KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

+46
Ivanaa
bulevarka
melany
M.
AndreaBg
bak
dragana.jovicin
*Maki*
dunjas
kica
nebuloza
Monaco
tica
ananana
kristinak
naca
Deni
Annie
lilly13
vašar
BiancaP
djole42
JocY
Lahorcica
Shizika
Filippa
bokica
etnaetna
Bibica
Tinche
nabla
nena beba
suzeto
crvenkapica4
aksa67
Orline
Mala debela
Mirjana
TetaSneki
adriatika
rsrce
maus
Hitron-Luka
megica-pegica67
Jelence
HappyGirl
50 posters

Strana 7 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od Monaco 29/7/2011, 14:12

Devojke hvala na dobrodoslici!!
Pa da odgovorim na nebulozina pitanja.
Imam 30 godina i doktor mi je rekao da imam 60% sanse za trudnocu prirodnim putem tako da cemo pokusati tako.
U novembru, kada imam zakazanu novu kontrolu cu cuti sta doktor dalje predlaze.
Operisana sam u Ljubljani. Doktor koji me operisao je ok, i bavi se endometriozom ali ja tada nisam imala pojma sta je to tako da ga nista nisam ni pitala. Na njihovim forumima nisam nailazila na mnogo njih koje su dobile bilo kakve lekove.
Koji je stupanj ja ne znam, nije mi receno, receno mi je samo da nije strasno (u dijagnozi pise endometriosos peritonei, adhaesiones ovarialis).

Sretno svima! cvet

Monaco

Broj poruka : 2
Datum upisa : 28.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty kica

Počalji od kica 10/9/2011, 22:57

HappyGirl ::ENDOMETRIOZA

no menstrualno krvarenje, povećanje materice. Najčešće se operišu takve pacijentkinje podEndometrioza je oboljenje koje karakteriše pojava i usađivanje delova sluzokože materice (endometrijum) izvan svog mesta, odnosno izvan materične šupljine. Bolest je vezana za generativnu dob žene, i ono nastaje i opstaje dok traje funkcija jajnika, ne javlja se pre puberteta, a novi slučajevi ne nastaju nakon menopauze. Žarišta endometrioze reaguju na hormone jajnika, na njoj se odigravaju ciklične promene kao i na sluzokoži materice.
Deli se na unutrašnju i spoljašnju.
Unutrašnja endometrioza materice (endometriosis interna uteri) nastaje iz bazalnog sloja sluzokože materice koji urasta u mišićni deo zida. Urastanje može biti difuzno ili u vidu čvorića.
Simptomi su: sekundarno bolne menstruacije, pojačano ili produže dijagnozom miomatozne materice, a tek na patohistološkom nalazu se uoči da se radi o unutrašnjoj endometriozi. Nalazi se u 25-40% žena kod kojih je izvađena
materica.
Unutrašnja endometrioza jajovoda nastaje urastanjem bazalnog sloja endometrijuma u intersticijalni deo muskulature jajovoda što dovodi do čvornovatog zadebljanja u spoju materice i jajovoda (endometriosis isthmica nodosa). Jajovodi su delimično ili sasvim neprolazni, što dovodi do steriliteta ili vanmaterične trudnoće.

Spoljašnja endometrioza obuhvata sva endometriotična žarišta izvan materice i intersticijalnog dela tuba. Deli se na intraperitonealnu i ekstraperitonealnu.

Intraperitonealna Ekstraperitonealna


  • Jajnik Grlić materice i vagina
  • Površina materice i jajovoda Vulva
  • Materične veze Epiziotomija
  • Peritoneum male karlice Ožiljci nakon operacije
  • Tanko i debelo crevo Pupak , preponska hernija
  • Mokraćni organi Udaljena žarišta (pluća)
Najčešća je ovarijalna endometrioza.
Može se javiti kao površni implantat, koji često prsne i dovodi do daljeg širenja bolesti, krvarenja, fibrozne reakcije okolnih tkiva i stvaranja priraslica. Nekada se razvija u dubinu jajnika kada dolazi do postepenog nakupljanja krvi i stvaranja cista ispunjenih tečnošću čokoladnog ili katran izgleda koje se nazivaju čokoladne ili teer
ciste. One takođe mogu prsnuti, a izliveni sadržaj slepljuje okolne organe tako da se kod uznapredovale endometrioze stvaraju konglomerat tumori.

Učestalost

Učestalost ovog oboljenja u opštoj populaciji je teško odrediti, jer se sigurna dijagnoza može postaviti jedino vizualizacijom male karlice (laparoskopija
i/ili laparotomija). Nalazi se kod 1,8% žena podvrgnutih laparoskopskoj sterilizaciji, u 10-15% žena hospitalizovanih zbog pelvičnih operacija, 6,4% svih ginekoloških operacija, u 5,6-7,9% ukupno hospitalizovanih žena zbog ginekoloških oboljenja bez trudnoće. Najčešće se endometrioza nalazi kod žena sa problemom infertiliteta- 25-35% laparoskopiranih u sklopu ispitivanja uzroka steriliteta.

Patogeneza

Endometriozu je prvi opisao Von Rokitansky 1860 godine. Sve do danas ne postoji potpuna saglasnost o načinu nastanka bolesti. Robert Meyer, vodeći ginekološki patolog početkom prošlog veka dao je teoriju celomske metaplazije, koja objašnjava razvoj bolesti kao proces kontinuirane diferencijacije tkiva celomske opne putem metaplazije. Ova teorija ima mnogo nedostatak ali ima pristalica i danas. Druga teorija je transplantaciona, a putevi širenja su: retrogradna menstruacija, limfni i krvni sudovi, jatrogeni. Danas je od većine ginekologa prihvaćeno da je najčešći način nastanka endometrioze zapravo retrogradna menstruacija. Menstrualni iscedak se sastoji od krvi i funkcionalnog sloja endometrijuma.
Najveći deo tog sadržaja ide put cerviksa u vaginu i spoljašnju sredinu. Manji deo preko jajovoda dospeva u trbušnu šupljinu gde može doći do usađivanja (implantacije) delova endometrijuma na okolnim tkivima i organima.

Simptomi

1. Bol vezan za menstrualni ciklus
2. Bol pri odnosu (dyspareunia)
3. Bolnost pri defekaciji kod žarišta na crevima.
4. Bol u maloj karlici (pelvialgia)
5. Hematurija i dizurija kod endometrioze mokraćnih organa.
6. Neplodnost (30-40% pacijentkinja sa endometriozom, dva puta više nego u opštoj populaciji).
Postoje različite klasifikacije endometrioze, najčešće se koristi revidirana klasifikacija Američkog udruženja za fertilitet koja deli ovu bolest na 4 stadijuma, bazirano na akumulaciji bodova u zavisnosti od veličine žarišta, njihovog prodiranja u dubinu tkiva i postojanja priraslica.
Glavni simptomi endometrioze su: bol, adneksalni tumor i infertilitet.

kica

Broj poruka : 4
Datum upisa : 04.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty kica

Počalji od kica 10/9/2011, 22:59

HappyGirl ::ENDOMETRIOZA

Endometrioza je oboljenje koje karakteriše pojava i usađivanje delova sluzokože materice (endometrijum) izvan svog mesta, odnosno izvan materične šupljine. Bolest je vezana za generativnu dob žene, i ono nastaje i opstaje dok traje funkcija jajnika, ne javlja se pre puberteta, a novi slučajevi ne nastaju nakon menopauze. Žarišta endometrioze reaguju na hormone jajnika, na njoj se odigravaju ciklične promene kao i na sluzokoži materice.
Deli se na unutrašnju i spoljašnju.
Unutrašnja endometrioza materice (endometriosis interna uteri) nastaje iz bazalnog sloja sluzokože materice koji urasta u mišićni deo zida. Urastanje može biti difuzno ili u vidu čvorića.
Simptomi su: sekundarno bolne menstruacije, pojačano ili produženo menstrualno krvarenje, povećanje materice. Najčešće se operišu takve pacijentkinje pod dijagnozom miomatozne materice, a tek na patohistološkom nalazu se uoči da se radi o unutrašnjoj endometriozi. Nalazi se u 25-40% žena kod kojih je izvađena
materica.
Unutrašnja endometrioza jajovoda nastaje urastanjem bazalnog sloja endometrijuma u intersticijalni deo muskulature jajovoda što dovodi do čvornovatog zadebljanja u spoju materice i jajovoda (endometriosis isthmica nodosa). Jajovodi su delimično ili sasvim neprolazni, što dovodi do steriliteta ili vanmaterične trudnoće.

Spoljašnja endometrioza obuhvata sva endometriotična žarišta izvan materice i intersticijalnog dela tuba. Deli se na intraperitonealnu i ekstraperitonealnu.

Intraperitonealna Ekstraperitonealna


  • Jajnik Grlić materice i vagina
  • Površina materice i jajovoda Vulva
  • Materične veze Epiziotomija
  • Peritoneum male karlice Ožiljci nakon operacije
  • Tanko i debelo crevo Pupak , preponska hernija
  • Mokraćni organi Udaljena žarišta (pluća)
Najčešća je ovarijalna endometrioza.
Može se javiti kao površni implantat, koji često prsne i dovodi do daljeg širenja bolesti, krvarenja, fibrozne reakcije okolnih tkiva i stvaranja priraslica. Nekada se razvija u dubinu jajnika kada dolazi do postepenog nakupljanja krvi i stvaranja cista ispunjenih tečnošću čokoladnog ili katran izgleda koje se nazivaju čokoladne ili teer
ciste. One takođe mogu prsnuti, a izliveni sadržaj slepljuje okolne organe tako da se kod uznapredovale endometrioze stvaraju konglomerat tumori.

Učestalost

Učestalost ovog oboljenja u opštoj populaciji je teško odrediti, jer se sigurna dijagnoza može postaviti jedino vizualizacijom male karlice (laparoskopija
i/ili laparotomija). Nalazi se kod 1,8% žena podvrgnutih laparoskopskoj sterilizaciji, u 10-15% žena hospitalizovanih zbog pelvičnih operacija, 6,4% svih ginekoloških operacija, u 5,6-7,9% ukupno hospitalizovanih žena zbog ginekoloških oboljenja bez trudnoće. Najčešće se endometrioza nalazi kod žena sa problemom infertiliteta- 25-35% laparoskopiranih u sklopu ispitivanja uzroka steriliteta.

Patogeneza

Endometriozu je prvi opisao Von Rokitansky 1860 godine. Sve do danas ne postoji potpuna saglasnost o načinu nastanka bolesti. Robert Meyer, vodeći ginekološki patolog početkom prošlog veka dao je teoriju celomske metaplazije, koja objašnjava razvoj bolesti kao proces kontinuirane diferencijacije tkiva celomske opne putem metaplazije. Ova teorija ima mnogo nedostatak ali ima pristalica i danas. Druga teorija je transplantaciona, a putevi širenja su: retrogradna menstruacija, limfni i krvni sudovi, jatrogeni. Danas je od većine ginekologa prihvaćeno da je najčešći način nastanka endometrioze zapravo retrogradna menstruacija. Menstrualni iscedak se sastoji od krvi i funkcionalnog sloja endometrijuma.
Najveći deo tog sadržaja ide put cerviksa u vaginu i spoljašnju sredinu. Manji deo preko jajovoda dospeva u trbušnu šupljinu gde može doći do usađivanja (implantacije) delova endometrijuma na okolnim tkivima i organima.

Simptomi

1. Bol vezan za menstrualni ciklus
2. Bol pri odnosu (dyspareunia)
3. Bolnost pri defekaciji kod žarišta na crevima.
4. Bol u maloj karlici (pelvialgia)
5. Hematurija i dizurija kod endometrioze mokraćnih organa.
6. Neplodnost (30-40% pacijentkinja sa endometriozom, dva puta više nego u opštoj populaciji).
Postoje različite klasifikacije endometrioze, najčešće se koristi revidirana klasifikacija Američkog udruženja za fertilitet koja deli ovu bolest na 4 stadijuma, bazirano na akumulaciji bodova u zavisnosti od veličine žarišta, njihovog prodiranja u dubinu tkiva i postojanja priraslica.
Glavni simptomi endometrioze su: bol, adneksalni tumor i infertilitet.

kica

Broj poruka : 4
Datum upisa : 04.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od kica 10/9/2011, 23:14

Zdravo, ja sam nova na ovom forumu. Imam 24 godine,pre pet meseci sam operisana od endometrioze koja se nalazila na levom jajniku velicine pomorandze. Nakon operacije primila sam cetiri doze Diferelina, a sada pijem tablete Livial bar dva meseca. Imam jake nalete vrucine,nervoze i besa. Sada mi se endometrija pojavila i na desnom jajniku ali je mala. Lekari su mi rekli da su mi sanse za trudnocu vrlo male , pa bih volela da mi neko od vas objasni sta je to VTO da bih znala da sa doktorom popricam o tome ukoliko ne budem uspela da zatrudnim prirodnim putem! Hvala vam unapred

kica

Broj poruka : 4
Datum upisa : 04.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od Shizika 10/9/2011, 23:40

Dobrodoshla kico!
Evo, ovde imash o VTO (vantjelesna oplodnja) iliti IVF: https://kutak.forumotion.com/t114-ivf-in-vitro-fertilization
I ja sam imala problema sa endometriozom, najbolji lijek za to je trudnoca, neka se i tebi desi uskoro! cvet
Shizika
Shizika

Broj poruka : 5408
Godina : 54
Datum upisa : 14.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od kica 10/9/2011, 23:43

Hvala puno!

kica

Broj poruka : 4
Datum upisa : 04.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Endometrioza - preporuka klinike za VTO

Počalji od dunjas 13/7/2012, 23:37

Drage devojke, odlučla sam da vam se pridružim na forumu, iako i sama radim za jedan porodični portal gde takođe ima puno devojaka koje rade VTO (znam Pariz sa tog drugog portala, a možda ima još devojaka, verujem da će me prepoznati po nicku ako su ovde).
Ipak mislim da je ovaj portal adekvatniji jer je namenjen samo nama trudilicama, a meni je neophodna pomoć u izboru klinike. Znam da je nezahvalno davati savete tog tipa, u principu, odluku ću sama doneti, ali pre toga trebaju mi odgovori na neka pitanja.

Imam endometriozu dugo godina, tri puta sam operisana (dve laparo i jedna klasična op.). Nemam jajovode, mm ima ok nalaz spermograma. Meni je 36 njemu 44.

Nikada nisam radila VTO, prošla sam skoro prvostepenu komisiju u Fondu (za Front), međutim kako stoje stvari, redovi su ogromni a ja vremena nemam jer mi se endometrioza vraća i ako do oktobra ne odem na VTO, predviđaju mi novu operaciju. Zahvaljujući jednom mom klijentu, dobila sam mogućnost da odem privatno na VTO, njihova firma će finansirati postupak. Tu lepu vest sam saznala pre par dana i sada sam u potrazi sa klinikom u inostranstvu. Troumim se između Segedina - Kaali, Soluna - Embriolab i Praga (PFC). Postupak o trošku Fonda ću čuvati kao rezervu ali se iskreno nadam da u Front ući neću tim povodom.

Jako mi je bitno da dobijem info o cenama (ako ste voljni da mi pošaljete pp, pretpostavljam da je to ok). Ono što sam istražila, Segedin je najpovoljniji i što se samog postupka tiče, a i lekova i smeštaja. Možda grešim?

Zanima me i koliko detaljno se na klinikama prati stimulacija i promene tokom nje. Zaista ne želim ništa da prepustim riziku zbog mog stanja sa endometriozom.


Segedin me vuče zbog lekova koji se tamo dobijaju preko recepta, te ne moram ovde lutati i tražiti iste. Kakvo je upošte stanje sa lekovima kod nas, da li ima nestašice nekih u ovom trenutku.

To su neka osnovna pitanja, pa vas molim za savet.

I da li ima devojaka sa endometriozom koje su radile VTO a da su zadovoljne tretmanom i postupcima doktora što se same endometrioze tiče?

Hvala unapred i srećno svima :)

dunjas

Broj poruka : 116
Datum upisa : 13.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od dunjas 18/7/2012, 17:08

Niko se ne javlja ... ali evo, ja ću napisati kakve sam odgovore dobila od nekih klinika.

Iz klinike PFC (Prag) sam dobila odgovor da doktor preporučuje kratki protokol sa menopurom i cetrotidom (veće doze hormona) zbog granične vrijednosti FSH i AMH, što govori o smanjenim ovarijalnim rezervama kod mene.

Iz klinike Embryolab (Solun) su mi javili istu dijagnozu ali predlažu duži protokol od 3-4 nedelje.- "Vas AMH je na niskom nivou, dakle rezerve jajnih celija su smanjene sto je i realno zbog endometrioze koju imate i operacija koje ste imali do sada".

I sada ne znam šta da radim ...

Takođe i dr. Zadori mi se danas javio mailom i verovatno ću otići na konsultaciju. On mi nije rekao ništa o dužini protokola ..

Volela bih i da znam šta znači to kratki protokol sa menopurom i cetrotidom(veće doze hormona), koliko je to lekova da procenim koliko bi me izašli što se para tiče.

Da li je glupo da pitam Danicu iz PFC-a koji bi mi lekovi sve išli za stimulaciju, kako bih se preračunala?


dunjas

Broj poruka : 116
Datum upisa : 13.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od Orline 18/7/2012, 17:38

Dunjas, dobrodošla Very Happy .
Ja tek sad vidim poruku, a verovatno ti se niko nije javio jer je tema na nezgodnom mestu. Ovde samo pišemo o logistici i iskustvima sa odredjenim klinikama. Možda bi bila primećenija tema na ženskom sterilitetu ili podforumu za IVF, ICSI, itd..

Ne mogu lično da setim ko je od cura imao problem sa endometriozom, tako da ti tu ne mogu pomoći.

Kratki ili dugi protokol se razlikuju u načinu i rasporedu lekova koje dobijaš, supresija je različita, a za stimulaciju se koriste isti lekovi. Količina lekova varira od tvog odgovora na stimulaciju. Neko dobija dva menopura ili gonala dnevno, a neko i do pet-šest. To je ono što bitno menja cenu postupka.
Kod kratkog protokola stimulacija često malo kraće i traje, često osam devet dana, a kod dugog i do dvanaest-trinaest.
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od dunjas 19/7/2012, 10:24

Orline hvala na dobrodošlici, malo mi je sada jasnije to oko protokola a postaviću pitanje i na koracima, oki :)

dunjas

Broj poruka : 116
Datum upisa : 13.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od djole42 19/7/2012, 11:11

Dobrodošla Dunjas!

Ja imam endometriozu ,godina u višku ,nizak AMH ......
Obično klinike za nas sa endometriozom preporučuju duge protokole ,što moze biti mač sa dve oštrice .Ja sam u dugim protokolima imala mali broj JC a čak mi je dva puta prekidan postupak jer nije bilo JC .

Kratak protokol je za mene bio mnogo uspešniji .
Što se tiče klinike ne mogu ti pomoći ,ja kliniku biram po embriologu jer MM ima loš spermogram .

Ukoliko te još nešto interesuje tu sam !
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od lilly13 19/7/2012, 11:25

Dunjas ja je isto imam na oba jajnika i svi dr su se složili da to više nije za operaciju, ja sam imala jednu klasičnu operaciju endometrioze (ali sam imala još dvije operacije na istom rezu nekad kao dijete) a nakon toga sam je suzbijala ljekovima.
Išla sam u stimulisane postupke i isto me bio strah da će se jajnici zatvoriti/propasti od endometrioze i da nije uspjelo ne znam šta bi radila. Da li bi opet morala pod ljekove (u izazavani klimaks) ili šta bi se dešavalo.
Meni su uvijek rađeni dugi protokoli: prvo diphereline pa onda od 2dc menopur ili puregon u zavisnosti od klinike (zadnji put sam imala puregon).
Dr u Ljubljani je svakako bio za dugi protokol zbog dipherelina jer on malo umiri jajnike (a nakon operacije endom. sam ga primala kao depo preparat na 28 dana kako bi izostao ciklus i da se jajnici oporave - ovaj što se dobija u postupku nije toliko ''agresivan'').
Sam protokol zavisi od dr do dr, od klinike do klinike, od tvojih godina, organizma i sl. Mislim da nema neka univerzalna šema kod endometrioze već se svi nadaju najboljem sa terapijom koju ti daju. Nažalost to je prilično neistraženo i sve je lutrija.
Bitno je da ti vjeruješ dr za kojeg se odlučiš, da pratiš uputstva koja ti daje i vjeruješ da će se završiti na najbolji mogući način. Jer bez obzira na problem zbog kojeg se ide na VTO ni jedan dr ti neće garantovati uspjeh.
Naoružaj se strpljenjem i vjerom (novcem naravno) i želim ti puno sreće.
I da možda ne bi bilo loše da pitanje postaviš još negdje pa da ostaviš ovaj link da ti odgovore.
lilly13
lilly13

Broj poruka : 1504
Godina : 42
Location : Banja Luka
Datum upisa : 29.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od *Maki* 30/7/2012, 16:13

Molim vas pomozite mi da rešim dilemu u glavi jer ne mogu da krenem dalje i odlučim se gde da radim naredni IVF. Imam malu endometriozu na levom jajniku,rečeno mi je da je toliko mala da nije za operaciju. Levi jajovod zatvoren. Imala sam dug protokol,primila čak 75 menopura+suprefakt, taj levi jajnik je dao pisljiva 2 folikula desni 6 ali sam imala 7 jajnih celija a od toga 6 oplodjenih. Što je fenomenalno ako uzmem u obzir i moj FSH od 14. Medjutim,čitala sam na netu na jednom stručnom sajtu da ta endometrioza odnosno ta neka tečnost koja ima veze sa endometriozom je pogubna po embrion-zbog nje embrion jednostavno ne uspe da se prikači za matericu. Sad mi nije jasno da li se endometrioza treba pod obavezno otkloniti,da li je zaista tako pogubna po plod...haos mi je u glavi i ne znam sta da radim,a planirali smo da u septembru radimo jos jedan IVF privatno.Šta su vama rekli na ovu temu?

Evo Dunjice ujedno odgovor za tebe o protokolu koji sam imala.
*Maki*
*Maki*

Broj poruka : 92
Godina : 43
Datum upisa : 26.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od dunjas 30/7/2012, 18:18

Maki, nisam sigurna da li je kod mene bio taj slučaj koji spominješ, moguće da jeste, jer sam pisala na mnogim sajtovima. Ja imam endometriozu ali ona nije tečnost i ne utiče na embrione. Ona može (u zavisnosti od mase na jajniku) da blokira rad jajnika. obzirom da kažeš da je kod tebe mala, ne bi trebalo da smeta. Ali ukoliko u jajovodu (nevezano za endometriozu) postoji hidrosalpinks (to je ta tečnost), ta tečnost spira embrion i onemogućava trudnoću. Zato se u takvim slučajevima preporučuje vađenje jajovoda. Meni su oba izvadili jer sa njima ne bih imala nikakve šanse za uspešnu VTO.
Endometrioza nije tečnost tako da ne brini. Hidrosalpinks je problem koji spominješ, a obzirom da ti je jajovod zapušen proveri dijagnozu. Mada verujem da bi ti rekli da je to slučaj. Srećno!

dunjas

Broj poruka : 116
Datum upisa : 13.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od dunjas 30/7/2012, 18:20

Djole i Lilly, hvala na dobrodošlici :)

dunjas

Broj poruka : 116
Datum upisa : 13.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od *Maki* 30/7/2012, 20:21

Dunjice ja sam puno toga procitala o endometriozi (znam da ovo nije tema pa cu samo jos ovo kratko da napisem) i verovatno sam negde pokupila neku informaciju viška, znam da nije tecnost, znam da je to tkivo endometrijuma koje je preneseno na jajnik (u nasem slucaju) ali ono se tamo na jajniku ponasa kao i sam endometrijum,puni se krvlju i puca. Na to sam mislila da je mozda pogubno po embrion ali izgleda da sam pokupila i infomraciju o hidrosalpinksu pa pomešala sve (nisu mi rekli da to imam a ne znam ni na koji nacin se proverava,mada sam mnoge analize prosla i sad radim jos neke dodatne,procitacu u toj temi).

Hvala ti Dunjice mnogo i zelim ti srecu!
*Maki*
*Maki*

Broj poruka : 92
Godina : 43
Datum upisa : 26.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od dunjas 30/7/2012, 23:01

Hvala Maki sunny


dunjas

Broj poruka : 116
Datum upisa : 13.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od dragana.jovicin 17/9/2012, 14:30

Cao svima, evo upravo sam se registrovala... imam pitanje i molim vas da mi neko kaze koliko kosta ampula Diferelina?

dragana.jovicin

Broj poruka : 1
Datum upisa : 17.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od bak 17/9/2012, 15:32

Dragana, dobro dosla. Verujem da ce ti svaka apoteka dati odgovor na to pitanje, imas temu apoteke, pa potrazi odgovor c
bak
bak

Broj poruka : 6802
Godina : 48
Location : Zemun
Datum upisa : 25.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od AndreaBg 1/11/2012, 12:32

Pozdrav devojke! :)

Prikljucila sam se ovoj temi jer mi je pre neki dan dijagnostikovana endometrioza ovarijuma. Naime imam cistu velicine 5cm na levom jajniku, pritom je sam jajnik natecen, velicine mandarine (?!) i ispunjem nekim gustim sadrzajem. Sa druge strane desni jajnik je skroz oke za sad. S obzirom da postoji mogucnost pucanja ciste, ginekolog mi je savetovala dve varijante. Prva da pod hitno zatrudnim i da pocnem na tome da radim. Druga varijanta je da uzimam progestagene i tako stvorim pseudotrudnocu. Pitala sam je sta mi ona najvise savetuje, kaze da je trudnoca najbolji lek jer bi u tom slucaju pritiskom ploda cista pukla, osusila se, atrofirala i izbacila bih je. Ono sto mene interesuje je da li je ovo za trudnocu zaista tacno? Imam decka duze vreme ali smo nesredjeni da bi sad zapocinjali porodicu a i ne zelim da je zapocinjem pod moranjem ako postoje druge varijante. Da napomenem da trenutno radim analize jer se smatra da imam neki hormonalni poremecaj te bi u ovom slucaju uzimanje dodatnih hormona napravilo haos ....Laparoskopiju mi je nesto pominjala ali je brzo iskljucila iz ne znam kog razloga a da budem iskrena taj deo nisam najbolje cula jer sam bila vec u stanju soka (sindrom ima slike,nema tona) s obzirom da sam 27 godina zdrava ko dren te odjednom sad postajem polako neplodna. Svaki komentar bi mi bio dobrodosao jer vas na sve gledam ko mudrace u ovoj materiji koja je meni totalno nepoznata. Procitala sam vecinu komentara na ovoj temi ali sam i dalje u nedoumici sta je najbolje da se tu uradi i da li je ovo za trudnocu istina. Shocked

AndreaBg

Broj poruka : 2
Datum upisa : 01.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od M. 1/11/2012, 13:29

Istina je za trudnoću, ali se endometrioza posle porođaja nekom vrati, a nekom ne. Uglavnom, tokom tih 9 meseci, kako ne postoji uobičajeni menstrualni ciklus sa ljuštenjem endometrijuma, bolest se sama polako sanira. Progesteron je inače lek za mnoge ciste, od njega se sasuše i povuku. Ali ne razumem se u tu "pseudotrudnoću" koju pominje tvoja dr, kako bi izgledala ta terapija progesteronom?

Da sam na tvom mestu, takođe ne bih forsirala trudnoću zarad lečenja endometrioze. Ali, razmisli, imaš 27 godina, pitanje je dana kad će ti i sama od sebe pasti na pamet i kad ćeš poželeti bebu. Ja sam poželela bebu kada su ljudi oko mene počeli da dobijaju prinove. To me je nateralo na razmišljanje i brzo sam shvatila da je i ja želim (to što posle nije išlo, niko nije mogao da očekuje).

Svakako ne moraš da odlučiš navrat-nanos. Daj sebi vremena da razmišljaš i planiraš, a možda nije loše ni da obiđeš još jednog lekara i čuješ možda još neki predlog. cvet
M.
M.

Broj poruka : 317
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od lilly13 1/11/2012, 14:12

Andrea, ako hoćeš konsultuj još nekog ljekara, ali mislim da su ti to opcije.
E sad za psudotrudnoću ne znam, ljekovi koje sam ja pila/dobijala su uglavnom služili da ciklus izostane kako ne bi bilo stvaranja novih slojeva, ali ja sam ih više osjećala kao klimaks nego kao trudnoću (definitivno mogu napraviti poređenje).
Ne znam koliko je pametno ulaziti u trudnoću u nesređenoj vezi. Nažalost to je odluka koju sama moraš donijeti. Endometrioza može dovesti do propadanja tkiva jajnika pa su samim tim šanse za ostajanje u drugom stanju manje. Znači ako nećeš ostajati trudna trebaš poduzeti nešto drugo da bi došlo do smanjenja ciste.
A endometrioza ti se može vratiti i nakon operacije, i nakon lijekova i nakon trudnoće. Ona će potpuno nestati kad uđeš u klimaks tj kad više ne budeš imala cikluse.
lilly13
lilly13

Broj poruka : 1504
Godina : 42
Location : Banja Luka
Datum upisa : 29.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od AndreaBg 1/11/2012, 18:06

Hvala devojke Very Happy

Idem na jos jedno misljenje pa cu videti sta cu i kako cu.

AndreaBg

Broj poruka : 2
Datum upisa : 01.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od melany 19/11/2012, 13:51

Zdravo svima, i ja sam nova ovde... prosle godine laparoskopski mi je uklonjena cista na levom jajniku kada mi je i utvrdjena endometrioza, desni jajnik mi je ok, ali evo godinu dana pokusavam i jos uvek nista od trudnoce...interesuje me da li postoje sanse za prirodnim zacecem ili je VTO neizbezan kod ovog oboljenja Rolling Eyes
melany
melany

Broj poruka : 14
Datum upisa : 19.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od djole42 19/11/2012, 14:21

Melany,dobrodošla !
VTO nije "moranje " kod endometrioze .
Ne znam da li si radila neke dodatne analize tipa -prohodnost jajovoda ...hormonski status 2 dana ciklusa ....kakav je suprugov spermogram.....


Poslednji izmenio djole39 dana 19/11/2012, 14:50, izmenjeno ukupno 1 puta
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste - Page 7 Empty Re: Endometrioza i endometrioticne (cokoladne) ciste

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 7 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics
» Ciste

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu