KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

+115
Vanja80
Šašava
annci
Vecka
AriesGirl
Eho
lenjivica
Ancica 87
Vilaa
Klarica
hocukusurnecuzvaku
nina :)
Snezana Q
Smrdica
Erata
mamadabudem
Marie
ragaco
fight&faith
Stenli
Niny
Vuchica
TANJUŠKA
nicak
lanadelrey
jelena*mama2andjela*
bundevica
Sofija Veks
d77
dunjas
neca73
Strumfeta78
KoMetaK
annalicious
radoznala Ivana
noja
makimaki
pigmalion
key
bulevarka
misic
lenabeograd
astra
simonida
nikola.cosic
sareni leptir
Anea
Tanja83
ananana
plavaptica
adrijana
Tinche
Ema78
MIRKA85
ollala
ivanaisha
M.
tatjana83
racili
IvanaBeka
malaljubica
dragmilk
samami
JocY
jasna:) :)
Vladimir74
tamaralily
aoljayu
jzikic
cicsa80
Kamilica
korpica
nada_su
Orline
Miljana-27
blueberry
Likoli
JelenaJovana
Mirjana
nnela
alexandra11
Mrvica
ivana ivanovic
traveler81
MagicMaster
Milenica
sladjana
ninica2
sneza-milan
Milijana
buby
nale11
cile
Čupsi
ebokanic
daxi011
bokica
Nefertari
anna
dr mali pariz
Marija86
adrijanaPA
BiKsi :)
bubi
maja76
cecabc
dosenadv
Anuska
nesalela
maki82
Gala
MARA
vajsi
Agata27
Kata
119 posters

Strana 20 od 21 Prethodni  1 ... 11 ... 19, 20, 21  Sledeći

Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od annci 19/11/2015, 08:17

Petra, javice se vec neka iskusnija pravnica, ili devojka koja radi u obracunu plata, ali to je mislim losa situacija. Mislim da poslodavac mora predati dokaz da je svima platio doprinose, i tek onda drzava refundira. Tako je sigurnno za porodiljsko (moj dragi ima trudnicu u firmi), za trudnicko ne znam.
Moj poslodavac redovno uplacujue doprinose, ali nesto nije bilo potpuno u mojoj dokumentaciji, tako da ni ja nisam primila ni jednu naknadu od zavoda od jula! Nadam se samo da ce isplatiti sve odjednom....pa da dobijem parice na gomilici, i mogu da se opremim za dolazak Djoleta...
annci
annci

Broj poruka : 1805
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 14.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od BiKsi :) 19/11/2015, 12:48

Petra, upravu je Annci, mora dokaz da su uplaceni doprinosi za sve radnike, zatim tvoje isplate u prethodnih 12 meseci i jos nekih papira silnih, i na osnovu toga Ministarstvo rada i soc politike refundira. Porodiljsko se utvrdjuje u jednoj cifri na osnovu proseka u prethodnih 12 meseci, i onda se sve vreme posle prima isti iznos.

Annci, kod nas su promenili nekuu proceduru u Socijalnom, pa su trazili da se popunjavaju i doznake, koje se ranije nisu popunjavale u racunovodstvu, ne znam da ti nije do toga. Meni su troskove puta za odlazak sa detetom u Bgd nadoknadili za mesec i tri dana. Proveri sa poslodavcem, ipak dugo cekas. Mada znam da Socijalno kasni sa isplatama, uglavnom po svim gradovima.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od petra82 19/11/2015, 12:58

Hvala puno ,bas ste me "obradovale"

petra82

Broj poruka : 75
Datum upisa : 31.01.2015

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Jellena* 26/5/2016, 15:52

Pozdrav svima :)

Imam jednu dilemu pa ako moze mala pomoc.Na poslednjoj komisiji su mi dali ocenu do 8.6., kada bi trebalo da otvorim porodiljsko jer mi je termin 6.7.
E sad,gradjansko vencanje ce biti 5.6. i sigurno da ce mi trebati 7-8 dana da zamenim l.k. i zdravstvenu knjizicu.Moj ginekolog mi je rekao da dodjem da otvorimo porodiljsko tek kad zamenim dokumenta.
Pitanje: Da li je potrebno da se porodiljko otvori bas na taj 8.6 (28 dana do porodjaja) ili ja to mogu kasnije kad zamenim dokumenta?
Jellena*
Jellena*

Broj poruka : 7
Godina : 35
Location : Beograd
Datum upisa : 04.04.2013

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od BiKsi :) 26/5/2016, 18:34

Jellena, prvo sve cestitke za trudnocu,odusevila sam se, bas si me obradovala! Kao drugo,porodiljsko se otvara 45 ili 28 dana pre utvrdjenog datuma za porodjaj, u tvom slucaju 28. Oni ce ti verovatno pisati od 8.6. samo sa novim prezimenom, tada kad zamenis dokumenta, iako ce proci taj datum. Mislim da ne moze drugacije. Doznake se pisu za celu godinu od tada pa narednih 365 dana. Srecno! I jos jednom, bas si me odusevila!
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Jellena* 1/6/2016, 22:00

Hvala Biksi na cestitkama :) ljubav I ja tako nesto mislim,mada moj knigovodja trazi da otvorim porodiljsko 9.6. Kaze moram tako po zakonu jer svakako ona sredjuje za bolovanja i ona ce promeniti prezime u dokumentima kad zamenim licnu kartu.Valjda zna sta radi Rolling Eyes
Jellena*
Jellena*

Broj poruka : 7
Godina : 35
Location : Beograd
Datum upisa : 04.04.2013

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od tiramisu 9/6/2016, 10:42

Da li neko zna telefon i radno vreme komisije u vladetinoj.
Istog dana imam komisiju a hematologa u 09:30. Pa ne znam gde cu pre.
tiramisu
tiramisu

Broj poruka : 922
Godina : 44
Location : Beograd
Datum upisa : 01.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Vuchica 9/6/2016, 16:11

Tiramisu, najbolje ti je oko 12-12.30 da ides na komisiju. Tako su meni rekli. Kad se rascisti guzva.
A svakako imas prednost kad dođes lično
Vuchica
Vuchica

Broj poruka : 3208
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 09.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od BiKsi :) 9/6/2016, 21:21

Jellena, zna ona sigurno, nadam se da ce sve biti ok. Kad ti pada termin, je li bato ili seka, da te upisem na temu trudnicki termini?
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Mimi12 10/6/2016, 07:51

Zdravo, zna li neko nesto o predlogu izmene zakona po kome ce se racunati prosek naknade za porodiljsko 18 meseci umesto sadasnjih 12 i da ce direktno drzava uplacivati naknadu porodiljama? 
Ocajna sam ako ovo bude istina. Mi zivimo prakticno od moje plate. Moj muz radi, ali... A drzava i sad kasni mesecima i za onih bednih 35% bolovanja, jer nema para. A sto ce biti tek kad bude trebalo porodiljama da isplati 100%? Treba da se porodim i da budemo bez plate nekoliko meseci i to bas kad nam najvise treba?
I oni mi pricaju o beloj kugi???

Mimi12

Broj poruka : 1758
Datum upisa : 21.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Vanja80 10/6/2016, 08:40

Mimi, koliko znam, to jos nije ni u raspravi niti je usvojeno, najavljivali su da ce poceti primena od 01.07, ali nema sanse da bude do tad. Jedina dobra stvar tog zakona je da ce u prosek ulaziti i topli obrok i regres, a ne samo osnovna zarada + minuli rad.

Vanja80

Broj poruka : 894
Datum upisa : 25.01.2015

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Mimi12 10/6/2016, 08:49

Da, procitala sam i to. To je ok za drzavne firme, za privatne je uglavnom zanemarljiva razlika. Iznos me manje interesuje od dinamike isplate, iskreno. Prosto ne mogu da zamislim da cekam mesecima platu sa sve bebom u kuci....

Mimi12

Broj poruka : 1758
Datum upisa : 21.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Vanja80 10/6/2016, 08:55

Uf Mimi, verujem ti, isto i mene ceka, jos kod nas dok stigne resenje za porodiljsko, pa dok firma krene sa isplatom, kasnilo je koleginicama i po 2-3 meseca. Ako bude puno kasnilo i kad drzava krene da isplacuje, bunice se porodilje, nadam se da nece to tako lako proci.

Vanja80

Broj poruka : 894
Datum upisa : 25.01.2015

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Mimi12 10/6/2016, 09:01

Ma gde ce se buniti...Hoce izmedju sebe, ovako mi jedna drugoj da se jadamo. Znas i sama kakav je to period.... Pa terace nas da se vracamo na posao pre kraja bolovanja, pretpostavljam da je to ta "humana" ideja...

Mimi12

Broj poruka : 1758
Datum upisa : 21.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Jellena* 11/6/2016, 18:13

Nama u firmi kasni trudnicko 1-2 meseca ali je porodiljsko redovno,kad radnici prime platu legne i porodiljama uplata istog dana.Barem tako kazu koleginice koje su na porodiljskom.

Mozes Biksi, termin je 6.7.2016 i trebalo bi da je devojcica.Nece da se pokaze, uvek nam okrene ledja na UZ Shocked Shocked
Jellena*
Jellena*

Broj poruka : 7
Godina : 35
Location : Beograd
Datum upisa : 04.04.2013

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od lenjivica 13/6/2016, 00:23

Ne videh posebnu temu pa da pitam ovde. Sta tacno nosim u 27. marta da predam za produzenje porodiljskog? Znam, izvestaj od fizijatra i svu dokumentaciju koju imam. Da li original ili kopije? Da li mi treba i neka preporuka od pedijatra iz dz? Da li ja treba da sastavim molbu? Ako moze neka da mi kaze, kad se to preda, za koliko se otprilke izlazi na komisiju? (da znam da planiram more i muz odmor).
lenjivica
lenjivica

Broj poruka : 617
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Vuchica 13/6/2016, 23:01

Lenjivice, predajes mesec dana pred istek porodiljskog. Popunis zahtev (imas na netu), kopije svih izvestaja i zdravstv.knjizica, tvoja i bebina
Izvestaj ne bi ttrebalo da je stariji od mesec dana.
Od pedijatra ti ne treba nista, to tek kad dobijes produzetak ides po doznaku...
Srecno!
Vuchica
Vuchica

Broj poruka : 3208
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 09.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od lenjivica 14/6/2016, 01:39

Hvala puuuuuno draga moja! Radujem se nekom druzenju uskoro!
lenjivica
lenjivica

Broj poruka : 617
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od BiKsi :) 14/6/2016, 10:23

Poslodavac je duzan da isplati porodilji zaradu, a nakon toga dostavlja dokumentaciju vezanu za isplatu Ministarstvu rada i socijalne politike, koje mu uplacuje pare. Kod nas je sistem takav, da se mora do 3. u mesecu dostaviti dokumentacija, da bi taj mesec legle pare. Ne znam kako je u drugim gradovima. Socijalno i kod nas kasni po dva tri meseca sa uplatama. Mada, od 30.12.2015. poslodavci isplacuju trudnicko bolovanje, a socijalno im nadoknadjuje. Ima opcija da se u socijalno preda dokumentacija, pa poslodavac isplati tek posto mu legnu pare.
Sto se tice porodiljskog, kod nas isto kasni preko mesec dana prva uplata,, jer se bolovanje otvara 28 dana pre porodjaja, a kod nas nece da izdaju Resenje za porodiljsko dok se zena ne porodi. Uz to ide jos sijaset papira, i onda se tu izgubi jos skoro mesec dana. Pritom kod nas moraju da izvrse i proveru papira koje im donesemo, a mislim da ih je bilo preko 70 komada. Svaki grad verovatno ima razlicita pravila kako su to uspostavili za izvrsenje.
Takodje, ima Uredba za prosvetne radnice, radnice u sudu i u bolnici, da se obracun porodiljskog dostavlja Ministarstvu, i onda po uplati sredstava, poslodavac vrsi isplatu. Raspitajte se u vasim sluzbama koje vrse obracun sta i kako ide, da budete spremne.

Sto se tice proseka, ja radim u drzavnoj firmi, nemamo topli obrok ni regres, tako da nam nista ne znaci ta promena.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Eho 14/6/2016, 18:18

Da, ovako kako Biksi kaze. Porodiljsko kasni malo zbog papirologije. Porodjaj, pa nakon toga podnosenje zahteva za izvod iz maticne knjige rodjenih za dete (potraje oko nedelju dana jer mu prvo izradjuju jmbg), pa prijava prebivalista....pa tek onda svi ti papiri idu poslodavcu kako bi se mogao podneti zahtev za isplatu porodiljskog. Utom prodje mesec ipo do dva. Ali kad se to obavi, isplate bi morale biti redovne.

Trudnicko je druga prica, tu se ne zna ni tempo isplata, a desava se i da, nakon sto su mesecima kasnili, kad konacno isplate nesto, dodje ponovo do kasnjenja od par meseci. Doduse, menjali su nacin isplate u vreme kada sam ja primala, pa mozda zbog toga. Mozda ce sad i to ici brze i redovnije.
Eho
Eho

Broj poruka : 547
Datum upisa : 20.12.2014

Nazad na vrh Ići dole

Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti - Page 21 Empty Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 20 od 21 Prethodni  1 ... 11 ... 19, 20, 21  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu