KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vaši novi prijatelji i usvajanje

3 posters

Ići dole

Usvajanje - Vaši novi prijatelji i usvajanje Empty Vaši novi prijatelji i usvajanje

Počalji od Simona 16/11/2016, 06:30

Jedna od stvari koje istaknem kao važne u školi roditeljstva za usvojenog roditelja je da ima neku aktivnost koja nije vezana za roditeljstvo i usvajanje. Možda je to neizvodljivo a nije ni toliko značajno u onom prvom periodu kad dete dodje ali kasnije bar meni je od izuzetnog značaja. Postoji neko vreme u kome se vraćam nekim svojim interesovanjima koja su nezavisna od materinstva. Mada naravno sve je povezano ali ja smatram da je ta povezanost u korist osobe jer sa tim privremenim isključenjem iz aktuelnih situacija i problema, iz najvažnije ali ne tako lake uloge mame žena dobija novu snagu, možda nakon toga se sagledavaju neki novi uglovi... Ali na ovoj temi sam više htela da pričam o ljudima koje susretnemo na tim aktivnostima. Npr upisale ste kurs astrologije ili šivenja ili neki sport ili već nešto što vas zanima... Koji je to trenutak kada imate potrebu da novim osobama pričate o usvajanju?

Pitam jer sama imam dilemu nekad oko toga. Ja ne spominjem odmah jer smatram da nema potrebe odmah da opteretim neki odnos nekim objašnjavanjem. Sem toga Viktora posmatram kao moje dete pa ne osećam potrebu da poznaniku istaknem da je on moje usvojeno dete. Naravno, ako je osoba na neki način upoznata sa usvajanjem i kroz razgovor to shvatim ta priča može brže da krene... Ali ako je osoba van sasvim usvajanja i usvajanje je videla samo na filmu te moja "ispovest" može da je optereti i tražiće još više dodatnih razgovora da bi osoba uopšte shvatila o čemu se radi - oklevam. S jedne strane smatram da poznanstvo ne može da predje u prijateljstvo uz prećutkivanje tako važne činjenice koja ipak u mnogome odredjuje i nastanak naše porodice i dalje živote. Sa druge strane kažem ako je osoba van toga čini mi se da može da dodatno optereti naš odnos. Bar moje dosadašnje iskustvo sa ljudima je da nemaju pojma o usvajanju onako kako ga ja vidim, i tek nakon mnogo priče uz linkove na blogove, forum mogu da koliko toliko shvate šta govorim... Ali da li je onda taj kurs, druženje meni ono isključivanje o kojem sam pričala na početku i koje mi je zapravo bilo potrebno?


Poslednji izmenio Simona dana 17/11/2016, 08:52, izmenjeno ukupno 1 puta
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Usvajanje - Vaši novi prijatelji i usvajanje Empty Re: Vaši novi prijatelji i usvajanje

Počalji od alisa 16/11/2016, 08:18

Uh nisam usvojen roditelj al ja nekako to posmatram da i ne pricam ja sa svakim koga upoznam o problemu steriliteta... mnogi koje poznajem i neznaju da imamo problem... ne posmatram to kao precutkivanje nego jednostavno to mi je nesto licno... pa ni o finansijskim problemima ne pricas sa poznanicima sto je mnogo banalnije.... ako vremenom prica nekako krene u tom pravcu onda mi je ok i nije mi nikakav problem da ispricam svoju pricu al neko naglasavanje i forsiranje price mi je skroz bespotrebno... lepo si i sama rekla... on je tvoj sin, i kakve veze ima dal je bioloski il ne.... cemu naglasavanje? Da sam usvojen roditelj i da prica spontano krene oko usvajanja rekla bih u suprotnom ne vidim svrhu pominjanja.. vec sam pisala da je najbolji drug moje cerke usvojen, a imam i jedan primer iz komsiluka... nikad nisam ni sa jednim ni sa drugima pricala na tu temu... meni je glupo da pitam jer mi to deluje ko zabadanje nosa u tudje stvari a ni oni sami to ne pominju... svi znaju u okolini... kad se dovoljno vremena provodi sa nekim to se nekako sazna i nema potrebe za nekim naglasavanjem...
alisa
alisa

Broj poruka : 1753
Godina : 45
Datum upisa : 01.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

Usvajanje - Vaši novi prijatelji i usvajanje Empty Re: Vaši novi prijatelji i usvajanje

Počalji od Simona 16/11/2016, 08:26

Meni je baš ova tema bila uvod da ispričam jednoj prijateljici. Upravo je kako u naslovu kaže, novija prijateljica ali smo se zbližile i pričamo dosta o deci i postalo je malo opterećujuće da prećutkujem taj deo. Mi npr u školi imamo problem sa sigurnošću u sebe, to je direktno vezano sa usvajanjem. Odrasli usvojeni često navode to kao karakteristiku. Mi smo na sreću početkom ove školske godine rekli učiteljici za usvajanje i dobili sjajnu podršku i razumevanje. Tako da ona čini što se može da se Viktor ohrabri. Sin od prijateljice ima isto problem sa sigurnošću u sebe i onda mi je bilo nekako i neiskreno, pričaš o detaljima a negde suštinu prećutkuješ... I kako će se prijateljica osećati ako čuje od nekog drugog a ne od mene? I onda ja to rekoh i naravno, dobro je primila, kulturna i divna žena, ne poznaje kako je i za očekivati usvajanje kao što ja poznajem ali nema ni neke česte predrasude. Tako da ja mislim da negde da bismo iz poznanstva prešli u prijateljstvo mora da se podeli ta informacija jer prosto daje neku lažnu sliku u raznim stvarima... samo mi je pitanje kad je taj trenutak.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Usvajanje - Vaši novi prijatelji i usvajanje Empty Re: Vaši novi prijatelji i usvajanje

Počalji od alisa 16/11/2016, 08:32

Pa to je vec druga prica... to je upravo ta situacija o kojoj sam pricala... ako prica krene spontano u tom pravcu, kao kod vas... pricali ste o deci i nesigurnosti... da, naravno da bih rekla... kad si rekla poznanici mislila sam vise na nekog koga eto sretnes tu i tamo i popijete ponekad neku kafu bez nekih ozbiljnijih razgovora
alisa
alisa

Broj poruka : 1753
Godina : 45
Datum upisa : 01.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

Usvajanje - Vaši novi prijatelji i usvajanje Empty Re: Vaši novi prijatelji i usvajanje

Počalji od Simona 16/11/2016, 08:54

Alisa,
nisi promašila temu, odnosi se i na te površnije odnose a i onda kad krenu ka prisnijem... Samo mi je ovaj jutrošnji primer bio povod za temu a inače o njoj razmišljam ponekad. Ovo vam je bio direktan prenos, pre i posle razgovora sa prijateljicom Very Happy

I svakako se može odnositi i na druge situacije, kao što si i ti navela problem sa sterilitetom. I ja sam sličnu dilemu ovoj imala za sestru u mladjim danima. Dešavalo bi se da se družim po nekoliko godina sa nekim a da ne zna da je osoba sa invaliditetom, prosto nismo došli na tu temu. A malo je bilo i sa predumišljajem sa moje strane jer nisam kao ni o ovome htela da čujem niz pitanja, da objašnjavam celu priču mog života i sve momente težine... Bila sam mlada i htela sam da se zabavljam. Ali prijatelji bi se naljutili jer bih "prećutala" sestru, a naljutili bi se i na druge prijatelje koji su znali a isto im nisu spomenuli... Tako da je to bilo slično ovome, ako kažem kajaću se, ako ne kažem kajaću se... Kažem li gotovo je sa lakoćom, osobe će se opteretiti time i u svakoj situaciji neću im više izgledati veselo i neće to moći da obrade kako ja obradjujem, ne kažem li utiče na bliskost a i kad čuju naljute se...

Inače i Viktor za sada smatra da svakoj bliskoj osobi treba da kaže za usvajanje. Psihološkinja iz vrtića je rekla da je to sasvim normalno a i učiteljica kad smo pričali a i meni jeste. Ne može biti prijateljstva bez znanja bitnih stvari. Na sreću iako je reč o mališanima uglavnom je nailazio na razumevanje. Sa udaljenijom decom ne želi da priča.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Usvajanje - Vaši novi prijatelji i usvajanje Empty Re: Vaši novi prijatelji i usvajanje

Počalji od alisa 17/11/2016, 08:41

Ne znam sta da kazem... to nisu neke teme koje mozes da kazes na bum iz vedra neba...opet da kazem nisam pristalica skrivanja bilo cega, al ne smatram skrivanjem ako nekoj osobi se ne kaze tako nesto jer prosto nije bilo povoda... ako je tema razgovora koja je povezana sa datim problemom misljenja sam da treba reci ako nije a osobu ne smatram dovoljno bliskom ne bih rekla... rekla bih i osobi koja mi nije bliska ali samo ako je u kontekstu tekuce price
alisa
alisa

Broj poruka : 1753
Godina : 45
Datum upisa : 01.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

Usvajanje - Vaši novi prijatelji i usvajanje Empty Re: Vaši novi prijatelji i usvajanje

Počalji od Ambra 2/4/2018, 23:17

Evo stigosmo i mi do tog problema. Do juce Ana nije imala drugarice a onda se preko noci stvorilo njih nekoliko. I tako smo poceli po kucama da se druzimo, da izvodimo decu zajedno i neminovno dodjemo do raznoraznih pitanja i jos komicnijih odgovora sa moje strane. U vrticu nisu upoznati sa usvajanjem, niti sam rekla, niti imam nameru. Automatski ne znaju ni roditelji te dece ali kad krenes skoro svakodnevno da se druzis pocnu i razna pitanja:

P. sto si je dobila tako kasno?
O. ziveo mi se zivot punim plucima i nisu mi se gajila deca (ovo je jedan iskren
odgovor), al' sad kad treba da trcim za njom tesko mi u pm... trebala sam ranije v

P. je l' si se mucila sa VTO ili je bila prirodna trudnoca?
O. ma neeee, usetala je potpuno prirodno u nas zivot

P. koliko je imala na porodjaju?
O. ne secam se, bilo mi je tesko Very Happy (nemam pojma koliko je Ana bila teska, mrzi me da citam otpusnu listu)

P. jesi se porodila prirodno ili carskim?
O. prirodno, namucila sam se da je dobijem ko da sam pola Srbije obisla peske

P. hocete jos dece?
O. mozda usvojimo jedno, matora sam da radjam a nikako zakon o surogatu da donesu

I tako me svasta pitaju, ja pricam izvrnutu istinu, prekratim i skratim odgovor i dalje se lepo druzimo po parkicima. Jednoj mami sam rekla da me ne pita nista o trudnoci i porodjaju, mnogo mi je bilo tesko u tom periodu pa ne volim da se secam. Davila me svaki put sa tom pricom, dobro ne dodjosmo do toga gde sam se poradjala i koji je doktor bio. Pa reko da prekratimo agoniju ispitivanja.
Prvih puta mi bese tesko da se nosim sa tim ispitivanjem koje je pak sa druge strane potpuno normalno i ocekivano... nisam navikla na te teme, do sad se nisam susretala sa takvim situacijama al' sad hendlujem te parkic razgovore na visokom nivou uz savrseno surfovanje i prevrtanje teme. Ja i inace imam takav stav da dam ljudima do znanja gde su granice i dokle hocu da pricam.
Samo jedna mama (za sad) zasluzuje da joj kazem istinu. Ozbiljna zena, mojih godina, njena cerka je jedna od Aninih najboljih drugarica i druzenje nam prelazi na visi nivo. Cekam da jos malo steknem poverenja u nju pa da joj kazem istinu. Znam da mi zena nece zameriti sto nije saznala od pocetka ali ja jednostavno jos ne zelim to da obelodanim. Nekako sve cekam da Anu uvedem vise u samo usvajanje pa da onda saopstim u krug.

Ambra
Ambra

Broj poruka : 1234
Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Usvajanje - Vaši novi prijatelji i usvajanje Empty Re: Vaši novi prijatelji i usvajanje

Počalji od Simona 3/4/2018, 15:19

Dala si mi neke ideje Ambra... Pošto naš sin ima još malo pa deset godina mogu da kažem da se i ne sećam trudnoće i porodjaja, ko bi se još sećao šta je bilo pre deset godina Laughing

I kod nas povremeno iskače ova situacija. Viktor sad ima nerazdvojnog druga. U vrtiću kada bi mu neko bio nerazdvojan drugar govorio bi mu i o usvajanju. Mislim da je to normalno a i psihološkinja iz vrtića mi je to potvrdila. Ne može se postići bliskost sa osobom a da osoba nema tako jednu bitnu informaciju. Ali Viktor ima loše iskustvo sa drugarima iz vrtića. Ispitivali su ga, maltretirali, sada je sa svima njima prestao da se druži. Do duše sa drugaricom iz škole imao je super iskustvo. Ona o usvajanju nije rekla ni rodjenoj majci a kamoli deci u školi. Sada više ne ide u Viktorovu školu mada su u kontaktu. Drago mi je da je posle tako lošeg iskustva sa prvim drugarima naišao na tako karakternu drugaricu. Iako je njihov odnos bio pun oscilacija nikad ni jednu svadju nije iskoristila da saopšti o usvajanju drugoj deci. No mislim da su takva deca retka. Ovaj njegov drugar je divno dete ali kao i sva deca tek na početku puta. Možda ga priča o usvajanju optereti jer ništa tako teško nije doživeo u životu a identifikuje se sa Viktorom. A nisam sigurna da će on biti poput devojčice i da neće neki sukob dovesti do priče ili da će uopšte shvatiti da se to ne priča... A Viktor bi možda želeo da ispriča o usvajanju tom drugu no ne da svi u školi znaju. No to su moja razmišljanja, ništa ne govorim Viktoru, ostavljam njemu da proceni da li želi da o tome priča ili ne. Sem toga mi smo dobili silno vreme u kome ljudi oko nas nisu znali da smo usvojeni. Sad će biti šest godina od usvajanja a mi još prolazimo kao biološka porodica... Šta god se sada desi možda je bilo i vreme da živimo kao usvojeni, ono što jesmo.

Takodje i u mojim odnosima, novim uvek slične dileme. Ona moja nova a najbolja drugarica zbog koje sam ovo pokrenula je sjajno primila i od tada je često davim sa našim temama, skroz je sad u tematici Very Happy Ali imam još novih prijatelja koji za usvajanje ne znaju. Npr jedna moja komšinica sa kojom se duže družim. Ali ona ima odraslo dete te su naše teme uglavnom o druge... Da me je ikad upitala kakav mi je bio porodjaj rekla bih joj da porodjaja nije bilo. No nekako nikako nismo išle na tu temu, vidimo se redje i u tom kratkom vremenu pričamo o nekim desetim temama, prosto nije bila situacija sem da ja baš potenciram.... A malo me je i to što je komšinica sputavalo jer to je slična situacija kao sa Viktorom. Rekla bih njoj ali ne ostalom komšiluku. Sad se recimo desi da upoznam nju i najbolju prijateljicu o kojoj sam pričala tako da se i one druže.... pa onda postane i komplikovanije jer i ova moja najbolja prijateljica sad mora da misli da ja nisam rekla za usvajanje a nije u redu da komšinica čuje od nje. Ne znam, možda je sve zaista komplikovano a možda ja komplikujem... Sve će biti lakše kad Viktor bude veći. Onda ču moći da se konsultujem i sa njim. Što se mene tiče ja bih rado već i prilikom upoznavanja govorila: "Ja sam Simona i ja sam USVOJENA majka" Very Happy
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Usvajanje - Vaši novi prijatelji i usvajanje Empty Re: Vaši novi prijatelji i usvajanje

Počalji od Simona 3/4/2018, 15:24

Zaboravih još nešto... Majka od najboljeg drugara se zove kao Viktorova biološka majka. Po običaju mnogo poklapanja slučajnih i onih koji to nisu... Viktor mi pre neki dan to spominje, nisam spomenula da je to isto ime kao ime njegove biološke majke ali znam da smo oboje mislili na to i da mi je zato i rekao...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Usvajanje - Vaši novi prijatelji i usvajanje Empty Re: Vaši novi prijatelji i usvajanje

Počalji od Ambra 3/4/2018, 21:47

Nece tebe vise niko da pita o porodjaju, Viktor je veliki decko, nije to u tim godinama tema dana. Ovo kod mene je jos maltene sveze pogotovo kad su ove "matore" majke u pitanju koje su decu dobile sa 40+ pa su jos pod utiscima. Very Happy Very Happy
Ja se stvarno ne trudim da podelim informaciju o usvajanju sa celim svetom. Smatram da tu nema nista za pricanje i da se to tice samo nas. Tako kulturno precutim poznanicima i onima koje povremeno srecem a ovi sto treba da znaju - vec znaju.
Pre ili kasnije naci cu se u nekoj prici gde ce me iznenaditi pitanjem o usvajanju, samo sto sam sad spremna na to. :) Mada, kome i zasto mi uopste treba da se pravdamo da li smo usvojili, rodili, surogatisali i tome sl. Nit ja pitam druge kako su dobili decu, automatski sta ima neko meni da zalazi u detalje. Very Happy
Ambra
Ambra

Broj poruka : 1234
Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Usvajanje - Vaši novi prijatelji i usvajanje Empty Re: Vaši novi prijatelji i usvajanje

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu