Pedijatar

KUTAK :: BEBE :: Razno

Ići dole

Pedijatar Empty Pedijatar

Počalji od nena beba taj 21/12/2010, 03:21

ne videh slicnu temu i posto ne znam gde bolje da je udenem, stavih je ovde. ako treba da se premesti...

elem, pitam se nesto: kako izabrati i da li je moguce birati pedijatra? meni je karton ginekoloski u jednom domu zdravlja a opste prakse u drugom. gde mogu da nadjem pedijatra? u blizem dz ili je vezano za ginekologa?
u pocetku pretpostavljam, dete ide na majcinu knjizicu ili? do kad?
da li i kome treba da se javimo cim izadjemo iz porodilista ili ce oni to sami...?
poslati patronaznu i sl...

mozda su ce moja pitanja nekom zvucati smesno ali ja stvarno pojma nemam o tome :)
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Datum upisa : 08.04.2009

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Pedijatar Empty Re: Pedijatar

Počalji od Tinche taj 21/12/2010, 06:08

nisu smesna i korisno je znati:

- beba ide na maminu knjizicu do mesec dana, a mozda i duze
- na prvu kontrolu se ide sa tacno mesec dana starosti bebe, ako nema potrebe ranije, beba se meri, pedijatar je pregleda, i prima se revakcina za hep B (koja jako pece...plakanje je neminovno
No )
- mozes da biras dom zdravlja bilo gde na teritoriji grada gde zivis
- mozes unapred da se raspitas za nekog pedijatra u tom dz, a ako zelis sama da procenis onda odaberes dan i odes taj dan (ne treba uput, samo tvoja knjizica i bebina otpusna lista, u tvom slucaju dve), nisi odmah obavezna da se odlucis za pedijatra, mene su pitali tek trecu kontolu da li mi ta dr odgovara i da li bi volela da ostanem kod nje. Meni je bila extra, inace mozes da odes kod nekog drugog, tj. da promenis.
- u porodilistu (meni pri otpustu) upisuju broj telefona majke i adresu gde trenutno zivi, zatim oni salju info u dz koji je zaduzen za tvoju opstinu i patronazna sestra te zove na dan izlaska vec ili odmah sutradan.

ja '79. neprohodni jajovodi, hipotireoza, ir
mm. '77 sve ok
nov 2009. IVF beta 156
jul 2010. rodio se Aleksandar srce 
sep 2012. prirodna trudnoca
apr 2013. rodjena Teodora srce 
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6395
Godina : 40
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nena beba taj 21/12/2010, 09:45

hvala tinche!
lol!

znaci za tu prvu kontrolu posle mesec dana idu na moju knizicu, a onda odmah posle toga se bacamo na vadjenje papira za njihove knjizice da bi imali za sledeci odlazak kod dr? kad sam vec kod toga, sta treba od papira za njihove knjizice i kako se vadi? na majku, oca, po izboru? u lokalnom socijalnom na opstini ili u nemanjinoj? nadam se da su tu bar efikasni a ne da razvlace...

e sad, kriterijum za dobrog pedijatra, prema vasim iskustvima?
obicno je kod dobrih guzva, a najgore je cekanje kad je dete bolesno.... mac sa dve ostrice... kako naci ravnotezu...?
nena beba
nena beba

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tinche taj 21/12/2010, 10:15

Treba da zamolimo happy da prebaci ovu temu kod beba a ne ovde na porodjajima.

Elem,
ja sam se raspitala koji dr i nisu bas dobri kod nas u dz. Vodila sam se time kod koga ne upasti. Mada, ti moras doci na dan kada beba puni mesec dana zbog revakcine, ako pada za vikend onda u ponedeljak.

Imali smo srece pa je nasa dr divna i ostali smo kod nje. Kriterijumi po meni: da nema ni premalo ni previse godina, tj da ima iskustva a da nije staromodna...da je blaga i stalozena prema deci...ne bi podnela da gledam da mi neko nervozno tumba dete. Da ima dobru komunikaciju sa roditeljima...a ne da se ustrucavam kada trebam nesto da je pitam, i najvaznije da je dobar dijagnosticar, da ume da prepozna sta je frka a sta nije. Eto toliko.

Mi smo bati knjizicu kod mene na poslu uzeli, od dokumenata su mi trazili fotokopiju izvoda iz MKR, i moju zdravstvenu na uvid.

ja '79. neprohodni jajovodi, hipotireoza, ir
mm. '77 sve ok
nov 2009. IVF beta 156
jul 2010. rodio se Aleksandar srce 
sep 2012. prirodna trudnoca
apr 2013. rodjena Teodora srce 
Tinche
Tinche

Broj poruka : 6395
Datum upisa : 08.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nena beba taj 21/12/2010, 11:00

tinche ::a ne da se ustrucavam kada trebam nesto da je pitam, i najvaznije da je dobar dijagnosticar, da ume da prepozna sta je frka a sta nije. Eto toliko.

lol!
nena beba
nena beba

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od buby taj 21/12/2010, 11:50

JA SAMO DA DODAM DA JE MENI PATRONAZNA REKLA IMANA DVE DOKTORKE KOJE SU PO NJENOM MISLJENJU NAJSTRUCNIJE PA DA SAMA IZABEREM...ETO...MOZES I TI DA PITAS NPR KOGA BI TI PREPORUCILA I TAK...
buby
buby

Broj poruka : 4093
Datum upisa : 19.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nefertari taj 4/1/2011, 01:31

Mi smo imali jednu kontrolu dve nedelje nakon rodjenja i sa mesec dana. Dete je na muza a to mu je sve zavrsila koleginica u roku od jednog sata, znaci sve se moze kad se hoce. Sto se tice pedijatra, kod nas vazi pravilo da osobe koje nemaju decu su vrsni pedijatri, tako sam ja izabrala nasu dr, jako je mirna i tiha, ne daje olako antibiotike, dobar je dijagnosticar, ja ne volim dr koji su u fazonu "Kuco, maco pile.." volim da mi kazu kratko i jasno, bez ulepsavanja i ustezanja. Ono sto sam kasnije tek saznala, kada smo krenuli sa uvodjenjem nemlecnih obroka je da nasa dr ima u glavi bezbroj recepata za deciju ishranu pa nam je par njih napisala. Moja sestra vodi decu kod nje pa sam i ja. Za sad se nisam pokajala.
Nefertari
Nefertari

Broj poruka : 3133
Godina : 35
Datum upisa : 04.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sofija Veks taj 30/5/2015, 03:01

Drage moje,

Ima li ko da mi preporuci dobrog pedijatra u Beogradu (idealno na Vracaru, Zvezdari, Savskom vencu...)? Vise ako znate koja je u biti voljna da daje uput za fizijatra, jer bi mi puno znacilo ukoliko bi na kraju porodiljskog mogla da dobijem jos koji mesec da provedem sa devojcicama...svaki savet dobrodosao! Very Happy Very Happy
Sofija Veks
Sofija Veks

Broj poruka : 2743
Datum upisa : 05.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ema78 taj 30/5/2015, 05:46

Sofija, ne mogu ti preporuciti nikog, jer i dan danas mucim muku sa istim, ali moj ti je savet da izaberes jednog, nebitno da li drzavno ili privatno, i da se drzis njega/nje...bez obzira da li davala upute ili ne, trebace ti neko ko ce ti voditi decu...a veruj mi, bolje i da ne daje upute, ali da zna sta da radi i van glupavih protokola...
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Vecka taj 30/5/2015, 07:15

Mi imamo fantasticnu dr u dz na Karaburni, dr Barac, nije dr "samo za upute",  ali je veoma bitna stvar sto ona kada se pozalim na nesto da mi se ucini da nije u redu sa detetom, ne igra se specijaliste vec uputi gde treba.
Jos ni jednom nam nije prepisala antibiotik bez predhodne kks,  vec nas posalje u dezurni dz da izvadimo krv, sto drugi dr ne rade. Ima vremena da odhovori na sva pitanja.

Vecka

Broj poruka : 1316
Datum upisa : 18.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ema78 taj 31/5/2015, 09:38

Situacija od petka:

Petar ima visoku temperaturu i odvodim ga kod pedijatra. Radujem se sto nije nasa, koja je svaki put omasila dijagnozu. Doktorka ga pregleda, kaze da lici na virozu,da ce imati temp par dana  da je to to... Na moj komentar da nije sklon virusima i da temperaturu ima uglavnom kad je bakterijska infekcija, gleda me popreko i ipak daje  uput za krvnu sliku. Nalaz ks ukazuje na bakterijsku infekciju, na sta ona kaze da je u pitanju ili usna ili urinarna...i daje cefalosporine. Bez komentara o probioticima. Bez komentara koliko dugo da pije lek...

Posto mi se nesto tu nije uklapalo, odvodim dete kod orl-a. Dijagnoza jaka upala grla... koja se leci penicilinima.
Znaci, omasena dijagnoza i terpija. Ok, nije strasno, pomogli bi i cefalosporini, ali... kako nje videla krajnike velicine smokava? Kako nije videla da dete ima maltene bordo grlo...Kako moze da kaze da je nesto urinarna infekcija bez pregleda urina, palpacije besike i sl...

Eto... za ovo ne treba upuz, svakodnevna je situacija...i sad, kome voditi dete?
Ema78
Ema78

Broj poruka : 4233
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Vecka taj 31/5/2015, 09:43

Joj uzas... Sad

Vecka

Broj poruka : 1316
Datum upisa : 18.10.2013