KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo?

+4
Shizika
Masha UK
Milijana
majat
8 posters

Ići dole

Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo? Empty Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo?

Počalji od majat 18/11/2012, 12:38

Ima li nekog na forumu čije je dete kasno progovorilo? Moj sin krajem decembra puni dve godine i još ne govori. Kaže mama, pepa (pepa prase), ne i ponekad daj. Puno toga razume, upire prstom ili me vuče za ruku kada hoće nešto, ali reči nema. Komunikacija je uglavnom neverbalna. Ako ima nekog sa sličnim iskustvom, volela bih da piše....
majat
majat

Broj poruka : 130
Godina : 49
Datum upisa : 07.03.2012

Nazad na vrh Ići dole

Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo? Empty Re: Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo?

Počalji od Milijana 18/11/2012, 14:02

Majo, nasa deca su istog uzrasta i moja Lenka je slabo pricala do pocetka septembra kad je od jednom krenula da ponavalja za nama. Do tada mi se cinilo da nikad nece, nije pokazivala nikakvo interesovanje.
Devojcica moje zaove je sa pune dve godine samo mumlala. Znaci ono mmm. Ja je nisam cula ni mama da je znala da kaze, ali je onda progovorila posle drugog rodjendana i to vrlo brzo. Ona je vodila kod logopeda i uvek su joj pricali da je sve to OK. Moja sestra isto nije pricala do pune dve godine i onda je od jednom sklopila recenicu. Moja majka kaze da je za nju to bio najveci sok do tada.

Milijana

Broj poruka : 5167
Datum upisa : 01.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo? Empty Re: Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo?

Počalji od Masha UK 18/11/2012, 23:50

Moja deca isto kasne. I ja sam razmisljala da otvorim ovu temu, narocito nakon sto na pojedinim roditeljskim dnevnicima procitam da mnogi dvogodisnjaci sklope recenicu od pet sest reci. Moji su sa dve znali samo po neku rec. Tek su sad skoro poceli po dve reci da spajaju zajedno. Recnik im je jos uvek jako oskudan. Razvili su neki svoj interan jezik koji samo njih dvoje razumeju... treba mi jako puno vremena da ga dekodiram. U tom jeziku naprimer klenka znaci daljinski upravljac...nosorog je nounos...Stefan je Simba...a pidzama dampa...I dalje se slabo razumemo i svako njihovo izlaganje se zavrsava mojim klimanjem glave i iscudjavanjem...stvarno!?...
Masha UK
Masha UK

Broj poruka : 657
Location : Great Britain
Datum upisa : 03.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo? Empty Re: Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo?

Počalji od Shizika 19/11/2012, 00:01

Masho, jesu oni izlozeni i engleskom poprilichno? Nama su na techaju za bilingual djecu rekli da ce najvjerojatnije kasniti sa govorom ispochetka, ali kasnije bi trebali govoriti oba jezika techno. Josh to shto su kod tebe blizanci, oni se sporazumijevaju i nisu frustrirani toliko koliko ti.
Shizika
Shizika

Broj poruka : 5408
Godina : 54
Datum upisa : 14.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo? Empty Re: Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo?

Počalji od Masha UK 19/11/2012, 00:33

Shizo - izlozeni su i engleskom, ali minimalno. Dadilja ne prica engleski, a meni je savetovao logoped da deca treba samo jedan jezik da cuju i uce od majke tako da im se ja obracam iskljucivo na nasem. E sad, odlaze na baby grupe, ali deca u njihovom uzrastu jos uvek se nekako ne igraju interaktivno...jos uvek su tu samo jedni pored drugih...onda crtaci na engleskom i sustreti sa prijateljima englezima. Kad su pocinjali da govore isli su u vrtic...i prve reci su im bile na engleskom jer im je valjda engleski laksi...al evo vec 6 meseci su sa dadiljom i skroz su se prebacili na srpski...Kazu ponekad no i uvek se naravno izvinu na engleskom...
Masha UK
Masha UK

Broj poruka : 657
Location : Great Britain
Datum upisa : 03.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo? Empty Re: Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo?

Počalji od Shizika 19/11/2012, 00:43

Moja se izvinjava na francuskom (pardon) Laughing
Meni se chini da su oni u vrticu prvo usvojili engleski as a first language, pa se sad prebacili gotovo sasvim na srpski i otud vjerojatno malchice kaskaju, vjerujem da cesh se uskoro zaliti kako usta ne zatvaraju.
Shizika
Shizika

Broj poruka : 5408
Godina : 54
Datum upisa : 14.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo? Empty Re: Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo?

Počalji od zoxa 19/11/2012, 10:07

Mislim da svako dijete ima neki svoj ritam, naravno i rad je bitan ali u porodici imam slucaj gdje je prva djevojcica sa dvije godine znala i pjesmice a njen mladji brat jedva mama i tata kaze u istom periodu...
Moje dijete je dosta brzo progovorilo, na srpskom, sad je kao navijena na oba jezika tj srpski i ceski. Dosta cesto kad se igra cujem je da sama sa sobom govori ceski.
Od pocetka smo se trudili da ne mijesamo, ne ubacuje izraze koje nam je mozda na ceskom i lakse reci, znaci u kuci se prica srpski, crtici se gledaju na srpskom i tv. U drustvu se Nini obracam na srpskom a onda prevedem zbog drustva, nikad joj se ja ne obracam ceski.
Nije kasnila u govoru nikad, cak je bila i naprednija od vrsnjaka.
Ja sam imala tu mogucnost da imam vremena da joj se posvetim da ne mora u vrtic Sto se tice TV-a mm se cesto ljuti sto je kvalitet slike los i takve gluposti ali ja sam sigurna da je dosta pomogao da Nina ovako fino nauci srpski, jer stalno je ukljucen a dijete to slusa.
Masho mislim da su tvoja djecica malo zbunjena raznim jezicima ali sad posto vise slusaju srpski, sigurna sam da ce vrlo brzo da se raspricaju.
Nasa drugarica koja zivi na lokaciji Prag-Bratislava,ima kcerku staru kao Nina, tek sad je progovorila kako treba, ona je opet imala cesko-slovacko-srpsku mjesavinu, mama i tata rade, dijete u vrticu, kad su kuci pricalo se na razne nacine, roditelji slusaju mTV dijete nije imalo interesovanja za crtice... sve u svemu mama se sa kcerkom preselila na pola godine do Srbije tamo su posjecivali logopeda i mala je fino progovorila. Po meni je bitno odluciti se za jedan jezik kojim se govori u kuci a onda kroz igru sa vrsnjacima i vrtic dijete nauci i ostalo.
Moj post je za neku drugu temu, recimo govor djece u dvojezicnom okruzenju Very Happy
zoxa
zoxa

Broj poruka : 2601
Godina : 48
Location : Prag
Datum upisa : 25.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo? Empty Re: Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo?

Počalji od majat 24/11/2012, 06:10

Kada dete živi u okruženju gde sluša dva ili tri jezika, uvek nešto kasnije progovara, odnosno to se uvek uzima kao razlog za kasno progovaranje.
Ali kod nas to nije slučaj.
Mi smo rešili da posle Nove godine idemo kod logopeda, a ako neko ima iskustva da je vodio tako malo dete, neka piše, značiće mi.
majat
majat

Broj poruka : 130
Godina : 49
Datum upisa : 07.03.2012

Nazad na vrh Ići dole

Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo? Empty Re: Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo?

Počalji od kasia 28/11/2012, 22:15

Ja znam primer deteta od nasih kumova tj. naseg kumceta pa cu to preneti. On nije nista pricao i sluzio se iskljucivo nekim glasovima, visokim tonovima i slicno. Nista, pa cini mi se ni mama i tata ili samo mozda to. Nije koristio ni pocetne slogove naziva nekih svakodnevnih predmeta, ma nista. I to je trajalo cini mi se do dve i po godine, onda je zaista odjednom poceo da prica. Sad ima malo vise od tri i moze sa njim da se vodi potpuna konverzacija, bas ima dobar fond reci i lepe smislene recenice. Sa ove tacke gledista, meni se cini da je on bio zapravo lenj, ali eto, nista zato, proslo je i sve je ok.
kasia
kasia

Broj poruka : 1408
Godina : 42
Location : Beograd
Datum upisa : 05.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo? Empty Re: Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo?

Počalji od nena beba 26/12/2012, 11:25

I ja saam htela na ovu temu do skoro da zakukam, jer kao i vasa deca i moja kasne. da li zbog toga sto su blizanci (kazu kasnije progovore), da li iz nekog drugog razloga... nisam primetila da su razvile svoj jezik , kao sto to blizanci cesto rade, ali ima reci koje podjednako pogresno kazu. npr kapa je paka, krava je mu i nikako drugacije... mislim da govore onako kako im je lakse...
primecujem u poslednjih mesec dana da su naglo napredovale sa 15tak reci na 40tak. cak i kratke recenice-seka njam njam adeeee (seko hajede da jedes :)).
i kao sto litweratura tvrdi, ocekujem da izmedju 2 i 2,5 lepo propricaju. za sad ih ja jedina razumem vecinu stvari sto pricaju, ali pocinju i ostali...

e da, da dodam, rekose to i sizi i zoxa, imam primer iz okruzenja. kumino dete prvo progovorilo spanski, a srpski samo razumelo jer je majka na srpskom pricala. sad prica i jedan i drugi jezik lepo.
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo? Empty Re: Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo?

Počalji od MARA 26/12/2012, 17:04

Nisam pisala zato sto nemam puno vremena
Moja deca progovorila one prve reci sa 8 m ono ma-ma,ta-ta....itd itd
Viktor je sa 2 g spajao recenucu od po 5 i vise reci,Vuk je neko ko je sa pricom bio malo ljenj ali je i on posle prve godine poceo lepo da prica i sad kao dvogodisnjak spaja recenice sa vise od 5 reci.
I Vuku je krava nekad krava nekad mo ili mu,kuca je ili av ili pak kuca i td.Zavisno od raspolozenja
Kod nas je sve to drugacije,dva deteta razlicitog uzrasta i kad se pocnu imitirati u igrama pocnu i u govoru.
Imam primer iz komsiluka da decak sve cuje,zna,razume,poslusan je ali ne prica nista,i danas kao 5-ogodisnjak je mesecima na nekim terapijama u Bg i vaspitacica kaze bez uspeha-nazalost.
Ja mislim da ako dete(beba) zna izgovoriti bar jednu rec znace i naucice i vise,samo treba vremena i malo vise rada.
MARA
MARA

Broj poruka : 5394
Godina : 36
Location : Vranje-------Serbia
Datum upisa : 01.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo? Empty Re: Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo?

Počalji od nena beba 6/1/2013, 16:54

Ove moje dve odavno govore neke neprevodive reci: djida i guga. I to obicno pevaju. Nikako da ukapiram Sta to znaci. Dal ima neka pesmica slicna? Mozda iz vrtica
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo? Empty Re: Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo?

Počalji od nena beba 2/2/2013, 12:20

evo nove reci za vruce-fu! :) valjda sto duvamo u supicu vrucu da se ohladi
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo? Empty Re: Govor - ima li nekog čije je dete kasno progovorilo?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu