KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

+10
cufta
Tinche
olivera
Struzzo
nina :)
MARA
buby
nena beba
Simona
Masha UK
14 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od Masha UK 17/12/2012, 14:40

Da li imate ili poznajete dete iz svoje neposredne okoline koje je razvilo odredjene lose navike da ne kazem tikove? Npr. mahanje glavom, cuclanje prsta, uvrtanje kose, ljuljanje napred nazad...i sl. i kako ste se resili tih navika? Da li je bilo neophodno za medicinskom intervencijom ili je dete jednostavno izraslo iz te faze?

Pitam iz razloga sto je Stefan jos kao beba od 4 meseca poceo da vrti glavu u levo i desno...i evo to ni danas nije prestalo. Ne postoji odredjeni patern kada to radi...mada mislim da je izrazenije pri velikim uzbudjenjima...kad zeli da se smiri...i kad slusa muziku...Cesto, narocito kad slusa muziku, to njegovo mahanje me isprepada...ponekad cak i izokrene ocima tako da bas izgleda zastrasujuce...izgleda kao da je pao u neku vrstu transa...na momenat mi zastane dah i pomislim kako nesto nije u redu sa njim...ali cim mahanje prestane on opet postane normalan decacic. Jedno vreme sam cak sumnjala i na autizam...mada on pravi kontakt s ocima...pokazuje emocije i ne povlaci se u sebe. Ako iskljucim to mahanje glavom...nista drugo u njegovom razvoju mi ne ukazuje da nesto nije u redu s njim. Pricala sam vec sa nekoliko doktora na ovu temu i oni uopste nisu zabrinuti...kazu izrasce on iz te faze vremenom...osim toga kazu da je jos uvek mali da bi se uspostavila konacna dijagnoza ako nesto stvarno nije u redu...

Ni sama ne znam kako da reagujem kad ga vidim...da li da ignorisem...da li da ga prekidam i da objasnim da to nije dobro sto radi...mozda dete ustvari samo razvija sinapse, a ja ga sputavam...



Masha UK
Masha UK

Broj poruka : 657
Location : Great Britain
Datum upisa : 03.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od Simona 17/12/2012, 17:17

Vilenjak sisa prst noću... baš sam pisala o tome i u mom dnevniku. Hraniteljica mi je rekla da radi to čitav život da pokušam da mu to eliminišem, ona što god je radila nije uspela... Mi mu samo noću vadimo prstić ali onda opet se probudi kao noćas i traži da budem pored njega... Dok sam boravila pored njega ne sisa prst ali pravi pokrete usnama kao da to radi... Valjda će vremenom nestati. Vilica mu je izbačena pretpostavljam zbog toga, hoću uskoro da odem kod zubarke da vidim šta će mi reći. A pokušavam da svešću delujem da mu objašnjavam da ne sisa prst, da to negativno utiče na zube, prste, negde sam čitala da može i to da deluje... Valjda će i sigurnost vremenom delovati...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od nena beba 17/12/2012, 19:15

masho pa zar nije on to radio kao mali na muziku AC-DC bese ilii neku slicnu? ja skontala video od tate... :) mozda mu je to i ostalo od toga...

ja se ne bih previse brinula, lici mi na sinapse :)
moje su mlatile levo desno, ja im govorila "mlatise, sto mlatite glavom?" a one onda jos vise kroz smeh... mislim da ih to samo zabavlja... jedan od nacina da privuku paznju...
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od buby 17/12/2012, 21:09

ja poznajem dosta takvih slucajeva...dunjina vrsnjakinja je od rodjenja vezana za flasicu ...poput moje dunje npr za cuclu...stim sto po ceo dan trazi i dok pije iz nje a to traje jer cedi vrti kosu...tako se i uspavljuje...mog muza sestricina je to takodje radila..tako se uspavljivala...cim je napunila 5 prestala je ..al imam drugaricu malo mladju od mene kod koje sam pre godinu dana nesto videla i prilicno sokirala..bila je u sobi koju od dnevne deli staklo... i tu stoji krevet..ja u dnevnoj sa njenom sestrom i mamom pijem kafu i vidim nju kroz to staklo...lezi i ludacki mrda glavu levo desno na jastuku...ja reko slusa muziku...pitam njenu mamu sta radi...kaze tako se uspavljuje od rodjenja...meni odmah u glavi slika sta ce joj muz reci lol! sutra kad ga bude imala..tako da ne znam da li su to faze...tikovi...ili neke urodjene kako nazvati to???
buby
buby

Broj poruka : 4093
Godina : 45
Datum upisa : 19.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od nena beba 17/12/2012, 21:38

pade mi na pamet, da ga pitas sta mu to znaci i zasto to radi... jeste mali ali mozda delimicno bar objasni...
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od MARA 17/12/2012, 21:50

Moj Viktor se uspavljuje tako sto ispija mleko i jednom rukom drzi flajku drugom cacka uvo,ceska sta vec radi,pokusala sam da mu sklonim ruku ali on odreaguje plkacem,tako da dok ne zaspi flajka i uvo,kad zaspi nista
Od rodjake sin 3ipo god ima uspavljuje se tako sto ludacki udara celim telom u krevet,sedi i lupa napred nazad a ja mislim da i krevet odskace od njegovog udaranja
MARA
MARA

Broj poruka : 5394
Godina : 36
Location : Vranje-------Serbia
Datum upisa : 01.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od nena beba 18/12/2012, 20:53

valjda je ov prava tema za nas slucaj. naime , izdvojila bih jednu losu naviku ili kako vec da nazovem: mladja mi je sva u fazonu da razbacuje sitne igracke jednu po jednu na pod. starija je sva uredna, sve slaze na mesto, tacno se zna gde ide bockalica, gde bojice itd. a mladja ima povremeno potrebu da baca. elem kad joj kazem, sine to nije lepo, nemoj, hajde sad pokupi, ona se pravi blesava-zagleda se ko fol negde u daljinu i kao da se ne obracam njoj.
znam, da ovaj drugi deo lici na treniranje roditelja, opipavanje granica itd., ali ono prvo mi nije jasno. dakle lepo se igra izvesno vreme sa tim, a onda pocne da razbacuje, sve polako smireno. da je mladja pomislila bih da "vezba ruku" sto je nekad i radila-znate ono-dete baci, roditelj digne, dete baci, roditelj digne... ali sad to ne bi trebalo da bude to, prerasla je...
dal tako pokusava da privuce paznju, mozda? mozda, mozda i ne. jer primecujem da to radi i kad nisam u prostoriji, nego samo provirim...

i kako sad tu reagovati?

masho jel vam bolje? cekamo te... bas me kopka to oko Stefana...
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od Masha UK 18/12/2012, 23:04

Neno poceo je on to da radi jos sa 4 meseca i od tad ne prestaje...nekad cesce...a onda prodje i po par dana...mozda cak i nedelja da ne primetim...a onda se opet ponovi period kad bas zaredja...recimo kao sad trenutno...

Da dobro si se setila tog videa...kad otresa glavom na muziku kao pravi metalac...tad je imao 16 meseci...sad to radi puno brze i odlucnije...i izokrene i oci ponekad...pre to nije radio...

Ovo kako si opisala svoju mladju smizlu...kao da si Taru opisala...potpuno isto...izgleda da su nam deca bas slicna...
Masha UK
Masha UK

Broj poruka : 657
Location : Great Britain
Datum upisa : 03.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od nina :) 18/12/2012, 23:20

maro ja slucajno klikla i negativno te ocenila jer mi mis zeza i samo da ga pomerim jer mi smeto i lepo glasala i tek sad vidim kod tebe sori nek neko glasa pozitivno da se izbrise to crveno molim vas
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od nina :) 18/12/2012, 23:24

to i marija isto radi stim da kasnije kaze ajde bato pokupi sve igracke ili kao istresu iz kutije zajedno igracke ona uzme sta oce i ladno se izgubi a miki sve onda pokupi
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od Masha UK 18/12/2012, 23:51

Da zaboravila sam da dodam...bas ubrzo nakon sto je Stefan poceo da mlati glavom zavrsili smo kod nas u Tirsovoj na pet nedelja...neke od vas se verovatno secaju te epizode iz naseg zivota...koji god doktor je dosao u vizitu ja sam zapocinjala pricu o mahanju glavom, ali niko nije nasao za shodno da reaguje...ili da to dalje ispituje...ali isto tako niko nije ni sa sigurnoscu rekao da je to samo losa navika i da ce kad tad da izraste iz nje. Radio je on to cesto...cak i pred njima...pa nisam morala da se mucim i da objasnjavam...mogli su sami da se uvere. Mnogima je to cak bilo i simpaticno i prozvali su ga: "Evo ga ovaj, ne, ne". Posto to njegovo mlacenje glavom izgleda kao da stalno nesto odbija. Nemoguce da svi doktori sa kojima sam do sad pricala na tu temu i ovde i kod nas, nikada nisu imali ili culi za nesto slicno.
Masha UK
Masha UK

Broj poruka : 657
Location : Great Britain
Datum upisa : 03.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od Simona 19/12/2012, 06:26

nina :) ::maro ja slucajno klikla i negativno te ocenila jer mi mis zeza i samo da ga pomerim jer mi smeto i lepo glasala i tek sad vidim kod tebe sori nek neko glasa pozitivno da se izbrise to crveno molim vas

Evo glasala sam ja pozitivno za Maru, neutralisan glas :)
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od MARA 19/12/2012, 12:45

Ma Nina bez brige i da si stvarno zelela da glasas neg nema veze.
Evo sinoc nam je bilo gost koji mlati glavom,i opet mlatio,isproba dvosed ne udara lepo,onda fotelju,pa trosed,nista mu ne odgovara posto on kuci ima one stare krevete sa federima pa sve odskace,na kraju poceo da histerise jer mu nista ne odgovara,onda odemo u jednu sobu na ugaonu i to mi ne odgovara i posle pola sata od njegove histerije spakuju se i odu,kazu tako radi kad hoce da se odmori ili kad mu se prispava.
Neno i moj Vuk je istog uzrasta kad i tvoje smizle i on isto radi sa igrackama,baca,baca i baca ja objasnjavam on se smeje ,ja povisim ton on drekne u plac i jos vise rastura.
Pokusala sam da ne reagujem,izbaci ceo paket najsitnijih igracaka vel 1x1m i nijednu nece da pokupi,onda se ja i Viktor ubijemo skupljajuci bar sat ipo.
Ima i naviku da sve jastuke u dnevnoj s garniture baci na pod i tu lezi,nece u krevet.
MARA
MARA

Broj poruka : 5394
Godina : 36
Location : Vranje-------Serbia
Datum upisa : 01.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od nena beba 19/12/2012, 13:10

ne bih da miniram temu, al kakvo je to glasanje? kad je to uvedeno i cemu sluzi? samo kratko nek mi neko kaze ,nisam u toku. moze i na pp da ne miniramo temu
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od Simona 1/1/2013, 08:58

Neno,
možeš dati plus ako ti se post svidja ili minus ako ne... Ne sećam se kad je uvedeno, mislim skoro...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od nena beba 5/1/2013, 00:14

Od skoro jedna mi se, koja inace lepo spava, budi nocu, ustane u krevecu i gleda u mraku.Uplasim se kad vidim to ako se po navici probudim da pokrijem. Onda ne znam ära cu pa joj pruzim ruke i pitam hoce Li kod nas u krevet. Hoce.odmah zaspi. Pravim im tako Losu naviku,ali ne znam kako da reagujem


Poslednji put izmenio nena beba dana 5/1/2013, 08:33, izmenio ukupno 2 puta
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od buby 5/1/2013, 00:48

nena beba ::Od skoro jedna mi se, koja inace lepo spava, budi nocu, ustane u krevecu i ariko i gleda u matku. Uplasim se kad vidim to ako se po navici peibudim da pokrijem. Onda ne znam ära Xu pa kok pruzim ruke i pitam hoce Li kod nas u krevet. Give. I odmah zaspi. Pravim koh Liau naviku,vali ne znam kako da reagujem
nista ja tebe nisam razumela..sem da se jedna budi...koliko sam pratila ovde sva deca se bude Rolling Eyes tako i dunja...ona je obicno plakala..pricala u snu...u to vreme su joj cetvorke izlazile...sad se isto meskolji...vidim petice izbijaju i gore i dole...nekad u pola noci onako u snu trazi lutku ili neku igracku i to uvek bude ona sa kojom zaspi pa je ja sklonim Rolling Eyes
buby
buby

Broj poruka : 4093
Godina : 45
Datum upisa : 19.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od nena beba 5/1/2013, 14:15

Ne znam. Ne place. Ne voli je nista. Samo stoji u mraku.
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od Struzzo 5/1/2013, 14:38

nena beba ::Ne znam. Ne place. Ne voli je nista. Samo stoji u mraku.

Možda ona u snu tako, kao mesečar. Ja mog umem tako da zateknem kako sedi. Onda ga pomazim i nežno spustim na jastuk.
Struzzo
Struzzo

Broj poruka : 7041
Godina : 48
Location : Beograd
Datum upisa : 27.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od olivera 10/1/2013, 10:10

tesko je prestati sasisanjem prsta , logicnog objasnejnja detetu nema , jer mu je to nacin da se umiri. Prestaje ili se smanjuje tokom vremena kada oseti vecu igurnost, kod nekog novog straha vraca se na zalost straim navikama . nekada se desi da pronadje nesto novo , neku igracku ili predmet , bilo sta sto bi zamenilo prst. Od toga d aunesu sve moguce bakterije n ataj nacin, do deformiteta vilice, preko nosenja kasnije teskih proteza ... Moje dete jos uvek to radi , ima 8 godina... razumna je ali tu razgovor malo pomaze, nekada legnem sanjom i dirkam joj prste pa uspe nekako d azaspe, ali ujutro kada se probudi ceo prst beo i vide se tragovi sisanja u toku noci... mehanicka radnja , potpuno nesvesna ... Na sceka sada zubar i proteza a onda je definitivno drzanje prsta nemoguce... inac eproteza se dobija posle osme godine ili kasnije kada izrastu svi stalni zubi..

olivera

Broj poruka : 1
Datum upisa : 18.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od nena beba 16/1/2013, 11:51

Muke moje niko ne zna...
salim se, verovatno su mnoge prosle kroz to.
Naime, ovaj vrtic koliko da je dobar jos vise losih stvari pokupe tamo. Ne mislim samo na viruse (koje smo opet zakacili!).
Naime, od skoro pocese da udaraju jedna drugu rucicom ako im se uzme igracka ili sl. a prva vraca istom merom. to je ljudi bas mlacenje po sred lica! pretpostavljam da su videle u vrticu od druge dece, posto pocese da dolaze izgrebane i ujedane...
aman, kako to da resim!?
dzaba prica da to nije lepo... dzaba i kaznjavanje. zaborave se u momentu besa i zmureci ( Laughing ) pljeskaju jedna drugu!
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od Tinche 16/1/2013, 12:05

Hahahahah, mogu da ih zamislim samo!!! Duse!

Elem, nas bata ne ide u vrtic niti je gledao kako se neka deca tuku pa je ipak od pre sest meseci poceo tako da reaguje kada mu se neko ne svidi...ili se meni svidi pa on brze bolje da dokaze da je jaci bar.

Kod nas pali prica i samo prica...i nikad da ne preskocis opomenu kada to urade.
I bata se zaboravi, pa digne rucicu...al se u sekundi seti, pogleda u moju smrknutu facu i odmah odustane od namere.

Ne tucem ga...ali itekako zagrmim kada su nasilne stvari u pitanju (udaranje, otimanje, bacanje i gazenje igrackica). Ne dozvoljavam i tacka.
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od buby 16/1/2013, 18:05

nena beba ::Muke moje niko ne zna...
salim se, verovatno su mnoge prosle kroz to.
Naime, ovaj vrtic koliko da je dobar jos vise losih stvari pokupe tamo. Ne mislim samo na viruse (koje smo opet zakacili!).
Naime, od skoro pocese da udaraju jedna drugu rucicom ako im se uzme igracka ili sl. a prva vraca istom merom. to je ljudi bas mlacenje po sred lica! pretpostavljam da su videle u vrticu od druge dece, posto pocese da dolaze izgrebane i ujedane...
aman, kako to da resim!?
dzaba prica da to nije lepo... dzaba i kaznjavanje. zaborave se u momentu besa i zmureci ( Laughing ) pljeskaju jedna drugu!
mi smo to relativno prosli...odreaguje tako ako je neko prvi udari al sad rezi...bukvalno...nekad je uvati manija pa ceo dan i to npr ovako "dunja,hoces mama da ti pomogne" ona se naglo okrene ka meni i kroz zube zarezi...i bilo sta da joj kazem rezi...ne pali ni prica da to nije lepo...ni nemoj dunja pa nisi pas ti si lepa devojcica.....ni kazna..ma nista...pokupila u vrticu to i sad samo cekam sta je sledece Rolling Eyes al spremila sam jednu varjacu Laughing i stavila na sto pa kad uzmem i pripretim a ona razuce osmeh i hoce da mi je uzme i kaze "daj da kuvam rucak"...zna dete za sta to sluzi lol!
buby
buby

Broj poruka : 4093
Godina : 45
Datum upisa : 19.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od Tinche 16/1/2013, 18:15

lol! lol! lol! lol!
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6399
Godina : 45
Location : bgd
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od cufta 16/1/2013, 21:06

Olivera, dobrodosla kod nas!!!!!!!! Ti si iskusnija, pa nam svasta nesto novo mozes reci i savetovati nas.
Stalno nesto novo dolazi, nema nam spasa. I Lucija polako izlazi iz faze udaranja, sve je isto radila, pravo preko lica. Moj metod je bio da se prvo iskezim i kukam kao da cu da placem (to je zbuni) i sklonim se od nje. onda joj posle desetak sekundi ponovo pridjem i kazem da to ne sme da se radi vrlo strogim glasom. Nekada upali, nekada ne. Srecom polako jenjava.
sve sam shvatila - kada ovo prodje ide rezanje. Cucla je i dalje glavna, svako ima svoje.
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Lose navike kod dece i kako ih se resiti? Empty Re: Lose navike kod dece i kako ih se resiti?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu