Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Strana 7 od 13 Prethodni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 11, 12, 13  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

ciste

Počalji od etnaetna taj 2010-03-05, 23:54

Pomoć!!!!!!
pre par dan su mi otkrivene prilično velike ciste koje su za operaciju bez daljnjeg. posetila sam par ginekologa i svi vide isto, ciste na oba janika koje su za operaciju, veličina: 42x35 i 77x72 !!!!!!!! tačna dijagnoza je : cystae ovarii in obs.endometriotica .
Da li nemo ima iskustva da je prošao kroz ovo, ili bilo šta da zna o ovome. U šoku sam velikom!!!!!!!!
hvala.

etnaetna

Broj poruka: 3
Datum upisa: 05.03.2010

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od bokica taj 2010-03-06, 10:58

etna ovo je pretpostavljam rec o endometriozi

ja imam jedan endometriom (cistu) ali nije te velicine

razumem tvoj sok ja sam radila laparoskpiju prosle godine zbog uvida u stanje jajovoda i tada nisam imala endometriozu
medjutim kada sam nekoliko meseci kasnije krenula na insemiaciju na ultrazvuku je vidjena cista

da li pokusavas da ostanes trudna?

cise mogu da menjaju velicinu, kada mi je dostigla 34 mm dr je vec predlagao operaciju, ali smo malo pratili i hvala bogu smanjuje se

ova od 77 mm je stvarno velika i za tebe je bolje da je se resis

i da se ne plasis previse to je benigno

bokica

Broj poruka: 1644
Godina: 33
Datum upisa: 22.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od etnaetna taj 2010-03-06, 11:53

da, endometrioza je upitanju.
ali, na žalost imam i na levomi desnom jajniku, doktori ne mogu da mi kažu da li će operacija proći uspešno ili ne sve dok ne počnu sa radom . kažu čak da je poželjno da se zradi iz 2-3 puta!!!!
preporučeno mi je da ostanem trudna nakon operacije što ću svakako i pokušati, ali do tad a živim u velikom strahu, jer su ciste velike i pitanje je koliko se jajnici mogu sačuvati???
hvala na odgovoru, znači mi u ovom momentu .

etnaetna

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od etnaetna taj 2010-03-11, 14:33

da li neko može da mi kaže koliko traje oporavak nakon ove operacije?

etnaetna

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Orline taj 2010-08-14, 10:23

Filippa ::...Moja prijateljica pokusava da zabebi jedno 2 godine i
od prosle pocela da insistira na VTo ali doktori insistirali na
prirodnim metodama jer je po njima sve bilo OK. Ovog proleca otkriju joj
endometrijozu (valjda se tako zove) - ciste na jajnicima i predloze
operaciju pa onda VTO. Ona se uplasi i pocne d ainsistrira na VTO bez
operacije. Ove nedelje je dobila citav komplet terapije i pocinje od 21.
dana bockanje. Vidim da je dobila 2 vrste nekih ampula, vitamine B i
folnu kiselinu a za kasnije Crinone. Dosla je mrtva bleda kod mene i
rekla znas li ti koliko toga ima?? Naravno dali su joj i ogromnu
plasticnu kutiju za odlaganje igala pa je to upotpunilo
kolicinu...Pitanje je ima li ko iskustva sa VTO preko endometrijoze ili
je bolje to operisati???

Filippa, koliko ti ima godina prijateljica, to je tamo kod tebe, jel?

Operacija ili ne, zavisi od mnogo stvari. Kolike su ciste, i sl.

Ne bi oni njoj dopustili da ide u postupak ako je baš kontraindikovano.
Ima ovde dosta devojaka sa tim iskustvom, javiće ti se neko,

Orline

Broj poruka: 11917
Godina: 42
Datum upisa: 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Filippa taj 2010-08-14, 10:46

Hvala Oriska...Prijateljica ima 32 godine cini mi se.......Ciste nisu prevelike ali joj je docko rekao da bi bilo biolje da ih odstrani pa u postupak. Ona je konsultovala bivseg lekara odozdo koji joj je rekao ne nikako da odstranjujes. Onda je slucajno otisla na drzavnu kliniku zbog drugih problema i pitala moze li VTO preko toga i oni su joj rekli da moze. Sada uskoro krece u postupak mada je skroz uplasena i psihicki opterecena pa ne znam kako ce sve to izgurati. Vasa iskustva su mi od neprocenjive vaznosti da bi je umirila jer cesto ona nije u stanju da o tome ni prica.
Sve vas ljubim i zelim da sto pre ostvarite ciljeve uprkos svemu (mislim na ove j...ne izrasline razne jer sam i ja imala razne faze te miomi te ciste...)

Filippa

Broj poruka: 759
Datum upisa: 08.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Orline taj 2010-08-14, 11:13

djole39 ::Ja imam endometriozu i idem pod ruku sa njom u postupak
kao i do sada ,nikad mi nisu predlagali operaciju ,vec najbolji
prirodni lek za endometriozu -trudnocu!Zavisi gde se endometrioza nalazi
i koliko je rasprostranjena,operacija nije uvek resenje jer se vraca .

Upravo ta supresija što će primati u sklopu IVF odgovara da se suprimira i endometrioza.
Djole je sve objasnila, bolje nego ja
Pozdravi prijateljicu i poželi joj sve najbolje

Orline

Broj poruka: 11917
Godina: 42
Datum upisa: 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Shizika taj 2010-08-14, 13:47

ja sam imala endometriozu koja mi je zamrsila lijevi jajovod tako da je bio neprohodan. Endometriozu su mi odstranili krajem aprila 2009 putem laparaskopije. Jajovod je otvoren.
Par mjeseci sam koristila i jedno jednostavno pakovanje koje mi je preporucila zena koja mi je radila abdominalnu masazu. Naime, izgleda da ricinusovo ulje sadrzi nesto sto "tamani" endometriozu, zaboravih kako se ta kemikalija zove, pokusat cu pronaci kasnije. Natopila bih (ali ne da curi) pamucnu ili vunenu krpu toplim ricinusovim uljem, polozila to na stomak i onda uvila plasticnom folijom (jos bolje ako ima kupiti non-PVC) oko struka tako da se ne mice. Potom se zamotam u jedan stari rucnik i odem da spavam. Ujutro tushiranje. Cini mi se da je najbolje to raditi pred kraj do plodnih dana.

Shizika

Broj poruka: 5363
Godina: 44
Datum upisa: 14.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Filippa taj 2010-08-15, 08:23

Dobro jutro Hvala drage moje ove info ce joj dobrodoci kad se vrati sa odmora. Shizi ova obloga mi zvuci dobro moracu da prijateljici organizujem tog ricinusovog ulja ....znala sam jedino da je dobro za kosti i za probavu ali mi ne zuvuci lose ni ovde

Filippa

Broj poruka: 759
Datum upisa: 08.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lahorcica taj 2010-10-11, 13:13

Zdravo svima!
Meni su prije par dana otkrili cokoladnu cistu (kakav fuj naziv Rolling Eyes ), na lijevom jajniku velicine 31x25mm. Doktor, koji ju je otkrio, je predlozio tretman od 6 mjeseci pilulama za kontracepciju YAZ. Buduci da su mi 33 godine, i da smo momak i ja prije 2-3 mjeseca odlucili da pocnemo ''stvarati'' bebu; odlucila sam otici kod svog stalnog ginekologa (koja je bila na odmoru kad se veliko otkrice desilo). Rekla mi je da te tablete ne dolaze u obzir, nego da se ide na laparaskopiju, buduci da cu sa kontracepcijskim pilulama izgubiti vrijeme i mogucnost da zatrudnim. Ono sto mene, pak brine, nije nekako ta cista i taj zahvat, nego mogucnost da se endometrioza prosiri na druge organe. Da li je neko od vas cuo za takve situacije? I ono sto mi je jos vaznije, da li postoji neko od ljekara u BG ko je na glasu kao ''expert'' za ove laparskopske zahvate, endometricne ciste i koga biste mogli preporuciti?
Cmooook svima!

Lahorcica

Broj poruka: 1
Datum upisa: 11.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od JocY taj 2010-10-11, 13:29

Lahorcica dobrodosla,
Ja sam bila pre dve godine na laparoskopiji i operisala sam isto endomertioticnu cistu. Sad sledece nedelje idem ponovo da je skinem jer je endomertioza takvo stanje da se vremenom ponovo javlja. Mene je operisao prof. Vasiljevic u Frontu i super sam prosla, a i operisace me i sad. On vazi za najboljeg u Frontu za ovakve zahvate. Ja sam endometriozu imala i na besici tako da je moguce da se nadje i na drugim organima. nadam se da sam ti pomogla ako imas neka pitanja slobodno pitaj. sreca

JocY

Broj poruka: 1724
Godina: 38
Datum upisa: 20.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Jelence taj 2010-10-21, 18:14

I meni se vratila i to nakon porodjaja,a za operaciju predlazem dr.Dokic Milana u Visegradskoj,mislim da je jedan od najbokljih u Srbiji za laparo operacije.
Takodje bih preporucila i dr.Elijanu Garalejic ili u Frontu ili privatno,po mom misljenju,oba izbora su vrhunska,ne zna se ko je bolji strucnjak.
Pozdrav i bez panike,masa zena je ostala trudna i sa endo na jajnicima,ali zbog godina ne treba cekati i gubiti vreme ec preduzeti mere.

Jelence

Broj poruka: 3159
Godina: 40
Datum upisa: 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od djole42 taj 2010-10-29, 18:17

Naidjoh na ovaj clanak o ishrani zena sa endometriozom ,mozda nekom pomogne...

Endometrioza je stanje u kojem žlijezde i stanice sluznice koja normalno oblaže unutrašnjost maternice postoje i izvan maternične šupljine. Kako i raseljene stanice sluznice maternice ("endometrij" - otuda "endometrioza") posjeduju u većoj mjeri estrogene receptore, to i na novim staništima endometrija dolazi do imitacije menstruacijskog ciklusa, te krvarenja u vrijeme menstruacije. Bujanje, upala i oštećenje zahvaćenih tkiva stvaraju bolove različitog intenziteta, od slabih grčeva do prave patnje i poremećene funkcije.

Novija znanstvena istraživanja ukazuju kako je kod žena s endometriozom reaktivnost imunoloških stanica B-limfocita oštećena, dok je broj T-limfocita smanjen. Imunološki odgovor je neadekvatan i oslabljen zbog čega imunosne stanice ne prepoznaju tkivo endometrija na pogrešnom mjestu, te izostaje reakcija odbacivanja. Otuda je podsticanje imunološkog odgovora i jačanje imuniteta obogaćivanjem svakodnevne prehrane jedan od osnovnih ciljeva u liječenju endometrioze.

Promjene u načinu prehrane trebale bi pridonijeti pojačanom djelovanju imunološkog sustava organizma. To se postiže ograničenim unosom masti, oslanjanjem na hranu od cjelovitog zrnevlja, povrća i voća, te odbacivanjem onih tvari koje susprežu djelovanje imunološkog sustava kao što su kava, šećer, alkohol i namirnice s visokim sadržajem masti. Namirnice poput sira i mesa sadrže velike količine hormona estrogena i treba ih izbjegavati, jer estrogen otežava stanje bolesti.

Prehrana žena koje imaju endometriozu, nastoje ublažiti svoje tegobe, ili pokušavaju barem spriječiti daljnji rast endometrioma, treba biti vegetarijanska ili makrobiotička. Najbolji izvor proteina predstavljaju povrće i cjelovite žitarice, osobito proso, heljda, zob i smeđa riža. Odličan način pripreme cjelovitih zrna se sastoji u polaganom kuhanju zrna u vodi u omjeru jedan prema četiri; jedan dio zrna i četiri puta toliko vode. Kuhati dok ne nastane kremasta ukusna smjesa. Ovo je izvrstan način svakodnevnog pripremanja zrna žitarica.

Nastojte jesti male količine mahunarki i grašastog povrća svaki dan. Poznato je da sojino zrno i namirnice od soje sadrže velike količine fitoestrogena, osobito dva izoflavona, genistein i daidzein. Djelovanje fitoestrogena može biti estrogensko ili antiestrogensko, ovisno o količini estrogena u organizmu. U menopauzi kad žena ima manje endogenih estrogena, fitoestrogeni se vežu na slobodne receptore ispoljavajući estrogeno djelovanje, a tijekom reprodukcijskog razdoblja žene kad je razina endogenih estrogena normalna ili povišena, fitoestrogeni se natječu za receptorska mjesta, odnosno djeluju kao antiestrogeni (smanjuju ukupnu količinu estrogena) i na taj način zaustavljaju rast "estrogen-ovisnih" tumora.

Namirnice od soje uključuju tofu, obogaćeno sojino mlijeko, miso i tempeh. I razne druge vrste mahunarki kao što su japanski i španjolski grah, slanutak, leća i lima grah mogu poslužiti za pripremu ukusnih jela. Mahunarke bi kod mioma trebale predstavljati najbolji izvor proteina. Grah i leća, te korjenasto povrće (krumpir, mrkva, papaja, mango) potiču tijelo na proizvodnju progesterona i na taj način uravnotežuju funkciju jajnika, te smanjuju "estrogensku dominaciju".

Ukoliko se ne želite odreći mesa, onda ga uzimajte samo u malim količinama; neka dnevna količina ne prelazi količinu koja bi stala u vaš dlan. Meso bi trebalo biti samo od životinja koje su prirodno hranjene, a ne od onih koje su u prehrani dobivale antibiotike i hormone. Pretpostavlja se kako uporaba hormona rasta za goveda, antibiotika ili pesticida u prehrani životinja može interferirati s metabolizmom ženskih spolnih hormona u crijevima (utjecaj na crijevnu floru i upliv u "enterohepatičku recirkulaciju estrogena"). Crveno meso - svinjetinu, govedinu i janjetinu, tj. ovčetinu, perad i uobičajene mliječne proizvode pune hormona treba potpuno izbjegavati. Idealna zamjena za mlijeko i mliječne proizvode su sojino mlijeko i sojini proizvodi. Soja sadrži osim fitoestrogena i obilje biljnih vlakana, a osim toga dobar je izvor minerala: kalcija, željeza, magnezija i fosfora, te vitamina B skupine.

Kako se metabolizam estrogena i njihovo izlučivanje odvija preko jetre, izbjegavajte uzimanje mnogobrojnih lijekova, alkohola, pržene hrane, kave i bilo kakvih prerađenih ili industrijski obrađenih namirnica, čime ćete ojačati funkciju jetre. Pijte najmanje dvije litre obične vode dnevno čime ćete olakšati rad crijevima i bubrezima. Cilj je ukloniti suvišne estrogene iz organizma, a to ćete najbolje postići ispravnom funkcijom organa koji izlučuju estrogene.

Redovita tjelovježba snizit će prekomjernu koncentraciju estrogena. Većina ljudi upoznata je s činjenicom kako kod sportašica koje se intenzivno bave sportom, prevelika tjelesna aktivnost toliko snizi razinu estrogena da dolazi do potpunog izostanka mjesečnice. U slučaju endometrioze se ne zagovara sportska aktivnost koja će izazvati ovakav učinak, nego redovita, umjerena tjelovježba koja je vrlo korisna i pomaže tijelu u procesu oslobađanja viška estrogena.

Kada su u pitanju vitaminski dodaci prehrani, većina nutricionista preporučuje kod endometrioze slijedeće vitaminske dopune:

vitamin C: do granica podnošljivosti crijeva (2 - 10 g/dan)
beta karoten: 150.000 do 200.000 IU/dan
selen: 400 ug/dan i
vitamin E: 800 - 1.200 IU/dan.

autor:
dr. V.Harni

djole42

Broj poruka: 6334
Godina: 43
Datum upisa: 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od BiancaP taj 2010-11-30, 14:18

Pregled poruke
Zdravo svima!
Imam pitanja u vezi endometrioze. Pre 2.godine sam imala jake bolove koji su se manifestovali kao da je u pitanju slepo crevo i na kraju sam ga i operisala i receno mi je "u prolazu" u mom bunilu od anestezije da mi je nadjena velika cista puna krvi koja je pukla, ocistili su to i sve je navodno u redu. Nista strasno. Nije vise bilo price o tome, pa cak ni na kontrolama posle operacije, a ja nisam bila upucena u tako nesto pa nisam ni razmisljala o tome. Sve se to desavalo u privatnoj bolnici, gde sam i operisana. Pocetkom 2010.godine sam opet pocela da osecam bolove. Isla sam po bolnicama, snimali me danima. I na tome je ostajalo. Infuzija, lek i to je to. Do jednom strasnog napada u donjem delu trbuha. Imala sam abnormalne bolove i otisla sam opet kod ginekologa u privatnu bolnicu i receno mi je da mi je jedna verovatno endometrioticna cista pukla tokom tog napada, bila je nekih 7cm, a da sada imam jos jednu koja nije pukla i ona je cela cokoladna 6cm. Samo da napomenem da sam ja sve vreme isla na redovne preglede kod ginekologa u drzavnoj bolnici ali mi nisu nista govorili ni nasli. Do tog strasnog napada i odlaska u bolnicu. U maju 2010.operisala sam opet cistu na jajniku, laparaskopski, i ipak je cela bila endometrioticna, velicine 6cm i koja je pred samu operaciju pukla(nisu hteli u drzavnoj bolnici da me operisu pa sam morala u privatnu, i naravno pukla je jer su me mesecima zavlacili). Receno mi je da je sve ocisceno i da sam sada mirna verovatno neko vreme. Ali da sam u opasnosti od neplodnosti i da bi trebalo da zatrudnim sto pre. Date su mi Yazz pilule koje pijem vec 3meseca. Tri meseca nakon operacije sam imala prvu kontrolu i sve je bilo u redu. Da bih pre dva dana otisla na drugu kontrolu i nasli jos jednu cistu na ISTOM mestu koja je sada nesto manja 20mm i mozda se i poveca ako ne budu delovale pilule. Takodje mi je doktorica moja rekla da imam dosta priraslica i da mi levi jajnik ne zarasta dobro, pogotovo sto jos ima i tu cistu na sebi, a desni mi je dignut visoko jos od operacije slepog creva. Rekla mi je da dodjem za 6 meseci na kontrolu. Po mom misljenju svaki moj odlazak na pred operaciju i kontrolu je neozbiljno shvatan, s toga nameravam da potrazim pomoc od treceg, nadam se pravog doktora.
Mene zanima da li je najbolje resenje da pokusam da ostanem u drugom stanju ili da opet rizikujem i da mozda dodje do operacije.
Hvala Vam puno i nadam se da je ovo pravo mesto za ovakvu temu! Pozdrav!!!

BiancaP

Broj poruka: 4
Datum upisa: 30.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vašar taj 2010-11-30, 14:38

Bianca,dobro dosla!
Fuf...tako bih te svasta pitala!!!
Ne znam da li si u skorije vreme planirala trudnocu,ali....da,mislim da ti je to najbolje resenje!Ne samo zbog endometrioze nego zbog tebe,ako zelis dete.
Nije mi bas najjasnije vise stvari-na osnovu cega ti je sada na kontroli dr videla priraslice?gde su te priraslice?U jajovodima ili...?I poslednje za sada-na sta mislis kad kazes da rizikujes...taj deo mi bas nije najjasniji c

vašar

Broj poruka: 1679
Godina: 34
Datum upisa: 28.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Strana 7 od 13 Prethodni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 11, 12, 13  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu