TSH-Štitna žlezda-Hipotireoza-Hipertireoza

Strana 9 od 67 Prethodni  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 38 ... 67  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: TSH-Štitna žlezda-Hipotireoza-Hipertireoza

Počalji od nabla taj 2010-06-02, 23:53

bokica ::
Prosle godine je stitna bila ok, sada mi je fT4 smanjen 2,02 (10.3-24.5), TSH ok 1,76 a fT3 povisen 8,45 (2.76-6.45)

mali pariz ::Bokice,koliko vidim štitna ti luduje,mada najbitniji-tsh ti je dobar...verovatno ti ni antitela štitne nisu dobra,jer prvo ona krenu.

bokica ::Pariz i ja ludujem sa mojom stitnom.
Samo ne znam koja je boljka muci.

mali pariz ::Ja ne ludujem,tj.moja štitna ne luduje,bar ne još uvek.TSH bi mogao biti niži,videćemo,zasad mi je dr Radoničić odgovorio da ni ona antitela nisu povišena da bi se reagovalo,ali on je ginekolog,a meni bi trebao reproduktivni endokrinolog...
ja pijem selen,kreni sa tim,do konsultacije sa nekim od dr ,i naravno,ono što znaš-kloni se stresa...jer to je boljka.

bokica ::pari ja kad god me nesto muci kod dr Radoncica. Mogla bih da mu posaljem koju kintu.

bacicu se na brazilski orah pa cu da se konsultujem sa mojim dr kad odem na UZ

mali pariz ::ej,gde si čula da je to ok?
Mi smo to ranije tamanili,a u zdravoj hrani nam rekoše da se jede 2-3 kom.dnevno,a mi smo lepo tamanili...doduše ne baš 100gr,jer je prilično mastan,ali sig.više od 2.
Ali to nam je rekla onako,nisam znala da je dobar za štitnu.

bokica ::paris ne vise od dva dnevno, a ta doza podmiruje dnevne potrebe za Selenom

mali pariz :: ovo vredi znati!!!
Hvala na savetu!

bokica ::Pre je mozda stitna malo odlepila od donjih problema.

Inace nizak fT4 je hipotireoza, a visok fT3 hipertireoza
Dakle od cega ja onda bolujem nije mi bas jasno.

nena beba ::
bokica ::
Pre je mozda stitna malo odlepila od donjih problema.

nisam sigurna da postoji povratna sprega "odozo" ka stitnoj...
al ajd nek neka medicinarka kaze... orli jel znas ti?

natalija ::Ja imam hipotireozu i proveravajumi samo TSH i FT4 bez lekova su bili u obrnutom smeru TSH raste a FT4 opada, antitela su mi visoka, ali sa Letroxom sam postigla da sve osim antitela bude normalno

bokica ::natalija koliko sam skapirala trebalo bi i TSH da bude u nekoj abnormali

dr u Domu zdravlja mi rece da je to mozda trenutno

nena beba ::bokice vrlo lako moguce da je trenutno!
ja sam u rasponu od par meseci imala varijacije tsh. evo vidi:
3.19 (0.27-4.2) 22.06.2008
 2.55 (0.4-4) 11.09.2008
0.18 (0.30-5.5) 18.11.2008.
 2.87 (0.27-4.2) 23.12.2008

nabla

Broj poruka: 2812
Datum upisa: 17.03.2009

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nabla taj 2010-06-10, 23:17

dr. sc Erden Radončić:
TSH u trudnoći bi trebao biti ispod 3IU (doduše, i izvan trudnoće, po novijim stavovima), a najbolje <2IU,
U trudnoči je precizniji fT4, koji bi morao biti unutar granica za dati laboratorij.

nabla

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laKole taj 2010-06-18, 09:54

6 sedmica terapije (PTU 2x100mg i propranolol 2x20 mg) i TSH sa 0,005 porastao na 0,026 a fT4 sa 33,1 spao na 13,12 (ref v 12-22). ja očekivala dr će mi na kontroli malo povećati dozu PTU a ona je smanji! baš sam se iznenadila, kaže jako sam osjetljiva i iznenađena je da sam i sa tom dozom odreagovala (max se daje 1200mg PTU dnevno, a meni je TSH bio baš nizak).prebrzo joj se fT4 spustio skoro na donju granicu. nađoh na netu da TSH treba malo više vremena da se promijeni i ustabili nakon neke terapije. elem, 4 sedmice 100 mg ujutro, 50 mg uveče, pa 2 sedmice samo 100 mg ujutro. onda kontrola.
ja i dalje povremeno imam simptome hipertireoze, al' znam da to može zavarati. ipak je ona dr a ne ja.

imam i jedno pitanje vezano za analizu krvi, trombocite i zgrušavanje, pa molim da me neko iskusniji uputi na odgovarajuću temu, ja se nisam snašla. hvala.

laKole

Broj poruka: 1553
Datum upisa: 16.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nabla taj 2010-06-18, 11:55

Lakole, na sta konkretno mislis oko analiza krvi i zgrusavanja?

Na podforumu Zenski sterilitet imamo par tema koja pokrivaju analize vezane za sklonost ka preteranom zgrusavanju sto moze biti uzrok spontanih - mislis na to?

nabla

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laKole taj 2010-06-18, 12:24

nabla, ni ja ne znam sama na šta mislim (totalno laičko razmišljanje mi ide u tom pravcu - i nemogućnost začeća). uglavnom, na nekoliko nalaza KS i DKS (automatizovan hematološki analizator) dobijam upozorenje 'PLT clumps?' a kako te nalaze radim prvenstveno zbog L i DKS (pijem tireostatike koji mogu dovesti do smanjenja L), dr samo ovlaš pogleda i ostale stavke, trombociti su ok ali ne i ostali trombocitni parametri (PCT, PDW, MPV). zagonetno mi je što mi se to ponavlja na više nalaza. švrljam malo po internetu ali ne nailazim na neke korisne informacije. nemam nikakvo medicinsko znanje koje bi mi pomoglo da se malo udubim u istraživanje ili da odbacim ovu ideju kao potpuno neosnovanu.

laKole

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nabla taj 2010-06-18, 12:29

Vidi, to o cemu sad pises, ja apsolutno nemam pojma. Ne znam da li se sklonost ka trombofiliji moze na takvim analizama videti. Obicno se rade pretrage na antifosfolipidni sindrom i genetske analize. Imas detaljnije o tome na pdf Zenski sterilitet.
Teme:
- imunoloski problemi
- MTHFR
- spontani pobacaji

nabla

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laKole taj 2010-06-18, 12:32

hvala. čituckala sam malo. htjedoh se malo informisati prije nego odem sa nalazima svojoj dr po uputnice za te analize. ako me pogleda 'kao da sam sa marsa spala' da imam kakve argumente kojima ću se odbraniti.

laKole

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoka83 taj 2010-06-22, 18:19

Upravo sam dobila nalaze stitne. Cini mi se ok, ali volela bih i vasu potvrdu : )
TSH 2,19
t3 2,06
t4 110.
Sta mislite? Prvi put radim ove hormone, pa ne bih da se puno opustam.... ali koliko sam citala, TSH je onakav kakav treba da bude...?

Zoka83

Broj poruka: 2248
Godina: 31
Datum upisa: 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zaneta taj 2010-06-22, 18:47

A koje su referentne vrednosti?

Zaneta

Broj poruka: 313
Godina: 39
Datum upisa: 20.02.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoka83 taj 2010-06-22, 19:06

TSH od 0,27 do 4,2
t3 od 1,3 do 3,1
t4 od 66 do 181

Zoka83

Broj poruka: 2248
Godina: 31
Datum upisa: 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zaneta taj 2010-06-22, 19:40

Onda je sve ok

Zaneta

Broj poruka: 313
Godina: 39
Datum upisa: 20.02.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od dunjala taj 2010-07-02, 15:10

evo i ja da vam se pridruzim, upravo sam uzela rezultate i strasno Ft4 32.7 onda FT3 8.5 i TSH 0.1,posto vec neko vreme pokusavam da ostanem u drugom stanju, ali nista,ima li sanse....

dunjala

Broj poruka: 1
Datum upisa: 02.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od dr mali pariz taj 2010-07-02, 15:11

šanse uvek postoje!
bitno je problem utvrditi...pola puta do rešenja.

dr mali pariz

Broj poruka: 22737
Godina: 36
Datum upisa: 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od djole42 taj 2010-07-02, 15:16

Dunjala ,dobro dosla!Naravno da ima sanse.Pravac sa rezultatima kod endokrinologa .

djole42

Broj poruka: 6355
Godina: 43
Datum upisa: 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od touch_master taj 2010-07-09, 08:03

Molim sve forumase za pomoc. DA li mozete da mi kazete kako treba da izgleda potpun i detaljan izvestaj stitaste zlezde? Sumnjam da imam HIPERTIREOZA.  Pre sam vadio krv za stitastu zlezdu i pisalo je samo dva podatka ft4 i tsh? Nesto mi govori da to nije dovoljno. Pronasao sam na jendom sajtu da onaj ko sumnja na HIPERTIREOZA treba da obavi sledece, citiram: "Osnovno ispitivanje:FT4, TSH, krvna slika, kalcijum, alkalna fosfataza, hepatogram, elektroliti, EKG.
Dopunsko ispitivanje: U suspektoj T3 toksikozi- FT4 je normalan, TSH snižen, T3 povišen. U suspektnom tiroiditisu -nema egzoftalmusa, bolna žlezda, postpartalno, lekovi: radi se test fiksacije, TPO antitela, TG, zapaljenski parametri (sedimentacija, CRP, fibrinogen, leukociti). Nodozna struma: scintigrafija i ultrasonografija žlezde. U slučajevima hyperemesis gravidarum, trofoblasnih tumora, horiokarcinoma testisa- βh CG. Struma ovari i metastaze folikularnog karcinoma: scintigrafija celog tela, TG. Tireotoksikoziz fascita: TG. Nesupresibilni TSH (adenom hipofize, centralna rezistenca na tiroidne hormone): T3, TPO at, αTSH, TRH test, T3 supresioni test, MR hipofize.
Dijagnoza se postavlja na osnovu povišenog nivoa T4, T3 i suprimiranog TSH. U ranoj fazi TSH nije snižen jer mu za to treba vremena. Najraniji znak hipertireoze je visok T3(t.j FT3), mada se može raditi i o čistoj T3 hipertireozi. Ili pak u toku lečenja povišen T3 zaostaje što je posledica neproporcijalno većeg lučenja T3 što je i karakteristično kod hipertireoze u odnosu na destruktivnu tiretoksikozu. Kod sindroma niskog T3-radi se o netiroidnim bolestima.
TRab (TSH receptorska antitela) se potencijalno koriste za diferencijalnu dijagnozu Gravesov-og obolenja od drugih oblika tireotoksikoze kada se ta razlika nemože napraviti klinički; diferencijalnoj dijagnosi egzoftalmusa sa normalnim tireoidnim testovima; procenu remisije Gravesovog obolenja, procenu razvoja neonetalne hipertireoze.
TPOAb su povećane u Graves-ovom obolenju, amiodaronom, alfa-interferonom izazvanoj tireotoksikozi i postpartalnom tiroiditisu.
Scintigrafija će ukazati dali postoji difuzna ili fokalna akumulacija u jednom ili više hiperfunkcijskih (toplih) nodusa. Ultrazvuk i citologija mogu utvrditi osnosvnu bolest ali ne i funkcijsko stanje.".     Gde to ovde u Beogradu da se uradi, ja sam student i ne znam da li to uopste lekari i rade ovako detaljno? MOLIM za pomoc.

touch_master

Broj poruka: 1
Datum upisa: 09.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Strana 9 od 67 Prethodni  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 38 ... 67  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu