KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

+46
Ivanaa
bulevarka
melany
M.
AndreaBg
bak
dragana.jovicin
*Maki*
dunjas
kica
nebuloza
Monaco
tica
ananana
kristinak
naca
Deni
Annie
lilly13
vašar
BiancaP
djole42
JocY
Lahorcica
Shizika
Filippa
bokica
etnaetna
Bibica
Tinche
nabla
nena beba
suzeto
crvenkapica4
aksa67
Orline
Mala debela
Mirjana
TetaSneki
adriatika
rsrce
maus
Hitron-Luka
megica-pegica67
Jelence
HappyGirl
50 posters

Strana 3 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od suzeto 15/1/2010, 21:45

nena3beba ::dobro dosla suzeto...
ne znam odgovor ali vec se se neko naci ko ima iskustva sa slicnim problemom...
da li su ti doktori nekad prepisivali kontraceptivne pilule neko vreme da pijes?
a siofor? glukophage?
kontraceptivne samo ednas sum piela posle operacijata za da zabremenam polesno prvo mi prepisa mikroginon ama ne gi dopiv dobiv minstruacija pa posle mi rece da zemam stediril,a tie sto gi napomena ti ne,neznam ni za sto se ne sum slusnala

suzeto

Broj poruka : 40
Datum upisa : 14.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od suzeto 15/1/2010, 22:40

I JAS IMAM ENDOMETRIOZA SE OPERIRAV PRED 6 GOD. I ODMA SE POVTORIJA IMAM I NA CREVA I NA STOMAK UTRE TREBA DA ODAM NA KONTROLA A NAJVEROVATNO I CE MI ZAKAZE ZA POVTORNA OPERACIJA,SE PLASAM ZATO STO IMA NA CREVA,ZOSTO KOGA VIDELE DEKA IMAM USTE KOGA SE OPERIRAV NE GO ISCISTILE,MI SE VRTAT NIZ GLAVA 1000 PRASAJNA DALI NE SE CISTAT STO AKO PRI NAREDNATA OPERACIJA PUKNE CISTATA I RASPRSKA I NA DRUGI STRANI,DALI CE SE ZARAZIT SVE TOA

suzeto

Broj poruka : 40
Datum upisa : 14.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od nabla 16/1/2010, 16:12

Siofor i Glukophage su tablete koje se piju ako imas povisen secer. Nena3beba je mislila da imas folikularnu cistu, pa je zato spomenula te lekove.

Ja slabo znam bilo sta o endometriozi!

Kako si prosla kod doktora danas?
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od nena beba 16/1/2010, 16:31

suzeto, kontaktirala sam jednumakedonku koja je imala endometriozu i na
srecu sad ima leog decaka. mislmd a ce ti se javiti ovde na forumu, a
ako ne prenecu ti njeno iskustvo.
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od suzeto 16/1/2010, 16:49

denes bev vo bitola moram da se operiram otvoreno a ne laparaskopija edniot jajnik mora da se odstranit a za desniot mozda ce ostanit toa treba vo skopje uste da resam koga ce odam.najdi mi ja makedonkata molimte da go spodelime mislejneto i so nea

suzeto

Broj poruka : 40
Datum upisa : 14.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od suzeto 16/1/2010, 22:25

eve jas..........bev vo bitola ce mora otvorena operacija da se izvadi edniot jajnik a za drugiot ce ostane.dali ima nekoj priroden lek,so caevi,najdov na nekoja strana ama ne go zapisav i sega nikako ne mozam da go najdam so mesavina od povece trevki bese,ve molam pomognetemi,ne bese toa so ajducka treva neven i koprivi ,drug bese

suzeto

Broj poruka : 40
Datum upisa : 14.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od nabla 16/1/2010, 23:58

nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od suzeto 17/1/2010, 00:02

ne drugo bese imase povece sostojki vo nego,a ova ce pocnam da go pijan dodeka se resam kade da odam za operacija dali skopje vo sistina ili kaj lazarevski vo skopje ama tase od bitola da me operira

suzeto

Broj poruka : 40
Datum upisa : 14.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od nabla 17/1/2010, 00:28

Suzeto, ja ne znam gde si to videla, ne mogu da pronadjme, ali evo ti recept sto ga je dala jedna devojka sa hrvatskog foruma Roda


" lek za endometriozu:
- 400gr ociscenog svezeg rena (ili 600gr ne ociscenog)
- 1.5 litre belog vina.
- ren se ispasira i stavi se u belo vino da stoji 24h.
- onda se dobro procedi kroz gazu i cuva se u frizideru.
- pije se prva 3 dana samo ujutru posle jela 2dl, a posle i uvece.
- traje oko 5-6 dana

moja mama je takve struke te je u stalnom kontatku sa ženama i sve koje su koristile ovaj lek su prezadovoljne i ciste su otklonjene, ali kad kažem sve mislim sve 100%. ali eto ja nisam uspela da ga popijem, teško sam ga podnela izuzetno je jak i bilo mi je zlo (ipak cista mi se smanjila i to od polovine doze). ”
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od suzeto 17/1/2010, 00:35

blagodaram................probaj da go pies uste...i jas kakvi grozni raboti imam pieno od daleku da ne mojs da namirisas,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ce go napravam i ova a i drugiot lek so neven kopriva i ajducka treva i ce gi pijam dvete

suzeto

Broj poruka : 40
Datum upisa : 14.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od suzeto 17/1/2010, 00:43

izvinite sto pisam makedonski ama dan gresam ako pisam srpski i da mi se  b Laughing Laughing

suzeto

Broj poruka : 40
Datum upisa : 14.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od nabla 17/1/2010, 00:51

za sada te razumemo! endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Icon_biggrin
nabla
nabla

Broj poruka : 2658
Location : Beograd
Datum upisa : 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od suzeto 17/1/2010, 01:00

samo ti me razbiras najverovatno drugi mislam ne mi imaat pisano mozda gresam...........ajde cao dobra noc na site da si legnam rano stanav a i da ne mislam na problemov zatoa sto ce se mrdnam od umov  b  b

suzeto

Broj poruka : 40
Datum upisa : 14.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od suzeto 18/1/2010, 12:02

nebla= kako da go ispasiram renot toj e mnogu tvrd,dali moze da go izrendam?

suzeto

Broj poruka : 40
Datum upisa : 14.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od HappyGirl 18/1/2010, 12:31

izrendaj ga suzeto na što sitnije. Ajd sa srećom endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Icon_biggrin
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od suzeto 18/1/2010, 13:00

hvala ce mi treba, od utre ce go pijam

suzeto

Broj poruka : 40
Datum upisa : 14.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od Orline 18/1/2010, 15:44

Ajd, pa sa srecom, suzeto endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Lol
Da urode plodom radovi. Ima nas jos koji te razumemo, ne sekiraj se, sta nam nije jasno, ce pitamo endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Icon_biggrin
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od suzeto 20/1/2010, 19:12

hvala orline

suzeto

Broj poruka : 40
Datum upisa : 14.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od suzeto 20/1/2010, 19:20

pocnav da go pijam toa so ren denes,stvarno e mnogu jako,jas imam pieno so ren ama neznam dali so vino ili rakija ne se sejcavam,toa bese uste pred da ostanam bremena

suzeto

Broj poruka : 40
Datum upisa : 14.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od Tinche 20/1/2010, 20:23

Sve te mi lepo razumemo, samo ti pij taj prirodni lekic pa nam javi kako napredujes!

Pozdrav!

P.S. Ja sam VTO radila u Sistini kod Lazarevskog, i sada sam u cetvrtom mesecu trudnoce.
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od Bibica 20/1/2010, 20:32

Suze, zdravo:)
Ne znam dali na mene mislese Nena, jas nemam problem so cisti i so endometrioza, kaj nas problematicen bese spermogramot. Od ova sto go procitav, ne mozam da zaklucam dali imas endometrioza ili klasicni cisti... No ok, cim ste resile deka treba da se operira, znaci si pod kontrola i nadzor na tvojot lekar. Pred vreme da ne komentiram nisto, se nadevam deka nema da ima potreba da se otstranat dvata jajnika, i so eden mozes sosema normalno da zabremenis:). Ne gubi nadez i ne se predavaj, ne e seuste se izgubeno. Pozdrav i se najdobro!
Bibica
Bibica

Broj poruka : 25
Godina : 48
Location : Skopje
Datum upisa : 20.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od nena beba 20/1/2010, 21:04

nisam na tebe bibi mislila, na arkanu sam mislila, ali hvala sto nam bodris nasu suzeto!
cmok za tebe

valjda ce se arkana uskoro javiti... birne me sto je nema...
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od Bibica 20/1/2010, 21:06

Aha, ok, ja sam se bitno osetila prozvanom endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Lol
Sada sam malo prosetala forumom i videla da je Suze pisala na temu Endometrioza.
Bibica
Bibica

Broj poruka : 25
Godina : 48
Location : Skopje
Datum upisa : 20.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od suzeto 20/1/2010, 22:14

Bibica ::Suze, zdravo:)
Ne znam dali na mene mislese Nena, jas nemam problem so cisti i so endometrioza, kaj nas problematicen bese spermogramot. Od ova sto go procitav, ne mozam da zaklucam dali imas endometrioza ili klasicni cisti... No ok, cim ste resile deka treba da se operira, znaci si pod kontrola i nadzor na tvojot lekar. Pred vreme da ne komentiram nisto, se nadevam deka nema da ima potreba da se otstranat dvata jajnika, i so eden mozes sosema normalno da zabremenis:). Ne gubi nadez i ne se predavaj, ne e seuste se izgubeno. Pozdrav i se najdobro!
endometrioza imam ...........tase od bitola mi rece da se otstranit edniot jajnik a drugiot samo ce se iscisti,navodno vo tekot na operacijata ce se vidi sto tocno ce se pravi,ama sakam da cujam i mislejne od drug doktor zatoa sto tase rece otvorena operacija sakam da vidam dali isto misli i nekoj drugi doktor

suzeto

Broj poruka : 40
Datum upisa : 14.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od suzeto 20/1/2010, 22:28

dali to u skopje,ima i kaj vas sistina ili gresam

suzeto

Broj poruka : 40
Datum upisa : 14.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

endometrioza - Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 3 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics
» Ciste

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu