KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

+4
MAAKKI
Struzzo
Simona
Tangerine
8 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Tangerine 27/12/2013, 05:22

Pre godinu i po dana, u periodu kada nisam bila sigurna da li ću ikad više biti trudna, postala sam član ovog foruma u potrazi za informacijama u vezi sa usvajanjem u našoj zemlji. Moj motiv za usvajanje nije bio nimalo "human", već, naprotiv, krajnje "sebičan" -- htela sam zdravo dete, koje neće skončati u invalidskim kolicima, jer tada još nismo znali nosim li DMD mutaciju. U međuvremenu smo uradili genetske analize u inostranstvu, utvrdili da te mutacije kod mene nema, i rodila sam sina. No, ni muž ni ja usvajanje kao opciju još uvek nismo konačno stavili ad acta, što je jedan od razloga što i dalje posećujem ove strane.

Bilo kako bilo, zahvaljujući ovom forumu, razbila sam neke predrasude o procesu usvajanja u našoj zemlji. Predrasude o genetici nisam imala zbog svoje porodične anamneze opterećene svim i svačim, ali sam se nekako oslobodila osećaja krivice što sam bila, kako mi se ranije činilo, krajnje egocentrično nespremna da na usvajanje gledam kao na čin kojim ću nekom detetu "ulepšati život". Jednostavno, ako si human, da parafraziram Simonu, odnećeš džak preraslih dečijih stvari u Zvečansku, napraviti donaciju Crvenom krstu itd. a nećeš usvojiti dete.

Da ne dužim dalje, upala sam neki dan u žučnu diskusiju sa sestrom, koja ne shvata da je usvajanje uglavnom put do roditeljstva, a ne realizacija nečije humanosti. Nijedan moj argument nije urodio plodom, čak ni Struzzin citat da nisu njena deca nešto manje vredna pa da je ona humana što ih je uzela pod svoj savršeni skut. Ni to što su većinu usvojitelja, u najmanju ruku, deca usrećila jednako koliko i oni decu. Ni činjenica da se niko ne ženi/udaje da bi drugog usrećio (meni je to isto jer u oba slučaja dobijaš člana porodice, ne znam da li sam plitkoumna što to poistovećujem). Ni to što se retko ko odlučuje da "ulepša život" detetu sa mentalnom retardacijom ili teškom bolešću (molim vas, ne zamerite što to ovde ističem). Ni to što sam joj naglasila da sam čula i pročitala veliki broj priča i da su se u 100% slučajeva ljudi opredelili za usvajanje isključivo kao put do roditeljstva, a ne da bi ispoljili svoju humanost. Jednostavno, ona tvrdi da možda većina ljudi usvaja decu da bi se ostvarili kao roditelji, ali da sigurno neko usvaja iz puke humanosti, da nisam ispitala kompletnu populaciju usvojitelja i sl.

Na kraju više nisam znala šta da kažem.

Pošto je ova predrasuda prilično uvrežena, molim vas da napišete da li ste čuli za makar jedan slučaj 'usvajanja iz humanosti' i zašto u većini slučajeva ono to nije.

Hvala!
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Simona 27/12/2013, 06:55

Za razliku od "tudje dece" i sličnih predrasuda sa "humanošću" je problem što čak i zvanična lica, iz ministarstva govore to... Ja sam ih više puta čula kako usvajanje objašnjavaju kao "human čin".  Rolling Eyes Moje mišljenje je Tangerine već navela u uvodnom postu, ako neko želi da bude human može da to ispolji na najrazličitije načine, da poklanja garderobu, hranu, pozove decu bez roditeljskog staranja i za praznike kod sebe, odluči se da plaća nekom detetu školovanje, mnogo je načina... ali nikako da bude roditelj iz humanih pobuda. Već sam pisala da bi taj iscrpeo svu svoju humanost i postao ogorčen da ima dete poput našeg Vilenjaka a pretpostavljam da je tako i kod ostale dece. Dete traži roditelja a ne humanistu. Usvojeno dete mnogo češće ispituje granice, to sam videla u zvaničnim istraživanju a samo je potvrdilo moje lično iskustvo. Ta priča o humanosti takodje podrazumeva jednu sliku u kojoj smo mi "dobri momci" a biološki oni "loši", takodje pošto su bolje imovinske prilike u ogromnoj većini slučajeva na strani usvojenih roditelja se negde provlači i značaj novca koji je neophodan za sreću. Stvari najčešće nisu tako crno/bele niti su oni loši a mi dobri, niti novac sam može da donese sreću. "Najbolji interes deteta" kako glasi ono što socijalni radnici gledaju zapravo nije toliko jasan kako se na prvi pogled čini. Sem u ekstremnim situacijama pretpostavljam da mnoge priče mogu izgledati tako da ostavljaju prostor socijalnim radnicima da zaključe šta je najbolji interes deteta. Pa se tu oni uključuju sa svojim ličnim gledanjem na svet i u jednom czsr bi možda doneli jednu odluku a u drugom drugu... Možda se druge usvojene mame neće složiti sa mnom ali meni to što sam ja (uz mm) prepoznata kao "najbolji interes deteta" nekad izvuče poslednji atom snage i strpljivosti za Vilenjaka... To je neko odlučio u ime njega ali nadam se da će jednom Vilenjak kao odrasla osoba tu odluku potvrditi kao ispravnu. Sad sam ja otišla na neke druge teme ali nadam se ne sasvim. Htela sam da oslikam koliko je usvajanje jedan složen proces i takvo pojednostavljeno gledanje na humaniste i spašene ne samo što je osiromašenje već mislim da nikad ne bi dovelo do prave bliskosti roditelja i deteta.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Struzzo 27/12/2013, 08:34

Da, i meni najviše smeta kad zvaničnici tako govore o usvajanju, onda dođe normalno da tako priča i narod.
Tangerine,
ne znam otkud toliko snažan sud (predrasuda) o tome....Možda što je, što bi rekla Simona, svet napravljen po meri biološkog roditeljstva. Otud teško shvatiti usvajanje kao roditeljstvo, drugačije u nekim stvarima ali je suštinski roditeljstvo kao svako drugo (zašto moramo, a često moramo, da se objašnjavamo kao roditelji što biološki nikad ne čine).
Ali to nema puno veze sa humanizmom. Zašto je usvajanje "human čin"? Možda to ipak ima veze sa predrasudama vezanim za usvojenu decu. Verovatno mnogi polaze od njihovih "loših" priča, mnogi u njima vide ko zna kakve "ludačke" gene, mnogi previše čitaju senzancionalne vesti crnih hronika itd...prosto u njima ne vide decu kao takvu, ne vide lepo i dobro nego neke društvene margine, neke obrasce kao što su narkoman, siledžija, alkoholičar i dr. Ako su Romi, to su samo neki krimogeni tipovi, oni koji kradu i sakate.
Tako gledano, onda sam ja usvojiteljka, visokomoralna dobročiniteljka. Zato sam namerno napisala da ne smatram moju decu manje vrednom koju sam ja, veliki čovek udostojila svog prisustva. I to za usrećivanje. Ja sam bila sebična onoliko koliko su sve mame - poželela sam da imam dete i ta želja je bila moj glavni motiv.


Poslednji put izmenio Struzzo dana 27/12/2013, 09:29, izmenio ukupno 2 puta
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Struzzo 27/12/2013, 09:12

I ako treba da odgovorim da li postoje oni humani usvojitelji i ko su ti.... Mislim da ne.
Mislim da i Vlade Divac toliko pominjan kao primer humanog usvojitelja jer ima dva biološka deteta možda je prosto roditelj koji je poželeo devojčicu (ima dva biološka sina kao Jagodica). Kao i ja, koja sam poželela da mi drugo dete bude devojčica, što znači da je poziv bio za drugog dečaka, ja bih najverovatnije odbila. Kažem najverovatnije, možda i ne bih ali fakat je da sam htela devojčicu. Utoliko mi smešno da slušam "veličanje" mog "dela", npr. "ženo, usvojila si još jedno, pa ti ne da si humana, ti si heroj". Meni su stvarno takvi komentari neprilični.
Pa i svetski poznate ličnosti koji usvajaju decu iz Afrike, Azije...da li je to humano ili je marketinški, da zapravo tu decu odgajaju i vaspitavaju osobe koje rade za njih (možda iz istih krajeva kao sama deca).
Ne znam.... ali je sigurno, što opet reče Simona, da se na humanosti, ne gradi odnos roditelj-dete, kao što se ne rađa dete da bi bilo vaše vlasništvo (ja sam te rodio, ja te mogu ubiti, ako uradiš ovo ili ono - imam da te se odreknem i tome slično).
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Simona 28/12/2013, 00:24

Ja mislim da mi nismo humani nego su mnogi ljudi ovde toliko puni predrasuda i imaju odsustvo svake empatije da u odnosu na njih ono što je normalno ispada humano. Čak i da je u pričama dece reč o alkoholizmu, narkomaniji, pa valjda postoji literatura, net, saveti stručnjaka, da vide jesu li takve pojave nasledne... Takodje sumnjam da postoje ljudi koji u široj bar rodbini nemaju i takve pojave a i ostale koje se mogu javiti prilikom usvajanja. No kako nemaju empatije prema svojim bližnjima kako bi imali prema nekim tamo "tudjim" ljudima. Predrasude o Romima i da ne komentarišem, ja često i na netu i u životu dodjem u raspravu sa ljudima i taj stepen gluposti je nezamisliv, samo što kao i o usvajanju treba raspravljati kako bi bar neke osobe osvestile da se radi o predrasudama.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od MAAKKI 28/12/2013, 13:13

Evo dacu svoj komentar iako nisam bas najbolje upoznata sa celom pricom. Po meni dobar deo naroda to smatra humanim cinom (kao i oni u ministarstvu) iz razloga sto se deca koja su podobna za usvajanje sklanjaju iz jedne sredine koja nije ni nalik porodici (ili iz bioloskih porodica koje znamo kakve sve probleme imaju, da ne govorim o zlostavljanju i ostalom), te se smatra da je jako humano jedno dete primiti u svoju porodicu, pruziti mu dom,hranu, ljubav, obrazovanje, jer oni su ostavljeni od svoje bioloske porodice, a usvojice ih tamo neka porodica. Mislim da je beznadezno objasnjavati ljudima razloge samog usvajanja, pogotovo ako ti ljudi nisu prosli nista od onoga sto su prosle zene na ovim stranama (vto vise puta, proces usvajanja), jer one na ovo sve gledaju mnogo drugacije, mnogo vise su razbijenje predrasude, i ubedjena sam da ljudi koji su decu dobili prirodnim putem (ili nemaju u sebi tu ideju o usvajanju) ne mogu da shvate motive usvajanja deteta ili dece.
MAAKKI
MAAKKI

Broj poruka : 4783
Godina : 56
Location : ravnica
Datum upisa : 08.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od milkyway 28/12/2013, 22:04

Sve ste lepo objasnile, ne bih mogla da dodam ništa spektakularno novo.

U pravu je i Maakki, imamo s jedne strane naše razloge za usvajanje i tu nema nikakvih humanih pobuda. S druge strane razumem i polazište nekog xz građanina koji čitavu priču gleda iz perspektive deteta, baš na način kako je Maakki opisala.

Mogu reći još samo da se, kada mi neko kaže da smo humani, heroji i sl, najpre osećam neprijatno. Baš mi, onako, bude neprijatno. Da, mislim da je to prava reč, makar u mom slučaju. Kakva, bre, humanost! A davno sam, pisala sam već o tome, razmišljala kao većina.

I još nešto, da se vratim na pitanje Tangerine. Mislim da usvajanje kao humani čin postoji ukoliko se neko odluči da usvoji dete sa teškim zdravstvenim problemom - mislim na ozbiljne retardacije ili na decu ograničenog životnog veka. Takve usvojitelje, spremne da detetu pruže ljubav i sigurnost i da se prilagode njihovim potrebama, možemo nazvati humanim.

milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Daca88 30/12/2013, 12:35

Usvojenje nije čin humanosti, već hraborsti, ali i lične potrebe da se čovek ostvari kao roditelj. Po mom shvatanju, usvojenje prevazilazi humanost. Humano je pomoći, dati, pružiti ponešto, ali ceo svoj život posvetiti detetu, voleti ga i paziti kao što bi svoje, jednostavno izlazi iz okvira humanosti.
I to ne može svako da učini.
Kao što sam uvek tvrdila da određena crta u karakteru žena koja napuste svoju decu mora postojati, isto tako suprotnu crtu tog karaktera, mora imati žena koja je spremna da usvoji. Kao jing i jang. Neki balans u prirodi. Blago nama što njihovi opoziti postoje.  Very Happy
Daca88
Daca88

Broj poruka : 195
Godina : 35
Location : Mlečni put
Datum upisa : 30.12.2013

http://usvajanje.wordpress.com/

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Simona 30/12/2013, 13:58

Daca88 ::...
Kao što sam uvek tvrdila da određena crta u karakteru žena koja napuste svoju decu mora postojati, isto tako suprotnu crtu tog karaktera, mora imati žena koja je spremna da usvoji. Kao jing i jang. Neki balans u prirodi. Blago nama što njihovi opoziti postoje.  Very Happy

Ovo je zanimljivo što si napisala. Ja sam razmišljala o tri žene u Vilenjakovom životu, nismo baš jin i jang ali se zanimljivo dopunjujemo, po mom mišljenju. Njegova biološka majka kako je ja po priči hraniteljice i socijalnih radnika vidim je prenežna i predobra za ovaj i ovakav svet, skroz idealistična osoba. Hraniteljica koliko sam je upoznala je opasna osoba, skroz materijalistična, ona vidi samo interes i nema nikakav smisao za bilo kakav idealizam. A ja sam neka mešavina njih dve, imam i idealizma i materijalizma u sebi, i nežnosti za drage osobe a i borbenosti potrebne za preživljavanje. Nastojim da i jedno i drugo prenesem Vilenjaku. Zanimljivo mi je kako on obradjuje te moje životne lekcije. Ponekad pokazuje neverovatnu nežnost i dobrotu, zadivi me njegova pažnja i plemenitost, sposobnost zapažanja, empatije. Sa druge strane kad mu se neko zameri ili mu se ne učini po volji, nije lako sa njim. Njegov bes pa i neka vrsta surovosti, direktnosti, odsečnosti prevazilaze svaku borbenost na koju sam ja mislila. Još je on mali, tek će se oblikovati sve to ali baš mu je narav raskošna...


Poslednji izmenio Simona dana 31/12/2013, 07:28, izmenjeno ukupno 1 puta
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Daca88 30/12/2013, 14:04

E Simona empatija sa jedne strane, a survost sa druge, je tipična karakteristika za decu iz doma. Ozbiljno ti kažem. Ogromne kontradikcije u karakteru sina ćeš videti tokom odrastanja. Čitajući psihološka istraživanja na tu temu skontah da to ima veze sa onim periodom ranog detinjstva, odnosno kad je dete tek rođeno. Postoji to podsvesno sećanje, sećanje da se prvi majčin dodir nije imao, da se ničija ljubav u tom momentu nije dobila i tu se negde rađa ta povremena surovost prema nečemu ili nekome. A opet iz toga proizilazi i ogromna empatija prema ljudima i potreba da se zaštite, što je delom još razvijenije samim činom usvojenja. Videćeš i sama na šta mislim tokom godina...

A na crte za ostavjanje i usvajanje više sam mislila...Ne znam ni ja sama kako to da ti objasnim. Prosto...Ako gledamo -  nije lako ostaviti svoje dete. Stvarno moraš imati nešto ( namerno neću reći bezdušnost, sebičnost, nemoralnost ) da bi bio sposoban tako nešto uraditi. Za moju prirodu to je apsolutno nezamislivo. A sa druge strane, to isto što fali biološkim majkam, vi imate u punom sjaju. I to je sjajno.
Daca88
Daca88

Broj poruka : 195
Godina : 35
Location : Mlečni put
Datum upisa : 30.12.2013

http://usvajanje.wordpress.com/

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od milkyway 30/12/2013, 14:28

Daca88 ::E Simona empatija sa jedne strane, a survost sa druge, je tipična karakteristika za decu iz doma. Ozbiljno ti kažem. Ogromne kontradikcije u karakteru sina ćeš videti tokom odrastanja. Čitajući psihološka istraživanja na tu temu skontah da to ima veze sa onim periodom ranog detinjstva, odnosno kad je dete tek rođeno. Postoji to podsvesno sećanje, sećanje da se prvi majčin dodir nije imao, da se ničija ljubav u tom momentu nije dobila i tu se negde rađa ta povremena surovost prema nečemu ili nekome. A opet iz toga proizilazi i ogromna empatija prema ljudima i potreba da se zaštite, što je delom još razvijenije samim činom usvojenja. Videćeš i sama na šta mislim tokom godina...

A na crte za ostavjanje i usvajanje više sam mislila...Ne znam ni ja sama kako to da ti objasnim. Prosto...Ako gledamo -  nije lako ostaviti svoje dete. Stvarno moraš imati nešto ( namerno neću reći bezdušnost, sebičnost, nemoralnost ) da bi bio sposoban tako nešto uraditi. Za moju prirodu to je apsolutno nezamislivo. A sa druge strane, to isto što fali biološkim majkam, vi imate u punom sjaju. I to je sjajno.

U vezi sa biološkim majkama... Ne mora ona nužno biti "loša" (šta god to podrazumevalo, sebična, bezdušna,...). Ponekad je njena odluka posledica nesrećnog spleta okolnosti, bolesti, čega li. I mislim da sigurno nije svakoj lako da se odluči na taj korak. Čitala sam malo i po nekim stranim sajtovima njihove priče i ima tu žena koje nikada nisu prebolele tu odluku ili su bile primorane, jer su bile suviše mlade pa su njihovi roditelji odlučivali umesto njih. Ne znam, samo pokušavam da razumem i neke od njih...

milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Daca88 30/12/2013, 14:33

Milkiway to stoji i ima i toga, ali bar moj slučaj je pokazao da je to ipak samo bio povod, čak i neko utešno opravdanje za njih same, ali i dalje mislim da je karakter presudan. Mene je moja rodila sa 18, jeste mlado, ali ni prva ni zadnja koja je u tom momentu rodila. Mogla je, teoretski, mogla je izboriti se da bude majka da je htela. Ne bi joj bilo lako, ali nije bilo nemoguće. Iz mog ugla, izabrala je lakši put za sebe. A ona smatra da nije pogrešila što je to uradila i da se ne kaje. Jeste doduše rekla i da nije lako živeti sa tim, ali... Ako ti nemaš kajanje i pomisao da odricanje nije bilo dobro, onda...To su njene reči posle 23 godine, kada više nije ni mlada, ni nezrela, ni dužna da bude majka. Zato kažem, karakter je presudan.
Daca88
Daca88

Broj poruka : 195
Godina : 35
Location : Mlečni put
Datum upisa : 30.12.2013

http://usvajanje.wordpress.com/

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Simona 30/12/2013, 14:44

Hvala Daco. Opet se pokazuje dragocenim što si sa nama na forumu  c  Zaista tu neku vrstu surovosti nisam povezivala sa domom (Vilenjak je bio tamo samo kao beba, posle kod hranitelja)  i nesvesnim sećanjem, a sasvim je moguće da uzrok dolazi baš odatle kao i od prvih dana života. Skoro sam ja baš stavila na filmove o usvajanju dokumentarni film gde je psihološkinja iz doma govorila o tom prvom odvajanju nakon rodjenja i nesvesnom bolnom sećanju na to, tj da ono postoji i kad je reč samo o nekoliko dana.

O biološkim majkama ja razmišljam sličnije Milkyway, trudim se da ih ne osudjujem i što su nas tako učili u školi roditeljstva a i što zaista nisam bila u njihovoj koži. Taj njihov akt odricanja od deteta ma koliko bio neshvatljiv omogućio je da se deca i usvojeni roditelji sretnu, omogućio je deci bolji život. Ako neko zbog nečega, bilo čega nije sposoban da se brine o detetu na pravi način onda se meni čini nesebičniji akt odricanja od roditeljstva nego zadržavanja deteta. Mada je to stvarno uopšteno pričanje, verovatno ima raznih priča koje bi nam bile i manje i više razumljive. Mada su nama u školi roditeljstva govorili da nije bitno da baš razumemo biološke roditelje, upravo što i ja napisah niti smo bili u njihovoj koži niti znamo kakvi su bili njihovi životi, niti su nam neki prijatelji, poznanici... Dobro je ako imamo razumevanja ali nije toliko važno da baš do toga stignemo, no važno je zbog naše dece da ih ne osudjujemo.

Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od milkyway 30/12/2013, 14:53

Daco, možda si u pravu. Uvek postoji način ako nešto želiš. I verovatno je do karaktera, slabog, samoživog, nestalnog, uplašenog... Ja sam se, od kada smo ušli u ovu priču, trudila da razumem i drugu stranu, da opravdam, ali možda opravdanja nema. Pa opet, ostaje makar zahvalnost što su ih rodile i što su na taj način naša deca našla put do nas.

milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od milkyway 30/12/2013, 15:00

Simona, eto, ulepša mi Daca dan (a baš je nešto počeo bzvz) - odavno ne saznah i ne naučih ovoliko. Mnogo pitanja i mnogo odgovora i mnogo tema za razmišljanje. Zvrji mi glava od informacija i ne bih se odvajala od kompjutera. Srećom, Sunašce spava sve u šesnaest, nikad duže Laughing !

milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Simona 30/12/2013, 15:08

Milkyway,
isto i ja...

Daco,
hvala još jednom na svim postovima i odgovorima, na otvorenosti i iskrenosti... Što kaže Milkyway ulepšala si nam dan a sigurno će tvoja priča doprineti da bar malo bolje razumemo našu decu cmoka
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od snedra 30/12/2013, 16:00

 c Daco, hvala sto si sa nama!
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od ragaco 31/12/2013, 06:50

Devojke,ja bih vam se lično zahvalila na ovoj temi,pošto sam sama jedna od onih koja je usvajanje deteta smatrala *humanim* činom,ali čini mi se da nakon ovih vaših postova shvatam da posmatrano iz vašeg ugla-to zapravo jeste put da se dođe do roditeljstva i ništa drugo.
Daco88,mislim da je divno što si ovde!Iz tvojih reči razumela sam više nego od svih naših članica koje su usvojile i za toliko sam bogatija.
Vidim da moje shvatanje usvajanja kao humanog čina proizilazi iz činjenice da nisam spremna da usvojim dete,eto prosto je.
Hvala vam,divne ste!

ragaco

Broj poruka : 1821
Godina : 43
Location : Beograd
Datum upisa : 28.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Daca88 31/12/2013, 14:20

Ragaco, ja bih rekla šteta ako si shvatila da ipak ne možeš, ali i pošteno. Ne treba nikad ići iznad svojih mogućnosti i htenja. :)
Daca88
Daca88

Broj poruka : 195
Godina : 35
Location : Mlečni put
Datum upisa : 30.12.2013

http://usvajanje.wordpress.com/

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Simona 20/2/2014, 11:30

Sad se tek setih da humanost ima posebnu temu a ja pišem na predrasudama. U poslednje vreme imam baš problem sa humanošću sa daljim ali na žalost i sa bližim ljudima  affraid Odbrusim grublje, objasnim uljudno, detaljno, kako smo i ovde objašnjavale - nema rezultata. Još dobijem komentare da ja cepidlačim, suviše očekujem od ljudi, ništa loše ne misle... Ako otvorim blog o usvajanju to će biti zbog humanosti... Mislim znam da se mi susrećemo i sa gorim predrasudama od te svakako ali ta mi je posebno ljigava jer prosto ne smeš da se pobuniš, kako to nećeš da budeš humanistkinja. Priupitah i na drugom topicu mogu li vam biti bliske osobe koje tako gledaju? Da li objašnjavate, ne objašnjavate, nastavljate da se družite kao i do tada ili...?
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Struzzo 20/2/2014, 13:06

Ne znam kako da ti odgovorim, Simona....
Mislim zavisi koliko ti je ta osoba iskreno bliska, koliko je vaš odnos dubok, da li ona zaista ima predrasude prema usvajanju ili prosto tebe gleda kao dobrog čoveka, tj. u tebi vidi nešto što nema direktne veze sa opštim humanizmom. Npr. ja imam bliske osobe koje svako u meni vidi određene stvari (koje shodno svom senzibilitetu imaju potrebu da vide) kao recimo jedna moja drugarica koja u meni vidi samo energičnost, veselost i jačinu i negde ignoriše da ja mogu biti itekako mračna, slaba i pasivna.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Simona 20/2/2014, 13:29

Struzzo,
hvala... Ja pisala na dve teme jer sam se ove naknadno setila pa ću ti odgovoriti i tamo.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Simona 2/3/2014, 23:37

Muž je danas imao komentar od poznanika - učinili ste nešto tako humano  affraid Muž je objasnio zašto usvajanje nije human čin i čovek je prihvatio i rekao da nije razmišljao u tom pravcu ali da je mm u pravu. Posle mog izbacivanja iz fb prijatelja od strane poznanice i nesklonosti i bliske osobe da prihvati da usvajanje ne može biti human čin prosto mi je neverovatna takva reakcija ali eto na sreću i to se dešava.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Daca88 3/3/2014, 01:25

Simona jesi li ti sigurna da te poznanica izbrisala baš zbog usvajanja? Mislim verujem ja tebi, ali mi je apsolutno neverovatno da je dotle neko ''zgrožen'' time. Svakakvih sam se reakcija i predrasuda nagledala, ali ta tvoja poznanica je ''pobednik''. sestro slatka 
Daca88
Daca88

Broj poruka : 195
Godina : 35
Location : Mlečni put
Datum upisa : 30.12.2013

http://usvajanje.wordpress.com/

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Simona 3/3/2014, 06:48

Daco,
neverovatno je bilo i meni... Ali nije postojao nijedan drugi razlog. Nikakav sukob pre toga nismo imale. Naprotiv, oduševljeno me je proglasila za humanistkinju... Ja sam joj objasnila zašto nisam humanistkinja, sasvim uljudno, ona je obrisala to što je napisala, ja sam se zahvalila... Nisam ni smatrala da smo imale ikakav sukob, samo da je eto shvatila nešto što nije znala, o čemu nije razmišljala poput poznanika mm... Nekoliko dana kasnije videla sam da me je izbacila iz prijatelja, ja svojim očima nisam mogla da poverujem... Mojim porazima tu nije kraj jer kad sam bliskoj osobi prenela taj dogadjaj on je naravno rekao da je to užasna reakcija poznanice ali i da ja preterujem, usvajanje jeste human čin! Na sva moja objašnjenja je ostao gluv, prosto se ne slaže ali ne moramo o tome da raspravljamo... Ali moramo, ako je prijateljstvo u pitanju... Nismo više raspravljali ali oseća se neka kriza u našem prijateljstvu nakon toga.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Predrasude: Usvajanje nije "human čin" Empty Re: Predrasude: Usvajanje nije "human čin"

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu