KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

odsustvo radi nege deteta

+9
milkyway
Tangerine
Jadraban
leptirko82
nina :)
majat
Simona
Struzzo
zvezdilica
13 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty odsustvo radi nege deteta

Počalji od snedra 23/10/2013, 12:19

Pisali smo na raznim mestima, ali ne mogu sve da pronadjem, pa prenosim svoje iskustvo i molim devojke da dodaju ono sto misle da treba na ovu temu:
Po cl. 97 Zakona o radu kada kod izabranih usvojitelja dodje dete na adaptaciju radi usvajanja, zaposlena usvojiteljka ili usvojitelj ima pravo na odsustvo radi nege deteta (ne ide se uopste kod lekara).

Kod mene je bilo tako da sam u svojoj firmi popunila obrazac (koji je njima prosledila Gradska uprava) i prilozila sam fotokopiju zdravstvene knjizice deteta ili fotokopiju izvoda iz MK rodjenih da bih dokazala da dete ima manje od 5 godina, jer se odsustvo moze dobiti za period do navrsene 5. godine deteta.

Firma mi je donela resenje o odsustvu na 8 meseci. Takodje, moja firma je popunjeni obrazac sa prilozima poslala u Gradsku upravu u 27. marta.
Gradska uprava mi je donela resenje o odsustvu na 6 meseci a zatim na jos 2 meseca kada nam je proslo zvanicno usvajanje (ponovo sam morala da popunjavam obrasce).

U mom slucaju su oba resenja o odsustvu koje je donela moja firma i koje je donela Gradska uprava glasila na isti datum kao i resenje maticnog detetovog centra o upucivanju na adaptaciju kod nas.

Dodatne informacije:
Gradska uprava
Sekretarijat za socijalnu zastitu
ul 27. marta, preko puta Postanske stedionice
centrala tel. 26 88 655
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od zvezdilica 27/10/2013, 22:13

Snedra, da li su ove kopije zdravstvene knjizice i izvoda koje si predala u firmi sa detetovim starim podacima? Negde, cini mi se, je neko pomenuo resenje o adaptaciji i da li to moze da se preda firmi radi otvaranja ovog bolovanja? Obzirom da imam ogrooomnu ratu za stambeni kredit zanima me i da li je to bolovanje na 100 ili 65% plate?Wink 
zvezdilica
zvezdilica

Broj poruka : 136
Godina : 47
Datum upisa : 11.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od Struzzo 28/10/2013, 06:05

Evo odgovoriću umesto Snedre.
Da, nosiš rešenje o adaptaciji i kopije detetovih starih dokumenata.
Naknada je 100%.
Da li sam propustila tvoje lepe vesti.... pretpostavljam da pitaš za sebe i ako je tako, čestitam od srca!!!
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od zvezdilica 28/10/2013, 19:03

Hvala puno! Nije me bilo jedno vreme, nesto mi je bilo bas tesko i nekako sam morala da se odmorim od svega, pa godisnji odmori i tako to. Ali, iznenadile nas tete iz CZSR onim pravim pozivom i eto sad skupljamo informacije pre nego sto krenemo na prilagodjavanje. A planiram da iskoristim sto vise mogu tog odsustva, pa cak i posle jos neko bolovanje, da bar uklopimo godinu dana sa nasom devojcicom.
Tek smo na pocetku, javljacu se jos...
zvezdilica
zvezdilica

Broj poruka : 136
Godina : 47
Datum upisa : 11.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od Simona 28/10/2013, 20:52

Divno Zvezdilice... Čestitam! srca 
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od majat 28/10/2013, 23:54

Zvezdilice, čestitam i srećno!
majat
majat

Broj poruka : 130
Godina : 49
Datum upisa : 07.03.2012

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od nina :) 29/10/2013, 09:56

zvezdice cestitam
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od snedra 29/10/2013, 13:49

Cestitamo Zvezdilice za devojcicu!! DIVNOOOOOO!!! Very Happy Very Happy Very Happy 

Stru ti je vec odgovorila, trebaju vam stara dokumenta, na staro ime i prezime za dete i naravno fotokopija resenja o adaptaciji. I po meni, bolje je odmah podneti zahtev za odsustvo radi nege deteta (100% ) da bi odsustvo teklo od istog datuma kao i resenje o adaptaciji, pa kada istekne 8 meseci vidi za neko bolovanje.

S tim sto prvo Gradska uprava donosi resenje na 6 meseci.

Kad usvojite dete, tada vadite nova dokumenta i zdravstvenu knjizicu, i isti postupak ponavljate da bi Gradska uprava donela resenje na jos 2 meseca - sto ukupno cini 8 meseci.

Pozdrav i srecna adaptacija!!
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od leptirko82 29/10/2013, 15:34

Zvezdilice, cestitam ti!!!
leptirko82
leptirko82

Broj poruka : 2897
Godina : 41
Datum upisa : 30.04.2013

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od snedra 30/10/2013, 20:35

Pisala sam na drugoj temi pa da iskopiram i ovde:

Kao sto rekoh, da bi firma i Gradska uprava doneli resenje o odsustvu radi nege deteta, potrebna je takodje i fotokopija resenja o upucivanju deteta kod  potencijalnih usvojioca na adaptaciju. To  resenje ce doneti detetov centar, ali datum na tom resenju nije uvek i datum kada usvojioci otpocnu vidjanje s detetom, vec neki kasniji datum  -najcesce datum kada dete dodje kod usvojioca kuci. Tako da su za taj period "prilagodjavanja kod hranitelja" tj. vidjanja deteta dok dete jos boravi kod hranitelja, potrebni dani od godisnjeg odmora ili neki slobodni dani ili mozda neko "obicno" bolovanje. Kada detetov centar proceni da se dete i usvojioci  lepo prilagodjavaju, odredjuje datum od kada dete prelazi da zivi kod usvojioca i donosi to resenje o adaptaciji. Obicno od tog datuma treba da tece i odsustvo radi nege deteta.

Ako je neko imao drugacije iskustvo, molim da napise, kako bi novopecenim mamama olaksali administraciju...

Cmok!Very Happy
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od Jadraban 1/11/2013, 13:18

JA ŽIVIM U MANJEM GRADU I KOD NAS JE SVE TO DRUGAČIJE. mENI JE BOLOVANJE OTVORIO PEDIJATAR A BILA MI JE POTRBNA ZDRAVSTVENA KNJIŽICA MOJE MALENE,MOJA I REŠENJE O ADAPTACIJI IZ MALENINOG CENTRA. E SAD DO KONAČNOG USVAJANJA IDEM SVAKI MESEC DA MI PRODUŽI A PO KONAČNOM USVAJANJU TEĆIĆE OSTALI DEO BOLOVANJA TJ NEĆU MORATI DA IDEM SVAKI MESEC. TO VAM JE MOJE ISKUSTVO MOŽDA NEKOM I POMOGNE
POZDRAV
Jadraban
Jadraban

Broj poruka : 357
Godina : 49
Location : Negde tu iza duge
Datum upisa : 16.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od snedra 1/11/2013, 15:36

Draga Jadro, Zakon o radu kojim je regulisano odsustvo radi nege deteta bi trebalo da se jedinstveno primenjuje  na podrucju cele Srbije, nezavisno od grada i opstine u kome zivimo.

Mozda je to kako kod vas postupaju neki nacin da se produzi odsustvo sa posla, da se prvo ide na bolovanje pa onda da se usvojiteljka vodi na odsustvu radi nege deteta, ne znam.

Kada je usvojiteljka na odsustvu ona prima 8 meseci 100% plate i uopste ne ide po doznake kod lekara, ni svog ni kod pedijatra. Koliko ti sada primas na taj nacin - da li 100% plate ili manje? Mislim da bi trebalo da proveris da li pravilno postupaju sto te tako vode, jer cak u nekim CSR nisu znali koji je postupak i upucivali su zene da idu kod lekara i otvaraju bolovanja tokom perioda adaptacije.  

Po meni je super ako je to nacin na koji zena moze da dobije vise vremena da bude uz svoje dete, ali se samo plasim da se neko ne seti kasnije da to nije bilo ispravno i da uskrati neka prava.

Pozdrav za vas! ff
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od Jadraban 3/11/2013, 00:23

primam 100% platu,a za sve drugo ne znam
Jadraban
Jadraban

Broj poruka : 357
Godina : 49
Location : Negde tu iza duge
Datum upisa : 16.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od majat 3/11/2013, 06:57

Jadranka, sve čestitke!
majat
majat

Broj poruka : 130
Godina : 49
Datum upisa : 07.03.2012

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od Jadraban 4/11/2013, 01:46

Hvala:D
Jadraban
Jadraban

Broj poruka : 357
Godina : 49
Location : Negde tu iza duge
Datum upisa : 16.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od Tangerine 4/11/2013, 06:51

Jadro, sve čestitke i od mene. Dnevnici su sada zatvoreni pa nisam ranije videla da ste dobili ćerkicu. Neka vam je živa i zdrava.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od milkyway 5/11/2013, 09:27

Uh, mi nismo bili tu nedelju dana i vidim da se ovde svašta pisalo i izdešavalo… Moram da sednem i pročitam sve kad uhvatim malo vremena. Ali moram sada samo da čestitam dvema novim mamama na ovim stranama. Jako, jako me obraduje kada vidim da nas je sve više. Kao da se nešto pokrenulo u centrima, pa stižu pozivi i deca pronalaze put do svojih mama i tata. Čini li se to i vama ili je to ipak samo slučajnost?

U svakom slučaju, čestitam Jadraban i Zvezdilici! Neka su vam deca živa i zdrava i uživajte u roditeljstvu!

milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od snedra 10/10/2014, 09:33

U okviru Dečije nedelje 20014. prisustvovala sam Tribini o usvajanju i Danu otvorenih vrata. Više puta sam javno i u pojedinačnim razgovorima sa zvaničnicima ponovila zalaganje da se u čl. 94. do 97 Zakona o radu omogući da jedan od usvojitelja deteta starijeg od 5 godina dobije bar 3-6 meseci odsustva radi nege deteta, jer ako već Ministarstvo intenzivno radi na tome da više dece starijeg uzrasta ide na usvajanje, onda treba obezbediti da kada ta deca dođu na prilagođavanje u novu porodicu, sredinu i vrtić ili školu, imaju svakodnevnu podršku jednog od usvojitelja.
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od snedra 17/4/2018, 10:20

Pisala sam na drugoj temi u vezi sa Nellinim pitanjem oko odsustva, s obzirom da je dobila bliznakinje od 2 godine na adaptaciju radi usvajanja, pa da prenesem i ovde:

Što se tiče odsustva sa rada radi nege deteta, to pravo je i dalje propisano čl. 97. Zakona o radu. Stavom 1. je propisano da se to pravo ostvaruje za dete mlađe od pet godina života i to najduže do navršenih pet godina života deteta.
U tom istom stavu je regulisana dužina od osam meseci neprekidno od dana smeštaja deteta u porodicu. U stavu 3 istog člana se to pravo daje i licu "kome je, u skladu sa propisima o usvojenju, upućeno dete na prilagođavanje pre zasnivanja usvojenja, a po zasnivanju usvojenja - i jedan od usvojilaca."

To znači da jedno od vas ima pravo da od dana kada su malene došle kod vas (od dana iz Rešenja CSR o upućivanju dece na adaptaciju radi usvojenja, bude na odsustvu 8 meseci uz podnošenje odgovarajuće dokumentacije firmi u kojoj si zaposlena a firma će ta dokumenta proslediti dalje (u Beogradu Gradskoj upravi).

"ZAKON O RADU ("Sl. glasnik RS", br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017 - odluka US i 113/2017)

Član 97

Hranitelj, odnosno staratelj deteta mlađeg od pet godina života ima pravo da, radi nege deteta, odsustvuje sa rada osam meseci neprekidno od dana smeštaja deteta u hraniteljsku, odnosno starateljsku porodicu, a najduže do navršenih pet godina života deteta.

Ako je smeštaj u hraniteljsku, odnosno starateljsku porodicu nastupio pre navršena tri meseca života deteta, hranitelj, odnosno staratelj deteta ima pravo da, radi nege deteta, odsustvuje sa rada do navršenih 11 meseci života deteta.

Pravo iz st. 1. i 2. ovog člana ima i lice kome je, u skladu sa propisima o usvojenju, upućeno dete na prilagođavanje pre zasnivanja usvojenja, a po zasnivanju usvojenja - i jedan od usvojilaca.

Za vreme odsustva sa rada radi nege deteta, lice koje koristi pravo iz st. 1-3. ovog člana ima pravo na naknadu zarade u skladu sa zakonom."


ZAKON O FINANSIJSKOJ PODRŠCI PORODICI SA DECOM ("Sl. glasnik RS", br. 16/2002, 115/2005 i 107/2009) bliže uređuje visinu te naknade i način isplate, ali je sama dužina odsustva i dalje regulisana Zakonom o radu.

Obrasce koje popunjavaš bi trebalo da obezbedi tvoja firma a prilažeš postojeća dokumenta dece sa starim podacima.

Mislim da bez obzira što si na adaptaciju dobila dvoje dece, imaš ista prava u pogledu dužine odsustva (osam meseci) kao da si usvojila jedno dete. Mislim da je to analogno tome kada se rode blizanci, ne produžava se trajanje porodiljskog odsustva. Možda kada istekne tih 8 meseci da pokušaš da otvoriš bolovanje...

Šteta je što nije drugačije, ali mislim da je za sada tako. Pre više godina sam se na jednoj tribini o usvajanju, između ostalog, zalagala za uvođenje odsustva i za usvajanje dece starije od 5 godina i pisala Ministarstvu na tu temu, ali za sada nije prihvaćeno. Vidim da i udruženje Adopta u Hrvatskoj radi na tome...

U Švedskoj oba supružnika dobijaju odsustvo od mislim oko godinu i po dana...
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od Binkalina 28/10/2019, 17:04

Pozdrav!
Suprug i ja smo pre nešto više od pet meseci usvojili preslatku devojčicu 🥰, s tim što još uvek čekamo rešenje o usvojenju. Ja sam dobila 8 meseci odsustva, ali me interesuje zna li neko da li se i po dobijanju konačnog rešenja o usvajanju dobija još neki mesec?

Binkalina

Broj poruka : 5
Datum upisa : 28.10.2019

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od Danara 2/11/2019, 23:22

ja sam se po isteku 8 meseci vratila na posao, ako misliš Binkalina da ti je potrebno još koji mesec onda ili na neku foru otvori bolovanje ili iskoristi godišnji odmor ili nešto slično.
Danara
Danara

Broj poruka : 199
Datum upisa : 30.09.2016

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od Binkalina 3/11/2019, 08:41

Hvala na odgovoru, tako sam i mislila.

Binkalina

Broj poruka : 5
Datum upisa : 28.10.2019

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od lilymar 4/11/2019, 13:05

Ja sam išla na komisiju i dobila još 6 meseci. Međutim, to je bilo pre 7 godina. Čula sam da je u poslednje vreme kriterijum dosta oštar, ali nije na odmet da se pokuša.
lilymar
lilymar

Broj poruka : 318
Location : Beograd
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od Binkalina 4/11/2019, 13:10

Hvala na odgovoru, ali mislim da je sada maksimum 8 meseci, s tim što sam ja dobila 8 meseci jednim rešenjem, ali vidim da su majkama uglavnom davali prvo 6 meseci, a po usvojenju jos 2, tako da je, izgleda, to to. 🙁

Binkalina

Broj poruka : 5
Datum upisa : 28.10.2019

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od Danara 4/11/2019, 13:21

Meni su odmah rešenjem odobrili 8 meseci odsustva. Nakon toga princeza je krenula u vrtić, a mama na posao 😊
Danara
Danara

Broj poruka : 199
Datum upisa : 30.09.2016

Nazad na vrh Ići dole

odsustvo radi nege deteta Empty Re: odsustvo radi nege deteta

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu