KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dnevni ritam spavanja i hranjenja

4 posters

KUTAK :: BEBE :: Razno

Ići dole

Dnevni ritam spavanja i hranjenja Empty Dnevni ritam spavanja i hranjenja

Počalji od lilly13 11/4/2013, 21:22

Zamoliću mame za iskustva.

Kad ste sa bebom uspostavile neki konretan ritam hranjenja i spavanja, i da li je do toga došlo spontano ili ste vi nekako uticale na to?
Mi smo do sad (ima nepunih 5 mjeseci) naučili spavati po noći bez buđenja ali preko dana ne znamo kad ćemo spavati, hranjenje tako-tako (tu i postoji neki ritam). Do prije par dana je ustajala u 7 i jedino što je bilo sigurno je da će spavati u 9, ali nikad nisam znala koliko dugo će spavati (od pola sata do 2,5 sata) i nakon toga jede, a za ostala spavanja se nije znalo. Sad kako se pomjerio sat ona je poremetila i to spavanje u 9. Još malo trebamo početi uvoditi i nemliječnu hranu, pa se bavim i razmišljanjem kako to organizovati.
lilly13
lilly13

Broj poruka : 1504
Godina : 42
Location : Banja Luka
Datum upisa : 29.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dnevni ritam spavanja i hranjenja Empty Re: Dnevni ritam spavanja i hranjenja

Počalji od lilly13 20/4/2013, 20:35

evo jedan članak

http://www.superbeba.com/bebe-i-deca/prvih-6-meseci/190-spavanje
lilly13
lilly13

Broj poruka : 1504
Godina : 42
Location : Banja Luka
Datum upisa : 29.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dnevni ritam spavanja i hranjenja Empty Re: Dnevni ritam spavanja i hranjenja

Počalji od Orline 24/4/2013, 22:36

Ja ti i neću biti od neke pomoći, jer nemamo ritam knjiški, ali imamo neki naš.
Od početka ne spava noć celu, ali to nije za ovu temu.
Danju imamo tri komaTa spavanjca mukom naviknuta, ali već odavno je tako. Poslednje buđenje ujutro pola sedam-sedam. Omiljena hrana prvo ide, sika. Gnjav, ljub, maz, štip, pa patos i igračkice. Jutarnja gimnastika.

Odmor u nosiljci, tj AS uz crtaće dok ja popijem kafu. Od devet do deset ide na prvo spavanje zavisno kad se probudio, pre toga ću jednog dana davati doručak, sad siki na brzinu i zakunta. Najčešće 30-40 min. Retko duže, ali bi jednom i dva sata, ne znam kako Laughing

Kad se probudi, sem gnjavljenja jer peva iz kreveca dok jede palčeve na nogama sada idemo u šetnju (pre to nije baš voleo) Kući smo oko pola dvanaest-pola jedan kada ima slani obrok. Kod nas je sve OKO, jer zavisi od toga kako rano nam počne dan.
Posle nekih sat od hrane drugo spavanje. Ne pije vodu, još ne ume, pije mleko, opet na brzinu i uspava se.
To drugo spavanje zna da traje duže, ako ulovimo budjenje i malo ga ljuljušnem. Kako je veći, nategnem na sat i po (ranije bilo po dva), inače je uglavnom natempiran na 40min.
Tad ide pravo sisanje, kao i ujutru. Ono za uspavljivanje od tri min. i ne računam Laughing
OndaK idemo opciono u drugu šetnju, ako ne cvili i grize zbog zubića, inače patos ili ruke, ako je mnogo tužan.
Oko pola šest od pre par dana dajem i drugi obrok, voće samo ili sa žitaricama češće. Oko šest-pola sedam dremne pola sata, obali ga umor i nervoza. Od osam polako pripreme, maženje, kupanje, masiranje...Sisanje od pola devet najčešće, do devet mora da zaspi, inače belaj. Budi se on posle, ali o tome na drugoj temi Laughing

Ne znam da li sam ubola to što ti treba. Napisah okvirno kad on jede, jer sam ja ovakve šeme, tj iskustva tražila čisto da uporedim kad sam počinjala sa dohranom
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dnevni ritam spavanja i hranjenja Empty Re: Dnevni ritam spavanja i hranjenja

Počalji od lilly13 26/4/2013, 22:09

pa smo samo znali da ćemo zaspati oko 9, koliko će spavati to se nije znalo, a ostala spavanja...kako kad. Do duše mm je bio mjesec dana odsutan pa smo mi visili kod mojih preko dana, meni odgovaralo da ona u 9 odspava malo duže jer sam i ja spavala sa njom pa oko 11.30 ili već kad se organizujemo idemo kolicima prema mojima, ona nekad spava u kolicima nekad ne, pa popodne spava od pola sata do 3 sata, kad će zaspati ne zna se. nikad se ništa nije znalo. Osim priprema za spavanje i odlaska naveče u krevet. Noćno spavanje smo ustrojili.
Mi bi sad isto trebali početi sa uvođenjem hrane pa da to malo organizujem, a i inače moramo ranije izlaziti iz kuće jer već kreću ove više temperature pa je stvarno prvruće za nju.

Evo sad več dva dana imamo isti raspored, doduše prvi dan smo morali tako jer smo bili naručeni kod dr.
budi se u 6 (inače se budi u to vrijeme) pa ide sika, oko 8 ponovo zaspe (nekih 30-60 min) pa u 9 opet klopa.
Onda brzo istrčimo vani kolicima, odemo na pijacu ili već šta, oko 11-11.30 je već gotova, jedemo ako uspijemo (bar malo). Buđenje oko 14 opet klopa.
oko 16.30-17 je opet za spavanje (nekih 45min) pa klopa, nakon toga opet vani ili odemo kod nekog na kafu.
Od 19.30 pripreme za spavanje: vježbanje, maženje, kupanje (ili brisanje), pidžama i u sobu na podoj i spavanje. Zaspe oko 20.30 ili do 21. Ujutro smo mirni do 6 izuzev ako se iz nekog razloga ne probudi u 5 (desilo se par puta)
E ovakav ritam mi je skroz ok, i da izađemo prije vrućina i kasnije kad zahladi, i da joj mogu polako uvoditi te obroke, i ako nekad krene u vrtić (to je i njihov ritam) i tako.
Razmišljam da li da ja dodatno ''utičem'' na taj ritam ako bude potrebe tipa da je budim u 9 ako se ona sama ne probudi, ili da je nekako uspavam oko 12 ako do tad ne zaspe sama i sl.
lilly13
lilly13

Broj poruka : 1504
Godina : 42
Location : Banja Luka
Datum upisa : 29.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dnevni ritam spavanja i hranjenja Empty Re: Dnevni ritam spavanja i hranjenja

Počalji od Mirjana 26/4/2013, 22:43

Lilly, ovo poslednje što si napisala je kao da si opisivala Cvrletov ritam lol!
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dnevni ritam spavanja i hranjenja Empty Re: Dnevni ritam spavanja i hranjenja

Počalji od lilly13 27/4/2013, 12:05

šta rekoh ja? ako ne zaspe do 12? Laughing danas se probudila u 9.15 , jela i sad opet zaspala u 11 Sleep , vidjećemo do kad će spavati i kako će se odvijati ostatak dana, a i ostali dani.
lilly13
lilly13

Broj poruka : 1504
Godina : 42
Location : Banja Luka
Datum upisa : 29.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dnevni ritam spavanja i hranjenja Empty Re: Dnevni ritam spavanja i hranjenja

Počalji od Mirjana 27/4/2013, 13:01

Mislim da mora da se desi da po nekad iskoči iz koloseka. Ako je skoro svakog dana isti raspored, to bi trebalo da je TO!
Neki dan sam srela koleginicu, koja je dečiji psiholog. Baš me je pitala kako spava, jede i sl. Ja sam joj objasnila da znam da deca vole rutinu, granice i sl. ali da ne znam kako da uvedem nešto što ni sama ne poznajem, pa je kod nas sve bilo na zahtev- i jelo i spavanje. Malo sam brinula jer znam da će nam značiti rutina kad krenem da radim, međutim, moje dete je samo uspostavilo ritam i čak i mene doveo u red lol!
Ona se smeje, kaže da sam sve lepo uradila i rekla lol!
Kaže da je ona sve radila "kako treba", ali nikada nije bilo "kako treba". Kad je shvatila da njeno dete nikada ne jede u obdaništu, pokušavala je da ga nahrani pre obdaništa, kad tek otvori oči. Jednog jutra je prišla njegovom krevetu i počela da ga budi, mazeći ga, a on je okretao glavu i stiskao oči, pravio se da je ne čuje. Međutim, kad je na kraju morao da prestane s glumom, umesto osmeha i poljupca za dobro jutro, dobila je rečenicu:"Ali ja stvarno ne mogu da jedem!"
Tada je shvatila da maltretira dete.
Sad oni jedu na zahtev yes Ne sviđa joj se to, ali on ne doručkuje. Pojede voćku i to je sve do ručka, a tako funkcionišu već dugo i ništa mu ne fali.
I da, još je jednom pitao:"Mama šta to znači biti gladan?" lol!
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dnevni ritam spavanja i hranjenja Empty Re: Dnevni ritam spavanja i hranjenja

Počalji od lilly13 28/4/2013, 22:11

dva dana ''u ritmu'', a naredna dva beba u svom fazonu. Doduše i vikend je,a li ko zna šta se tu dešava. Moj pokušaj da utičem na ritam je bezuspješan Rolling Eyes , ma ni na mm ne mogu da utičem kad da jede i spava Laughing

Mirjana a kad ti Cvrletu daješ doručak, ručak , večeru? Doručak pretpostavljam to oko 9? a ostali obroci? Pošto tvoje dijete ima (moj) idealna ritam Wink
lilly13
lilly13

Broj poruka : 1504
Godina : 42
Location : Banja Luka
Datum upisa : 29.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dnevni ritam spavanja i hranjenja Empty Re: Dnevni ritam spavanja i hranjenja

Počalji od Mirjana 28/4/2013, 22:19

U 7h jede voće iz teglice.
Oko 8.30h doručak.
10-11h sisa-spavanje
15h ručak
17h sisa-spavanje
19h voćka, "prava" npr. banana
20h večera
20.30-21h spavanje
Budi se UGLAVNOM u 6.30h
Mirjana
Mirjana

Broj poruka : 10482
Godina : 47
Location : Subotica
Datum upisa : 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dnevni ritam spavanja i hranjenja Empty Re: Dnevni ritam spavanja i hranjenja

Počalji od lilly13 30/4/2013, 12:32

Hvala :) Razmišljala sam kad da joj dam ručak (dok stignemo do toga) da li to oko 11-12 ili kasnije oko 14-15, meni isto nekako logičnije oko 14

Odustala sam od ''uticanja'' na spavanje. Ubode ona otrpilike ove termine za spavanje. U 8 obavezno spava, pa oko 11.30, pa oko 16-17, ne zna se koliko dugo u kojem terminu će spavati ali dobro - valjda će se regulisati. Za sad se držimo samo rasporeda ne i satnice Wink
lilly13
lilly13

Broj poruka : 1504
Godina : 42
Location : Banja Luka
Datum upisa : 29.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dnevni ritam spavanja i hranjenja Empty Re: Dnevni ritam spavanja i hranjenja

Počalji od lilly13 30/6/2013, 22:43

stanje sa 7,5 mj:
6-6.30 buđenje i sika
u 8 spavanje do 9-10 , pa onda voćna kašica
oko 12.30-13 sika
13-14 spavanje do 15-16
pa slana kašica (pošto smo tek odnedavno počeli sa povrćem ustanovila sam da je bolje da jede nakon što se probudi jer je nekad prije spavanja prilično nervozna, a kad savlada povrće vidjećemo da li da pomjeramo i kako)
18.30-19 žitno-mliječna kaša
20 priprema za spavanje i sika ,uglavnom zaspe u 20.30 ili najkasnije do 21

ako je baš vruće onda u šetnju beba u kolicima  idemo odmah u 7 ujutro pa se vratimo do 8, a ako je do 25 stepeni idemo nakon tog prvog spavanja. Druga šetnja je oko 18-19 zavisi kad treba a jede

ovo je ritam koji je ona sama sebi namjestila, izbacila je to kasnopopodnevno spavanje ili ako ne odspava baš dobro u toku dana onda malo preklopi oko 19 (nekih 10-15min)

sad nam je najnovija da se budimo noću Shocked  , što je počelo kad smo taj obrok u 16 totalno zamijenili u samo kašicu (da li ima neke veze ili je nevezano vidjećemo)
lilly13
lilly13

Broj poruka : 1504
Godina : 42
Location : Banja Luka
Datum upisa : 29.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dnevni ritam spavanja i hranjenja Empty Re: Dnevni ritam spavanja i hranjenja

Počalji od lilly13 9/10/2013, 23:04

stanje sa 10mj i 3 nedelje:

to buđenje noću iz prethodnog posta je imalo veze sa izbijanjem zubića, ne sa hranom i spavanjem Very Happy 

sad se budi oko 8h (+-30min), od prije nekih 10tak dana smo jutarnje dojenje zamijenili flašicom
oko 10 doručak
spavanje oko 12h, kad se probudi (oko 13.30) ručak
užina u 16-17 , pa poslije malo dremne
večera u 19h
kupanje i dojenje od 20, do 20.45 zaspe i spava do ujutro

obroci su nekako ostali u isto vrijeme kao i ranije (s tim što smo malo izmjenili raspored slanog i slatkog) a spavanje je sama pomijerala. Izlaske usklađujemo sa vremenskim prilikama, tj nemamo više striktan rasporede Laughing Wink 

ja se ovde uglavnom dopisujem sama sa sobom ali valjda će nekad nekome biti od koristi
lilly13
lilly13

Broj poruka : 1504
Godina : 42
Location : Banja Luka
Datum upisa : 29.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dnevni ritam spavanja i hranjenja Empty Re: Dnevni ritam spavanja i hranjenja

Počalji od Orline 13/10/2013, 22:54

Samo ti piši, mnogima će biti od koristi.
Naš je ritam loš, pa bolje da ga ne postavljam, ili ću pisati jednom, da nekog utešim lol! 
Kod vas je sve knjiški, svaka čast. N. je zmaj mali.
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dnevni ritam spavanja i hranjenja Empty Re: Dnevni ritam spavanja i hranjenja

Počalji od Ema78 14/10/2013, 23:52

Ja sam Petra od samog pocetka hranila iskljucivo na njegov zahtev. Tek sa tri meseca je poceo da jede na tri sata, i da spava skoro pa celu noc. Spavanje je takodje po potrebi, ne silim nistam osim sto ga oko 20.30 h stavim u krevetac, spavalo mu se ili ne.  Ne kupam ga svako vece, ali mu i ujutru i uvece obavezno operem guzu, sta god da se nalazi u peleni. ( perem mu guzu i preko dana, da me neko ne shvati pogresno)

E sada, dan nam otprilike izgleda ovako... budjenje izmedju 05 i 07 h, klopanje. Nekad nastavi da spava, nekad ne... budan je oko sat dva, pa ponovo sisanje i spavanje. Uglavnom prespava celo pre podne, zatim se probudi, jede, opet budean neki period, pa opet spavanje... i tako u krug.

Za sada samo sisa, a sa nemlecnom ishranom cemo krenuti za mesec dana najkasnije.
Sam se uobrocio, i sam se uspavljuje...

narvno, ima i losih dana, ali u principu, nema problema...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Location : Beograd, Srbija
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Dnevni ritam spavanja i hranjenja Empty Re: Dnevni ritam spavanja i hranjenja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

KUTAK :: BEBE :: Razno

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu