Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Strana 3 od 29 Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 16 ... 29  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Trudnicko i porodiljsko bolovanje- Pravne zavrzlame i saveti

Počalji od dr mali pariz taj 2011-07-06, 20:26

Marija,zar bolovanje ne otvara ginekolog?

dr mali pariz

Broj poruka: 22737
Godina: 36
Datum upisa: 30.01.2010

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marija86 taj 2011-07-06, 20:35

pa nemam pojma muz mi je isao po potvrdu koliko sam razumela lekar opste prakse je ispisao...ali nisam sigurna..mene zanima kako ja to da odradim kada ne mogu da ustajem.. Rolling Eyes

Marija86

Broj poruka: 1794
Godina: 28
Datum upisa: 23.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od dr mali pariz taj 2011-07-06, 20:56

pa tako što ćeš muža poslati,ali se konsultuj sa drugima,jer mislim da ginekolog izabrani otvara trudničko.A on nek ponese papire o VTO da bi shvatili da moraš da leškariš.

dr mali pariz

Broj poruka: 22737
Godina: 36
Datum upisa: 30.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od anna taj 2011-07-06, 21:29

Trudničko bolovanje otvara ginekolog.
Kada ti dr otvori bolovanje da ti potvrdu koju moraš u roku od 3 dana da odneseš u firmu (to je papirić koji služi kao dokaz da si otvorila bolovanje i da računovodstvo firme zna da si ti sad na bolovanju kako bi obračunavali platu, topli obrok, prevoz itd...).
Zatim kad istekne mesec dana bolovanja, tj. neki dan ranije, moraš kod ginekologa da uzmeš doznake koje takođe moraju da se dostave računovodstvu tvoje firme.
E sad, nakon tih mesec dana ginekolog više nema prava da tek tako piše bolovanje pa ti daje uput za komisiju, na koju naravno nećeš ići ti ako moraš da miruješ, već muž ili neko drugi u tvoje ime.
Na komisiju se ide za svaki naredni mesec bolovanja i svaki put se nakon komisije ide kod ginekologa da bi dobila doznake koje moraju da se nose u firmu.
Ti ćeš verovatno bez problema prolaziti komisije jer si vto trudnica, inače kad su prirodne trudnoće vrlo su rigorozni i bez velikih dokaza da postoji rizik neće baš lako da puštaju (ili ako neko ima vezu, naravno).
Ovo sve sam napisala iz ličnog iskustva, pa ako sam negde pogrešila, javiće se već neki pravnik Very Happy

anna

Broj poruka: 1979
Godina: 37
Datum upisa: 06.09.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nefertari taj 2011-07-07, 00:47

Samo jos da dodam, gin ti napise izvestaj koji otprilike zvuci ovako: Zbog ivf i preteceg spontanog mirovanje do sledece kontrole i tako do kraja, samo sto se od 28 nedelje pise preteceg ranijeg porodjaja, sa tim izvestajem od gin odes u medicinu rada, dr ti na osnovu izvestaja napise uput za komisiju. Kad ti komisija odobri bolovanje vracas se u medicinu rada da ti dr napise doznake za prethodni mesec koje nosis u firmu pocetkom meseca za prethodni. Ja sam na bolovanju bila punih 9 meseci ako ne i vise pa znam proceduru, a inace moze i muz da ide umesto tebe.

Nefertari

Broj poruka: 3133
Godina: 31
Datum upisa: 05.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od bokica taj 2011-07-07, 02:51

Marija sve ti je anna lepo objasnila.
Ja sam prirodno ostala trudna i na bolovanju sam od samog pocetka. Niko mi nije pravio nikakav problem.
Za komisiju moras da ides po uput kod tvog ginekologa. Kada muz ode na istu neka ponese poslednji ultrazvuk i analize krvi. Tako je na Zvezdari.
Sve u svemu procedura nakon mesec dana je sledeca: ides kod ginekologa po uput za komisiju, na komisiju onog dana kada ti kaze ginekolog i treci korak je nazad kod ginekologa po doznaku.
Nekada ti daju bolovanje i mesec ipo dana, a meni su u sedmom dali do porodiljskog.

bokica

Broj poruka: 1645
Godina: 33
Datum upisa: 22.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od BiKsi :) taj 2011-07-07, 02:54

AdrijanaPA, moj svekar drži trgovinsku radnju i skoro se jedna radnica porodila. Ona je više od 6 meseci bila na bolovanju, ginekolog joj je davala doznake, jer radi kao trgovac, i naravno da ne sme da diže teret i slično. E sad, ona nije išla na komisiju posle 30 dana, stvarno ne znam kako, izgleda da joj je doktorka pisala neke različite šifre zbog kojih je na bolovanju, tako da nijedan mesec nije pao na teret zavoda sem onih 28 dana pred porodjaj. Da li je to nova igranka države da se malo rastereti budžet pojma nemam, jer moj svekar je normalno njoj isplaćivao platu a na njeno mesto je morao primiti drugog trgovca i isto mu plaćati platu i doprinose. E sad, moj svekar se nije baš bunio, prosto je takav, ali verujem da neki privatnici to ne bi podneli finansijski. I prosto negde nije ni fer. Jer država to treba da plati, sem tog prvog meseca. Al hajd sad. Ti se raspitaj kod tvoje dr, mislim da može da ti da bolovanje opušteno na osnovu posla koji radiš. Pa dovoljno je da sve vreme stojiš, što ne odgovara trudnoći, i dobićeš bolovanje.

Mari, pošalješ muža kod tvoje dr sa svim papirima i ona ti da potvrdu za bolovanje i doznake za prethodni period (mesec) i da ti ostala uputstva kako i šta. Doznake obavezno nosiš u računovodstvo da bi ti obračunali platu kako treba.

BiKsi :)

Broj poruka: 17746
Godina: 34
Datum upisa: 10.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od daxi011 taj 2011-07-09, 17:08

da li neka od vas moze da me uputi kakve su mogucnosti kad si na birou ? da li postoji trudnicko ? sta je potrebno ? gde da se najbolje informisem o svemu ? vto trudnoca je u pitanju

daxi011

Broj poruka: 832
Datum upisa: 13.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nefertari taj 2011-07-09, 17:13

Daxi pa nemas trudnicko kad si nezaposlena, ali nakon porodjaja ostvarujes pravo na materinski dodatak na nivou republike i na nivou grada, o tim dodacima se mozes raspitati u decijoj zastiti to je njihov resor, takodje postoji neki deciji dodatak za nezaposlene majke, za to znam da ti treba brdo papira nesto iz katastra i sl, ali opet detaljnije ce ti reci ovi iz decije zastite

Nefertari

Broj poruka: 3133
Godina: 31
Datum upisa: 05.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od daxi011 taj 2011-07-09, 17:26

Nefertari hvala puno

daxi011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marija86 taj 2011-07-09, 20:52

dobila sam taj uput od ginekologa i 11.07.je komisija...
dobila sam i platu koja je manja naravno posto kod nas nema da grad placa razliku Rolling Eyes
hvala devojke Wink

Marija86

Broj poruka: 1794
Godina: 28
Datum upisa: 23.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od BiKsi :) taj 2011-07-10, 00:50

Daxi, da probam da ti pomognem, nisam pravnik, ali pratim neke stvari zbog posla koji radim. Naravno, prave info možeš dobiti na Zavodu za zapošljavanje, a evo šta ja mislim.

Rekla si da si radila, znači imala si uplaćen staž. Ako su te proglasili viškom i sada primaš od Zavoda neku naknadu, 3 meseca najčešće, za to vreme ti idu doprinosi. Malo pre nego ti isteknu ta 3 meseca, odeš kod svoje dr i otvoriš trudničko bolovanje, a svako će ti dati jer je vto u pitanju, i te doznake odneseš na Zavod, i oni te i dalje ne skidaju, već ti plaćaju to bolovanje. I tako mislim da možeš sve vreme dok ne otvoriš pordiljsko, onih 28 dana pre termina. Mislim da onda možeš da dobiješ naknadu od Fonda dečije zaštite, naravno pod uslovom da ti ne bude prekinut staž ni jedan dan!

Ako si na Zavodu, a ne primaš naknadu, onda mislim da ne možeš da dobiješ porodiljsko posle, jer da bi se dobilo porodiljsko moraš da imaš 6 meseci vezanog staža pre otvaranja porodiljskog.

Naravno, raspitaj se u tvom Zavod o svemu, ali mislim da bi ti prva opcija bila super. Naravno, ne znam da li si proglašena viškom ili ne, ali ovaj put se nadam da si bila višak!

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od daxi011 taj 2011-07-10, 02:24

Biksi hvala puno, nazalost na birou sam ali kao nezaposleno lice ...

daxi011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od BiKsi :) taj 2011-07-10, 03:50

Daxi, svejedno se raspitaj u tvom Zavodu!

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od daxi011 taj 2011-07-10, 04:07

Biksi hvala puno ... mozda i moze nesto ... danas sam pricala sa knjigovodjom koga poznajem i izgleda da ce nesto moci cak i preko biroa ali cu detaljno dobiti info tek u ponedeljak ... nesto je kao u fazonu ako si na birou oni racunaju ako moras na bolovanje da u poslednjih 18 meseci imas 12 meseci staza vezano sto ja imam i ako imas prekid do momenta bolovanja te mesece prekida racunaju kao minimalac a ostalo kao platu koju sam primala i izracunaju neki prosek pa valjda taj prosek im sluzi da odrede koliko mozes da primas ...OVO JE SVE NARAVNO JOS NEPOUZDANA INFO ... ali u ponedeljak ce proveriti pa javljam moza jos nekome pomogne ...

daxi011

Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 29 Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 16 ... 29  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu