KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kontrola trudnoće

Ići dole

Kontrola trudnoće Empty Kontrola trudnoće

Počalji od HappyGirl 12/12/2007, 19:59

Kontrola trudnoće Trudni12Kontrola trudnoće Trudni13

PREGLEDI I NADZOR TRUDNOĆE

Najbolje, "idealno" je kad se prvi pregled obavi pre početka trudnoće, kao tzv. nulti ili prekoncepcijski pregled. na tom se pregledu još pre trudnoće mogu otkriti stepen ugroženosti i neke bolesti, uključiti dodatni pregledi koji u trudnoći nisu dopušteni(npr. rendgenska dijagnostika). Još pre trudnoće mogu se otkriti i
lečiti npr. infekcije vagine i grlića materice, neke anatomske promene materice,infekcije mokraće, povišeni krvni pritisak, šećerna bolest i dr. To se postiže razgovorom sa trudnicom, uzimanjem tzv.amneze: o bolestima u porodici, dosadašnjem životu i - što je posebno važno - o dosadašnjoj reprodukciji. U dosadašnju reprodukciju pripada početak prve menstruacije, menstruacijski ciklus (28 ili manje ili više dana), bolnost menstruacija, preboljle bolesti genitalnih organa
(upale, ranice itd.), pređašnja neplodnost, broj i ishod pređašnjih trudnoća, uključujući njihovo trajanje, težinu i dužinu deteta i eventualne komplikacije.

Ako nije obavljen pre koncepcijski pregled, što je na žalost uobičajeno, detaljno ispitivanje trudnice treba obaviti na prvom pregledu.

Tokom trudnoće potrebno je obaviti 9 pregleda, 2 u prvom, tri u drugom i 4 u trećem tromesečju. Razmaci pregleda u prvom i drugom tromesečju su mesec dana, a u trećem tri nedelje, pa dve nedelje.

Preporučuje se sledeći raspored koji je okvirni:

1. pregled s 8-12 nedelja,
2. pregled s 16 nedelja,
3. pregled s 20 nedelja,
4. pregled s 24 nedelja,
5. pregled s 28 nedelja,
6. pregled s 31 nedelja,
7. pregled s 34 nedelja,
8. pregled s 37 nedelja,
9. pregled s 39 nedelja.

Na prvom pregledu obavlja se, što je poseno važno, probiranje ugroženih trudnoća. Određuje se krvna grupa i Rh faktor, krvna slika, kompletni pregled mokraće, i urinokultura ako je potrebno. Istražuje se vaginalni iscedak, uzme Papa-test. Planira se ishrana u trudnoći, pregled zubi, eventualno genetsko savetovanje, i higijenske mere i aktivnosti. Određuju se, ako treba, i dodatne analizee. Već pri prvom pregledu utvrđuje se život ploda beleženjem kucanja detetovog srca(KDS), a može i ultrazvučnim pregledom. Pri svim kasnijim pregledimatreba izmeriti krvni pritisak, telesnu težinu, belančevine u mokrači, i poslušati KDS i izmeriti visinu dna materice.

Ultrazvučni pregledi su potrebni i obavezni sa 16-18 nedelja i ponovo nakon 34.
nedelje. Češći pregledi ultrazvukom, a i klinički pregledi, obavljaju se ako se za to pokaže potreba.

KONTROLA TRUDNOĆE

Tokom trudnoće ćete imati redovne kontole da bi se utvrdilo da li beba napreduje dobro

Kontrola trudnoće 37imag10

6 NEDELJA : POSETITE SVOG DOKTORAVerovatno će se raditi neki testovi i lekar će započeti sa Vašim prenatalnim kontrolama. On će Vam objasniti koje vrste pregleda će uključivati kontrole. Koliko će se često vršiti kontrole zavisiće od toka trudnoće.Kontrole uključuju

8-12 NEDELJA – INICIJALNA KONTROLANa Vašoj prvoj kontroli kod Vašeg lekara, notira se datum Vaše poslednje menstruacije, da bi se procenilo kada je termin porođaja i uzima se Vaša detaljna medicinska istorija. Nekoliko analiza se vrši.

UZASTOPNE KONTROLENakon prve kontrole, kontrole će se vršiti na svake četiri nedelje do 28 nedelje trudnoće. Od 28 do 36 nedelje kontrole se vrše na svake dve nedelje, posle čega se kontrole vrše češće, tj na svakih nedelju dana, sve do porođaja. Svaki put se vrše kontrole razvoja Vaše bebe i ujedno imate priliku da pitate sva pitanja koja Vam naviru sa napredovanjem Vaše trudnoće.

RUTINSKI TESTOVI KOJI SE VRŠE U TRUDNOĆI

TEST TEŽINE

ZAŠTO - povećana težina može biti znak dijabeta ili zadržavanja vode (što može biti indikacija za pre-eklampsiju, (stanje koje može biti fatalno ukoliko se ne dijagnostikuje na vreme). Prosečno povećanje težine u trudnoći je od 10-15kg.
KADA – svaki put na kontroli, jer je to od velikog značaja.

TEST VISINE
ZAŠTO – daje informaciju o veličini Vaše karlice. Ukoliko je mala morate prodiskutovati opcije porođaja sa Vašim lekarem.
KADA – na prvoj kontroli

PROVERA NOGU I RUKU
ZAŠTO – noge se kontrolišu zbog varikoznih vena, ruke i zglobovi zbog oticanja (edema). Iako je oticanje u nekoj meri normalno, ukoliko je povećano može ukazivati na simptome pre-eklampsije.
KADA – svaki put na kontroli.

KONTROLA KRVNOG PRITISKA
ZAŠTO – krvni pritisak se kontroliše, jer ukoliko je povišen može biti simptom pre-eklampsije.
KADA – na svakoj kontroli.

KONTROLA URINA
ZAŠTO – provera proteina (simptom pre-eklampsije) i glukoze (znak dijabetesa
KADA – na svakoj kontroli

TEST RADA SRCA BEBE
ZAŠTO – da bi se proverilo da li je sa bebom sve u redu.ZAŠTO – na prvoj kontroli se ispituje pojava anemije, hepatitisa B, sifilisa, krvna grupa i imunitet na rubelu. Rubela u ranoj trudnoći može imati ozbiljne posledice u razvoju Vaše bebe. Kasnije kontrole se vrše zbog anemije


Poslednji put izmenio dana 12/12/2007, 21:04, izmenio ukupno 4 puta
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu