KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prirodni porođaj

5 posters

Ići dole

Prirodni porođaj Empty Prirodni porođaj

Počalji od HappyGirl 6/1/2008, 14:04

PRIRODNI POROĐAJ - ISPUNJAVAJUĆE ISKUSTVO

Prirodni porođaj Newbor10

Od pradavnih su vremena klesane figurice žena koje upućuju na plodnost i rađanje. Isto tako, od pradavnih vremena nepromenjen je ostao psihofizički napor koji žena ulaže pri donošenju novog bića na svet. Međutim, ženama u drevnim kulturama strah od porođaja nije bio ni približno jednak onom koji u svesti ima velik broj žena današnjice

Koliko god pozitivno gledali na medicinska dostignuća, ona su delom zaslužna za to što su žene izgubile poverenje u sposobnost vlastitog tela da se nosi s porođajom i, u konačnici, da prihvate porođaj kao prirodni proces.

Epiziotomija, carski rez, epiduralna analgezija i lek ovi stoje nasuprot pojmu prirodnoga porođaja, za koji se osim sve većeg broja rodilja danas zalažu i mnogi naučnici, udruženja i borci za prava žena.

Iako prirodni porođaj nije moguć u svakoj situaciji, mnogi će reći da se prečesto pristupa medikaliziranom porođaju, kada to i nije potrebno.

PRIRODNI POROĐAJ - ŠTO JE TO?

Pod prirodnim se porođajom podrazumeva rađanje deteta bez upotrebe lek ova i opstetričkih intervencija, jednom rečju, to je nemedikalizirani porođaj, bez intervencija.

Naravno, to ne znači da se žene trebaju vratiti godinama u prošlost, nego trebaju prihvatiti da su one subjekt u svom porođaju te da, nema li zdravstvenih poteškoća, same odlučuju o načinu na koji će roditi.

Odlučivanjem za prirodni porođaj žene prihvaćaju velik dio odgovornosti i obaveze koje on sa sobom donosi, no zauzvrat dobijaju, mnoge žene koje su kroz to prošle će reći, neponovljivo iskustvo.

PREDNOSTI PRIRODNOG POROĐAJA

Prirodni porođaj ostvariv je u bolnici uz medicinsku ekipu koja će tu ideju podupreti, ali i uz dobru prethodnu edukaciju rodilje.

Među najvažnijim prednostima prirodnog porođaja je ispunjavajuće iskustvo za buduću majku koja ima kontrolu nad svojim telom. Prvi dani nakon porođaja bez epiziotomije (reza međice) za rodilju su olakšavajuća okolnost. Novorođenče nakon prirodnog porođaja nije umorno i spremno je odmah sisati te ostvariti prvi kontakt s majkom.

Dakako, da bi žena rodila prirodnim putem, pre porođaja se treba dogovoriti s lekarom koji će je podržati i pomoći joj (prema želji i njenom partneru) u pripremi.

DOGOVOR ZA PRIRODNI POROĐAJ

Ispunjava li sve zdravstvene preduslove, nema prepreke za pristupanje prirodnom porođaju. Izbor u mnogočemu zavisi o dobro educiranoj i informisanoj rodilji koja unapred ima zahteve s kojima dolazi pred svog lekara.

Osim što savetuju potporu partnera, najavljuju i Plan porođaja prema kojem bi, odobri li ga resorno ministarstvo, žena nakon 36. nedelje trudnoće sa svojim ginekologom napravila plan sukladan vlastitim željama i zdravstvenom stanju.

Plan porođaja uz gore navedeno obuhvata i dogovor oko lek ova, brijanja, klistira, položaja i kretanja u porođaju, pijenja i jedenja tokom trudova, odnosno o svim eventualnim intervencijama, osim onih same rodilje, tokom porođaja.

POROĐAJ U VODI

S ciljem što prirodnijeg rađanja, u svetu je zaživio model porođaja u vodi. Sedamdesetih godina prošlog veka u bolničku ga je praksu uveo dr. Michel Odent. Uz stvaranje rađaonice s domaćom atmosferom, Odentova ideja relaksirajućeg okružja sve je više prihvaćena u svetu.

Prema negovu iskustvu, topla kupka rodilji pruža olakšanje, čini je bestežinskom, može plutati i ne mora se boriti protiv težine vlastitog tela. Toplina vode smanjuje lučenje adrenalina i opušta mišiće.

Ovaj način rađanja, iako tehnički zahtevniji, danas je trend u svetu jer povisuje prag tolerancije boli kod rodilje u odnosu na uobičajeni poluležeći položaj. Novorođenče, koje je devet meseci provelo u plodnoj vodi, dolazi u poznato okruženje. Opasnosti od davljenja za bebu nema jer je još vezana pupčanom vrpcom za majku.

Je li prirodni porođaj danas mogućnost biranja načina porođaja ili on za majku i novorođenče predstavlja nešto više, najbolje će svakoj budućoj rodilji pojasniti žena koja je prošla kroz istu situaciju. Odluči li se od svog lekara tražiti prirodni porođaj, ženi preostaje da se dobro informiše i pripremi za najlepši trenutak.
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Prirodni porođaj Empty Re: Prirodni porođaj

Počalji od Botox 3/5/2012, 14:56

ja bih zelela prirodni porodjaj, i to u vodi
al ovde je to nemoguce
msm, ima kao u kbc zvezdara cini mi se kadica
ali cim pocne porodjaj, oni te bup na na krevet :/
Botox
Botox

Broj poruka : 4342
Godina : 37
Location : Novi Sad
Datum upisa : 10.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Prirodni porođaj Empty Re: Prirodni porođaj

Počalji od cici 6/6/2012, 22:57

i ja glasam za prirodni porodjaj. Uzasno sam se palsila cr. Hvala bogu pa nisam morala na njega.
Bojana, znam za tu kadicu ali to nije ono sto zelis.
cici
cici

Broj poruka : 2588
Godina : 47
Location : Beograd
Datum upisa : 17.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prirodni porođaj Empty Re: Prirodni porođaj

Počalji od MARA 7/6/2012, 08:27

Bojana u Italiji se moja pobratimka poradjala u vodi 2 puta.
Njeno iskustvo je kaze uzasno bolno i za ne pozeleti.
I ja sam za prirodni,naravno ako je to moguce.
MARA
MARA

Broj poruka : 5394
Godina : 36
Location : Vranje-------Serbia
Datum upisa : 01.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prirodni porođaj Empty Re: Prirodni porođaj

Počalji od BiKsi :) 26/6/2013, 17:30

http://www.belimantil.info/Skripte/Vgodina/Ginekologija/Milosevic%20B%20i%20Prica%20R%20-%20Bezbolni%20porodjaj%20%5Bknjiga%5D.pdf

Evo jedne brošure za čitanje, ima dobrih info i mimo porodjaja, oko vodjenja trudnoće, vitamina, ishrane, vežbi, opšteg upoznavanja organizma i unutrašnjosti, kako se karlica širi i tako to.

Ovo je link preuzet sa bebac.com, a ne znam kako se stavlja dokument koji je u pdf formatu, al svakako ga možete snimiti u računar, ako hoćete da ga sačuvate.
BiKsi :)
BiKsi :)

Broj poruka : 22697
Godina : 43
Datum upisa : 09.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prirodni porođaj Empty Re: Prirodni porođaj

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu