Transfer Citoplazme- Cytoplasmic Transfer

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Transfer Citoplazme- Cytoplasmic Transfer - Page 2 Empty Re: Transfer Citoplazme- Cytoplasmic Transfer

Počalji od Anuska taj 27/5/2009, 16:29

Inace, kao sto je i Mini rekla, cytoplasmic transfer je napusten i zabranjen u SAD od 2001. godine i moze da se radi jos samo u eksperimentalne svrhe kada parovi potpisuju svoj pristanak za ucesce u eksperimentu. Ko zna, mozda moze i kod nas u Leskovcu, s obzirom na nase neodredjene zakonske regulative, a dr koji tamo radi sigurno je vest proceduralno… Medjutim, iskreno, mene malo i plasi toliko eksperimentisanje u uslovima neodredjenih zakona… ne bih volela da moje jajne celije ili embrione neko koristi bez moje svesnosti i znanja… ali to je sad sasvim druga tema. Ne bih ni da budem nepravedna prema dr o kome ne znam mnogo.

Medjutim, pre nego sto nastavim o jos nekim cinjenicama vezanim za CT i NT, moram navesti da nismo mi ovde jedine koje raspravljamo o etickim dilemama ovih procedura, ukljucujuci i cloning, jer su cak i u naucnim krugovima ove procedure identifikovali, pa se samim tim nezasluzeno odbacila i potencijalno vrlo korisna a eticki prihvatljiva procedura kao sto je CT ili NT… Evo dela iz jednog zvanicnog udzbenika o assisted repr. tehn.

The clinical application and science of ooplasmic transplantation have

been extensively criticized by ethicists and scientists (7,31–33). Some careless

articles of the lay press, fueled by some scientists, have likened the technique

to gene transfer and described a detrimental artificial scenario likely to change

the genetics of mankind. Several recent publications have presented viewpoints

based on a poor understanding of the issues. The debate should be based on a

factual understanding of the procedure and the clinical and scientific realities

involved. The technique’s underlying experimental nature must be stressed and

the many scientific and clinical ‘‘unknowns’’ that surround it must be presented.

Za one koji slabije vladaju engleskim: Klinicka i naucna aplikacija transfera ooplazme su bile siroko kritikovane od strane eticara i naucnika. Neki nepazljivi clanci iz nestrucne stampe, potpaljeni izjava nekih naucnika, poistovetili su tehniku s transferom gena i napravili vestatcki stetni scenario u kojem ce se izmeniti genetika citave ljudske vrste. Nekoliko skorasnjih publikacija prezentovalo je gledista bazirana na losem razumevanju tih procedura. Rasprava bi trebalo da bude bazirana na razumevanju cinjenica vezanih za procedure, kao i klinickih i naucnih istina koje obuhvataju. Mora biti naglasena eksperimentalna priroda koja je u podlozi ovih procedura, i predstavljene mnoge klinicke i naucne “nepoznanice” koje ih okruzuju.
Anuska
Anuska

Broj poruka : 1015
Datum upisa : 27.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Transfer Citoplazme- Cytoplasmic Transfer - Page 2 Empty Re: Transfer Citoplazme- Cytoplasmic Transfer

Počalji od nabla taj 28/5/2009, 00:57

Anuska :: Postoji jos jedan termin: nuclear transfer, koji oznacava prenos oplodjenog jedra iz jedne jajne celije u drugu jajnu celiju (donora) iz koje je prethodno izvadjeno njeno (donorkino) originalno jedro.

E to je ono za sta sam cula i na sta sam mislila kad je rec o prensou sopstvene dnk na donor jc! U stvari to je prenos polovine svojih gena!

E sad pitanje, usled cega dolazi do "energetskog pada" celije, odnosno oslabljene funkcije mitohondrija. Da li to nekako moze da se predupredi, odn. taj proces odlozi za neko vreme?
Da li je slabljenje funkcije prirodan i nezaustavljiv proces- genetski determinisan, ili pored genetske odredjenosti i odredjeni sredinski teratogeni faktori mogu ubrzati slabljenje funkcije? Ako i sredina utice, zna li se koji su to faktori?

Anuska, spominjala si Q10, cini mi se bas u tom kontekstu.
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 28/5/2009, 12:30

Samo da bude jos jasnije - za nuclear transfer (gore opisani) nam je i dalje potrebna nasa jajna celija. Ako nemamo vise jajnih celija, ne moze da se radi. Negde sam pronasla da je moguce raditi in vitro maturaciju a potom cytoplasmic transfer, mada sad ne mogu da pronadjem taj clanak, uglavnom nalazim eksperimente sa zivotinjama. Teorijski, to zvuci smisleno i moguce. Znam samo da ne vredi ubrizgavati citoplazmu iz zrele donorkine jajne celije u nasu nezrelu jajnu celiju, jer se time zaustavlja dalje sazrevanje. Znaci, morala bi prvo da sazre u in vitro uslovima. (To bi imalo smisla za zene koje nemaju ovulacije vise, ali imaju jos poneki antralni folikul u pulu).

Kloniranje je takodje vrsta nuklearnog transfera (somatic cell nuclear transfer), ali tada se iz jajne celije donorke odstranjuje jedro, i na mesto tog jedra se stavlja "nase" iz neke od telesnih celija. Cisto da povucem paralelu, radi boljeg razumevanja. Inace, izvesna dr Brigette iz Clonaid-a tvrdi da je uspesno klonirala bar 13 - oro dece. Zanimljivo, njihov sajt postoji i nude opciju kloniranja. Nikako da shvatim gde su locirani, inicijalno su bili na Bahamima, ali su se zbog zakonske zabrane morali da presele tamo gde "kloniranje nije zabranjeno"!!!
Toliko o tome...

Sto se tice mitohondrija... Q10 jeste glavni koenzim bez kojeg ne moze da se vrsi stvaranje i prenos energije u mitohondrijama. Da li je samo to sto se njegova koncentracija smanjuje tokom starenja odgovorno za pad energetskog potencijala u mitohondrijama - ne znam, ali verovatno nije. Moguce da spoljnim uzimanjem q10 to ipak moze malo da se popravi. (O tome ima na temi Kvalitet embriona). Ideja da parovi koji imaju ponavljane neuspesne implantacije potice od smanjenja "energetskog pula" u jajnoj celiji je bila razlog za kreiranje CT, medjutim, mislim da ni dan dan to nije tacno utvrdjeno. Naucnici su ovde prosto predpostavili nesto, delovali u tom pravcu a potom dobili rezultate a da nisu potpuno sigurni sta je uzrok pozitivnog ishoda. Najvise su skoncentrisali na mitohondrije jer je to potencijalno, logicno objasnjenje.
Inace, koliko sam uspela da razumem, CT je dao najbolje rezultate kod parova sa vise neuspesnih IVF-a koji su uz to imali los kvalitet embriona - veliki stepen fragmentacije. Tu zena nije obavezno preko 35, ima i mladjih. Tako da nisu samo godine u pitanju... Moguce je i da genetika ima veze, tj. da se starenjem gomilaju mutacije u mitohondrijalnoj DNK i da su procesi reparacije slabiji. A neke zene verovatno imaju genetski slabije reparativne sposobnosti pa se nedovoljna funkcija mitohondrija ispolji ranije... Ma, mnogo je ovo komplikovana prica Rolling Eyes
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od black magic woman taj 28/5/2009, 13:47

Ovo su već visoko naučna stanovišta i još uvek nerazumljiva većini od nas.

Mene zanima,a to mi doktori ne odgovoriše,činjenica da su donatorski IVF-ovi daleko uspešniji,jer su donirane ćelije od mlađih,zdravih žena.....,spermogtam mog muža odličan,meni rađene sve analize od značaja za donorski IVF ( snimanja materice laparoskopski i histeroskopija),nalazi dobri..ali neuspeh 6 puta fd
Zašto?
Koliko zapravo znamo o kvalitetu doniranih jc,zatim nastalih embriona......koliko su u svetu parovi upoznati sa ovakvim najbitnijim detaljima kada je reč o doniranom materijalu.
Volela bih da mi devojke koje su bile u inostranstvu prenesu svoja iskustva...Prag.
Od Lily ćemo dobiti ful izveštaj kada se vrati kako to Rusi rade.
black magic woman
black magic woman

Broj poruka : 197
Datum upisa : 20.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nena beba taj 28/5/2009, 13:56

magic woman, ko o cemu baba o ustipcima, a ja ko da sam otkrila toplu vodu, ponavljam: yene uradite taj ogtt!
:)

jesi ti radila
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od logona taj 28/5/2009, 14:17

Neno sta je to ogtt!
logona
logona

Broj poruka : 206

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nena beba taj 28/5/2009, 14:40

oral glucose t... test

tj test opterecenja na secer
nena beba
nena beba

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od black magic woman taj 28/5/2009, 15:23

Ja to nisam radila,a radila silne analize koje mi je Vuja tražila.
Zašto je važan taj test?
black magic woman
black magic woman

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nena beba taj 28/5/2009, 15:44

black magic woman ::Ja to nisam radila,a radila silne analize koje mi je Vuja tražila.
Zašto je važan taj test?

dakle ovako: ni mene niko 5 godina da posalje na taj test. a ne moze obicniji da bude. ivanovici me poslali.
treba da ne jedes od uvece prethodnog dana i da ujutru vadis krv pa popijes glukozu rastvorenu u casi vode (meni rekli 75 mg) , i da posle 2h ponovo vadis krv. to je cela mudrost.
a trazis da ti urade
-glukozu u 0tom minutu i 120 om minutu
-insulin u 0tom minutu i 120 om minutu
-c - peptid u 0tom minutu

A ZASTO EJ VAZNO? e MENI OBJASNISE OVAKO: varijacije secera ili insulina organizam odrasle osobe moze da podnese ali embrion ne moze! pa se otkazi ili se ni ne zakaci jer nema dobru komunikaciju sa endometrijumom!

tako da to vrlo cesto dovodi do spontanih pobacaja!
mnogo je jednostavnije proveriti nego sve te imuno analize sa antitelima na koja prvo posumnjamo kod spontanih....
eto nadam se da sam dobro objasnila
nena beba
nena beba

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od black magic woman taj 28/5/2009, 18:50

[quote][/quotepopijes glukozu rastvorenu u casi vode (meni rekli 75 mg) , i da posle 2h ponovo vadis krv.]

da li glukoza podrazumeva rastvoren secer u vodi? Da li u toj pauzi od dva sata se sme nesti jesti ili ne?
black magic woman
black magic woman

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od black magic woman taj 28/5/2009, 18:50

Eto ja ne uspeh da citiram ljuta sam
black magic woman
black magic woman

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nabla taj 28/5/2009, 19:16

Samo lupi na quote ili u tool baru prozora u kome pises klikni na baloncice i ubaci kopiran text izmedju dve uglate zagrade (razmaknes ih malo, da ne bi pojela slucajno jednu od zagrada jer ti u tom slucaju nece uspeti citiranje)

primer (umesto uglate zagrade stavicu obicnu zagradu):
(quote)...tu ubacis text..(/quote)

E sad sto se tice ogt testa, odn. secera....ja sam mislila da to vazi samo za djevuske s policisticnim jajnicima ili onim nalik na policistice, jer sam shvatila da je i to jedan od uzroka PCOS. Pa u tom kontekstu sam mislila da povisen secer (ili kako se to vec kaze) pravi problem na nivou sazrevanja jc, pa ona bude nekvalitetna, pa zato ne dolazi do implantacije!?

Anuska, pametnice nasa, hvala na odlicnim objasnjenjima Very Happy
Bacam se ovih dana u traganje za info o IVM+CT, gde, kako, posto...
nabla
nabla

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 28/5/2009, 20:54

I ja sam bistrila u glavi razlog zbog kojeg su neni Ivanovici trazili ogtt kad nema PCO/PCOS... I u jednoj pp protumacila njen ogtt kao potpuno ok a Ivanovici joj uveli Metformin zbunjen Jos sam u cudu, ali to sto sam ja pogresila i ispala neznalica nema nikakve veze ako neni upali metformin f za sta navijam navijacica .

Ali ja ne bi bila ja ako ne bih trazila dodatno objasnjenje Very Happy , pa me zanima, neno, ako mozes da nam kazes jos ponesto... Koliko se secam, ti si u jednom od IVF-ova imala pocetnu hiperstimulaciju? - sto bi te pre priblizilo ka PCO nego ovim nasim visokofshaovskim problemima... Da li imas, izvini na pitanju Embarassed , visak kilograma? Da li ti neko u porodici ima problem sa secerom? Jer, pokusavam da shvatim indikacije zbog kojih su se Ivanovici odlucili da ti to rade. Ili to rade rutinski. Nabla, da li su to trazili tebi?

Vrlo je korisno sto si to pomenula, neno, jer mozda zaista ima veze sa ponavljanim neuspesima implantacije, posebno sto su kod tebe embrioni bili dobrog kvaliteta (sto ne bude, teorisjki kod ove mitohondrijalne price)... A resenje je vrlo jednostavno, uzima se lek za regulaciju secera...
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nabla taj 2/6/2009, 20:22

Oocyte in-vitro maturation and follicle culture: current clinical achievements and future directions
Johan Smitz and Rita Cortvrindt
Human Reproduction, Vol. 14, (Suppl. 1), pp. 145-161, 1999
http://humrep.oxfordjournals.org/cgi/reprint/14/suppl_1/145.pdf

na str.156

The technique of cytoplasmic transfer in immature oocytes

"The experimental approach in monkeys showed that ooplasm from (donor)
metaphase II oocytes which was injected in (acceptor) prophase I oocytes
could successfully lead to full maturation and developmental competence (17%
pregnancy rate) (Flood et ah, 1990). More recently, 'ooplasmic transplantation'
has been successfully used in humans suspected of having ooplasmic rather than
nuclear anomalies leading to repeatedly poor embryo viability (Cohen et ai,
1998). It is as yet too early to conclude whether this novel approach might
present a valid solution to oocyte ageing. The safety of this procedure has still
to be investigated before it can be proposed for routine clinical practice."

S obzirom da je ovaj rad objavljen 1999, mozda je za ovih 10 godina doslo do nekog napretka u CT+IVM, i mozda ga neke klinike rutinski rade.
Nista, tragam dalje...
nabla
nabla

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nadajasic taj 12/6/2009, 03:27

PURPOSE: To determine whether donor oocyte cytoplasm transferred into the oocytes of women < or = 40 years or with diminished ovarian reserve would enhance embryo quality, implantation, or pregnancy rates. METHODS: Study subjects included women > or = 40 years (15) or with abnormal FSH levels (3). Healthy volunteers (18) produced oocytes for cryopreservation. Donor oocytes were thawed and cytoplasm from surviving oocytes was injected with a single sperm into the cytoplasm of recipient oocytes. Outcome measures included embryo quality scores, implantation, and pregnancy rates. RESULTS: Eighteen donors produced 213 oocytes for cryopreservation and 39/171 (22.8%) survived thawing. Eighteen recipients initiated 25 IVF cycles with embryo transfer in 20 cycles after cytoplasmic transfer (CT). Four cycles resulted in three biochemical losses and one aneuploid clinical loss. Embryo quality did not improve with CT compared to pre-CT IVF cycles in six recipients. CONCLUSIONS: CT with cryopreserved donor oocyte cytoplasm did not enhance success in women with advanced reproductive age or low ovarian reserve.

nadajasic

Broj poruka : 4
Datum upisa : 12.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nadajasic taj 12/6/2009, 03:31

smajli angel
Drage moje, evo i mene malo da se edukujem i potpomognem istrazivanje kad je ova tema upitanju. Inace, imam od pre neki dan 42 godine. Usla u perimeno pauzu i zelim dete
yes . To jako tesko ide. Imala sma par inseminacija - sto je gubljenje vremna. Jedina sansa mi je izgleda donacija i ovo.
Toliko sturo o meni za sada. Hahah, mozda draga Nabla ipak zna vise o mom slucaju nego ja sama jer se po forumima pratimo - te moze mozda ona da pomogne hahaha.

nadajasic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Orline taj 12/6/2009, 10:08

Dobro dosla, Nado ff
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 47
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 12/6/2009, 19:47

Dobro dosla, nado! A sto mislis da ne mozes u IVF sa svojim j.c. ? Vidis da CT nema toliko znacaja kad su u pitanju godine zene, vise je za parove koji iz neobjasnjivih razloga imaju manje kvalitetne embrione... Kad su ti vec radili inseminacije, sto odjednom na donaciju, jeste li probali klasicni IVF?
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nabla taj 12/6/2009, 20:08

Aaaa Nadalino lol!

Ane, Nada nam je drugarica sa SC-a (stara garda nazalost). Unazad dve godine dgn POF, dala uzorak pljuvacke za genetiku jos prosle godine, 1 experiment s etinil estradiolom kod Vuje i Radulovica, bila u Listeru na konsultacijama...to je u najkracim crtama...vise o tome ce ona Very Happy

Nado, gde iskopa ovaj apstrakt? Very Happy
I meni je pocelo ovih dana da se vrzma po glavi da transfer citoplazme mozda nije resenje za nas. Zasto?
Ove moje nekvalitetne celije me nagnale da razmisljam. Mozda je sa citoplazmom sve OK, ali postoji problem u jedru. I verovatno zato autori ovog rada kazu da kod starijih curetaka i kod smanjene rezerve ova metoda ne daje rezultate.
Mozda donacija jedra, ali....

Ane, koja je sustinska razlika izmedju transfera jedra i prave donacije jc. Meni tu nema velike razlike (u oba slucaja nema nasih gena ili vrlo malo kod donacije jedra), a donacija jc je mnogo jednostavnije i proverena metoda.
nabla
nabla

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anuska taj 17/6/2009, 14:46

Transfer jedra moze dvostruko da se shvati... Kad se nase jedro prenese u donorkinu celiju iz koje je prethodno odstranjeno njeno jedro, dobijamo nase genetsko dete, a donorkina citoplazma sluzi samo za energetsku "pomoc" pri oplodjenju i deljenju.
Gotovo da mozemo da zanemarimo ono malo donorkine DNK iz mitohondrija koja nije nasa (jer ona ionako ne nosi nista vazno u smislu karakteristika osobe, izgleda i licnosti). (Osim, u retkim situacijama kada je bas ta DNK nosioc neke bolesti, tada nam je mnogo vazno da izbegnemo sopstvene mitohondrije ako smo mi nosioci mutacije, - a naravno i donorkine ako ona nose mutaciju. Da li neko nosi tu mutaciju u sebi prakticno ne moze da se zna dok se ne rodi dete sa dokazanom mitohondrijalnom bolescu. Koje su vrlo, vrlo retke. Ali postoje, i takvim zenama koje vec imaju bolesno dete transfer jedra u buducoj trudnoci omogucio bi da rode zdravo dete - genetski 99% njihovo. Za njih je ova metoda sjajna...)
U svakom slicaju, ovakav transfer jedra je samo radikalnija varijanta citoplazmatskog transfera... jer na taj nacin mi dobijamo citavu donorkinu citoplazmu, a sa klasicnim CT samo 10-15%.

Transfer jedra u drugom smeru - donorkino jedro u nasu citoplazmu prakticno nema smisla... Sto bi to radili. To dete je donorkino u genetskom smislu, a ako smo vec stigli do donacije jajne celije, sigurno i nasa citoplazma nije bolja od donorkine... i nista nam ne znaci sto ce dete imati nasu citoplazmu i 1% nase mitohondrijalne DNK koja ionako nije mnogo specificna za odredjenu osobu...
Anuska
Anuska

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Mini taj 17/6/2009, 19:19

Nabla - a sto ne pustis mail Fertimedu? Ja negde imam i email, cini mis se. Dr se zove Alex Sobek... Ako hoces iskopacu email... Fertimed je u Olomouc - u sto je oko 1.5 hrs od Brna i lovely little town...

Mini

Broj poruka : 78
Datum upisa : 18.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nadajasic taj 29/6/2009, 14:59

Drage moje, nije me bilo ali veruj te mi da vam je Nabla sve lepse objasnila nego li sto bi mogla ja lol! . To je to, realno u kratkim crtama. Menopauza preuranjeno usla u moj zivot. Vec sa 38. Probala i sa garalejickom inseminacije.kad je trebao IVF , ona je imala preca posla. I tako dva puta. Posle lutala. Vuju i dalje posecujem. Ona je ok za ocuvanje zdravlja i opsteg stanja organizma...da ne ostari...Zelim dete, kao i sve.London je bio poslednji potez jer sma stalno imalal osecaj da me u BGD zavlace i vodaju kao tele. Tamo, vamo...Moze - ne moze i tako u nedogled. Ubi me cikloproginova koju mi je garalejicka davala. jeste dobra jer se sa njom moze zatrudneti ali sam nabijala kao bulka i celulit dobila. Tesko se svega toga resavam. Kad sam procitala tj kad mi je Nabla javila da ste se ovde nasle i da imate neku novu opciju...ponadah se...sto je ljudski :).
Sada, opet nada ponestaje...
Vama, slatke devojke drzim fige smajli angel . Pisem posle...

nadajasic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nadajasic taj 29/6/2009, 15:04

Nabla, pusti stvarno email Fertimedu - taman za sve nas...Bar da znamo sta se tu moze uciniti...Ja bi to uradila, i sama znas, ali nisam toliko medicinski obrazovana da to lepo upakujem :).

nadajasic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nabla taj 2/7/2009, 11:06

Nado, kad se vrnes, vidimo se pa cemo nesto da sastavimo! usne
nabla
nabla

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nabla taj 22/1/2010, 03:20

Nove metode u oplodnji starijih žena

Jajašca koja bi donirala mlada žena mogla bi da se iskoriste u "popravljanju" oštećenih i "neaktivnih" jajašaca starije žene i tako joj stvorile šansu za uspešno oplođenje.Transfer Citoplazme- Cytoplasmic Transfer - Page 2 V158684p0

Oplođenje "in vitro" (IVF) vrlo često ne uspeva kod žena u "zrelijim godinama" a jedan od razloga, smatraju ginekolozi i genetičari, su greške i nedostaci u citoplazmi njihovih jajašaca.

Ubrizgavanje nukleusa jednog jajašca u jajašce kome nukleus nedostaje nedavno je oprobano kao način da se "zaobiđe" retko nasledno oboljenje koje izaziva "neispravna" mitohondrija u citoplazmi.

Nedavno je Acuši Tanaka, ginekolog u Bolnici Svete Majke u Kitakjušu, u Japanu, sa grupom saradnika, koristio prenošenje nukleusa jajašca kako bi "udahnuo nov život" u jajašce starije žene.

Lekari iz njegove ekipe izvukli su nukleuse iz 31 jajašca žena koje su bile podvrgnute in vitro oplođenju i ubrizgali ih u "oštećena" jajašca žena mlađih od 35 godina - javlja časopis "Nju sajentist".

Od njih, 25 jajašaca izgledala su pogodna za oplođenje. Kad je u njih ubrizgana sperma, sedam jajašaca, ili 28 odsto, oformila su začetke embriona poznatih kao blastociti dok se to dogodilo u samo 3 odsto kod takozvanih "nepopravljenih" jajašaca.

"Ako bi smo bili u stanju da 'transferišemo' ove novostvorene embrione, uveren sam da bi procenat uspeha u oplodnji starijih žena bio izuzetno veliki" - naglasio je Tanaka.

On je rezultate svojih istraživanja predstavio u Američkom društvu za reproduktivnu medicinu na jednom skupu u Atlanti, u Džordžiji. Sa kolegama iz SAD i Španije sada planira da počne prebacivanje embriona iz "popravljenih" jajašaca u matericu žena.

U SAD je, inače, 2001. godine izbila prava erupcija gneva kad je citoplazma mlade žene ubačena u jajašca starijih žena kako bi se poboljšao njihov kvalitet.

Uz moralne pridike na ove, kako su ih kritičari nazvali, "tro-roditeljske embrione", stvorene iz jajašca dve različite žene, naglašavan je i strah da će deca začeta iz jajašca koja sadrže mitohondrije više nego od jedne žene mogla biti rođena s različitim oboljenjima.

Tanakina metoda će svakako smanjiti rizik jer citoplazma potiče samo od jedne žene. On je naglasio da 98 odsto ćelija DNK potiče iz jednog nukleusa što treba da ublaži pa i otkloni moralne dileme i nelagode.

http://www.mondo.rs/s158684/Zdravlje/Nove_metode_u_oplodnji_starijih_zena.html
nabla
nabla

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu