ne navikne na laktozu i da izazove sitna krvarenja u crevima. Zbog velikih molekula belančevina, kravlje mleko može da dovede i do alergije – objašnjava naša sagovornica.
Po ranijem načinu ishrane, pre navršenog devetog meseca nisu se uvodile namirnice koje sadrže gluten. Po novom, bebama koje piju majčino mleko mogu da se od šestog meseca uvedu i namirnice sa glutenom – pšenica i ovas. Smatra se da majčino mleko sprečava glutensku enteropatiju. Zbog toga je potrebno stalno pratiti reakcije bebe. Ako se pokaže neka alergija na gluten, pokazaće se u tom periodu i onda se obustavlja davanje namirnica s glutenom.
Ako dođe do reakcije
Pedijatri kažu da se s ovakvim načinom ishrane, gde se vodi računa o redu, alergije retko javljaju, ali ako do toga ipak dođe, mama treba odmah da prekine s davanjem problematičnih namirnica i da se hitno javi lekaru u domu zdravlja.
– Alergije na neku hranu mogu se javiti u dva oblika. Ako se pojavi sitan osip, raš, ne mora odmah da znači da je alergijski. To će najbolje proceniti vaš lekar. Alergija na hranu češće se manifestuje pojavom urtikarija, odnosno velikih crvenih promena na koži. Te promene izgledaju kao da je bebu ožarila kopriva i malo su odignute od nivoa kože. Odmah treba obustaviti davanje hrane i javiti se najbližem lekaru. Kao reakcija na neku vrstu hrane mogu da se jave i proliv i povraćanje. Najčešće, alergije na kravlje mleko daju baš ovakvu kliničku sliku – kaže doktorka Todorović.
Ako primetite da se kod vaše bebe iznenada pojavio otok ispod oka ili na očnom kapku ili da joj se nadula usna prekinite obrok. Alergije, kaže doktorka Todorović, veoma retko mogu da budu jako burne, da je beba životno ugrožena. Ipak, ako primetite bilo koju od ovih reakcija, odmah se javite lekaru
brinbili
brinbili

Broj poruka : 1983
Godina : 39
Location : podgorica
Datum upisa : 04.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Sneza 12/5/2011, 19:27

Teško je snaći se u svetu punom kontradiktornih informacija, ako uvedeš ovo nije dobro, a ako ga ne uvedeš opet nije dobro Rolling Eyes .
Svi smo mi ovde zato jer želimo najbolje za naše dete i svako će uraditi kako misli da je najbolje. Svaki savet koji pročitamo ovde ili negde dalje ja prvo izvažem, za ili protiv pa uradim kako mislim da je najbolje za njih, tako je i sa hranom.
Jedno je sigurno, mi smo nekako odrasli bez tolike polemike kako trebamo spavati na stomaku ili leđima, jesti i dr. Moj problem je što ja mislim da je trenutno najunosniji biznis na svetu ljudsko zdravlje, unosniji čak i od nafte tako da farmacija cveta.
Eto ja bi baš volela da mi neki pedijatar razumno objasni zašto Hipp ima bobičasto voće u kašicama za 4+????
Ma opušteno....
Kontam da oni imaju baš jake stručnjake, ipak su poznati Rolling Eyes i ako je dete alergično- alergično je i tačka.


Poslednji izmenio Sneza dana 13/5/2011, 07:33, izmenjeno ukupno 1 puta
Sneza
Sneza

Broj poruka : 1823
Godina : 48
Location : Novi Sad
Datum upisa : 30.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od brinbili 12/5/2011, 22:31

Evo sad jedna velika kontradiktornost iz prve ruke...
Danas smo bili u jednu privatnu pedijatr. ustanovu kod veoma poznate i priznate doktorke (kod nas)-rekla je da pocnemo polako da uvodimo sokice i to kombinacija 2 vrste voca odjednom pa onda vocne kasice,isto kombinacija 2 vrste i to sve da "isfuramo" do 5. mjeseca.Tada ukljucujemo slane obroke (bijelo povrce prvo),a od 6-og mjeseca kasice sa mesnim fondom razblazivati...Zitarice-riza,kukuruz...tek kasnije----rece,i osta ziva lol!

I ajde sad budi pametan...u odnosu na sve predhodno ispisano ovo je veeeeeliiika nebuloza Shocked

Ja i dalje ostajem pri tome da samo doji,za mjesec dana napredovala je oko 1kg-sad imamo 7200gr. ---a posle cemo se vec nekako snaci plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 995453
brinbili
brinbili

Broj poruka : 1983
Godina : 39
Location : podgorica
Datum upisa : 04.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Milijana 12/5/2011, 23:09

Ja sam danas prošla ceo grad tražeći kukuruznu kašu Milupa bez mleka jer je Lenka na Bebelaku i nigde je nisam našla, a obzirom da joj se ova pirinčana i ne sviđa baš nešto posebno, rešila sam da sutra krenemo sa šargarepom yes
Posle nastavljam sa krompiraom, pa ću dalje videti šta i kako dalje. Mislim da ću slediti ovaj Ketin primer zbunjen

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Sneza 13/5/2011, 07:36

Nemaš kukuruz posebno, ja sam uvela palentu umesto toga, to je isto kukuruz, napraviš ga ređe, to je recimo u Hrvatskoj prva stvar koju je mojoj kumi pedijatar uveo
Sneza
Sneza

Broj poruka : 1823
Godina : 48
Location : Novi Sad
Datum upisa : 30.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od catherine290505 13/5/2011, 10:17

Mili imas kukuruz -pirinac Nestle i Humana, Neri se mnogo vise svidjala ta kombinacija od samog pirinca. Mozes i palentu, svakako da probas da joj das.
Brini slazem se sa tobom a sa tom pedijatricom nihc lol!
catherine290505
catherine290505

Broj poruka : 5953
Godina : 42
Location : Beograd
Datum upisa : 02.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Milijana 13/5/2011, 11:14

Ajd danas da potražim još malo, ali ako može palenta, onda ću nju.
E, a da li mogu od onog brašna što pravimo proju. To je od belog kukuruza, ja imam naše iz sela zbunjen

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Sneza 13/5/2011, 19:12

Ne znam Mili, najbolje je ona sa batom na ambalaži, tako su meni rekli. A ima da ona kombinacija Nestle i dr ali mene je bunilo što na njoj piše 6+ pa sam se ipak odlučila za palentu
Sneza
Sneza

Broj poruka : 1823
Godina : 48
Location : Novi Sad
Datum upisa : 30.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Milijana 29/6/2011, 23:48

Ja opet moram malo ovde da se informišem Laughing
Lenka je napunila 6 meseci i za sada jede krompir, šargarepu, tikvicu, tikvu, karfiol, jabuku, breskvu, bananu, piletinu i žitarice. Sad sam u nedoumici da li da joj ubacujem po malo pavlake ili sira u kašicu (recimo sa palentom) Rolling Eyes I da li i dalje moram da poštujem ono samo jedna namirnica i minimum 3 dana Rolling Eyes Malo mi sporo ide sve to, sada ima i blitve i brokolija i mladog graška i boranije.... sve stiglo kod nas u bašti, a dok mi to krenemo da jedemo, biće konzrvirano lol!

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od catherine290505 30/6/2011, 09:39

Boranija i grasak se ne uvode pre desetog meseca, brokoli u sedmom, pavlaku i sir u osmom, blitva i spanac 7-8 mesec. UVEK se uvodi po jedna namirnica, jer ako odreaguje na nesto a ti uvodis par namirnica paralelno kako ces znati na koju je reagovala? A duzina uvodjenja- pa zato, mislim da sam negde gore napisala, neke namirnice daju reakciju tek treci -cetvrti dan. Lenka jede dosta toga za svoj uzrast, dala si joj vec i meso, sto se tice mog stava ja joj sad do sedmog ne bih nista vise uvodila, i iskreno ne mislim da je to sporo, pa do pre neki dan je pila samo mleko a pogledaj sta si sve gore nabrojala da jede a ima tek 6 meseci. Polako Wink
catherine290505
catherine290505

Broj poruka : 5953
Godina : 42
Location : Beograd
Datum upisa : 02.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Milijana 27/7/2011, 12:47

Opet ja (izgleda da samo ja ovde pišem Embarassed )
Kad se počinje sa dinstanjem hrane, onako na puteru? I kad smem da joj dam malo luka, onako dinstanog?

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od catherine290505 27/7/2011, 13:32

I opet ja Wink za dinstanje nam je nutricionista rekla od devetog meseca najranije, idealno od desetog, luk takodje. usne
catherine290505
catherine290505

Broj poruka : 5953
Godina : 42
Location : Beograd
Datum upisa : 02.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od nesalela 27/7/2011, 21:06

Hajde i ja malo da se umešam....ja sam Staši od četiri i po meseca krenula sa krompirom, šargarepom, meso samo vodica u kojoj se skuva pa kasnije i po malo mesa (piletina,junetina,teletina)....jabuka, pa banana....na kraju oko možda sedmog meseca, ne mogu sada da udjem kod mene da potražim tačno period, počela sam da joj dinstam i dodajem luk crni....veruj mi samo je tako htela da jede....Jedno po jedno, kao što kaže Cathy čisto zbog reakcije možda neke....Ali ja ne bih čekala deseti mesec za luk na primer....možda grašak i pasulj ali sve to probaš po nekoliko zrna i vidiš reakciju na stomačić itd....Ne znam, Mili slušaj svoje srce, tako smo i mi sve radile....Uživajte u klopi....
nesalela
nesalela

Broj poruka : 3879
Godina : 44
Location : Beograd
Datum upisa : 22.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Milijana 27/7/2011, 21:31

Pa ja joj danas izdinstala malo luka, karfiola i tikvice, pa dodala kuvanu teletinu i ona je prvi put pojela baš sve što sam spremila.

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od nesalela 27/7/2011, 22:00

Milijana ::Pa ja joj danas izdinstala malo luka, karfiola i tikvice, pa dodala kuvanu teletinu i ona je prvi put pojela baš sve što sam spremila.
Pa tako je i Staša....tek tada je počela da jede baš baš....do tada sve nešto mrljavo....ma vole deca da osete dobar ukus....gurmani su to mali..... Very Happy samo uživajte.....
nesalela
nesalela

Broj poruka : 3879
Godina : 44
Location : Beograd
Datum upisa : 22.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od buby 28/7/2011, 10:22

nesalela ::
Milijana ::Pa ja joj danas izdinstala malo luka, karfiola i tikvice, pa dodala kuvanu teletinu i ona je prvi put pojela baš sve što sam spremila.
Pa tako je i Staša....tek tada je počela da jede baš baš....do tada sve nešto mrljavo....ma vole deca da osete dobar ukus....gurmani su to mali..... Very Happy samo uživajte.....
bas to....kad pogledas i one slane juvitanine kasice imaju luk...to puno poboljsa ukus a ti bukvalno stavis mrvicu...i ja sam tako u 7om pocela luk kroz one frikom zamrznute stvari...pa imaju praziluk..sve u svemu tu smo da predlazemo pa svako ce raditi kako hoce i zeli plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 582639
buby
buby

Broj poruka : 4093
Godina : 45
Datum upisa : 19.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Tinche 28/7/2011, 22:44

Slusas svoje instinkte...probas...gledas bebine reakcije...i ako je sve ok nastavis tako.
Mili, drago mi je da ti Lenka lepo rucka. Ja bati od mora (punih 11 meseci) dajem sve sto spremim i nama, samo ne zacinim toliko. Malo samo izgnjecim viljuskom, dodam kasikicu pavlakice, par kapi maslonovog i ruckanjeeee!!!
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Sneza 1/8/2011, 08:09

vreme je za jogurt pa me interesuje u kojoj kombinaciji ste ga davale, sa voćem ili ...?
Sneza
Sneza

Broj poruka : 1823
Godina : 48
Location : Novi Sad
Datum upisa : 30.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od buby 1/8/2011, 10:34

Sneza ::vreme je za jogurt pa me interesuje u kojoj kombinaciji ste ga davale, sa voćem ili ...?
ja sam davala uz voce ali i uz palentu ako je slucajno malo cusca pa dodam...ali i cist jogurt na casikicu je pila...a davala sam joj i one balans vocne jogurte od kajsije...to obozava..ja u taj vocni stavim kasiku 7 corna cisto da zgusne a i tako joj dodam zitarice...eto...probajte Very Happy
buby
buby

Broj poruka : 4093
Godina : 45
Datum upisa : 19.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

plan i program uvodjenja cvrste hrane - Page 2 Empty Re: plan i program uvodjenja cvrste hrane

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 29 Prethodni  1, 2, 3 ... 15 ... 29  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu