KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Expres lonac - iskustva i recepti :)

+8
dragmilk
lilly13
missile
dr mali pariz
MARA
Orline
djole42
Tinche
12 posters

Ići dole

Expres lonac - iskustva i recepti :) Empty Expres lonac - iskustva i recepti :)

Počalji od Tinche 10/3/2013, 17:00

Djolence, prvo pitanje za tebe:
Wink
Kako bi u njemu spremila veci komad mesa...npr but sa nekim povrcem...?


Poslednji izmenio Tinche dana 10/3/2013, 18:30, izmenjeno ukupno 1 puta
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Expres lonac - iskustva i recepti :) Empty Re: Expres lonac - iskustva i recepti :)

Počalji od djole42 10/3/2013, 17:14

Vako bi ja to ....
Povrće koje ćeš staviti nemoj seći uopšte .U lonac prvo meso pa ondaK povrćkice .Staviš na ringlu ,uključiš na jače i kad "propišti" lonac smanjiš na najmanje i ostaviš 45 min .
E sad iz lonca preručiš u pleh ,malo ulja ,začina i na infracrvene zapečeš u rerni 10 min(ako ne voleš kuvano anemično meso s povrćem ) a od one vodice i ukradeš malo povrća napraviš supicu (ak je teletina )!

Ja kad kuvam u EL začinim sve na kraju a mozeš i odmah sve otprilike kao kad stavljaš u onu kesu za pečenje.

Upravo kuvam žito ....
Prokuvala u običnoj šerpi ,prosula tu vodu ,oprala zito ,u lonac ....kad počeo ko vozić isključila i tako će ostati na ringli dok se skroz ne ohladi i gotovo .




djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Expres lonac - iskustva i recepti :) Empty Re: Expres lonac - iskustva i recepti :)

Počalji od Tinche 10/3/2013, 18:17

Djolence, sipam malo vodice u to meso sa povrcem?


Sta sve jos moze da se sprema u ovom super sistavcu?
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Expres lonac - iskustva i recepti :) Empty Re: Expres lonac - iskustva i recepti :)

Počalji od djole42 10/3/2013, 19:12

Naravno Tinče sipaš vodice Very Happy
Sa unutrašnje strane lonca treba da imaš crticu minimum i crticu maksimum ,označava nivo vode ....dakleM ako staviš 1 krompir voda mora biti do crtice min.

Mozeš spremati recimo kupus .....potrpaš sve što inače stavljaš ...vodica Very Happy i sve ostalo kako imaš vremena ....primer ..
-normalno kuvanje imaš vremena -propišti lonac ....smanjiš....još sat na ringli ....isključiš ringlu i ostaviš da padne pritisak u loncu da bi mogla da ga otvoriš ,presipaš u drugu šerpicu i zaprziš (ja ne zaprzujem kupus neg mu odmah stavim aleve kad se kuva )
normalno kuvanje ,nemaš vremena -sve kao gore opisano samo što kad isključiš ringlu ,lonac turneš pod ladnu vodu i otvoriš ga odma (to nije baš preporučljivo al kad je nuzda ....).Ovo treba raditi jako pazljivo jer lonac propišti i krene para ....dakleM ,ne pokušavajte sami kod kuće lol!
kad je baš frka i nemam vremena za kuvanje a tako mi se jede nešto na kašiku -uveče oko 24h stavim ,recimo, pasulj i ringlu postavim na minimalnu temperaturu i odem da spavkam ...ujutro isključim odem posao ...dodjem i zaprzim il samo podgrejem .


Krompir za pire

Krompir oljuštiš ,isečeš na kolutove ,staviš u lonac ,naliješ vode ,zatvoriš lonac ...na ringlu kad propišti isključiš ringlu ,ostaviš još 10 min i gotovo !

Ovako isto kuvaš recimo ono zamrznuto povrće u kesama ili bilo koje sveze povrće ....

Mozeš staviti celo pile obariti pa posle šta god sa njim .....namazeš recimo margarin+beli luk+origano+ so i gurneš u rernu da se samo zapeče .....

Nastavak sledi ....
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Expres lonac - iskustva i recepti :) Empty Re: Expres lonac - iskustva i recepti :)

Počalji od Orline 11/3/2013, 22:21

Djole, ti ga pravi profesionalac za ekspres Very Happy
Ja ga imam od udaje, dobili na poklon. Obilazila sma oko njega dve godine, a od tada ga redovno koristim. Nemam tako razradjene šeme kao Djole, ali par postulata se mora poštovati.
Ne sme biti pun (nemam crtu na max, pa ostavim jednu četvrtinu ili dve petine fraj odozgo.
Ne sme se otvarati odmah, meni malo odstoji sa strane, ili na terasi ako je ladno, i ventilićem koji pomalo podignem proverim snagu šištanja. Kad puhne pššš stidljivo i stane, otvaram slobodno.

Kuvam pasulj uglavnom, kad prošišti smanjim na srednju temp i kuvam jedan sat.
Junetina (ribić zakon) sa celim krompirom, par mrkvica, dva-tri čena belog luka, par zrna bibera i lovorovim listom i vodom da ogrezne to sve.
Žito za slavu kad prošišti kuvam 20min, isključim ringlu i ostavim do ujutro, ne ušuškavam u perine, kao moja baba.

Kis'o kupus isto..iii ne znam šta još.
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Expres lonac - iskustva i recepti :) Empty Re: Expres lonac - iskustva i recepti :)

Počalji od MARA 13/3/2013, 11:26

Evo jos jedne ekspres kuvarice.
Salim se naravno,ja sam ovo cudo izbacila iz kuce zbog sistanja,medjutim sa ovim recptima ste me potsetile te sam ga juce ponovo vratila i evo danas kuvam pasulj sa rebarcima.
Nervira me njegovo sistanje pa sam zato izbacila sporet na terasi i tamo nek sisti.
Ja u njemu sprema isto sto i djole,najlepsa mi je teletina sa svim mogucim povrckama,varivo,pasulj,kao i piletina sa povrckama,bosiljkom i ruzmarinom.

MARA
MARA

Broj poruka : 5394
Godina : 36
Location : Vranje-------Serbia
Datum upisa : 01.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Expres lonac - iskustva i recepti :) Empty Re: Expres lonac - iskustva i recepti :)

Počalji od dr mali pariz 13/3/2013, 11:52

meni skup,i nikad ga nisam priuštila,al Orlin recept,zvan-za prste se lepi,kao i neke dokolenice-kolenice bih rado iz toga jela.
dr mali pariz
dr mali pariz

Broj poruka : 22885
Godina : 46
Location : mali pariz
Datum upisa : 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Expres lonac - iskustva i recepti :) Empty Re: Expres lonac - iskustva i recepti :)

Počalji od missile 13/3/2013, 12:24

Koliko uopšte košta expres lonac? zbunjen
missile
missile

Broj poruka : 8014
Godina : 54
Location : Beograd
Datum upisa : 24.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Expres lonac - iskustva i recepti :) Empty Re: Expres lonac - iskustva i recepti :)

Počalji od MARA 13/3/2013, 12:45

Ja ne znam koliko kosta moj svekar doneo iz Nemacke,ali ima ovaj delimano ili ciji vec sto reklamiraju na tv-u i mislim da je 12.000 dinara
MARA
MARA

Broj poruka : 5394
Godina : 36
Location : Vranje-------Serbia
Datum upisa : 01.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Expres lonac - iskustva i recepti :) Empty Re: Expres lonac - iskustva i recepti :)

Počalji od lilly13 29/5/2013, 22:07

moj lonac ne košta puno oko 30 eura (nije onaj wow- nego obični ali služi svrsi). Ja ga uglavnom koristim za supe (kokošije, juneće)mmmm.
A kad kuham supu, onda imam i ručak za taj dan, a supe još bar za 2x. Moj lonac je od 7l. Supica se može začiniti-soliti i na početki i na kraju
Juneća: očistim mrkve (više komada), krompira 1/2 kg, korjen peršuna i celera, luk (može se ono na ringli prepeći a i ne mora), koji lovorov list, par zrna bibera, ako ima paprika i nju ubacim i naravno 400 gr junetine bez kosti (ili sa kosti). Kad zapišti smanjim i ostavim još nekih 40min, supu procjedim, zakuham za taj dan ubacim koju mrkvicu, ostalo razlijem po plastičnim posudama i u zamrzivač (pa po potrebi vadim i zakuhavam). A krompir, mrkvu i meso jedemo kao glavno jelo uz salatu i senf,
Kokošija: isto par mrkvica, 1 krompir, korjen peršuna i celera, luk, lovorov list, koje zrnce bibera, koku (šta je već na raspolaganju od koke). Supicu isto procjedim kao i za juneću, a koku poskidam meso i ubacim u rižoto ili zdinstam neko povrće pa ubacim u to.

ajd dajte još koji recept Very Happy
lilly13
lilly13

Broj poruka : 1504
Godina : 42
Location : Banja Luka
Datum upisa : 29.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Expres lonac - iskustva i recepti :) Empty Re: Expres lonac - iskustva i recepti :)

Počalji od dragmilk 29/5/2013, 22:26

Moj je Metalac, 7 litara. Ja u njemu kuvam supe, pasulj, paprikas, kiseli i slatki kupus.
dragmilk
dragmilk

Broj poruka : 1292
Godina : 48
Location : Bivsi praznik, bivse republike
Datum upisa : 31.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Expres lonac - iskustva i recepti :) Empty Re: Expres lonac - iskustva i recepti :)

Počalji od korpica 1/6/2013, 23:51

Ja cu samo da kazem,svaka cast onome ko ga izmisli.Kad god sam u frci sa vremenom on resava stvar,zacas rucak skuvan Very Happy
korpica
korpica

Broj poruka : 2143
Godina : 42
Datum upisa : 30.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Expres lonac - iskustva i recepti :) Empty Re: Expres lonac - iskustva i recepti :)

Počalji od SoJa 24/9/2013, 21:28

Ekspres lonac je zakon! Dobila sam ga na svadbi, pre devet godina, i još ga koristim.
Ja, bukvalno, sve što kuvam, kuvam u njemu, pasulj, krompir, meso, boraniju, gulaš, đuveč... Skuvam pa zapečem, po potrebi, u rerni i bude gotov ručak za pola sata Very Happy 

SoJa

Broj poruka : 2029
Godina : 46
Datum upisa : 02.08.2013

Nazad na vrh Ići dole

Expres lonac - iskustva i recepti :) Empty Re: Expres lonac - iskustva i recepti :)

Počalji od filipa.panko 11/10/2013, 11:47

Ne mog verovati da nisam videla ovo. I ja sam fan expresa. MM kaze krenu Orijent expres kad ovaj pocne da sisti.Mi sve kuvamo u njemu, i zito i pasulj i povrce. Samo jos spagete i ostalu testeninu probali nismo. Al' ko zna, kako stalno dojem oko 17,45 kuci, mozda i probam.

filipa.panko

Broj poruka : 199
Datum upisa : 07.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Expres lonac - iskustva i recepti :) Empty Re: Expres lonac - iskustva i recepti :)

Počalji od BiKsi :) 14/10/2013, 00:46

Cvekla recimo, mora dugo da se kuva, a u ekspresu je kuvam sat pošto prošišti, smanjim samo šporet. Ne ljuštim je, samo je dobro operem. Kad se ohladi, oljušti se očas posla, iseckam, dodam prethodno pomešano ulje, sirće, beli luk i biber, i eto divne salate. Najbolje za kuvanje su manje cvekle, ili srednje, jer se one veće ne iskuvaju kako treba, ostanu žilave i tvrde unutra. Eto, ako neko i tako voli cveklu, ja je obožavam kao salatu. Još ako ima sarma uz to, ih, divota.

A u ekpresu još kuvamo pasulj, kupus, krompir za pire, pšenicu (ne za slavu, nego onako za jedenje, evo i sad je imam u frizideru, pa izvolite, uz malo meda i mleka, ima li šta sladje), piletinu, za supu (stavim povrće i piletinu npr, iskuvam bez začina, sem koje zrno bibera, i onda fino odvojim meso od koskica, iseckam povrće i tako ostavim u frižider, onda spremam u više navrata supu od toga. Dodam rezance, biber, začin c, peršun ko voli i tako to). Mada je jako bitno imati dobar frižider, to sam skapirala, jer u onim starijim frižiderima koje imaju moja sveki i moja mama, npr. ne može supa duže od dva dana da stoji, prokisne. Mi smo jedno vreme tako iskuvavali povrće i meso, odvojimo sve lepo i stavimo u plastične posude pa u zamrzivač. Kad hoćemo supu, fino izvadimo iz zamrzivača, malo ostavimo da se odledi, stavimo u vodu pa na šporet, no sad sam kod kuće, pa ne moram da zamrzavam, to je kad se ide na posao i kad se nema mnogo baš vremena za baktanje po kuhinji.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Expres lonac - iskustva i recepti :) Empty Re: Expres lonac - iskustva i recepti :)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu