Kortizol

Strana 1 od 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Kortizol

Počalji od djole42 taj 2011-08-26, 14:26

Evo šta sam ja iščačkala o kortizolu .....malo logički povezala.......a ako imate još kakva saznanja ,dodajte Very Happy

KORTIZOL

Najveći dio hormona u krvi (90%) cirkulira vezan za transkortin (CBG, engl. cortisol-binding globuline), oko 7% je vezano na albumin, a preostali dio je slobodan i biološki aktivan. Među najvažnijim metaboličkim učincima kortizola je stimulacija odlaganja glikogena u jetri, održavanje glukoneogeneze, djelovanje na metabolizam koštanog tkiva, hematopoezu, mišićnu aktivnost te u funkciji imunološkog sustava. Lučenje kortizola je promjenjivo tijekom dana, tipični cirkadijalni ritam pokazuje najviše koncentracije rano ujutro, a najniže oko ponoći. Kao pojedinačni biokemijski pokazatelj, jutarnja vrijednost kortizola u serumu može služiti u prvoj procjeni funkcije kore nadbubrežnih žlijezda. Naravno, ne smije se zanemariti činjenica da koncentracija kortizola u krvi ne ovisi samo o intenzitetu sinteze, već i uvjetima koji mogu promijeniti koncentraciju CBG, razdiobu hormona u cirkulaciji te brzinu metaboličkog i bubrežnog klirensa. Određivanje koncentracije kortizola u specifičnim funkcionalnim testovima daje ipak potpuniji odgovor o mehanizmima djelovanja unutar zajednice hipotalamus-hipofiza-kora nadbubrežnih žlijezda. To su npr. diurnalni ritam, supresivni test deksametazonom, test stimulacije s ACTH, test hipoglikemije inducirane inzulinom, test stimulacije metopironom.
Poremećaji u sintezi kortizola:
• Patološki hipokortizolizam: primarna insuficijencija (autoimune bolesti, tuberkuloza bubrega, adrenoleukodistrofija, AIDS), sekundarna adrenalna insuficijencija (smanjena sinteza ACTH)
• Patološki hiperkortizolizam: Cushingov sindrom, tumori nadbubrežne žlijezde, ostale bolesti (anorexia nervosa, akutne i kronične sistemske bolesti, adipozitet, povećane koncentracije estrogenih hormona u krvi)
• Kongenitalna adrenalna hiperplazija (KAH) i adrenogenitalni sindrom (nemogućnost sinteze kortizola zbog potpunog ili djelomičnog manjka enzima 21-hidroksilaze)

Izvor http://www.endolabor.kbsm.hr/o_analizama.htm#KORT

Crvenom označeno ono što je po meni bitno za nas .

Prevodio mr.Google

Надбубрежна жлезда функције

Надбубрежне жлезде су део тела је одговоран за пуштање три различите класе хормона. Ови хормони контролу многе важне функције у телу, као што су

* Одржавање метаболичких процеса, као што су управљање ниво шећера у крви и регулише упале
* Надбубрежне хормони регулишу равнотежу течности и електролита
* Контролисање “борба или лета” одговор на стрес
* Води трудноће
* Иницирање и управљање сексуално сазревање у току детињства и пубертета

Надбубрежне жлезде су такође важан извор секс стероида, као што су естроген и тестостерон.

Preuzeto http://healthcaretips.psyphil.com/

I ovde ima nešto o kortizolu
http://kutak.forumotion.com/t660-psiha-i-sterilitet

djole42

Broj poruka: 6336
Godina: 43
Datum upisa: 15.01.2010

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: Kortizol

Počalji od djole42 taj 2011-08-26, 18:34

JLML: And what happens when cortisol levels get too high?

DTZ: Too much cortisol, again caused by the adrenal glands’ response to excessive stressors, causes the tissues to no longer respond to the thyroid hormone signal. It creates a condition of thyroid resistance, meaning that thyroid hormone levels can be normal, but tissues fail to respond as efficiently to the thyroid signal. This resistance to the thyroid hormone signal caused by high cortisol is not just restricted to thyroid hormone but applies to all other hormones such as insulin, progesterone, estrogens, testosterone, and even cortisol itself. When cortisol gets too high, you start getting resistance from the hormone receptors, and it requires more hormones to create the same effect. That’s why chronic stress, which elevates cortisol levels, makes you feel so rotten—none of the hormones are allowed to work at optimal levels.

Insulin resistance is a classic example. It takes more insulin to drive glucose into the cells when cortisol is high. High cortisol and high insulin, resulting in insulin resistance, are going to cause you to gain weight around the waist because your body will store fat there rather than burn it.

Ceo tekst ovde http://www.virginiahopkinstestkits.com/cortisolzava.html

djole42

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od djole42 taj 2011-08-26, 18:40

Hormones Part III: Optimal Levels of Cortisol, Insulin and Thyroid are Essential to Vibrant Health

Learn more: http://www.naturalnews.com/025301_thyroid_cortisol_body.html#ixzz1W9bLpdUz

djole42

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od dr mali pariz taj 2011-08-26, 19:39

Bravo Đoelsku! Sve upućuje da imam high kortizol,a nikad ga nisam proveravala. Čudi me da mi na Kliničkom ga nisu radili kad su sve drugo radili,a on toliko utiče na štitnu i insulin.

dr mali pariz

Broj poruka: 22737
Godina: 36
Datum upisa: 29.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nabla taj 2011-08-26, 23:25

Tapš, tapš! Very Happy Very Happy Very Happy
Nisam znala da je povezan sa TSH i da modelise i polne hormone!

Rekoh, davno sam nešto kopala o tome, sad više ne znam ni kako sam nabasala na kortizol, a tražila sam info koje ga povezuju sa spontanim pobačajima.
Sad, pošto si otvorila temu, mogu da prebacim deo svoje baze podataka! :)

Stres povećava rizik za spontani pobačaj
Istraživanje američkih znanstvenika pokazuje da trudnice izložene stresu imaju 3 puta veći rizik za spontani pobačaj u prva 3 tjedna trudnoće.

Istraživači s University of Michigan su kod 61 trudnice mjerili razinu kortizola, hormona povezanog sa stresom.
Znanstvenici dodaju kako je ovo prvo istraživanje koje je povezalo povišenje razine kortizola i povećanja rizika za vrlo rani gubitak ploda.
U većini ranije provedenih studija su sudjelovale žene čija je trudnoća već trajala više od 6 tjedana.
Ranije prikupljeni podaci pokazuju da se većina spontanih pobačaja događa u prva 3 tjedna trudnoće.
-----

The NIH team evaluated 61 women over 12 months, collecting each woman's urine three times a week to check for pregnancy status and levels of cortisol, a stress-linked hormone.
Of the 61 women, 22 got pregnant. Nine carried to term and 13 miscarried. Women with increased cortisol levels during the first three weeks of pregnancy were 2.7 times more likely to miscarry, the researchers found.
In all, miscarriages occurred in 90 percent of pregnancies in which the women had increased cortisol levels and in 33 percent of those with normal cortisol levels.

Ovo možda može da se poveže i sa teškoćom implantiranja i to bas u kontextu imunologije (ono sto si zacrvenila).

Stres i reproduktivni sustav žene
Osovina hipotalamus - hipofiza - nadbubrežna žlijezda, kada je aktivirana stresom, ima inhibitorni učinak na ženski reproduktivni sustav objavljeno je na stranicama HPD-a.

CRH (Corticotropin-releasing hormone) inhibira sekreciju GnRH (gonadotropin-releasing hormone ), a glukokortikoidi inhibiraju sekreciju LH iz adenohipofize, estrogena iz ovarija, kao i progesterona. Ovi učinci odgovorni su za "hipotalamičku" amenoreju uzrokovanu stresom, koja se susreće kod anksioznih i depresivnih poremećaja, malnutricije, poremećaja hranjenja i hipogonadizma u Cushingovom sindromu.

Nadalje, CRH i njegovi receptori identificirani su u većini tkiva žene koja sudjeluju u reprodukciji, uključujući ovarije, uterus i placentu. Uz to, CRH se secernira i u perifernim upalnim tkivima gdje ima ulogu u upalnim reakcijama. Reprodukcijski CRH regulira reprodukcijske funkcije s upalnom komponentom, kao sto su ovulacija, luteoliza, decidualizacija, implantacija i rana tolerancija majke.
Placentarni CRH sudjeluje u fiziologiji trudnoće i porođaja. Cirkulirajući placentarni CRH je odgovoran za fiziološki povećanu koncentraciju kortizola u zadnjoj polovici trudnoće. U puerperiju ovaj fenomen je praćen prolaznom adrenalnom supresijom, što može objasniti poslijeporođajni 'baby-blues' tj. depresiju i češće autoimune reakcije tijekom toga perioda.
Izvor: Hrvatsko Psihijatrijsko društvo (HPD), www.psihijatrija.hr
Uređuje: Biljana Kosanović-Rajačić dr.med.,
Klinika za psihijatriju, KBC Zagreb

Pokusala sam na ovu temu da razgovaram sa Vujovickom, ali nije razumela sta me muci, a u tom trenutku kad sam s njom razgovarala nisam ni umela da objasnim ovo sto sam izboldirala. Iako sam vrlo brzo tu pricu oko stresa i kortizola stavila na stranu, sad me i dalje kopka taj segment. Bas u to vreme sam tragala o uticaju kortizola na mozdane strukture, nesto sto se javlja u okviru post-traumatskog stresnog sindorma, ali nisam bila sigurna u svoje znanje i logiku asociranja. U svakom slucaju, Vuja nije smatrala da tu treba nesto vise tragati vec je preporucila bromazepam kao sastavni deo postupka.

Mozda bi ovo sto cu napisati imalo vise smisla staviti na Psiholoski pdf:

Elem, ne verujem da je kortizol kod i jedne od nas u startu imao neki uticaj, ali vremenom ziveci neplodnost i neuspehe, verujem da i te kako vrslja po nasem organizmu i utice da i onda kada je u postupku IVF-a naizgled sve idealno, ne dodje do uspeha.
Mozda taj stres, preko kortizola, nekako utice i na brze propadanje jajnih celija. Ovo je samo teska hipoteza koju izvodim iz saznanja da povisen nivo kortizola dovodi do propadanja celija hipokampusa (odgovornog za pamcenje) i prefrontalnog korteksa (odgovornog za inhibitornu kontrolu, dozivljavanje/ispoljavanje emocija, paznju itd.).
Jednom sam post festum cak nabasala na neki novinski text gde neki doca hipotezira vezu izmedju stresa i preuranjene menopauze, jer kao posle svih ovih ratova povecao se broj zena koje znatno ranije ulaze u meno. No, bez istrazivanja ne moze se nista zakljucivati.

Kako se radi profil kortizola? Isto kao i prolaktina?

nabla

Broj poruka: 2812
Datum upisa: 17.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Mirjana taj 2011-08-26, 23:31

Cure, svaka čast!

Mirjana

Broj poruka: 10483
Godina: 38
Datum upisa: 30.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od djole42 taj 2011-08-26, 23:47

Hvala Nabla !
Vidiš mene baš intrigira sad taj kortizol jer mi se čini da je delom on odgovoran za mnoge stvarčice .....
Ovo je ono što me najviše intersuje da pročačkam je ovaj deo

When cortisol gets too high, you start getting resistance from the hormone receptors, and it requires more hormones to create the same effect.

Nabasala sam na tekst o povećanoj vrednosti kortizola u folikularnoj tečnosti i uspehu IVF-a neka istrazivanja ,čini mi se .....naći ču ,pa postavljam .

Dnevni profil kortizola -daje se krv u 7 h i 17h bar tako su meni a prolaktin u 7 h i 11h

djole42

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laKole taj 2011-08-27, 15:12

ja sam radila profil kortizola zajedno sa drugim hormonima prvi put kad sam otišla kod svog sadašnjeg endokrinologa, odnosno poluprofil kako mi je ona rekla (dva vađenja u 8h i u 16h, na rezultatima pišu jutarnje i popodnevne vrijednosti tako da mislim da ne mora biti tačno određen čas - 7 ili 8, sasvim je svejedno). u labu kc banja luka ref. vrijednosti su:
jutarnji 171 - 536 nmol/L (moj 932,8)
popodnevni 64-327 nmol/L (moj 539,5).

ja sam se šokirala tad. međutim, tsh je (i pored terapije) bio 0,005 a ft4 33,11. kad sam pitala šta ćemo s ovim, dr je objasnila da je hipertireoza veoma stresno stanje i da bi nju zabrinulo da mi je kortizol u tom trenutku manji (mada mi je prolaktin i jutarnji i popodnevni u granicama normale), bitno je da popodnevna vrijednost pada skoro na polovinu i da je to znak da nadbubrežna funkcioniše. pravo stanje hormonskog statusa, kaže, procjenjuje se nakon najmanje dva mjeseca eutireoze (za one koji se bore se bolestima štitnjače). do toga još nisam stigla.

ja nisam imala spontani, kod mene još nije došlo do začeća. e sad, da li to ima veze, ne znam. znam da mi je visok kortizol donio melazmu po licu (u predjelu čela uglavnom, koja ne reaguje na kozmetičke preparate).

laKole

Broj poruka: 1553
Datum upisa: 16.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nabla taj 2011-08-28, 01:01

djole39 ::When cortisol gets too high, you start getting resistance from the hormone receptors, and it requires more hormones to create the same effect.

Hmmm, ovo je logicno. Zao mi je sto tad kad sam ozbiljno ronila po literaturi nisam i kortizol imala pred ocima. Ono sto ja znam iz svog posla jeste da se kortizol vezuje za glukokortikoidne receptore u mozgu, a po ovome sto si citirala izgleda da i jajnici imaju iste takve receptore ili su receptori za polne hormone prijemcivi i za kortizol. Ovo moze da objasni recimo situaciju poor repondera sa normalnim fsh i E2 (pada mi Struzzo na pamet). A cinjenica da dugotrajno izlaganje povisenom kortizolu unistava neke mozdane celije mozda moze da se poveze sa brzim propadanjem jajnih celija. Ali onda ostaje pitanje, zasto neke budu poor reponderi, a neke ulaze u POF!?

Ne treba smetnuti s uma ni to sto ga povezuju sa imunim sistemom (ono sto si zacrvenila na pocetku). Bas je zeznuto kako je sve isprepleteno, pa kad se pokarambasi jedno, ode sve do djavola, sve po sistemu domina!

Pliz, kad nadjes vremena postiraj taj rad sto si iskopala. Very Happy

Jesi kortizol radila na svoju ruku ili po nalogu doce?

lakole :: znam da mi je visok kortizol donio melazmu po licu (u predjelu čela uglavnom, koja ne reaguje na kozmetičke preparate).
E pa stvarno...upravo sam na Kozmetickom pdf kukala kako su mi se pojavile fleke na licu, a nisam ni znala do tad da to ima naziv i da mu se zna jasno poreklo.
Uh, bio bi red da se ponovo pozabavim svojim hormonima!

nabla

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nabla taj 2011-08-28, 01:08

Lakole, osim TSH i kortizola jel kod tebe postoji jos neki problem sa hormonima?

nabla

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od djole42 taj 2011-08-28, 12:00

nabla ::
Jesi kortizol radila na svoju ruku ili po nalogu doce?

Po nalogu endokrinologa (divna dr,koja se baš zainteresovala za mene ).S obtirom na čudne rezultate štitne ,čudno reagovanje na teraapiju za štitnu ,posumnjala je da nije problem štitna ,već da postoji problem u HHT osovini (Hipofiza -Hipotalamus -Tiroidea) ,dobila sam sijaset analiza da odradim medju njima i kortizol.
I tako dok čekam septembar i kontrolu kod endo ,ja čeprkam .....
Sutra na poslu ceo dan pa postavljam još zanimljivih tekstova !

djole42

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laKole taj 2011-08-28, 14:39

nabla, samo za štitnu pijem terapiju. a da li mi i ostali hormoni prave problem, ne znam. tad kad sam radila kortizol, urađeni su mi i shbg, dhea-s, acth uz one koje se najčešće rade. prolaktin je uvijek u granicama, malo bliže gornjoj ali i dalje u granicama, fsh se kreće od 7-9, a lh 5-7. shbg je viši (124 a do 110 je gornja granica) ali i to je normalno za hipertireozu, acth 50 (7,2 - 63,3) i dhea-s 110 (nemam referentne vrijednosti). moja dr hoće da mi procijeni hormonski status tek kad dva mjeseca budem tireo-stabilna. nakon vađenja, još uvijek sam u fazi pronalaska optimalne doze letroxa i očekujem da ću za 2 mjeseca i to riješiti.

baš me zanima koje će djole hormone raditi i kakvi će biti njeni odnosi.

laKole

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od djole42 taj 2011-08-28, 17:56

lakole ::
baš me zanima koje će djole hormone raditi i kakvi će biti njeni odnosi.
Lakole odradila sam ja te hormone u dnevnoj bolnici još u maju ali su propustili kortizol i još ponešto pa sam to ponavljala u julu. Čekam samo kontrolu kod endo ....pa da vidimo gde je zapelo.
Inače je sve krenulo od decembra gde se sumnjalo na kancer štitne ,pa nije ....pa jako čudni rezultati hormona štitne ,pa jako čudno reagovanje na terapiju....pa ispade da sam marsovac lol!

Videćemo šta će dr. reći na kontroli a do tada ....ja čačkam ,jer mislim da taj kortizol ima uticaja na moje opšte i reproduktivno zdravlje .

djole42

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od djole42 taj 2011-08-28, 18:04

Stress, Cortisol and it's far reaching Impact
Posted by Dr Len Lopez (www.healthtipswithdrlen.com)

Reproductive Function

Many women face decreased levels of progesterone, which is associated with hot flashes, bone loss, PMS, fertility, fatigue, weight gain, insomnia, decreased libido, etc. The problem is pregnenolone and progesterone are being ‘stolen’, to make cortisol. Click to see hormone pathway for male and female This is very important because in order to make cortisol….the adrenal glands need progesterone. It is one of the raw materials needed to make cortisol. So, if your adrenals are always stealing pregnenolone and progesterone to make cortisol – you may not have enough of those hormones which are needed to make DHEA, estrogen and testosterone.

DHEA is called the anti-aging hormone because it is known to increase lean muscle tissue, burn stored body fat, balance blood sugar, improve memory and support immune function.

Ladies, keep in mind that as you approach menopause your ovaries stop functioning. Now, it is up to your adrenals to produce all your estrogen, progesterone, testosterone and DHEA. However, if your adrenals are exhausted, how are they supposed to pick up the slack and keep up the same pace as the ovaries? It doesn’t happen… which is why so many people struggle with menopausal difficulties.

Yes, men and women both make estrogen and testosterone, the only difference is that men make more testosterone and women more estrogen. Don’t forget our libido is determined by our testosterone levels! If you’re always making cortisol, you may not be making enough testosterone, which could also explain your drop in libido…it could be stress related.

FYI…infertility and miscarriages are closely associated with low progesterone. Progesterone is needed for gestation, growth of the embryo, but how can the body support an embryo if all the progesterone is being used to make cortisol?

Izvor : http://infertility-fertility.blogspot.com/2008/11/cortisol-progesterone-stress-and.html

djole42

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laKole taj 2011-08-28, 18:08

djole39 ::
Lakole odradila sam ja te hormone u dnevnoj bolnici još u maju ali su propustili kortizol i još ponešto pa sam to ponavljala u julu. Čekam samo kontrolu kod endo ....pa da vidimo gde je zapelo.

napiši nam kakvi su ti rezultati a onda i šta dr kaže o njima. učimo iz primjera. Very Happy

laKole

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu