KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Genetika

+22
Sirijus
Bobac
Ambra
micam
Gabriela
snedra
trkosoca
lilymar
JocY
MAAKKI
noja
majat
Sara
Daca88
Ema78
Tangerine
menora72
Shizika
milkyway
nina :)
lilya
Struzzo
26 posters

Strana 9 od 10 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći

Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Simona 7/6/2017, 12:25

Bobac ::
...
Ja na genetiku gledam kao na jednu dosta slozenu igru kombinatorike i verovatnoce. Zamisljam je kao ogromni bazen pun sarenih kuglica. Sta ce se ispoljiti, zavisi i od boje kuglica koje izvuces, ali i od onoga sto se desava oko bazena. Puno nepoznatih i promenljivih...
...

Ovo je zanimljivo poredjenje :) Sećam se jednog poznanika koji je studirao biologiju i genetiku je uporedio sa ogrlicom koja se pokida i onda kad nanižemo mi to sad možemo sasvim drugačije da prespojimo....

Ono što sam čitala da može biti i mana a i prednost čini mi se u usvojenim porodicama je različit način reagovanja i različito cenjenje stvari. Recimo u nekoj porodici uglavnom su poslušni, mirni, skloni intelektualnom razmišljanju a neskloni sportu i to su osobine koje se vrednuju. Onda usvoje dete i to dete je nemirno, neposlušno, nema nikakvo interesovanje za učenje a voli sport. I dok bi da je ostalo u biološkoj porodici svi bi se radovali tim osobinama i u nestašlucima nalazili sličnost sa dedom nekim ili ujakom. Ovde je dete izloženo kritikama. Zato se meni dopada ono da je usvajanje širi zagrljaj, treba sebe podsećati na to. S druge strane to što se različito reaguje može biti i prednost. Naprimer ako su u biološkoj porodici osobe sklone depresivnom reagovanju, ne vide izlaz, pesimistične... Dete već ne bi dobijalo ojačanja za psihu. Ali ako u usvojenoj porodici se uči da prepoznaje dobre izbore, uči se da se nosi sa stresnim situacijama, da odgovara na izazove... Izrastaće u psihički jaču osobu nego što bi to bio slučaj da je ostalo u biološkoj porodici.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Sirijus 7/6/2017, 13:17

Čitam vas pa malo da se i ja ubacim. Mišljenja sam da će se od dece stvoriti ono što mi od njih napravimo. Ako dete guramo u ono što se nama sviđa da ono bude a ono nije tome sklono nismo uradili dobar posao. Ali ako ga podržavamo u onim stvarima u kojima je dobro e to je već nešto.
Ima pogrešnih vaspitanja i u biološkim porodicama. Kao deca upijamo i usvajamo obrace ponašanja starijih sa kojima smo, a nekada nas ti obrasci mogu naterati da izgradimo svoje totalno suprotne.
Moji roditelji su oboje sportisti. Otac čak igrao jako ozbiljno fudbal, pride igra i šah i to dosta takmičarski. Mama košarku. Ja sam operisana od igara sa loptom a tek od šaha lol! Nije da mi otac nije objašnjavao i igrao samnom, ali je video da ja time nisam baš oduševljena, pa nije insistirao. Moja ljubav prema sportu se pokazala u planinarenju, dok moja mama pravi paniku oko buba Laughing Sve u svemu nije da su baš dobili nekoga ko je baš onako ispao po njihovoj genetici. Sem vizuelno Wink na mamu.
Dakle ni naša rođena deca, po meni, nisu garancija da ćemo dobiti ono šta smo očekivali. Pre sam, ja lično, mišljenja da ćemo dobiti ponašanje i interesovanja na koja smo ih usmeravali i koja smo otkrili kod njih i podržavali.
Deca su mi nekako kao prazna knjiga sa koricama i od toga šta mi u nju upišemo i koliko se potrudimo takvu ćemo knjigu na kraju i da dobijemo.
Zdravlja bože pa uskoro postanem i mama (Uskoro=12 meseci) pa ću onda da vam kažem tačnost teorije  lol!
Sirijus
Sirijus

Broj poruka : 1889
Godina : 50
Location : Beograd
Datum upisa : 13.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Ambra 8/6/2017, 22:51

Ja recimo mogu i da razumem tu "tamnu stranu" genetike i ljude koje ona brine. Kada znamo sta nam dolazi u nasledje iz porodice iz koje poticemo to nekako lakse prihvatamo, prosto smo svesni da ce nas mozda nesto pogoditi ili daj Boze zaobici. Nekako lakse zivimo sa tim saznanjem. Sa usvajanjem dobar deo toga je nepoznanica i nikad ne znas sta moze da te zadesi sa detetom koje si usvojio i kakva te sudbina ocekuje.
To je cinjenica koja mnoge ljude muci ili im prosto ne dozvoljava da imaju jasnu sliku o usvajanju. Mnogi bi voleli kada bi usvajanjem mogli da dobiju i "listing genetskog nasledja". Na zalost retki su slucajevi dece kod koje ima visak informacija. Bioloske majke uglavnom daju sture informacije i ne saradjuju sa centrom, u vecini slucajeva otac je nepoznat, ono malo uze ili sire familije koje centar "nahvata" sigurno ne pitaju od cega su im preci umirali u proslosti ili od cega pate. Tako na kraju imamo dete o cijem genetskom kodu ne znamo skoro nista ili jako malo toga. Grubo receno, cista lutrija, kako se kome posreci.
Moja Ana pati od upale uveta. Celu zimu upale uveta i gomile ispijenih antibiotika. Imam informaciju da joj bioloska majka pati od hronicnog bronhitisa i da su joj osim toga uho, grlo i nos slaba tacka. Stalno ide po lekarima. Da li sad da mislim da ce i Ana da bude slaba na tim tackama kao i b. majka ili prosto uslovi u kojima ona zivi ne mogu da se porede sa Aninim te je bolesljiva zbog toga a da je Ana jednostavno klasican dvogodisnjak kome usni kanali jos nisu lepo razvijeni pa je sklonija upalama. A mozda je Ana samo u kategoriji dece koja upale uveta ima na alergijskoj osnovi i od kad pije antihistaminik (skoro 2 meseca) nije imala ni jednu upalu uveta i ustvari je jedno zdravo dete kome se grlo ove zime nije ni zacrvenelo a kamo li da je doslo do bronhitisa.
Ambra
Ambra

Broj poruka : 1234
Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Gabriela 18/6/2017, 12:27

Simona, hvalana linku. Procitala sam i nekako mi se cini, dakle za moje pojmove, malo umanjuju znacaj genetike, a uvecavaju znacaj okruzenja. Ja znam da se ranije, kad su se ljudi zenili i udavali na drugacijii nacin nego sada, posebno gledalo na to da u porodici buduce zene ili muza nema psihicki obolelih. Ljudi su znali da se to prenosi genima. Pretpostavljam da sada, kao sto pise u tekstu, postoje neki nacini da se to ublazi ili prevenira do nekog stepana, jer na kraju, edukacija tome i sluzi. Slozila bih se sa Ambrom da kad je u pitanju sizofenija i bipolarni poremecaj (a ne znam sta sve jos) treba biti posebno obazriv. Svi mi smo nekad u zovotu videli ili culi za neku osobu koja je od toga obolela i porodica je takoreci bespomocna.

Kad su u pitanju starija deca, i ovde na sajtu pise da roditelji treba da budu posebno hrabri i da to nije za slabice. Dakle, zna se da tu postoje velike teskoce. A ono sto sam citala na sajtovima je upravo to da postoji mogucnost da se kod te dece razvije bipolarni poremecaj. E sad, nisam sigurna da li se razvija samo od trauma ili je to aktivirano nasledje.

A sto se tice narkomanije i alkoholizma, nisam mislila da se to nasledjuje (mada moze neka sklonost, ali to je druga tema) vec da u trudnoci dodje do ostecenja kod deteta zbog toga sto majka uzima drogu i onda se pre ili kasnije kod deteta razvije sizofrenija i druge bolesti. Tako je bilo u slucaju glumice o kojoj sam pisala i ona kaze da su simptomi bili vdljivi na telu deteta posle rodjenja, ali eto doktori i socijalni radnici ili to nisu prepoznali ili nisu heli da kazu taj podatak, uglavnom razvila se bolest strasnog intenziteta. Mislim, da u Rusiji ima najvise dece cije su majke bile alkoholicarke i deca su rodjena sa mnogo psihickih i neuroloskih poremecaja.

Bilo je na ovom forumu napisano i to da Centar ima podatke o tome ciji su roditelji oboleli od AIDS ili hepatitisa i da proverava onu decu cije su majke bile prostitutke. S druge strane, mnoge zene koje ostavljaju decu su promiskuitetne ili ko zna kakvog jos ponasanja, a to nece reci socijalni radnicima. Socijani radnici ne mogu da prate ko je i skim imao nepromisljene odnose. Na kraju, mnoge od tih zena su needukovane i ne vide nikakav rizik u stupanju u odnose sa neproverenim ljudima. Osim toga i nemaju para da bilo sta proveravaju i analiziraju jer socijalno to ne placa. Zatim, mediji promovisu slobodan seks i na zalost, poluobrazovan i neobrazovan narod to uzima zdravo za gotovo i sledi taj put. Tako da je moj zakljcak po pitanju tih prenosivih bolesti (koje ovde nisu tema, ali se nekako nadovezuju na temu) da treba proveravati decu bez obzira na to sta pise u kartonu Centra. Jednino nemam odgovor na to kako dovesti dete kuci, pustiti ga da se igra sa drugom decom i odraslima i tek onda proveravati. Da li je to odgovrno prema drugima, pitam se.

Gabriela

Broj poruka : 55
Datum upisa : 27.12.2015

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Ambra 18/6/2017, 20:38

Gabriela, nisi ti svesna kako izgleda razgovor za dete za koje su te pozvali, niti imas jasnu sliku o informacijama koje ti daju u centru. To je mnogo veci obim informacija od svega sto si napisala u postu iznad.
Kada dodjes u tamo neki XY grad u tamo nekom delu Srbije, koji ima 5-10-15-20.000 stanovnika, Centar za socijalni rad ima obilje informacija. U maloj sredini se svi znaju, nema potrebe da majka prica da li je promiskuitetna ili ne, kad se o njoj vode abrovi ujutru uz kafu. Mozda BG nema tu dostupnost informacija zbog velike cirkulacije ljudi i milionskog stanovnista ali u jednoj varosici znaju gde djavo spava. A tek hranitelji.... pa oni su najveci izvor informacija, gori su od Centra.

Osim toga ne razumem na koje ti to prenosive bolesti mislis da dete moze da ima a koje su drustveno odgovorne? Za HIV i hepatitis B ili C bi saznala u centru, to ni ne bi usvojila, sta drugo moze da ima dete?
Ambra
Ambra

Broj poruka : 1234
Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Simona 18/6/2017, 21:34

Sirijus,
ima ona izreka koja ide otprilike ovako: "Imala sam šest teorija o roditeljstvu dok nisam bila roditelj... otkako sam postala majka nemam nijednu" lol! Hajde pa da nam pišeš uskoro kako je to kod tebe/vas b b b

Ambra,
i mi smo se mučili sa upalom ušiju nekoliko godina. A poslednjih par godina ništa. Tako su nam lekari i rekli da će sa rastom, porastom imuniteta i snage da to prestaje... Mada ja se trudim i oko tog imuniteta, idem ono bolje sprečiti nego lečiti, i što se zdrave ishrane tiče a i boravka na planini, moru... Ipak, ako znate da postoji i nasledni faktor možda da tome posvetite dodatnu pažnju.

Gabriela,
i ja sam se zapitala isto što i Ambra... I ako postoji neka opasnost za okolne ljude zar to ne bi bilo i u selu gde je dete boravilo na hraniteljstvu? Za promiskuitet su to neke pretpostavke, možeš da razmišljaš i sasvim drugačije. Ako medije vidiš kao uzrok promiskuiteta onda u ekstremno siromašnim sredinama taj uticaj će biti mnogo manji jer nemaju tv, nemaju kompjuter, ne kupuju novine, žive po konzervativnim pravilima iz prošlih vremena a ako su ta pravila prekršena dolazi do davanja deteta.... Mislim nemam pojma da li je tako ili kako ti kažeš ili nekako treće... Zapravo mislim da je to treće, jedino što je ono zajedničko za mnoge priče o usvajanju bar kako su meni rekli socijalni radnici je to ekstremno siromaštvo bioloških majki prvenstveno a sve ostalo je različito od slučaja do slučaja i mislim da je netačno 'prikačivati' im bilo šta... Kao što mi usvojeni roditelji nismo neka kompaktna grupa tako nisu ni biološki roditelji. Opet mislim da se mi u deci sjedinjujemo i da tu ne bi trebalo tj nije dobro za decu da bude nekog neprihvatanja/osude.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od trkosoca 19/6/2017, 11:06

Iskreno Gabriela ti nisi za usvajanje.Da sam ja lupala glavu sa tim stvarima kao ti nikad ne bih usvojila dete. Imas svoje biolosko dete pa ne mozes znati kakvo ce biti kad poraste i koju ce ne daj boze bolest dobiti. Cim se ti ovoliko premisljas nije ovo za tebe. Mi dva meseca kuburimo sa tim kako preboleti hranitelje. I to ce trajatio mesecima godinama jer nam je dete starije i pamti ih jako dobro. Treba da se opustis maksimalno, da ne mislis o glupostima i da ides na razgovore kad budes sto posto spremna. A po mom misljenju nisi spremna jos....
trkosoca
trkosoca

Broj poruka : 180
Godina : 43
Datum upisa : 13.10.2016

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Simona 19/6/2017, 11:49

Trkosoca,
ja noćas sanjam kako je Viktor tinejdžer i kako hoće da ide kod hranitelja u posetu sam... Eto koliko me opteretiše da i posle više od pet godina od Viktorovog dolaska ih sanjam lol! Vremenom sve to legne na svoje. Zavisi i od nas, neki ljudi su opušteni sa susretima sa hraniteljima. Ja se nikad nisam opustila i taj susret jednom godišnje mi padne teško. A eto san možda govori da mi težina neće nestati ni kada u teen godinama Viktor bude mogao da ode sam i ne budem morala ja da se vidjam. Ipak sasvim je drugo taj početan period a drugo kasnije, ja sam u periodu te prve godine o hraniteljima slušala svaki dan. Sada je Viktor zaboravio sve te uspomene ali mi je toliko ponavljao da ih ja znam, možda je i to bila (nesvesna) namera. Tako da ja ponekad ako se sećamo nečeg mogu da pričam ne samo o periodu kod nas nego i o periodu pre.

Ima toliko mnogo stvari i u roditeljstvu i u usvajanju da zaista ne možemo o svemu da mislimo, onda ne bismo stigli da živimo i da uživamo u životu. Treba promišljati ali slažem se da ne možemo obuhvatiti sve moguće i nemoguće situacije, a nema ni potrebe, većina od toga se neće ni desiti. Ali sve to nekako se i samo reši kad dodje dete, pa odrasta, vrtić, pa škola.... Ja sam u periodu vrtića i nekako uspevala da obuhvatim stvari i razmišljam. A sad... Kad krene škola i svi oni problemi i situacije, ne setim se ni usvajanja a kamoli nekih detalja. Samo gledam da preživimo dan Laughing I sve što ne mora poput Skarlet - 'o tome ću razmišljati sutra'.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od trkosoca 19/6/2017, 13:10

Neki dan dolazili u posetu ovi iz centra odakle smo usvojili dete i on se ponasao cudno.Mislio da ce ga voditi kod hranitelja i nije nas konstatovao i kad smo setali nije hteo ruku da nam da. Ostale tete tri sata u poseti i on sav ushicen a kad su posle place ko kisa da ide sa njima. Kad je otisao govori da voli hranitelje da ce nas ostaviti da nadjemo drugo dete i svasta jos. Evo vec nekoliko dana posle toga place po sat vremena iz cista mira . Tesko je to kad usvojis dete koje pamti hranitelje dobro i koje je bilo vezano za njih a hranitelji ga drzali kao malo vode na dlanu , ma kao svoje dete. Cak ih i sanja verovatno jer nocu bunca i pominje im imena u snu
trkosoca
trkosoca

Broj poruka : 180
Godina : 43
Datum upisa : 13.10.2016

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Simona 19/6/2017, 13:47

Trkosoca,
Kod nas je bila druga situacija. Viktor kad dodju socijalni radnici pokazuje sve živo što je naučio, ma i što zna i što ne zna. Hranitelje ne pominje kao da nikad kod njih živeo nije. Ozbiljno je shvatao dolaske socijalnih radnika, kao da polaže neki prijemni Very Happy Zapravo njegovo najveće pominjanje hranitelja je bilo kad je prošlo konačno usvajanje Very Happy Jednom mi je i rekao da se prvo prikazivao dobrim. Posle tek smo videli šta nas je snašlo, kad je prošlo konačno usvajanje, opasnog li deteta hahaha... No naša situacija je malo drugačija, naši hranitelji nisu bili tako posvećeni. Opet je to jedini dom koji je poznavao pre našeg i neko žaljenje je neminovno. Ali mislim da su kod njega radili odbrambeni mehanizmi jer kada se zadje iza hranitelja trebalo je suočiti se zašto je bio kod njih. Lakše je bilo idealizovati taj period i stajati tu. No kako i odrasle osobe imaju potrebu da se ne suočavaju tek za dete je shvatljiivija ta potreba. Tako da ja nisam razbijala iluzije, samo ponekad.

Vaša situacija je sličnija Snedrinoj gde je isto njen sin bio jako vezan za hranitelje a oni vrlo posvećeni njemu. I tu je tuga zaista tuga za ljudima koji su ga voleli. Što ne znači da vas ne voli i da njegova vezanost za vas nije veća svakim danom. Mada tačno znam kako se osećaš, ne zamišljamo roditeljstvo tako. Maštamo kako ćemo biti majke a onda nam dete kaže da nije ni trebalo da ga usvojimo. O znao je i Viktor to nama da kaže čak i posle više godina. I zato i iz mnogo drugih razloga jeste tačno ono da usvajanje nije za slabiće/mlakonje. Samo strpljivo. Mislim da sam ti već pisala kako smo se Snedra i ja tešile, ako su nam deca toliko vezana za hranitelje, koliko će tek biti za nas, njihove roditelje. Pa onda smo brojale godine, da prodje duže vremena, duže života da je kod nas nego što je bio kod hranitelja. Vreme je tu bitno, stvarate kroz njega svoje uspomene, sve ih je više i više.
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Gabriela 19/6/2017, 23:01

Da, mislila sam upravo na HIV i Hepatitis C. Mozda postoji jos nesto, ali ne znam. Pa i ja sam se pitala da li decu koja imaju nesto od toga daju hraniteljima i kakav je postupak.

Gabriela

Broj poruka : 55
Datum upisa : 27.12.2015

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Gabriela 19/6/2017, 23:07

Sto se tice tih mojih pitanja, dosta toga sam procitala i na ovom forumu izmedju ostalog, neko ko ima iskustva sa usvajanjem je napisao ko su uglavnom majke dece. Dakle droga, prostitucija, promiskuitet, mentalne bolesti eventualno...Svi ste se slozili da gotovo i ne postoje slucajevi da je dete dato na usvajanje samo zbog siromastva.

Gabriela

Broj poruka : 55
Datum upisa : 27.12.2015

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od pudza 20/6/2017, 08:38

Gabriela ::Da, mislila sam upravo na HIV i Hepatitis C. Mozda postoji jos nesto, ali ne znam. Pa i ja sam se pitala da li decu koja imaju nesto od toga daju hraniteljima i kakav je postupak.  

Tvoje pitanje bi trebala da postaviš u Centru za socijalni rad.

Možda bi svoju brigu trebala da proširiš i na decu koja se usvajaju i da se raspitaš da li se usvojitelji testiraju na HIV i Hepatitis C.

U vreme kada sam ja bila u postupku usvajanja nije se tražilo testiranje na ove bolesti, a šta čuči u svakome od nas nikada se ne zna.

Da li si se ti nekada testirala na HIV i Hepatitis C ?

Ja nisam.

pudza
pudza

Broj poruka : 158
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od pudza 20/6/2017, 09:02

Gabriela ::Sto se tice tih mojih pitanja, dosta toga sam procitala i na ovom forumu izmedju ostalog, neko ko ima iskustva sa usvajanjem je napisao ko su uglavnom majke dece. Dakle droga, prostitucija, promiskuitet, mentalne bolesti eventualno...Svi ste se slozili da gotovo i ne postoje slucajevi da je dete dato na usvajanje samo zbog siromastva.

Postoje deca koja su oduzeta i data na usvajanje zbog siromaštva.

Postoje i razni drugi slučajevi sem onih koje si ti gore navedela.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:267683-Rodila-Luku-za-sirotiste



pudza
pudza

Broj poruka : 158
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Simona 20/6/2017, 11:23

I ja znam slučajeve da se roditelji odreknu dece uglavnom zbog siromaštva. Recimo kad imaju veliki broj dece. Ono što bi trebalo znati je da socijalni radnici pričaju ne samo sa biološkom majkom odnosno roditeljima nego i sa najbližim srodnicima da bi videli da li je neko od njih spreman da prihvati dete. Ne znam da li je uvek ispoštovana ta procedura ali meni unosi mir da znam da kod nas jeste. Inače navodila sam jedan primer na blogu koji ja znam ali se ne sećam da li sam ovde. Tu se radi o "detetu" koje sada već ima preko trideset godina a ja znam biološke srodnike. Oni su se i složili da ja govorim javno jer bi voleli da se on javi što dosad nije učinio. U tom slučaju biološka majka je imala šesnaest godina i njeni roditelji su više odlučili da dete bude dato. Što se nje tiče potpuno je ona priča da biološke majke svaki dan misle na dete koje su dale za nju tačna. Ona je u braku, naravno i muž i deca znaju za tog prvog sina. Ja tu porodicu znam preko moje kume. Mi smo isto bile deca/mlade kad se to dešavalo, sećam se ja i iz tog vremena. I kod njih se razgovaralo sa bliskim srodnicima i majka moje kume je razmišljala da usvoji dete (mislim da ona dodje tetka detetu). Ali na kraju pošto i sama je imala troje dece i ne baš sjajnu finansijsku situaciju prelomila je da ne usvoji. Ali svaki put kad dodje sa kumom kod nas kaže da gledajući nas zamišlja kako je njen srodnik imao tako divne roditelje kao mi, da je bio srećan, da će im se jednog dana javiti... I nikad ni ona nije prestala da žali što nije usvojila ali eto uvek se nada da je ipak bila dobra odluka. A za nas spominjala sam da pored informacije od socijalnih radnika da su razgovarali i sa Viktorovim bliskim srodnicima i da oni nisu bili spremni da usvoje imamo i informaciju od hraniteljice. Ona je zvala bliskog srodnika kad je čula da će Viktor ići na usvajanje da mu traži da uzme starateljstvo i da dete ostane na hraniteljstvu. Ali on je odgovorio da je mogao da bi uzeo Viktora kod sebe ali nije mogao zbog siromaštva a da ostaje na hraniteljstvu nije dobro za njega. Nadao se da će ga usvojiti neki ljudi bez dece koji će mu dati puno mogućnosti i da će njegove mogućnosti biti mnogo veće nego njegove sopstvene dece, u svakom slučaju mu je želeo to. A zar nije tako i bilo? Wink

Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Simona 20/6/2017, 12:04

A članak koji je Pudža stavila tek sada pažljivo iščitah pa videh da su zapravo pisali o istom o čemu sam i ja pisala (da se pokušava da dete usvoje bliski srodnici kad biološka majka ne može/ne želi da odgaja dete). Svakako članak oslikava još raznih situacija ali ja ne bih bar tako oštra bila prema biološkim majkama kako su oni. Odakle znaju da one ne misle na decu i da su tako baš hladno uradile sve to?  U svakom slučaju da nije tih majki koje ostave decu ne bi bilo ni usvajanja. Naravno da postoje tragovi na deci i da će i oni i mi sa njima prolaziti kroz njihove priče. I to je pitanje da li je bilo bolje da odgaja žena koja nije spremna da bude majka, ma šta da su joj razlozi ili oni koji su toliko želeli da budu roditelji. Tu verovatno nema konačnog odgovora ili zavisi od slučaja do slučaja. U svakom slučaju je biološka majka donela takvu odluku sa kojom na dalje živi a takvom odlukom je uticala ne samo na svoj život i život deteta nego na veliki broj drugih ljudi (tu mislim na biološke srodnike, usvojenu porodicu, usvojene srodnike).
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Ambra 21/6/2017, 18:12

Gabriela kako se bre ne smoris tolikim razmisljanjem? lol! lol! lol!
Ambra
Ambra

Broj poruka : 1234
Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Simona 21/6/2017, 18:36

Ja navijam da Gabriela prelomi i udje u postupak usvajanja igracice igracice igracice Ali su pitanja ipak uticala da nam živne ovaj deo foruma f
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Ambra 21/6/2017, 23:37

Mi smo svi ovde zivi primeri usvojitelja koji imaju preslatku, psiho-fizicki zdravu, bistru, naprednu i pametnu decu. I nije nas malo. Nije sto je moja al' sto je pametnaaaaa lol! lol!
Moja prica mi je vremenom donela poznanstva sa drugim roditeljima i svako od te dece je prelepa prica za sebe. U svako dete je ulozena kilotona ljubavi koja se i te kako isplatila.
Pa samo citanje dnevnika, koje mislim da je na zalost Gabrieli nedostupno je velika prica o ljubavi. Jos kad imas priliku da te porodice licno upoznas - pa to je vrhunac pozitivnih misli.
Zato se ovo Gabrielino razgibavanje mozga po principu "sta bi bilo kad bi bilo" uopste ne uklapa u pozitivne price mnogih roditelja, ovog i drugih foruma. Razlog vise da se covek ne opterecuje vec opusti i prepusti carima, kako mnogi kazu, jednog posebnog roditeljstva. Very Happy
Teski momenti prodju a trud koji je svako od nas ulozio da bi detetu lakse pao prelazak u novu porodicu jednog dana se visestruko vrati. Taj prethodni zivot deca polako zaborave i novi roditelji prelaze u prvi plan gde ce ostati do kraja zivota.
Ta deca nisu kriva sto im je pocetak zivota bio takav kakav je bio, sto su im koreni ti koji jesu, ali to ne znaci da sutra nece biti dobri ljudi na koje cemo biti ponosni. To nije do porekla i genetike, to je do nas. Za to smo mi roditelji odgovorni i taj teret mi nosimo. Kako cemo ga izneti pokazace vreme.
O bolestima, genetici, naslednom faktoru itd.. za moj pojam je bezveze se opterecivati jer i da smo ih rodili ne bi znali sta nas ceka. Mozda smo ovako i bolje prosli...ko zna...
Ambra
Ambra

Broj poruka : 1234
Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Simona 22/6/2017, 13:57

Ja sam opet za mešavinu lepote i težine Very Happy Samo ne da se fatalistički piše o problemima, ono hajde sad da se obesimo ako ih ima nego u smislu da postoje i kako možemo da sprečimo ili razrešimo. Recimo ako znamo šta je usvojenima često problem u teen danima ili kad odrastu kako mi kroz vaspitanje možemo da utičemo da te probleme smanjimo ili decu pripremimo.

A što se Viktora tiče, isto savršen, nije što je moj ali pametan, lep, talentovan za sve i svašta, samo malo neće da uči ali to je zato što je on tako pametan prevazišao tu konvencionalnu školu. Kad počne da uči biće i vukovac (čuh da su sada vukovci od petog razreda pa ima šanse Very Happy ). lol! lol! lol! Šalim se malo (mada u svakoj šali... Wink ). Zaista ima puno divne dece koja su usvojena ali to je možda zato što su deca inače divna samo ih roditelji pokvare. A mi koji smo dugo čekali na decu imamo možda nešto drugačiji ugao nego ljudi koji su brzo dobili decu pa i mi sami da smo ih brzo i lako dobili (slično je i sa mamama koje su čekale decu pa ih dobile putem vto, ja tačno i na fb vidim koliko Kutanjke uživaju u raznim trenucima sa dugočekanom decom...).
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Gabriela 29/6/2017, 22:49

Upravo sam napisala jedan veci komentar i kad sam ga poslala ispostavilo se da sam vec odjavljena i on nije otisao. Izgleda da pisanje poruke ima vrmensko ogranicnje sto je vrlo cudno. Vraticu se ponovo ovde cim stignem.

Gabriela

Broj poruka : 55
Datum upisa : 27.12.2015

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Ambra 30/6/2017, 15:54

Pa ti sledeci put kad napises tekst, desnim klikom misa u polju u kome se nalazi tekst idi na "select all" da poplavi tekst pa "copy" i na taj nacin ako ti pobegne ispisano imas spaseno. Ako te izloguje, opet se ulogujes i samo "paste" i to ti je cela mudrost da se ne nerviras Laughing

Genetika - Page 9 20170611
Genetika - Page 9 20170610
Ambra
Ambra

Broj poruka : 1234
Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 06.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Gabriela 30/6/2017, 16:59

Hvala puno. Inace htela sam da kazem da je ovaj forum prilicno stimulativan i hvala puno svima koji komentarisu i ostavljaju dosta korisnih informacija. Ja nemam dilemu da li da udjem u process usvajanja-to je resena stvar. Ono sto pokusavam je da saznam sto vise, procenim moguce rizike, saznam kako da vrsim selekciju i kako da postupam u odredjenim situacijama. Sve pod uslovom da mi u Centru daju neku sansu. Da imam vise vremena, mnogo vise bih radila na prikupljanju i analizi podataka.

Evo i da odgovorim na pitanje koje mi je neko postavio o tome da li sam se testirala na HIV. Mnogi koji su putovali, a da to nije turisticki, znaju da neke zemlje traze da imate uradjene analize na razne seksualno prenosive bolesti koje su cak i manje opasne od HIV. Zahtevi zavise od zemlje. Medjutim, negde se traze analize krvi da bi se proverilo i to da li ste bili u kontaktu sa nekim ko je bolovao od neke prenosive bolesti iako nikada niste bili bolesni od te bolesti. Znaci proverava se potencijal da obolite od te bolesti i prenesete je drugima dok boravite u toj zemlji. Mozda ce neko smatrati da je i to preterivanje, ali to su mere predostroznosti. Tako da ja sa sigurnoscu mogu da tvrdim i cak dokumentujem da nemam nijednu seksualno prenosivu bolest. Zatim, zahvaljujuci mom stilu zivota, ne spadam ni u jednu rizicnu grupu, nisam promiskuitetna, a nikada nisam ni imala bliske odnose sa neproverenim ljudima, tako da ja i da ne proveravam znam rezultat. Medjutim, kad se o ovim bolestima radi, svako treba da bude svestan da iako ne spade u rizicnu grupu, nikad se ne zna sa sigurnoscu jer cak i ako imas samo jednog partnera, muza, momka, zenu, devojku u zivotu, koji je pre ili za vreme veze s tobom imao odnose sa ko zna kim to je opet rizik. Kad su u pitanju deca za usvajanje, cvrsto verujem da treba da se vrse takve analize, ali ova drzava nema para ni za redovne osiguranike, tako da mi je sve jasno i za mene ovo pitanje ostaje otvoreno. Jedan od argumenata koji ide u prilog tome mogao se procitati mnogo puta na ovom forumu, a to je da su ocevi najcesce nepoznati. Sto se tice usvojitelja i staratelja nisam proucavala kako je u drugim zemljama, ali pretpostavljam da se ne rade takve analize vec samo ono sto je nuzno kad je u pitanju zdravstvena provera. Naravno i ta kontrola treba da bude u najboljem interesu deteta.


Gabriela

Broj poruka : 55
Datum upisa : 27.12.2015

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Gabriela 30/6/2017, 17:08

Ambra pita kako se ne smorim sa takvim razmisljanjima. Zapravo, ja bih vise razmisljala o tome i bila bih opterecena kad ne bih imala nikakve informacije. Ovako, analiziram jedno po jedno pitanje i cak smatram da nisam uradila onoliko koliko sam trebala. Bila nih neralna ako nih posmatala samo najbolje varijante i ignorisala negativne. Kao sto rekoh, ja hocu da uradim sve sto mogu, a bice sto ce biti. Onda sam mirna.

Gabriela

Broj poruka : 55
Datum upisa : 27.12.2015

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Gabriela 30/6/2017, 17:17

Osim toga, neko je pre mene pokrenuo ovu temu Genetika. Verovatno je hteo da sazna sto vis o uticaju genetike na usvojenu decu, a ja samtram da nije lose znati detalje, naucne podatke, prakticna iskustva ljudi. Veoma je korisno znati kakva su iskustva vas koji pisete, onih ljudi koje poznajete kao sto je Simona napisala, cak i usvojene dece. Ja se nadam da ce se jos neko ukljuciti sa komentarima jer verovatno, osim mene ima jos radoznalih koje ova tema jako interesuje.

Gabriela

Broj poruka : 55
Datum upisa : 27.12.2015

Nazad na vrh Ići dole

Genetika - Page 9 Empty Re: Genetika

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 9 od 10 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu