KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prave reči

+18
Shizika
Daca88
noja
BiKsi :)
nina :)
Crvic
SannI-AlL
ciklama
Jagodica-Bobica
ZarPtica
majat
lilya
lilymar
filipa.panko
milkyway
Struzzo
snedra
Simona
22 posters

Strana 1 od 5 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Ići dole

Prave reči Empty Prave reči

Počalji od Simona 6/10/2013, 07:12

Na ovu temu su me podstakli postovi nekada usvojene dece sa drugog foruma... Piše devojka i kaže da bi volela da nadje prave roditelje pritom misleći na biološke roditelje pa onda na drugom mestu naziva usvojene roditelje trenutnim. Koliko sa vašom decom razradjujete ili planirate da razradjujete te i slične pojmove i da im objašnjavate da ste vi pravi roditelji, koliko opet pazite da im kroz neke reči/stavove ne ulijete neke predrasude o biološkim roditeljima? Koje su to reči koje su vam odjednom postale drugačije iz ove perspektive? Ili mislite da reči nisu važne nego osećanja a neka vas zovu deca kako hoće?
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od Simona 6/10/2013, 07:29

Ja sam već pisala da kod nas poklanjamo pažnju rečima. Nikako nisam pobornica da reči nemaju veze, one su povezane sa našim unutrašnjim svetom. Ali uobičajena značenja u kojima su biološki roditelji i jedini roditelji često se provuku i moram dodatno da obratim pažnju na to. Skoro sam se suočila sa jednom rečju vezanom za ovu temu "rodjeni/a" koju sam ja upotrebljavala ne shvatajući da može da ima i značenje vezano za radjanje. Pošto ste i vi bile stava da to nije tako "opasna" reč a da je i vi upotrebljavate u značenju nevezanom za radjanje ostala nam je u upotrebi. Ili često hoću da izgovorim onu frazu "jedna je majka" pa se brzo ugrizem za jezik i ne izgovorim. Bez obzira što mi biološku majku zovemo teta Vilenjak je taj koji treba da odluči o njenom majčinstvu. Mislim ne bih volela da kao kod usvojene devojke sa početka ove teme ona bude "prava" a ja valjda veštačka Laughing ali isto gledam da joj sem u tom direktnom obraćanju kad je još uvek teta ne oduzimam pravo da po osnovu rodjenja bude (biološka) majka. I dalje jedva čekam čas kad će Vilenjak upitati za njeno ime, od tog časa pa na dalje ću je oslovljavati samo po imenu. Sinoć sam mu čitala knjigu "Dva lenjivca" koja nije baš tako naklonjena siromaštvu. Vilenjak je postavljao takva pitanja da je meni bilo smešno i slatko, ako su to skitnice da li imaju mašinu za pranje veša... Ako nemaju mašinu za pranje veša kako ga peru? Nije valjda da ako su skitnice nemaju svoju kuću? I sve u tom stilu... Ja sam prvo davala neka objašnjenja "otfrlje", bio mi je cilj da što brže zaspimo. Onda se setih da njegova priča kao i najčešće priča usvojene dece ima veze i sa siromaštvom. Pa se onda bez obzira na spavanje potrudih da objasnim da do siromaštva ne dolazi samo zbog lenjosti, da je onda možda za osudu, ako neko može da radi a neće ali život može doneti razne okolnosti koje dovode do siromaštva koje su za razumevanje itd itd... Tako da gledam da reči, priče preciziram, objasnim i za nas a i za biološke roditelje... Dobro, već opisah na drugoj temi da je i Vilenjak neko ko kapira reči, nijanse u imenovanju, kao i razloge zašto do toga dolazi pa mi je to stoga još i važnije...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od snedra 8/10/2013, 12:22

Mislim da covek inace u zivotu treba da vodi racuna o znacenje pojedinih reci, kako ne bi nekoga povredio ili doveo u zabludu. Posebno se to odnosi na proces usvajanja, pocevsi od razgovora sa CSR, preko hranitelja i deteta.

Od pocetka vodim racuna koje reci koristim u odredjenim situacijama sa nasim sinom, ali sam morala da skrenem paznju i mm, on je spontaniji i detinjastiji i nije razmisljao unapred o nekim recima, pa smo dolazili u situcije kada je Lepotan (koji u pogledu zapazanja znacenja reci vise lici na mene) poceo da nas ispituje sta nesto znaci.

Posto kada mu pricam njegovu ili neciju pricu oko usvajanja kazem da su po njega ili Medvedica Srecka ili po neko drugo dete u nekom trenutku dosli njegovi "novi mama i tata" ili "novi roditelji", on je u svojoj glavi smislio da su bioloski roditelji u stvari "obicni roditelji".

  Da li to znaci da smo mi "neobicni" ili "posebni" Very Happy , ko zna. U svakom slucaju, shvata da se radi o drugacijem nacinu da postanemo roditelji.


Poslednji izmenio snedra dana 13/11/2013, 08:51, izmenjeno ukupno 1 puta
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od snedra 8/10/2013, 12:30

Igrom slucaja, skoro su mm i L. uzeli iz biblioteke tu istu knjigu o lenjivcima, i kada sam mu je citala, dodavala sam slicne komentare kao i ti, upravo da ne mora da znaci da su ljudi koji su siromasni istovremeno i lenji, nego da je do toga moglo doci zbog drugih okolnosti. Jer se ponekad  tokom usvajanja navodi da su deca ostavljena zbog siromastva, a ako dete u svojo glavi siromastvo iskljucivo povezuje sa lenjoscu, to moze da dovede do toga da dete unapred osudi bioloske roditelje.
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od Simona 8/10/2013, 13:49

snedra ::...
Posto kada mu pricam njegovu ili neciju pricu oko usvajanja kazem da su po njega ili Medvedica Srecka ili po neko drugo dete u nekom trenutku dosli njegovi "novi mama i tata" ili "novi roditelji", on je u svojoj glavi smislio da su bioloski roditelji u stvari "obicni roditelji".

  Da li to znaci da smo mi "neobicni" ili "posebni" Very Happy , ko zna. U svakom slucaju, shvata da se radi drugacijem nacinu da postanemo roditelji.
E to "novi roditelji" mene buni i u medvediću Srećku a i odlažem onu drugu knjigu izmedju ostalog jer se i tamo biološki roditelji nazivaju roditelji a mi ih tako ne nazivamo. Ustvari Vilenjak sad i ne pita za biološkog oca, pitao je na početku ali već dugo vremena ne... A biološku majku nazivamo "teta", tako da u našim pričama ispada da smo samo mi roditelji. To jeste prema onome kako smo mi učili u školi roditeljstva gde nam je sugerisano da samo mi budemo roditelji a biološke roditelje imenujemo drugim rečima. Ja sam nailazila kasnije na netu i na druge preporuke o dve mame, dvojici tata... ali mi i dalje stojimo na ovome, do duše i pričamo šturo i retko... Ja bih najradije da stignemo do ličnog imena biološke majke, ako Vilenjak skoro ne upita za njega možda ću ga ja uvesti pa onda nemam brige da li sam je nazivala teta/biološka majka/žena koja je rodila, ima svoje ime i tako ćemo je zvati... Već sam pisala da mislim da mislim da će njemu to odgovarati, baš voli da oslovljava i odrasle po imenu a ne sa teta/čika/ujka i sl...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od Struzzo 8/10/2013, 14:10

Simona :: Ja bih najradije da stignemo do ličnog imena biološke majke, ako Vilenjak skoro ne upita za njega možda ću ga ja uvesti pa onda nemam brige da li sam je nazivala teta/biološka majka/žena koja je rodila, ima svoje ime i tako ćemo je zvati... Već sam pisala da mislim da mislim da će njemu to odgovarati, baš voli da oslovljava i odrasle po imenu a ne sa teta/čika/ujka i sl...
Isto. Fasciniran je imenima. Svakom pamti ime I oslovljava po imenu...Sve tri vaspitačice su teta...., teta.... I teta ..... I tako im se obraća. I nama takođe. To mu je najslađe valjda. Zbog tate Prase I mame Prase...avaj, ne možemo mi biti samo tata I mama Razz  MM se to ne sviđa I negde to doživljava kao nevaspitanje...hehe, smešan je, ja mu objašnjavam da je on sa 2,5 god mali I da otkriva sad sve pa I naše reakcije.
kod oba naša deteta nema bioloških roditelja, otac je nn...a te žene bih oslovljala po imenu, najradije.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od Simona 8/10/2013, 15:50

Možda i to oslovljavanje po imenu ima veze sa usvajanjem?!

Vezano za (ne)vaspitanje ja već napisah da je Vilenjak nevaspitan Very Happy U stvari ne vidim da je nevaspitaniji od druge dece svog pa čak i starijeg uzrasta. Ali naša deca izazivaju posebnu pažnju. Mene isto nervira nameštena ljubaznost o kojoj smo već pričale, kao da su videli retku zverku u zoološkom vrtu ili još neobičnije išetala na ulice. Tačno vidim razliku u ponašanju poznanika koji ne znaju za usvajanje i onih koji znaju. A onda mu se oštro sudi ako ne ispuni njihova očekivanja, pa oni su mu se tako ljubazno nakezili zašto ne uzvraća. Jedan dan mi neke komšije napraviše scenu što dete ne kaže 'dobar dan' a čak je i rekao iako mu nije uvek običaj ali tiho. A jedna poznanica se naljutila jer joj nije pružio ruku pa je do kraja posete (bili smo svi kod moje majke) ignorisala dete. I te komšije i poznanica znaju da je dete usvojeno, ostale komšije koje taj deo priče ne znaju mi nikad to ne zameriše iako dete ,dobar dan, zaista ne kaže često ili promrmlja a ruku mu i ne pružaju... Ja stoga i ne nastojim da ga strogo ukoravam, ta naglašena ljubaznost mene isto nervira i sasvim mi je jasno da je i dete oseća i da je još buntovniji u njenom prisustvu.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od milkyway 10/10/2013, 10:10

Juce smo negde spominjali komentare okoline na temu VTO i usvajanja. Kad ides na vantelesnu, svi znaju jos nekog kome je uspelo iz x-tog pokusaja u x-toj godini, ako usvajas, svi znaju jos neki par koji je usvojio bas divno dete, ali ima i korak dalje - super sto ste usvojili, sad cete da dobijete i SVOJE dete, sad ste opusteni, videcete... Znam da mnogim usvojiteljima to jako smeta. A meni onako, vise mi smeta nesto drugo u toj recenici. I najbliza okolina je imala obicaj da mi to kaze, a znam da moju devojcicu, malo je reci, obozavaju i smatraju je NASOM u potpunosti. Mislim da je to vise iz nemara prema recima koje koriste. Kad kazu SVOJE misle na biolosko dete i ja znam da to ne umanjuje ljubav prema njoj i to im zapravo ne zameram. Zamerala sam im vise sto je to podrazumevalo da mi sa pricom o radjanju jos nismo zavrsili, da se ocekuje da sad ipak krene i na tom planu, i to mi je isti pritisak koji sam osecala i dok sam bila u VTO prici. Tada mi je pored svih muka sa VTO strasno tesko padalo i sto i nekom drugom nanosim bol. Roditeljima, sestri, prijateljima... Da me ne razumete pogresno, oni su svi bili ogromna podrska i niko mi nikada nije rekao nista ruzno, naprotiv, ali osecaj da sam opet zakazala i da sam i njih "razocarala" mi je bio jako bolan. U medjuvremenu su prestali i sa tim - vide valjda da nista od toga nece biti Laughing Nismo se, pretpostavljam, dovoljno "opustili"Very Happy 

Slicno je i sa tematikom humanosti i dobrog dela. Mislim da su to neka opsta mesta i opste nerazumevanje samog cina usvajanja, koje, jelte, podrazumeva spasavanje. Nekada davno su to mozda neki ljudi radili iz humanosti, mada i u to sumnjam. Citam npr. iskustva posleratno usvojenih sirocica na nekim stranim sajtovima. Retko ko od tih ljudi je zahvalan svojim usvojiteljima; mahom su ih uzimali da pomazu na imanjima i dozivljavali su kojekakve torture, te su debelo platili taj "humani cin". No, eto, ta predrasuda o humanosti se odrzala do danas i ljudi tu rec upotrebljavaju ne razmisljajuci. Nama su to govorili u pocetku, kad smo objavili da ulazimo u citavu pricu. Meni je to opet zvucalo vise kao tesenje... Pa, eto, niste uspeli da dobijete biolosko, ali bar ste veliki ljudi. Na taj nacin su mozda i sami obradjivali predstojece usvajanje. Jer, i oni koji su nas bezrezervno podrzavali, ipak je trebalo da istinski prihvate tu cinjenicu.

Danas niko vise ne pominje humanost. Shvatili su valjda koje tu stvarno koga spasio!Very Happy 




milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od Struzzo 10/10/2013, 10:35

Milkyway,
zar je trebalo da se desi nešto, ova akcija da bi ti počela da pišeš? Wink
Sviđa mi se kako to činiš i vidiš, ništa strašno, čak i prija, n'est pas?

Da, sve se slažem. Pogotovo sa ovim očekivanjima nama bliskih...i meni je to bio najveći duh neprijatelj. Kad uspavam dete, napisaću opširnije.
I to za humanost, jadne ostavljene bebe, buduća zahvalnost i patetike, mnogo patetike...koliko je to pogrešno....i o tome ću kasnije....moje SREĆNO (jer oni su srećna deca) zove mene, još srećniju mamu....i ovo ne pišem da bih nešto naglašavala nego je to tako. Niko jadan, niko veliki, niko za žaljenje ni za divljenje tu nije...
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od filipa.panko 10/10/2013, 11:03

Usvajanje kao human cin? Da, u smislu omomogucivanja od strane drustva, roditeljima i deci da se nadju jedni sa drugima, pocnu zieti zajedno, dozvoliti zivotu da im donese i dobre i manje dobre stvari, biti porodica koju cine roditelji i dete/deca. Ne treba idealizirati usvajanje, i u porodicama sa usvojenom decom i u porodicama sa bioloskom decom uvek ima i radosti i problema. Normalan tok stvari.

filipa.panko

Broj poruka : 199
Datum upisa : 07.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od milkyway 10/10/2013, 11:14

Struzzo,

o, da, prija, i te kako!Very Happy Sve gledam da uhvatim koji slobodan minut...

I samo da se nadovezem na ono sto sam napisala. Nije da mislim da su svi usvojitelji u neka davna vremena imali necasne motive; bilo ju tu sigurno ljudi koji su prosto zeleli dete kao i mi, ili stvarno zeleli da pomognu. Samo sam htela da napomenem da je bas u vreme kada je, pretpostavljam, i nastao mit o usvajanju kao humanom cinu bilo onih cije namere nisu bile bas sasvim humane.

A o sreci bih mogla jos jedan traktat, al nemam sad ni ja vremena...

milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od snedra 10/10/2013, 14:56

milkyway ::


Danas niko vise ne pominje humanost. Shvatili su valjda koje tu stvarno koga spasio!Very Happy 


Milkyway, potpisujem! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od lilymar 10/10/2013, 14:59

Struzzo ::
I to za humanost, jadne ostavljene bebe, buduća zahvalnost i patetike, mnogo patetike...koliko je to pogrešno....i o tome ću kasnije....moje SREĆNO (jer oni su srećna deca) zove mene, još srećniju mamu....i ovo ne pišem da bih nešto naglašavala nego je to tako. Niko jadan, niko veliki, niko za žaljenje ni za divljenje tu nije...
Potpisujem.

Letos u parku, jedna moja prijateljica koja ima dva decaka i sa kojima se moje dete druzi, gleda je i u jednom trenutku se okrenu prema meni i rece: Blagoslovena si...

Jesam, sa njom sam se zaokruzila, upotpunila, sazrela i opet postala dete.ljubav
lilymar
lilymar

Broj poruka : 318
Location : Beograd
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od Simona 10/10/2013, 15:20

Da citiram još jednom Struzzo... sve sjajno rečeno!!!

Struzzo ::Milkyway,
zar je trebalo da se desi nešto, ova akcija da bi ti počela da pišeš? Wink
Sviđa mi se kako to činiš i vidiš, ništa strašno, čak i prija, n'est pas?

Da, sve se slažem. Pogotovo sa ovim očekivanjima nama bliskih...i meni je to bio najveći duh neprijatelj. Kad uspavam dete, napisaću opširnije.
I to za humanost, jadne ostavljene bebe, buduća zahvalnost i patetike, mnogo patetike...koliko je to pogrešno....i o tome ću kasnije....moje SREĆNO (jer oni su srećna deca) zove mene, još srećniju mamu....i ovo ne pišem da bih nešto naglašavala nego je to tako. Niko jadan, niko veliki, niko za žaljenje ni za divljenje tu nije...
Slažem se sa Struzzo... Ja nekako nemam snage da krenem da pišem na temu malih ostavljenih beba i velikodušnih usvojitelja i sve tome slično, zato što mislim isto da je sve pogrešno, ama baš sve, i ne znam odakle da krenem... Tako da se unapred radujem tom tvom postu.

I za Milkyway se slažem. Ako je išta dobro od ovih svih dešavanja poslednjih dana to je što se Milkyway raspisala :) Kakvi divni postovi, i poetični i topli a opet racionalni i informativni a i duhoviti... Retko koja od nas obuhvati baš sve to...

Milkyway,
nikako da se opet povlačiš u ilegalu... sad da mi malo uživamo čitajući tebe :)
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od milkyway 10/10/2013, 17:13

Uh, Simona, sad pocrveneh k`o snasa!

Hvala ti puno, i meni je bas lepo da se druzim sa vama. I ne planiram skoro ponovo u ilegalu:D .

I ja svako malo provirujem da vidim da li je Struzzo pisala, bas me zanima...

milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od Struzzo 11/10/2013, 12:31

Ju...Embarassed Mene ovde čekali...
A kod mene sa dvoje male dece nikad se ne zna kako će teći dan....
Eh, moram vam priznati da mi sad posle 24h malo nestala misao...Razz 

Najpre o duhovima tokom godina borbe u VTO vodama...Imam utisak da ću se ponoviti jer sam dosta o tome već pisala na psihološkim aspektima...
Da, moj najveći neprijatelj je bilo moje potpuno urušeno samopouzdanje...Bila sam poprilično poletna na početku...Idemo na ovu ili onu pretragu, idemo, idemo da zatvorimo jajovode, idemo, na vantelesnu, naravno, ojha...prva, druga, treća, četvrta...itd, itd...nanizaše se one tek tako...I entuzijazam je očekivano splasnuo, osećanja su poprilično otupela I moj jedini problem su postali meni najbliži, ne ja. Njihova očekivanja, njihovi strahovi, njihovi pogledi...to me je ubilo...inače, ja onako emotivno anestezirana sam mogla raditi još 25 postupaka VTO...
I koliko je bilo teško mojoj mami otkrila sam tek skoro kad smo usvojili drugo dete. Ona to nije očekivala. Mislila je da ću ići na VTO I da ću posle usvojenja prvog deteta tako jelte opuštena ostati trudna...To je onaj očekivan scenario, onaj pri svakom čestitanju, scenario "usvojili? sad ćete vi vaše dobiti". I ja sam bila beskrajno ljuta na nju. Zar se I ona ušuškala u tu zamisao? A onda mi je u trenutku najveće svoje slabosti rekla I zaplakala: Ali ja sam te sve ove godine htela videti trudnu!" I dodala: " Boli me to".
I tako mi je potvrdila ono što sam ja neprestano osećala I sa čim sam se mučila. Izneverila sam njena očekivanja. Gubitnik. Nije mene bolelo što ne mogu da ostanem trudna I što ne mogu da rodim nego što nju to boli.
I onda sam shvatila da je tako dobro što sam usvojila ćerku. Ostvarivši na ovaj način roditeljstvo (ne znam, da sam rađala možda bih bila po obrascu moje mame), ja ne očekujem od nje da mi sutra rađa unuke, niti da usvaja...njen život su njeni izbori.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od Struzzo 11/10/2013, 13:07

Mala ostavljena deca..."jadni"...
Pre neki dan u parku bili smo svi četvoro. MM sretne nekog starog poznanika. Bio je sa suprugom I detetom. Ja se nisam uključivala u razgovor, pratila sam moja dva nestaška ali sam bila par metara od njih. U jednom trenutku vidim MM koji sav ozaren objašnjava I gleda u pravcu naše dece, a poznanik I njegova supruga takođe gledaju u njih ali sa onom blagom, meni već poznatom, koju možda niko drugi osim mene ne može da primeti, senkom na licu I izrazom lica koji označava neku tugaljivost. Odmah sam znala da im je rekao da smo usvojili decu. I bila sam u pravu. Prišla je supruga našoj devojčici I dugo je mazila po kosici I sa takvom patetikom govorila:" duša mala, dušice, eh, bože, bože...(tu je falilo ono "jadna, eh, koliko si patila ili šta već, ah, ah...") dok moja ćera joj se otima, smeje se, ciči, videla nekog konjića I ne razume šta se ova tu "spustila"...
Šta sam htela reći....Moja deca nisu jadna. I najpogrešnije što im možete pružiti jeste takav pristup. Uopšte, i pomisao o nekakvom "jadu", "patnji"...Bili su u nečijem stomaku, rodili se, uzele su ih žene koje su im pružile negu, zaštitu, sigurnost, ljubav, toplinu...Ako im je nešto od toga nedostajalo u prenatalnom I ovom životiću pre nas, sad im mi itekako nadoknađujemo. I to je to. Nikakvo čudo, nikakva senzacija. Ja razumem da bih možda I ja imala drugačije viđenje da sam imala dete u utrobi I da sam rodila. Možda. Ali bih se I tad potrudila da čitavu sliku gledam šire. Pokušala bih ako ništa drugo da se stavim u poziciju tog deteta ili mogućih scenarija. Mogući scenariji su da su mogli biti ubijeni u stomaku, na porođaju, bačeni u neku jarugu, biti upropašćenog zdravlja bivajući po bolnicama, domovima, biti zlostavljeni od strane hranitelja itd, itd...Ništa od toga se nije desilo. Ti vidiš dva zdrava, prava I lepa deteta koji su očigledno srećni I zadovoljni sa svojim roditeljima I tek oni sa njima I zauzmeš stav "eh, dušice jadne"...ne razumem.
Tek koliko je besmisleno gledano iz ugla moje dece da ih čitav život neko posmatra tako što na prvo mesto stavi atribut "usvojen" sa svim njihovim umišljenim stavovima....
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od Simona 11/10/2013, 13:42

Eh upravo zbog tih predrasuda sam ja mužu rekla da ne priča o usvajanju kome ne mora... Često je to jedno usko gledanje i nedostaje kako ti kažeš ta šira slika...

Što se ostavljanja tiče - mi obično ne znamo priče sem sopstvene dece. U mnogim slučajevima nisu ostavljeni nego je država oduzela decu a i tamo gde je biološka majka potpisala može se to gledati i na pozitivan i negativan način... Je li bolje bilo da odgaja dete/decu a da žive loše ili da im svojim postupkom omogući roditelje koji će im pružiti sve što ona ne može? Koliko ima bioloških roditelja koji su loši, nepažljivi, nasilni a deca ostaju sa njima? Ako je neko sklon saosećanju što se ne saoseća i sa tom decom? Ja često kažem mužu za neke Vilenjakove drugare - moje dete je jedno vreme bilo kod hranitelja a oni kod bioloških roditelja žive slično kao on tamo stalno... Ali sutra će samo njega obeležiti jer je usvojen.

Što se drugog dela tiče - da smo mi humanisti, spasitelji, usrećili smo dete... Tu sam zadovoljna reakcijom moje majke, mislim da sam nekad i spominjala... Ona prvo toliko obožava Vilenjaka da uopšte ne dozvoljava ljudima da dodju do reči, kad krene o njemu ne prestaje da priča... Možda je i to jedan način borbe protiv predrasuda - ne dati im da progovore Laughing A kad uspeju da kažu da smo usrećili Vilenjaka ona odgovori da samo zna da je sa njim ušla sreća u naš dom i da je on nas usrećio a da li ćemo mi uspeti njega da usrećimo ostaje da se vidi.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od milkyway 11/10/2013, 14:30

Struzzo ::Ju...Embarassed Mene ovde čekali...
A kod mene sa dvoje male dece nikad se ne zna kako će teći dan....
Eh, moram vam priznati da mi sad posle 24h malo nestala misao...Razz 

Najpre o duhovima tokom godina borbe u VTO vodama...Imam utisak da ću se ponoviti jer sam dosta o tome već pisala na psihološkim aspektima...
Da, moj najveći neprijatelj je bilo moje potpuno urušeno samopouzdanje...Bila sam poprilično poletna na početku...Idemo na ovu ili onu pretragu, idemo, idemo da zatvorimo jajovode, idemo, na vantelesnu, naravno, ojha...prva, druga, treća, četvrta...itd, itd...nanizaše se one tek tako...I entuzijazam je očekivano splasnuo, osećanja su poprilično otupela I moj jedini problem su postali meni najbliži, ne ja. Njihova očekivanja, njihovi strahovi, njihovi pogledi...to me je ubilo...inače, ja onako emotivno anestezirana sam mogla raditi još 25 postupaka VTO...
I koliko je bilo teško mojoj mami otkrila sam tek skoro kad smo usvojili drugo dete. Ona to nije očekivala. Mislila je da ću ići na VTO I da ću posle usvojenja prvog deteta tako jelte opuštena ostati trudna...To je onaj očekivan scenario, onaj pri svakom čestitanju, scenario "usvojili? sad ćete vi vaše dobiti". I ja sam bila beskrajno ljuta na nju. Zar se I ona ušuškala u tu zamisao? A onda mi je u trenutku najveće svoje slabosti rekla I zaplakala: Ali ja sam te sve ove godine htela videti trudnu!" I dodala: " Boli me to".
I tako mi je potvrdila ono što sam ja neprestano osećala I sa čim sam se mučila. Izneverila sam njena očekivanja. Gubitnik. Nije mene bolelo što ne mogu da ostanem trudna I što ne mogu da rodim nego što nju to boli.
I onda sam shvatila da je tako dobro što sam usvojila ćerku. Ostvarivši na ovaj način roditeljstvo (ne znam, da sam rađala možda bih bila po obrascu moje mame), ja ne očekujem od nje da mi sutra rađa unuke, niti da usvaja...njen život su njeni izbori.  
Uh, bre, Struzzo, pa ovo je prilicno slicno kao kod mene. Ili je to slicno kod svih nas, izgleda da je to neki obrazac, koliko god se same price razlikovale. Mislim na reakciju majke. Ja sam pomenula da sam osecala da sam izneverila, povredila svoju okolinu. U stvari sam, pre svega, mislila na mamu i sestru. Bolelo me zato sto njih boli, bas kao sto si napisala. Pretpostavljam da je to rezultat te neke ogromne ljubavi jednih prema drugima, ali i neke zenske boli koja je sasvim specificna. I tata je patio, znam to, ali nekako nisam u odnosu na njega osecala toliko grizu savest. One su obe rodile, zeljenu decu, za obe je to bila i danas je najveca sreca. I tugovale su sto sam ja ostala uskracena za majcinstvo, ono sto je njima (i meni sad, uz ljubav prema MM Very Happy ) nesto najlepse sto zena moze da dozivi. Ono sto se kod mene razlikuje je sto biolosko majcinstvo u medjuvremenu vise niko ne pominje, narocito ne trudnocu i radjanje (to nikada nije bilo samo po sebi vazno); mislim da su spokojne jer sam ja srecna i jer je cilj postignut. E sad, ne bih mogla da potpisem da se mama potajno ne nada da ce mozda biti jos nesto, ali ja taj pritisak vise ne osecam kao nekada. A ona nek se nada, ko joj brani! Laughing 

A sto se tice ocekivanja od sopstvenog deteta da rodi ili usvoji ili pak da uopste nema decu... Deklarativno se u potpunosti slazem sa tim sto si rekla; stvarno ne bih volela da bude razapeta izmedju sopstvenih zelja i ljubavi prema nama i grize savesti i ocekivanja i, i, i... ali cu morati stalno da se podsecam na to. Bojim se ukorenjenosti i postajanosti pomenutog zenskog obrasca.

milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od Simona 11/10/2013, 15:08

Kod mene sa majkom imam raznih situacija ali ne i tu da je želela moju trudnoću. Njoj su trudnoće i porodjaji bili teški i problematični pa se više plašila za mene nego što bi se tome radovala. Bar takav je moj utisak. Mada zna da kaže i Vilenjaku "ja sam 'Simoni' majka, ja sam je rodila". Opomenula sam je da ne mora mom detetu baš taj deo svog materinstva da izdvaja a žalila sam se i kod oca pa pretpostavljam da joj je i on nešto rekao. Mislim da se često radi što Milkyway reče u nekom prethodnom postu o nekim opštim mestima... Ljudi su toliko navikli da recituju neke fraze da uopšte ne promišljaju njihovo značenje.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od milkyway 11/10/2013, 15:09

Simona, svidja mi se odgovor tvoje majke... Tako nekako i mi reagujemo. Mi smo srecni, ma sta srecni, presrecni; ona je sada srecna, znam to, a da li ce biti i dalje zavisi jos samo od nas i kasnije, kada malo poodraste, i od nje same. Njeno nasledje je takvo kakvo je, ostavio ju je neko u jednom trenutku i shvatam da je to za mnoge posmatrace strasno, neshvatljivo i izaziva sazaljenje. Ali, kao sto rece Struzzo, niko ne ide korak dalje i pomisli da se zivot nase dece ne sastoji samo od cinjenice da su bila nezeljena ili ih se neko odrekao ili su im bila oduzeta ili sta vec. Bas te okolnosti su ucinile da dodju do mame i tate koji su ih itekako zeleli. Jedna vrata su se zatvorila da bi se druga otvorila (bas volim ta vrata, u svakom postu ih pomenem Very Happy ). Neko drugi ce na ta vrata naici kasnije u zivotu; mozda su nasa deca zavrsila sa tim, mozda ih cekaju jos neka, ko zna? Mozda ih je njihova "sudbina" (mrzim fatalizam ove reci) u dubini ocvrsnula, pa ce se sa zivotom nositi bolje od drugih? Ili bas i nece? Nabacujem sada onako sve i svasta; hocu zapravo da kazem da je njihov put otvoren, da ne znamo sta ce biti, bas kao i kod druge dece. Kad tad dobijes neki krst da nosis, to je to, nosis ga. I niko nije jadan zbog toga. Moj je bio neplodnost i mrzela sam da me neko zbog toga sazaljeva i gleda kao pola coveka. I sve tako, jadna, sirota, a vidi me sada Very Happy! E pa, tako je i sa mojim detetom. Ostavljena, mukica mala, kazu; jeste, kazem, a vidi je sada! Blago njoj!

milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od milkyway 11/10/2013, 17:47

I blago nama sa njom, zaboravih da dodam!

milkyway

Broj poruka : 151
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od Struzzo 11/10/2013, 18:23

Naravno, blago svima nama. :)
Da dodam i ja....moja mama obožava mog sina i on nju. Na unuku se polako privikava a zanimljivo je što unuka jako liči na babu, tj. moju mamu. Svi kad ih vide su ubeđeni da su biološki baka i unuka. Mislim da je to splet okolnosti baš tako namestio baš zato što je imala negativne komentare povodom njenog dolaska.

Da, Simona, ima raznih situacija....i slažem se, bioloških porodica u kojima se roditelji na razne načine odnose prema deci (ja te rodio, ja te mogu i ubiti)...

I ja sam slično tvojoj mami odgovarala kad je došao Struzzolino...čak sam se nekim ljudima "plazila" pa odgovarala da sam sebična, mislila sam najpre o mojoj sreći, o mojoj želji da postanem mama.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od lilya 11/10/2013, 20:03

Simona ::Da citiram još jednom Struzzo... sve sjajno rečeno!!!

Struzzo ::Milkyway,
zar je trebalo da se desi nešto, ova akcija da bi ti počela da pišeš? Wink
Sviđa mi se kako to činiš i vidiš, ništa strašno, čak i prija, n'est pas?

Da, sve se slažem. Pogotovo sa ovim očekivanjima nama bliskih...i meni je to bio najveći duh neprijatelj. Kad uspavam dete, napisaću opširnije.
I to za humanost, jadne ostavljene bebe, buduća zahvalnost i patetike, mnogo patetike...koliko je to pogrešno....i o tome ću kasnije....moje SREĆNO (jer oni su srećna deca) zove mene, još srećniju mamu....i ovo ne pišem da bih nešto naglašavala nego je to tako. Niko jadan, niko veliki, niko za žaljenje ni za divljenje tu nije...
Slažem se sa Struzzo... Ja nekako nemam snage da krenem da pišem na temu malih ostavljenih beba i velikodušnih usvojitelja i sve tome slično, zato što mislim isto da je sve pogrešno, ama baš sve, i ne znam odakle da krenem... Tako da se unapred radujem tom tvom postu.

I za Milkyway se slažem. Ako je išta dobro od ovih svih dešavanja poslednjih dana to je što se Milkyway raspisala :) Kakvi divni postovi, i poetični i topli a opet racionalni i informativni a i duhoviti... Retko koja od nas obuhvati baš sve to...

Milkyway,
nikako da se opet povlačiš u ilegalu... sad da mi malo uživamo čitajući tebe :)
Kazem ja, uvek nesto dobro izadje iz stresnih situacija yes 

E sad te price "dobicete vase, sad kad usvojite" me prilicno nerviraju. Jednom prilikom sam rekla jednoj zeni nesto tipa i to dete ce biti nase tacno i da se nekim suludim cudom dogodi prirodna trudnoca (posto smo se jel te opustili fd ), sta sad to znaci da ovo vratimo i kazemo da nam vise ne treba. Njoj bilo neprijatno, ali je ipak kada smo krenuli kuci jos jednom onako "od srca" ponovila da ipak probamo da se opustimo v Sta reci...

A to sazaljevanje mi je isto hit. Ja vidim da me vec sad svi gledaju ko da sam sa druge planeta pa kad me pitaju kako sam naprave neku facu da ne kazem sada kakvu. Sta me ceka ne smem ni da razmisljam.

Sto se moje mame tice, sama je posle drugog pokusaja VTO rekla da batalimo to mucenje i usvojimo dete i da vise sa tom pricom zavrsimo. Ipak, ja i dalje imam taj osecaj da i drugi, moji najblizi, pate zbog mene i to me opterecuje No
lilya
lilya

Broj poruka : 4742
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 07.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od Simona 13/10/2013, 07:07

Struzzo ::Naravno, blago svima nama. :)
Da dodam i ja....moja mama obožava mog sina i on nju. Na unuku se polako privikava a zanimljivo je što unuka jako liči na babu, tj. moju mamu. Svi kad ih vide su ubeđeni da su biološki baka i unuka. Mislim da je to splet okolnosti baš tako namestio baš zato što je imala negativne komentare povodom njenog dolaska.

...
Hehe baš mi je drago da je tako... Sad kad prepoznajući sebe u Struzzolini počne i da preteruje pa na kraju ispadne da je ona htela da je usvojite a vi ste se nećkali lol! Šalim se, ne poznajem tvoju mamu ali moji samo preteruju što se Vilenjaka tiče, baš sam htela da pišem o tome.

Lilya,
slično kao u onoj dečijoj pesmi -drukčije će sve to biti kada bude došlo dete :) Moji su toliko zaljubljeni u Vilenjaka da je čak i majka rekla nešto u stilu da je dobro da su mi vto pokušaji propali kako bi njeno unuče stiglo do nas...

E sad o tome sam htela da pišem, o tom preterivanju... Ne znam da li to ima veze sa usvajanjem ili bi možda moji bili takvi i inače. Ali mi se ne svidja a još mi se više ne svidja zbog cele priče jer ja mislim da je vrlo važno da deca svakog od nas stavljaju na svoje mesto a ne da se uloge mešaju ionako imaju previše toga da povežu što se uloga tiče. Ja sam imala realne babe i zahvalna sam im na tome. Moja jedna baba je govorila da se unučići vole ali da se vole više od dece to je laž, ona puno voli sestru i mene, ali ako mora da premeri ipak od svih pa i od nas više voli svoje dete, tj moju majku. Moji su prvo pokušavali da igraju ulogu roditelja što je meni jako smetalo. Zovu da pitaju je li Vilenjak jeo, jesam li ga utoplila itsl. Ja sam se valjda toliko puta obrecnula na njih i toliko puta objasnila da nije njihovo da o tome brinu, da brinu o zabavi, da kupe detetu čokoladu a roditelji brinu o tim pitanjima kojima oni žele da se bave. Nema potrebe da opterećuju i nas i sebe. To su najzad prestali uglavnom. Ali uvek preteruju... Otac je sad počeo da svima priča kako je Vilenjak njegov naslednik, počeo čak da me opterećuje šta će on da studira. Meni je to što ste pisale kako su naši roditelji očekivali ovo ili ono od nas u takvim bitnim pitanjima kao što je radjanje/usvajanje nešto sasvim pogrešno. Ali sam digla ruke od toga da moji to mogu da shvate, vidim da su i vaši roditelji bili slični i čitava ta generacija... Nekada sam i pokušala da objasnim a sada i ne bih da ne dodje na red moje dete. Rekla sam ocu da ja ne smatram da treba da se mešam u to šta će Vilenjak studirati i da li će uopšte studirati, to je njegova stvar, njegov put, moje je da porazgovaram ako mu bude bilo potrebno, ako bude imao neke dileme... Ali ja ne mogu znati niti mogu da odlučujem šta je najbolje za njega, niti uopšte želim da to činim... Da vam sad ne prepričavam dalju raspravu ali ovo sam samo počela zbog tog stalnog preterivanja, ne znam možda bi toga bilo i da nije usvojen. A možda to pojačava da oni nešto dokazuju. Jedna očeva sestra je pre usvajanja još imala zamerku što u to krećemo jer će doći neki tudjin da razdeljuje imovinu svojima affraid Da li ova priča o nasledniku ima veze sa tim ili je samo još jedan način izražavanja oduševljenja Vilenjakom ne znam... S jedne strane neću stalno ni da opominjem moje, to je ipak njihov odnos, Vilenjak takodje jako voli babu i dedu, uživa u njihovom društvu. S druge strane opet smeta mi to...

Inače u onom filmu za koji sam vam stavila link (Drvo života) ima jedna izjava koja me je uznemirila... Radi se o devojci koja je bila kod hranitelja do osme godine a onda otišla na usvajanje. Kad je imala jedanaest došla je kod hranitelja da ih poseti i od tada je jako bliska sa devojkom sa kojom je odrastala u hraniteljskoj porodici. Ona kaže da ima tri mame ali da nekad kad se zapita ne zna ko je majka, negde se u tom transportu izgubila. Opet da citiram moju majku mada mi se čini da sam i na forumu pročitala slične komentare pa možda nije loše da pričamo - "ako je dete vaše zašto ga stalno izdvajate, zašto pričate o biološkoj majci itd". Kako odgovarate na to i kako uopšte mislite da pravite balans izmedju toga da pričate o putu deteta a da se on/a ne oseti poput ove devojke -izgubljenom u transportu? Ja stoga a i zbog konzervativne sredine, mnoštva predrasuda, nastojim da samo mene Vilenjak naziva mama. Mislim da je i u njegovom budućem preispitivanju to isto važno, sasvim drugačije zvuči kad bi se on zapitao - da li je Simona mama ili da li je mama mama... U drugom slučaju odgovor je već dat... Hraniteljicu već naziva po imenu, biološku majku nadam se da ćemo stići do toga da će isto biti po imenu... E sad ja nastojim da ako neko hoće da bude isto nešto što je ipak različito, najbliže je da nas identifikuje sa biološkim roditeljima tamo gde deca nisu usvojena. Stoga Vilenjaka uopšte ne učim da odgovara mene mama rodila iz srca a ne znam druga mama iz stomaka, ne kažem da je to pogrešno, možda da je ćerka i ja bih tako... Ali Vilenjak je muško, deluje već sada kao "opasan momak", imali smo problema i da napadne prvi pa sam ga ja učila da je u pravu samo ako se brani i tada da se brani oštro ali ako prvi napadne on je nasilnik. Nadam se da je shvatio, ali kažem da i to govori da nije nežan u odnosima sa drugarima. Stoga ga ja ne učim da objašnjava svakom ko ga proziva, tu su roditelji i vaspitači/ce kasnije nastavnici/nastavnice da se time bave... Ja sam mu rekla da oni nemaju prava da pričaju o njegovim roditeljima i najbolje da za svaki razgovor koji mu smeta bude grub i odgovori istom merom bez ikakvih objašnjenja i pravdanja (moje iskustvo je da bezobraznima ne treba objašnjavati). Drugo su prijatelji, njima može da objašnjava i ako mu je neko blizak to svakako i treba da čini. Uglavnom ja nastojim da stvorim jaku vezu sa nama, naše pretkinje i preci su i njegove/i, planiram uskoro da ga vodim u kraj odakle smo poreklom... Mislim da će to biti uspešno i nezavisno od pretkinja i predaka jer Vilenjak obožava prirodu a po meni nema lepše prirode nego što je planina, videćemo da li će se Vilenjak složiti... Planiram da mu pričam kasnije i o biološkim roditeljima, koliko znam i koliko se on bude interesovao... Ali kažem meni je nekako naglasak na našoj vezi uz spominjanje da postoje i druge. Kako će on sve to posložiti u glavi videćemo, menjaću i u hodu nešto ako vidim da nije dobro... Naravno najvažnije je kuda ide a ne odakle dolazi ali nekako mi se čini da ne možemo zanemariti ni ovaj deo...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prave reči Empty Re: Prave reči

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 5 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu