KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Šta ne smete da kažete usvojenom detetu

4 posters

Ići dole

Šta ne smete da kažete usvojenom detetu Empty Šta ne smete da kažete usvojenom detetu

Počalji od nina :) 3/8/2013, 13:12

preuzeto odavde http://zena.blic.rs/Porodica/16664/Sta-ne-smete-da-kazete-usvojenom-detetu




Šta ne smete da kažete usvojenom detetu
03. 08. 2013. 08:55 | Komentara: 0
Višnja Marinkov | Foto: Shutterstock

Usvajanje je humani čin koji obema stranama donosi ogromnu dobrobit, ali od usamljenih pojedinaca stvara porodicu. Iako su ove porodice specifične ne treba od toga praviti famu i treba se potruditi da

čitava tranzicija prođe što prirodnije i što bezbolnije. Zato soocijalni radnici i psiholozi koji se bave

usvajanjem, ističu neke stvari koje roditelji koji su usvojili dete često govore a to ne bi trebalo da

rade. Ukoliko ste se odlučili da na ovaj način postanete roditelji, potrudite se da od početka budete

maksimalno odgovorni prema osećanjima svog deteta.




DETALJI OKO TOGA KAKO JE DETE POSTALO RASPOLOŽIVO ZA USVAJANJE



Osnovne činjenice o životnoj priči deteta koje je sudbina nakraju dodelila vama pripadaju samo njemu, pa nemojte povlađivati radoznaloj porodici i prijateljima, nego se potrudite da činjenice o toj priči što brižnije objasnite detetu, koje će kada bude dovoljno zrelo samo odlučiti s kim i koliko detaljno želi da podeli svoju priču.

Ova priča je najintimnija povest vaše nove porodice, pa je kao takvu zadržite za sebe. Ukoliko neko insistira na radoznalosti, ljubazno ga pitajte za razlog zbog kog mu je ta tema toliko bitna.



NIKOME NE PRIČAJTE DETALJE KOJE VAŠE DETE NE ZNA



Ukoliko ste rešili da zaštitite dete tako što ćete mu prećutati bolne detalje iz njegove prošlosti, nemojte da vam se omakne da te detalje ispričate nekom drugom. Najgora stvar koja detetu može da se desi i koja može jako da poljulja odnos poverenja između vas je da detalje iz svog života čuje od drugih ljudi.



Ukoliko vam je potrebno da o tim detaljima sa nekim popričate obratite se ljudima iz socijalne službe ili osobama koje su bile zadužene za sprovođenje usvajanja.



NEGATIVNI KOMENTARI O BIOLOŠKIM RODITELJIMA



Možda vam se čini da su ulaskom u vašu porodicu veze deteta sa biološkim roditeljima pokidane, ali vodite računa o tome da su ti ljudi deo onoga što dete jeste, i da će i samo dete kasnije ili pre to shvatiti.



Zbog toga bi moglo da se desi da dete shvati da su negativni komentari o njegovim biološkim roditeljima zapravo kritike njega samoga, pa nemojte dozvoliti sebi da na ovaj način stvorite jaz između sebe i malog stvorenja za čiju dobrobit ste se obavezali da brinete.



IZMIŠLJENE PRIČE O BIOLOŠKIM RODITELJIMA



Ponekad su činjenice iz priče usvojenog deteta vrlo bolne, a ponekad suočeni sa nepristojnom radoznalošću roditelji ne znaju šta da kažu.



U oba slučaja treba voditi računa o činjenici da je detetova priča samo njegova i da se nikog drugog ne tiče. Uvek treba razmišljati o tome kako sve što kažemo u jednom momentu može doći do deteta, što bi značilo da ono treba da se suoči sa tim da ste ga sve vreme lagali i da čitav odnos poverenja morate početi da gradite iznova. Svi znamo koliko je teško ponovo graditi izgubljeno poverenje.



NAGLAŠAVANJE ČINJENICE DA JE DETE USLOVLJENO



Da li ste nekad čuli da je neko rekao „Ovo je moja ćerka koju sam rodila carskim rezom“? jednako je

besmisleno naglašavati ljudima da je vaše dete usvojeno.

Sa usvajanjem dete postaje punopravni, a verovatno i najvažniji član porodice, pa nema potrebe za naglašavanjem razlike u načinu na koji je dete u porodicu došlo. Sasvim je jednostavno, porodica je porodica, roditelji su roditelji a deca su deca, u toj jednačini ne treba da ima bilo kakvih razlika.

Povezane teme: Roditeljstvo, Dete, Usvajanje deteta, Usvajanje
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Šta ne smete da kažete usvojenom detetu Empty Re: Šta ne smete da kažete usvojenom detetu

Počalji od Simona 3/8/2013, 15:14

Vec videh ovaj tekst, cini se da mozda i nije tako los, na putovanju smo... videcu detaljnije kad se vratim...

Samo vec prva recenica meni pade u oci - humani cin, usamljeni pojedici... Mnogo puta ponovljeno ovde, niti sam humana... a nisam bila ni usamljena... Dete takodje nije bilo usamljeno, zivelo je u mnogobrojnijoj porodici nego sto je sada slucaj. Naravno nismo imali dete a ni ono roditelje no svejedno mislim da je ta konstatacija o usamljenosti takodje pogresna.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Šta ne smete da kažete usvojenom detetu Empty Re: Šta ne smete da kažete usvojenom detetu

Počalji od Simona 6/10/2013, 22:31

Da ne otvaram novu temu... Ovaj link mi se čini koristan, samo morate da pregledate slike, ja primenjujem uglavnom sve navedebo...

http://www.yumama.com/porodica/zivot-porodice/7090-kako-se-zbliziti-s-usvojenim-detetom.html
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Šta ne smete da kažete usvojenom detetu Empty Re: Šta ne smete da kažete usvojenom detetu

Počalji od snedra 8/10/2013, 12:08

Simona, hvala ti na linku, bas je korisno!

Vecinu preporuka primenjujem po intuciji, ali je uvek vredno podsecanja.
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Šta ne smete da kažete usvojenom detetu Empty Re: Šta ne smete da kažete usvojenom detetu

Počalji od filipa.panko 10/10/2013, 13:56

Veoma koristan link. Ne znam samo zasto se vezuje za usvojeno roditeljstvo?

filipa.panko

Broj poruka : 199
Datum upisa : 07.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Šta ne smete da kažete usvojenom detetu Empty Re: Šta ne smete da kažete usvojenom detetu

Počalji od snedra 10/10/2013, 14:58

Tačno to sam i sama pomislila, i mnoge biološke mame bi mogle da primene ova korisna pravila.
snedra
snedra

Broj poruka : 1927
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 22.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Šta ne smete da kažete usvojenom detetu Empty Re: Šta ne smete da kažete usvojenom detetu

Počalji od Simona 10/10/2013, 17:18

Drago mi je da vam se link svideo :)

Piše i na samom linku da mogu da se koriste te metode bez obzira na usvajanje, za vezivanje uopšte...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Šta ne smete da kažete usvojenom detetu Empty Re: Šta ne smete da kažete usvojenom detetu

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu